GEMENGD steeds twee dagen in het gezicht van Ostende, waar de verschillende Duit- sche stellingen met tusschenpoozen onder vuur genomen werden. Gisterenmorgen te 9 uur verschenen van dit eskader de twee kruisers voor de kust bij Zeebrugge. De Duitschers, blijkbaar begrijpende, dat hun stellin gen beschoten gingen worden, begon nen een hevig vuren op deze twee schepen, zonder dat deze laatste ant woordden. Niet onmogelijk was de bedoeling hiervan eerst eens nauw- op te nemen, waar de Duitsche vuur monden zich ongeveer bevonden. Het grootste deel der Duitsche batterijen stond evenwel niet in werking tegen Engelsche schepen, doch tegen een Engelschen vlieger, die heel kalmpjes tot driemaal toe op een niet aanzien lijke hoogte van Zeebrugge tot Knocke heen en weer vloog, op de Duitsche batterijen bommen werpend. Tegen 10 uur kwamen óók vier torpedobooten van dit eskader in zicht, en naderden zoo dicht mogelijk de kust. in een half uur tijds richtten zij tal van granaten op de Duitsche stellingen, waardoor twee batterijen ten Zuiden van Zeebrugge tot zwijgen werden gebracht, al werden ze niet vernield. Dit is een vaststaand feit, daar ik zelf Duitschers gesproken had, die bij deze batterijen waren ingedeeld. In de openbare school van Zeebrugge, die bij een vorig bombar dement reeds beschadigd werd, ont stond brand. Ook de haven heeft van het bom bardement geleden. Of de onderzeeërs van Zeebrugge ook in de actie geweest zijn, weet ik niet, maar na een half uur trokken de torpedo's zich terug tot achter de kruisers en uit het gezicht van de kust. Meteen echter begonnen toen de kruisers te vuren, wat nog een kwartier aanhield en waarna het ge- heele eskader verdween. Fransch communiqué. Het Fransch rnicldagcommuniqué meldt Van de zee tot de Somme hadden artilleriegevechten plaats. Ten zuiden van La Boisselle deden de Duitschers een mijn ontploffen aan het einde van een der loopgraven van de bondgenootcn. Deze behiel den daar echter vasten voet. Van de Somme tot de Argonnen valt niets van beteekenis te vermel den, behalve dat de Duitschers Tracy ie Mont beschoten en een krachtige actie van de Fransche artillerie bij Reims en Soissons en in gedeelten van Woevre. De Duitschers openden een gewel dig kanonvuur tegenover Ramboncourt en het Hazellewoud. De Franschen beschoten de stati ons Theacourt en Arnaville. Duitsch communiqué Door het groote Duitsche hoofd kwartier wordt officieel het volgende medegedeeld Aan de kust verschenen gisteren opnieuw na lange pauze Engelsche schepen voor Ostende. Vliegers van de Bondgenooten wierpen bommen, die geen schade aanrichtten. Op het overige front hadden artil leriegevechten plaats. De Franschen waren bijzonder kwistig met munitie bij onze stellin gen in Champagne, maar bereikten daardoor nergens vermeldenswaardige resultaten. Bij Souai werd ook een infanterie- aanval beproefd, welke werd afgesla gen en waarbij 120 gevangenen in Duitsche handen vielen. Het getal gevangenen, die gisteren in de Argonnen werden gemaakt, is toegenomen met 1 officier en 119 man. Ten N.W. van Verdun worden ver scheidene Fransche loopgraven door de Duitschers genomen. Daarentegen werd een Fransche genaanval, die werd ondernomen, onder dekkingg der vlag van Genève met belangrijke verliezen voor de Franschen afgeslagen. De vesting Verdun werd door Duitsche vliegers met ongeveer 100 bommen gebombardeerd. Bij Sudelkopf in de Vogezen ge lukte het den Franschen kleine loop graven op de voorste linie der Duit sche stellingen te bezetten. België failliet. De „Vossische Zeitung" schrijft Het staatsbankroet van België is thans een feit geworden. Volgens telegrafisch bericht uit Parijs zijn de Belgische rentecoupons aan de betaalkantoren aldaar niet meer ingelost. De inlossing wordt geweigerd ook dan wanneer wordt aangetoond