laltagk IBIEDINGÖ i aanvrage* 1M i it teit. nen Nederland en de Oorlog. No. 38 53e Jaargang 1913 lem iREERD ZQHDAGSlLli| HSTBOOE iUIZCN. Uitgavefirma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 13 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen voei of oog lj(J een dim llllf /ft SnX""" FEU1LLET0N Klooster- niddellijk de te genezen. pijk-Lobith iltenwagen n boven de >or grooter, I, terwijl de ik toen den irzachtte de te genezen. :nezen. De zweren, nieuwe daandoe- r. f 1.20, deeliger ikening Irogisten 12a 6.45 7.03 1 adering aangegeven I iten wachten op «I rens(Stroobruggt! J DIRECTEUR. Ische Courant." leis I 0.»5, ie |nt. Zonder rabat, llaatsen wordt twee* ilinke |:sBellamypark J'l tOUW vraagt bi| ette Ltraat 45, (boven). VLISSINGSCHE COURANT IV1AAIVDAG ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor Iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. By abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in'tbezit eener ftfteulden hii ipvpnc polis zijn GRATIS verze- j lange ongeschikt- 7^fi door d°°d Qnflgulden bij verlies J ff n gulden bij verlies JA#* m k kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken cJU een nnZi i, wil III van een hand, 1K|] *„1 VerI'es| fifl8ulden bij verlies ft fWgUiden bi> verlie. De Koningin en ons leger. H. M. de Koningin bezocht Don derdagavond op Haar tocht naar het Westland eerst Loosduinen. Na de audiëntie op het raadhuis, waar o. a. het bestuur van het Plaatselijk Steuncomité werd ontvangen, bracht H. M. een bezoek aan de broeikassen waar het le bataljon jagers is inge kwartierd. Daar had men geen Vorstin meer verwacht en vele manschappen waren ter ruste gegaan. Bij den oproep van den comman dant vloog echter alles overeind, som migen slechts half gekleed, maar toch stond ieder in de houding. Ook de serre en de wachtkamer van het sta tion der stoomtram werd bezocht. Hier is de kapel der jagers ondergebracht. De muzikanten hadden alles netjes opgepoetst en geschrobd, zoodat het-er keurig uitzag. H. M. had ook verzocht dat hier de moeder overste van het St. Leonardusgesticht aan Haar zou worden voorgesteld, maar de com mandant der troepen, die tevoren had geinformeerd, deelde de hooge be zoekster mede, dat de orde, waartoe de zusters behooren, niet toestaat zich voor zooiets buiten het gesticht te begeven. Toch wilde H. M. de zusters spre ken en toen zij dan ook ongeveer 8 uur uit het Westland terugkeerde, reed de auto de Witlaan op en stapte H. M. vergezeld van een hofdame en verschillende hoofdofficieren uit en begaf zich over het hooge bruggetje naar hei gesticht. Hier werd de hooge bezoekster door de eerw. moeder-overste ontvangen en terstond naar de ziekenzalen ge bracht. Zooals men weet, hebben de zusters eenige lokalen der bewaar school ingeficht voor hospitaal. Daar onderhield H. M. zich op minzame wijze met de zieke militairen, die niet genoeg de liefderijke behandeling konden roemen, die zij hier onder- vonden.Herhaaldelijk dankte de Lands- vorstin de moeder-overste voor at hetgeen in dit gesticht voor de kranke militairen wordt gedaan. Zij verzocht daarom ook dat de andere zusters aan haar zouden voorgesteld worden. Dit geschiedde in den refter van het gesticht en hier herhaalde H. M. haar dank, reeds tot de moeder-overste gericht. Na zich nog eer.igen tijd met de zusters onderhouden te hebben, ver trok het hooge gezelschap weer naar Den Haag. Da handel der neutralen. Te Groningen heeft in een open bare vergadering van de afdeeling der vereeniging „Onze Vloot" prof. mr. J. de Louter, uit Utrecht, Vrijdag- door S. H. 105) 