Dg hl n h Min. VRIJDAG 29 JANUARI Nederland en de Oorlog. «- No. 24 53e Jaargang 1913 UitgaveFirma F. VAN OF VELDE Jr., Kleiim Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen '.be*»..» qnnnf1*"b,i'Tir 7Gn sula%orood FEUILLETON BINNENLAND VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel polis zijn GRATIS verze- /IIIlil lange ongeschikt- li door (i|||| tnet of ooe ÏÜU een duim iUU wijsvinger LfU anderen vinger. ïiSktLd™ Morzlen «n ge.dlg pUatsbe^s, «en ong.luk bekomen op trien, boot o. «rem. De uitkeer,ng wordt g.w„rborgd door de „Ho,,. A,S. Verrek. Bank" te 5ch.ed.rn 's Lands toestand. Om het hooge belang der zaak laten wij hier uit de rede van minis ter Cort van der Linden nog een der voornaamste passages volgen, ont leend aan het stenographisch verslag. Woordelijk zeide de minister: Togn in einde Juli van het vorige jaar de oorlog dreigde, was de re geering zich bewust dat er in onze internaiionale stelling verscheidene kwetsbare plekken waren. En toen de oorlog was uitgebroken, waren wij ten volle gereed en wisten wij dat de geheele Volksvertegenwoordiging en het geheele volk achter ons ston den. De erkenning van deze feiten heeft niet weinig bijgedragen, dat ons land buiten den oorlog is gebleven. Deze feiten hebben gehad een mach- tig-preventieve werking. In i de zeer zorgvuldige en gevaarvolle tijden die achter ons liggen, op menig tijdstip meer zorgvol en gevaarvol dan menig een zich bewust is, heeft de regeering tal van netelige vraagstukken te be slissen gehad, vraagstukken waarbij uit den aard der zaak nu eens het belang van de eene, dan het belang van de andere der groote belligeren- ten werd geschaad. Is het nu geweest de voortreffelijke leiding van de re geering die ons heeft behoed Neen, vele van de beslissingen zullen vat hebben gegeven tot gerechtvaardigde critiek. Maar wat heeft ons behoed Ons heeft behoed dat hoe langer hoe meer zich de overtuiging heeft gevestigd, dat de regeering tracht naar een loyale handhaving van onze internationale verplichtingen en dat de regeering achter zich had een on gerepte weermacht en het vertrouwen van de natie, dat het woord van de regeering ook tegenover het buitenland gold als het woord van een eendrach tig volk. Nu zijn er nog, evenals in juli en Augustus, kwetsbare plaatsen in onze internationale stelling. En nu zou ik willen vragen wat men ook verder moge denken over de verant woordelijkheid van de regeering en de Kamer of het verantwoord zou zijn om thans die waarborgen, welke ons in het verleden hebben behoed, te verminderen doordat de regeering niet meer zeker zou zijn van het vertrouwen van de Volksvertegenwoordiging. Duitsche luchtschepen boven Holland. Onder bovenstaanden titel wijdt de „Times" een kleine kolom aan het geval der blijkbaar over een gedeelte van ons land gedreven luchtschepen vermoedelijk van Duitsche origine. Het blad zegt dat een en ander veel vergt van het voornemen van Holland om neutraal te blijven. Maar tevens meent het dat het incident wel, na door S. H. 91) O(Nadruk verboden. „Kom tot mij terug. Kom terug, "want ik heb je lief en ik heb je noo- dig Nell Griff was niet verbaasd over Neli's verdwijning. Hij vroeg zich zelfs niet af, waarom zij was heengegaanzijn eenige zorg was, haar weer terug te brengen naar Lostwithens, naar de hut, waar hij en zij lange winter- en korte lenteavonden hadden doorgebracht. Hij stond met alle aandacht te luisterenen van de heide kwam, zooals het scheen, de echo van zijn geroep en toen, na een lang, lang stilzwijgen het langgerekte gehuil van een hond. Nu begon er een groote angst over hem te komen. Zij was daar ergens ver weg ginds, waar de stralen der maan het sombere heideveld verlevendigen maar het land strekte zich naar alle zijden ver uit, en zij kon sterven in deze een zaamheid, als hij haar niet vóór het aanbreken van den dag vinden kon. Niet wetende, welken weg te nemen, doch te ongeduldig, om werkeloos te blijven, ging hij op goed geluk de heidestruiken in, hopende, voor zoover hij eenige bewustzijn had van wat hij deed, dat zijn instinct hem zou bren gen bij de vrouw, die hij zocht. Trash had intusschen de leiding der zaken op zich genomen. Toen de vrouw