2000 mmm\ tlFFEURSl ieurs-bedientli VRIJDAG 5 FEBRUARI Nederland on de Oorlog. No. 30 53e Jaargang^ 1915 - CTIE. Huishuur. lAANVRAGEKl laatst ^rkzaamheden :meid. LvrouW litgaie: Firma F. Vlll DE VEIDE Ir. Kleine Markl 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON M EBH ie. hand TE HUUR, een flink H U IS Ide achterzijde. Huuck 4C0. Adres den Heei| Spuistraat. gels f 0.&5, iedere Bnt. Zonder rabat, plaatsen wordt twee- j. MURK. Lange Del#| |urg. lor alhier kan terstori| JONGMENSCH ol| fr. letter D. Burea»| lurant" aan DEFTIGE J0N-| bekend met Schr.Bur. „Vl.Crl,'| V. vraagd een flinke drdzee-Boulevarü tlinke resCoosje Busket'| VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 3.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege gulden bij levens- n gulden bij dood GO gulden bij verlies .J gulden bij verlies 4AA gulden bij verlies f\r*gulden bij verlies lange ongeschikt- door III van een hand, 1*1 II van! II lil vaneen /^l van eiken kërd'tegenongelukken voor: UUUU heid tot werken f ÜU een ongeluk UUU voet of oog JLvU een duim 1UU wijsvinger LU anderen vinger. Oe» ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- H. M. de Koningin op inspectie. Maandagmiddag omstreeks twee uur bezocht H. M. de Koningin geheel onverwachts een kantonnement. De soldaten waren werkzaam met het maker, van verdedigingswerken. Spoe dig waren heel wat burgers op de been, die op bescheiden afstand de werkzaamheden volgden. Intusschen bleken de schooljongens uitstekende verkenners. Zij wisten zich in verge vorderde stellingen te handhaven, het geen blijkbaar door Hare Majesteit werd opgemerkt, want plotseling wendde zij zich van haar gezelschap af en liep vroolijk lachend op de bengels toe. „Wel, jongens," infor meerde zij, „moeten jelui niet naar school Even stilte in het kamp der school- deserteurs, maar glunder lachend ant woordde éen hunner in onvervalscht plaatselijk dialect: „Nèn hoor, dat hoeft nou niet". De Vlootplannen. Aan de Memorie van Antwoord door den minister van marine bij de Eerste Kamer ingediend op het af- deelingsverslag over zijn begrooting ontleenen we het volgende: Voor de juiste beoordeeling van de rol, die door de onderzeebooten in den tegenwoordigen oorlog is ver vuld, moet over meer gegevens wor den beschikt dan Ihans ten dienste staan. De minister erkent volmondig, dat dit wapen, voor ons zoowel hier te lande als in Ned.-lndië van groote beteekenis is. Dat meerdere aanbouw van deze vaartuigen zeer gewenscht is, is door hem nooit ontkendbij de indiening van de ten gevolge van het uitbreken van den oorlog gewij zigde begrooting voor 1915 was het alleen de vraag of op dat tijdstip de voor verderen aanbouw benoodigde gelden buiten verband van de Vloot wet konden worden aangevraagd. Deze vraag werd in de verwachting dat deze geweldige oorlog niet lang zou kunnen duren, ontkennend be antwoord. Nu het zich niet laat aanzien, dat die veiwachting in vervulling zal gaan en daarmee de behandeling van de Vlootwet voor onbepaalden tijd zal moeten worden uitgesteld, dient de vraag van de urgentie van parti culieren aanbouw vooral met het oog op den dienst in Nederlandsch-Indië, opnieuw onder de oogen te worden gezien. Op dit punt wordt thans met de Indische regeering overleg gepleegd. Zoodra dit tot eene bevredigende uitkomst heeft geleid, zal de minister in overleg met zijn ambtgenoot van koloniën een suppletoire aanvraag tot door S. H. 97) o(Nadruk verboden. Griff's eerste vrees was geweest, dat Roper praatjes