DE OORLOG. GEMENGD college, mr. G. F. baron thoe Schwart- zenberg en Hohenlansberg, rechter in de arrond. rechtbank te Middelburg. Men schrijft ons uit Domburg: ln de gisterenavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd gunstig beschikt op een verzoek van dr. Vaandrager om gebruik te mogen maken van een der lokalen der open bare school om gedurende 10 weken des Donderdags een cursus te geven in verbandleer voor eerste hulp bij ongelukken. Daarna had een langdurige bespre king plaats over de straatverlichting. Algemeen was men van gevoelen dat het gaslicht thans veel verbeterd is. De heer van Sluis, als deskundige, verschafte den raad de nocdige in lichtingen over dit punt, en zeide o. a. dat de oorzaken van stoornis ge vonden zijn. Aan de aangesloten ge meenten op Walcheren zal worden bericht, dat de raad, nu het licht goed is, niet nader op de zaak door zal gaan. Een voorstel van den burgemeester tot het maken van een nieuw water pasplan voor de rioleering waarover in een vorige vergadering de stemmen hebben geslaakt, werd thans met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Bij rondvraag drukte de heer Elout den wensch uit om vooraf van de te behandelen stukken of zaken kennis te kunnen nemen. Aldus werd be sloten. KERK- EN SCH00LNIEUW5. Geref. Kerken. Op verzoek van de classis 's Gravenhage zal Woensdag a,s. in alle Geref. Kerken een bidstond worden gehouden met het oog op den nood der tijden. De bidstond alhier heeft Woensdag avond plaats, waarbij dr. A. A. van Schelven zal voorgaan. Kantongerecht te Middelburg. Voor het kantongerecht te Middel burg stond heden terecht v. d. L., vroeger te Vlissingen, thans te 's Gra venhage, beklaagd van niet minder dan 8 overtredingen der arbeidswet op Zondag 19 Juli 1914 gepleegd te Vlissingen. Het bleek dat bekl. een ijsmachine had en dat des Zondags twee jongens ieder eenigen tijd voor vijf cent de machine draaiden. Op den bewusten Zondag was een der jongens met zijn hand tusschen de machine geraakt. Toen kwam de po litie onderzoek doen en hierbij werd geconstateerd, dat beklaagde twee jongens van nog geen 16 jaar oud liet werken, bovendien op Zondag, dat hij geen arbeidsregister, arbeids lijst of arbeidskaarten had en ten slotte dat de machine onbeschermd was. Bekl. zeide betreffende dit laatste dat dit anders wel het geval was, maar dat de jongens een kistje, dat als bescherming diende, hadden af- geloopen. Een der jongens, die intusschen 16 jaar is geworden, verklaarde onder eede, dat de machine zoo dikwijls hij er aan gewerkt heeft, steeds onbe schermd was, terwijl de andere jongen buiten eede, hetzelfde verklaarde. De eisch luidde aanvankelijk 8 maal f 1 boete of 8 maal 1 dag hechtenis. De kantonrechter achtte het echter gewenscht de zaak uit te stellen tot 6 Maart en alsdan nog te hooren den verbalisant, den inspecteur van politie P. J. Bartelse. Een tweede zaak betrof het rijden van een jongeman uit Vlissingen met een kar beladen met hout op het klinkerpad, dat langs den Prins Hen- drikweg loopt. De verbalisant, de agent J. Tilroe, verklaarde, dat -eeds vijf jaar geleden de commissaris de agenten heeft gelast van het rijden op dit pad door wielrijders geen ver baal op te maken, indien deze althans behoorlijk op zij ,'gaan voor voet gangers. De ambtenaar van het O. M. meende dat dit pad geen voetpad is in den zin der wet, omdat het niet op een kenbare wijze van het overige deel van den weg is gescheiden en eischte daarom ontslag van rechtsvervolging. De toestand. De officieele Fransche berichten omtrent den strijd in het westen lui den nog steeds optimistisch hier en daar zouden de verbondenen vorde ringen gemaakt hebben, welke zij wisten