0(Nadruk verboden. Het waren niet zijn woorden, maar het bevelende, de meerderheid in stem en toon, die haar hart gelukkig deden kloppen. Want Nell, nu zij alles gaf, verachtte alle coquetterie, waaronder een vrouw soms haar liefde verbergt en denkt, dat dat verborgen trots is. „Ik zal wachten en jij zult hem antwoorden", sprak zij terwijl zij hem vast in de grijze oogen zag, die vroeger een veel meer peinzenden blik hadden dan tegenwoordig. Een oogenblik later, toen zij hun thee dronken, en terwijl Griff, wiens eetlust was opgewekt door zijn ge vecht te Bracken Clough, sneden dikke sneden brood met boter at, kwam Nell terug op de verontrusten de gedachte, die Gabriël Hirst met zooveel zorg had voorbereid. «En zeker zeker ik breng avond een rede gehouden over den handel der neutralen. Velen hebben hiervan een verkeerde voorstelling. Voorafgingen eenige opmerkingen over neutraliteit in het algemeen. De neutraliteit vordert geen zuiver lijdelijke rol zooals ten onrechte ge dacht wordt. Een neutrale staat kan niet werkeloos toezien, maar aan zijn regeering worden zware eischen ge steld, terwijl van alle onderdanen een grooter karaktervastheid wordt ge vergd. Ook is zij niet vatbaar voor verdeeling of schakeering. Alleen zou men kunnen spreken van vrijwillige, (zooals die van Nederland) en ge dwongen neutraliteit, die door een internationaal verdrag is vastgesteld. In de derde plaats bestreed spr. de idee, dat de neutraliteit alleen op personen er» goederen betrekking heeft. Uit de geschiedenis toonde hij aan, hoe de neutraliteit eerst in de 18e eeuw vaste vormen aannam en eerst op de tweede Vredesconferentie van 1906 aan eenige voorlooplge en on volledige regeling werd onderworpen. De handhaving van de beperkin gen, waaraan de neutrale handel in den oorlog wordt onderworpen, is, volgens prof. De Louter, niet aan den neutralen staat opgedragen, maar aan de oorlogvoerenden zelf overgelaten. Dit toonde hij achtereenvolgens aan bijle. blokkadebreuk, 2e. vervoer van oorlogscontrabande, 3e vijande lijken bijstand. Daarbij wees de hoog leeraar op da talrijke overtredingen der oorlogvoerenden in den tegen- woordigen oorlog, waartegenover de neutralen schijnbaar machteloos staan. Ten slotte drong hij aan op krach tige aaneensluiting der neutrale mo gendheden onder leiding van de Ver- eenigde Staten van Amerika, waarvan hij de wenschelijkheid en mogelijkheid op verschillende gronden betoogde. Bezoek aan de Interneeringskampen. Aan „De Vlaamsche Stem" wordt geschreven Generaal Dossin, daartoe gelast door den Belgischen staat, heeft een bezoek gebracht aan het internee- ringskamp te Oldebroek. Nade troepen in oogenschouw genomen te hebben, sprak hij zijn tevredenheid uit over hun kleeding en beval hun aan veel zorg te dragen voor hun kleederen, daar de Belgische staat al de beschik bare stoffen noodig had voor de sol daten aan de vuurlinie. Ook berispte hij het slecht gedrag van eenige bel hamels, die de anderen ophitsen en die in de meening zijn, dat er geen onderscheid in graad bestaat onder de geïnterneerden. Er zou later, eens in België teruggekeerd, persoonlijk rekenschap moeten gegeven worden van alle doen en laten. Hij ried de manschappen aan ge- eenig geluk", sprak zij, met een ern stige vraag in haar stem. „Je hebt te weinig zorg gedragen voor jezelf, is't niet? Je naamt niet altijd de moeite, je natte kleeren te verwisse len je at niet genoeg, als je te vermoeid was, om een maaltijd te bereiden je liet vreemde gedach ten je bestormen op winteravonden Griff zette zijn theekopje plotseling neer. „Hoe heb je dat zoo