Dt M i ilt hult. DONDERDAG 4 FEBRUARI Nederland en de Oorlog. No. 29 53e Jaargang 1915 liloave: Firma f. VAH DE VELDE lf„ Kleine Markt 58, Vlissingen. Teleloon Inteic. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke ieestdagen jïEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheelê rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent m, ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege Deabonnés, in 't bezit eener Art ft f| gulden bij levens-py ft gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies .J HA gulden bij verlies |rt ft gulden bij verlies O Pfgulden bij verlies nolis zijn GRATIS verze- /111 III lange ongeschikt- rt|| door <1111 van een hand, |rt|| van! vaneen /ft van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU beid tot werken f een ongeluk UUU voet of oog luU een duim 1UU wijsvinger U%M anderen vinger. D«ze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam SCHOOLGELD. Afkondiging van de uitvoerbaar ver klaarde Kohieren voor het School geld op de Openbare Lagere Scholen Schooljaar 1914/1915 A. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat de kohieren nos. 1 voor het schoolgeld op de openbare lagere scholen A en B en F voor het school jaar 1914/1915 na door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 29 Januari 1915 no. 36 te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn neergelegd. Er is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 4 Februari 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUQEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Regeeringsmeel. Door den minister van landbouw, nijverheid en handel is, na overleg met het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche Meelfabrikanten tn de sub commissie voor de Voe ding van mensch en dier uit het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité 1914 bepaald, dat de verwerking van re- geeringstarwe onder controle zal wor den geplaatst. De minister heeft aan het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wage- ningen opgedragen deze controle uit te oefenen en van uiterlijk 14 Februari a.s. af gegevens voor nadere voor schriften te verschaffen. Volkeren- of diplomatenoorlog Prof. dr. F. J. L. Kramer schrijft in „Onze Eeuw" over de toorlogsoor- zaken. Hij schelst de tegenstelling der belangen op politiek en econo misch gebied, welke de groepen der mogendheden naar het gewapende conflict hebben heen gedreven en z.i. op den du ar moesten heen drijven, aan het slot waarvan hij zegt Zoowel in het Oosten als in het Westen werd de buitenlandsche staat kunde eene zaak der volken, en zoo het tot een strijd moest komen, dan zou het een strijd zijn tusschen stam men, bijna zou men zeggen tusschen rassen. Het ligt in den aard der zaak dat in elk land, hetzij meer of minder ontwikkeld, een groot deel der be volking niet verder denkt of ziet dan de grenzen van zijn eigen kleine persoonlijke belangen, maardeziens- door S. H. 95) O(Hadruk verboden. Zij kunnen beloven eiken last op hun schouders te nemen, maar als hij te zwaar blijkt te zijn, laten zij hem aan den weg liggen en vertellen aan iedereen, dien zij ontmoeten, welk een goed excuus zij hadden. Neen, ik wil u niet laten beloven, dat u alles zult doen, en wat ik vraag, is niet zoo heet veel. Wilt u vandaag naar Brac ken Clough rijden Griff bewoog zich onrustig in het zadel. Hij had al een week geleden plan gehad, naar Bracken Clough te tijden en zelts 't zien van Hester de zen morgen had hem niet aan zijn besluit herinnerd. Nell Nethercliff had alles voor hem op den achtergrond geschoven behalve de groote, nieuwe waarheid. „Ik weet, dat het u vreemd zal toeschijnen", ging Greta voort, „maar wijze van dat gedeelte kan niet mee tellen, waar er sprake is van het be lang of de stemming der volken in het algemeen. De bittere ergernis, die uit de Engelsche klachten over den achteruitgang van handel en nij verheid spreekt, meermalen in offi- cieele stukken uitgedrukt, de beroe ring, in Frankrijk veroorzaakt door de Marokkozaak, tijdens |de conferentie van Algeciras en later van het Agadir- incident, de hevige toorn in Duitsch- land ten tijde van Engeland's oorlog tegen de Bóeren-republieken, zijn on weerlegbare