te behouden. Verscheidene Duitsche aanvallen op verschillende punten, die ten doel had den verloren terrein te herwinnen, zijn afgeslagen, met vrij groote verliezen voor de Duitschers, zoowel aan doo- den als gevangenen. De gevangenen erkenden, dat aan Duitsche zijde zeer groote verliezen geleden zijn, met name in Lotharingen. Ook zouden de Franschen vele geweren en ander krijgsmateriaal hebben buit gemaakt. Het dorp Norroy is door de Franschen genomen. Ten zuiden van Sudelle, in den Elzas, hebben zij zich krachtig ver schanst in de pas veroverde stel lingen. Van Duitsche zijde wordt ontkend, dat de Fransche aanvallen zooveel succes haddenzelfs zouden de Franschen in Champagne gedeeltelijk zijn teruggeslagen met groote ver liezen. Dat er bloedig gevochten wordt en aan beide zijden groote verliezen worden geleden, staat intusschen wel vast. De Duitschers erkennen, dat zij Norroy, evenals de onlangs genomen hoogte 365, hebben ontruimd. In het oosten wordt eveneens bloedig gestreden. De uit Oost-Prui sen verdreven Russen worden door de Duitschers, die een enorm getal gevangenen en een rijken oorlogs buit in hun handen zagen vallen, hardnekkig vervolgd, waarbij hevig gestreden wordt. Door de bezetting van Kolomea meenen de Oostenrijkers den Russen het voornaamste steunpunt in Oost- Galicië, ten zuiden van den Dnjestr, te hebben ontnomen. In de Boekowina werden de Rus sen over de Proeth teruggeslagen, hetgeen zij zelf erkennen. Van beteekenis is ook, dat Czer- nowitz door de Oostenrijkers en Duitschers werd bezet. Blijkbaar is de tegensland, welken de Duitschers met hun bondgenoot in het oosten ondervinden, thans minder hardnek kig dan die, welken hun in het wes ten wordt geboden. Met betrekking tot den eigenaar- digen zeeoorlog-op-leven-en-dood tusschen Duitschland en Engeland, is men in afwachting van de dingen die komen zullen. Het is nu voor de scheepvaart, <5 >k voor de neutralen, een zeer kritieke tijd. Amerika is door het antwoord van Duitschland niet tevreden gestelden heeft een nieuwe,nog uitvoeriger nota gezonden. Uncle Sam wil waarschijnlijk po sitieve geruststelling dat zijn schepen geen hinder zullen ondervinden van den duikbooten-oorlog. Duitsch legerbericht. Uit het groote Duitsche hoofdkwar tier wordt gemeld Aan den straatweg van Atrecht naar Rijssel, werden de Franschen uit de door hen 16den dezer veroverde gedeelten van onze loopgraven ge worpen. In Champagne rukten de Franschen met groote massa's op. Hun aanval mislukte onder ons vuur. Ver scheiden honderden gevangenen ble ven in onze handen. De door de Franschen op den 16en dezer verover de korte stukken loopgraaf zijn ge deeltelijk door ons hernomen. Bij de Fransche aanvallen tusschen Boureuilles en Fonrquois hebben we 5 officieren en 479 man, niet-gewonden gevangen genomen. Ten Oosten van Verdun bij Combre werden de Fran sche aanvallen onder zware verliezen voor hen teruggeslagen. In de Vogezen namen wij heuvel 600 in storm. Ten Zuiden van Luse veroverden wij twee machinegeweren. In het Oosten werd eergister Tau- roggen (Oostelijk van Oost-Pruisen) genomen. De achtervolgingsgevechten ten Westen van Grodno en ten Noorden van Soesja Wala zijn een beslissing nabij. Het gevecht ten N. W. van Kutno duurt voort. Ten Zuiden van Myzszynice wierpen wij de Russen op eenige plaatsen terug. In Polen ten Noorden van de Weichsel hadden aan beide zijden van de Wkra en ten Oos ten yan Racionz (in handen der Duit schers) hevige botsingen plaats. Uit Zuid-Polen geen nieuws. Fransch legerbericht. Er hebben vrij levendige artillerie- gdvechten plaats gehad in de Aisne- vaile en den sector Reims. Alle stellingen, die wij in de buurt van Perthes hadden