Dl tal u 1 Mil BIEDINGEN dijk mi, L Unvrageii ostumièri nstbode WOENSDAG 3 FEBRUARI Nederland en de Oorlog. 53e Jaargang 1915 LEKKER WW- Hilversum. JONGEN :ransche Coupe? iROESSER fwerk iTERS Vleisje BODEJL aewijnen, I |j{n8yB: Firma F. VAH Pt VELDE if., Kleine Markt 58, Vlissinoen. Teleloon Inlerc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen fiEMEENTEBESTü1 IR FEUILLETON Onbestelbare Brieven DIG I -s— No. 38 Pietje de courant e, Liefdesavonturen aar nooit getrouwd,j ke Bruiloft, Leve de lieve Nol, De Vlieg- Oorlogscoupletten, ichten en Liederen,1 ris leveren. Daarbij cje en twee Brieven-j ein 13', Amsterdam,! er fiesoh. ndaard merk, |j oh. Rijnwijn, Sa- ird A Invalid j iga enz. enz, tde prijzen, Telefoon 46. aan het woonhusl ERS t worden bij' ond 3 FEBR, AAL", Lange la f 0.25, iedere Zonder rabat, latsen wordt twee- „GOEDKOOP) \ZIJN,Groenewoud.r voor alle voorko-| eden. orgd werk. 71. adres e vertalingen. Fran- ssen. NKOMENDE worden ingewacb verlangd salaris, Bur. „Vliss. Crt."| gd een ij der Stoomvaart-1 land", Buitenhaven, j evraagd 2 flinke acht en dag. Café straat. een nette .ej.HUlJBRECHTS.! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Deabonnés, in 't bezit eener Oftftftgulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies .J O gulden bij verlies .J f| gulden bij verlies f\r^gulden bij verlies «olis zijn GRATIS veize- #111111 lange ongeschikt- S1 door «IIII van een hand, 1*1 II van', II III vaneen *1 van eiken Iterd'tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f (JU een ongeluk (|Uv voet of oog iUU een duim IUU wijsvinger WW anderen vinger. Oeze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holt. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen f Gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is inge komen een verzoek van Mej. COR DELIA KOOLE, wonende te Ter Neu zen, om verlof tot verkoop van alco holhoudenden drank anderen dan sierken drank in perceel Wagenaar- straat no. 19 dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het gevraagd verlof kunnen worden inge bracht bij Burgemeester en Wethou ders voornoemd. Vlissingen, 2 Februari 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. De zetel der regeering. Mr. H. Verkouteren schrijft in het .„Weekblad van het Recht" Nu er met de stichting van een nieuw gebouw voor de Staten-Gene- raal eindelijk ernst wordt gemaakt, is het misschien niet ongepast te wijzen op hetgeen er onlangs in België en ook in Frankrijk is geschied. De Fransche regeering verlegde, tijdelijk den zetel der regeering naar Bordeaux en die van België werd zelfs in het buitenland gevestigd. Iets dergelps echter is bij ons door de Grondwet ■{art. 23) verboden. Wij zullen dus ernstig aan verruiming van dat grond- wets artikel, ten minste voor den tijd van oorlog, moeten denken en in elk geval niet te gauw moeten zijn met het bestendigen van den bestaanden toestand. De zetel van de regeering van een klein land behoort niet te zijn in een open stad, die van uit zee niet zoo heel moeilijk is aan te tasten en die ook te land moeilijk te verdedigen valt. Reeds in vredestijd moet die zetel worden gevestigd in die stad, waarin zij ook in oorlogstijd het meest veilig is. Elke verplaatsing in moei lijke dagen toch brengt groote vertra ging mee in den arbeid en groote kosten, en de moreele indruk is zeer ongunstig. Amsterdam acht ik dus aangewezen, zoowel voor den zetel der regeering, als voor den zetel van de vertegenwoordiging, van den Raad van State en van alle regeeringscol- leges, die daarbij hooren. 