een HUIS, GEEN Repetitie. Prof. COCADORUS INGEZONDEN STUKKEN ~GEMENGD~N1EUWS LAATSTE BERICHTES ADVERTENTIEN Dames-Zangvereeniging. Leest het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD CONCERTGEBOUW, VLISSINGEN. Loulou mag Soldaat worden :n eerstvolgendeit fractie besloten, dat de fractie in lidend zal stemmen iorzoover zij zich lijzonder geval niet ren verklaart. Een it meent, dat het •tuiging niet kan in aaneengesloten |ie, heeft het recht, ig deel te nemen' :g niet het karakter [ooging. metaalvoor. lag genomen. che bladen mede» mitsche regeering tile voorraden ko- lluminium, antimo» 'ie in Duitschland ize metalen in zijn •licht voor den 15n 'Pgave te doen aan fabteilun" van het log te Berlijn, ie regeering reeds Jd niet meer in slaat |eelheid metaal, die igsdoeleinden noo- normalen weg te zij er toe overge- 'an de eischen, die op de voorraden beslag te leggen, ichter ook op deze in haar behoeften {evolge was zij zer- tregel van de meest I jg over te gaan en 'uitschland aanwe- te leggen, mvoorraden onder iben gesteld, heeft dus ook een rijks- (talen ingevoerd. maatregel. Ihe correspondent vestigt het bericht inning van de bij in Parseval (ten on- van een Zeppelin Igedeeld, dat zij als rs zullen worden echt. Rusland n.l. correspondent, in iet den algemeenen male verdragen, in tn de oorlogvoering loten om een bora- onverstrekte Staö roof te beschouwen an dergelijke daden |vers te behandelen, zij ook doen gelden id van ooriogvoe- Siwerpen op Libau regeering tot zulk I Libau reeds lang d meer is. Volgens zouden twee leden van de Parseval Libau hebben ge en dus heel goed Id niet versterkt is heeft. ■erder dat onder de ond luitenant von bezittingen heeft Ir den oorlog hout- e vooral hout uil )uitsche regeering ting werkelijk ais zal worden, dan hun de doodstraf >itaal-trein. tagebl" vertelt eer. ten over het werk rein. Deze treinen >r zwaargewonden len hemel", zeggen onlijk, wanneer ze ichte bed van den en. Zoodra de trein okters en het ver- aan het werk. Mie ontkleed en van gereed liggende Je vertrekken zijn ped verwarmd. De uitgetrokken, als het Ik is, in den naad u worden de klee- Is en andere gerei genummerd in den Jeborgen. Eerst als n weg zijn, begint '.urgische werk van tntusschen is in de de keuken warme eten klaar gemaakt, de dokters als zij een glaasje rooden daar dit veel leed in begint het aan- verbanden en het oude. Kleine ope- den ziekenwagen ;en in de operatie kamer. Groote operaties doet men alleen als de trein stil staat. Deze houdt dan ook als het volstrekt nood zakelijk is zoo lang op het volgende station stil. Dag en nacht werken de dokters door, slechts met eenige uren slaap. Eerst moeten zij gewennen aan dit schommelend werk, maar spoedig kunnen zij dit zoo goed, dat zij ook onder het rijden in de bovenste bed den op een trapje staande ingewik kelde verbanden aanleggen, waarbij zij zich met de linkerhand vasthouden, als de trein eenigszins schommelt in een bocht. Moeten groote verbanden gelegd worden, dan wordt het bed in de middelste gang van den zieken wagen neergezet, zoodat men den patient bereiken kan en ook gedurende den rit groote verbanden kan aan leggen. De belasting op de Bel gische uitgewekenen. Het besluit nopens de belasting heffing van afwezige Belgen luidt als Volgt i Art. 1. De Belgen, voor het jaar 1914 aan personeele belasting onder worpen enedie sedert het begin van den oorlog vrijwillig hun woonst veriaten en meer dan twee maanden buiten België verbleven hebben, moe ten een buitengewone boventallige belasting betalen, bepaald op het tienvoudige van het bedrag van voor melde belasting, er in begrepen de opcentiemen van den staat, tenzij ze vóór 1 Maart 1915 in België zou den teruggekeerd zijn. Wordt, tot be wijs van het tegendeel aanschouwd als buiten België verblijvend alle belastingschuldige die niet is geble ven of niet verblijft in zijne Belgische woonst. Art. 1.; Artikel 1 is niet van toe- Ipassing op de belastingschuldigen, voor