veroverd, zijn behouden gebleven. Tusschen Argonne en de Maas hebben wij bij de Pont-des-Quatre- Enfants bommenwerpers buit gemaakt. In de Vogezen hebben wij twee infanterie-aanvallen afgeslagen ten noorden van Risschenbach bij den Col Bonhomme. Overigens hebben wij, al vorderin gen makend, ons versterkt ten noor den en ten zuiden van de boerderij Sudel. Italië en de handelsoorlog. Het Duitsche antwoord op de Ame- rikaansche nota wordt in de Italiaan- sche pers beschouwd als de zeer zwakke juridische verdediging van onhoudbare maatregelen, die in der zijn afgekondigd. Het „Giornali d'Italia" zegt dat het Duitsche standpunt ontoelaatbaar is, en dat, zoo de neutralen er in toe stemmen de theorethische blokkade te laten afkondigen in de maritieme zone niemand kan beletten, dat die ook tot andere zeeën wordt uitge breid, en dat dan het geheele wereld verkeer verlamd wordt. De „Tribuna" zegt: De Duitsche nota met haar zonderlinge argumen tatie toont voor welke moeilpheden de Duitsche diplomatie staat. De „Idea Nationale" betoogt: De Duitsche argumenten bevestigen dat de binnenlandsche toestandin Duitsch land werkelijk zoo ernstig is, als die in de Fransche en Engelsche bladen werd voorgesteld. Nieuwe taktiek. De Duitschers zijn van taktiek ver anderd. Hun voornaamste pogingen om vooruit te komen geschieden niet meer in het centrum langs de Poolsche rivieren, doch op de flan ken. In Oost Pruisen hebben de Duitschers een aanzienlijke troepen macht bijeengetrokken, welke een krachtige opmarsch naar de Njemen heeft ondernomen met het doel de operatie te herhalen, die voor hen in September op zoo noodlottige wij ze eindigde. Deze beweging wordt ondersteund door een evenwijdig vooruitrukken van uit het Mlawage- bied, welke de Duitschers gebracht heeft tot de lijn Plock Wrkarivier. Op den uitersten linkervleugel der Russen zijn sterke vijandelijke strijd machten vooruitgerukt tot Nadwoma, terwijl de vijand in de Bukowina de rivier de Sereth overtrok. De Russen hebben thans, naar gemeld wordt, voldoende troepen in het veld om hen in staat te stellen tijdig de voordee- len te niet te doen welke de Duit schers oogenblikkelp dank zij hunne grootere bewegelijkheid en hun uit muntend werkend spoorwegwezen hebben behaald. Warschau verkeert niet in dadelijk gevaar. De Russen houden meer dan Centraal Galicië het gebied der West en Midden Kar- pathen stevig bezet. De neutralen ter zee. De „Hamburger Nachrichten" ver neemt uit Kopenhagen, dat de Deen- sche oorlogsverzekering aan de ree derijen voorstelde,behalve de nationale vlag, ook de zg. kantoorvlag dag en nacht te voeren. Het „Tageblatt" verneemt uit Stock holm dat de reederijen aldaar hun naar Engeland afvarende schepen be vel gaven, voorloopig slechts tot het signaalstation te Helsingborg of tot Vinga te varen, waar waarschuwings telegrammen haar nog tijdig kunnen bereiken. Men vreest geen officieele berichten over de actie der Duitsche onderzee booten te zullen krijgen, daar de Engelsche admiraliteit heeft besloten, verliezen aan schepen geheim te houden. De Duitsche Levantlijn bestelde twee vrachtbooten elk van 5500 ton. Engeland's belang. Het Deensche bIad„Politiek" schrijft in een hoofdartikel in zijn handels rubriek „De positie van geen enkel land ter wereld berust zóó zeer op het gewaarborgd zijn van de on schendbaarheid van zijn grondgebied, als dit met Engeland het geval is. Geen enkel land is dermate afhan kelijk van den handel met 't buitenland of van het behoud van zijn crediet in 't buitenland. De waarborg van Engelands crediet-systeem alsmede van dat in zijn koloniale bezittingen is wederzijdsch vertrouwen. En dat kan slechts daardoor worden behouden dat de