2000 zijn [BIEDINGEN ELEIN iud5ter WOENSDAG 750 17 FEBRUARI kameroverzicht. istbode -a- No. 40 53e Jaargang 1915 mdijïc m, newijnon. 51 per zak. JL 1915 ING Zn.l 'AAI VRAGEN I f» in PIWESSil iiüüf Firn f. VAH BE VELDE if., Kleine Mailt 58, Vlissingen. Teleloon Interc. 10 i Verschijnt daoelijks. uitgezonderd op londag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON II IUIZEN. Nederland en de Oorlog. BINNENLAND lDIG Daar. 'abriek f O.69I to.n f 2.221 f 2.251 ,n de Wilhelmina.l van loten kan plaats I iaart onder de be-l ien, aan het kantooi I Q 155, Middelburg, kNGEN itis op aanvrage. igd een ie Loodsen Sociëteit I fssingen. Voor ïnlich-1 isnden bij het Besta I -.ieteit, Boulevard dt tot 12 uur v.m. en r n.m. dagelijks. In- men tot en met 28 ingediend worden, overeenkomst a 50 et. par bij HET BESTUUR. lige, administratieve kan IEMAND, l/ende en vlug in het I geplaatst worden op I ier. Eenige kennis strekt tot aanbeve' itters A. D., bureau krant." wenscht ;,C. Bur. .V). CA' fR wenscht helbaren leeftijd.P.O. lureau „VI. Courant." VÜSSINGSCKE COURANT arONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 drie manden. Franco door het gehee.e rijk 1.50. Voor Belg» *20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 - Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verse- gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken 'gulden bij verlies van eiken I gulden bij dood nnf|gulden bi' verlies! Cf|gulden bij verlies..! |"|f|gulden bij verlies 1 door <1111 van een hand, 1*111 van] Mill vaneen pOI!f't a'pn nnpel'uklTen voorLUUU heid tot werken i %J\J een ongeluk UUU voet of oog ltlU een duim lüü wijsvinger Ui3 anderen vinger. 3 uhkeerlngen worden VERDOBBELD Indien de^ycrekerden^jiooriileiijraiijieldlgj>l«tsbewl)s^eciij)ngelukJ>ekom^ Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag. Op haar gemak zette de Eerste Wamer de discussie over de Staats- hegrooting over 1915 voort. Water staat was aan de beurt, een schoone gelegenheid om diverse locale belan gen "naar voren te brengen. Maar kanalisatie, wegenverbetering enz. zijn geliefkoosde onderwerpen. Uitvoerig echter viel de heer Regout zijn opvolger aan over diens gemis aan zuinigheid. Zooals men weel heeft minister Leiy een algemeene salaris-verbetering toegezegd en inge diend, doch als gevolg van de alge meene bezuiniging weer ingetrokken. Hiermede zijn echter verwachtingen gewékt, en het lijdt geen twijfel, of zoodra de oorlog voorbij is, zullen de betrokken ambtenaren aandringen op indienen van die voorstellen. Tot nog toe heeft geen enkel Kabinet een algemeene salaris-herziening ter hand genomen. Getracht .werd geleidelijk verbeteringen aan te brengen, die niet op eens zooveel geld zouden "eischen. Van dit stelsel week minister Lely af. Te zonderlinger is dit als men bedenkt dat aan andere depar tementen aan geen verhooging wordt gedacht. Heeft niet de Minister van Binnenlandsche Zaken ten aanzien van de onderwijzers verklaard niets ie kunnen doen omdat alle geld hem ontbrak. Hierin ligt een groote on billijkheid. Om deze te ontgaan achtte de heer Regout een inter-departemen- tale commissie noodig die de salaris sen van alle ambtenaren als een complex zal beschouwen. Uitvoerig gaf hij een exposé van de wijze waarop tot nog toe salarissen werden herzien, een methode waarvan deze Minister geheel afweek. In de Tweede Kamer erkende de Minster dat er ontevredenheid heerschte onder het personeel, doch het is merkwaardig dat nu reeds uitingen van groote ontevredenheid vallen waar te nemen over de voorgestelde en terugge nomen verbeteringen. Het doel is dus wei niet bereikt. Even uitvoerig zette de heer