Ieuoopen OTSCHE COLUHOND, FEUR. DONDERDAG 28 JANUARI iTBODE No. 23 53e Jaargang 1915 Ide ol Leerling UitgaveFirma F. VAN DE VELDE )r„ Kleine Marlt 58, Vlissingen. Teleioon Intere. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen eikende Christelijke leestdagen lij deze Courant hehoorl een Bijvoegsel. Nederland en de Oorlog. ITBODE FEUILLETON BINNENLAND M VLISSINGSCHE COURANT tirl a.s. bestaat gele- tsing van leerlingen I eidinésKlasse der 'deeling. i sollicitanten bij den I Iraagd voor éen, twee, iden, gedurende den IS met bureel, keuken een zitkamer, alles ntwoord of schrijven: psche Courant G.H. deren halsband dra- [d bruin met witte die hem vasthoudt, rzocht hem tegen be- lezorger. bij VISSER, [BIE8H gela i O.*», iedere ent. Zonder rabat, plaatsen wordt twee- d. nette PRMACHTlG. Spuistraat 58, ["BAKKERIJ- zaak wordt gevraajil {MEISJE, P.G., zonde! roodig aan te biedew REiNDERS, Wilhelj Telefoon 117, Breda ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken (JU een ongeluk ullU voet nf one UU II III - AÜ van elken D„e ultkeerlngen worden VERDUBBELD .nd!en d. verzekerden, voorzie, van geldig pL.tsb.wHs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De u.tkeerlng wordt gew^ifgd toTZ Mg.ZSk. f^kTseW^ THUIS alhier, wordj gd eene aand. inlichtingen ve| nnenmoeder van |art een nette Mej. HU1JBRECHT Hollandsche militairen in een Fransch tijdschrift. Het Fransche tijdschrift Le Miroir geeft in zijn nummer van 10 dezer een serie fraaie prentjes van het Ne- derlandsche leger, gelijk het thans klaar slaat, gereed om een aanval van buiten at te weren. Wij zien daar op de grenswacht bij Maastricht, de hekken, waarmede de toegangswegen zijn afgesloten, de soldaten, die aan automobilisten hun passen vragen verder een inspectie van het rijwie len-corps door minister Bosboom Koningin Wilhelmina met eenige of ficieren een oefening der artillerie van een hoogte bijwonend en een oefening van het Roode Kruis soldaten, schijn- gewond, die met verbonden armen naar hun kwartier terug marcheeren. Het geheel is wel geschikt om een indruk zij het dan ook maar een heel oppervlakkige te geven van de flinke maatregelen, die in het land genomen zijn ter handhaving van onze neutraliteit. De bijgevoegde tekst werkt daarbij mede om bij het Fran sche publiek dien indruk te versterken, boven de dubbele pagina lezen wij met groote letters „Les Holiandais protègent leurs frontières, leur armée est piête a repousser une invasion". Verder lezen wij in den tekst o.m. „Het leger is aan de grens opeenge hoopt, vast besloten om elke poging van inval van welke zijde zij ook mocht komen, te keeren. in Limburg dat geënclaveerd ligt tusschen België en Duitschland, is de neutraliteit van Nederland, hoewel het tegenoverge stelde beweerd is, nimmer geschon den." Daar in de Fransche pers, in het bijzonder de geïllustreerde men herinnert zich het geval met de Illustration destijds zulke absoluut onjuiste mededeeling omtrent de hou ding van Nederland zijn gedaan, doet het aangenaam aan een ander Fransch geïllustreerd blad te zien zeggen en te zien toonen hoe het werkelijk is. Tijdelijke afwijking van de kieswet, In zijn Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer merkt de minister van binnen- landsche zaken o.a. het volgende op De eerste tegen het wetsontwerp ingebrachte bedenking is ontieend aan de overweging, dat een wetsontwerp tot afwijking van de kieswet onnoodig zou zijn met het oog op den Gods vrede. Dit ware juist zegt de mi nister indien zekerheid bestond, dat bij alle verkiezingen politieke strijd zou vermeden worden. Maai die zekerheid bestaat niet. De minister kan voorts niet toe- lit i It tait. door S. H. 90) O(Nadruk verboden. Eens tweemaal, struikelde zij onder het loopen, maar telkens herstelde zij zich met een kloeke poging. Het was na de tweede struikeling, dat zij neerzag en merkte dat Trash nog bij haar was. „Ga terug, mijn jongen", mompelde zij. Je behoort hem, dit weetje toch, en misschien misschien zal hij zich nu eenzaam voelen." Maar Trash wilde haar niet begrij pen. Hij bleef naast haar loopen en zij vergat hem spoedigalleen reeds de moeite, die zij had, haar ledema ten in beweging te houden, vroegen ai haar aandacht. „Ik heb hem lief het zal hem geen kwaad doen, dat te weten Grift, ik heb je lief!" De uitroep kwam plotseling. Zij wist niet, dat zij hem