WOENSDAG 30 JANUARI Nederland en de Oorlog. -No. lö 53e Jaargang 1915 Uitgave: Firma F. VAN Ut VELDE Jr., Heine Harkt 58, Vlissingen. Teletoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Onbestelbare Brieven VLISS1NGSCHE COURANT abonnementsprijs: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Deabonnés in 't bezit eener Otfï rt fïgulden bij levens- gulden bij dood AAA gulden bij verlies .J gulden bij verlies A /N gulden bij verlies ^gulden bij verlies oolis ziin GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- li door van een hand, ||1|| van| vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: uUUw heid tot werken I HU een ongeluk UUU voet of oog AW een duim 1.UU wijsvinger anderen vinger. Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „lioll, Alg. Verzek, Bank" te Schiedam bekendmaking. De Burgemeester van Vlissingen; gelet op de circulaire van den Mi nister van .Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d! 16 Januari 1914 no. 1136 5e Afd. brengt ter algemeene kennis dat door voormelden Minister de kaasprijzen voor en gros en détail als volgt zijn vastgesteld A. voor den verkoop en gros: voor volvette Goudsche Mei- en Sep- femb.-kaasmetRijksm. f49 p. 50K.G. voor volv. Goudsche Mei en Septemberkaas 47 50 voor volv. jonge Goudsche kaas met Rijksmerk 40 50 voor volvette jonge Goud sche kaas 38 50 voor Edammer Mei- en Septemberkaas 40 42 50 voor j. Edammer 40 38 50 voorGoudschekaas40 37 50 voor Edammer en Goud sche kaas 30 33 50 voor Edammer en Goud sche kaas 20 28 50 voor magere Edammer en Goudsche kaas 18 50 voor Friesche Nagelkaas 23 50 voor Leidsche enDelftsche Komijne kaas 40 50 B. voor den verkoop en detail voor volvette Goudsche Mei- en Sep- temb.-kaas met Rijksm. 62' ct. p.Pond voor volv. Goudsche Mei en Septemberkaas 60 voor volv. jonge Goudsche kaas met Rijksmerk 52a voor volvette jonge Goud sche kaas 50 voor Edammer Mei- en Septemberkaas 40 55 voor j. Edammer 40 50 voor Goudsche 40 47' voor Edammer en Goud sche kaas 30 40 voor Edammer en Goud sche kaas 20 35 voor magere Edammer en Goudsche kaas 25 voor Friesche Nagelkaas 30 voor Leidsche en Delftsche Komijne kaas 55 Nadere inlichtingen dienaangaande zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Se cretarie. Vlissingen, 19 Januari 1915. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. MILITIE. Aangifte ter inschrijving De Burgemeester der gemeente Vlis singen brengt nogmaals ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de Dt bit i i tolk door S. H. 83) O(Nadruk verboden Eindelijk, toen hij al dichtbij het pad naar zijn huis was, kreeg hij een ingeving. Hij lachte en raakte de ooren van de merrie met zijn zweep aan; want, Ned kennende, wist hij, dat zijn plan een goede kans van slagen had. „Het zal een mooie match zijn," mompelde hij, „en Ned betaalt altijd zijn schulden, als hij maar eenigszins kan." Hij sloeg juist het Moss pad in, toen een luid „Hallo 1" achter hem klonk. Hij keerde zich om en zag Squire Daneholme op een grijs paard, even groot en zwaar als de Squire zelt. „Ik dacht het wel, dat jij het was," 'iep de Squire vroolijk, terwijl hij naderbij kwam. Ik heb je niet meer gezien na den avond, dat je bij me dineerde, maar zoo'n gestalte herin- in het jaar 1896 geboren mannelijke personen dat de aangifte ter inschrij ving voor de Militie in de maand Januari behoort te geschieden. Voor het doen van de aangifte ter inschrijving beslaat gelegenheid ter Gemeente-Secretarie (Bureau Militie) eiken werkdag van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m., uitgezonderd Zaterdag, op welken dag de inschrijving van 9—12 uur v.m. is opengesteld. Zullende belanghebbenden het aan zich zeiven te wijten hebben indien bij veronachtzaming van de op hen rustende verplichtingen op hen de bij art. 102 der Militiewet bedreigde straffen worden toegepast. Vlissingen, 20 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tabaksbelasting. Naar aanleiding van het voornemen van den min. van Financiën tot het invoeren van een belasting op tabak en de benoeming eener commissie om aan den minister te dezer zake advies uit te brengen in den vorm van een