eerst wankelde, daarna viel en bleef liggen, waar zij gevallen was, had de hond eerst niet geweten, wat hij doen moest. Hij wist, dat hij was achtergelaten, om op Nell Nethercliff te passenhij wist ook, dat zij ziek was niet dood, want zijn honden reuk zei hem dit en dat zij verre van alle hulp verwijderd waren. Hij was niet dadelijk besloten, wat te doen, maar rende rusteloos heen en weer langs het voetpad. Nu eens huilde hij, alsof hij medelijden wilde afsmeeken van de heide; dan weer jankte hijen al den tijd snelde hij het stille heidepad op en neer. Eindelijk, toen de vrouw zich nog altijd niet bewoog, kwam hij haar gezicht likken, alsof hij haar zeggen wilde, dat hij niet lang weg zou zijn en nam toen in gestadigen draf den weg naar Lostwithens. De deur der hut was open, maar Griff was er niet inhet goede dier ging dus weer naar buiten, legde zijn neus op den grond en vond twee sporen het éene dat Westwaarts leidde, de enkele meters aangevende, die Griff met den Squire was mee gegaan, om hem vaarwel te zeggen, het andere, dat Oostwaarts wees naar het kindergrafje. Trash stond besluiteloos tusschen de beide sporen, en het was juist op dat oogenblik, dat Griff's slem ten tweede male over de heide klonk toen hij, in zijn hopeloosheid, haar temidden van de woestenij te vinden, dien wilden uitroep deed hooren„ik heb je lief en ik heb je noodig, Nell De hond stak zijn harige ooren op en schoot vooruithij had gevonden, wat hij was komen zoeken. Nog een oogenblik en hij was naast zijn mees ter. „Waar is zij vroeg Griff, zijn doelloos geloop stakend en zich wen dend tot den hond als tot een kame- 6 der cavalerie, 20 der artillerie en 14 der genie; bij de Cadettenschool42 cadetten voor den dienst hier te lande en 31 voor Oost-Indië bij den Hoofdcursus: voor hier te lande 55 leerlingen voor de infanterie en 12 voor de administratie en voor Oost-lndië 15 voor de infanterie en 9 voor de administratie. Een geweigerde gift. Bij het 50jatig jubileum dernaam- looze vennootschap M. J. Stokvis, Koninkl. fabriek van metaalwerken te Arnhem, op 1 Januari j.l., schonken de firmanten M. J. Stokvis en P. J. Stokvis aan het personeel f 10.000, welk fonds moest dienen om mogelijk te maken, dat het personeel van het door hen op een spaarbank belegde bedrag 5 pet. rente zou maken, m. a. w.dat uit dit fonds zou worden bijbetaald wat het personeel minder dan 5 pet. van zijn spaarpenningen trok. In een vergadering van het perso neel der N. V. is thans een motie aangenomen, waarin o.m. aan den directeur wordt medegedeeld, „dat het personeel gaarne de nuttige strekking van een Spaarfonds erkent, doch van oordeel is, dat de overgroote meer derheid van genoemd personeel niet bij machte is te sparen en kunnen derhalve, tot haar groot leedwezen, het fonds als spaarfonds niet accep teeren". Het weer in December. Gedurende een groot deel van De cember was West Europa onder den invloed van talrijke meest vrij diepe depressies, die van de Britsche eilan den naar Scandinavië trokken. Alleen den 25sten strekte zich over ons land en W.-Duitschland een gebied van hooge drukking uit, dat den 24e boven Schotland lag en den 26sten zich naar Finland verplaatst had. Overigens werden hooge drukkingen beurtelings in Zuid- of in Oost Eu ropa aangetroffen. De gemiddelde luchtdrukking h. t. 1. was dan ook bijna 7 mM. lagen dan de normale. Gedurende de geheele maand waren Z.-lijke, en in de eerste dekade ook Z.W.-Iijke winden zeer talrijk. De ge middelde windkracht was vooral in de eerste helft der maand veel grooter dan de normale bovendien werden bij den zwaren storm in den nacht van 28 op 29 langs de Noordzee kust windsnelheden bereikt, -die in sinds 1903 waargenomene belangrijk overtroffen. De temparatuur was in de eerste twee dekaden gemiddeld ruim 3o boven de normale, in de derde iets er beneden slechts van den 23sten tot den 27 kwamen temperaturen be neden het vriespunt voor. De regen val was vrij zwaar, gemiddeld over het geheele land ruim anderhalf maal de normale maandsom in Holland en Fries'and zelfs bijna het dubbele, daarentegen in Limburg en O-lijk Noord Brabant slechts weinig er bo ven. In den Haarlemmermeerpolder werd een maandsom