2000' 5P zijn CoÉDiièff li M Is Bi. VRIJDAG kameroverzicht. NO. 36 53e Jaargang 1915 21 per zak. a| 1 KOOPJES EREN, ton INBIEDINGEK 'AAHVRAfiEU Fransche Coupt iROESSER, llfwerk ImaKersjonje» Uitgift: Firma f. VAM Pt VilDFIr, Kleine Haïti 58, Vlissinnen. Telefoon Inlerc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd o; Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen lil FEUILLETON Nederland an de Oorlog. Gemeenteraad. VUSS1N0SCHE COURANT fabriek f 0.691 f 0.701 f 2.22 I f 2.251 lan de Wilhelmina-1 n 10—1 uur rde Zijde, potprljzen |en zijn. een Wiegje or de Ziekentent a.d. hiervan bericht te fcvrouw BEIJERS, 12. herper„Succes"maakt |seconden zijn scheer- Prijs f 1.50 (naar fe Vlissingen bij üebrs. POLAK I pn voor alle voorko- iheden. sorgd werh. 71. Ie adres he vertalingen. Fran- essen. lER's Schocnhandel, ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel I gulden bij levens-gulden bij dood ft AA gulden bij verlies A A gulden bij verlies .J f) ft gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies lange ongeschikt- /ftll door <l||l van een hand, IftM van] II III van een M*\ van eiken heid tot werken ff (ff (ff een ongeluk (|Uw voet of oog J.(ffU een duim 1UU wijsvinger >J(ff anderen vinger, jje» ultkecrlngen worden VERDUBBELD Indien Je verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol trim. De ultkeerlng wordt g«w«»rborgd door de „Hol!. Alg. Verzek. Bink" te Schledaa De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: |sMej. PLOUV1ER, Eerste Kamer. Vergadering van Donderdag. De heer Bergsma heeft voor 10 cents een nota-blok gekocht eH alle blaad jes volgeschreven met edelachtbare wijsheid. Voor afzetgebied daarvan heeft hij de Eerste Kamer uitgezocht wat geen gelukkige keuze mag heeten. Het weggeld te Tegelen, de ruzie van 's Hertogenbosch met het provinciaal bestuur van Noord-Brabant zijn interessante kwesties om in een vak blad uit te vechten, doch de Eerste Kamer, die de wetgeving zal toetsen aan de grondwet en het belang des lands, leent zich voor dergelijke dis cussie niet bijzonder. De heer Bergs ma is beslist abuis, hij is een ver keerde deur van het Binnenhof inge gaan. Het zij zoo. De Kamer Iaat hem praten en doet hem de eer aan niet naar hem te luisteren. Nog te minder komt de electriteits- voorziening in Noord-Brabant voor onderwerp van discussie in aanmer king nu de Regeeringsbeslissing in deze aangelegenheid nog niet is ge vallen. Volgens den bekenden stel regel wordt er niet gesproken over een zaak, die hangende is bij den rechter. Zeer terecht zeide de heer var. Lan- schot, dat de vergaderzaal in een rechtszaal was herschapen, waarin ge richt werd over de daden van de provincie Noord-Brabant en die der gemeentebesturen. Door den heer Woltjer werden eenige onderwijspunten behandeld, e.a. de kwestie van de eischen die gesteld zullen worden voor- de toela ting tot de cursussen M. O. Evenals de heer van Lanschot drong hij aan op verscherping dezer eischen. Men herinnert zich dat deze kwestie ook in de Tweede uitvoerig is besproken en dat de minister bereid is zijn aan dacht nog eens daaraan te wijden. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelde o.a. mede dat het wets ontwerp regelende het vakonderwijs bij den Raad van Staten is ingediend en dus zeer spoedig de Staten Gene raal zal bereiken. Het rapport derpacificatiecommissie voor het onderwijs zal, zeide hij, zoo tijdig verschijnen dat het tegelijk met de Kiesrechtkwestie zal behandeld kunnen worden. De eischen van toelating voor de cursussen M. O. zullen wel succes sievelijk zwaarder worden naar mate de noodzakelijkheid blijkt. Het merkwaardige was dat de leden niet alleen repliceerden, maar dat ook vele nieuwe sprekers op het tappijt verschenen. De kluifjes waren weer van juridischen aard en zij werden weer geheel afgekloven. Het hoofdstuk werd goedgekeurd. door S. H. 103) O- (Nadruk verboden. „Om zijnentwil, Ned, wil ik met je trouwen", ging het meisje na een oogenblik van stilte voort. „Wil je me als vrouw, terwijl je weet, dat ik je niet kan liefhebben „Ik wil je in elk geval trouwen, beste meid; en wat betreft mij lief hebben dat zul je langzamerhand wel leeren." „Daarvan kun je niet zeker zijn Ik zal mijn best doen en ik zal goed voor je zijn, en Neen, Ned! je moet mij nu niet kussen. Ik kan al leen denken aan vader vader, die daar ginds bij het hek van verdriet vergaat. Laten wij het hem gaan ver tellen." Samen gingen zij de deur uit en staken de weide over. Een leeuwerik vloog zingend de zon tegemoet; de kortbijen gonsden hun zangerig lied Ned.-Anti-Oorlog-Raad. In de week van 30 Januari tot 6 dezer hebben 41 vereenigingen zich bij den Nederl. Anti-oorlog Raad aan gesloten, waarvan het grootste ge deelte plaatselijke vereenigingen zijn. In het bijzonder worden genoemd eenige afdeeiingen van het „Groene"- en van het „Witte Kruis." Ook in de kringen van den land bouw en de veeteelt wordt belang stelling voor het streven van den Raad gevoeld. Het aantal aangesloten vereenigin gen bedraagt thans 446. Staat van beleg. Bij Kon. besluit is met 12 Febr. 1915: A. in staat van beleg verklaard a. de provincie Zeeland, voor zoo ver deze niet reeds in staat van beleg verkeert b. in de provincie Noord-Holland de gemeente Bergen c. het gebied, behoorende tot de stelling van den Helder, voor zoover dit niet reeds in staat van beleg ver keert. B. in staat van beleg verklaardhet gebied, behoorende tot de stelling van 't HollandschDiep en hetVolkerak, voor zoover dit niet reeds in staat van oorlog verkeert. Geen vrijdom van port. In verband met het groote aantal voor Belgische vluchtelingen bestem de stukken, welke ongefrankeerd per post worden bezorgd en daardoor veelvuldig tot moeilijkheden voor de afzenders en de geadresseerden aan leiding geven, wordt door den dir.- gene'raal der Post en Telegr. onder de aandacht gebracht, dat voor de verzending van brieven, drukwerken (daaronder begrepen couranten en tijdschriften) enz. gericht aan Belgi sche vluchtelingen of aan de Vluch telingenkampen, geen vrijstelling van port is verleend. Het Duitsche dreigement. Nader meldt men ons uit ijmuiden Gisterenmiddag hadden wij een onderhoud met den kapitein van het Engelsche stoomschip „Laertes", dat in de Noordzee door een Duitscher. onderzeeër is aangevallen. De kapitein deelt ons mede, dat het stoomschip gistermiddag te vier uur op veertig mijlen Zuid-Zuid-Westen van het vuurschip „Maas" door een Duitsche onderzeeër werd gesommeerd te stop pen. De kapitein weigerde aan dit bevel te voldoen en gaf last de Hol- landsche vlag te hijschen, omdat hij vele vreemdelingen, voornamelijk Chi- neezen, aan boord had. Terwijl de „Laertes" full speed zocht te ontko- het geloei van goed verzorgde koeien klonk over de lage landen. Alleen de gedaante aan het bekende hek de gestalte van den ouden joshua Royd, oud en gebroken was niet in har monie met den dag. Hij sloeg de oogen op, ioen het paar hem naderde hij scheen zich af te ;vragen. wat men van hem wilde. „Ik ga met Hester trouwen, zoodra de predikant de geboden heeft afge lezen, zei Ned o'Bracken. De oude man staarde hen een poos met nietszeggenden blik aan, alsof hij niets gehoord had. Toen „Zeg dat nog eens, Ned; zeg dat nog eens," mompelde hij. „Hester wil met me trouwen." Joshua was nu ineens wakker en hij greep Hester stevig bij den arm. „Zeg het hem, meisje i" riep hij. „Ja je moet het hem zeggen, want ik kan het niet. Laat hij met je trouwen, als hij^wil, maar niet, als hij denkt, dat je een fatsoenlijk meisje bent." Het meisje hield den adem in en Ned zag haar hulpeloos aan. Dit had den zij niet voorzien. Toen lachte Hester het kon evengoed een snik zijn geweest er. men, werden uit een machinegeweer van den onderzeeër eenige schoten gelost, waardoor de luchtkoker en de schoorsteen van de „Laertes" werden getroffen. De kapitein liet er alles op zetten en slaagde er in naar Ijmuiden te ontkomen, waar het schip gister avond voor de haven arriveerde. Na de sommatie achtervolgde de onder zeeër het stoomschip nog ongeveer drie kwartier in groote snelheid, waar bij een torpedo werd afgeschoten, die echter achter het schip terecht kwam en geen doel trof. De kapitein deelde nog mede, dat het schip een zeer kost bare lading aan boord heeft. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens diefstal: A. v E., 16 jaar, Vlissin gen, f 7 boete subs, een week tucht school A. M., 12 jaar, te Vlissingen, f 3.50 boete subs, een week tucht school A. de K., 18 jaar, koopman te Middelburg aldaar gedetineerd, twee maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest; J. H., 28 jaar, bootwerker te Terneuzen, f 5 boete subs. 5 dagen hechtenisC. L H., 33 jaar, slager te Vlissingen, f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. mishandeling: O. F. S., 36 jaar, werkman te Koewacht, een week ge vangenisstraf A. D., arbeider te Sluis, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis Ch. M„ 49 jaar, koffie huishouder le Ooslburg, f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. wederspannigheid J. B. D., 35 jaar, loodgieter te Sas v in Gent, 14 dagen gevangenisstraf. - beleedigingA. de M., 38 jaar, ar beider te Sluis, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. eenvoudige beleediging: A. F., 41 jaar, veldarbeider te Heinkenszand, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis A. P., 47 jaar, schipper te Sliedrecht, f5 boete subs. 5 dagen hechtenis. overtreding der rijksbelastingen j. L. J., koopman te St Jansteen, A. F. de S., caféhouder te St Pauwels (B) en F. R.,mosselhandelaar tePhilippine, ieder f 15 boete subs. 15 dagen hech tenis A. M. S., kleermaker te Hulst, A. F. R., huisvrouw F. G., te Ijzen- dijke, ieder f 10 boete subs. 10 dagen hechtenisA. S.,slager te Graauw, f 50 boete subs. 10 dagen hechtenis M. J. K., St Jansteen, twee maal f 15 boete subs, tweemaal f 10 boete A. V. P., winkelier te St |ansteen, f 2 boete subs. 1 dag hechtenis. De rechtbank te Middelburg ver leende rechtsingang met bevel tot gevangenhouding van de verdachten in de zaak tegen A. J. V., T. V. F. van F. werkklieden wonende te West- dorpe thans gedetineerd te Middelburg verdacht van diefstal met braak, zag haar vader in het gelaat. „Ik behoefde het hem niet te ver tellen", antwoordde zij. joshua greep met beide handen in de lucht. Een mist kwam hem voor de oogen en hij voelde zich hulpeloos als een blinde. Toen werd hij weer helder van geest. „Dus jij was het, Ned riep