geuit had. De geven de stelling, dat de voorgestelde regeling in strijd zou zijn met de grondwet. Dat de regeering haar eigen stel sel ontrouw zou zijn geweest en dat met name de art. 3, 4 en 5 van het wetsontwerp zouden duiden op de vaststelling van een nieuwe kiezers lijst, wordt door den minister met nadruk ontkend. Juist om de grondwet in hare be doeling meer nog dan in hare woor den te eeren, is ten aanzien van de aan de lijst toe te voegen kiezers bepaald, dat zij aan dezelfde eischen hebben te voldoen als zij, die op eene nieuwe lijst geplaatst worden. Van een enkele onverdeelde lijst wordt in de grondwet met geen woord gerept. Dat trouwens de leden, die de bedenkingen maakten, op een ver keerden weg zijn, blijkt zegt de minister duidelijk uit de gevolg trekking, welke zij maakten. Zij onder stellen, dat degenen, die niet op de lijst van 1914 voorkomen uit hoofde van de bedeeling (in 1913) of wan betaling, ook voor 1915 zijn uitge sloten. Niets is echter minder waar. Zij kunnen immers, met toepassing van art. 4 c.q., wel degelijk op de suppletoire lijst worden gebracht. Hoe het volgend jaar zal zijn te handelen zal van den loop der om standigheden afhangen. De regeering betuigt instemming met de verdediging, welke het wets ontwerp van verschillende zijden is ten deel gevallen. In het bijzonder is zij erkentelijk voor de opmerking, dat haar stand punt getuigt van een bieede opvat ting van de grondwet. De regeering blijft van meening, dat langs den weg door de wetsvoordracht aangegeven, kan bereikt worden datgene, wat de grond- en kieswetgever ongetwijfeld hebben beoogddegenen, die ken- teekenen van geschiktheid en maat- schappelijken welstand bezitten, tot het kiesrecht te roepen, onafhankelijk van de vraag of zij tengevolge van ganschelijk abnormale omstandighe den tijdelijk wellicht zijn gezonken beneden het normale peil hunner positie in de maatschappij. Het Zakenverlof. Aangezien er verschil van opvatting bestaat omtrent de toekenning van een zakenverlof van 8 dagen aan dienstplichtigen gedurende de maan den Januari en Februari, heeft de opperbevelhebber bepaald dat dit verlof niet in mindering komt van het gewone periodieke verlof, terwijl de vereischte inlichtingen omtrent de al of niet toekenning van dit zaken verlof door den chef van den belang hebbende moeten worden ingewonnen bij de betrokken burgemeesters. maan, de heide, de planeten en de sterren, die schitterden en beefden aan den blauwen hemel, draaiden met haar in 'trond. En Trash, toen hij haar zag vallen, verhief zijn stem en huilde over de vlakte. HOOFDSTUK XVIII. Toen Grift terugkeerde en de hut leeg vond, stond hij een oogenblik bewegingloos. De lucht in de hut was kil, ofschoon de nacht warm was als in den vollen zomerer was een gevoel van verlies, van troostende eenzaamheid, die hij niet van zich kon afzetten. Hij werd uit zijn droomerijen ge wekt door het getrappel van het paard van den Squire aan de deur en werk tuigelijk stak hij een tweede kaars aan, ging naar de eiken kast, die hem tot buffet diende, en kreeg er rum en een paar glazen uit. „Wat, alleen riep de Squire met een opgewekten lach, nadat hij zijn giijze aan de deurpost had vastge maakt. „Dat is goed voor je, Lomax ofschoon, als je vrouwvolk zich in de turfschuur heeft verstopt, dan zal het er bekrompen en ongezellig Vrouwenkiesrecht. De gisteren in hotel „De Witte Brug" te 's Gravenhage, gehouden 21e jaarvergadering van de vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht, werd door de presidente, dr. Aletta H. Ja cobs, geopend, waarbij zij mededeel de, dat men dezen keer onder bij zondere omstandigheden samenkwam. Velen waren zoozeer door den oor log getroffen, dat zij het werk voor Vrouwenkiesrecht tijdelijk meenden ie moeten staken, om de nooden te le nigen. In oorlogstijd rust op de man nen de plicht, dat zij hun eigen ge zinnen onbeschermd achterlaten en dat van anderen verwoesten, de vrou wen moeten de gemaakte wonden echter heelen. Niet de zonen der moeders aan de andere zijde van de landgrenzen zijn onze vijanden, onze vijand is de oorlog. Dat monster moe ten wij bestrijden en tot eiken prijs vernietigen. Er bestaat, volgens spr., meer ver band tusschen oorlog en de politieke onmondigheid der vrouw,- dan velen misschien meenen. Beide zijn een uit vloeisel van den nog niet overwonnen stelregel, dat