macht, welke berust op rijkdom van zijn vloot, zich ook inderdaad werkzaam toont. Zelfs een blokkade van korten duur door Duitschland, zou voldoende zijn om een bres te schieten in 't prestige dat het Engelsche volk totnutoe op aarde genoot." In de Boekowina. Een bijzondere correspondent van de „Daily Chron." zendt onder dag- teekening van 16 Februari uit Mamor- nitza in Roemenië het bericht, dat de Russen de Oostenrijksch-Duitsche troepen in de streek van Tsjernowitsj hebben afgeslagen, zoodat deze streek thans vrij is van den vijand, die terug trekt. De bijzondere correspondent van de „Daily Mail" seint uit Mamor- nitza van 19 dezer, dat de Russen Tsjernowitsj ontruimden in goede orde en dat vijandelijke patrouilles de stad binnentrokken. De „Daily Mail" verneemt uit Ma- mornitza in Roemenië, dat de terug tocht der Russen uit de zuidelijke Boekowina, voorafgaande aan de ont ruiming van Tsjernowitsj, met betrek kelijk weinig verlies geschiedde, on danks de overweldigende meerderheid der Oostenrijkers en Duitschers. Vaak moesten de mannen over de bergwegen door vier voet diep sneeuw waden. De Oostenrijksch-Tyroolsche troepen harceleerden de Russen van de berg hellingen, zoowel door geweervuur als door het werpen van rotsblokken. Een detachement Russische huzaren werd in een kloof ingesloten, weigerde echter zich over te geven en slaagde erin te ontkomen. Het verloor slechts achttien man. De Oostenrijkers had den boomstammen dwars over ver schillende bergwegen gelegd, maaralle moeilijkheden werden overwonnen. De Russen vernielden bij hun terug tocht alle bruggen. Nog een Duitsch marine luchtschip vergaan. In den zwaren Zuiderstorm, waarin op 17 Februari het luchtschip L. III bij Fanö aan de westkust van jutland is vergaan, is ook het luchtschip LIV verongelukt. Het is tengevolge van een defect aan de motoren, bij Blaa- vandshoek in Denemarken gestrand en later naar zee gedreven. Van de be manning zijn elf man gered, onder wie de commandantvier man wor den vermist. De geredden zijn voorloopig te Vaarde ondergebracht. Een Fransch stoomschip getorpedeerd. Naar de „Echo de Paris" uit Dieppe verneemt, heeft een Duitsche duik boot Donderdagmorgen om drie uur het Fransche stoomschip „Dinorah" 16 mijl buiten Dieppe getorpedeerd. Ofschoon het schip een gat in den romp kreeg, heeft men het drijvende kunnen houden. Met behulp van visschersvaartuigen heeft het 's mid dags Dieppe kunnen bereiken, waar het zijn lading heeft gelost. Van het Oostelijk front. De oorlogscorrespondenten in het Oostenrijksche oorlogskwartier mel den, dat de gevechten in de Karpa ten een geweldige strijd van groote beteekenis voor den wereldoorlog worden. De toestand der verbonden Duitsch- Oostenrijksche legers is over het al gemeen gunstig. De bezetting van Czernowits door de verbondenen is een groot moreel succes. Belgrado beschoten. De „Daily Mail" verneemt uit Bel grado, dat de stad Woensdag hevig is beschoten. Vele groote gebouwen werden verwoest en tal van menschen gedood of gewond. De Serviërs ant woordden met de beschieting van Semlin en brachten de Oostenrijksche kanonnen tot zwijgen. Het Oostenrijksche stafcommuniqué van gisterenmiddag luidt: Op het Zuidelijk oorlogstooneel hebben de Serviërs den laatsten tijd herhaaldelijk open steden op onze grens met kanonnen beschoten. Zoo werden den 10 den Februari ongeveer 100 schoten met zwaar geschut op Semlin gelost. Meerdere gebouwen, o.a. het hoofdpostkantoor, werden daardoor beschadigd talrijke burgers werden gewond, en twee kinderen gedood. Den 17den Februari werd Witrovisca beschoten. De opperbevelhebber van het tegen Servië gerichte leger liet daarop Bel grado gedurende korten tijd met zwaar