gehoord had be treffende Hester, en het was een ver lichting voor hem, dat hij van Ned's tegenwoordig doen en laten niets scheen af te weten. Het pad werd nauwer, naarmate hij de heide bereikte, kronkelde zich tusschen groene bermen, voorbij moe rassige streken, door diepe turflagen. En dien geheelen weg, ofschoon de wind en de leeuwerikken zongen, waren zijn gedachten bij den eenza men vader te Windy Farm, bij den strijd, die spoedig op de een of an dere manier beslist zou worden. Ais "ij verloor wat dan? En booze longen zouden praatjes verspreiden, onwaar en onrein, van de herberg 11®fr smidse, van de smidse naar eIk hu's in Marshcotes, Cranshaw en beschikbaarstelling van gelden voor nieuwen aanbouw indienen. De minster kan niet toegeven dat de thans woedende krijg aan het licht zou hebben gebracht, dat groote schepen van twijfelachtige waarde zijn. Ook staat het nog niet vast, in hoeverre het wenschelijk is torpedo booten door onderzeebooten te ver vangen. Hoog spel In „De Standaard" komt onder bo venstaand opschrift de volgende driestar voor „Van meer dan één kant klaagt men in Nederland over de weinige be zadigdheid, waarmede een enkele re dactie het groote wereldgeding ter sprake brengt. „De Telegraaf" staat hierin niet alleen. Ook op andere bladen viel soms aanmerking. Maar toch schijnt het wel, dat met name „De Telegraaf" ergernis gaf. Er loopt nu zelfs een proces voor den rechter over. Te zeer verontruste men zich in tusschen hierover niet. Een blad, dat hierin te ver gaat, is dadelijk in breeden kring gesig naleerd, en verliest allicht iets van de positie, waarin het vroeger zich verheugen mocht; maar effect heeft zulk optreden in de pers niet. Hoog spel zou 't zijn, indien zulk partijkiezen tusschen de wereldmach ten met slim overleg geschiedde. Dan kon het de geesten verwarren. Nu niet. De eenige klacht, die niet mag uitblijven, is maar, dat het onze dag bladpers in Nederland niet eert, dat zulk een verschijnsel, als zich hier voordoet, mogelijk bleek. Vrij gunt men ook in ons land het woord aan de critlek. Niemand ergert er zich aan, dat af en toe zeer dui delijk de sympathieën blijken. Maar is het land officieel neutraal, en lucht dan een enkel orgaan der pers toch schijnbaar stelselmatig, wat vlak met de neutraliteit in strijd is, dan spreekt hierin een journalistisch verschijnsel, dat aan den tactischen naam van onze pers te kort doet. Doch ai wenschten ook wij 't daar om anders, toch vatte men dit puur denkbeeldig gevaar niet te ernstig op. Hazewinden met op den halsband den naam van den Meierei, tyaarop ze afgestuurd worden, zijn de gevaar lijkste niet." De „Telegraaf" geeft op dezen drie star het volgende antwoord Het is voor ons een opluchting, een dergelijke geruststellende verklaring over het effect van onze houding te lezen: „Te zeer verontruste men zich hierover niet." „Effect heeft zulk op treden in de pers niet." „Dan kon het de geesten verwarren. Nu niet." „Men vatte dit puur denkbeeldig ge vaar niet te ernstig op." Ling Crag, van deze naar elke boer derij, waarvan de bewoners in de kerk of kapel of op de markt in aan raking kwamen met de wereld, waar van Marshcotes het middelpunt was. Joshua Royd was gewond in zijn trots, wat er ook gebeurde, zooals hij gezegd hadmaar de diepere wonde kon hem misschien nog gespaard worden. Griff bereikte eindelijk de boerderij een naakt, opeengedrongen com plex van gebouwen, woonhuis en melkhuis, koestal en paardenstal, aan den Westkant beschut door een slecht