Macht boven Recht gaat. Spr. was er van overtuigd, dat, zoodra de vrouwen in alle landen hare politieke rechten hebben verkregen, de oorlog tot de geschiedenis zal be- hooren en wij van voortdurende vre destoestanden zeker kunnen zijn. Hierbij haalde spr. de woorden van Olive Schreiner aan„Daarvoor weet de vrouw tegoed wat leven kost en dat het gemakkelijker is het te ver nietigen dan te scheppen". Uit het jaarverslag over 1914 stip pen wij aan, dat het ledental zich heeft uitgebreid van 16400 tot 18185, het aantal afdeelingen klom tot 136. Het maandblad heeft thans eene op laag van 18500 exemplaren. Het aantal handteekeningen voor het petitionnement voor Grondwette lijke gelijkstelling van man en vrouw bedraagt 133434. Herinnerd wordt in het verslag aan eenige feilen als de ontvangst der leden op de zomervergadering te De venter, waarbij de burgemeester dezer stad zijne bewondering en sympathie uitsprak, voor het streven der ver- eeniging. Na mededeeling van de verdeeling der bestuuisfuncties werd vooilezing gedaan van een schrijven der Zweed- sche vrouwen, die internationaal de vrouwen opwekken, nu de mannen oorlogvoeren, de banden nauwer aan te halen tusschen de vrouwen. Onze Vloot. Wijl industrieelen en fabrikanten zich zoo vaak beklagen, dat officieel en particulier Nederland voor hunne behoeften bij voorkeur over de gren zen ter markt gaan, zal het onderne- zijn, denk ik. Of zijn zij, door de andere deur ontsnapt, zooals Ned o'Bracken deed?" „Ik ben alleen, Squire", antwoord de Grift kort. Mevrouw Nethercliff was tenminste voor beleediging gevrijwaard, en hij moest zijn eigen onrust verbergen, tot zijn gast vertrokken was. „Nu, nu, ik heb je gezegd, dat het leven en laten leven was, ofschoon je mij wel had kunnen voorstellen, Lomax vooral aan het slanke meisje, dat boven mijn schouder uit kwam eng mij betoverde met haar groote zwarte oogen." „Zij is de dochter van Joshua Royd en komt om boter voor me te maken". „Ahzei de oude man meesmui lend. „Karn je 's nachts, jongen En de andere was zij gekomen, om je ontbijt bijtijds voor je klaar te maken Daar, als ik meer zeg, wordt mijnheer driftig ik zie het al ko men maar je moet me dit laten zeggen, Lomax. Het is een kleine hut voor twee vrouwen verduiveld klein he Alleen een dapper man zou zoo iets riskeeren. Of ik een drupje rum wil Zeker wel. Ik heb mers en besturen van technische in stellingen en bedrijven zeker welkom zijn, in de Januari aflevering van het orgaan van „Onze Vloot" een plei dooi te lezen van een oud zeeofficier ten gunste van de binnenlandsche nijverheid. Het materieel onzer marine moge dan gering zijn vergeleken bij dat der groote mogendheden, wat er noodig is en hier te lande vervaar digd kan worden, vertegenwoordigt een kapitaal, dat, in handen van Ne- derlandsche fabrieken gesteld, den bloei dezer ondernemingen ten zeerste bevordert en bovendien niet de minste afbreuk hoeft te doen aan de degelijkheid en bruikbaarheid der ie leveren hoofd en onderdeelen b.v. van onze marinebenoodigdheden, voor het betrekken uit het buitenland waarvan de schrijver een groote te genstander is. Behalve uit een commercieel oog punt beziet hij de eigenhulp kwestie ook van de practische zijde en wijst hij op de onafhankelijkheid van vreemde fabrikanten, die, door het geen te hunnent voor onze defensie vervaardigd wordt, op de hoogte ver- keeren van onze doode weermiddelen en uiteraard niet verzuimen de ver kregen kennis aan hunne regeeringen mede te deelen. Terloops wordt de aandacht nog gevestigd op het inconvenient, dat de regeering van't Rijk, waarin de fabriek is gelegen, bij een toestand als den tegenwoordigen, mir nichts dir nichts inpalmt en tot eigen gebruik bezigt al hetgeen juist ter aflevering gereed staat ot binnenkort komt. Dat de eigen nijverheid volkomen in staat mag geacht worden te voor zien in tal van behoeften onzer zee macht, heeft ze ruimschoots bewezen, waarom de oudzeeolficier met kracht aandringt op eendrachtig samenwer ken van nijverheid en vloot len bate onzer onafhankelijkheid. Het maandschrift is verder aange vuld door mededeelingen en nieuws van allerlei aard. Nederlanders in Duitschland. Herhaaldelijk zijn gedurende de af- geloopen maanden bij het departement van Buitenlandsche Zaken bezwaren ingebracht door Nederlanders die, van de noodige papieren voorzien in Duitschland