getuigenissen van de vijandige stemming van weerszijden en even duidelijk waren sedert vele jaren de teekenen des tijds in Oost- Europa. Dat alles dwong Duitschiand en Oostenrijk tot het hechte verbond, dat die staten thans broederlijk in het gelid doet staan in Oost en West, maar het dreef ook de drie volken, die in hef Duitsche rijk den gemeen- schappelijken vijand bleven zien van ieders belang, ondanks de vele rede nen tot onderlinge verdeeldheid, in elkanders armen. Na Bismarck's aftreden begint zich deze groepeering van de, aan di'e van Duitschiand en Oostenrijk tegenstrij dige, belangen te voltrekken Na Bismarck's aftreden in 1890 en zijn acht jaren later gevolgden dood is de kans op de aaneensluiting van de mogendheden, die een of andere grief tegen de Pruisische staatkunde meenden te hebben, allengs grooter geworden. Men meent tegenwoordig, dat de triple entente het werk is van Koning Eduard Vli, en dat is zeer aannemelijk, maar vroeger of later was eene samenwerking der drie volken even noodwendig voor elk hunner als het zoogenaamd „drie voudig verbond" het was voor Oos tenrijk en Duitschiand. De vrede van Frankfort, d.i. de aanhechting van Lotharingen, de con ferentie van Berlijn, d.i. de bemach tiging van Bosnië en de Herzegowina en de verzwakking der Slavenstaten, de groote oeconomische kamp van de industrieele, commercieele en ko loniale volken tegen de mededinging van Midden-Europa, en omgekeerd de onweerstaanbare dwang van een krachtig volk, dat zich door zijn eigen inspanning eene eerste plaats had veroverd en zich bewust was geworden dat het in vele opzichten zijn oudere mededingers niet alleen op zijde, maar voorbij gestreefd had, dat alles beieidde den worstelstrijd voor van het jaar 1914. Tevergeefs heeft de diplomatie ge tracht dien te voorkomen een strijd tusschen volken is op den duur niet af te wenden. De oorlog is geen oorlog van di plomaten of militairen. ik kan u niet zeggen, waarom ik het wensch. Toch is er reden voor; en als u naar Ned gaat en hem dringend vraagt te doen „wat hij weet, dat recht en billijk" is, dan zal hij het begrijpen. Gabriël heeft getracht hem te overtuigen, maar het is nutteloos, en, mr. Lomax, u hebt tegenwoordig de gave, onze wonden te heelen „Zij noemen het de gave van den „Ongelukkige", zei de ander met een voorbijgaande aanvechting van zijn oude bitterheid. „Hoe zij het ook noemen, u zult nu die gave gebruiken? U is ook bevriend met Ned en u kunt hem misschien overtuigen. Zeg me, dat u het doen wilt „ja", zei Griff, en wendde zijn paard, niet links door Ling Crag dorp, maar rechts naar Bracken Clough. Toch zei hij Greta niet, dat hij den aard van zijn boodschap kende en ook niet, welke eenvoudige argumen ten hij dacht te gebruiken om den zondaar tot betere gedachten te bren gen. Echter kon hij een glimlach niet inhouden, toen hij den top van Water Lane bereikte en weer op de open De vorming en uitbreiding der groote staten was de hoofdoorzaak der dynastieke oorlogen in de zes tiende eeuw en later, de opkomst der zeestaten leidde tot de handelsoor- logen in de zeventiende en achttiende, en deze reeds brachten de volken zelf tegen elkander in het strijdperk, niet alleen hunne hoofdenin de negentiende en twintigste eeuw is dat alles veranderd: het wereldver keer, het nationalisme, de dagblad pers, doen de volken partij kiezen voor of tegen elkander, hun belangen zijn het, die beslissen over vrede of oorlog. En juist daarin ligt het schrik wekkende van de moderne oorlogen „vorsten onder elkander" zei een Pruisisch staatsman op het eind der achttiende eeuw, „willen elkander beoorlogen, maar zij willen elkander niet verdelgen" neen, vorsten willen dat niet en met huivering leest men wat tegenwoordig verkondigd wordt, nu het geen vorstenoorlog meer geldt. De wereldoorlog het werk van diplomaten en militairen Verwaar lozing .alleen of terzijdestelling van de kennis van het verleden en het heden beide kan die vraag bevesti gend beantwoorden. De overtalrijke geschriften, sinds het begin van den oorlog in het licht gegeven over zijn oorzaak en doel, zullen trouwens door den verbitterden toorn der schrijvers menigeen wel overtuigen, dat die „diplomaten-oorlog" nog iets anders