van 188 mM. verkregen, grooter dan tot dusverre ergens h. t. 1. in December waarge nomen is. Onweer is nagenoeg ner gens voorgekomen. Het geheel aantal uren met zonneschijn, gemiddeld over de vijf hoofdstations, bedroeg 34 te gen 28 uren normaal in de maand. Stormwaarschuwingsdienst. De Fi liaalinrichting te Amsterdam seinde stormweer aan de kustposten op 30 Nov. 3, 5, 7, 14, 16, 17, 18, 26, 28, 29 en 31 Dec. Sterke magnetische storingen. Op de volgende dagen werden krachtige magnetische storingen waargenomen, 16 en 28 Dec. RECHTSZAKEN De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens diefstal: R. S., 28 jaar, bakker te Eede, thans gedetineerd twee maan den met aftrek van het voorarrest; L. B. C., 25 jaar, machinist te Den- dermondethans gedetineerd een maand met aftrek van het voorarrest en J. de R., 66 jaar, visscher te Arnemui- den 2 maanden gevangenisstraf mishandeling A. D., 39 jaar, koop man te Axel, G. v. I., 29 jaar, werk man Krabbendijke, ieder f5 boete su^s. 5 dagen hechtenis strooperij en omkooping van een ambtenaar: R. v. P., 45 jaar, huis vrouw F. N. Zuiddorpe en E. D., 41 jaar, huisvrouw L. de B. te Zuiddorpe ieder een week gevangenisstraf; wederspannigheidCh. v. B., 45 jaar voddenkoopman te Goes,14 dagen gevangenisstraf vrijgesprokenA. Z., 21 jaar, sol daat en D. v. d. B., 21 jaar, klompen maker te Clinge, verdacht van mis handeling. In de nabijheid van de glasfa briek de Stella bij Maastricht had op den 29en October in den middag tij dens het schaftuur, een ontzettend drama plaats. De 19jarige fabrieksar beider Wijns stak het meisje E. Hal mans, met wie hij vroeger had ver keerd, doch die de verkeering had afgebroken, een broodmes in het hart, waardoor de dood schier onmiddellijk intrad. Woensdag werd deze zaak voor de Rechtbank te Maastricht behandeld. Uit de getuigen-verklaringen bleek, dat bekl. het mes 's morgens mee naar de fabriek had genomen en het overdag nog eens had geslepen. Na een korte woordenwisseling voltrok diplomatieke ophelderingen, zal ge ëindigd zijn..Noch het Nederlandsche volk, noch de Regeering zal volgens de Times, veel waarde aan die op heldering hechten. Dan herinnert het blad aan de niet te ontkennen anti pathie van Holland tegen Engeland gedurende den Transvaalschen oorlog doordat hier te lande sympathie voor de Boeren bestond, maar de Britsche behandeling der Boeren na den oorlog, heeft veel goed gemaakt. Opvallend is het dat thans, niette genstaande de groote bewondering voor Generaal de Wet, er geen sym pathie was in Holland voor den laatsten opstand in Zuid-Afrika. Voorts heeft het artikel (dat door den speci- alen Times correspondent te Amster dam geschreven is) het over de ge voelens der Hollanders tegenover Duitschland, over de Belgische vluch telingen, de ontvluchte Duitsche geïnterneerde officieren en trekt daar uit eenige conclusies. Er zijn echter ook eenige punten tusschen Engeland en Holland die een voorzichtige behandeling of afhandeling vorderen. Zoo bijvde kwestie van scheeps- transporten en de belangen van den handel. De schrijver constateert dat hij in dezen tijd liever niet een Duitscher, wonende in Holland, zou zijn want hij zou dan Hollandsche soldaten het „Tipperary" lied moeten hooren zingen en het enthousiasme aanschouwen van allen in cafés en muziekzaaltjes als dat lied gespeeld wordt 5"! Een ministerieel onderzoek. De minister van waterstaat heeft zich Woensdagavond met den direc teur-generaal der posterijen en tele grafie en den hoofdinspecteur. De Meester, naar Amsterdam begeven ten einde het sorteeren der mails voor Engeland en Duitschland persoonlijk in oogenschouw te nemen. Daarna maakte de minister met ge noemde heeren in den postwagen een gedeelte mede van het traject Am- sterdam-Emmerik. Interneeringskampen. Te 's Gravenhage is aangekomen de Belgische generaal Doffin, die in opdracht van de Belgische regeering en met toestemming van de Neder landsche regeering, een bezoek zal brengen aan verschillende internee ringskampen, waar Belgische mililai- ren verblijven. De generaal is vergezeld van een kapitein. Hij heeft een bezoek ge bracht aan den Belgischen gezant in Den Haag, baron Fallon, en heeft zijn