reizende, aldaar waren aangehouden wegens verdenking van spionnagede klachten golden in zonderheid de lange tusschenruimte tusschen de inhechtenisneming en het eerste verhoor, alsmede somwijlen het verbod om zich in verbinding te stellen met den Nederlandschen ge zant of Nederlandsche consuls. in opdracht van den minister van Buitenlandsche Zaken heeft Harer Majesteits gezant te Berlijn deswege een langen rit naar huis, en de Hemel weet, waarom ik om een gril zoo ver het land inging." De Squire bleef niet langen toen hij was heengegaan met een kleine toespeling, dat hij spoedig weer eens kwam aanrijden, ging Grift naar het melkhuis, naar den koestal, naar den paardenstal, in de hoop dat Hester langer gebleven zou zijn, dan zij be doeld had en dat mevrouw Nethercliff haar wat gezelschap hield. Maar de melkkamet was leeg; de koestal en de paardenstal ook. Voor de deur daarvan vond hfj zijn paard, tot nu toe vergeten, geduldig wachtend, om binnengelaten te worden. Hij bracht het dier in den stal en ging toen naar de heide, naar de plaats, waar hij het slachtoffer der sneeuw begraven had. Meer dan eens had hij Nell Nethercliff hier gevon den, als hij haar te lang alleen had gelaten, en de oude treurigheid tot haar was teruggekomen. Misschien zou hij haar hier ook dezen avond vinden. Een handvol primula's lag op het grafje, het maanlicht scheen fluweelig op de bloemblaadjes; deze zeiden stappen bij de Duitsche regeering gedaan. Naar aanleiding hiervan heeft de keizerlijke regeering aan den gezant doen weten, dat de Duitsche militaire autoriteiten zijn uitgenoodigd voort aan de als verdachten aangehouden vreemdelingen zonder verwijl te doen verhooren en hun, zoo geen gewich tige redenen zich daartegen verzetten te vergunnen zich met hun diploma tieke of consulaire vertegenwoordigers in verbinding te stellen. Willem Schiirmann. f Gisterennacht is na een langdurig lijden te Rotterdam overleden de be kende tooneelschrijver Willem Schiir mann. Schiirmann is ;slechts 38 jaar ge worden. Een borstlijden maakte een einde aan zijn leven, dat nog zooveel beloofde. En deze ziekte is oorzaak geweest, dat men in den Iaatsten tijd, in de laatste jaren zelfs, weinig of niets van hem las. Toen hij jong naar Amerika was vertrokken en daarna in Holland te rugkeerde, schreef hij in de dag bladen verschillende Amerikaansche schetsen. Intusschen werkte hij aan zijn zeer bekend geworden roman „De Berkel- inans." Van zijn tooneelwerk had „de Vio- iiers" het meeste succes. Uniformen. Voot tot den landstorm behoorend personeel der posterijen en telegrafie, dienstdoende bij het leger, is, volgens de „N. R. Ct." ten aanzien van de uniform het volgende bepaald De schako heeft als frontversiering een krans met leeuw en wordt in groote tenue voorzien van een zwarte pluim. De pet heeft een blauwen band en als frontversiering; voor de offitieren een gouden krans, voor de overige militairen een geel metalen leeuw. De kraag van de korte jas (veldjas) is blauw, voor het personeel der posterijen voorzien van een posthoorn, voor dat der telegrafie van een bundel bliksemstralen. De schouderbedekkingen der offi cieren en adjudant-onderofficieren zijn op de veldjas resp. voorzien van een posthoorn en van een bundel blik semstralen en op de korte jas van gouden koorddie van de overige militairen zjjn in groot tenue van blauw laken. hem, dat zij nog niet lang geleden hier geweest was, want zij waren versch geplukt. Overigens was de heide zwijgend en stil. Hoe vurig de predikant ook gebe den had, dat het licht tot Grift mocht komen, hoe hard hij ook zijn best had gedaan vandaag, om zijn vriend te helpen ondanks hemzelf, hij was machteloos te doen, wat dit oogen blik bij het grafje deed voor den heer van Lostwilhens. Het licht drong ein delijk toi 'hem door. Het was 's He mels oogenblik en de ziel van den man lag kristalhelder voor hem. De volkomen eenzaamheid, nu Nell Ne thercliff niet langer hier was de nut teloosheid van heide en hemel en maan, als zij van hem was gegaan haar in zijn armen te nemen en haar daar te houdendeze dingen en de reden ervan, waren hem duidelijk. Het was het uur dat mevrouw Ne thercliff het heidepad was opgegaan. Met een kreet, wilder dan die van Nell, maar dieper en ook krachtiger, klonk de stem van den man over de woeste vlakte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1