mm. mmml 20(0 25 feit oil Milt. aanvragen! ELEIN Wen. 1G FEBRUARI No- 39 53e Jaargang 1911 vond tSTBODE dinsdag Uitgave: firma f. VAH DE VELDEIr., toe Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen fiEMEENTEBESTl/UR Nederland en de Oorlog. FEUILLETON BINNENLAND ng VLISSINGSCHE C0URA1NT ANT iAP", reeniging Qenoodigden nor üesoh, 'andaard mark, soh. Rijnwijn, Sa-, 'ard A invalid] aga enz. ent, tnda prijzen, Telefoon 46. h aan hef woonhui I uitgewekene wenscht I om Hollandsch I eken, voor matigen I 3. bureau „Vlissing-1 ^els f 0.35, iedere at. Zonder rabat, laatsen wordt twee- tgd een i Loodsen Sociëteit ssingen. Voor inlich- nden bij het Bestuur I ieteit, Boulevard de tot 12 uur v.m. en n.m. dagelijks. In nen tot en met 28 ingediend worden, vereenkomst a 50 cl. ar bij HET BESTUUR. ge, administratieve kan IEMAND, een ende en vlug in het geplaatst worden op er. Eenige kennis strekt tot aanbeve- ters A. D., bureau rant." JE biedt zich aan ij kinderen. Hoog chte. Brieven No. isingsche Courant.' nke Bellamypark 37. 'UW vraag' be- aat 45, (boven). ABONNEMENTSPRIJS: Voor f.singen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 0[t piet geheele riik 1.50. Voor België 2.20 per drie maanden. Franco do/rhet geheele rijk 1.50 Voor België/: Voor overige landen der PosHWe ƒ3.35 - Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken r7r*fk gulden bij dood AHA gulden bij verlies 4 gulden bij verlies 4 f>f| /Til door II III van een hand, l*)|l van| I UU een ongeluk UUU voet of oog JLvU een duim 1UU De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- ierd tegen ongelukken voor: T Deze ultkcerlngcn worden VERDUBBELD ,n^en de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BEKENDMAKING, Kamers var. Arbeid. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de op heden door hen vastge stelde kiezerslijsten voor de Kamers van Arbeid voor de Metaalbewerking en voor de Bouwbedrijven ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn en dat tegen betaling der kosten afdrukken daarvan verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen binnen veertien dagen na heden in gediend worden bij heeren Gedepu teerde Staten van Zeeland. De bezwa ren kunnen ontleend zijn aan het feit dat de naam van den verzoeker of van een ander in strijd met de be palingen der wet op de Kamers van Arbeid of van het kiesreglement voor die Kamers, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. De bezwaren kunnen op ongezegeld papier gesteld worden. Vlissingen, 15 Februari 1915. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Staatsleening. De minister van financiën maakt bekend, dat op de Staatsleening 1914 tot en met 13 Februari j.I. gestort was een bedrag van f 259.416.000. De Duitsche verklaring. Naar wij vernemen heeft de Neder- landsche Regeering een nota gericht tot de Duitsche, naar aanleiding van de openbaar gemaakte Duitsche me morie van 4 Februari jl. In haar nota ontkent onze Regeering dat de in algemeenen zin tot de neu trale staten gerichte verwijten, wat Nederland betreft, gegrond zouden zijn. Inzake de verklaring van een uit gebreid gedeelte open zee tot oor logzone zijn gelijksoortige bedenkin gen kenbaar gemaakt als vroeger tot de Britsche regeering zijn gericht, naar aanleiding van het voornemen tot gedeeltelijke alsluiting van de Noordzee. Met betrekking tot de gevaren die de Nederlandsche scheepvaart zou kunnen loopen in de oorlogszone, is volgehouden dat neutrale schepen er aanspraak op kunnen maken dal vol doende onderzoek naar de nationali teit van handelsschepen worde inge steld, alvorens maatregelen tegen die schepen