IMA NTE Ikbieoingeh 7Kn 6"id"vs qnft*ü'i Wnlden -S "ltei nfl iv o- donderdag 21 januari ;tbodc tksfers gemeentebestuur. feuilleton No- V7 53e Jaargang 1913 HER ORCHIS! A: lansen, ias. ipulaire, twee Slaapkamers trde Kamers TAANVRAGEI sj ongen Rgin: Fin F. VU O! IRK II Vliint Markt 98. fcingin. Isleton Wen. ID Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke ieestdagen UU een ongeluk UUU voet of oog 1%JU een duim JLUU Nederland en da Oorlog. aUNING. ten 8 ure, FREID. SOUSA. Strauss. Delibes. Suppé. Offenbach. Delibes. Mory. Liszt. arr. Freid. Wagner. \RKELAU. \a. je vrij. ening. IRECTIE. r 4 personen. Br. let s. Courant.' pension. Br. met op- iën, letter C. L. But™ >urant." bek f 0.25, iedere ent. Zonder rabat, blaatsen wordt twee- -aagd een JONGST! beneden de 16 jaai jLERUM, Walstraat raagd een RN1EUWE, Groene1; uitgewekene,wensct SSCHB LESSEN SEN. Brieven ondf 22. Bur. „Vliss. Crt.' JUFFROUW veriaujj iSEN te geven aafl sstraat 66. en 1 Maart een g en nacht. Zich nj nds na 7 uur, b( 1G, 24, Groote Marlt ;-aagd nten aan den Singel' igen bij Mevrou# kstraat. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1 —4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel I gulden bij levens- lange ongeschikt heid tot werken De abonnés, in 't bezit eener Ofïfl ft polis, zijn GRATIS verze /111 III kerd tegen ongelukken voor: tmWW Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam gulden bij verlies van een wijsvinger 25 gulden bij verlie» van eiken anderen vinger. SCHOOLGELD. Afkondiging van de uitvoerbaar ver telaarde kohieren voor het school geld op de openbare lagere scholen. Schooljaar 1914/1915. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat de kohieren nos. 1 voor het schoolgeld op de openbare lagere scholen C en E, en D en dat voor het schoolgeld op de Herhalingscursussen voor jongens en voor Meisjes voor het schooljaar 1914/1915 na door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 8 Januari 1915 no.54 te zijn goedgekeurd, op heden in af schrift gedurende den tijd van vijf maanden op de Secretarie der gemeen te voor een ieder ter lezing zijn neer gelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 21 Januari 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. De Koningin en het leger. Een milicien schrijft uit Den Haag aan de „Soldatenkrant" Het is mij een behoefte het onder staande mede te deelen Op den 16en Januari hadden wij een divisie-oefening. Het weer dat we hadden was echt guur. Nu en dan hadden we regen en hagelbuien, die ons in het gelaat slriemden. Maar wat mij en zeker ook de anderen goeddeed, was dat onze geëerbiedig de Koningin zoo geheel en al met haar soldaten meeleeft. Immers bij Voorschoten stond zij in de modder, in regen en wind het voorbijtrekken der troepen aan te zien gedurende ongeveer 4 uren. Dit deed mij en naar ik hoop al onze soldaten ont- zetlend goed en geeft blijk, hoe onze Vorstin in deze tijden met haar sol daten meeleeft. Ik hoop niet, dat het gebeurt, maar mocht het zijn dat ons vaderland nog eens in gevaar kwam dan zouden wij allen eendrachtig, zonder rang of stand, ons leven veil hebben voor Koningin en vaderland. