b Int on It Mil. DINSDAG 9 FEBRUARI gemeentebestuur feuilleton binnenland 53e Jaargang 1915 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke ieestdagen Nederland en de Oorlog. a— NO. 33 VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent Uitgavefirma f. VW DE VELDE lf„ Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon tec. 10 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener gulden bij levens-gulden bij dood ODD gulden bij verlies f gulden bij verlies A f* /©gulden bij verlies pf gulden bij verlies oolis zijn GRATIS verze- 111111 lange ongeschikt- 11 door <1111 van een hand, 1*111 van| IIIII vaneen M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken f wU een ongeluk UUU voet of oog ivU een duim 1UU wijsvinger bfV anderen vinger. Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeering wordt gewurborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam KIEZERSLIJST, pe Burgemeester der gemeente Vlissingen .a0odigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij in een andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelas ting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór 15 Eebruari a.s. te doen blijken, Deze aan slagbiljetten worden later aan belanghebbenden te ruggegeven. Ook worden de mannelijke inwoners, die op arond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der Kieswet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór 15 Februari a.s. aan gifte te doen. Pe bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslag biljet,0 of een door den Ontvanger gewaarmerkt kosteioos af te geven duplicaat daarvan, een opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden later aan belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer gemeente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden optde kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan voor zooveeinoodig, vóór 15 Februari a.s. aan gifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de man nelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlan ders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren "hebben bereikt, voor zoover zij over het laatst- verloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschnldigde vóór of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag vau ten minste een gulden, in de vermogensbe lasting, in de belasting op bedriifs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals -is --gorogold bij -de- Wet van .16 April 1696 (Staatsblad no. 72)of b. indien zij "niet overeenkomstig het bepaalde sub a, zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1o. dat zij als hoöfden van gezinnen of als alleenwonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar- hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijge bouwen, niet ter bewoning bestemd, de werke lijke huurprijs, per week berekend, tenminste heeft bedragen de som, voor de gsmeente of het .gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in a© bij deze wet gevoegde tabel, ol wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar ach tereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare1 of bijzonder© instellin gen in dienstbetrekking of als inwonende zoon iu het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inko men hebben genoten als voor de gemeente, of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in bet genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of ver leende lijfrente van gelijk bedrag, met dien verstande dat voor hen. die in beid© gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een door S. H. 100) O(Nadruk verboden. Qriff ging dus naar buiten, om zich schoon te wasschen, onder dezelfde pomp, die Ned genezen had, terwijl zijn gastheer haastig van kleeren ver wisselde, en daarna zaten zij met hun beiden vroolijk en wel aan den maaltijd. „Het was een prachtig gevecht", zei Ned, terwijl hij zijn pijp opstak. „Jammer, dat er niemand was, om ons te zien vechten, Mr. Lomax". HOOFDSTUK XX. Den morgen na zijn ontmoeting met Qriff was Ned o'Bracken als gerad braakt. Eén oog was voor het oogen- bük buiten gebruik gesteld en zijn mond was ernstig gewond hij liep bovendien kreupel, want in zijn twee- ®en val had hij zijn rechter enkel verstuikt. i'aar den eigendom met recht van vrije besehik- :ing hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of ten minste f 50, ingelegd in de Rijks postspaarbank, in een gemeentelijke spaarbank of in een spaarbank, beheerd door het bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni- ging, van een naamlooze vennootschap, van een coöperatieve vereeniging of van een stichting. Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f25000 bij de Ne- derlandsch© Bank hebben gedeponeerd 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van be stuur en in verband staande met de benoembaar heid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking, of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaar hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man, die van minder jarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatst verloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroe rende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks- opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of perso neel© belasting geeft geene aanspraak op kies recht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huur prijs, die ook verschuldigd kan zijn inden vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwver- eeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 envindt geen aftrek plaats van de som, ver schuldigd voor gas- en waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van bet inkomen, bedoeld in art. lb, Ho., eerste lid, worden vrije woning of inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet ge voegde' tabelenkel vrye kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Ove rigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aan zien van vrijen kost wordt geene rekening ge houden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een ge deelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrek king is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o als vast week-,veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwon ding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., een tijdelijke ongevallen-rente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. lb, 2o., der vrouw geldt voor haren man, dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze Werkelijk, Ned had niets weg van een vrooüjken vrijer, toen hij zich op weg begat naar Windy Farm. Een ander man zou gewacht hebben, tot de tijd genezing en een goed uiterlijk gebracht hadmaar Ned moest zich haasten zijn plan ten uitvoer te bren gen, wel wetende dat het anders mis schien bij een plan zou blyven. Hij had GriS beloofd iets te doen, als de inleg van een mooie en opwekkende vechtpartij, en nu wilde hij het ook doentoch wantrouwde hij zijn eigen vermogen, om in dezelfde verheven stemming te blijven, en, als een wys man, durfde hij het niet uitstellen. Hoe de man er ook aan toe mocht zijn, de dag zelf was zeer geschikt, om uit vrijen te gaan. De junizon was warm en vroolijkhet uitbottende heidekruid wuifde zacht in den wind witte wolken lagen als fijne sluiers tegen de donkere lijn der Zuidelijke heuvels. De witte en zwarte kivieten vlogen het zonlicht tegemoet; de kleine heidemotjes fladderden boven elke heidestruik; de brem gloeide op de hooge heuvelruggen, en maakte de warme zonnestralen goudgeel. En ondanks zijn toegetakeld gelaat, wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd' wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanlei ding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling w in de Staatscourant, met bijvoeging van adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Bij de wet houdende tijdelijke afwijking van de Kieswet is bepaald, aat ae kiezerslijst, van kracht geworden 16 Mei 1914, van kracht blijft tot 16 Mei 1916. De boven gedane uitnoodigingen betreffen dien tengevolge dit jaar ALLEEN hen, die NIET voorkomen op de 15 Mei 1914 van kracht ge worden kiezerslijst. Herinnerd wordt voorts aan art. 3 van de wet van 30 Januart 1915 (Staatsblad no. 37), hou dende tijdelijke afwijking van de Kieswet, volgens hetwelk van de 16 Mei J 914 van kracht gewor den kiezerslijst worden afgevoerd zij a. die hun Nederlanderschap hebben verloren b. wien het kiesrecht bij onherroepelijk ge worden rechterlijkeuitspraak is ontzegd c. die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren; d. die hebben opgehouden ingezetene der ge meente te zijn een en ander beoordeeld naar den toestand op 1 Februari 1915. In de tabel, bedoeld in artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zooveel deze gemeente betreft, het volgende bepaald Huurprijs (art. lb, 1°) f 1.75. Minimum inkomen (art. lb,2°) f450. Vrije