Tweede Blad Tlissingsche Courant Mig 13 lifaaii 19)9, b. 31' KAMEROVERZICHT- INGEZONDEN STUKKEN DE OORLOG. VAN DE VAN Eerste Kamer. Vergadering van Vrijdag. Zeer vele fraaie redevoeringen zijn op dezen dag weer afgestoken, die kleine punten van de begrootingen betroffen of er geheel en al langs heen gingen. Bij de begrooting van marine kwam alleen de heer van Wassenaar van Catwijck in het vuur om de kwestie van den vice-admiraal van Hecking Colenbrander aan te roeren. Het zou gebeurd zijn, dat deze officier gepas seerd is omdat hij in een staatscom missie meeningen heeft geuit die niet naar den zin van den minister waren. Aangezien de betrokkene echter den hoogsten rang heeft bereikt was het ons niet recht duidelijk waarin de schade aan zijn carrière heeft bestaan. Over de vraag of Nederland niet goed doet veel zeemijnen te maken en onderzeebooten aan te schaffen, hield de minister zich op de vlakte. Ons land moet ptofiteeren van de er varing in grootere landen opgedaan en daar zelfs is het laatste woord nog niet gesproken. Na dit hoofdstuk was financiën aan de beurt. Daarbij had het jongste lid, de heer van Holte tot Echten, gele genheid zijn maiden-speech aan den man te brengen. Deze was van be- lastingpolitieken aard; hij wenschte de wijziging der vermogensbelasting die onlangs is ingediend, niet eer zal worden behandeld vdor normale tij den zijn aangebroken. Natuurlijk kon de minister daarop niet ingaan, om dat het wetsontwerp thans het eigen dom der Tweede Kamer is. Een krachtig pleidooi voor afschaf fing van den grondslag haardsteden in de personeele belasting werd door den heer v. d. Maesen de Sombreff geleverd, waarop de minister alleen dit kon antwoorden, dat hij bereid was died grondslag af te schaffen mits een aequivalent is te vinden. Wat dat zal zijn, daarover kan hij zich niét uitlaten. De brandende kwestie der werk- loozenverzekering werd door den heer Polak aangeroerd. Aan zijn verzoek om de gemeenten te verplichten fond sen op te richten kan de minister niet voldoen, omdat deze verplichting in strijd zou zijn met de autonomie van de gemeenten. Evenmin kan hij toezeggen dat het bedrag der uitkee- ling zal worden verhoogd, aangezien daarmede tegenover de arbeiders die vóór 1 Aug. jl. bij een fonds waren aangesloten, een onbillijkheid zou worden begaan. Na financiën was oorlog aan de beurt, waarbij generaal Staal den vrij - willigen landstorm besprak. Het gemis aan tucht bij dezen zal er toe leiden dat er niet veel van terecht zal komen. De minister is niet zoo pessimistisch gestemd en meent zelfs dat de levens vatbaarheid is gebleken. Ook dit hoofdstuk werd goedge keurd. Dinsdag voortzetting. Vlisslngen, 13 Februari. Gisteren werd van den toren de nationale driekleur uitgestoken en zal de vlag daar voorloopig blijven wap peren. Ook te Middelburg en Dom burg wappert de vlag op den toren. Men hoopt door dezen maatregel de aandacht te vestigen van eventu- eele vliegeniers dat zij zich boven neutraal gebied bevinden. Het betreft dus louter een voor zorgsmaatregel opdat wij verschoond zullen blijven van bezoeken als van jl. Donderdagmorgen. Daar de 14e Februari op Zondag valt, kunnen ook a.s. Maandag nog aangiften om op de kiezerslijst ge plaatst te worden, ten raadhuize wor den ingeleverd. Het „Rott. Nieuwsblad" meldt dat de Belgische loodsen alhier nu weldra de helft van het wachtgeld, waarop zij het vorig jaar werden gesteld, van hun gouvernement zullen ontvangen. Hedenmiddag brak een schoorsteen brandje uit ten huize van S. op het Mariniersplein. Door de politie werd os brand in den aanvang met een hhnimax gebluscht. In den afgeloopen nacht is door de politie gearresteerd een maiine-ma- troos, die zich had schuldig gemaakt aan huisvredebreuk. Bij Kon. besluit van 11 dezer is ingevolge de Pensioenwet voor de gemeenteambtenaren 1913, aan P. J. Ventteville of Venteville, te Rotterdam, gewezen deurwaarder bij de plaatse lijke belastingen te Vlissingen, met ingang van 1 October 1914, een