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal hoogstwaar schijnlijk tegen Maandag 24 dezer bijeengeroepen worden, ter behande ling o.a. van Landweer- en Militie wetjes (langer m dienst houden van landweer en militie), die in elk geval, met het oog op de wederbijeenkomst der Eerste Kamer a.s. Dinsdag-avond, vóór of op Dinsdag zullen moeten zijn afgedaan. door S. H. 34) o(Nadruk verboden. Zoo eenvoudig als zijn leven den laatsten tijd geweest was, merkte Grift, dat dubbelhartigheid tot hem terug keerde met de noodzakelijkheid van maatschappelijken omgang. Even voor Lostwithens wendde hij zich tot den Squire. „Ik zal voorgaan en de lichten ont steken. Het is een slecht welkom, als het huis donker is," zei hij, als voor wendsel gebruikend de oudste der heidetradities, die voorschreef dat een gastheer den komenden gast ver lichte vensters toonde. Hij galoppeerde naar de deur der hui, steeg af en snelde naar binnen. De kamer was geheel duister, of schoon hij verwacht had, Nell te zien zitten met den gloed van het turfvuurtje op haar gelaat. Haastig zocht hij kaars en stak haar aan. De hut was leeg. Het gebruik van rogge. De volgende circulaire is door den minister van landbouw gericht aan de burgemeesters dd. 19 januari 1915 Het zal u bekend zijn, dat de voor raad rogge hier te lande, vergeleken bij de behoefte, die daaraan bestaat voor het bakken van brood, zeer ge ring is, terwijl de mogelijkheid uitge sloten is, om in dien toestand voors hands door invoer verbetering te bren gen. Het is daarom noodzakelijk, dat zoo spaarzaam mogelijk met den aan wezigen voorraad worde omgegaan. Genomen bakproeven hebben be wezen, dat een zeer smakelijk rogge brood, dat behoudens een iets lichtere kleur, alle eigenschappen van het gewone roggebrood bezit, bereid kan worden uit een mengsel, bestaande voor de helft uit rogge en voor de helft uit tarwe. Wanneer overal het roggebrood voortaan deze samenstelling had zou de aanwezige voorraad rogge voor de bereiding van roggebrood twee maal zoo lang zijn, en vermoedelijk zal, wanneer spoedig een dergelijke vermenging algemeen wordt toegepast, voldoende rogge aanwezig zijn om tot den volgenden oogst in de be hoeften te voorzien. Het oogenblik schijnt mij daarom gekomen om u te verzoeken te willen gelasten, dat rog gebrood in uwe gemeente voortaan uitsluitend worde samengesteld als hierboven aangegeven. Het komt mij voorshands niet wen- schelijk voor een maximumprijs voor het aldus samengestelde brood vast te stellen. Ik zal daar eerst toe over gaan, indien mij blijkt, dat daarvoor te hoöge prijzen worden gevraagd. De prijs van dit brood zou mijns inziens kunnen worden .gesteld op 1 cent hooger dan de prijs van rogge brood, uitsluitend bestaande uit rogge, een prijsverhooging, die ongetwijfeld van lang niet zoo groote beteekenis is, als wanneer de bevolking zou zijn genoodzaakt tarwebrood te eten, dat 6 a 7 cent per K. G. duurder is dan roggebrood en voor ben die aan roggebrood gewend zijn, minder ge schikt is. Voor het vermengen van rogge met tarwe voor de vervaardiging van z.g. gebroken roggebrood, waarbij de ver menging zal moeten plaats hebben vóór het breken, zal tarwe door mij op aanvrage beschikbaar worden ge steld door bemiddeling van de rogge- ol voedingscommissie in de verschil lende provincies en in de provincie Noord-Holland door bemiddeling van den Commissaris der Koningin, aan wie dus eventueeie aanvragen om tarwe voor dit doel zijn te richten. Het spreekt van zelf, dat die tarwe alleen mag worden gebruikt voor de vermenging met rogge voor de be reiding van roggebrood, en niet voor „Kleine kameraad 1" ri ep hij. „Er is gevaar!" Er kwam geen antwoord. Zelfs Trash was er niet, om zijn weikomstgeblaf te doen hooren. Tevergeefs opende Grift de deur van de turfschuur en gluurde naar binnen. Nell Neihercliff was verdwenen en, wat het vreemd ste was van alles de hond was ook weg. HOOFDSTUK XVII. Nadat Griff naar Windy Farm was gereden had mevrouw Neihercliff haar bezigheden te Lostwithens verricht met een kalme opgewektheid. De sombere voorgevoelens van den