Dg Ml tl lil rs VRIJDAG 22 JANUARI Nederland en de Oorlog. 53e Jaargang 1915 s= /er van ICourant, Hofzaak Sitldelbürg I1ED1NGEN ingen. O* liensfbode| BODE yitgavefirma F. VAN OE IftllIF If.. Kleine Harkt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON No. 18 SH VL1SSINGSCHE COURAINT tinken, [werpen. u de Pilotage.) half geld. gedragen, •aat 8, (Eiland.) sn. Verkrijgtaar bij den bst 526 ets.) Ie ontvangen, |la.t> I maanden, I .^AAM. angeboden iBur. „VI. Crt." van al 2 uur In te spreken. 0.535, iedere - Zonder rabat. Itsen wordt twee- jd een JONGSTE heden de 16 jaar. ERUM, Walstraat. een llEUWE, Groene-1 liewekene.wenscht £HE LESSEN, N- Brieven onder Bur. „Vliss. Crt." JFFROUW verlangt DN te geven aan J-aat 66. I beneden de 161 (straat 80, boven. Ir tegenwoordige, Bureau „VI. Crt". 1 Maart een flink® sn nacht. Zich t® I i na 7 uur, bij 24, Groote Markt' ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener f|gulden bij levens- n f| gulden bij dood ft ft gulden bij verliest F* ft gulden bij verlies 4 f)f) gulden bij verlies ft F* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M lij III lange ongeschikt- /l"|H| door 41 III van een hand, I^ll van) 11 11 van een T| van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f UU een ongeluk UUU voet of oog iuU een duim IUU wijsvinger IUV anderen vinger. Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam CARNAVALSFEEST. De Burgemeester van Vlissingen. gelet op een schrijven van den Ter- ritorialen Bevelhebber in Zeeland dd. 21 Januari 1915, brengt ter algemeene kennis dat de viering van het Carnavals feest in deze gemeente verboden is. Ook in sociëteiten mag dit feest niet gevierd worden. Vlissingen, 22 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen: Gelet op een schijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid enJHandel d.d. 19 januari 1915 no 216 Brengt ter algemeene kennis dat voortaan het roggebrood uit sluitend bereid moet worden uit een mengsel, bestaande voor de helft uit rogge en voor de helft uit tarwe. Vlissingen, 22 Januari 1915. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De mijnramp. H. M. de Koningin heeft den opper bevelhebber van land- en zeemacht doen blijken van Harer Majesteits groote deelneming in het verlies dai de Kon. Ned. Marine getroffen heeft bij het ongeval op de Schelde en tevens aan Z. Exc. opgedragen de betrekkingen der slachtoffers, die bij het vervullen van hunnen plicht om het leven kwamen, namens H. M. deelneming te betuigen. Ook H. M. de Koningin-Moeder deed een schrijven richten tot den opperbevelhebber van zee- en land macht, met betuiging van Hare deel neming in de ramp. De groote leening. De groote staatsleeening is zoo verneemt de „N.R.Ct." van de best- ingelichte zijde geheel hier te lande geplaatstniets slechts zijn de geruchten, als zou het buitenland een deel daarvan voor zijn rekening ge nomen hebben, volkomen ongegrond doch zelfs uit lndië is niet voor een noemenswaardig bedrag ingeschreven, hetgeen dan bok geheel met de op vattingen der regeering strookt, die immers met de mogelijkheid eener eigen Indische leening had rekening ie houden. Eerlang zal een statistisch overzicht gegeven worden, waaruit zal kunnen blijken, hoeveel in de groote steden en in andere deelen van ons land is ondergebracht en hoe groot het aantal door S. H. 85) O(Nadruk verboden. Zij ging voort met zingen, tot haar stemming plotseling veranderde. Zij lachte bitter en ging over in een wilder ballade, die beter bij haar scheen te passen. Mevrouw Nethercliff ging naar het raam en het gezang van het meisje hield plotseling op. „je bent uit je doen, Hester", zei de oudste der vrouwen, denkende aan het iooneel van den vorigen avond op de heide. „Och, dat zijn wij allen wel eens", antwoordde de ander. „Het is karnen «n melken, stoffen en bakken en koken, van den zomer tot de lente, en van de lente tot den winter. Het wordt vermoeiend en eentonig." „Niet als je het voor een ander doet." Hester keek haar recht in het ge inschrijvingen is. Echter mag reeds thans aangenomen worden, dat het werkelijke cijfer der inschrijvingen het eindcijfer dier statistiek aanmer kelijk zal te boven gaan, aangezien ongetwijfeld verschillende commissio nairs in effecten gemakshalve een aantal kleinere inschrijvingen als ééne preferente inschrijving van f 10,000 hebben aangegeven. Met belangstelling wordt de eerste Bankstaat na 8 Februari afgewacht, die