jaar- lijksch pensioen toegekend van f349. Het Belgisch Steun-komiteit ^Mid delburg verzoekt ons opname van het volgende Niettegenstaande wij de belang stellenden reeds verwittigd hebben, zijn er toch nog personen, die ons f0,75 zenden voor het opzenden hunner brieven naar België. Hiermede bevestigen wij, dat de prijs gesteld is op één gulden, en verzoeken dus het publiek ons die som te willen zenden met hunne brieven. De anti-revolutionaire kiesvereeni- ging te Middelburg heelt besloten geen candidaat te stellen voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad in het Ie district te Middelburg, zoodat vermoedelijk de heer dr. H. Japikse bij candidaatstelling zal gekozen worden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep te Kamperland (Noord Beve land) door den heer C. Koenekoop, cand. te Nieuwerbrug. Beroepen te Leerdam ds. J. E. Klomp te Poortvliet. Ger. Kerken. Beroepen te Haarlem ds. J. Douma te Watergraafsmeer. Op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taal aan de H. B. school met drie jarigen cursus en daaraan verbonden handelsschool te Utrecht is o.a. ge plaatst de heer W. M. Quist alhier. Balten T«rantwoordeHJkbeId der redactie De «opie wordt nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur t Beleefd verzoeken wij U opname van het volgende. Bij voorbaat onzen dank. Reeds veel is er gedaan door onze Nederlandsche weldoeners om de smarten onzer beklagenswaardige landgenooten bijzonder op stoffelijk gebied te lenigen; de Vlissingsche bevolking heeft meer dan haar deel gehad in den zwaren last der verzor ging van de talrijke armlastige- en ook andere uitgewekenen. Het is met oprechte dankbaarheid dat wij aan de genotene weldaden denken. Doch, rekenend op degene- genheid der bevolking voor de min bedeelden onder ons en de deernis met hun lot steeds betoond, durven wij nogmaals de huip der inwoners inroepen om mede te helpen aan de geestelijke ontwikkeling en ontspan ning der honderden werklooze uit gewekenen in het vluchtoord alhier opgenomen. Daarom verzoeken wij dringend, de couranten en illustraties den dag na de lezing, zoo ook de lees- of leer boekenwaarvan men zich kan ontdoen, ter beschikking te stellen van het onderstaande Comité opdat deze onder de weetgierigen van het vluchtoord uitgedeeld worden en het zoodoende in de gelegenheid stelle eene aange name en tevens nuttige bezigheid te hebben, in de vrije uren. Wij hopen dat het goede der be doeling zal begrepen worden en mocht weêrklank vinden bij de be volking en wachten de schriftelijke- of mondelinge toezeggingen in, ten einde men zich ten huize zou kunnen aanbieden voor het in onvangstnemen der giften. Het Bestuur van het Belg.-Comité „'Troost in Nood". SecretariaatGroote Markt. Geachte Redactie 1 Met beleefd verzoek het volgende stukje in uw blad van heden te doen opnemen, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Rijksbelasting van gemobiliseerde militairen. In antwoord op enkele vragen van het soc.-dem. Tweede Kamerlid J. Ter Laan, betreffende belasting betaling door gemobiliseerde militairen, deelde de minister van finantiën op 5 Decem ber 1914 in de Tweede Kamer mede: 1. „Dat op 1 Aug. 1914 een aan schrijving aan den directeur is uit gegaan, dat voorloop'g niet tot exe cutie wegens belastingschuld moest worden overgegaan, behalve in ge vallen van duidelijk gebleken onwil." Dit geldt ook voor alle ingezetenen. II. „Er werden geen termen aan wezig geacht voor een algemeene ontheffing van gemobiliseerden, om dat, wanneer een gemobiliseerde bui ten staat mocht zijn, zijn belasting te voldoen, het voor hem een geringe moeite mocht heeten, daarop de aan dacht der betrokken autoriteiten te vestigen." Als gevolg hiervan is door een aantal militairen ontheffing van rijks belasting gevraagd. Voor verschillen den is zulks door bemiddeling van ons Bureau voor Arbeidersrecht ge daan. In dit geval werd aan den heer Ontvanger (Kantoor Beursstraat) hier van mededeeling gedaan, om