geraden van die gedachten, die tot mij kwa men vroeg hij. „Ik raad niet; ik weet. Je moet mij niet vragen, het je uit te leggen, want dat kan ik niethet is, alsof ik al de jaren, dat je alleen waart, naast je had gezeten en geluisterd naar je gedachten. Het is altijd hetzelfde ge weest van het oogenblik af, dat je me hier voor het eerst gebracht hebt ik scheen je werk te begrijpen en op een vage manier de reden ervan te bevattenik begreep je liefde tot de heide, je behoefte om afgezonderd van de wereld te leven. Het was geen les, die ik opnieuw moest leeren het was er een die ik geleerd had en voor een poos vergeten, vóór ik Lost- withens gezien had.' duld te hebben en zich niet al te licht ontevreden te toonen, daar zij inzien moeten, dat zij, alhoewel zij niet vrijwillig in Nederland waren, zich toch dankbaar moesten toonen voor de Nederlanders, niet alleen omdat zij zoo goed dat maar kan hier onder dak en veilig zijn, maar ook omdat dit Rijk honderdduizenden daklooze Belgische vluchtelingen geherbergd heeft en nog herbergt. Hij zou ook trachten allen bezig heid te verschaffen volgens hun vak, want vadzigheid is des duivels oor kussen. Een algemeen handgeklap bewees, dat de geïnterneerden het met hem eens waren. Daarna bezocht de gene raal de barakken. Salarissan onderwijzers. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen doen mededeelen, dat gedeeltelijke inhouding van salarissen van hoofden en onderwijzers van openbare scholen die wegens militie-of landweerdienst gemobiliseerd zijn, alleen mag ge schieden krachtens de goedgekeurde salarisregelingen en dat nimmer qui- tantie mag worden verlangd voor sa laris,' dat niet uitbetaald is. Vrees voor verlies der Rijkssubsidie behoeft in verband hiermede niet te bestaan, aangezien krachtens circulaire van 's ministers ambtsvoorganger d.d. 13 Mei 1908 geheele of gedeeltelijke in houding van salarissen van hoofden en onderwijzers, die onder de wape nen zijn, niet van invloed is op het bedrag der Rijksbijdrage. Eindexamens H. B. S. Door den heerj. Hendrik van Balen, weihouder te Brummen, is aan den minister van binnenlandsche zaken een schrijven gericht, waarin de aan dacht van den minister gevestigd wordt op het feit, dat het afnemen der eindexamens H. B. S. 5-j. c. van het Rijk jaarlijks een uitgave van on geveer f 100,000 vordert, in verband waarmee schrijver den minister ver zoekt in overweging te nemen het denkbeeld, dit jaar wegens de buiten gewone omstandigheden de eind examens niet op de gewone wijze te doen plaats hebben, maar de einddi ploma's door de directeuren en leer aren der scholen zelve te doen uit reiken. Onderwijzersexamen. Door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht,is bepaald dat aan hen, die wenschen deel te nemen aan het a.s. examen voor onderwijzer, op vertoon van den oproepingsbrief der commissie verlof zai worden ver leend. Het examen bestaat in twee gedeel ten. Het schriftelijk wordt afgenomen Griff dacht aan dien avond op de heide, een week geleden, toen zijn kreet over de eenzame heide door haar als het ware beantwoord was. Ja, het was waar, dat zij verbonden waren door wederzijdsch begrijpen en zieleverwantschap, die niemand kon verklaren en toch niet ontkend kon worden. „Dan weet je, dat ik een groote zonde bedreven heb een mis daad?" vroeg hij na een oogenblik zwijgens. „Ja, het moest wel een groote zon de zijn, geen kleineja, dat wist ik wel", antwoordde zij kalm ofschoon ik niets zou kunnen zeggen vatv den aard der misdaad." Was dit het kind, dat hij gered had, een schuilplaats verleend Was dit, zoo vroeg