W OENSDAG srs?&Tb,f",s: 9flnncr=« 7nn """idood qim -W* 150"tarioo No. 302 UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Teleloon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Zij die zich met 1 Januari 0p de dagelijks verschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT" abon- neeren, ontvangen de Courant tot dien datum GRATIS. BERICHT. KAMEROVERZICHT- FEUILLETON üsdarland en de Oorlog. BINNENLAND 1914' pngeboden, ook nette en wel- voorzien van ook dienstig (an Kantwerk. Crt." VLISSiNGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ0.40; voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prfls Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege kerd tegen ongelukken voor: Z&UUU heid tot werken Üll een ongeluk tiUll ^üetTf ooa Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs nn*Ai( l k L?ewljs, een ongeluk bekomen ep trien, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd doer de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam gulden bij verlies van een wijsvinger 25 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Met het oog op het Kerst feest zal de „Vlissingsche Courant" Vrijdag en Zaterdag a.s. niet verschijnen. Het nummer voor Zaterdag zal Don derdagavond uitkomen en verzoeken we H. H. Adverteerders beleefd ad- vertentiën voor dat nummer uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur ons te doen toekomen. pe uitgevers. Vergadering van Dinsdag. Financiën. Reeds in de vorige vergadering werd door den heer Duys de benoe ming van majoor Noest tot secretaris generaal der Rijksverzekeringsbank aan kritiek onderworpen. Een militair, van wien alleen gezegd kan worden dat hij een goed officier was, op eens over te plaatsen aan een der gelijke uitgebreide.instellingisop zich zelf al aikeurenswaardig. Nog erger wordt het wanneer dien man een salaris en een toelage wordt gegeven die verre uitgaan boven die welke de vorige titularis genoot. Is het dan de bedoeling een militaristisch systeem aan de R. V. B. in te voeren De Minister verklaarde dat hij onder de burger-ambtenaren op zoek is ge weest naar een geschikt man, doch het was hem zelfs, indien hij een nog hooger salaris bood, niet moge lijk dien te vinden. De thans benoem de combineert een organisatorisch talent aan een krachtige leiding en een tact bij den omgang met on dergeschikten. En een „vaste hand" was voor de R. V. B. dringend nood zakelijk. Nu wilde de heer Duys door middel van een amendement trachten de Kamer een beslissing te ontlokken, die verre van aangenaam zou zijn voor den Minister en die zijn daad afkeurde. Daartegenover hield deze fel stand en sprak het onaannemelijk uit. De heer Duys kon daarom niets anders doen dan zijn amendement intrekken. Intusschen is deze over tuiging blijven bestaan dat het aan de R. V. B. niet alles rozengeur is en een weinig meer discipline niet misplaatst. De Commissie van Rapporteurs door S. H. 64) O(Nadruk verboden. Hij bukte zich, om het luidruchtig welkom van Trash te beantwoorden, die naar hem hapte, tegen hem op sprong, blafte en huilde, alles tegelijk. „Hij vraagt mij, hem te prijzen, dat hij vannacht zoo goed opgepast heeft", zei Qriff lachend. „Kom, jon gen, kom Je behoeft mij niet op te eten al ben ik teruggekomen, en al heb je goed opgepast." „De strooper hoe heet hij ook kon ons beiden wel vermoord hebben, wat Trash betreft. Terwijl ik mij afvroeg, waarvoor deze groote roode, druipnatte man naar de hut was gekomen, en toch weer dacht, dat Trash ons wel beschermen zou, besnuffelde de hond hem een paar keer en begon te kwispelstaarten. „Zoo doen alle honden met Ned. Werkelijk ik heb nooit een hond of was den Minister niet zeer gunstig. Zij wilde niet verklaren overtuigd