worden genomen. Anderzijds heeft onze Regeering bij de Britsche regeering haar bedenkingen kenbaar door S. H. 106) O(Nadruk verboden. „Kun je wachten kind, en me je alles laten vertellen, als dat gedaan is?" Hij wees, met het oude gebaar, naar zijn bloeiende akkers en Nell antwoordde naar waarheid, dat zijn tijd de hare was, dat hij gelijk had, tot het einde toe vol te houden in wat hij zich tot taak had gesteld. En toen viel de ernst van hen af en als twee kinderen, die van huis waren weggeloopen en van hun ouders, die zeker werk voor hen gevonden zouden hebben, zwierven zij naar willekeur over de heide nu eens struikelend over een kor hoenders nest onder het heidekruid, dan eens stilstaand om zich te ver bazen over de teerheid van een hei- deplantje, dat zelts in dit door den wind geteisterd land kon gedijen, be- gemaakt tegen het standpunt door laatstgenoemde ingenomen ten opzich te van het misbruik van de neutrale vlag door Britsche koopvaardijschepen. Vliegers gestrand. Zaterdagavond 7 uur rapporteerde de kustwacht op Schiermonnikoog noodseinen in de richting Noordwest op ongeveer vier mijlen, door de duisternis niet vast te stellen waarvan afkomstig. De reddingboot vertrok te 8 uur en kwam met gunstigen wind te 10 uur ter plaatse en ontdekte een watervliegtuig, bemand met 2 Duit- schers. Zij waren bezig de machine te herstellen, doch weigerden het vliegtuig te verlaten en riepen den schippers toe, morgen terug te komen. De reddingboot kwam te middernacht terug en rapporteerde het wedervaren. Om 7 uur Zondagmorgen is ze wederom vertrokken met een luite nant en soldaten. Het vliegtuig was echter niet meer te vinden. Vluchtoord te Nunspeet. Ieder die dit vluchtoord, vóórdat het door de Belgen was betrokken heeft doorgewandeld, moet, wanneer hij het thans weder bezoekt, versteld staan over de groote verbeteringen, die daarin zijn aangebracht. Was er in het begin alléén in de eetzalen verwarming, thans is ook een zaal verwarmd, waar ouden van dagen ten allen tijde kunnen binnenkomen ;even- eens een andere zaal, waar moeders met kinderen (gezonde) kunnen ver blijven. Voor zieken zijn er goed in gerichte, verwarmde lokalen aanwezig. De geneeskundige dienst is zeer uit gebreid. Zeven geneesheeren en dertig verpleegsters zijn er dag en nacht werkzaam. Niettegenstaande alle denkbare maat regelen van voorzorg zijn genomen en de verpleging in alle opzichten zoo zorgvuldig mogelijk plaats had, zijn er een aantal van plm. 175 kin deren, meest zuigelingen en kinderen beneden het jaar aan de mazelen of aan de gevolgen daarvan bezweken. Gelukkig is in de laatste week de ziekte eenigszins tot staan gekomen. Overal in het kamp worden goede wegen aangelegd en bij iedere barak beplanting aangebracht. Het is wer kelijk de moeite waard eens na te gaan, wat enkele bewoners zelf in dat opzicht hebben tot stand gebracht. O.a. trok het bijzonder onze aan dacht, hoe sierlijk voor een barak een tuintje was ingericht. In het midden van een verhevenheid aangebracht, waarop met behulp van wit zand en turfmolm een slapende leeuw was uitgebeeld. In onderscheidene tuintjes waren de namen Albert en Elisabeth, sortrmige met groene dennenaalden en andeie met gekleurd zand aange bracht. Bijna voor iedere barak was scherming vindend voor zijn klein heid onder hooge wallen van heide kruid. Zij was de kleine plant, dacht Nell, met een lach om haar eigen dwaasheid, en Grift de groote sterke man, die naast haar liep was de beschermende heide. Den geheelen middag zwierven zij rond als gelukkige kinderen. En toen de avond begon te vallen, gingen zij terug naar Lostwithensen