waarschijnlijk de beantwoording van menige thans gestelde vraag zal vergemakkelijken. Langer in dienst houden van dienst plichtigen bij de Landweer. Aan het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer over bovengenoemd wetsontwerp is het volgende ontleend Door eenige leden werd in de eerste plaats de opmerking gemaakt, dat de behandeling van dit wetontwerp met dezelfde overhaasting zal moeten ge schieden, als in December jl. het ge val was. Andere leden meenden echter dat spoediger indiening niet mogelijk ware geweest. Verscheidene leden, die bij de be handeling van het wetsontwerp in December reeds hun twijfel hadden uitgesproken, ten aanzien van de noodzakelijkheid om alle onder de wapenen zijnde troepen onder de wapenen te houden, verklaarden door hetgeen de ministér in de nota nader heeft aangevoerd, niet in hunne mee ning te zijn geschokt. Sommige dezer leden stelden zich de vraag of de regeering wellicht be schikt over gegevens, voor de beoor deeling van de hier aan de orde zijnde vraag van belang, die niet ten dienste van de Kamer staan. De re geering staat blijkens hetgeen voor komt in de nota op het standpunt, dat gevaren voor ons land om in den oorlog te worden betrokken, thans niet geringer zijn dan in Augustus. Men meende, dat voor zoover de toestand mag worden beoordeeld naar de politieke en strategische verhou dingen, die voor het publiek bloot liggen, deze opvatting niet wel ge rechtvaardigd schijnt. Daarom werd het denkbeeld geopperd de regeering uit te noodigen aan de Kamer in comité generaal een nadere toelichting tot haar zienswijze te verschaffen. Van andere zijde werd echter het denkbeeld van een vergadering in comité generaal bestreden. Men twij felde zeer, of aan de Kamer mede- deelingen zouden worden verstrekt, die op haar beoordeeling van de zaak van grooten invloed zouden kunnen zijn. Voorts wees men erop, dat zulk een vergadering licht ongerustheid in het binnenland en opzien in het bui tenland zou verwekken. Bovendien laat; en Nell Nethercliff zag haar eigen geheim daar weerspiegelend het geheim dat ze verborgen had onder de zachte bedekking van haar droomen, het geheim, dat zij tot nu toe niet onder de oogen had dur ven zien. Toch, hoe duidelijk was alles Een vriendelijk woord van haar kant en van de zijde van Hester, een begrijpen, duidelijker dan woor den dat was allesmaar mevrouw Nethercliff wist, wist zonder eenigen twijfel, dat zij den grooten, sterken man lief had, den man, die voor haar een schuilplaats en een tehuis had gemaakt te midden der donkere woestenij harer dagen. „Dat is het juist", zei Hester kalm „als men het voor een ander doet. Maar er is slechts éen ander in ieders leven, en heel waarschijnlijk ziet hij precies voorbij u heen. Het is met u iets anders," ging zij voort, nog altijd Neil aanziende en elke lijn van schoonheid, eik teeken van goede geboorte in zich opnemend kortom alles, wat het contrast vormde tus- schen haar en mevrouw Nethercliff. „En waarom is het met my anders vroeg Nell, terwijl haar oogen, ech pleegt een vergadering in comité ge neraal over zaken alsj deze aanleiding ie geven tot alierl^ min juiste be richten in de pers,' die, zonder het geheim van het comité generaal te schenden, niet afdoende kunnen wor den tegengesproken en zoodoende een verkeerden invloed hebben. De voorstanders van het denkbeeld merkten hiertegenover weer op, dat in de tegenwoordige tijden het waar lijk geen opzien of ongerustheid kan baren, indien een vergadering van de Kamer, ter bespreking met de regee ring van het in dienst houden van troepen, met gesloten deuren wordt gehouden. Ook meenden zij te weten, dat van vroegere belangrijke vergade ringen in comité-generaal het geheim zeer goed is bewaard gebleven. In de nota wijst de minister, ten betooge dat wegzending van een deel der troepen niet mogelijk is, op het feit dat het actief kleiner is dan in Augustus, doordat het verloop ten gevolge van ziekte, ongeschiktverkla- ringen, vrijstellingen en onbepaalde verloven, niet gedekt is geworden door het in de gelederen treden van de najaarspioeg 1914. Naar aanleiding hiervan werd ge vraagd of het verloop hier bedoeld in den vorm van een verhoudingscij- fer kan worden medegedeeld. Voorts werd door sommige leden betoogd, dat door vroegere inlijving der lichting 1915 voor sterkere aan vulling had kunnen zijn gezorgd.Thans heeft men door uitstel van die oplei ding pirn. 