onderhouden boschje van beuke- en vijgeboomen. Nog altijd met een ern stig gevoel van verantwoordelijkheid en pijnlijk bewustzijn van alles, wat hij kon winnen of verliezen, duwde hij het hek open en reed het etf op. Ned o'Bracken stond tegen de pomp geleund, de hemdsmouwen opge stroopt tot boven den elleboog, zijn gezicht glad als van een jongen. Het uiterlijk van den man, zijn goedhar tigheid en zijn traagheid, schenen Griff onpassend en onbegrijpelijk. Onbe grijpelijk ook was de groote sympa thie, die hem en Ned steeds verbon Kan het ongevaarlijker En wij zouden met dit loffelijk getuigschrift van te zijn als ongevaarlijke hazewin den, dubbel en dwars tevreden zijn, ware het niet, dat wij, die kinderen in de tactiek zijn. de:i van God gege ven Tacticus zouden willen vragen hoe wij zijn eigen optreden hebben te verstaan. Moeten wij aannemen, dat iemand als dr. Kuype die zijn leven lang de tactiek beoifend heeft, tus schen de wereldmacl ten partij geko zen heeft b.v. door de knoopen van zijn gekleede jas te tellen, zonder dat daarbij van „slim overleg" sprake is? Dit is ondenkbaar en daaromtrent j noest hij toch eens duidelijk maken, waarom hij van het begin van den oorlog af, niets anders gedaan heeft dan de neutraliteitschennis van België door Duitschland goed te praten In welke schoone en dan weer,eens flauwe bochten heeft de driestar schrijver zich niet gewrongen om aan te too- nen, dat een internationaal recht eigen lijk niet bestaat en dat een tractaat er eigenlijk is om geschonden te worden! En heeft hij niet nog onlangs ge vraagd, of een land zijn grenzen wel voor de legers van zijn buurman mag sluiten, als deze een ander vermoor den en uitplunderen wil Een dergelijke houding verbaast te meer, als men zich herinnert, dat dr. Kuyper indertijd aan het Belgische hof als kind aan huis verkeerde en, niet tegenstaande hij mir/'ster der Kroon was, meer in Brussel vertoefde dan in Den Haag en men vraagt zich met angst in het harte at v/ai er van onze neutraliteit zou zijn .^cV-'.komen, als niet- een minis'..... Urni van der Linden, maar een- ministerie-Kuyper of hoe het geheeten zou hebben, 's lands zaken in deze tijden bestierd had. Hoe hoog zou het spel dan wel gespeeld zijn Ontevredenheid onder de bewakings troepen te Zeist. Onder de bewakingstroepen van 't kamp van Zeist heerschte den laat- sten tijd groote ontevredenheid, over de zware diensten, ligging enz. Klachten bij den overste schenen niet tot het gewenschte resultaat te leiden, reden waarin de manschappen de stoute schoenen aantrokken en het volgende telegram aan H. M. de Ko ningin verzonden „Verzoeke eerbiedig versterking van bewakingstroepen. Wacht ondragelijk. Onregelmatige toestand met verlof. Alle gunsten worden verminderd. Een bezoek van Uwe Majesteit ware gewenscht." Kon. Nat. Steuncomité. Blijkens de 24e lijst kwamen van 24 tot en met 30 Januari aan bijdra gen voor het Koninklijk Nationaal den had de sympathie, die hen altijd zou verbinden, welke twist ook tusschen hen zou rijzen. Zijn zending zou gemakkelijker geweest zijn, dacht Griff, als deze man een vijand was ge weest,of als hij wat minder had bezeten van die bijzondere eigenschap, die maakte, dat men niet boos op hem kon zijn. Groot en lomp zag hij er uit, zoo als zijn gestalte afstak tegen den groen-blauwen hemel terwijl hij tegen de pomp leunde, maar ofschoon hij grooter was dan Griff, waren zijn schouders smaller, en zijn middel zag er niet stevig en rond genoeg uit voor een hardlooper of