Trash, hun vriend en gelijke, rende blaffend voor hen uit en dacht alleen aan zijn avondeten. Den volgenden dag hervatte Griff zijn werk en hij Zwoegde, zooals zelfs hij niet gedaan had sedert zijn komst te Lostwithens. Uur op uur dacht hij slechts aan de taak, die bijna geëindigd was de zekerheid, al die jaren gevoed, dat vergeving slechts komen kon, als hij zijn werk geëindigd had, bleef hem bij, terwijl hij elke spade vol wierp in den wachtenden greppel aan zijn rechterhand. Zou hij niet spoedig bevrijd zijn van den last, die zoo zwaar te dragen was en dan Zijn gedachten braken hier af, en hij rustte een oogenblik, met zijn een soortgelijk tuintje aangelegd. Een zaal (Daendels genaamd) is geheel ingericht voor tooneel- of mu ziekuitvoeringen. Alles, decoratie, platvorm, enz. is door de Belgen zelf gemaakt. Er zijn in het geheel 85 gebouwen, waarvan 44 slaapbarakken met 56 appartementen, ieder voor 5 5 6 per sonen; 13 eetzalen ieder voor 1000 personen 4 keukens 4 waschzalen; 4 kinderziekenhuizen 1 kerk 3 scho len 1 kleedermagazijn; 1 timmerwerk plaats met smederij en magazijn 1 winkel2 machinekamers1 mare- chausséekazerne 2 wachtlokalen 1 polikliniek, 1 barak voor besmettelijke ziekten1 hospitaal voor volwasse nen; 1 postkantoor. Het aantal ondergebrachte vluchte lingen is tusschen de 7 5 8000. Er is alzoo nog plaats over. Da President van de Tweede Kamer. De (oude) „Groene"' heeft een ru briek geopend. „Uit de parlementaire sfeer." De schrqver, die zich „Kamer-raad" noemt/ wijdt zijn eerste artikel aan den president der Tweede Kamer, mr. H. Goeman Borgesius. „Toen in September 1913 de no minatie voor het presidium der Twee de Kamer moest worden opgemaakt, stond het vast, dat een lid der vrij zinnige concentratie daarvoor in aan merking zou komen en daar de Libe rale Unie verreweg de sterkste der drie fractie's wa°„. was haar leider, mr. Borgesius, de aangewezen man Er was er meer dan een, ook aan de linkerzijde, die, hoe superieure qualiteiten de leider der Unie mocht bezitten, zich afvroeg of voor het Ka merpresidium, dat is voor de rustige leiding van het deel der Volksverte genwoordiging, waar temperament zooveel spoediger tot uiting komt dan in den deftigen Senaat, mr. Borgesius wel de man was. In de rechtsche bladen kwam het wantrouwen onver holen uit. Thans, nu Borgesius bijna anderhalf jaar de leiding heeft gehad, is er wel niemand meer, die de keuze niet een bij uitstek gelukkige zal noemen. In de eerste maanden waren er rechtsche organen, die bij het minste ingrijpen van den voorzitter een boom opzetten over partijdigheid, onvast heid en wat de vocabulaire meer aan minder liefelijke termen bevat. Maar al spoedig zijn die boutades verstomd. Dank zij de wijze waarop de Pre sident zijn moeilijke taak steeds vervult. Borgesius heeft ook in deze functie weer getoond the right man te zijn. Hij is er ten volle in geslaagd de voet op de spade, om te luisteren naar het jubelend gezang van den leeuweriken dan weer gaf het hem rust, te denken aan een vrouw, die hem gadesloeg of hem wachtte op dit oogenblik. De dagen volgden elkaar op en nog altijd werkte Griff onophoudelijk. Soms stroomde de regen meedoogen- loos neer, aanhoudend goot het dan uit de donkere wolken soms, naar mate de lente overging in den zomer, schroeide de zonnehitte hem onder het werk. Het deerde hem niets oogenschijnlijk. De voren werden langer, langzaam maar zeker, en wer den weer gevuld door den volgenden streep maagdelijken heidegronden en zij toonden de heide, dat de overwinning altijd was en bleef aan dezen man, die in eenzaamheid en pijnlijke vermoeienis