geschut bombardeeren. Door onderhandelaars werd aan den Servischen opperbevelhebber bekend ge-naakt, dat elke beschieting van open steden in de toekomst met een gelijk bombardement zou beantwoord wor den. In Russisch Polen. Het jongste nummer van de War- schausche „Robotnik" een in het geheim uitgegeven socialistische courant brengt volgens de „Korr. Norden" merkwaardige berichten over de toeneming der revolutionaire beweging in Russisch Polen. Vol gens dit blad hebben onbekend ge bleven daders voor eenige dagen op het spoorwegtraject Szelm—Lukow de rails vernield en daardoor het verkeer 24 uren gestremd op een oogenblik, dat daar troepentranspor ten van beteekenis plaats hadden. In Ljoeblin zijn een twintigtal spoor wagons met oorlogsmateriaal in de lucht gevlogen, wat aan opzet te wijten was, dienzelfden dag werd de locaalspoorweg te Grodzisk vernield en in Belzec niet ver van Ljoeblin de poslkas geroofd. Dat op de reis van den Tsaar naar Warschau naar Pe- trograd een aanval is gedaan, waarbij een ijzeren brug werd vernield. Dit feit is reeds eenige weken geleden, maar het is stipt geheim gehouden. Ter zee. De „Köln. Ztg." wijst er op, dat de Russische marine in den laatsten tijd herhaaldelijk neutrale schepen in den grond boorde. Op 8 Januari werd ter hoogte van Sinope, op hel derlichten dag, een Italiaansch stoom schip op 4000 meter afstand door een Russischen kruiser zonder eenige voorafgaande waarschuwing in den grond geboord.Het stoomschip heesch tijdens de beschieting de witte vlag' ioch werd de beschieting voortgezet' totdat het schip zonk. Op 17 Januari werd een Grieksch stoomschip in de haven van Sinope door een Russische torpedoboot op 1000 M. afstand getorpedeerd. Op 8 Februari werd in de haven van Trebizonde een Amerikaansch stoomschip, de „Washington", dat daar ambulance- en verbandmateriaal ontscheepte, door een Russischen kruiser tot zinken gebracht. Het schip voerde de Amerikaansche vlag. Het is volgens de „Köln. Ztg.", niet bekend, of de Italiaansche, Griek- sche en Amerikaansche regeeringen bij Rusland wegens deze vernietiging van neutrale schepen hebben gepro testeerd. Noord-Frankrük een ko» renschuur voor Duitschland. Naar het schijnt zou men van ze kere Duitsche zijde gaarne zien, dat het thans in Duitsche handen zijnd gedeelte van Frankrijk productief wordt gemaakt voor Duitschland. Aan de „Kreuzzeitung" wordt nl. ge schreven Voor het jaar 1915 zou Noord-Frankrijk voor Duitschland een korenschuur kunnen worden. Matig geschat kan er minstens een millioen hectaren met zomergraan bezaaid worden. Daarbij betreft het meestal een grondsoort, zóo goed als men ze in Duitschland niet beter kan vinden. Kalk- en mergelrijke kleingrond wisselt af met de meest vruchtbare weiden. Volgens het oor deel van ervaren landbouwers is er zelfs zonder bemesting op den voor handen grond een goede middelsoort oogst te verwachten. Maar zeker een veel betere dan op de pas in cul tuur genomen zand- of moeras-ter reinen in Duitschland. De land- bouwcultuur staat echter in Noord- Frankrijk op geen bijzonder hooge trap van ontwikkeling. Het onkruid en de vervuiling van heele comple xen bereiken volgens de waarnemin gen van onze daar te velde staande landbouwers dikwijls een hoogen graad. Voor de beplanting kan het echter voordeelig zijn, dat op vele plekken de oogst van het vorig jaar niet is binnengehaald doch op het veld is blijven verrotten. Goed ge conserveerd uit den vorigen oogst, zijn slechts de suikerbieten. De slappe winter heeft slechts minimale schade aangericht. De transportverhoudingen zijn goed, omdat er bijna overal uitstekende wegen naar de bietenvel den leiden. Ook voor den lentezaai op de