wie het bedrag van voornoemde belasting, volgens de rol van 1914, de opcententiemen van den staat in begrepen, niet hooger is dan 35 fr. in gemeenten tot 10,000 inw 45 fr. in gemeenten 10—25,000 inw 60 fr. in gemeenten 25—50,000 inw 80 fr. in gemeenten 50—75,000 inw 1100 fr. in van meer dan 75,000 inw Het hoofd van het burgerlijk be stuur bij den gouverneur generaal is gemachfigd, voor redenen van recht vaardigheid vrijstelling der belasting te verleenen. Art 3. De helft van de opbrengst der belasting komt toe aan het gene raal gouvernement in België ten ein- ffe te voorzien in de onkosten van het bezet gebied, krachtens art. 48 en 49 der Haagsche Conventie op den oorlog te landde andere helft is ten voordeele der gemeente in de- velke de belastingschuldige onder- vorpen is aan de in art. 1 bedoelde belasting voor het jaar 1914. Art. 4. De belasting is betaalbaar ten laatste op 15 April 1915 en in baar bij middel van dwangbevel na verloop van dien datum. Art. 5. Alle bijzondere gemeente belastingen, gestemd op bassissen, gelijk aan die voorzien in art. 1 zijn hfgeschaft, of kunnen in de toekomst piet ingesteld worden. Onderhavig besluit is onmiddellijk Jran kracht. Het hoofd van het bur gerlijk bestuur bij den gouverneur generaal in België is met de uitvoe ring er van belast. De Belgische vluchtelingenbelasting is ook ter sprake gekomen in een aadszi ting te Antwerpen en een plaatselijk b!ad„Atwerpsche tijdingen" - het eerste blad dat na de overgave tan de stad verscheen is thans toor drie weken geschorst, omdat het n een verslag van die raadszitting >ok melding heeft gemaakt van een nterpellatie, waaruit blijkt dat B. en tn W. van Antwerpen niets met die Jelasting hebben uit te staan. Zij terklaarden toch, dat de gemeente tutonoom is in finantieele zaken en lat zij er nooit aan gedacht heb- >en, tot zoo'n belasting hun toevlucht e nemen. £en luchtaanval bij maanlicht. Uit Noord-Frankrijk wordt aan de mgelsche bladen gemeld, dat de Duit- ichers weer een luchtaanval op Duin- terken gedaan hebben. Thans echter tebben zij het niet gewaagd, op den lag boven de plaa-s te verschijnen. Dat zou hun ook minder goed beko- nen zijn, want alles was in gereed- teid gebracht. Kanonnen, om vlieg- nachines te beschieten, waren op 'erschillende plaatsen opgesteld,even- ds mitrailleurs. Ook stonden een aan- al Fransche machines gereed, om de ongenoode gasten te verdrijven. Op fle een of andere wijze zijn de Duit- ïchers te weten gekomen, welke maat regelen er genomen waren, want nu hebben zij het bij nacht geprobeerd. De maan scheen helder, toen men in Duinkerken plotseling het geraas van een viertal motoren hoorde, berst dacht men dat het Fransche aviateurs waren, die van een verkenningstocht terug kwamen, doch weldra viel er een bom en wist men, dat de „boches een voorstelling kwamen geven. Direct werden in alle huizen de lichten ge doofd en begonnen de kanonnen en mitrailleurs te werken. De Duitsche vliegers slaagden er echter m te ont komen. Duitschers in Angola vermoord De „Lokal Anz." meldtVolgens mededeeling uit Portugeesch Angola door te Berlijn aangekomen Hollan ders werden drie Duitschers in Oc tober vorig jaar tijdens een gastmaal in Angola vermoord, dat de Portu- geesche gouverneur te hunner eere had aangericht. De gastheer zelf was de moordenaar van zijn gasten. De daad is te beschouwen als een uiting van stelselmatig aangekweekten haat van de Portugeezen tegen Duitschland. Oostenrijkse!» leger- bericht. In deOostelijkeBeskiden zijn nieuwe, zeer hettige aanvallen, die ook 's nachts voortduurden, weder onder zware verliezen voor de Russen afge slagen. De gevechten in het midden- Woudgebergte nemen een gunstig verloop. De verbonden troepen, die gisteren de door den vijand hardnek kig verdedigde heuvelstellingen ver overden, maakten duizend gevange nen en veroverden vele mitrailleurs. In Polen en West-Galicië is de toestand onveranderd. Hier heerschte over het algemeen