ontwerp van wet met memorie van toelichting, heeft de Kamer van Arbeid yoor de voedings- en genot- mindelen te 's Gravenhage zich tot den minister gewend. Zij verzoekt, dat de Kamers van Arbeid in de gelegenheid mogen worden gesteld van bedoeld advies kennis te nemen voordat dit aan het dep. wordt ingediend om aldus met bekwamen spoed haar even- tueele bezwaren aan de commissie te kunnen kenbaar maken. Inlijving der lichting 1915. Op 16 en 17 Februari a. s. zullen worden ingelijfd de dienstplichtigen der lichting van 1915 lo. die toegewezen zijn aan het tweede bataljon van elk der regimen ten grenadiers, jagers en infanterie, met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het bewijs, bedoeld in art. 70, eerste lid der Militiewet 2o. die toegewezen zijn aan 't wape» der infanterie en van wie op grond van het door hen genoten onderwijs kan worden verwacht, dat zij de ge schiktheid bezitten om in opleiding te worden genomen voor den rang van officier 3o. die toegewezen zijn aan het eerste bataljon van elk der onder lo. genoemde regimenten en in het be zit zijn van het daarin bedoeld be wijs. De inlijving van de dienstplichti gen, die toegewezen aan het tweede nert men zich allicht vooral te paard. Je bent de zoon van Roger Lomax, van Marshcotes nu, je vader zou zich niet over je behoeven te schamen, ik heb je niet lang gele den een avondbezoek gebracht, Lo max, maar je was uit 1" „Dat heb ik gehoord," zei Griff, voelende, dat hij een kleur kreeg. „Ja, jou slimme schelm, dat begrijp ik, datje dat gehoord hebt. Ik kwam, om een strooper te zoeken en vond twee meisjes de eene had wel een sierlijk figuurtje, maar klein en wilde haar gelaat maar niet naar me toe- keeren maar de ander bij den Hemel, ik wilde, dat ik eenige jaren jonger geweest was. Groot en recht, met oogen als omsluierde sterren ik heb nooit zooiets gezien. Nu, nu, het is leven en laten Teven en ik zag, dat je goede reden had, om in de wildernis te Ieven.Maar waarom twee, jongen, waarom twee in éene kleine hut Griff's gelaat werd hard, wat Squire Daneholme nog meer deed lachen. „U vergist u, Sir u vergist u deerlijk, zeg ik u „O, zeker, zeker. Zie je Lomax, ik bataljon van elk der regimenten gre nadiers, jagers en infanterie, in het bezit zijn van het onder lo. bedoeld bewijs, zal, behoudens nadere beve len, geschieden op 16 en 17 April a.s. Alleen om zeer gewichtige redenen, waaronder in dit geval ookstudiebe- langen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplich tigen uitstel van eerste oefening wor den verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den minister van oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het wettelijk be staan van de reden der aanvrage. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordtingetrokken, zoo dra de omstandigheden daartoe aan leiding mochten geven. Een taak voor de spaarbanken. Mr. A. van Gijn schrijft aan de „Nieuwe Ct." De Staatsleening is geplaatst, zeer mooi geplaatst. Blijkens de opgave in de „Staatscourant" is er van de in schrijvingen voor f 142 millioen pre ferent als alle preferente inschrijvin gen of onderdeelen van inschrijvingen gemiddeld f 5000 bedroegen (f10,000 is 't maximum der preferente), dan zouden er reeds 28,000 deelnemers voor een betrekkelijk klein bedrag moeten zijn. Er zullen vermoedelijk wel uitgewerkte statistieken verschij nen, doch zeker kan worden gezegd dat er tienduizenden deelnemers van minder dan f 1000 zijn en daaronder zeer velen, die riet vee! andere ef fecten bezitten en die om deel te nemen in de oorlogsleening hun te goed bij spaarbanken opvroegen. Dit is nu op zich zelf een goede zaak. Doch er zijn bezwaren aan ver bonden. Zeer velen van deze perso nen zullen, als hun de stukjes van f 100, f 200 of f 500 uitgereikt zijn, moeite hebben met het bewaren. Een zeer groot voordeel van spaarbankin lagen is, dat men van alle zorgen daaromtrent bevrijd is. Effecten moeten tegen brand en diefstal beveiligd worden, en in eenvoudige gezinnen, naar de ondervinding leert, ook tegen domheid en onvoorzichtigheid van huisgenooten- En ze staan in nog éen opzichtachter bij spaarbankboekjes. Als de