dat de coupons behooren tot stukken welke zich in Belgisch bezit bevinden. Dit bericht is des te verwondelijker daar juist dezer dagen gemeld werd dat Engeland voor België een nieuw crediet van 250 millioen francs heeft opengesteld. En hoe staat het met het vermogen vaa de Nationale Bank van België, waarop de Regeering op zoo onver antwoordelijke wijze beslag heeft ge legd Eerst de degradatie der Bel gische banknoten tot ongedekt papie ren geld en nu het niet-inlossen der rentecouponshet Belgische volk wordt waarlijk door zijne regeering op onbarmhartige wijze geplunderd. Door den bljf van de inlossing der Belgische bankbljetten aan de Bank van Engeland heeft men onlangs ge poogd de aanstaande catastrophe te verbergen. Tegelijkertijd had men hiermede tot doel het Duitsche be stuur moeilijkheden in den weg te leggen bij de invoering der nieuwe banknoten. Doch ook hierin heeft men gefaald. De verliezen der Duit schers in Polen. Een officieuse Fransche nota spreekt van het volslagen mislukken van de aanvallen der Duitschers in Polen. De verliezen der Duitschers zijn zon der weerga. Naar gemeld wordt zijn meer dan 40.000 man gesneuveld. Een gevecht in de lucht. Volgens berichten uit Kopenhagen aan de Taegliche Rundschau, deed een Engelsch vliegtuig nabij Brussel een poging, het militaire kamp te bombardeeren. Een direct opgestegen Duitsch vliegtuig viel den Engelsch- man aan. Er ontstond een verbitterde luchtstrijd, waarbij tenslotte de Duit sche vliegenier door een welgericht schot den motor van het vijandelijk vliegtuig onbruikbaar maakte. Het vliegtuig stortte omlaag en beide in zittenden vonden den dood. Een luchtraid van Engel sche aviateurs. Vier en dertig Engelsche gewone en watervliegiuigen deden gisteren een aanval op de omstreken van Brugge, Zeebrugge, Blankenberghe en Ostende, met het doel, de ontwikkeling te beletten van de basis der Duitsche onderzeebooten. Ernstige beschadi ging werd in die streken en elders toegebracht. De aviateurs keerden onverlet terug, ondanks het hevige vuur der Duitschers. Nader wordt omtrent deze lucht raid uit Londen gemeld De marineafdeeling van het vlieger korps ondernam de laatste 24 uren gecombineerde operaties van gewone en watervliegtuigen in de streek van Brugge, Zeebrugge, Blankenberghe en Ostende, teneinde de ontwikkeling te beletten van de basis en de werk plaatsen der Duitsche onderzeeboo ten. Vier en dertig vliegtuigen namen er aan deel. Ernstige schade zou zijn toegebracht aan het station te Ostende, dat waarschijnlijk geheel afgebrand is. Het station te Blan kenberghe zou beschadigd en de spoorlijnen zouden op verschillende plaatsen vernield zijn. Bommen vie len op batterijen te Middelkerke, be nevens op de electrische centrale, Duitsche schepen en mijnenvisschers te Zeebrugge, doch de uitwerking is niet bekend. Gedurende den aanval geraakten de hydroplanen in hevige sneeuwbuien. Geen enkele onder zeeboot werd opgemerkt. De avlateur Graham White viel in zee in het gezicht van Nieuwpoort, maar werd gered door Fransche vaartuigen. Alle vliegers zijn ongedeerd teruggekeerd ondanks hevig geweer-, mitrailleurs- en kanonvuur. Twee vliegtuigen zijn beschadigd. De expeditie stond onder leiding van Samson, met als ondercommandanten Longmore,Porte, Courtney en Rathboen. De nota's van Amerika. De nota's van de Amerikaansche regeering aan Engeland en Duitsch- land zijn thans verzonden. Naar men verneemt, bevat geen van beide nota's een protest. In de nota aan Duitsch- land wordt aangedrongen op nadere inlichtingen. De Amerikaansche re geering heeft echter duidelijk aan Duitschland te verstaan gegeven, dat een aanval op een schip dat onder de Amerikaansche vlag vaart, zonder dat eerst met zekerheid is vastgesteld dat bedoeld schip niet het recht heeft die vlag te voeren, als