vo- rigen avond waren verdwenen zij kon nu lachen om den angst voor onheil, die de pracht van de maan voor haar verduisterd had en aan den suizenden avondwind iets kiagends en onheilspellends had gegeven. Toen zij haar werk gedaan had, liep zij de hut uit, bleef staan aan den rand van het hooge land boven de ontginning; zij liet haar blikken over de Jieide gaan en mompelde: „Ik was onvermoeid gisteravond." Het scheen onmogelijk op een dag andere doeleinden mag worden aan gewend. Ik doe hierbij een dringend beroep op uwe medewerking terzake. Indien u mocht meenen, niet aan mijn verzoek te kunnen voldoen, zoude ik, daar deze regeling door mij van zeer groot bdang wordt geacht, tot mijn leedwezen genoopt zijn, alle in uwe gemeente aanwezige rogge in beslag te nemen. Reizen naar Engeland. De directie van de Maatschappij „Zeeland" maakt bekend, dat reizigers voor Engeland, voorzien dienen te zijn van een paspoort, afgeteekend door den Britschen iconsul te Amster dam, Rotterdam of Vlissingen. Zonder deze paspoorten loopen zij groot ge vaar niet in Engeland te worden toe gelaten. Engelschen behoeven zulk een bewijs niet te hebben. Voorts dringt de directie er nog maals op aan, dat men minstens drie dagen te voren een plaats op de booten bespreekt, desnoods telegra fisch met betaald antwoord. Zonder bericht van de directie dat er op de booten plaats is, kan men volstrekt geen recht doen gelden met een eerst volgende boot te vertrekken. Belgische vluchtelingen naar Engeland. De minister van binnenlandsche zaken heeft tot de Commissarissen der Koningin een schrijven gericht, waarin o.m. het volgende voorkomt Zooals u bekend zal zijn, vertrekken in den laatsten tijd vele vluchtelingen naar Engeland. Daarbij wordt in de haven van vertrek vanwege den op- petbevelhebber valland- en zeemacht toegezien, opdat esne georganiseerde uittocht van mannelijke vluchtelingen van dienstplichtigen leeftijd worde tegengegaan. Naar mij nu bleek, wordt te Am sterdam aan de Belgische vluchtelin gen, die vandaar naar Engelandjwen- schen te vertrekken, een door een commissaris van politie voor „gezien" geparafeerd bewijs uitgereikt, op weik bewijs van den vluchteling, leeftijd, piaats van herkomst, enz. zijn ver meld, Te Amsterdam wordt, voordat bedoeld bewijs wordt afgegeven, con trole uitgeoefend, ook wat betreft eventueeie dienstplichtigheid, enz. Zoo een dergelijk bewijs ook in andere gemeenten waar de aanwezige vluchtelingen zijn geregistreerd, werd afgegeven, zou daardoor, naar mij door tusschenkomst van den opper bevelhebber van land- en zeemacht wordt medegedeeld, de .controle in de haven van vertrek op den uittocht van Belgische vluchtelingen naar Engeland zeer worden vergemakke lijkt." De Geref. Kerken in België „De Slandaard" schrijft De keikeraden der Geref. kerken als deze iets anders te gevoelen dan een groote tevredenheid en blijdschap. Het was een morgen van overvloedige vreugde vreugde van de leeuwe riken, die niet stilkonden zijn vreugde van de levenssappen, die opkropen in elke struik, in elk heideplantje en weer te voorschijn kwamen in gou den bladeren, in groene blaadjes, in elke tint van bruin en roodvreugde van de bedrijvige, vroolijke bij, die overal haar schatten vergaarde. Lam meren dartelden in de weide beneden, het veld, dat dor en onvruchtbaar geweest was vóór Griff kwam. En in de verte stonden de statige heuvels als moeders, die haar kinderen be waakten, al haar kinderen op de groote, vlakke heide. Deze voortdurende verandering van uitzicht was het, die in Neli's oogen aan de heide haar eigenaardige be koring gaf. Misschien gat zij er zelf een