onnoo- dige vervolging te voorkomen. Doch deze heer Ontvanger schijnt van de verklaringen van den minister van financiën niets te weten en zich van de aan den heer directeur ge richte verzoeken om ontheffing niets aan te trekken, en gaat heel gewoon door met het vervolgen van belasting schuldige militairen. Zij krijgen heel gewoon waarschuwingen, aanma ningen en zelfs dwangbevelen, hoewel de vervolging niet verder doorgezet kan worden, dus geen executie (be slag leggen en verkoop) mag volgen. De belastingschuldige militairen worden dus onnoodig op kosten ge jaagd en ongeoorloofd vervolgd, waar door zij ten siotte bang worden, naar den ontvanger loopen en des noods hun laatste centen neertellen om te betalen. Naar aanleiding van herhaalde klachten hierover, heeft ons Bureau voor Arbeidsrecht, over deze zaak gecorrespondeerd met het soc. dem. Kamerlid Ter Laan, die deze kwestie in de Kamer behandelde. Deze deelde ons mede dat de heer Directeur die aan de belastingplich tigen geen antwoord stuurt op hun verzoeken en de ontvanger te Vlis singen (Beursstraat) die toch met vervolging doorgaat, vlakweg in strijd met de aanschrijving van den minis ter optreden. De heer J. Ter Laan beloof delons voorts de aandacht van den minister op dezen „al te ijverigen ontvanger" te vestigen, en gaf ons Bureau den raad een rapport van een en ander aan den minister op te zenden. Want de vervolging door den ont vanger is ongeoorloofde bangmakerij, waarvan men zich niets behoort aan te trekken. Wij geven dus ook de militairen die om ontheffing van rijksbelasting ge vraagd hebben, en die toch worden vervolgd den dringenden raad, komt hiervoor a.s. Vrijdagavond (van half acht tot 9 uur in de Bestuurskamer van Lokaal „Admiraal de Ruyter", Emmastraat) mededeeling doen op de zitting van ons Bureau voor Arbeids recht, dan zullen wij zorgen dat een en ander ten spoedigste ter ken nis van den minister wordt gebracht. Wij hebben in deze zaak alleen met de toezegging van den minister, en niet met het willekeurig optreden van toch maar ondergeschikte ambtenaren te doen. Voor het Bureau van Arbeidsrecht, LINDEIJER. Mijnheer de Redacteur l In de „Middelb. Courant" las ik, dat de ruim 30 slagers te Middelburg, door den enormenfuiivoer naar het Buitenland, genoodzaakt zijn de prij zen van rund- en varkensvleeschmet 10 cent per kilo te verhoogen. Dat die enorme uitvoer niet denkbeeldig is, bewijst de firma van Egerschot Co. ie Rotterdam, die onder den titel „Uitvoer van varkensvleesch" het volgende schrijft „Dat de varkenshouders hun onge- meste varkens opruimen komt uitslui tend door de enorme vraag naar dit soort varkens voor Engelsche rekening (in de voorgaande week 20.000 stuks De Engelschman vraagt vleesch- varkens om het bekende Bacon (ten behoeve van zijn geliefkoosde Ham and Eggs) dp Hollandsche arbeider vraagt vet spek (dus zware varkens) om het uitgebakken spek als vleesch en het spekvet als sauce te gebrui ken voor zijn karig middagmaal. De enorme stijging der varkens en dus ook spek en varkensvleeschprij- zen zullen hem ook dit nog ontnemen. Op 26 januari 1915 golden de vette varkens te Rotterdam 70 a 74 cent per kilo. Op 1 Februari 1915 golden de vette varkens te Rotterdam 80 a 84 cent per kilo. Heden 8 Februari 1915 golden deze te Rotterdam 88 a 92 cent per kilo. Vanwaar dan deze enorme stijging Vraagt Engeland hoofdzakelijk bui tengewoon veel vleeschvarkens, Duitschland sedert de laatste twee weken alle vette varkens die maar te krijgen zijn tot buitengewoon hooge prijzen, omreden iedere gemeente in het Duitsche Rijk opdracht heeft voor voldoende proviandeering te zorgen voor 1915, zoo noodig ook voor 1916. Indien de Commissie belast met voeding van Mensch en Dier zich eens liet voorlichten door verschillende varkensslagers welke vleesch en spek- prijzen er geëischt worden om een varken van 92 cent per kilogram in koop zonder verlies te verkooper., laat staan er winst uit te halen, dan zal onze minister van landbouw na