Regout een boom op over de werken tot bestrijding van de werkloosheid. Hij meende dat deze werken niet geluk kig gekozen waren omdat een laag percentage van de aan te wenden gelden slechts in arbeidersloon wordt omgezet. De minister Lely hield zich op de vlakte. Die geheele werkloosheids kwestie liet hij zwemmen omdat het desbetreffende ontwerp bij de Tweede Kamer hangende is en het dus niet wellevend is daarop vooruit te loopen. Al die kwesties van de salaris- regeling schoof hij van zich af omdat IsMej. PLOUV1ER, iJE biedt zich aan pij kinderen. Hoog schte. Brieven No. jssingsche Courant." linke 1Bellamypark 37. )UW vraagt be- Iraat 45, (boven). door S. H. 107) o(Nadruk verboden. Zij deed intusschen wat zij kon geen avond kwam, of er was warm water gereed voor zijn bad, dat hij nu gehoorzaam nam, terwijl Nell on der het een of ander voorwendsel naar buiten ging om de koeien te melken, om de merrie haar klontjes suiker te geven, om kruiden te ver zamelen voor het versieren van den een of anderen schotel. Zij kookte z'in avondmaal met een bijzondere zorg, die gedeeltelijk instinctief was, gedeeltelijk het gevolg van vele les- I sen van Hester Hester, die nu ge bouwd was met Ned o'Bracken, of- 1 schoon zij nog altijd, als van ouds Jkwam, om Griff's boter te maken. I Bovendien zag- Nell met den scher- IPen blik eener vrouw, die liefheeft, Idat -»■ - - zijn oververmoeienis 's avonds Uuidelijk merkbaar was. Het oude deze niet op zichzelf staan doch als een onderdeel zijn ie beschouwen van het algemeen regeeringsbeginsel. M. a. w. daar praten wij vandaag ook niet over. sEn zoo was de uur-lange rede van den heer Regout in tien minuten afgemaakt. De heeren Haffmans en Bergsma die ook nog wat hadden gevraagd, kregen vriendelijke antwoorden, zoo ais minister Lely ze allerminzaamst weet uit te deelen. Aan wegen-ver betering zal de Minister zijn uiterste best doen. Op een vraag betreffende de verbinding Zeeland-Noord Brabant, hebben wij het antwoord gemist. Het Hoofdstuk werd goedgekeurd. In voorraad opslaan. De „Standaard" schrijft „Men begint in Engeland toch iii zooverre zich aan zijn gewone zor geloosheid te gaan spenen, dat men reeds in de pers zich afvroeg, of er geen aanleiding bestond om zijn voor raadschuren intijds te vullen. De bo dem van Groot-Brittanje kan toch geen vierde der bevolking van het Koninkrijk voeden. Driekwart moet worden ingevoerd. En gebeurde het nu vroeg of laat, dat de toevoer, al ware het slechts voor een tweetal maanden, werd afgesneden, dan zou toch een volstrekt onhoudbare toe stand geboren worden. Nu is het bij groote vestingen ge woonte, dat men rekent op de moge lijkheid van een beleg van enkele maanden, en om, doet zich een be legering van zulk een duur voor, niet uit honger in handen van de belege raars te moeten vallen, pleegt men dan in elke vesting van aanbelang een degelijke provisie op te slaan. Vooral Duitschland zorgde hier steeds voor, en zelis langs de spoorlijn kon men steeds de voorraadschuren zien liggen, die hiervoor gebouwd en steeds gevuld zijn. Dit voorbeeld wil men nu in En geland pogen na te volgen, in de dagen dat de invoer gladvrij is, moet men, zoo luidt het advies, dan zooveel kunnen opslaan, dat, al snijdt men tijdelijk allen toevoer af, toch het volk zijn brood krijgt. Natuurlijk zal dit, gaat men er toe over, voor een volk van niet ver onder de 50 millioen een geduchte onderneming zijn, doch waar geld is, is bijtijds te koopen en in te slaan, en Engeland beschikt over de noodige middelen. Gelijk men zich herinnert, drongen ook wij op gelijken maatregel voor ons land aan, en is wel vreemd dat men ten onzent van een gevaar