persoonlijke kleur aan, ziende, hoe de - heide en de meester van Lostwithens één waren niet alleen in hun soberheid en gestrengheid, maar ook in hun vriendelijke bereidwil ligheid, de zwakken te helpen en tot kracht te brengen. Als een echte van Brussel en Antwerpen hebben thans gezamenlijk een bede om steun gericht aan de Geref. kerken in Neder land. Door den oorlogstoestand werd het ker.kelijk leven dezer beide zuster kerken in zijn gang niet minder ver stoord dan zooveel dat weleer in België bloeide. Het grootste deel van de beide gemeenten week uit naar Nederland, en die nog achterbleven werden in zaken en bedrijf zoo zwaar getroffen, dat zij zich onmogelijk de zelfde groote opofferingen als vroeger voor het kerkelijk leven kunnen ge troosten. In grooien financieeien nood kwamen beide kerken daardoor. Tekorten te Brussel in de kas voor den Evangelisatie-arbeid, in die der kerk en der diaconie. In Antwerpen zal de kerk zonder krachtigen steun uit Nederland onmogelijk weer een eigen dienaar in de vacature dr. Hepp kunnen beroependeze kerk zucht nu reeds onder de rente en aflossing der hypotheek op haar kerkgebouw. Gewaardeerd worden de in onze pers geopperde plannen tot steun verlening aan de Belgische kerken. Echter kon voor de door ons blad vroeger voorgestelde Kerstcollecte geen aanvrage uitgaan, omdat de ver breking van alle verbinding met Holland de bespreking daarover on mogelijk maakte. Maar nu door de vriendelijke bemiddeling van het Ned. gezantschap te Brussel een reispas verkregen kon worden voor dg ver dere ontwikkeling van dit plan, doen de beide kerken haar verzoek om het houden eener collecte. Voor de an dere Protestantsche kerken in België, de Belgische Zendingskerk en de Staatskerk, wordt in de Protestantsche kerken van Zwitserland en Engeland gecollecteerd. Door flinken financi eeien steun zou de kerk van Brussel ook in staat zijn haar Evangelist on der de in Holland geïnterneerde of uitgeweken landgenooten te laten ar beiden. Voor dien arbeid zijn nu reeds van Hervormde zijde een twee tal Belgen, de predikant van de kerk van Mechelen en een Evangelist van een der Brusseische Evangelisatie- posten aangesteld. De voorzitter der Generale Synode, dr. J. C. de Moor, te 's Gravenhage, zal gaarne nu het postverkeer met België verbroken is, gelden voor de Geref. kerken in België in ontvangst nemen. De Nederlandscbe vakorganisatie. Verschenen is het door het Cen traal Bureau voor de Statistiek be werkte „Beknopt Overzicht van den omvang der Vakorganisatie op 1 ja nuari 1914". De vijf centralen omvatten op 1 Januari 1914 137.893 vakverenigin gen (d. i. 62.60 pet. van het totaal in het rijk). Op 1 Jan. 1913 was dit percentage 53.66. vrouw had zij den mannenblik en de kracht van mannenhersens noodig, om de natuur voor haar te vertolken, en door Griff's werk, door zijn om gang met zieke beesten, door de lange gesprekken, die zij des avonds hadden over de verborgen wonderen der heide, leerde zij het karakter van die heide kennen. Dezen morgen waren haar gedach ten geheel bij Griff en zij deed geen moeite ze tegen te houden. Zoovele dingen, wel waard geweien te wor den, had hij haar geleerd, en daar door deze heide, die eens zoo dood en nutteloos had geschenen, voor haar tot een land gemaakt vol bedrijvig leven De vrouw zuchtte, toen zij vandaag aan al deze dingen dacht zuchtte van groote tevredenheid. Eindelijk ontwaakte zij uit haar gedroom, en riep Trash„Zie eens, Trash, hoe hoog de zon al staat," zei ze lachend. „Wij moeten niet langer aan ons gedroom toegeven, jij en ik, maar wij moeten eens gaan zien, wat Hester in 't melkhuis