Bi lit tl Mi. MAANDAG 25 JANUARI Nederland en da Oorlog. No. 20 53e Jaargang 1915 singen. lfwerpen. 10 cent per ons. UitgaveFirma F. VAH DF HEIDE Ir., Kleine Harkt 58, Vlissingen. Teletoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagen 'directeur. FEUILLETON BINNENLAND ïH VL1SSINGSCHE COURANT au de Pilotage.) in half geld, g gedragen, traat 8, (Eiland.) ien. ia 12a 6.45 7.03 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener AAAAguIden biï 'evens- gulden bij dood AAA gulden bij verlies A gulden bij verlies A f\ gulden bij verlies f% r^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- Hl door -C1111 van een hand, van) 11 III vaneen /H van eiken kerd tegen ongelukken voor: Ld Www heid tot werken M W een ongeluk VVV voet of oog 1UU een duim AVV wijsvinger uV anderen vinger. Deze ultkecrlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam .adering aangegeven! )|ten wachten op de| iappij- pens(Stroobruggf-| Afdeelings-verslagen Staatsbegrooting 1915. Verschenen zijn de afdeelingsver- slagen der Eerste Kamer omtrent verschillende hoofdstukken der Staats begrooting 1915. Wat de algemeene beschouwingen aangaat, wordt alge meen waardeering uitgesproken over de wijze waarop in deze moeilijke tijdsomstandigheden, de regeering is opgetreden. Deze hulde wenschte men ook uit te strekken tot de vorige kabinetten, voor zoover hun beleid aan de tegen woordige handhaving der neutraliteit ten goede is gekomen. De minister van landbouw, enz. wordt gehuldigd voor zijn maatregelen voor de verze kering tegen de werkloosheid. Inlichtingen werden gevraagd over de redenen, die geleid hebben tot het aftreden van minister Bertling. Bij het hoofdstuk Finaniën werd minister Treub geluk gewenscht met het welslagen der Oorlogsleening en hulde gebracht voor zijn beheer der rijksfinanciën in deze bewogen, zorg volle dagen. Bij hoofdstuk Justitie werd aange drongen met alle ten dienste staande middelen op te komen tegen uitingen, die in beeld of in geschrifte een op eenigerlei wijze krenkend karakter dragen. Bij hoofdstuk Buitenlandsche zaken betreurde men bij alle waardeering voor 's ministers beleid, dat aan het parlement zoo weinig werd medege deeld in verband met den buitenland- schen toestand. Men bepleitte herstel van de missie bij den Paus, speciaal ter verkrijging van den vrede. Andere leden wilden tot dit doel een interparlementaire Unie met officieel karakter in het leven roeper- De groote leening. De 5 pet. Nederlandsche Staats lening 1914 zal in de volgende coupu es worden uitgegeven200.000 a f 1000 f 200 000.000 100.000 a f 500 f 50 000.00050.000 f 200 f 10 000.000; en 150.000 a f 100 f 15.000.000. Met het verlangen van inschrijvers, om bepaalde coupures te ontvangen, zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden, mits de wensch daartoe zoo spoedig mogelijk aan den agent van het ministerie van financiën worde kenbaar gemaakt. De mijnramp op de Wester Schelde. Onder buitengewoon groole be langstelling is Zaterdag op de alge meene begraafplaats te Dordrecht ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den zoo ongelukkig omgekomen zeemiiicien L. Remans. door S. H. 87) O(Nadruk verboden. Haastig spoedde hij zich voort, tot hij eindelijk voor haar stond, vierkant, breed van lichaam, somber van ge laat, met het licht van een strengen godsdienst in zijn oogen. Trash be snuffelde hem verachtelijk en bromde een beetje! want Gabriël geleek te weinig op zijn eigen baas, om genade te vinden in de oogen van den hond. De man en de vrouw zwegen een oogenblik. Mevrouw Netherclilf was opgestaan en keek hem kalm aan, zich afvragende, wat hij te zeggen had. „Is Griff niet hier vroeg de pre dikant eindelijk. „Neen. Hij is naar Windy Farm ge gaan." „Dat is goed. Ik ben zijn vriend en ik ben gekomen, om u alleen te spreken." Op verzoek der familie had de be grafenis niet plaats met militaire eer, maar op de begraafplaats stond op gesteld een sterk detachement pon tonniers, waar tusscben de stoet zich voortbewoog en dat zich vervolgens aansloot. Op de kist lagen kransen van commandant en officieren uit het cemmandement Hellevoetsluis, van de officieren van Hr. Ms. zeemacht te Vlissingen, van de schepelingen Hr. Ms. „Noord-Brabant." van de offi cieren der Kon, marine, directie Wil lemsoord, van Hr. Ms. „Medusa" en