's Graven- hage kan dan de Hofstad blijven en bij de verbeterde gemeenschapsmid delen acht ik dat geen bezwaar. Hare Majesteit de Koningin is toch een groot deel des jaars op het Loo en Amsterdam ligt eerder dichter bij het loo dan verder van Den Haag af. Ik ga thans niet dieper op de zaak door S. H. 95) O(Nadruk verboden. Toch bleef de stemming hem een poos bij de stemming van helder heid en kalmte, die van een andere wereld komt en hij zag de ge schiedenis der harten van alle goede vrouwen als het ware gedrukt op een heldere, witte bladzijde. Hij zag de beteekenis der liefde van goede vrouwen, de groote zelfopoffe ring, het onzelfzuchtig hartstochtelijk streven naar het welzijn van man en kinderen. Dit was de geschiedenis, die Kate hem in het oor had gefluis terd. Het was voorbij. Hij streek met zijn hand over de oogen en zag rondom zich, en de begroeide wildernis van Hazel Dene was niet langer bitter treurig van herinneringen. Het was, alsof een graf op Marshcote kerkhof rustig bedolven lag onder narcissen in. Het geheele onderwerp van den zetel der regeering heb ik in studie en misschien zal ik de uitkomsten van mijn onderzoek vrij spoedig kunnen openbaarmaken. Inmiddels evenwel heb ik gemeend te mogen waarschu wen tegen het zetten van nieuwe stappen op een eenmaal ingeslagen dwaalweg, die een terugkeer op den goeden weg nog moeilijker maken dan hij nu reeds is. Een bekentenis. Het socialistische Tweede Kamer lid, de heer F. W. N. Hugenholtz, besluit een ingezonden artikel in „Het Volk" over „Oude en nieuwe plunje" als volgt: „Ik wil wel eerlijk beken nen, dat het afgeloopen halve jaar mij ook op militair gebied allerlei dingen anders heeft doen zien dan vroeger. Dat het kleine Belgische leger in staat is geweest het geheele veldplan van Duitschland te verijdelen en dat ten spijt van de geweldige vlootmacht van Engeland, een paar Duitsche onderzeebooten, ver van hun vlootbasis en zonder bescherming van zwaar gewapende moederschepen, in staat zijn schrik en verwarring te brengen onder vijanden en neutralen, dat zal mij waarschijnlijk in hel ver volg met wat minder geringschatting doen spreken van wat ook met klei ne middelen is te bereiken, zoolang wij nog door het oppermachtige ka pitalisme om ons heen genoodzaakt worden eene zekere weermacht in stand te houden". De „Triton" De luit. ter zee 2e klasse T. Ak kerman, commandant van Hr. Ms. kanonneerboot Freijr, is eervol van dit bevel ontheven en geplaatst aan boord van Hr. Ms. mijnenlegger Tri ton hij wordt alsdan vervangen door den luit. ter zee le klasse P. M. van Riel, thans le officier aan boord van Hr. Ms. schoener „Zeehond." De luit. ter zee der 2e klasse J. H. Coolhaas, van Hr. Ms. v. Galen, en de luit. ter zee 2e kl. C. Noyon van Hr. Ms. Noord Brabant, zijn aange wezen voor den mijnendienst alhier. Duitsche geïnterneerde officieren vermist. Uit het inferneeringsdepSt te Ber gen worden een Duitsche luitenant en een Duitsche vaandrig vermist. Gisteren werd hun vermissing ontdekt. Hun opsporiijg is door den comman dant van het depöt verzocht. Nader meldt men daaromtrent aan het „Hbl." De beide Duitsche officieren, die eenige maanden geleden uit Bergen, waar zij geïnterneerd waren, wisten te ontvluchten, doch zich op bevel der Duitsche legerautoriteiten weer bij den commandant van het inter en madeliefjes, onder veldviooltjes met hun ernstige gezichtjes. Hij reed voorbij Hazel Mill en be antwoordde achteloos den groet van den molenaar; voorbij den gevallen pijnboomstam ging hij, waarop hij niet lang geleden Greta ontmoet had en een groote vreugde