eigenaar sterft, draagt de spaarbank wei zorg, dat hetgeen de overledene te vorde ren had in handen van de ware erf genamen komt; eenige formaliteiten voor de afschrijving door de erfgena men vorderen toch wel haast alle spaarbanken. Effecten in een kast of kabinet bewaard, vallen echter zeer vaak in de handen van wie er het eerst van op het spoor komt, van familieleden die wat meer dan de beloofde dien avond, je spoedig eens te komen opzoeken nu ga ik van daag maar met je mee, ofschoon ik op weg was den ouden Earnshaw op te zoeken. Hij heeft een bruinen pa trijshond te koop, heb ik gehoord, een prachtdier, maar dat moet dan maar wachten tot een anderen dag." Griff had zijn gelijke ontmoet in stijfhoofdigheid en in het blijven vast houden van een grilhij wist, dat deze wilde Squire met hem zou mee rijden. hij kon zeggen, wat hij wilde en dit des te halsstarriger zou doen, als hij tegenwerpingen maakte. Wat scheelde de wereld toch, dal zij een man niet met rust kon laten die een zwervelinge op de heide vond en al zijn krachten inspande, om haar te verbergen voor een wereld, die haar verschrikte en mishandelde? „Je welkom is niet over-hartelijk", zei Squire Daneholme, toen zij het pad naar huis insloegen. „Vrees je de mededinging van een ouden man zeg, jonge schelm „ik vrees niets op aarde behalve het geschetter op de markt", viel Griff hem stormachtig in de rede. „Wat gaat het u aan, als ik verkies anderen van den overledene wisten, of wel hem in de laatste dagen op gepast hebben, en somtijds vaa bui- tenstaandeis. Wie wel eens in consul- tatiebureau's of bureau's van juridisch advies voor werklieden enz. gezeten hebben, kennen de gevallen bij me nigte, dat hetgeen een overledene bezat aan effectjes waarschijnlijk niet in goede handen kwam, terwijl er toch niets aan te doen was. Daarom zouden de spaarbanken goed doen hun voormalige beleggers, die op de Staatsleening teekenden, niet los te laten, doch tegen een kleine vergoeding voor die lieden de gele genheid te openen de stukken te be waren. Voor brand en diefstal is dan geen gevaar, terwijl bij overlijden de stukken kunnen worden afgegeven aan hen die daarop zij het sum mier hun recht bewijzen. Aan zulk een bewaring kan verbonden worden het verzilveren van de coupons en het innen van de hoofdsom ingeval van uitloting. De geïnde bedragen kunnen terstond weder aan het spaar banktegoed van den rechthebbende worden toegevoegd, wat de kans vergroot, dat die bedragen evenals de rente der spaarbank zelf, ook weer geheel of gedeeltelijk gespaard wor den. Sommige spaarbanken zijn reeds nuttig in dezen geest werkzaam, zij kunnen echter meer propaganda daar voor maken, nu er vermoedelijk tal- looze kleine effectenbezitters bij komen Andere banken kunnen en moeten dezen dienst beginnen. Het oogenblik is thans gunstig, doch er is haast bij de zaak. De meeste uitbetalingen door spaarbanken van hetgeen van 1—8 Februari moet wor den gestort op de leening, moeten nog plaats hebben. Men vrage ieder,die thans noemens waardige bedragen opvraagt, of zulks wellicht geschiedt voor storting op de Staatsleening en biede in dat ge val dadelijk aan de bewaring der stukken (met Inning van coupons enz). Voor de berging is wellicht aan te bevelen alle stukken van de leening bij elkaar te bewaren, gerangschikt op nummer en met een lijst van de eigenaars. Het is wellicht ook aan te bevelen, dat de spaarbanken de effecten recht streeks voor de kleine beleggers, die voor de storting gelden opvroegen, afhalen. Ingeval de betrokkenen zelf ingeschreven hebben, zullen de stor tingskantoren wel te instrueeren zijn, dat zij de stukken aan spaarbanken mogen afgeven (tegen storting natuur lijk) indien op het toewijzingsbiljet door den inschrijver is te kennen ge geven, dat hij storting door en afgifte aan een spaarbank wenscht. Wanneer een bankier of kassier voor den betrokkene heeft ingeschre ven, dan kan de spaarbank met dezen aan vrienden een schuilplaats te ge ven Ik zeg u, Squire, ik heb u niet te Lostwithens noodig." De Squire meesmuilde slechts. „Een telg van het oude geslacht," zei hij, „een waardige telg van het oude geslacht. Ik weet