als hier dreigen kan, nog altoos niet hoo ien wil. gevoel van éenheid, van sympathie was nog altijd tusschen hen maar zij praatten minder en Griff liep voortdurend naar het raam, om een blik te werpen op het slagveld, en ongeduldig te zuchten, omdat de dag van morgen er nog niet was. Zoodra Nell deze dingen opmerkte, begon zij hem eiken avond een flink glas rum mei water klaar te maken en zorgde zoodoende dat het gewoonte werd en zij was blij als een kind, toen zij zag, dat dit eenvoudig middel hielp. Toch kon geen zorg Griff nu red den zijn werk was te zwaar, de eischen, die hij aan zijn krachten stelde te groot. Als een dokter toe vallig Lostwithens had aangedaan, had hij de teekenen van komende ziekte beter kunnen lezen dan Nell zelf; maar geen dokter kwam, en de man en de heide gingen voort met vechten, een ongelijken strijd, maar reusachtig van beide zijden. Niet voor zijn genoegen vocht Griff tegenwoor dig een vrouw was er in 't spel en hij vocht voor het geluk, dat hij even als wij allen, een beetje te vroeg wilde opeischenl Het einde van zijn werk kwam op Toch is het duidelijk, dat ook wij in gelijk gevaar geraken kunnen. Stel, dat Engeland onze kust blokkeerde, dan stonden we binnen de drie maan den voor een nationalen hongersnood. Onszelf voeden kunnen we niet. Uit 't arme België zou niets te halen zijn. En Duitschland deelt zelf nu reeds porties uit, waar wel niets meer af kan. Blijven we nu op 't vredespad, dan is dit niets, 't Mag dan krap loopen, maar dan zullen we toch ons dage- lijksch brood nog wel binnen onze havens halen. Doch wee onzer, als ónze kust ge blokkeerd wordt. Onze jammer en el lende zou niet te overzien zijn, zoo men niet in tijds zorgt. Waarom is dit tóch niet gebeurd Het kan uit tweeërlei oorzaak zijn. Of dat men geen gevaar ducht, of dat er geen geld is. Zeer geruststellend noch het ééne, noch het andere." Een gëSpfek met Trans van Cauwelaert. Het „Vad." heeft een gesprek ge had met den bekenden Antwerpschen volksvertegenwoordiger Frans van Cauwelaert. Aan het slot daarvari besprak de heer Van Cauwelaert onze neutraliteit. Ik heb. zeide hü ongeveer, op vele plaatsen in Frankrijk rondgekeken, tallooze Franschen en ook veel En- gelschen daar gesproken, en ik heb de blijde ontdekking gedaan, dat alle misverstand omtrent Nederland geheel verdwenen is. Gij stondt eenige maan den geleden feitelijk alleen. Men wan trouwde uw houding, veie Belgen geloofden, dat gij veimelijk heuldet met onze vijanden, maar deze stem ming is thans totaal omgeslagen. De bondgenooten gelooven zonder eenige terughouding in uwe volkomen loyale neutraliteit. Dit alles is ge wrocht door de onbekrompen hartelijke wijze, waarop gij onze vluchtelingen hebt ontvangen en ons allen gastvrij heid hebt verleend. België ik bezweer het u, zeide de heer Cauwelaert met bewogen stem zal dit nooit vergeten en, zoo ooit in den raad der door ons ge- wenschte overwinnaars de belooning van België zou ter sprake komen, weet dan, dat België nooit, neen nooit, een geschenk ten uwen koste zou aanvaarden. Duurder brood. Met ingang van 18 Februari, is, in afwijking van voortgaande regelingen in verband met de zeer belangrijke stijging der graanprijzen, de prijs van tarwebloem (inlandsch uitsluitend een soort) bepaalt op f 20.80 per 100 K.G. van ongebuiid tarwemeel f 17 per 100 K.G. Deze prijzen zijn berekend net to, contant aan fabriek, molen of magazijn voor bakkers en dergelijke verbruikers. Aan tusschenpersonen een zomeravond. Lijsters zongen in de kleine kloof achter Lostwithens, waar Nell primula's geplukt had, om op het grafje van haar kind te leg gen. Leeuwerikken, nooit vermoeid, prezen