rust. De Duitsche duikbooten. Uit vertrouwbare bron wordt, naar van Duitsche zijde wordt gemeld, het volgende geheime bevel van de En- gelschejadmiraliteit bekend„Wegens het optreden van Duitsche duikbooten in het Engelsch en het lersch Kanaal, moeten de Engelsche koopvaardij schepen onverwijld onder onzijdige vlag gaan varen en reederijteekens, namen enz. bedekken. Engelsche vlaggen mogen niet gevoerd worden. Dit bevel moet geheim worden ge houden." Waar de onderzeeboot aanvallen toe dienen. De „Frankfurter Zeitung" schrijft Het opvangen van handelsschepen door Duitsche onderzeebooten zal in de allereerste plaats tengevolge heb ben, dat de verzekeringspremiën ver hoogd worden, maar dan verder, dat de toevoer nog meer wordt bemoei lijkt, zoodat de prijsstijging der levens middelen in Engeland ernstiger van karakter zal worden. Met de toene mende duurte der levensmiddelen neemt nu echter de ontevredenheid van de arbeiders verder toe. De Duit sche onderzeeërs-tactiek is dus van groote uitwerking, en men begrijpt de verontwaardiging, die zij in En geland wekt, want feitelijk wordt door haar uitwerking verkregen, die Enge land van zijn kant zoo gaarne in Duitschland wenscht te bereiken. Oorlogsvaria. De volgende tragische geschiedenis deelen de Engelsche bladen mede: Verleden week huwde te Londen de luitenant Gorden Mills. Direct na het huwelijk vertrok de jonge echt genoot met zijn regiment naar het front in Frankrijk. Gisteren kreeg de jonge vrouw het verschrikkelijke bericht, dat haar echtgenoot in de loopgraven is ge sneuveld. De Fransche legercommissie heeft met algemeene stemmen het rapport goedgekeurd door den heer d'Aubig- ny uitgebracht, omtrent het wetsvoor stel hiertoe strekkende, dat de vaders van zes en meer kinderen worden geplaatst in de laatste klasse van de landweer. De Fransche sergeant Paul Mat chand heeft in dezen oorlog honderd zeven en negentig kwetsuren opge- loopen. la het begin van den oorlog, omstreeks half September, is Mar- chand aan het hoofd gekwetst. Den volgenden dag was hij in de kerk van Cauroy toen het dorp door de Duitschers beschoten werd een gra naat ontplofte in zijn nabijheid en hij werd op honderd zes en negentig plekken van zijn lichaam door gra naatsplinters getroffen in zijn gezicht, aan zijn handen zijn beenen zijn borst. Marchand heeft nu het hospitaal te Marmontiers waar hij verpleegd is, verlaten. Hij heeft het gebruik van zijn beide oogen voor goed verloren en moet bovendien een vinger van zijn rechterhand missen. BnJten verantwoordelijkheid der redactie De cople wordt nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur 1 Wilt U het volgend stukje in uw blad van heden avond plaatsen, bij voorbaat onzen dank. Vergoeding en Belastingschuld. Ons Bureau voor Arbeidsrecht kreeg mededeeling, dat aan enkele vrouwen van militairen, die niet in staat zijn geweest na Augustus 1914 belasting te betalen, bij de laatste uitbetaling der vergoeding, namens den burgemeester mededeeling werd gedaan, dat zoo deze belastingschuld niet voor de volgende uitbetaling der vergoeding is voldaan, de nog ver schuldigde belasting van de vergoe ding zal worden ingehouden. Wij hebben direct informaties in gewonnen of een dergelijke manier van belasting-innen al of niet geoor loofd is, en hebben tevens den mi nister en ook de soc. dem. Kamer fractie van dit schoone voornemen van het gemeentebestuur van Vlis- singen op de hoogte gesteld. De Kamerfractie seinde ons terug „Het mag volstrekt niet; de vrouwen moeten ontvangen, waar voor zij haar naam teekenen, dus het volte bedrag. Als zij dus wei geren zich een deel van 't geld te laten afhouden, dan moet men haar volledig uitbetalen. Dan kan de deurwaarder komen om de belasting, gelijk bij ieder ander burger, maar men zal dan zich nog wel even bedenken. Zoo het toch gebeurt, dan dadelijk telegram." Mocht men dus a.s. Zaterdag op het gemeentehuis probeeren om een deel der vergoeding wegens belas- tingschuld in