voorts van het kindje en van de familie. Ook was tegenwoordig een deputatie van de Vereeniging van oud-strijders met omfloerst vaandel. Ouder de honderden aanwezigen noemen wij de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin jhr. Wittert van Hoogland, die van den opperbevelhebber van van land- en zeemacht, le luitenant Hooykaas, luitenant-kolonel Colcetle, commandant van de pontonniers met zijn adjudant, luitenant Hooykaas van het landweerdepöt, kapitein Hoogstra ten van de landweer-pontonniers en de burgemeester der gemeente de heer H. J. Wichers. Achtereenvolgens spraken de ver tegenwoordigers van den opperbe velhebber, van den vice-admiraal te Hellevoetsluis, van den commandant op de „Triton" die allen hulde brach ten aan den plichtgetrouwen kameraad die voor het Vaderland was gevallen. Verder ds. Keiier die de familie Gods liefderijke genade toewenschtede voorzit er van de Dordtsche afdeeling van Onze Vloot, die namens het hoofdbestuur een krans op de kist legde als een stille hulde aan een voor het Vaderland gevallene en ten slotte burgemeester Wichers, die na mens de familie dankte voor de troostwoorden en voor de eer aan den overledene bewezen. In de eerste plaats dankte hij den vertegenwoor diger van H. M. en vervolgens alle anderen. Hiermee was de droeve plechtigheid afgeloopen. Onderstand Belgische vluchtelingen. Nu het zich laat aanzien, dat door een aantal gemeentebesturen in den komenden tijd nog vluchtelingen moe ten werden gehuisvest en gevoed, komt het den minister van binnen- iandsche zaken gewenscht voor, dat dienaangaande nader enkele alge meene aanwijzingen worden verstrekt. Aangaande de voeding teekent de minister aan, dat de gemeentebesturen zich zooveel mogelijk moeten houden aan de door de regeering vastgestelde maxima. Niet dan bij noodzakelijk heid zullen door het rijk hoogere kosten worden vergoed. Dagelijksche verstrekking var. vleesch is niet noo- dig te achten. Een enkele maal „Zeg mij o, zeg mij spoedig wat is het, dat u te zeggen hebt „Dat u speelt met twee zielen de zijne en de uwe." Hoe bedroefd zij ook was, en hoe zeker, dat er ongeluk voor haar in aantocht was, ontwaakte toch in haar de trots der vrouw. „Ik wist het niet", sprak zij koel „en, in elk geval,voor mijn ziei be hoeft niet te zorgen." „ja, toch wel. Gisteravond, nadat ik lang gebeden en geworsteld had om licht, kwam de boodschap tot my, dat ik u moest opzoeken, en u bei den redden, u en Griff," Zij keek naar hem met een zekere vermoeide nieuwsgierigheid. Deze eenvoudig gekleede vierkante man, wiens uiterlijk het midden hield tus- schen dat van een heereboer en een streng predikant, moest de Gabriël Hirst zgn, waarover Griff meer dan eens gesproken had. Toch verdween haar trots, toen zij van het doodge wone, stuursche gelaat naar de oogen zag, vol, donker en schitterend van de helderheid, die sprak van nacht waken en visioenen; zij moest hem laten zeggen, wat hij te zeggen had niet meer dan twee malen per week is voldoende. Wel kan ook zoo nu en dan spek worden gegeven. Natuurboter mag niet wordt verbruikt. Het is niet noodig, dat steeds uit sluitend volle melk wordt verstrekt. In z.g. ondermelk (afgeroomde melk) is nog eene hooge voedingswaarde aanwezig. Deze melk is vermoedelijk wel in elke gemeente verkrijgbaar. Bier mag niet in rekening worden gebracht Sigaren evenmin. Wel kan nu en dan aan mannelijke vluchte lingen wat tabak worden gegeven. Huishoudelijk we>k, schoonmaken van localiteiten, wasschen van goe deren en dergelijke werkzaamheden moeten aan de vluchtelingen worden opgedragen. Kosten van toezicht moeten tot het hoogst noodzakelijke worden beperkt. Nu de gemeentebesturen bij het lang durig verblijf van de vluchtelingen geacht moeten worden de meer te vertrouwen elementen te hebben lee- ren onderscheiden, zou het toezicht, indien dit noodig is, kunnen worden opgedragen aan degenen onder de betere elementen, die overwicht over de anderen hebben. Zoo noodig kan de gemeentepolitie proefsgewijs con trole uitoefenen. Zijn er geen dergelijke personen onder de vluchtelingen en blijft toezicht noodig, dan zal dit zooveel mogelijk door de gemeente poli ie moeten worden uitgeoefend. Kleederen en schoeisel zullen door de gemeentebesturen niet meer dan bij uiterste noodzakelijkheid zelistan- dig