velden, voor zooverre niet de inheemsche bevolking daartoe kan worden genoopt, zullen er toch wel voldoende werkkrachten ter beschik king zijn. Op verschillende plaatsen is de voorjaarsbewerking reeds voor bereid door het aanvoeren van mest op de naburige akkers. Het zou goed zijn als de militaire overheid eenige landbouwkundige vakmannen met eenig organisatietalent werden toegevoegd. De krijgsverrichtingen der Russen. De Russische legatie te 's Graven hage heeft betreffende de krijgsver richtingen der Russiche legers de vol* gende berichten ontvangen De Russische troepen, die de stel lingen, welke zij in Oost-Pruisen hadden bezet, moesten verlaten onder den druk van het in die streek aan zienlijk versterkte Duitsche leger, blijven slag leveren aan dat leger langs de geheele grens over een front, dat zich uitstrekt van Sorpetz, ten noorden van den Weichsel, tot Augustow en de Njemen. Daarentegen zijn op den linker oever van den Weichsel sedert den veldslag bij Borzynow waar de Duit schers er niet in slaagden de Russi sche verdedigingslinies te doorbreken, de aanvallen der Duitschers opge houden. Eveneens blijven, op de linie inde Karpathen, de hevige aanvallen, welke de Oostenrijksche en Duitsche (roe den voortdurend herhalen tegen de Russische stellingen op het fror.t van Svidnik tot aan de boven-San, inde streken van Kozoevka, Toekla, Se- neczoew en Wijsjkow, vruchteloos ze hebben geleid tot tegenaanvallen van de Russen. In de Boekowina hebben de Rus- sische troepen i andelijke troepen beweging moeten ten de komst De omzwer Londensch< Het verhaal va een Engelschen gelgië door de I vangen genomen, de behandeling v een der Londensc gen, waar de v; r gen koetsier, zich den wegens een I van onderwijs ing hij zijn zoon ni toezicht hadgehou verzuim ten geve de Kerstvacantie zitting bleek, de die ook in een ke verdwenen en eer later was hij tut na zijn terugkeer haal gedaan vanz 23 December had het zingen in f ongeveer ,10 shill trein naar Folkes aankwam ontmoet ik kende en vroe sentje voor mijn 5 shilling en over had, was dat overtocht naar Vli: Toen ik daar aa passagiers met haalde op die shilling op. De Er aan boord kwam, vrouw Martin te begaf mij naar Ar ontmoette ik een krijgsgevangene w hem, dat ik mij aansluiten en diene maar hij antwoord jongens beneden leger aannamen. I werd ik door de houden en voor een die me zeide, d ouder was geweest gene had moeter werd toen op eer als vluchteling naar van waar ik doe consul met andere Londen werd teru dagen bleven we daar werd ik gestut telingenkamp te waarna mijn ouder schuwd en mijn halen.' De van jongen was om dienst te den politie-rechter te voren nog bij d geweest om op d aangemonsterd, ma hem gezegd, dat, September goed boord van een der o plaatst zou kunnen In Vlissingen is zeeheld alvast geu slechtste begin no tocht was al daarhe ook niet om er op men Hij heeft e j kunnen zien van en wie weet groei gelschen „Vlissinger avontuurlijken knaa Honderdjar vierde de heer Jo Tilburg, zijn lOOster len Mei 1908 hen Kanter zijn 70-jarig de Qoirke'sche kerk genheid hij door met de zilveren Nassau en door heef ge n m H. med -Z. het kruis Pro Ecch begiftigd werd. De is nog in 't bezit va I vermogens en geniet zondheid. Dinsdag e«n eigenaardig voorgedaanEei. miste een pak goede dit aan een zijner ber daarbij tevens het ve deze de manufacture: be jongeman bleef or Je patroon hem te "ij den volgenden m van het gebeurde oj brengen. 'n werkelijkheid f j het goed gestolen er Benomen. Bevreesd 'behing, die den vol ongetwijfeld zou plaa "'1 t gewenscht, zich ontdoen, 's Nacht: jht, met het doel het l^oienHij^ph, echter op eer

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 6