voortzwoegde. Toch glimlachte de heide soms, alsof zij wist, dat de zwakheid over den man kwam kwam even zeker en even langzaam ais zijn ontginning vorderde. Nell Nethercliff zag ook, hoe de zwakheid hem overmeesterde en Grift zelf, ofschoon hij de gedachte weglachte, wist, dat zijn kracht hem onpartijdige voorzitter te zijn, die staat boven de partijen. Zijn groote parlementaire ervaring, zijn volkomen bekendheid met het Parlement, waarin hij zijn halve leven doorbracht, zijn groote scherpzinnigheid en gevatheid stellen hem in staat, als de situatie eens wat netelig wordt, met een korte opmerking, die altijd ad rem is, met een kort speechje, dat altijd raak is, zijn gezag te handhaven, en de op posant eindigt bijna zonder uitzonde ring met te buigen voor hei presidiale gezag. De Kamer is dan (ook „im Groszen und Ganzen" met haren voor zitter best ingenomen. Weet ge, wanneer Borgesius geniet? Als hij zelf gelegenheid krijgt nog eens een speech te houden. Bij een regeling van werkzaamheden, bij plechtige momenten, laat hij de kans niet voorbijgaan om een woordje te zeggen. Het zeer inspannende van zijn ambt schijnt hem weinig te deren. Met zijn gezondheid was het verleden jaar in den zomer minder goed ge steld. In ai den tijd, dat hij het presidium bekleedt, heeft hij echter slechts een maal een zitting gemist, en behalve die eene heeft hij in alle dagziltingen den hamer gezwaaid. De consciëntieuze opvatting zijner taak heeft Borgesius steeds in de vele ambten die hij bekleedde, ge toond. Dat hij op zijn 66e jaar het Kamerpresidium als een kroon op zijn politieke loopbaan aanvaardde, getuigt van zijn groote belangstelling in de politieke zaken. Een speech, een opmerking van dezen parlementairen veteraan, is al tijd het aanhooren waard. Vermakelijk is de naamsverwarring, waaraan onze praeses zich dan schuldig kan maken. Snoeck Henkemans doopte hij in zijn Kamerredevoeringen telkens om in Henk Snoekemans en A. B. Kleere- kooper transformeerde hij laatst in den heer „Peereboom" 1 Een jong Kamerlid kan Borgesius zoo echt vaderlijk te woord staan en geen, die er zich aan ergert, het wil van hem gedaan zijn. Want men weet, dat in hem de man van buitengewone parlementaire ervaring spreekt en een terechtwijzing is steeds in zoodanigen vorm gekleed, dat zij geen rancune achterlaat. Aan éen ding heeft Borgesius ge weldig het land en het is begrij pelijk dat is, aan eindelooze spee ches. Een Kamerlid, dat het in de lengte zoekt, vergeet, dat hij juist het eenige genre koos, dat geen genade vindt, het genre ennuyeux. Is zoo'n lid aan het woord, dan kijkt de praeses na eenigen tijd eens veelbeteekenend op zijn hamer zwaait hij heen en weer, tot hij óf in gelaten berusting den stroom van een tonig voortdreunende klanken maar spoedig zou begeven. „Nog niet 1" zei hij dan met inge houden ergernis, als de gedachte hem dan te zeer drukte. „Nog niet!" Ik moet eerst eindigen en dan zal ik rusten." De jaren bovenmatig werken, be gonnen eindelijk Griff's gestel aan te pakken. Hij was zorgeloos omtrent zichzelf geweest, denkende, dat het er weinig op aankwam, wat er met zijn eigen gezondheid gebeurde,zoolang hij de overwinning behaalde. Voor Neli's komst had bij er weinig om gegeven of natte kleeren zijn vermoeid lichaam bedektente werken, tot hij nog maar even naar de hut kon wagge len en een korst brood te kauwen voor avondmaaltijd, was dikwijls bij hem voorgekomen, bijna gewoonte geworden. En nu hij bijna zijn schuld betaald had, was het de vraag, of hij de taak, die hij zichzelf had opgege ven, kon eindigen vóór zijn kracht hem geheel begaf. Als hij nog alleen geweest