worstelaar. Ned knikte zijn bezoeker een sla perig welkom toe, terwijl deze af steeg en zijn merrie vastbond. Toen verliet hij met eenige krachtsinspan ning de pomp en ging met de handen diep in de zakken zijn vriend tege moet. „Ik heb juist mijn boerderij eens nagekeken," zei hij kalm. „Het is verwonderlijk te zien, wat een boer derij voor zichzelf doet, als zij maar aan haar lot wordt overgelaten. Zij is dan als een vrouw: brom zooveel Steuncomité 1914 in fI0I.408.79V» makende met de bedragen der vorige lijsten een totaal aan bijdragen van f 1,644,778,317». Bedoelde 24e lijst vermeldt o. a. dat tusschen 24 en 30 januari onder meer inkwamen de volgende bijdragen f50,000 ais storting van het centraal comité voor Nederl.-Indië te Batavia f22,421,81 van de inzameling te New- York, en f 20,000 als eerste opbrengst der Nationale tentoonstelling van kunstvoorwerpen. Belgische vluchtelingen. Het is bekend, dat meer of min der gegoede Belgische vluchtelingen ten huize van particulieren vertoeven, bij wie zij een of meer vertrekken hebben gehuurd. De aandacht der regeering is er nu op gevestigd ge worden, dat er enkele kamerverhuur ders zijn, die misbruik maken van den ongunstigen toestand, waarin die vluchtelingen verkeeren en van hen bovenmatige huurprijzen vorderen. Uit een vanwege den minister van justitie ingesteld onderzoek dat nog niet geheel is afgeloopen is gelukkig gebleken, dat het bedoelde misbruik niet veelvuldig is voorge komen. Het ligt, naar de meening der regeering, op den weg der plaat selijke autoriteiten, maatregelen te treffen, bijv. door het bieden van haar steun en voorlichting, opdat zoodra mogelijk aan de gewraakte ongewenschte toestanden in de wei nige gevallen, waarin zij voorkomen, een einde worde gemaakt. Het optre den dier autoriteiten, die zich immers tot ambtgenooten in andere gemeen ten en tot de regeering kunnen wen den, om onderdak te verkrijgen voor hen, die daaraan behoefte hebben, indien in hare gemeente een te hooge vergoeding zoude moeten worden betaald, zal, naar te verwachten is, tot gunstige resultaten kunnen leiden. Mochten die gunstige resultaten in bepaalde gevallen onverhoopt niet verkregen worden, dan bestaat er vol gens den minister van buitenlandsche zaken geen bezwaar tegen, dat de burgemeester bij openbare kennisge ving verzoekt, bij de daarbij met name te noemen personen geen kamers te huren, voordat men zich om inlich tingen tot den burgemeester heeft ge wend. Laatstgenoemde minister heeft den Commissarissen derKoningin verzocht, de burgemeesters van het vorenstaande in kennis te stellen, met uitnoodiging dienovereenkomstig te handelen en om trent alle klachten omtrent overvraging door kamerverhuurders een nauwgezet onderzoek te willen doen instellen. Belooningen en toelagen. Met ingang van 1 Februari zijn wederom groote bezuinigingen aange je wilt of probeer haar over te halen dit of dat te doen en zij doet niets maar laat haar heur eigen grillen vol gen, en zij werkt zich half dood." „O, ja Dat is meer dan u in lan gen tijd gedaan hebt, mr. Lomax. Kom binnen en wij zullen een flesch knappen; want ik ben blij, u weer hier te zien." „De flesch kan wachten. Het is over Hester Royd, dat ik je wilde spreken." Ned werd plotseling helder wakker. „Waait de wind uit dien hoek?Wat weet u van Hester „Wat jij weet." „Zij heeft het u toch niet verteld Is er iets tusschen u en haar geweest voor dien tijd vroeg de ander haastig. Griff zag, dat de groote deugniet jaloersch was en hij vond dit een