mogen worden aangeschaft. Indien de verstrekking er van noodig is, moet de aanvraag geschieden aan het Nederlandsch Conrhé tot steun van Belgische en andere slachtoffers te Amsterdam. Zeepostkantoor opgeheven. De „P. T. T." deelt thans ook mee, dat het zeepostkantoor tusschen Vlis singen en Folkestone gedurende den oorlogstoestond zal worden opgehe ven en de aankomende Engelsche, Fransche, Russische, Amerikaansche en Noorsche post, benevens de West Indische mail te Vlissingen zal wor den verwerkt. Tijdelijke afwijking Kieswet. Tegen het wetsontwerp met tijde lijke afwijking van de kieswet werd in de afdeeüngen der Eerste Kamer aangevoerd, dat het met het oog op den godsvrede onnoodig en boven dien ongrondwettig is, terwql de wet in haar toepassing ongelijk en onbil lijk zou werken, en buitendien voor een volgend jaar dezelfde moeilijkheid blijft bestaan. Andere leden sloten zich daartegen over geheel aan bij de beschouwingen van den minister van binnenlandsche zaken, en wezen erop, dat bij niet en niet beleedigd zijn, omdat, wat hij ook zijn mocht, hij tenminste door en door oprecht was. „U is al eens hier geweest, toen de groote sneeuw er lag vroeg zij, huiverend, zooals zij tot zichzelf zei, omdat er weer zulk een crisis in haar naderde. „Toen is u gekomen, om mr. Lomax te spreken, en ik denk, ofschoon hij het mij niet gezegd heeft, dat u zei, dat ik een gevaar voor hem was." „Dat heb ik gezegd", antwoordde Gabriël eenvoudig. „Hij wilde niet luisteren en het heeft me voor hem gespetenen toen gisteravond kwam het tot mij, dat ik u moest opzoeken en u waarschuwen." Was het op het oogenblik, toen Gabriël Hirst tot dit besluit kwam, dat zij gisteravond een plotselingen angst gevoelde, een gevoel, dat er onheil naderde Het kon wel zijn. „Ga voort", sprak zij met droge, heesche stem. Toch wachtte Gabriël een oogen blik. Hij vond zijn zending niet aan genaam de natuurlijke man in hem was beschaamd, toen hij deze vrouw zoo rustig, zoo lief, zoo vol goedheid regeling dezer aangelegenheid dit jaar bij verkiezingen ongewenschte veran deringen zouden kunnen ontstaan in de verhoudingen der verschillende politieke partijen. Nederlandsche belangen in België. De minister van buitenlandsche zaken brengt in herinnering dat hij op 19 October jl. eene commissie heeft benoemd welke tot taak heeft, in samenwerking met de Nederlandsche Regeeringsorganen, de belangen van Nederlanders in België voor te staan, ieder Nederlander die ter zake van belangen in België den steun der regeeringsorganen wenscht in te roe pen wordt in het belang eener spoe dige behandeling uitgenoodigd zijne aangelegenheid bij de bovengenoemde commissie aan te brengen. De com missie zal na onderzoek hetzij aan stonds de zaak ter behandeling aan de regeeringsorganen doen toekomen, hetzij de noodige voorbereidende maatregelen treffen voor de behan deling door die organen. De minister maakt tevens bekend, dat hij de leden der commissie heeft gemachtigd zoo mogelijk rechtstreeks bij de overheden in België de belangen der Nederlanders te bepleiten, wan neer particulieren hun daartoe voor hunne rekening opdracht verleenen. Terugkeer van gouvernements-ambte- naren naar India. Door verschillende gouvernements ambtenaren, die hier te lande met verlof vertoeven en verplicht zijn naar Indië terug te keeren, is de vraag ge steld of een reis via Genua geen groote bezwaren zou opleveren, daar men steeds hoort van moeilijkheden door reizigers in Duitschland onder vonden. -Epn uit Middelburg vertrokken amb tenaar met verlof heeft thans van uit G;nua bericht gezonden over zyn reis en wij laten het voornaamste van zijn mededeelingen volgen. Van hetgeen, waarvoor men hem bang heeft gemaakt, het gevaar van medenemen van brieven, goudgeld enz., van fouilleeren op den lijve, van passen die ongeldig zijn, omdat het visa van de consuls niet ouder dan veertien dagen mag zijn, of omdat behalve het visa van de consulaire autoriteiten ook dat van de militairen op den pas moet voorkomen, heeft de reiziger niets bemerkt. Van een door den conducteur aan gezegd onderzoek door dcuanenamb- tenaren te Nijmegen naar het aanwezig zijn van artikelen, waarvan de uitvoer verboden is, heeft hij niets bemerkt, hij zag zelfs geen douane ambtenaar. Te Cranenburg vroeg een Duitsche officier waarheen