woning of inwoning (art.2) f 87.50. Vrije kest en inwoning (art.2) f300. Dc formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het voorschrift, dat de boven aan de voorzijde het opschrift; .Vrij van briefport, ingevolge art. 60 aer Kieswet* en ia den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaar merkt door zijn handteekening. Vlissingen, 8 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Staatsleening. De stortingen zijn hoofdzakelijk ge schied in bankpapier en schatkist papier (tot dusver bijna 50 millioen in schatkistpapier), terwyl slechts zeer weinig zilver is teruggekomen. Op het oogenbük is nog 22 millioen meer aan zilver in omloop dan op 1 Juli 1914. Opmerkelijk is voorts het betrek kelijk gering bedrag, dat beleend is geworden, daar men herhaaldelijk de meening heeft hooren uitspreken, dat de meeste inschrijvers de stukken wel niet in huis zouden nemen. Voor de vluchtelingen, In de „Times" komt een ingezon den stuk voor geteekendMarie Louise de Ligne, Belgisch gezant schap en Antoinette Johnstone, Britsch gezantschap, waarin een beroep ge daan wordt op het Britsche publiek om geld te zenden voor de Belgische vluchtelingen in ons land. Daarin wordt betoogd, dat „dank zij de won derbaarlijke mildheid, zoowel van de Nederlandscne regeering als van ondanks zijn kreupelen gang, was Ned o'Bracken geheel vervuld van de heerlijkheid van den dag. In de eer ste plaats was hij een soort van va gebond, zeker; maar in de tweede plaats was hij een man met een fee der hart en hij herinnerde zich, zoo duidelijk, dat het hem verschrikte, alles wat hij aan Hester verschuldigd was. En toen, terwijl hij het ruwe pad naar Windy Farm opging, en den zachten wind voelde, die hem ge zondheid in de longen blies, begreep hq, dat zij trouw was, sterk en dat elk mannenoog met welgevallen op haar rustte. „Op mijn woord", mompelde hy, „zy is te goed voor mij, en dat is de waarheid. Vreemd, dat ik het nooit op die manier beschouwd heb." Terwyi Ned voorwaarts ging en de ruige heuvels beklom zoo haastig, als zyn bezeerde enkel het toeliet, bleef dezelfde opgewekte geest hem by hij voelde zelfs een beschroomd heid, die hem geheel vreemd was. Boer Royd leunde toen Ned voor bijging, over het hek der lage weide, met een hulpelooze treurigheid in zyn oogen, die daar gekomen was, nadat het Nederlandsche volk, deze slacht offers van den oorlog zijn geherbergd, gevoed en gekleed, maar, wordt dan verder gezegd, men begrijpt wel, dat een klein land, dat op verschillende tydstippen sedert het begin van den oorlog een millioen vluchtelingen heeft ontvangen, niet in staat is meer dan het volstrekt noodzakelijke te verschaffen. De meeste vluchtelingen hebben alleen de kleeren, die zij aan het lichaam dragen, wat vooral, voor zoover de kinderen betreft, een groot nadeel is voor de gezondheid. „Wij stellen nu voor met goedkeu ring van en in sommige gevallen op verzoek van de bestuurders der vluchtelingenkampen werkplaatsen op te richten, waar de vrouwen kleeren maken voor zich en haar kinderen," zeggen de inzendsters, die voor dit doel geld vragen van het Britsche publiek om materiaal te koopen. Niet enkel materieele maar ook en vooral moreele voordeelen verwach ten de beide dames van dit plan. Onderofficieren bij de marine. Dezer dagen vermeldde de „Staats courant" de bevordering van zeemili ciens lot onderofficieren by de marine. Deze nieuwe graad is geschapen voor machinisten en machinistleerlingen ter koopvaardij, die thans, tengevolge der mobilisatie, ónder de wapenen moeten blijven en medehelpen het kader aan te vullen. Daarmede is tevens een nieuwe woordcombinatie onze taal binnengedrongende jongelieden kry- gen den naam vanzeemilicienmachine- dryveimajoor. Clandestiene verkoop van petroleum. Door den commandant van het veld leger is aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat ondanks de bekende missieve en het verscherpt grenstoezicht, de smokkelarij, o.a. van petroleum, in groote mate blijft be staan. Een der voornaamste redenen daarvan moet, naar het gevoelen van den commandant van het veldleger worden geacht, de clandestiene ver koop van petroleum door lieden, die daarin nooit hebben gehandeld. Tegen zoodanige gelegenheidshan delaren zal door de troepencomman danten door gestrengere toepassing van de artikelen 1 en 2 sub IV, van de Hinderwet, worden opgetreden. Wordt by huiszoeking overtreding dier artikelen vastgesteld, dan zullen de overtreders