doet." Trash, nog ernstiger dan gewoon lijk, zooals altijd het geval met hem was, als hij was achtergelaten om op De groep der confessioneele orga nisaties nam toe van 924 vereenigin- gen met 43.194 leden op 1 Januari 1913 tot 1063 vereenigingen met 52.310 leden op 1 Januari 1914. De overige vakvereenigingen stegen in aantal van 1776 tot 2160 en het leden tal van 145.336 tot 167.965. Uit den staat betreffende het aantal georganiseerden, die niet tot de werk lieden in engeren zin behooren, blijkt, dat het aantal van dezen op 1 Jan. 1914 50.967 bedroeg (in 825 vereeni gingen), tegen 47.364 op 1 Januari 1913 (in 755 vereenigingen). De oorlog en de Duitsche sociaal-democraten. De Londensche correspondent van „de Matin" heeft een manifest ont vangen van eenige Duitsche sociaal democraten, die op het oogenblik te Rotterdam vertoeven en behooren tot de oppositie tegen de houding van het partijbestuur en de Rijksdagfractie. Het manifest is onderteekend door Karl Bernstein, Emil Gott, Gustav Ochs, Franz Gaussen, Jacob Mamels- dorf, Conrad Schwabb, Ernst Schuster en Albrecht Zettel en is gericht aan de arbeiders van de geheele wereld. Eerst wordt medegedeeld, dat in Oos tenrijk onder het proletariaat reeds een kentering in de meening ten op zichte van den ooTlog merkbaar is. Dat proletariaat begint eindelijk te begrijpen, dat de Regeering te Weenen het verwerpelijke werktuig van de militairistische enonmenschelijke kliek te Berlijn is en dat miliioenen on schuldige vrouwen en kinderen in Galicië en Polen, die in gebrek en angst zitten, in een niet minder vree- selijken of minder beschamenden toe stand verkeeren dan hun zusters en broeders in België. Oostenrijk tracht thans een einde te maken aan het treurspel en roept de hulp van het Vaticaan in, om van de verbonden mogendheden gun stige vredesvoorwaarden te krijgen. Het manifest betoogt dan verder, dat de sociaal-democraten in den Duit- schen Rijksdag, op Liebknecht na, laf zijn geweest en prijst de onver moeide pogingen van twee wakkere vrouwen: Rosa Luxemburg en Klara Zetkin, ten gunste van een internatio nale entente tegen de militaire dwin gelandij. De onderteekenaars zeggen volkomen te deelen in de hoop, door Hermann Midler uitgesproken, dat de „slechte en bloedige worsteling" spoedig zal eindigen. Zij wenschen dat er op de aanstaande conferentie te Kopenhagen geen verwarring zal heerschen. Dat men goed begrijpe wat hier het eenige duidelijke feit is, namelijk dit, dat het Pruisische mili tairisme de geesel der menschheid is. Het Duitsche volk kan het slechts met geweld verpletteren en dat geweld te passen Trash stond op en ging naast haar de helling af, zich dicht tegen haar aandrukkend en nu en dan om zich heen ziend, alsof hij rondzag naar een vijand, dien hij van de vrouw naast zich moest afhouden. Hij wist niet, arm, trouw beest, dat, vóór de zon zou ondergaan, een vij and zou komen, waarvoor hij niet bij machte zou zijn, haar te beschermen. Toen zij het melkhuis naderden, klonk hun het. lage, vredig geluid van de karn tegemoet en Nell bleef op den drempel staan, evenals Griff had gedaan, om hei meisje gade te slaan. Zij zong, terwijl zij werkte niet gelukkig, maar met een droefgeestig heid, die niet in harmonie scheen met de zonnige melkkamer en de op wekkende muziek van het karnen. Toch was de stem, vol en diep, wel geschikt om een luisteraar stil te makenhet was slechts een welbe kend lied der heide, dat zij zong, maar dood en leven, hartstocht en wilde wroeging schenen te liggen in de woorden, die zeker een zachter beteekenis hadden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1