Griff zich af, de vrouw, die doodelijk vermoeid was geweest, die niet anders gevraagd had, dan een oogenblik op een anders kracht te steunen Duidelijk en scherp keerde de herinnering van zijn misdaad terug; en duidelijk en scherp was daar in- plaats van de oude wanhoop de ze kerheid van een kracht, die hem zou helpen. op 7 April a.s. en duurt één dag. Het mondeling examen, dat ongeveer twee maanden lang wordt voortge zet, vangt aan op 15 April a.s. en eischt voor elk der adspiranten één, bij uitzondering twee dagen. De verloven zullen zoodanig zijn te rangschikken aldus de desbe treffende order van den Opperbe velhebber dat de adspiranten 's avonds te voren de plaats kunnen bereiken, waar zij voor het examen worden opgeroepen en den dag na afloop daarvan met de eerste gelegen heid naar hunne standplaatsen terug- keeren, tenzij deze op den avond van den examendag kunnen bereikt worden Voor hen, die in hun standplaats de examens moeten afleggen wordt alleen gedurende de examendagen vrijstelling van dienst verleend. Oneerlijke concurentie. De voorzitter van denMiddenstands- bond, de heer J. S. Meuwson, zet in een artikel in het orgaan „De Mid denstandsbond" getiteldOneer lijke Concurrentie nogmaals uiteen dat het dringend noodzakelijk is dat van Regeeringswege belangstelling komen zal voor de voorsteller van mr. Aalbersei lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Reeds jaren lang werkt men tegen oneerlijke con currentie, en de eenstemmigheid, die er onder de leden van den Midden standsbond over dit vraagstuk is, moet leiden tot een ingrijpen der Regeering. Thans heeft mr. Aalberse een wetsontwerp ingediend. Naar de Middenstanders hopen, zuilen de leden van de Kamers der Staten Generaal bij de aanstaande openbare behande ling van dit wetsontwerp, alle klein zielige politieke tinnegieterijen op zijde stellen en bedenken, dat de Middenstand, hoewel tot heden steeds geduldig de zware lasten dragend, welke hun op de schouders gelegd worden, ér ook prijs op stelt van zijn volksvertegenwoordigers te ervaren dat met zijn levensbelangen waar het zulk een ernstige zaak geldt, rekening wordt gehouden. Duur vloeseh. Naar aanleiding van de mededee- ling van den voorzitter van den „Ne- derlandschen Slagershond," volgens welke reeds nu de tijd zou zijn aan gebroken, waarop een revisie van de f bepalingen ten aanzien van den uit voer van levend en geslacht vee al lernoodzakelijkst mag worden ge acht met het oog op de hooge prij zen van varkens en daardoor tevens van spek, in verband waarmede het Bondsbestuur een audiëntie bij mi nister Posthuma heeft aangevraagd, wordt van bevoegde zijde de opmer king gemaakt, dat waar de commissie voor de voeding van mensch en dier „Je zoudt er niet tegen opzien, naar mrj te luisteren, als ik je alles vertelde vroeg hij. „Je zoudt je niet van me wenden, als ik gedaan had „Neen, ik zou je toonen, dat je niet schuldig waart, zoo je „al schuldig waart, dat je er den vollen prijs voor betaald hebt." Haar toon was bijna zakelijk. Wat hij gedaan had, had hij gedaan maar de daad, wat het ook was, had hem naar Lostwithens gebracht had indirect ook haarzelf naar Lostwithens gebracht en sinds de wereld be gon, scheen het onvermijdelijk te zijn geweest, dat zij tweeën elkaar hier zouden ontmoeten. „Kom mee naar de heide. Ik zal vandaag niet werken," zei hij, na een stilzwijgen, langer dan het eerste. Nell Netherciiff was niet bang voor wat zij hooren zou, toen zij de hel ling opgingen en de- door de zon beschenen oude heide bereikten. Zij was niet nieuwsgierig, om zijn geheim te leeren