overleg met deze Commissie zeer ze ker tot de overtuiging komen dat beperking van uitvoer van geslachte varkens een dringende noodzakelijk heid is. De omzet der varkensslagers der laatste weken bewijst duidelijk dat de middenstander en arbeider niet kapi taalkrachtig genoeg meer zijn de steeds stijgende prijzen te betalen, en deze achteruitgang beteekent voor menig slager zijn ondergang. Wil onze minister zoo waken dat de varkensmester voldoende winst maakt dan spreekt het van zelf dat zijn Excellentie het bestaan der varkenssla gers ook eens ter harte mag nemen. Wij. zijn principieel tegenstanders tegen geheele sluiting, daar dit voor den varkensmester ruïneus is, maar hier vraagt het geheele Nederlandsche volk dat er onmiddellijk gehandeld wordt voor de toekomst inplaats van winsten uitsluitend en alleen voor den varkensmester." Ofschoon zelf niet behoorende tot het slagersgilde, ben ik er min of meer bij betrokken en aangezien de consument zeer begrijpelijk allicht geneigd is om de buitensporig hooge prijzen toe te schrijven aan de wil lekeur van den verkooper, kan het zijn nut hebben, van de oorzaken kennis te nemen. U bij voorbaat dankzeggende, H. L. De toestand. Van het westelijk oorlogstooneel zijn de berichten nog steeds zeer mager. Klaarblijkelijk heeft het weer invloed op de operatieszooals uit de Vogezen wordt gemeld heerschten daar zware sneeuwval en dikke mist. Maar op enkele plaatsen worden des ondanks toch aanvallen gedaan, om met groote kracht te pogen, ergens door de linie der tegenpartij heen te breken en deze te noodzaken tot den terugtocht. Tot dusver hebben ai die pogingen niet tot eenig succes geleid. Maar hevig gevochten werd daarbij wel. In de Argonnen dringen de Duit- schers steeds meer naar het zuiden maar zij ontmoeten daarbij telkens ontzettend zwaren tegenstand. Thans wordt in de Maria Thetesia-werken, ten zuiden van Bagatelle gevochten. Volgens de Fransche berichten was de sterkte der Duitsche troepen, die daar een aanval deden op die, door Fransche troepen aangelegde verster kingen, ongeveer een brigade. De aanval leidde niet tot het beoogde doel. De Duitschers werden afgeslagen en de Fransche troepen konden hunr.e versterkingen behouden. Maar aan beide zijde waren de verliezen groot. Ook een gevecht in de bosschen benoorden Mesnil-les-Hurlus leidde tot het afslaan van een door de Duit schers ondernomen aanval. Bij La Bassée-Bethune hebben de Engelschen een voordeel behaald door de inneming van een steenbakkerij bij Violalnes, die door de Duitschers ontzettend was versterkt. Een Reuter- telegram uit Parijs meldt, dat de Duitschers in die stellling werden ver rast en genoodzaakt zich aan de En gelschen over te geven. Op het Oostelijk oorlogstooneel heeft een belangrijke wijziging plaats gehad, die volgens de berichten uit hot hoofdkwartier van den Russischen generalen staf het gevolg is van aanzienlijke troepenversterking door de Duitschers ontvangen in het gebied benoorden de Weichsel, aan de Oost- Pruisische grens. Die Duitsche troe penmacht, samengesteld uit vier nieu we Duitsche legerkorpsen, is gevormd uit troepen die van het westelijk front zijn gezonden, en aangevuld met pas afgerichte recruten en reserves. Voor die troepenmacht moesten de Russen uit de linie der Masurische meren terugtrekken. De slag bij Tannenburg heeft de Russen reeds geleerd, hoe ge vaarlijk dis streek is, wanneer een groote vijandelijke macht tegen een terugwij kenden vijand optreedt. De terugtocht der Russen hield niet op aan de grensde wenschelijkheid in ziende om een meer geconcentreerde opstelling te zoeken, hebben de Rus sen zich teruggetrokken uit het ge heele gebied benoorden de Weichsel tot onder bescherming van de ves tingen. Dat kan geen andere bescher ming zijn, dan die van de forten aan de Naref, dus tot aan deze rivier moesten de Russen terugtrekken. Het verder gedeelte van dit Russi sche telegram is niet erg duidelijk. Het zegt„Vermoedelijk staan wij aan den vooravond van