opwachting gemaakt bij den mi nister van oorlog, injdiens kabinet. Het bezoek aan de kampen heeft ten doel, zich ambtelijk op de hoogte stellen van de wijze van huisvesting van de Belgische geïnterneerden, maar draagt het karakter van een belang- stellingsbezoek. Vermoedelijk zal generaal Doffin worden vergund, zich door een op pa rool vrijgelaten Belgisch geïnterneerd officier te laten begeleiden. Rechtspleging bij de landmacht, Het legerbestuur beeft de aandacht gevestigd op de omstandigheid dat het meerdere malen voorkomt dat mi litaire beklaagden in een strafzaak zich voor den krijgsraad beklagen, dat zij sedert hun verwijzing naar den krijgsraad in arrest zijn en dat aan hen verloven worden geweigerd, ter wijl hunne verwijzing naar den krijgs raad inhoudt, dat zij op vrije voeten zullen blijven. Dit is in strijd met de wet en deze vrijheidsbeperking is als regel niet geoorloofd. Wanneer zorg wordt gedragen dat beklaagden op tijd voor officieren commissarissen en voor den krijgsraad verschijnen, is ook beperking hunner vrijheid overbodig. Munt. Gedurende 1914 zijn aangemunt voor rekening van bijzondere per sonen738 476 10 guldenstukken en 246 560 gouden dukaten van Regeeringswege voor Nederland: 15.785.000 gHldens 5.600.000 25-centstukken, 9.000.000 10-centstukken, 5 800.000 5 cent stukken. 2 000.000 2'/„-centstukken 9.000.000 1 centstukken en 5.000,000 'A-centstukken. voor Ned.-Indië: 10 000.000 1/i- glds., 9.600.000 Vio-glds., 22.000.000 2Va-centstukken, 42.600.000 1-cent- stukken en 50.000.000 Vj-centstukken. Van regeeringswege zijn inge trokken: in Nederland 55 10-guldenstukken, 56 5-gld.-stukken, 8459 rijksdaalders. 16.174 guldens, 34.587 'A-guldens, 67.142 25-centstukken, 604.559 10- centstukken, 6 455.880 5-centstukken, 8025 2'/»-centstukken, 475 511 1- centstukken en 4028 Va-centstukken in Ned.-Indië: 27.200rijksdaalders, 90.488 guldens, 204.100 Va-guldens, 285.970 '/^-guldens en 414.703 V10- guldens. Opleiding van officieren. Tot het verkrijgen van den officiers rang zijn thans bij de verschillende inrichtingen van militair onderwijs 439 leerlingen, t. w. bij de Kon. Mil. Academie, voor het leger hier te lande72 cadetten der infanterie, 20 der cavalerie, 68 der artillerie en 16 der genie,; voor het leger in Oost-Indië58 der infanterie, raad, die meer verstand had dan hij zelf. Trash sloeg twee schitterende oogen tot hem op, groot van medelijden en ongeduld; en de man, die lang met Trash geleefd had en hem begreep, knikte kalm. „Vooruit jongen," was alles wat hij zei. Zoo kwamen zij aan het pad dwars door de turf Trash vooruitsnellend. Griff achter hem aan. Zoo vonden zij een tengere gedaante, donker op den nog donkerder turfgrond, behalve het witte gezicht, zoo droevig en stil onder het maanlicht, behalve de witte handen, die zoo hulpeloos op de aarde lagen. „Mijn meisje, mijn meisjeriep Griff. Hij tilde haar op. Drukte zijn lip pen op de hare het was zijn recht nu, dit voelde hij en hield haar dicht en warm tegen zich aan. Nog eens had hij haar over de heide ge dragen, maar niet zooals hij haar nu droeg. Er scheen een geheel leven tusschen toen en nu. Plotseling opende zij haar oogen. Zij zag het sterke, vriendelijke gelaat, dat zich zoo dicht over haar heen- boog en dacht, dat zij droomde. „Ga weg", fluisterde zij. „Ik zeg je, ga weg. Ik heb je te Lostwithens verlaten het was voor je geluk ik heb je verlaten en [ik moet sterk zijn. O, toe, alsjeblieft, ga heen je pijnigt mij. Ik zal nu geen kracht vinden, je te verlaten." „Je zult kracht vinden, om te blij ven, kindje, als ik je naar Lostwithens heb gedragen." Zij schrikte, trachtte zich op arms lengte van hem af te houden, opdat zij hem beter in het gelaat kon zien. Dit was dus geen droom? Het was Griff Griff zelf, sterk genoeg, om haar te helpen en vriendelijk voor haar te zijn. Wat was er gebeurd? Zij herinnerde zich, dat zij op weg was gegaan naar Halifaxzij herin nerde zich, dat zij het pad dwars door de turf gevonden had zeker, zij had niet toegegeven aan zwakheid, toen zij zoo zeker was geweest van haar eigen moed moed, niet voor haar zelf, maar voor het welzijn van Griff. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1