vervulde zijn hart. Greta zelf kwam daar toevallig aan met een mandje eieren aan den arm, juist terwijl hij door de poort reed, die naar den rijweg voerde. Zij bloos de, toen zij hem zag en scheen plan te hebben door te gaan met een woordje uit beleefdheid en niets meer; daarop bedacht zij zich echter. „Gabriël heeft u een groot onrecht gedaan," sprak zij hartelijk. „Hij heeft 't mij verteld, toen hij thuis kwam van Lostwithens, dien avond, een week geleden en ik heb hem gezegd, wat ik niet vróeger gezegd had, of schoon ik het dikwijls gedacht heb. „Als jou vroomheid zoo wreed kan zijn, Gabriël", zei ik, „wilde ik, dat ik met een zondaar getrouwd was, die menschlievend was." Ik dacht, dat hij me slaan zou toen werd hij zeer bleek; en ik zag, neeringsdepSt te Bergen hebben moe ten melden, zijn Maandagmiddag voor de tweede maal ontvlucht. Het door hen vroeger gegeven eerewoord had den zij terug genomen, zoodat zij thans in Duilschland kunnen blijven. De officieren waren gehuisvest in het pension „Erica", alwaar ook de com mandant van het interneeringsbureau zijn intrek had genomen, bij wien zij zich driemaal per dag moesten melden, doch overigens zich vrij in de aan gegeven rayons mochten bewegen. Nadat zij zich Maandagmiddag voor de tweede maal gemeld hadden, zijn zij verdwenen. Men wachtte met hen op het diner om zes uur, doch toen zij om acht uur nog niet verschenen waren, was het duidelijk dat zij we derom gevlucht waren. Vermoedelijk hebben zij handlangers gehad, die hen van kleeding hebben voorzien, want op hun kamers waren unifor men, pet enz. achtergelaten. De offi cieren hebben hun pensionrekeningen over de afgeloopen maand niet be taald hier en daar geld geleend en zeiden Zondag o. m. tegen een Alk- maarschen kapper, bij wien zij flinke rekeningen hadden gemaakt, dat hij gister de quitantie kon presenteeren. Toen de kapper dit wilde doen, waren de vogels gevlogen. De „Vlaamsche Stem." Verschenen is het eerste nummer van de Vlaamsche Stem, een te Am sterdam gedrukt algemeen Belgisch dagblad. Hoofdopsteller is mr. A. Deswarde, leden van den opstelraad de heeren Cyriel Buysse. René de Clercq, Lodewijk Dossel, Jan Eggen André de Ridder. Uit het openingswoord knippen we het volgende „Hoog tijd is het te voorkomen dat het Vlaamsche bewustzijn inslape. Dit zullen we in volle verknochtheid tot de thans alles beheerschende Belgische zaak 1 Immers,dat België's toekomst met de Vlaamsche beweging in nauwen samenhang is, hebben wij allen in vredestijd verkond en betoogd. Daar omtrent staat ons geloof inniger vaster dan ooit. Evenveel dan uit liefde voor het gemeenzaam Vaderland als voor Vlaan- derefi, willen wij, door ons streven als vertrouwde zonen van België, wars van alle vreemde inmenging, bevestigen dat de Vlaamsche .Bewe ging is en blijft wat zij immer was: louter nationaal. Door een echt Vlaamsch rondborstig optreden zullen wij weten te verijdelen dat over eind doel en beweegredenen de minste twijfel zou ontstaan. Dat wij dit stand punt zullen weten te handhaven, welke verachtelijke pogingen ook daarte gen zouden kunnen aangewend wor den, daarop weze hier tegenover alle dat hij zich ook afvroeg, of hij recht vaardig gehandeld had jegens een vrouw die zwak was en vermoeid en zoo verheugd over het toevluchtsoord, dat zij gevonden had. Mr. Lomax, gelooft u, dat het mij leed doet? U gelooft toch, dat ik niets afwist van wat Gabriël wilde doen En al dien tijd heb ik willen weten, maar ik wist niet, waar het te vragen, hoe hoe u uw verlies hebt opgenomen." Tot Greta's verwondering lachte