een ernstige zaak zal beschouwen en tot zware verwikkeling zal leiden. Naar men verneemt, berust het ver toog aan Engeland niet op het ge beurde met de „Lusitania", doch op de verklaring van het Britsche depar tement van buitenlandsche zaken over de rechtmatigheid van het ge bruik van een neutrale vlag door Engelsche schepen. Het schijnt dat in vroegere mede- deelingen aan de bladen over deze kwestie, niet met voldoenden nadru is gewezen op de bezo-gdheid, in de Vereenigde Staten gekoesterd, dat Amerikaansche schepen zouden kun nen worden vernield door Duitsche onderzeebooten. Daarom is het vertoog, dat aan den Amerikaanschen gezant te Berlijn, Gerard, is toegezonden om te worden overhandigd aan het Duitsche depar tement van buitenlandsche zaken, weliswaar in vriendelijke termen ge steld, doch bevat het de besliste ver klaring, dat Amerikaansche schepen op zee en in niet geblokkeerde wa teren niet behooren te worden lastig gevallen, en dat de vernieling van Amerikaansche schepen (door Duit sche oorlogsbodems) zou kunnen lei den tot een wijziging in de tot dusver vriendschappelijke betrekkingen tus- schen Duitschland en de Vereenigde Staten. Op het Oosterfront. Officieel wordt door het groote Duitsche hoofdkwartier gemeld: De Keizer kwam op het Oostelijk oorlogstooneel aan. De daar onder nomen operaties dwongen de Russen tot het opgeven der posities ten oos ten van de Masurische meren. Op enkele plaatsen duren de ge vechten nog voort. Tot nog toe werden 26.000 gevan genen gemaakt, meer dan 20 kanon nen en 30 mitrailleurs veroverd, en een menigte oorlogsmateriaal buitge maakt,dat echter nog niette overzien is ln Polen rechis van den Weichsel zetten de Duitschers de gisteren ge melde offensieve beweging tegen de stad Sierpe voort. Deze stad werd genomen en ook daar werden eenige honderden krijgsgevangenen gemaakt. Op het Poolsche gevechtsterrein links van de Weichsel is geen wijzi ging gekomen. De toestand in Russisch Polen en West-Galicië is volgens het Oosten- rijksch legerbericht onveranderd. De strijd in de Karpathen wordt overal voortgezet. Bij den aanval der Duitschers en Oostenrijkers wordt, niettegenstaande den bitteren tegen stand van den vijand en het inzetten van Russische versterkingen, welke van alle kanten worden samengetrok ken, voet voor voet terrein gewonnen. De operaties in de Boekowina hebben een gunstig verloop. Onder dagelij ksche gevechten veroveren onze gevechtstroepen, die door de dalen voorwaarts gingen, den vaderland- schen bodem. De Sereth-Iinie is be reikt. Zeppelin aan het woord. De Berlijnsche correspondent van de „United Press", von Wiegand, heeft een inierview gehad met graaf Zeppelin en vertelde daarvan in Amerikaansche bladen. Dat graaf Zep pelin overtuigd is van de militaire beteekenis van de luchtvaart is na tuurlijk niet nieuw, dat hij het dooden van non-combattanten door bommen uit luchtschepen, hoezeer dat ook be treurend, verontschuldigt en opmerkt dat de verontwaardiging in Engeland over het dooden van non-combattan ten, dat elders op het oorlogsterrein ook wel plaats vindt, een gevolg is van Engeland's vrees dat de Zeppe lins zijn „splendid isolation" zullen vernietigen, is te begrijpen. Nieuw in het intervieuw is echter de opmer king van Zeppelin, dat luchtschepen dikwijls alleen aan het door beschie ting dreigende gevaar kunnen ontkomen door snelle stijging en dat het dan wel noodig kan zijn bommen uit te werpen ter ballastver- mindering. Deze bommen werden dan echter eerst onbruikbaar gemaakt en dat verklaarde volgens graaf Zep pelin het feit, dat er in de Engelsche steden onlangs door de Zeppelins bezocht, onontplofte bommen werden gevonden. De regel bij den luchtoorlog moet ook deze zijn, zooals bij den oorlog te land, dat ook onversterkte steden, indien zij door militaire