worden geverbaliseerd en de petroleum zal in beslag geno men worden. Overplaatsing naar de Koninklijke Maréchaussee. Naar aanleiding van het feit, dat aan militairen, die een verzoek wilden hij Hester's geheim ontdekt had. Royd was altijd een man geweest, die geen oogenbük van een werkdag onge bruikt liet voorbijgaanmaar nu was er geen aardigheid aan zijn werk en alleen als hij kon wegsluipen om zijn koeien te verzorgen en met hen praten, vond hy eenigen troost. Toen Ned hem zag, herinnerde hy zich, dat hy van Hester's verdriet afwist; een oogenbük hield hij zijn schreden in, beschaamd, daarop zei hij tot zichzelf met die gemakkelykheid om lasten van zich af te schuiven, dat hij ge komen was om goed te maken, niet alleen jegens Hester, maar ook jegens Joshua zelf. „Goeden dag, Joshua," riep hij vroolijk, terwyl hy voorbijging; „het is een dag, om een ziek man gezond te maken." „ja," mompelde de ander, „maar er is een soort van ziekte, waarvoor geen geneesmiddel is. Het zijn alleen vaders en moeders die op die manier ziek kunnen worden, veron derstel iken het maakt, dat zy zich afvragen, wat de Hemel doet." Zyn lippen de mooie lippen, zoo krachtig en vriendelyk beefden indienen om te worden overgeplaatst naar het bereden gedeelte van het wapen der Koninklijke marechaussee, werd medegedeeld, dat het thans daar toe te laat geworden, verneemt de „Soldatencourant" van den inspecteur der Koninklyke marechaussee, dat gelegenheid voor dadeüjken overgang bestaat; en dat verzoeken om over plaatsing altyd in behandeling worden genomen, en dus ook altyd kunnen worden ingediend. Binnen weinige dagen, of wegens bijzondere omstan digheden uiterlijk binnen weinige we ken daarna worden de verzoekers bekend gemaakt met de daarop door dien inspecteur genomen beslissing. De verzoekers, die onder de wapenen staan, ontvangen deze mededeeling door tusschenkomt van den comman dant van het onderdeel, waartoe zij behooren. Gewoonlyk beginnen de opleidingen (die tweemalen in het jaar, telken male gedurende ongeveer een half jaar plaats hebben) in October en in April. Tengevolge van de mobilisatie is de October-opleiding ditmaal eenige maanden uitgesteld moeten worden. Als gevolg hiervan kan voor het tegen woordige bovenbedoelde beslissing ook de dadelijke overplaatsing in houden. Voor zooveel enkele aspiranten, mede als gevolg van voltalligheid van het wapen of wegens dienst- of persoonlijke belangen, niet onmid dellijk naar de Koninklijke marechaus see kunnen overgaan, wordt door den inspecteur van dit wapen van hun verzoeken aanleekening gehouden, met het doel daarop te letten bij de over plaatsingen, die by het begin eener volgende opleiding zullen worden be volen. Zij, die mits afgericht zynde nog niet voldoen aan de leeftijds grens (20 jaar), of aan dien van diensttyd (voor bereden 18 maanden, en voor onbereden 6 maanden), be hoeven zich ook hierdoor niet te laten weerhouden om hun verzoek in te dienen. Zij kunnen door hun verzoek de zekerheid verkrijgen, of zij bevon den zyn in zooverre te voldoen aan de gestelde eischen dat zij eerlang voor de door hen gewenschte over plaatsing in aanmerking komen. Het Instructie-Bataljon. Bij aanschrijving van den minister van oorlog is bepaald, dat in de laatste week van Maart a.s. de toe lating voor het instructie-bataljon wordt opengesteld voor jongelieden, die op 1 April d.a.v. den leeftijd van 15'/s jaar wel, doch dien van 16 jaar nog niet bereikt zullen hebben. De opleiding der volontairs zal plaats hebben te Kampen. Voor het verstrekken van inlichtin gen en de oproeping zorgt de com- treurig. Zijn boosheid was reeds lang verdwenen hij boog zijn hoofd voor den geesel van het Noodlot en voelde de slagen branden, en klaagde zoo weinig mogelijk. Maar zijn trots in het leven was verdwenen, en de naam, dien hij zestig jaar zoo eervol gedra gen had, zou spoedig geen waarde meer hebben. „ja, de geheele heide zal het spoe dig weten," mompelde hy, nadat hij Ned een oogenbük had nagezien en zijn"armen weer lusteloos op het hek legde. Ned o'Bracken, die de keukendeur binnenging, vond Hester aan het strij ken van boezelaars. Het gelaat van het meisje, dat hij van terzijde zag, toen hij binnenkwam, was somber, hard en onverschillig. „Hester, meisje!" riep Ned, naar den haard gaande, met beide handen diep in de zakken. „Wat is er? Niemand heeft je ge vraagd, naar Windy Farm te komen, wel (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1