was, nog geleefd had alleen met tevredenheid, niet met geluk, dan zou hij overwon nen hebben en daarna gestorven zijn waarschijnlijk bij het einde van laat vloeien, öf den spreker tot kort heid maant. Doch hij weet, dat dit bij de bepaalde specialiteiten in re devoeringen bij de el, bijv. bij de heeren gebroeders Ter Laan, niets helpt en hij wacht dus lijdelijk af, tot de spreekorkaan is uitgewoed. Dat de Kamer ei in December in slaagde niet alleen de Oorlogsleening, doch ook de Staatsbegrooting af te doen, is voor een goed deel te dan ken geweest aan Borgesius' voortref felijke leiding. In de rij der Kamerpresidenten mag zijn naam met eere worden genoemd en wij hopen van harte, dat hij het geheele vierjarig tijdperk den Voor- zittersstoel zal blijven bekleeden met de bewonderenswaardige opgewekt heid en nauwgezetheid, waarmede hij zijn taak steeds vervult." RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middel burg zijn (reroordeeld wegens overtr. der Vliss. melkverorden.C. K., Vlis singen, J. P., Souburg, ieder tot f 15 b. s. 5 d. h.overtr. Jachtw.J. van Z., Vlissingen, tot f 10 b. s. 3 d. h.; E. W. F., Koudekerke, tot f 10 b. s. 2 w. t.een gevaarlijke hond laten losloopenS. de N., Serooskerke, tot f 10 b. s. 2 d. h.fietsen zonder lichtF. J. D., Souburg, tot terug gave aan cuders; F. J. de D., Sou burg, tot f 0,50 b. s. 1 w. t.A. C., W. P., beiden Souburg, C. K Nieuw- land, J. P., Oostkapelle, C. P. van D., P. J. B A. B allen Middelbuig, j. de V. Mzn., Vrouwepolder, L. J. D., Veere, allen tot f2 b. s. 2 d. h. rijden met een wagen zonder licht A. V., Souburg, tot f 1 b. s. 1 d. h. wateren buiten de bakkenK. B., Vlissingen, A. F. I., Middelburg, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.rijden over een wandelwegJ. A. V., Middelburg, tot f0,50 b. s. 1 d. h.overtr. Trek- hondenwetG. J. R„ Middelburg, tot f 1 b. s. 1 w. t.overtr. motor- en rijwielwet H. P., Amsterdam, tot f 1 b. s. 1 d. h.overtr. art. 427 Swb. P. C., Middelburg, tot 2 X '2 b. s. 2 X 2 d. h.verwekken van nacht rumoer J. J., Westkapelle, tot 1 3 b. s. 3d. h.het als herbergier de zich op het sluitingsuur in het café be> vindende bezoekers niet gelasten zich te verwijderenJ. L. A. van de V., Souburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h. spelen met geldD. S,, Middelburg, tot f3 b. s. 1 d. h.overtr. spoor wegreglementH. M., Arnemuiden, tot f 1 b. s. 1 d. h.vleesch onge dekt vervoerenL. J. C., Middelburg, tot f 0,50 b. s. 1 d. h,boter met een te laag gewicht ten verkoop voorhanden hebbenP. de V., hvr. van A. A., Souburg, tot f2 b. s. 1 d. h.ongekeurde kalfskoppen voor zijn laatsfen greppel. Zooals 't nu was, werkte hij onzinnig, met een onmogelijke inspanning; want hij zei tot zichzelf, dat hij vergeving moest verkrijgen terwille van Nell. Hij zou zijn taak voltooien en vrij zijn, haar zijn geschiedenis te vertellen en zij zou oordeelen. En dan Ja, en dan Wel, alleen dit. De Hemel was meer vergevensgezind dan hij had kunnen droomen, en het scheen zeker, dat Nell en hij de oude geesten zouden verjagen, even als zij in vroegere dagen den vos hadden opgejaagd. Dan kon hij rus ten, maar niet vóór dien tijd. Nell Nethercliff zag met angst het haastig werken, dat bijna hartstocht was, van den man, dien zij liefhad. Zij trachtte tevergeefs hem tot meet rusten over te halen; en zelfs was zij er niet zeker van, of 't niet be'-' was, dat hij zoo spoedig m' zou eindigen, of een kort' niet meer onrust zou r kelijk arbeid. H T. 1 avond van 17 ui,ge N.W. tot W. .lijk zwaar bewolkt lijdelijk opklarend en

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1