strijdkrachten zijn bezet, gebombardeerd mogen worden. Vermelding verdient ook nog dat Zeppelin blijkbaar de eerzucht heeft nog eens een luchtvaartdienst tusschen Europa en Amerika te zien tot stand komen, al was het alleen maar, om le^Joonen, dat de Zeppelins ook nog mét een ander dan een militair doel zijn ontworpen. De luchtvaartdienst zou de snelste en veiligste methode van het trans atlantisch verkeer worden, meende Zeppelin, die erkende, dat zijn sche pen nog slechts „aan het begin van hun loopbaan zijn." Toen de correspondent graaf Zep pelin sprak, had hij breede blauwe, of liever ai tot purper opge bleekte kringen ondet de oogen, het gevolg van een val uit de lucht op het vliegterrein Johannesthal. Engelsche verliezen ter zee. In tegenspraak met de scheepsver- liezen van Engelsche zijde gepubli ceerd, wordt te Hamburg in reeders- kringen de volgende rekening opge maakt Tot 1 januari werden volgens officieele Duitsche opgaven door mijnen of Duitsche oorlogschepen in den grond geboord 97 Engelsche stoomschepen met 255,466 tori en een zeilschip van 1798 ton. Na 1 Januari bedroegen de verliezen door mijnen enz. jolgens onze lijst 14 stoomsche pen met ongeveer 49.000 ton en een zeilschip van 2294 ton, zoodat volgens de tot nu bekend geworden verliezen, Engeland 111 stoombooten met een inhoud van 304.446 ton en twee zeil schepen met 4002 ton, te zamen dus 113 schepen met 308.558 ton inge boet heeft. De Engelsche vloot omvat thans ongeveer 12 millioen ton, zoodat het verlies reeds 4 percent bedraagt. Men kan echter aannemen, dat de verliezen nog grooter zijn, daar een groot deel zeker nog niet bekend is. Een interview met den Duitschen minister van landbouw. De „Tribuna" maakt een inierview openbaar met den Duitschen minis ter van landbouw, Schorlemer, die zeide Onze veestapel is voortdurend toegenomen, zoodat aan het volk vleeschvoedsel kan worden verstrekt tegen normale prijzen. De ontbreken de import van voer zal dit jaar ver vangen worden door een zeer goeden hooi-oogsten bietenvoedering. In 1913 had Duitschland een uitstekenden, in 1914 een zeer goeden graanoogst. Sedert 't uitbreken van den .oorlog verlieten honderdduizende buitenlan ders het land. Drie millioen soldaten worden met voortbrengselen uit het buitenland gevoed. Andere oorlogvoerende landen trof fen, inzake de broodverzorging, nog krachtiger maatregelen dan Duitsch- iand. De toevoeging van aardappel meel bij het bakken van brood is slechts een voorzorgsmaatregel om het volk onder alle omstandigheden brood te verzekeren. Duitschland zal geen gebrek aan brood krijgen. De door den oorlog ontbrekende paar den voor den landbouw worden door koeien en stoomploegen vervangen. De buiteqlandsche arbeiders van neutrale staten bleven bijna allen in Duitschland omdat het hun goed gaat. Buitendien bleven de Russische veldarbeiders achter, omdat zij liever in Duitschland dan in de Russische loopgraven willen zijn. Wanneer de oorlog lang mocht duren, zouden ook krijgsgevangenen bij den veld- arbeid aan het werk gezet kunnen worden. Zeer zeker zullen economi sche oorzaken Duitschland niet dwin gen spoedig vrede te sluiten. Rus land noch Frankrijk zullen in staat zijn den oorlog zoo lang vol te hou den als Duitschland. Prof. Von Liszt over het Volkenrecht. Prof. Von Liszt heeft te Berlijn ge sproken over hetgeen het Volkenrecht na den oorlog zijn zal. Zijn redevoe ring was hoofdzakelijk een aanklacht tegen Engeland, gesteund op de be kende motieven. Na den vrede zal zich de belangengemeenschap der volken en bijgevolg de grondslag van het volkenrecht herstellen. Wij zul len, aldus Von Liszt, dan slechts ver dragen mogen sluiten in zooverre voor ons een belangengemeenschap bestaat. Een zeewetgeving met Engeland is slechts mogelijk indien Engeland af stand doet van