hij. Jij, dien ik heb liefgehad als een eigen zoon jij, wien ik eten en drinken heb gegeven, blij, dat ik altijd denken kon, dat je een eerlijke, beminnelijke jongen was, ofschoon wel wat wild. Was jij het Ned Zeh het nog eens, want ik kan het nau welijks gelooven." Het uur van Ned's bitterheid was gekomen, en hij droeg het als een man. „Dingen, die in deze wereld een maal gedaan zijn, kunnen nooit on gedaan gemaakt worden, Joshua," zei' hij, „maar ik heb haar lief, en ik wil haar gelukkig maken." „En je zult mijn gebroken dagen vergeten De pijn vergeten, die me vastgreep, vasthield, tot ik dacht, dat mijn hart barsten zou Daar, Ned," viel hij zichzelf in de rede, zijn best Heden is naar het Huis van Be waring te Middelburg overgebracht zekeren V. schippersknecht te Hans- weert verdacht van diefstal van ijzer van de sluiswerken aldaar. De blauwzuurvergiftiging te Amsterdam. Voor het Amsterdamsche gerechts hof is behandeld het hooger beroep in de zaak tegen H. C. J. Wijnoogst, oud 29 jaar, laatstelijk zonder beroep en wonende te Weenen, thans in voorloopige hechtenis te Amsterdam, die op 13 November door de Amster damsche rechtbank is veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf wegens poging fot moord op zijn broeder Dirk W., door op 10 November 1913 in een flesch, gevuld met melk, staande in 't door bekla jgde's broeder bewoonde bovenhuis aan den Koninginneweg te Amsterdam en welke melk bestemd was om door den broeder te worden genuttigd, een hoeveelheid cyaankali, althans een stof, die een blauwzuur verbinding bevatte, te hebben gedaan, in zoodanige hoeveelheid, dat zij bij gebruik den dood ten gevolge zou kunnen hebben. Door omstandigheden buiten beklaagde's wil heeft de nut tiging er van geen doodeiijk gevolg gehad. In de dagvaarding was beklaagde primair mede ten laste gelegd poging tot moord op zijn moeder en zuster, doch de rechtbank nam dit misdrijf niet aan. Van de tweede ten laste- legging, nl. op 12 November in een karaf water eveneens cyaankali te hebben gedaan, is beklaagde vrijge sproken. Zoowel beklaagde als het O. M., dat 15 jaar gevangenisstraf had ge- eischt, was van het vonnis der recht bank in hooger beroep gegaan. Beklaagde bleef ontkennen. De procureur-generaal requireerde bevestiging van het vrijsprekend von nis der rechtbank voor zqoveel het sub. 2o. ten laste gelegde betreft (d. i. de poging tot vergiftiging van de zus ter van bekl.) doch ten aanzien van het sub. lo. ten laste gelegde (de poging tot vergiftiging van den broeder) ver nietiging van het vonnis der rechtbank en beklaagdes veroordeeling tot 15 jaar gevangenisstraf. Bij hef vernemen van den eisch viel bekl., met een vuistslag op de balustrade, uit„ik heb het niet ge daan Hierna was het woord aan den verdediger mr. Th. Muller Massis. Vlissingen, 12 Februari. Maandag a. s. zal in de „Oude Vriendschap", Groote Markt, alhier de betaling plaats hebben voor het personeel van spoorwegen, posten en telegraphie. De uitbetaling zal begin nen des morgens half tien (voor de doende, weer in den ouden vriend- schappelijken toon .te vervallen, „je zult nu mijn zoon moeten wordei., en ik zal moeten vergeten. Neen, het is het beste, dat je nu gaatHet is niet zoo erg, als het zijn kon niet zoo erg als het zijn kon maar, jongen, het zal moeilijk zijn, om er overheen te raken. Je hadt om Hes ter moeten komen op een andere manier, zooals ik om haat moeder kwam bevend in mijn schoenen, en mezelf afvragend, of ik goed ge noeg was