hij. „Ik heb het zeer licht opgenomen, Greta, want ik vond haar dienzelfden avond en zij is nu te Lostwithens." Sympathie, evenals jaloezie gedaan had in Hester's geval, scherpte de oogen van dit mooie vrouwtje met de meisjesachtige kleur en het zach te, bruine haar. Zij zag den blik in de oogen van den man, begreep hem en was zeer blij, maar verstandig genoeg, haar wetenschap te verbergen, opdat een voorbarig woord van haar niet alles zou bederven. Misschien kon Griff met geen andere vrouw gesproken hebben over wat hij nu juist in Hazel Dene gevoeld en ondervonden had. Met Greta kon hij het wel, want zij scheen, zoolang hij goede vaderlanders ons woord ver pand. Terwijl nu de „Vlaamsche Stem" zal gaan weerklinken in Engeland, in Frankrijk, overal waar dierbare land en taalgenooten in balingsschap ver toeven, terwijl die klank uit eigen haard hen over de grenzen heen ver voegen gaat en tot hun hart zal spreken, beoogt ook ons orgaan alhier in het niet minder gastvrije Nederland, een toenemend steviger band te leggen tusschen Hollanders en Vlamingen, tusschen Noord- en Zuid- Nederlan ders." Tuchtklassen. Bij Kon. besluit is bepaald Gedurende den tijd, dat het leger is gemobiliseerd wordt een afzonder lijke tuchtklasse ingesteld ten behoeve van manschappen, voor wie plaatsing in een afzonderlijke klasse, genoemd in het Reglement van Krijgstucht wen- schelijk moet worden geacht. Deze tuchtklasse is te Hoorn ge vestigd met ingang van 1 Februari. Als commandant dier klasse zal op treden de kapitein J. W. von Hen- ning, van het 16e reg. infanterie, ter wijl het toezicht is opgedragen aan den inspecteur der infanterie. Omtrent de plaatsing bij de tucht klasse is o. a. bepaald Overplaat sing wegens wangedrag naar een an- der korps of naar het depot mag thans niet geschieden. De soldaat moet zich in de tegenwoordige tijds omstandigheden schikken en zich be hoorlijk gedragen, bij welk onderdeel of in welk garnizoen hij zich ook mocht bevinden. Doet hij zulks niet en zijn eindelijk ook de zwaarste straffen op hem toe gepast, dan moet hij naar de tucht klasse worden overgebracht, teneinde te voorkomen, dat hij nog verder zijn slechten invloed op de goede ele menten in het leger uitoefent. Gebruik van vervoerbewijzen. De minister van oorlog heeft be paald, dat militairen, die door bijzon dere omstandigheden, b.v. door ziekte, het missen van aansluitingen op den laatsten trein, niet op den datum aan gegeven op het vervoerbewijs van verlof kunnen terugkeeren, van het verstrekte vervoerbewijs voor de te rugreis, dat niet behoeft te worden gewijzigd, gebruik mogen maken. Zij, die zonder geldige redenen te laat van hun verlof terugkeeren, moe ten de kosten van die reis vergoeden. Hollandsche verplegers. Het hoofdbestuurder Nederlandscfte Verplegersvakvereeniging verzond aan den minister van koloniën een schrij ven, waarin het berichtte, dat door Oostenrijk en Turkije verplegers zijn aangevraagd. haar kende, zijn vriendin te zijn ge weest, die hem altijd wijzen raad gaf. „Je herinnert je Kate vroeg hij. Zij zag hem verbaasd aan. 