te houden, dan behoeft men hiermee geen genoegen te nemen. Gebeurt het toch, dan geeft men hiervan iederen Vrijdagavond tusschen half acht en 9 uur kennis op de zitting van ons Bureau voor Arbeids recht, welke in de Bestuurskamer van lokaal Admiraal de Ruijter, Emma- straat wordt gehouden. Ook voor andere klachten enz. betreffende de vergoedingen en dergelijke kan men zich steeds om inlichtingen tot ons Bureau wenden, waar in deze dagen de militairen en hun gezinnen gratis worden geholpen. Voor het Bureau voor Arbeidsrecht, L1NDE1JER. Door de politie werd gisteravond een inval gedaan in een huis aan de Annastraat te 's-Gravenhage, op ver moeden dat eene daar wonende planeetlezeres er gelegenheid zou ge ven tot het plegen van ontucht. Door buren was geklaagd over vaak voor komende hinderlijke en onwelvoege- lijke tooneeltjes. Een aantal personen mannen en vrouwen, onder wie min derjarigen die in het huis werden aangetroffen, zijn met de planeetlezeres door de politie in verhoor genomen en de planeetlezeres werd gearresteerd Te Arnhem werd de 20 jarige B., wonende in de Spoorwegstraat, toen zijn moeder hem ging wekken, bewusteloos in zijn slaapkamer ge vonden. Bij onderzoek bleek, dat het kraantje van de gasleiding defekt was en gedeeltelijk open stond. Op advies van den ontboden geneesheer, werd B. in bewusteloozen toestand naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, waar men in den loop van den dag er in slaagde het bewustzijn te doen wederkeeten. In een flesschenmelkfabrlek aan de le Jan Steenstraat te Amsterdam is een werkman door een pl.m. 200 K G. wegend deksel, dat, hangend op een hoogte van 1.20 meter, was los geraakt getroffen. Hij werd in be wusteloozen toestand naar het Wil- helminagasthuis vervoerd en is kort na zijn aankomst aldaar overleden. Te Hellevoetsluis is een reiziger in naaimachines, uit Oud Beierland, bij de Schutsluis met zijn fiets in de Kanaalhaven geraakt en verdronken Een 70 jarige juffrouw wonen de Gerard Scholtenstraat te Rotter dam, had, toen zij 's avonds uitging, de deur harer woning niet goed gesloten. Bij haat thuiskomst bleek, dat inbrekers een kistje met gouden sieraden, als hologes, halsketting, oorknoppen enz., hadden medegeno men. De landweerman J. R., uit Wa tergraafsmeer, die verleden week te Nigtevecht zijn echtgenoote door een ongelukkig schot uit zijn revolver heeft doodgeschoten, is, naar de „N. R. Ct" verneemt, uit het arrest ont slagen. Te Wezel kocht eenjpersoon in J een sigarenwinkel aldaar een kistje sigaren. Toen hij het thuis opende vond hij er 3000 Mark aan bank papier en 470 Mark aan goud- en zilveigeld in. Te Oude Pekela heeft volgens de „N. W. Ct." een trouwpartij plaats gehad, die de aandacht trok. De bruidegom toch, thans in voor arrest, werd door de politie begeleid, naar het gemeentehuis gebracht, waar de plechtigheid plaats had. Na afloop er van keerde de gehuwde jongeman, in gezelschap van de dienaren van politie, weer naar Winschoten, om in het huis van bewaring ook over dezen huwelijksdag na te denken. De jong gehuwde vrouw ging met de familie huiswaarts. Door de politie alhier is heden morgen een Belg aangehouden op het oogenblik dat hij zich naar Engeland wilde inschepen, die verdacht wordt van diefslal in België gepleegd ten nadeele zijner hospita. Deze vrouw die na ontvreemding van haar kapi taaltje naar hier was gekomen, tot opsporing van den dief, deed aan de politie de noodige aanwijzingen, waar door de arrestatie kon volgen. BERGEN-OP-ZOOM. 2 Beigen, ver dacht van spionage zijn aangehouden. Vragenlijsten zijn op hen gevonden. GIETHOORN. Bij een brand zijn de bejaarde arbeider J. Speelman en zijn vrouw verbrand. ZUNDERT. 