is dan dat. Staat van Beleg en vergaderingen. De heer A. B. Kleerekoper, lid der Tweede Kamer heeft tot den minister van oorlog de volgende schriftelijke vragen gericht Door den opperbevelhebber is be paald, dat in gemeenten, waar de staat van beleg is afgekondigd, door de mililaire autoriteit geen vergunning wordt verleend tot het houden van openbare vergaderingen dan nadat door den voorzitter van de organisatie, welke zoodanige vergaderingen belegt, een verklaring is onderteekend, waarin deze zich verbindt namens de spre kers die het woord zullen voeren a. Rechtstreeks noch zijdelings op minder eerbiedige of kleinachtende wijze te spreken over H. M. de Ko ningin b. rechtstreeks noch zijdelings het militair gezag, de krijgstucht of neu traliteit aan te tasten. Ter vergadering zijn voorts twee officieren aanwezig en waken voor de naleving dezer toezeggingen en om bij de schending daarvan onverwijld de vergadering te ontbinden. Is de minister van oorlog bereid mede te deelen, of deze regeling door den opperbevelhebber is getroffen in overleg met de regeering, en zoo niet heide kwam. „Ned zal mij niet teleurstellen", mompelde hij; „de beslissing hangt af van zijn kracht en van de mijne." Hij had de boodschap vergeten, waarvoor hij dezen dag was uitge gaan, maar toevallig voerde hel ge makkelijkste pad naar Bracken Clough hem voorbij Roper's huis. Roper zelf een kort man en plomp, met een mond en kin, die altijd lachten stond aan de deur van de loods, die tot kantoor diende. Hij was niet ver anderd met de jaren, en scheen ook niet te vinden, dat Griff veranderd was,want hij groette hem als van ouds. „Wel, mr. Lomax, ik durf wedden dat u gekomen is, om een paar hanen te koopen!" riep hij. „Je hebt je weddenschap verloren, William. Ik ben gekomen om een rekening te betalen." „Drommels, dan moet u wel ver anderd zijn 1 Vroeger was u anders, sir, of u het hooren wilt of niet." „O, hef is niet voor mezelf" zei de ander lachend. „Joshua Royd van Windy Farm is niet goed in orde, en hij heeft mij gevraagd, dit geld te betalen." kan de regeering haar goedkeuren Kan de minister mededeelen welke feiten aanleiding hebben gegeven tot dezen maatregel, ondanks de omstan digheid, dat de afkondiging van den Staat van Beleg slechts heeft plaats gehad ter verhindering van verboden uitvoer óf met het oog op de bewa kingsmaatregelen ter plaats, waar interneeringsdepots zijn gevestigd Spoorwegpersoneel. In antwoord op de desbetreffende vragen van den heer Kleerekooper, heeft de minister van waterstaat me degedeeld, dat hem van eenig voor nemen van spoorwegmaatschappijen om met leden van haar personeel een arbeidsovereenkomst van meerdere jaren te doen aangaan niets bekend is en dat blijkens ingewonnen be richten bij de vier groote spoorweg maatschappijen van zoodanig voor nemen dan ook geen sprake is. Dergelijke overeenkomsten zouden zegt de minister blijkbaar niet in overeenstemming zijn met de re gelen betreffende de opzeggingvan de dienstbetrekking, vervat in de regle menten en dienstvoorwaarden. Anti-Oorlog-Raad. In Januari heeft het secretariaat van den Ned. Anti-Oorlog-Raad van ruim 100 vereenigingen bewijzen van in stemming ontvangen, zoodat het aan tal aangesloten vereenigingen thans 407 bedraagt. Het aantal medestan ders is thans ruim 10.000. Uitvoerverbod van vleesch. Naar de „Ned." verneemt, over weegt de Regeering een uitvoerverbod van vleesch, van vleeschconserven en van met vleesch toebereide conserven. De kruiers van de Staatsspoor. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft, in verband met de tijdsomstandigheden, aan de zoogenaamde kruiers een tijdelijke toelage van f2 per week verleend, welke gerekend wordt te zijn inge gaan met November jl. Gisteren heeft voor het eerst de uitbetaling van deze tegemoetkoming plaats gehad. Legaten. Door wijlen den heer A. Mulder Kz., overleden te Goes 26 Januari 1915, zijn de navolgende legaten bemaakt aan de hierna te noemen instellingen aan de Theologische School der Gere- lormeerde Kerken te Kampen f 1000, aan de Buitenlandsche of uitwendige zending der Gereformeerde Kerken in Zeeland f 1000, aan de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krank zinnigen, gevestigd te