nog zeer goed, dat je vader er zich op beroemde, dat hij zijn hümeur zoo in bedwang had maar, bij den Hemel, het was erger dan het mijne, als het eenmaal was opgewekt. Ik ga met je mee, omdat ik er mijn zinnen op gezet heb," vosgde hij er opgewekt bij. „Als je verkiest een scherts verkeerd op te nemen, dan laat je me denken, dal er waarheid ls in het gebabbel der men- schen wat ik nu niet geloof. Kom, jongen, ik heb den laatsten tijd meer over je gehoord, dan je weet ik heb ook gehoord over het moeilijke leven.dat je ieed.en ik heb gezegd, dat je een dwaas was, een kranige dwaas, wat je reden ook is en ik dacht, dat je wei graag een oud vriend van je vader zoudt zien, zelfs als hij je een beetje plaagde met het aardige gezelschap, dat je er daar op Lost withens op na houdt. Het is waar, mfjn scherts is soms wat ruwmaar een regeling treffen, daartoe door den inlegger, die in de leening deelnam, gemachtigd. Dat vele duizenden kleine lieden aan de leening deelnamen is een ge luk aan de spaarbanken, de vorige bewaarders van hun geld in vele ge vallen, de schoone taak om de scha duwzijden van die deelneming zooveel mogelijk op te heffen. Hoe minder van de, waarschijnlijk honderdduizen den stukjes van f 100 en f 200, die uitgegeven zullen worden, een kabinet, bedstede of muurkast als bergplaats vinden, hoe beter. Lijstvan onbestelbare brieven en brief kaarten, aan het postkantoor alhier ontvangen gedurende de eersie helft der maand januari. V. Adolfs, Vlissingen. J. B Vlissingen (2 stuks). Ballaux, Amers foort. C. Bertman, Amersfoort. Bom- man, Middelburg. A. Braband, Har derwijk. P. Brausoor, Amersfoort. J. Casteels, Amersfoort. J. Caudron, Harderwijk. A. Coure, Zeist. L. Chaffaij, Amsterdam. J. Christiaans, Harderwijk. G. Debels, Vlissingen. G. Dijckere, Harderwijk. P. Degraves, Vlissingen. J. Delfart, Harderwijk. J. Delurière, A. Denauraij, beiden Amers foort. B. Deunes, Haag. L. Deroudtte, Roosendaal. E. Desmet, Vlissingen. H. Donnen, Tilburg. M. Drijberg, Dusépulde, beiden Amersfoort. E-. Girard, Roosendaal. A. Gabriël, Amersfoort. H. Garrels, Haag. L. R. Germaine, Amersfoort. Goigisseu, Zeist. Gaswin, Amsterdam. G. Gaul, Harderwijk. G. Groetens, Haag. F. Hedgren, P. van Herteburg, beiden Vlissingen. B. v. d. Heuveï, Leiden. V. Heijterhagen, L. Huijers, beiden Harderwijk. P. jonker, Amsterdam. Junus, Rotterdam. Kalant, Sas van Gent. R. Kalt, Winschoten. M. van Laber, Vlissingen. F. Lauraex, Rot terdam. J. Lebirel, Amersfoort. C. Loore, Rotterdam. Lorreutop, J. Lur- rian, beiden Nunspeet. Machgiels, Rotterdam. F. van Namen, Vlissingen. L. Ophoff, Neuzen. Ch. du Pauw, Vlissingen. Ch. Pinte, Middelburg. C. Raepeds, Harderwijk. Risseeuw, Hel- levoetsluis. P. F. Rurgnoi, Zeist. F. Rurigooi, Harderwijk. H. SKoog aan de Zaan. P. W. A. Schout, Hoo- gerheide. F. Smits, Nispen. G. Spring- uil, Roosendaal. C. Steuz, Roosendaal (4 stuks). L. Tabariaux, Haag. V. Tibbe, Harderwijk. Vandevelde, Vlis singen. Vermochen, Rotterdam, A. Verlegh, Amersfoort. L. Vrients, Zuid holland. P. Bastiaanse, Putte. Civeus, Bergen op Zoom. H. Ditmar, Harder wijk. E. Dolange, Haag. Eegenant, Valkenswaart. P. Garin, Scheveningen, R. Hotel, J. Janvier, beiden Vlissin- dan, wij weten allemaal, dat ik in mijn tijd een duivel geweest ben." Griff lachte, ondanks zichzelf. Hij wist zeer goed dat de Squire niet zou opgeven, al stond zijn leven er bij op 't spel. „U is nóg een duivel, Sir, als ik de waarheid mag zeggen," zei Griff. „Toch, wij zullen u zoo goed ont vangen als wij kunnen." „Wij, welzeker 1" brulde de Squire, met hartelijk gelach. „Dat komt er gemakkelijk bij je uit, Lomax. Ik zei wel, dat je een telg waart van het oude geslacht." Griff antwoordde nietszij nader den nu Lostwithens, en hij kon geen uitweg vinden voor de vrouw, aan wie hij, als zijn gast, beloofd had, dat zij aan geen beleedigingen zou blootstaan. Als de Squire van aange zicht tot aangezicht kwam met Nell Nethercliff, zijn nicht, dan zou er een storm opsteken, zooals zelfs Ling Crag heide de laatste jaren niet had bijgewoonddoch hoe kon hij de ont moeting vermijden (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1