voor haar. Maar zoo kun je nooit meer komen, jongen en dat is jammer voor je, en voor Hes ter ook en je moet er nu maar van maken, wat je kunt. Maar, jongen, het is zoo jammer!" Hij boog het hoofd over het hek en zij iieten hem daar alleen, en slo pen beschaamd en bedroefd door de weide naar huis. HOOFDSTUK XXI. Had Ned o'Bracken er vreemd uit gezien, toen hij te Windy Farm ver scheen, Griff was niet in veel beter conditie, toen hij Lostwithens bereik te. Het is waar, hij liep niet kreupel, maand December en vroeger) en wel des morgens voor de jaarwedden en des middags voor de dagioonen. Met een extratrein die morgenoch tend 7,35 van hier vertrekt, gaan 300 vluchtelingen naar Nurspeet en 100 naar Ede. Met het oog op de Duitsche be dreiging ten opzichte van neutrale handelsschepen zullen de namen van de mailbooten der maatschappij „Zee land" met groote letters op de zij wanden worden geschilderd, terwijl tevens de schoorsteenen rood, wit en blauw zullen worden geschilderd. Door de gemeentepolitie alhier is in beslag genomen een valsch gul denstuk met de beeltenis der Koningin en het jaartal 1914. Voor het voorloopig machinisten diploma is geslaagd de heer C. Ma- lipaait, leerling van de De Ruyter- school. Gisteren is te Middelburg de alge- v meene vergadering gehouden van de afdeeling Zeeland der V. P. N. Ge heel Zeeland is thans georganiseerd. Uit het jaarverslag blijkt, dat in 1914 het ledental 824 bedraagt tegen 688 in 1913. De rekening aanwijzend in ontvang f800 49 en in uitgaaf f906.91 werd goedgekeurd en eveneens de begroo ting voor 1915 aanwijzend in ontvang en uitgaaf f 349.50 met een kwaad slot van f 89.50. Tot bestuursleden werden herko zen de heeren H» A. Hanken, P. de Lozanne en M. J. Rottier. Tot afge vaardigde naar de algemeene ver gadering der V. P. N. werd herbe noemd de heer W. K. Hering en tot plaatsvervanger de heer M. J. Rottier. Algemeen was men tegen het voor stel van Noord Holland om een mi nimum contributie van f 1.50 verplich tend te stellen voor alle afdeeiingen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Joure ds. P. L. Kiehl, te Ritthem. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Zaam- slag ds. L. de Bruijn te Bunschoten. Zitting van Vrijdag 12 Februari des middags 2 ure. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 16 leden, afwezig de heeren Lindeijer en Manse, beiden met kennisgeving1 vacature. De voorzitter opent de vergadering met de volgende toespraak: Nu wij onze eerste vergadering maar zijn 'gelaat was gekneusd en misvormd en de knokkels van beide handen waren rauw. Griff had zich onderweg wel even opgehouden, en in een heidestroom- pje handen en gezicht voor een tweeden keer gewasschen maar zijn kwesturen waren niet van dien aard, dat zij weggewasschen konden wor den, zelfs door zulk koel, gezond wa ter als ontsprong op Ling Crag heide. Mevrouw Nethercliff, die ongedul dig werd, toen hij niet zoo spoe dig terugkeerde, als hij beloofd had, begaf zich eindelijk op weg, om hen tegemoet te gaan. Het kwam er nu niet op aan, sprak zij tot zichzelf, dat haar trots tegen dit verlangen moest opkomen want trots beteeken- de niets tusschen deze twee. „Nu wij het wetenmompelde zij, terwijl zij het groene pad afliep en een takje van een braamstruik pluikie. „Och, Hemel, als ik.dien avond gestorven was of als ik weggegaan was, wat erger zou geweest zijn dan de dood dan zouden wij het nooit geweten hebben." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1