zijn streven naar de wereldmakt, anders moeten wij een zeerecht tegen Engeland afvaardigen. Dat Engeland voorgoed afstand doet van dit streven is het uiterste doel van dezen oorlog welke de vrijheid der zee en de gelijkgerechtigdheid van alle volkeren zal doen ontstaan. Prof. v. Lis wenscht dus blijkbaar niet dat Duitschland nog verdragen sluit welke het later om militaire of andere reden moet schenden. Generaal Joffre. In de „Times" geeft een correspon dent een soort levensstudie van gene raal Joffre. Hij deelt daarbij mede hoe uiterst kalm de generaal is in de meest gevaarlijke oogenblikken en op de kritiekste punten. Daaruit blijkt hoezeer deze Fransche generaal zich zelf weet te beheerschen. Hij is de kapitein van zijn ziel en de majoor van zijn zenuwen. Nooit v/ijkt hij van zijn eenvoudige levenswijze af. Altijd, ook voor dezen oorlog was dat zijn ^beginsel en daardoor bleef hij, o.a. in de verschrikkelijke hitte van Afrika en Madagasker, steeds in staat te arbeiden. Na 17 jarigen kolo nialen dienst kwam hij terug, even ge- zond en even krachtig als hij ging. Zelden rookt hij, nooit gebruikt hij sterke drank en, in vredestijd te Parijs gaf hij de voorkeur aan wandelen of loopen boven rijden. Men schrijft zijn stalen gezondheid ook toe aan zijn opvoeding die hij buiten op 't land genoot daar zijn vader groote lande rijen bezat. Zijn moeder bezat ook al de goede eigenschappen die Joffre foont en die velen van haar elf kin deren overerfden. Het gerucht gaat dat generaal Jof- fre's echtgenoot mede naar het front was gegaan om voor zijn voeding te zorgen maar een feit is het dat zij thuis bleel en haar echtvriend in geen vier en een halven maand zag. De generaal is een groote vredes- vriend. Hij droomt (als hij tijd heeil) van den tijd waarin er geen oorlog meer zal zijn. Hoofdzaak op 't oogen- blik is echter voor hemde soldaat. Hij vertrouwt vast en zeker op „mes braves petits soldats". Rocmenië's houding. De correspondent van de „Times" te Boecharest had een onderhoud met eenjroornaam Roemeensch staatsman en vernam van dezen dat de betrek kingen met Bulgarije zeer bevredigend zijn. De qauestie van de tegemoet komingen aan Bulgarije geeft weinig moeilijkheden en zal waarschijnlijk gemakkelijk geregeld knnnen worden, maar de regeling is afhankelijk van een vooraf te treffen schikking tus schen Bulgarije en Servië. Als zulk een verzoening tot stand kwam zou Roemenië gelijke tegemoetkoming toonen, zoodat een eensgezinde samen werking der drie staten zou worden verkregen. Uit deze verklaring blijkt dat Roemenië niet bereid is definitief iets te doen eer de politiek van Bul garije duidelijk is geworden. Kolonel Mirisen, de Roemeensche militaire attaché te Berlijn, is naar Roemenië teruggekeerd met een eigenhandig schrijven van den keizer aan den koning en met een uitvoerig rapport, waatin het eindelijke succes der Duitsche wapens wordt voorspeld. De eerste drijvende mijnen. Branders en helsche machines kan men beschouwen als de voorloopers der huidige mijnen en torpedo's. De eerste helsche machine moet in 1686 door Lodewijk XIV gebruikt zijn. Van daar, dat de Franschen nogal eens beweren, dat zij de eigenlijke ont dekkers van de torpedo's zijn geweest, Zooals men weet, hebben wij Hol landers echter al veel eerder vair branders gebruik gemaakt. Vooral in de drie eerste Engelsche oorlogen waren onze marine-deskundigen echte branders-enthousiasten, en aan den overkant van de Noordzee waren onze branders zeer gevreesd. In de „Corriere della Sera" vertelt Tomaso de Filippes, dat de drijvende mijnen van Italiaanschen oorsprong, zijn. Hij bericht, dat de eerste mijnen gedurende het beleg van Antwerpen in 1585 gebruikt zijn, om een brug mee te doen springen. De uitvinder ervan was de ingenieur Zambelli, of volgens