den zomer nu, zooals zij eens de lente bezongen hadden. Een zui vere, zachte bries, die den geur der heide met zich voerde, kwam van het Westen aanhuppelen. Nell Nethercliff, een beetje onge duldig, dat het een of andere lekkere schoteltje koud werd, verliet de hut, om den zwoeger te halen. Zij zag hem op zijn spade leunen, aan het eind van de voor, die hij juist ge graven had en een groote vermoeid heid sprak uit zijn gebogen gestalte. „Toe, kom binnen!" riep zij. „Ik heb al te lang op je gewacht." Hij lichtte het hoofd op en glim lachte. Ziek of gezond, hij zou altijd éen stem kennen, en daaraan met vreugde gehoorzamen. Langzaam nam hij zijn spade en houweel op, wierp ze in den kruiwagen, en begaf zich met wankele schreden naar het ge reedschapschuurtje. „ik ben in een oogenblik klaar", antwoordde hij zoo opgewekt als hij moet op verzoek 25 ets. korting worden toegestaan. In verban! hiermede zijn de maxi mum broodprijzen vastgesteld op 24 cent per K.G. voor gebuild tarwe- waterbroodop 25 cent per K.G. voor gebuild tarwewaterbrood, ge bakken onder rabbinaal toezicht (an dere soorten gebuild brood naar evenredigheid) en op 20 cent per K.Q, voor bruinbrood. Zakenverlof. Omtrent het verleenen van z.g. „za kenverlof" is bepaald dat aangezien hei bedoelde verlof slechts wordt verleend om belanghebbenden „in staat te stellen de balans op te ma ken of orde te stellen op hunne ad ministratie" het feit alleen, dat men aan het hoofd van een zaak staat op zich zelf niet voldoende is om aan spraak op dit verlof te maken, Wanneer de korpscommandanten niet kunnen bekomen die inlichtingen die 2!} behoeven of zij deze inlich tingen onvoldoende achten, wordt het verlof niet verleend. Belgische geïnterneerden. Na zijn bezoek aan de verschillen de plaatsen hier te lande, waar Bel gische militairen zijn geïnterneerd, zal de Belgische generaal Dosser, die thans weer te 's Gravenhage terug is, dezer dagen een onderhoud heb ben met den minister van Oorlog, generaal majoor Bosboom en den opperbevelhebber van iand- en zee macht, generaal Snijders. Wetenschappelijk toelatingsexamen tot het reservekader. De minister van oorlog, het wen- schelijk achtende, de jongelieden, die in 1896 geboren zijn en krachtens het door hen genoten onderwijs voorals nog geen aanspraak kunnen maken op een geheele vrijstelling van het wetenschappelijk toelatingsexamen voor de verbintenis als adspirant- vaandrig vereischt, alsnog in de ge legenheid te stellen voor 22 Maart e. k. het examen af te leggen voor toe lating tot het reservekader bij de in fanterie of bij de vesting art., brengt in de „Staatscourant" ter kennis van belanghebbenden lo. op 10 Maart 1915 en zoo noo dig op een of meer volgende dagen, zal de gelegenheid worden openge steld om het wetenschappelijk exa men af le leggen voor toelating tot de verbintenis als adspirant vaandrig vereischt 2o. het examen onder lo. bedoeld wordt gehouden in de garnizoens plaatsen 's Gravenhage, Assen, Amers foort, Amsterdam en Leeuwarden kon. Spoedig volgde hij haar in de hut en tastte om zich heen naar een stoel, waar hij zwaar op neerviel. „Ik kan niet meer, beste meid", zei hij. „De Hemel weet, dat ik mijn taak graag geëindigd had." Het pathetische van zijn woorden, eenvoudig en rustig, zooals overeen kwam met zijn langdurig zwoegen, bracht de tranen in de oogen der vrouw. Zij hield ze echter terug het was nu haar beurt om te koesteren en sterk te zijn. Na een poos over reedde zij hem, op te staan van den stoel, hielp hem naar het bed van de heide en legde de dekens over hem heen. „Wij verwisselen de rollen, meisje", zei hij, hoewel zwak, toch met zin voor