2 Belgische smokke laars zijn door deNederlandsche grens wacht doodgeschoten. Zij voldeden niet aan het bevel tot stilhouden. PETERSBURG. In de Baltische Zee is een Duitsche torpedoboot door een Russische onderzeeboot tot zinken gebracht. BUENOS AIRES. De bladen melden dat een Duitsche hulpkruiser bij Pa- tagonie in den grond is geboord door den kruiser Australia KAAPSTAD. Generaal Kemp heeft zich- overgegeven met het commando der rebellen. CAïRO. De poging van den vijand om het Suezkanaal over te steken is door Britsche troepen afgeslagen. De vijand is gevlucht met achterlating van veel materiaal. Terechtstelling der ver oordeelden in het pro ces van Serajewo. Op de binnenplaats van de vesting gevangenis te Serajewo zijn gisteren Veljko Cabrilovic, Milko Jovanovic en Danilo Ilic, die in het hoogverraad- proces ter dood zijn veroordeeld, terechtgesteld. De terechtstelling werd zonder incident voltrokken. jakov Milovic en Nedjo Kerovic, die eveneens ter dood waren veroordeeld zijn begenadigd. Hun straf is in levenslange, resp. 20 jaar zware tucht huisstraf veranderd. Princip, de moordenaar van aarts hertog Frans Ferdinand, die naar men weet wegens zijn jeugdigen leeftijd niet ter dood veroordeeld, heeft 20 jaar tuchthuisstraf gekregen. Hoogwater te Vlissingen, Februari v.m. n.m. Vrijdag 5 4.31 4.55 Zaterdag 6 5.11 5.39 Zondag 7 5.56 6.32 WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 768.7 te München Laagste barometerstand 752.9 te Christiansund. Verwachting tot den avond van 5 Februari Matige, tijdelijk wellicht krachtige Z.O. tot Z.W. wind. Meest zwaarbe wolkt, waarschijnlijk eenige regen. Zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. Vlissinger., 3 Februari 1915. Bij de gisteren gehouden groente en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed Spruiten f 1.01 a f 1.06, peen 24 a 40 ct., koolrapen 31 ct., boerekool 10 a 16 ct. alles per mand. Prei 6 a 61/» ct., rapen 3 a 4 ct. beiden per bos. Bloemkool 2x/3 a 5 ct., savoije- kool 2 a 47j ct. beiden per stuk. Uien f 6.82 a f 7.20. huisman f 5 a f 5.04, kleiperen f 5.92 a f 6.36, grauw- zoet f6.32, alles per H. L. Middelburg, 4 Februari 1915. De aanvoer op onze graanmarkt was heden redelijk, de handel vlug. Tarwe werd 25 cent hooger verkocht. Tarwe f 15.75 a f 16 75 perlOOK.G. Z.Gerst f 13.— a f 14 per 100 K.G. Witte boonen f 18.50 a f 20.p. mud Ronde bruine f 18.— a f 19.— p. mud. Lange bruine f 12.50 a f 14.50 p. mud. Kroonerwten f 13.50 a f 14.50 p. mud. (Opgaaf der Zeeuwsche Landbouwm.) Boter per K.G. f 1.50 a f 1.70. Particuliere prijs f 1.70 Eieren per 100 stuks f5.60 Particuliere prijs f 6.00 Vlissingsche Dir. ALEIDUS COENEN. Vrijdag 5 Februari BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Vlissingen roepen sollicitanten op voor de be trekking van tijdelijKe onderwij zeres in de nuttige handwerken aan school F alhier (hoofd de heer J. E. VAN DER SLIKKE.) Akte voor vak k wordt vereischt. De jaarwedde bedraagt voor twee wekelijksche lesuren f 50.welk be drag bij eventueele vaste aanstelling na elke 2 jaren dienst verhoogd kan worden met f 10.— tot een maximum van f80.— Stukken in te zenden aan den Bur gemeester vóór 18 Februari a.s. TE HUUR gevraagd in het centrum der stad met ruime kamers, geschikt voor KANTOREN. Brieven met volledige om schrijving, onder opgave van huurprijs, onder No. 1010, Bu reau „Vlissingsche Courant". Slechts TWEE buitengewone extra voorstellingen. Op Zondag 7 en Maandag 8 Febr, 1915. door het Amsterdamsch Cabaret- en Operette-Ensemble onder leiding van jOH. HINZ en WESTON, met medewerking van den alombekenden markt humorist als conferencier in zijn schaterlach repertoir. Verder optreden van Mevrouw JOHANNA v. d. LUGT, Komische Soubrette. in hare creatie „Kee de Landweervrouw." JOH. HINZ, Piano-Humorist. „Mobilisatie aan de Piano." Mevrouw LOGGER d'OLIVIERRA, Lieder Zangeres. JACK WESTON, Dram. Coupletzanger. TOT SLOT; Opvoering der lach-succes Operette Een uur van onbedaarlijk lachen. Uitbundig succes door geheel Nederland. Prijzen der plaatsen: Eerste rang f0.75. Tweede rang f0.50. Derde rang f 0.30. Verhoogd met 5% auteursrecht. Plaatsbespieken aanbevolen. NA AFLOOP BAL.

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 3