kennen, zooals zij eens ge weest was; zij gaf er niet om, dat een geest zou opgeroepen worden uit het graf, dat zij dien geest zien zou; zij moest dien geest verslaan, speciaal is ingesteld ten einde de gelegenheid te openen tot bespreking van dergelijke vraagstukken tusschen de verschillende belanghebbenden en deskundigen op dit gebied, ten einde op die wijze tot een bevredi gende oplossing te geraken, het aan beveling had verdiend indien het bondsbestuur zich eerst tot die com missie, welke den minister omtrent dergelijke kwesties van advies dient, had gewend, alvorens bij den minis ter deswege een audiëntie aan te vragen. Intusschen vernemen wij, dat de minister de aangevraagde audiëntie heeft toegestaan. Verder werd ons medegedeeld, dat al mogen de prijzen van vette var kens thans inderdaad hoog zijn, dit juist in 't belang is van de fokkerij en mesterij van dergelijke varkens, welke anders in verband met de voe- derprijzen geheel zou moeten worden s'opgezet. Kadervorming. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft het volgende schrijven aan de legerautoriteiten gezonden „Het heeft reeds eenigen tijd de aandacht getrokken, dat onder de oudere lichtingen miliciens tal van menschen worden aangetroffen, die door den aard van hun persoonlijk heid, ontwikkeling, beschaving, op treden en door hun positie in de burgermaatschappij als hoofden of bedrijfsleiders van industrieele onder nemingen en andere organisaties waarin zij gezag uitoefenen, eigenlijk de aangewezen mannen zijn om een lageren of hoogeren aanvoerdersrang te bekleeden. Veelal hebben deze personen zich indertijd op de mee9t gemakkelijke wijze van hun militie plicht gekweten en hebben langs dien weg zich er aan onttrokken voor de kadervorming in aanmerking te komen. Thans worden meerdere zulke mannen als schrijver of in eenig ander employement gebezigd, maar komen, gelet om hun aanleg, niet tot hun recht. Dat zij in dezen tijd zich aan voor hun talenten eigenlijk min derwaardig werk moeten wijden, hebben zij zichzelf te wijten, en in zooverre zouden er geenszins termen zijn om hun nu verder te brengen. Doch het landsbelang, het legerbe lang vordert, dat alsnog partij ge trokken worde van de goede stof tot kadervorming die in deze categorie sluimert. Het is alzoo noodig de bedoelde dienstplichtigen naar voren te brengen, hen korperaal te maken en hun op- leidingdtot sergeant, (en zoo mogelijk verder) zooveel mogelijk te bevor deren. [Eenerzijds moeten de betrok kenen opgewekt en aangemoedigd dat was alles en de middelen daar toe zouden wel gevonden worden. Nog zwak van lichaam, was Nell sterker in moed, sterker in de macht, haar moed aan een ander mee te deelen, dan zij haar geheele leven geweest waswant zij had in Griff's armen gelegen, had de beteekenis geweten van de sympathie, die hen verbond, toen hij haar als een ver moeid kind terugdroeg naar Lostwi thens. Griff's plan veranderde echter, toen hij zich op den top van den heuvel omkeerde en neerzag op zijn ontgonnen bunders. In den eenen hoek lag nog het stuk, waar de ruige heide groeide het laatste bolwerk in een strijd, die vijf winters had zien komen en gaan. „Het mag een gril zqn", zei hij langzaam, „maar meisje, het is voor mij van groote beteekenis. Ik heb je immers ééns verteld, dat ik geen ware vrede kon vinden, vóór die laatste bunder ontgonnen was? Het was een boetedoening, ais je het zoo noemen wilt, die ik mezelf eerst oplegde, en ik moet haar voltooien vóór vóór ik vrij ben om te ver tellen, wat mijn misdaad was." (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1