hij ging en of hij Hollander was. Een douanen-ambte naar verifieerde de ci ybag de vond de hoedanigheden, die moeders en gelukkige vrouwen aan haar mannen en kinderen toonen. De predikant overwon zijn gevoel echterhij was hier, om te waar schuwen, en de waarschuwing had geen Uederheid in zich. „Deze man leefde hier in vrede, voor u kwam," zei hij kort. „Hij ver liet de wereld om een groote zonde, die hij bedreven Had, zooais u weet." „Ik had het vermoed. Het kwam er niet op aan", voegde zij er bij met iets uitdagends. „Wat gaf ik om zijn zonden Hij was vriendelijk voor mijhij redde mijn levenhij bracht lange, ongemakkelijke nachten door op een bed van stroo, opdat ik zijn hut voor mij alleen zou hebben. Zoo betere mannen even zorgvol waren als hij wel, dan zou u vandaag niet hier zijn." Nu de predikant zag, dat hij tegen stand ondervond, verzamelde hij al zijn krachten en sprak overtuigend, zooals hij gewoon was te doen op den preekstoel. Er was iets gedecideerds, iets ze kers in hem, ofschoon zyn stem kalm en gelijkmatig was, in 't geheel niet eenige bagage wel nauwkeuriger als anders, doch vroeg verder niets. Naar een portefeuille werd niet ge vraagd. De reiziger behoefde zijn porte- monnaie niet te openen. Wel werd naar drukwerken gezocht en werd een handboekje voor post^egelkunde nauw keurig onderzocht. Nadat de grenswacht de pas gevi- steerd had ging de reis verder naar Keulen, waar de schrijver van deze mededeelingen overnachtte. Zijn aan dacht werd getrokken door de licht bundels, die in alle richtingen door de lucht straalden om te verkennen of ook vliegers of ballons te dicht de stad naderden. In de stad was het een gewoel van militairen zooals de schrijver nog nooit gezien had. Troe pen jonge mannen, maar ook vele ouderen met baard en knevel trokken door de stad. Bij de reis langs den Rijn den volgenden morgen, vroeg een jong- mensch naar de stemming in Holland, waarop voorzichtig geantwoord werd zonder in bijzonderheden te treden. Het jongmensch vertelde o.a. dat in Duitschland het verhaal de ronde deed, dat er in December een Engeisch oorlogsschip te Vlissingen is geweest, dal slechts na ernstige protesten van de Duitsche regeering bij de Neder landsche is vertrokken. Het gelukte maar half den jongeman van het idiote van zulke praatjes te overtuigen. Een ander medereiziger zelde dat, in Duitschland algemeen de meening heeft post gevat, dat Nederland sterk „Deutschfeindlich" is Nederland staat onder de plak van Engeland en het laat zich door dat land „prügeln". Dit is de indruk dien de ambtenaar in zijn gesprekken heeft gekregen. Op aanraden van een medepassa gier wijzigde onze zegsman zijn route, daar in Leopoldshöhe de pas moet voorzien zijn van het militaire visa en te Singen niet. Hier werd wel de medereiziger het verder reizen belet, maar aan den ambtenaar werd alleen gevraagd „U is Hollander en U gaat naar Hoilandsch Indië Op het be vestigend antwoord, volgde een „U kunt verder reizen." Ook hier geen vragen naar brieven of goud geld, geen onderzoek aan den lijve. Eerste Kamer. Vermoedelijk zal de openbare be handeling der verschillende Hoofd stukken van de Staatsbegrooting voor 1915 door de Eerste Kamer niet voor de tweede week van Februari aan vangen. Tegen het eind van de volgende week werden, naar wij vernemen, eerst de afdeelings-verslagen verwacht wild, zooals wanneer hij het vuur der hel schilderde voor ruwe boeren, voerlui en landarbeiders. Want er was goed bloed in Gabriël Hirst en zijn instinct waarschuwde hem, dat er meer kalmte noodig was, als deze vrouw overtuigd zou worden. „Luister," ging hij voort. „Griff Lomax zondigde met een groote zon de. Welke de zonde was, heb ik geen vrijheid, u te zeggen, behalve dat zij, volgens zijn eigen bekentenis, groot was. Er is niemand op de heide, die zijn geheim kern, behalve ik; maar hij heeft gewerkt, jaar op jaar, om zijn vergiffenis te verkrijgen. Soms heb ik getracht, hem terug te bren gen in de wereld, denkende, dat hij daar meer vrede zou vinden door onder zijn medemenschen te gaan en hun goed te doen maar dan weer, ziende welke kracht ik verzamel in mijn lange nachtwaken op de heide, scheen het, dat hij gelijk had. In eenzaamheid moet hij bidden, tot het licht tot hem komt." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1