goed voorteeken want ondanks Ned's eigenzinnigheid en onverschilligheid omtrent wat de wereld „plicht" noemt, voelde hij had hij altijd ge voeld dat de man Hester liefhad, als hij ter maar toe komen kon, het zichzelf te bekennen. „Of er iets was tusschen het meis je en mij herhaalde Griff. „Zeker bracht in de belooningen en toelagen aan de officieren. Gepens. officieren, die weer in dienst zijn gesteld, krijgen thans per dag: een opperofficier f 6, een hoofdofficier f 5, een subalternofficier f 4. De gewezen officieren die thans lid zijn van den krijgsraad krijgen voortaan f6 per dag. De toelagen voor Indische officieren zijn tot de helft verminderd en be dragen thans per dagvoor een op perofficier f6, voor eer. hoofdofficier f5, en voor een subalternofficier f4. De aalmoezeniers en veldpredikers hebben hun toelage van f 10 per dag gehouden. De commandanten van interneering- depSts genieten een dagelijksche toe lage van f 12 bij een sterkte aan ge- interneerden boven 10.000 man, f 10 bij een sterkte aan geïnterneerden van 5000 tot 10 000 man, f 8 bij een sterkte aan geïnterneerden beneden 5000 man. De officieren, toegevoegd aan den commandant van interneeringsdepots krijgen een toelage vanvoor een hoofdofficier f8, voor een subaltern officier f6. Meel-controle. Wij deelden gisteren mede, dat de minister van landbouw, nijverheid en handel de verwerking van regeerings- tarwe onder controle heeft gesteld van het Station voor Maalderij en Bak kerij te Wageningen. Ziedaar een groote voldoening voor het Wageningsche station, dat nu eenige jaren geleden werd opgericht met de bedoeling de meelindustrie ten bate van de consumenten van min der edele praktijken Ie zuiveren. Van medewerking der betrokken industri- eelen was tot heden echter nog maar weinig sprake, daar van de ongeveer 15 meelfabrieken inden lande slechts een drietal zich vrijwillig onder con- tröle van het station te Wageningen hadden gesteld. De bovengenoemde maatregel van de Regeering heeft die contrSle den meelfabrikanten nu tot plicht gesteld. Er zullen nu voor 14 Februari a.s. bepaalde voorschriften gegeven wor den, o. a. betreffende het maximum van watergehalte, waaraan het meel voortaan zal moeten voldoen. Aanhouding straflijsten. Bij aanschrijving van den minister van oorlog was het volgende bepaald Wanneer een opgelegde straf door den militairen rechter of door hoogere militaire autoriteit dan de strafop- legger is opgeheven, moet deze ge acht worden niet te zijn opgelegd en mag die straf dus niet, op welke wijze ook, op de straflijst blijven voorkomen. Thans is het den minister van oorlog gebleken, dat niet allerwege niet." „Laat mij u goed in de oogen zien. Ik zou er graag zeker van zijn," zei de ander, dicht bij Griff komend en hem recht in het gelaat ziende. Het onderzoek voldeed hem, en hij slaakte een diepen zucht van verlich ting. „U waart nooit een leugenaar," zei hij kortaf. „Ga voort. Dus Hester heeft het u verteld „Natuurlijk niet. Haar vader heeft het mij gezegd. Ned floot berouwvol. „Wat, Joshua weet het „Zij heeft het hem verteld en dat is goed en natuurlijk, nu ze geen moeder heeft, tot wie zij zich wenden kan. Het vermoordt den ouden man, Ned hij wordt verteerd door schaamte en verdriet." „Het spijt mij, het te hooien", zei Ned oprecht, want hij zag op tot Joshua, op zijn eigen indolente ma nier en hield van hem. „Zie je, Ned," ging Griff Jijverig voort, „ik heb je mijn geheele leven gekend." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1