humor. Weer kwamen de tranen haar in de oogen; zoo vriendelijk en zoo teeder was zijn blik. „Heb je pijn?" vroeg zij. „Neen, behalve dat mijn hoofd in brand staat. Zeg Gabriël, als je hem weer ziet, dat zijn vlammen werke lijkheid zijn ik heb hem hooren preeken, weet je hij spaart zijn 3o. aan het examen kan uitsluitend worden deelgenomen door hen die in 1896 geboren zijn 4o. zij, die aan het examen wen- schen deel te nemen, zenden vóór of uiterlijk op 28 Februari 1915 aan den hoofdofficier voor het reservekader te 's Gravenhage in: een kennisgeving model A, waar van het formulier is aangegeven, en b. een extraet uit het geboorteregister of een ander authentiek stuk, waaruit de leenij'd van dén belanghebbende blijkt 5o. de adspirant, die aanspraak wenscht te maken op gedeeltelijke vrijstelling van het examen, legt bij de kennisgeving model A, tevens het bewijs over, waaruit de rechtmatig heid dier aanspraak blijkt voor wat betreft de eischen van kennis en bedrevenheid voor het examen vastgesteld, de geheele of gedeeltelqke vrijstelling van het on dergaan van een militair geneeskun dig onderzoek, de voorloopige vrij stelling van opkomst onder de wape nen bij hel gemobiliseerde leger en verdere inlichtingen, kan men zich hetzij schriftelijk dan wel monde ling wenden tot den hoofdofficier voor het reserve kader te 's Graven hage (bureel Wiflemstraat no. 4.) Beroepskeuze voor meisjes. In deze weken verzendt het Nat. Bureau voor Vrouwenarbeid gratis een „Leidraad voor Nederlandsche Meis jes bij de Keuze van een beroep" aar. iedere openbare of bijzondere lagere school in ons land, die meis jes leerlingen heeft, uitgezonderd de scholen te Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam, die speciale „plaatse lijke" Leidraden ontvangen). Het is de bedoeling dat de vrouwelijke van school gaande jeugd dat werkje, door bemiddeling van het schoolhoofd, te leen zal ontvangen om er haar voor deel mee te doen bij de beroepskeuze. Wie 't werkje in zijn bezit wil heb ben kan 't koopen aan het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid, Jacob van den Doesstraat 68,'s Gravenhage (schoolmeisjes, door bemiddeling der schoolhoofden, a 25 ct., anderen a 75 ct. franco per post). Mocht eenige gemengde of meislesschool begin Maart nog geen Leidraad hebben ohtvangen, dan hoopt het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid daarvan verwittigd te worden. Een legaat van f58.000. Op 11 Februari is te Breda over leden mevr. A. E. R. Oukoop—Genis, weduwe van den heer K. G. Oukoop, in leven wethouder te Breda. Deze dame heeft aan Breda f 58.000 gele gateerd, waarvan f 50.000 besteed moeten worden tot restauratie van vlammen niet Hij dwaalde af tot allerlei onge rijmdheden en nu zag de vrouw met een plotselingen schrik, dat zijn oogen schitterend waren van de koorts. Alleen hier in de hut met hem, wat kon zij doen? En toch, dit kon niet waar zijn; een uur geleden had zij hem nog gadegeslagen, werkende zooals alleen een sterk man kan doen en nu in een oogenblik was hij dood ziek en op. Elke minuut won de koorts veld en zijn ijlen keerde zich het eerst naar zijn ontginningswerk. „Natuurlijk kan het gedaan worden", riep hij met de nuttelooze heftigheid van de koorts. „Hemel, hoe vermoeid ben ikMaar het zal nog licht ge noeg zijn voor nog éen greppel voor éen maar. De drommel hale die steenenZij maken het iemand zoo moeilijk. O, vervlIk zal het hou weel moeten nemen. Nu zijn we er recht onder vooruit jongenDe steen wil niet los!" Nell luisterde naar den plotselingen angst in zijn stem, en huiverde, toen hij den draad weer opnam. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1