groote en langdurige operaties, die aan den strijd in Oost Pruisen een beslissende op lossing moeten brengen. Dientenge volge zullen de berichten over de komende gevechten beknopt zijn, daar noodig is de operaties geheim te houden." Het is echter wel merkwaardig, dat de Russische strijdmacht aan de.beide uiterste vleugels van haar opstelling, zoowel in Oost-Pruisen als in de Boekowina tot den terugtocht genood zaakt wordt. Maar groot voordeel voor de Duitsch en Oostenrijksche tegenstanders heeft die terugtocht niet, daar de Russen er den slag van schijnen te hebben zoo bijtijds terug te trekken, dat zij weinig verliezen lijden. De omsingeling en de vernietiging hunner legers wordt daardoor zeer bemoeilijkt. Zij trekken terug, nemen nieuwe stellingen in en wachten de nieuwe offensieve beweging hunner tegenstanders af. Uit België. Het persbureau Vaz Dias meldt het volgende Van 1—6 Februari hadden aanzien lijke troepenverplaatsingen plaats van Vlaanderen naar het Oosten, Het treinenverkeer dat drie dagen was stop gezet naar het Zuiden, is nu weer geopend echter alleen voor het militaire vervoer. Het heette eerst dat hier de troepen over de lijn naar Weert-St. George naar het front in Noord-Frankrijk zouden gebracht worden, maar in waarheid zijn alle manschappen over Hoey naar Duitsch land gevoerd. Aanzienlijke troepen machten zijn aan het Westerfront ont trokken. Woensdagnacht zijn hier drie treinen waarin naar schatting 4000 militairen, aangekomen en wer den hier van vaandels voorzien. Ove rigens wordt geen rust genomen zoowel des nachts als overdag wordt het transport voortgezet. In Leuven zijn nog ruim 1000 Duitsche land stormsoldaten ingekwartierd. Hier ligt ook een afdeeling genie, die aan bruggen en sluizen gewerkt heeft. In begin Januari werd door de genie gewerkt aan nieuwe loopgraven, welke van Leuven in Zuidelijke rich ting worden aangelegd. Verschillende werklooze Belgen werden verplicht tegen vergoeding aan het grafwerk te helpen. Men zegt, dat deze loop graven noodig zijn voor oefeningen door de infanterie te houden. Over den toestand in Turnhout en hare omgeving is weinig te .zeggen. De levensmiddelen stroomen vrij geregeld toeuit Brussel worden flinke voor raden meel, boonen, erwten en an dere peulvruchten afgezonden. Van daar dat hier de toestand thans dra gelijk is. Daarvoor moet hulde ge bracht worden aïm onzen energieken loco-burgemeester en de raad der stad. Het comiteit tot leniging van den nood heeft zich ook zeer ver dienstelijk gemaakt. De dorpen, waar het vraagstuk der voeding moeilijker is en dikwijls de raad alleen staat, soms nog zonder burgemeester, is de toestand minder rooskleurig. De requisities hebben de landbouwers verarmd en de voe dingsmiddelen worden schaarsch. Ik verneem dat het provinciaal co miteit zich in 't bijzonder met het lot der plattelandsbevolking zal bezig houden. Het bombardement van de Belgische kust. Een oorlogscorrespondent van „de Tijd" bericht uit Sluis onder dag- teekening 9 Febr.De beschieting van Zeebrugge op gisteren moet be schouwd worden als een voortzetting van de krijgsbedrijven, welke de En gelsche vloot sedert het begin der vorige week tegen de Belgische kust geopend heeft en die dienen moeten om onder de Duitsche^bezetting on rust te verwekken en den toestand voor haar ondragelijk te maken. Te gelijkertijd blijven de gevechten ten noorden van Lombaertzijde voortduren en daarmee de pogingen, om langs de kust op te trekken. Dat de geal lieerden het met de poging ernstig meenen, is zeker, daar de Engelsche vloot anders slechts nntteloos de groote verwoestingen aan de kust plaatsen zou aanbrengen, welke het noodzakelijk gevolg van een bombar dement zijn. Ook vele levens van burgers zijn er door te betreuren. In strijd met hetgeen sommige bla den over deze vlootactie berichtten, kan ik echter het volgende over het verloop als zeker mededeelen Twee kruisers en zes torpedobooten lagen

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 5