anderen, Zampeili, die zich reeds eerder door belangrijke oorlogs- technische uitvindingen onderscheiden had. Die Zampeili verwierf zich een reputatie door talrijke publicaties op dit gebied, en ook is hij de eerste geweest, die proeven met een helsche machine heeft genomen met die proefnemingen heeft hij evenwel niet heel veel succes gehad. Zampeili stierf inmiddels te vlug, om zijn vinding te voltooien. Maar anderen maakten betere constructies, en thans is de torpedo of de mijn zeker wel te beschouwen als het ide aal van volmaaktheid der hel sche machine. Criminaliteit en oorlog. In Duitschland heeft men hetzelf de verschijnsel geconstateerd als in andere oorlogvoerende landen nl. een zeer opmerkelijke daling van de criminaliteit. De politie te Leipzig heeft een statistiekje opgemaakt, waaruit blijkt, dat moord en doodslag in de eerste weken van den oorlog heelemaal niet voorkwam, later zijn er echter weer gevallen geconstateerd. Men moet evenwel, zegt het bericht der Leipziger politie, deze dingen niet alleen toeschrijven aan de psy chische invloeden van den oorlog, maar ook aan andere redenen. Het internationale geboefte, suttenvoiken, die in Duitschland meestal van Rus sische nationaliteit waren, hoteldieven, oplichters vonden het veiliger het land te verlaten. Oorlogsvaria. Volgens de „Köln. Volkszeitung" heeft een blad te Chicago aan zijn f iezers de vraag ge „e in deze dager Duitsche keizer, dj geland, de presid Republiek, of de waart?" Iemand met den naam Charles Car de vraag„Als ik Fransche Republik ten vrede te sluit een vijand van Duif te worden. Als ik t was zou ik Frankri bieden, maar ik zo doorvechten tot dit Als ik de Tsaar wi slissenden slag afwa aanbieden of om Als ik de koning v dan zou ik niet w moest." De Zwitsersche van September 191 1915 aan de Duitse Frankrijk portvrij postwissels, tot 1,648,781 francs, e pakken en 6.950.57: Een pijnlijke ve een landweerman, c naar zijn huis terug was sinds het uitbr log in het veld gew na maanden in zijn v de, was hij niet we vreemden man voor Zijn vrouw verkl wel, dat zij een moeten nemen om komen. Dit kwam den lar wel verdacht voor, hem hier over nooi had. Nog meer verbaas hij in de kamer huurder verschillende met voorwerpen, gestolen moesten zi Toen de landwe welkomen gast dan litie had overgeleve een eerst kort geled breker was, die eed drogen had en toe het wist, haar wc plaats had benut. Terwijl giste I arbeiders in de Beul schede bezig waren I fundeeringsgleuven I bouwen rijwielfabrie I ling de zijmuur van 1 pand in, met 't gevo I onder bedolven wer werden zij van onde I te voorschijn geha; ziekenhuis vervoerd, de eerste er tamelijk komen, doch de twe inwendige kneuzinge I Zijn toestand is zorg Maurik (Geld.) is e' I een diepe sloot geraa 1 In de woning var I ter te Ovezande heef I ongeluk plaats geh I zoon en een docluer I waren, sprong de vu I der, vermoedelijk c I stoffen die zich in de I Beiden werden ernst 1 gewond, voornamelij [neeskundige hulp m I geroepen om de wonc I In de kamer werd gr 1 aangericht, de kachel I nield, het platfond 1 ernstig beschadigd ei> I brijzeld. De ontploffii 1 dat een stuk ijzer I der straat door het i I plaats van een wag |kwam. Te Görlitz (Pt„ I gemeentebestuur eer I ingevoerd. In de m I lichting wordt gezegc lover de verdelging I door katten steeds luie |dat alle pogingen, or |de parken der stac Ihouden, zonder 't gev bleven. De belasting ■per jaar vastgesteld. Ijn een bedrijf noodig 1 landbouw, is vrijdor Ivoorgeschreven. Het o |n|ng werd met 26 var ■aangenomen. Görlitz |!n Pruisen, waar een |is ingevoerd. in. ,'n de streek Palié) kort geleden soevtng vernield werd gekomen met de tel L, rs- Het aantal doo P echts een paar hon I et tot het djstrict A pawoners van Avezzs

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 6