25.000 geoefende mannen minder. En daaronder hoogstwaarschijnlijk vele die geschikt zouden zijn geweest voor kader opleiding. Ten aanzien van verloven van kor ten duur en avondpermissies voor het waarnemen van eigen zaken, werd de opmerking gemaakt, dat door zulke gunsten zeker in belangrijke mate kan worden tegemoet gekomen aan de bezwaren, die de afwezigheid uit zaken voor vele gemobiliseerden me debrengt. Men wees er echter op. dat in dit opzicht ook zeer veel kan wor den bereikt door bij de indeeling der manschappen zooveel mogelijk reke ning te houden met de plaatsen waar zij hunne zaken hebben. Men drong er op aan, dat het le gerbestuur er niet tegen op zie, ook te dezer zake, door verplaatsingen en dergelijke maatregelen, de niet mili taire belangen zooveel als mogelijk is in het oog te houden. Vooral wan neer in de eerstvolgende maanden de landbouwbedrijven hunne arbeids krachten zullen behoeven, krijgt deze zaak groote beteekenis. De wensch werd geuit, dat, in overleg met het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel maatregelen worden ter zonder ze te zien, gingen langs de geheele rij roomvaten, de gewitte muren, het draaien van de karn. „Zie maar uw gelaat en uw handen en uw voeten. Luister naar uw stem. Denk aan al de lieve maniertjes die ze u geleerd hebben, toen u nog een meisje was. Mij hebben ze dat alles nooit geleerd mijn moeder stierf daarvoor te jong en ik ben een gekkin, om mijn gedachten boven mijn stand te laten zwerven." Met de zekerheid harer liefde ja, zelfs schoon zij wist, dal Griff „langs haar heen keek" even zeker als hij langs dit meisje der heide „heenkeek" kwam er een groote teederheid over Nell Nethercliff. Het meisje was niet slechts een boeren meisje, wier leven verre van het hare verwijderd was zij was een zuster, die niet al te wijs liefhad en sympathie noodig had. „Jij zult je maat wel vinden, Hes ter", sprak zij hartelijk. „Wel, je bent nog geen twintig en eens zul je lachen om al deze grillen eens, als je een man hebt en kinderen en een huis, om in orde te houden." Hester hield niet op met karnen, en getroffen, waardoor met deze belan gen rekening wordt geho«den. Enkele leden wenschten in de ge vallen, dat eene echtgenoote van een gemobiliseerde, welke, bij afwezig- heid vdn den man, diens nering drijft, is bevallen, eeh ietwat gunstiger ver lofsregeling voor den man gedurende de eerste dagen na de bevalling. Van de leden, die de vorenstaande opmerkingen maakten, gaven sommige te kennen hun stem over het wets ontwerp te zullen laten afhangen van de nadere inlichtingen, die, naar zij hoopten, de Regeering alsnog zal verschaffen. Andere verklaarden dat zij hun slem niet aan het wetsontwerp zouden ont houden. Door verwerping van het wetsontwerp zou hetgeen zij wensch ten, niet worden bereiktDe Regee ring zou dan immers de oudste land- weerlichting als landstorm onder de wapens kunnen houden. Bovendien wenschten deze leden voor bedoelde lichting geen ontslag uit het land- weerverband, maar wegzending als landweermannen met onbepaald ver lof. En ten slotte zouden deze leden ook geen vrijheid gevoelen in deze aangelegenheid tegen de overtuiging van den minister in te gaan en zoo doende misschien een conflict uit te lokken. Maar juist omdat zij op dit standpunt stonden, meenden zij met te meer klem de Regeering te mogen verzoeken haar volle aandacht aan de gevoerde beschouwingen te wijden en met den meesten ernst te overwegen of het niet mogelijk is alsnog maat regelen in den geest van die be schouwingen te treffen. Tegenover vorenstaande beschou wingen verklaarden andere leden door het in de nota aangevoerde te zijn overtuigd, dat overwegende bezwaren zich tegen verminderen van de sterkte van het actief door wegzending van een lichting verzetten. De Commissie van Rapporteurs vertrouwt, dat de Regeering bereid zal zijn naar aanleiding van de nieuwe punten in dit verslag en de gestelde concrete vragen alsnog een schriftelijk antwoord aan de Kamer te doen toekomen, in dat vertrouwen is de Commissie van het wetsontwerp ge noegzaam voorbereid. Verlof aan militairen. in verband met het groote aantal verzoeken, die den laatsten tijd wor den aangeboden om verlof voor mi litairen, die in gewone omstandig heden eigenaar zijn van een zaak, belast zijn met het beheer van een zaak of met de administratie van een ol ander bedrijf, en ten einde deze militairen in slaat te stellen de balans op