Middelburg, de Roper nam het geld aan, telde het en stak het in den zak, waarin hij het met welgevallen liet rammelen. „Er gaat niets boven geld", zei hij „het is voor een zak, wat voedsel is voor iemands lichaam. Niet, dat Joshua zich zoo had behoeven te haasten hij is een man, dien men vertrouwen kan, niemand beter dan hij, en hij is eer te vroeg dan te laat met wat hij schuldig is. Nu, ik zal zijn rekeningetje quitteeren en u kan de kwitantie meenemen." De gequitteerde rekening werd ge bracht en Griff reed de brug over en de laan in, die hem naar Bracken moest brengen, toen Roper hem na riep. „Dus u gaat nog verder, mr. Lo max zei hij, de aangeboren nieuws gierigheid der heidebewoners niet verloochenend. „ja, naar Bracken Clough", ant woordde Griff over zijn schouder. „Och, Ned o'Bracken blijft dezelfde deugniet. Een dwaze jongen, een sombere boerderij, een meisje met de geuren van hooi, heide en koeien om zich heen ziedaar in het kort Ned's geschiedenis." som vanf 1000, aan de Weesinrichting te Neerbosch, de som van f 200, aan de Vereeniging tot bevordering van Christelijk meer uitgebreid lager onderwijs te Goes, Wijngaardstraat, de som van f 1000, aan de Gerefor meerde Kerk te Goes, Wijngaardstraat, de .som van f2000, aan de Diaconie der Gereformeerde Kerk van Goes, Wijngaardstraat, de som van f 1000, aan de Gereformeerde Kerk te Baar land, de som van f 1000, aan die te Borselen, de som van f 1000, aan die te Driewegen, de som vanf 1000, aan die te 's Gravenpolder, de som van f 1000, aan die te Heinkenszand, de som van f 1000, aan die te lerseke, de som van f 1000, aan die te Kapelle- Biezelinge, de som van f 1000, aan die te Kruiningen, de som van f 1000, aan die teNieuwdorp, de som van f1000, aan die te Wemeldinge de som van f 1000, aan die te Wolfertsdijk de som van f 1000, aan die te Krabbendijke de som van f 1000, aan die te Rilland- Bath de som van f 1000, aan die te 's Hertogenbosch voor den Evangeli satie arbeid in Noord-Brabant en Lim burg de som van f1000, aan de ver eeniging „de Kerkelijke Kas" ten be hoeve van „Sudokia" stichting voor lijders aan chronische ziekten Berg weg 323, Rotterdam de som van f 200, aan de vereeniging tot opvoeding van idioten en achterlijke kinderen „'s Heerenloo" gevestigd te Utrecht de som van f 200, aan de vereeniging tot bevordering van Christelijke op voeding en onderwijs van doofstomme en blinde kinderen en jongelieden „Effatha" gevestigd te Utrecht de som van f 200. Bond voor Staatspensioneering. Volgens het jaarboekje van den Bond voor Staatspensioneering be stond de vereeniging op het einde van 1914 uit 454 afdeelingen met 52428 leden en 300 algemeene leden. Het ledental ging als gevolg van den oorlogstoestand met ongeveer 400 achteruit. Bovendien zijn 122 bonden en ver eenigingen aangesloten met J42.000 leden tegen 118 met 40,000 leden op het einde van 1913. De kermis te Dordrecht. De gemeenteraad te Dordrecht heeft een voorstel, om de kermis niet te doen doorgaan, verworpen met 16 tegen 7 stemmen. Een voorstel om de kermis niet te doen doorgaan, wanneer de oorlogs toestand nog voortduurt werd aange nomen met 19 tegen 7 stemmen. Ook werd verworpen een voorstel om des Zondagsavonds geen kermis meer te houden. Griff hield zijn merrie in. „Wat be doel je, William vroeg hij. „Niets meer dan wat ik zeg. Wie het laatste meisje is, kan ik u niet zeggen, maar hier of daar zal er ze ker wel een zijn, daar kunt u op rekenen. En het gekke is, wij kunnen Ned niet veroordeelen, zooals wij moesten doen. Het is, alsof hij er voor geboren is, en er is geen grein tje kwaad in den jongen, als hij maar wal bezadigder wil worden. Boven dien, de meisjes komen hem tege moet komen hem meer dan half tegemoet, daar is geen twijfel aan. En al denken haar vaders en broe ders niet zoo vriendelijk over Ned als de meesten van ons zij komen er niet toe, om Ned tot rede te brengen." Zijn oogen rustten een oogenblik op de gestalte van den ruiter. „Er is in den geheelen omtrek niemand dan u, die door een goede afrossing Ned o'Bracken lot rede zou kunnen brengen," voegde hij er bij. Griff lachte toen reed hij met een knikje tot afscheid den heuvel op. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1