'Het was niet over Kate, dat zij verwacht had, hem te hooren spreken. „Kate Uw vrouw, bedoelt u stamelde zij. „|a. Zij is me zooeven verschenen, en wat denk je, Greta, dat zij zei Dat er geen jaloezie over het graf was." „O, zij had gelijk, zij had gelijk 1" riep de ander. „Heb ik u hetzelfde gezegd, lang, lang geleden Heb ik u niet gesmeekt, uw leven weer in uw handen te nemen en het dapper, blijde ja, volgens 's Hemels woord te leven „Dat heb je gedaan, en ik wilde je toen niet gelooven. Nu Hij hield op en zijn gelaat werd somber. „Ja nu?" „Het verleden is er, Greta," zei hij eenvoudig. „Je weet, dat ik uit het leven ging met een smet op mij. Zou er éen vrouw, dit wetende, den last met mij willen deelen „Ja, dat zou zij. ik weet niet, welke de last isIk vraag het ook Het hoofdbestuur verzoekt aan den minister of het spoedig mocht verne men of er verplegers voor Indië moe ten gereserveerd blijven, daar het zich anders zal gaan belasten met de uit zending van verplegers naar andere landen. i=3 Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten aan het Postkantoor alhier, verzonden gedurende de twee de helft der maand januari 1915: A. Amelot, B. op Zoom. L. Anquiot, Maastricht. R. Baarlmans, Sluis. G. Bachet, Sluis. E. Baalse, Vlissingen. E. Baalse, Sas van Gent. H. Beelden, Amersfoort. A. Beke, Sas van Gent. L. Boomaers, Amersfoort. A. Brasfuw, Sas van Gent. P. Brasfuw, Amers foort. J. Braka, Sas van Gent. R. Bru no, Vlissingen. J. Rukalonen, Borssele. D. Buijch, Sas van Gent. J. Buson, Vlissingen. A. Calier, Vucht. A. Ceu- lemans, Doidrecht. F. Cochelbergs, Amersfoort. J. Coppé, Sas van Gent. G. Cornelie, Nunspeet. M. Dardin, Auser.e. L. Decierck, Sas van Gent. L. Debackele, Sas van Gent. J. De- boudt,°Gaasterland. A. Debruijen, Har derwijk. B. Debruijen, F. Debach, J. Decrain, allen Sas van Gent. R. De- folque, Sluis. J. Dehaese, Vlissingen. J. Deiaugtie, Harderwijk. J. Delavalle, Borchem. P. Delisner, 'Leeuwarden. V. Delft, Haag. H. Decroun, Sas-van- Gent. F. Denis, Rotterdam. P. Desmet, Hulst. R. Depres, Gaasterland. De- rooij, Wouw. A. Derijv, Derudder, beiden Sas van Gent. F. Devraij, Roosendaal (2 stuks). J. Dua, Vlis singen. A. Darieu, Sas van Gent. F. Fouleijn, Harderwijk. H. Gareels, Haag. A. Gartner, Vlissingen. A. Gir- but, Zeist. A. Goethals, Kampen. L. Govaert, L. Hullebrand, beiden Sluis. H. Jacats, Amersfoort. M. Keres, Oostburg. H. Vlausing, Sluis. M. Lauwerein, Sas van Gent. A. Lou- werein, Amersfoort. E. Lefeber, Zwolle. A. Loods, Amsterdam. O. Loowtjens, Sas van Gent (2 stuks.) A. Marchal, A. Magy, beiden Assen. Moulan, Roosendaal. Prins, Alphen. J. Paleijns, Amsterdam. H. Pierene, M. Polleman, beiden Sas van Gent. G. Prost, Sluis. P. Roes, Roosendaal. Salvator, Amsterdam. M. M. Segers, Sas van Gent. M. Servais, Leeuwar den. J. Smit, Sas van Gent. Socië teit de Batteau, Sociteit du Fiscaye, beiden Scheveningen. A. Faillier, 's Heer Arendskerke. L. Filles, Rotter dam. R. Trefoit, Sas van Gent(2st.) J. Tricot, Vlissingen. U. Ubegs, Leeuwarden. Mad. van Main, Gaas terland. J. van Beeren, Roosendaal. M. Vanbasselaire, Sas van Gent, B. van der Male, Vlissingen. Vangoeven, van Mamelijnch, M. van Keuvernoy, nietmaar hij zal niet te zwaar voor haar zijn." „Toch weet je niets van haar," zei hij met zwakken glimlach. „Ik voel dat ik haar ken en dat alles goed is." „Zou geen last te zwaar zijn her haalde hij als een jongen, die een les repeteert. „Geen, zoolang o, wilt u het dan niet begrijpen Zoolang u het leven voor haar is, haar alles." „Ik zal er aan denken", zei hij en trok de leidsels al weer aan, toen zij een hand op den nek van de mer rie legde. „Wacht nog even zei zij. „Ik wil de u vragen, iets voor me te doen, mr. Lomax. Als het geluk tot u komt, zou ik graag willen, dat u een ander hielp, die ook behoefte heeft aan geluk." „Ik wil alles doen." „Och neen zei Greta, half treurig, half schalksch met een meerderheid, die niet in overeenstemming schèen met haar jaren. „Mannen zijn zoo niet." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1