te maken, of orde te stellen op hun administratie, heeft de opper bevelhebber van land- en zeemacht haar woorden kwamen met langzame volharding, die geleek op de stem van de karn zelf. „Zeker, misschien zal ik een maat vinden", sprak zij, „maar nooit den man, dien u een ander noemde. Als ik hem vond, zou ik melken en bak ken, schrobben en schuren en stoffen en ik zou denken, dat elke dag een feestdag was. Het zou voor hem zijn, ziet u, en gemakkelijk gaan. Maar ik ben niet iemand om te veranderen, dat is een gave, die ik mis en ik zal hem in deze wereld niet vinden, denk ik. En in de andere wereld als alles waar is, wat de dominee's zeggen, dan is daar weinig hoop op trouwen." „Je bent moe, Hester", zei de an der, niet wetende, hoe het meisje te troosten in haar kalme zekerheid, dat ze ongelukkig was. „Kom binnen, om wat te etenhet is allang over den tijd voor het middagmaal." „Denkt u, dat u voor een oogen- biik kunt karnen Ais men eenmaal begonnen is, kan men er geen mi nuut mee ophouden. Mr. Lomax neemt gewoonlijk mijn plaats in als hij hier met etenstijd is." bepaald, dat in de maanden Januari en Februari, door de korpscomman danten, om bovengenoemde redenen een verlof van ten hoogste 8 dagen kan worden verleend. Teneinde voor dit verlof in aan merking te komen, is het noodig, dat de dienstplichtigen door den burge meester van de gemeente waartoe hij behoort, de noodzakelijkheid van een dergelijk verlof kan doen staven. Het is noodzakelijk, dat de verlo ven zoodanig voor de verschillende aanvragers geschikt worden, dat de dienst daardoor zoo weinig mogelijk bezwaren ondervindt. Onze scheepsbouw. De correspondent van het „Hbld." te Rotterdam meldt Zooals bekend is, zijn de scheeps bouwers van Nederland voor een overwegend peicentage ook de leve ranciers van de Duiische Rijnvaart. Wappert op den Rijn naast de Nedefl- landsche ook de Duitsche vlag van vele vaartuigen, aangenomen mag worden dat deze laatste voor het allergrootste deel evenzeer van Ne- derlandsch maaksel zijn ais de sche pen die onze nationale vlag vertoonen. Verschillende scheepswerven in ons land hebben dan ook hun opkomst en bloei aan de Duiische reederijen te danken. Ook nu nog zijn dezen met vele orders aan de markt, die een welkome aanwinst zouden zijn voor de werven, die zoo langzamer hand hun loopende contracten hebben afgewerkt. Wij vernemen intusschen dat het tot stand komen van nieuv/e over eenkomsten wordt belemmerd door dien de oorlog op allerlei mogelijk heden voorbereid moet doen zijn, zoodat thans andere eischen in de betaling en de afneming worden ge steld. Tot nu toe is het in den scheeps bouw methode, dat de besteller be taalt in termijnen, verband houdende met het voortschrijden van het werk, terwijl dan na voltooiing het schip wordt omvangen aan de scheepswerf. Ditmaal wenschen de Duitsche be stellers van die bestaande betalings usances af te wijken, en zoo al in dit opzicht tot overeenstemming ware te komen, eischen zij zeer beslist dat de aflevering en overneming van het schip hunnerzijds zal plaats hebben op Duitsch gebied, zij het dan nog niet in de betrokken Rijnhaven, dan toch op enkele meters van de grens op eigen terrein. Van een koopmansstandpunt is dit wel te begrijpen. Men neemt aan dat er eensklaps bijv. reden zou be staan voor onze regeering om den uitvoer van schepen te verbieden. Dan zou de Duitsche besteller een nieuw schip in Nederland hebben, waarschijnlijk ook reeds grootendeels „Ja, ja. Ga maar gauw naar binnen en zorg voor jezelf. Je ziet er ver moeid en wit uit, kind." „Het kan zijn, dat ik over mijn etenstijd ben", zei Hester, de karn overgevende aan mevrouw Nethercliff terwijl zij even bleef staan, om te zien, of deze geprofiteerd had van de lessen in het boter maken, waarom zij gedurende de afgeloopen maand nu en dan, half in scherts, half in ernst gevraagd had. Toch was het geen gebrek aan voedsel,geen ovevermoeidheid,wat het meisje mankeerde, en toen zij de hut bereikte, raakte zij nauwelijks de ha- verkoekjes en de kaas aan In plaats daarvan keek zij rondom zich, om te zoeken naar elk gering teeken van Griff's tegenwoordigheid de jas, die aan de deur hing, de zware laarzen, uitgetrokken, toen het werk van gisteren was afgeloopen, de ge- bersten oude pijp, die naast den haard lag. Al de kracht van haar hartstoch telijk, stormachtig hart ging uit naar Qriff. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1