te zijn door den Minister, doch legde zich er bq neer al zag zij er een bedenkelijke aantasting van het bud getrecht der Kamer in. De Kamer heeft zich na goedkeu ring dezer begrooting een geweldige beperking opgelegd. Zij besloot da} met een hoofdstuk der begrooting niet langer dan tien, bij een artikel niet meer dan vijf, bij de toelichting van een amendement niet meer dan vijf tien minuten zal worden gesproken door elk redevoerend lid. Bij de begrooting van landbouw hebben wij het eerste geluid van den nieuwen Minister gehoord. Het klinkt krachtig en welbewust. De oude kwestie van het subsidieeren van kerkgenootschappen in het mijndis- trict kwam weer aan de orde. De voorganger van den Minister had in de Eerste Kamer beloofd dat hij indien wederom het verlan gen bleek om den post te herstellen, die in Junt 1.1. door de Tweede Kamer was verworpen, hij daartegenover sympathiek zou zijn. Welnu, zei de nieuwe Minister, het verlangen is gebleken, de beslissing is aan de Kamer. De Vrijzinnigen spraken van een misverstand dat in Juni had plaats gevonden en zij wis ten nu beterzij stemden er vóór. Tegen stemden alleen de sociaal-e- mocraten en de heere'n Schim v. d. Loeff, van Raalte en de Jong. Deze begrooting werd goedgekeurd. Een grappig incident. srpn. de vergadering der Tweede Ka mer van gisteren, deed zich na de discussie over een principieele kwes tie, waarbij het ging om een gulden, weiken gulden de sociaal-demo craten blijkens een door een hunner ingediend amendement niet aan de regeering wilden toestaan, de aardige bijzonderheid voor, dat een der mede standers van den regeeringspost, aan den sociaal democratischen afgevaar digde, den heer Duys, een gulden ter hand stelde, welke zilverling hierop dadelijk door den heer Duys, bij zijn mede-afgevaardigde, jhr. mr. van Doorn, in diens kwaliteit van pen ningmeester van het Koninklijk Natio naal Steuncomité, werd geofferd, ten behoeve van dat comité. De onverwachte, dus extra parle mentaire gave werd door laatstge noemde dankbaar aanvaard. Staat van beleg. Het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot bestendiging van den staat van beleg gaf aanleiding tot de opmerking, dat de uitlegging, die is man ontmoet, die niet van dien ar men Ned hield." „Wat is er met Hester zei me vrouw Nethercliff. „Ik heb hen bei den gisteravond gadegeslagen, en, ofschoon er wel iets tusschen hen schijnt te zijn, en Hester dadelijk be reid was, hem te verbergen, scheen er nu, iets niet in den haak te zijn. Zij keek hem in elk geval niet aan, alsof zij zoo heel veel om hem gaf." „En u hebt dit alles gezien te mid den van zulk een nachtelijken inval vroeg Qriff met vroolijke verbazing. „Iemands zintuigen schijnen scher per geworden na ziekte misschien ook let men meer op kleinigheden ik weet het niet. Maar Hester boe zemt me belang in zij is zoo mooi, zoo rein, zoo sterk en vol zelfver trouwen zij zou een man niet half kunnen liefhebben, dunkt me." „Nu, laat ons hopen, dat Ned haar zal winnen. Het zou voor hem een geluk zijn, als hij haar kreeg en haar hart is voor eiken man." Mevrouw Nethercliff, schoon jon ger in jaren dan hij, keek hem mede lijdend aan, alsof hij in zekeren zin gegeven aan den eisch van onver wijlde indiening, niet zonder beden king schijnt. Naar het gewone spraak gebruik wordt aan een op 21 No vember geldende verplichting aan een wetsontwerp onverwijld in te dienen, niet voldaan, wanneer die indiening 15 December piaats vindt. Sommige leden vestigden bij deze gelegenheid de aandacht der regee ring op het onnoodig strenge optre den van de militaire overheid op sommige plaatsen tot het in staat van beleg verklaarde gebied behoorende. Voorts werd ook geklaagd over het rigoreuze optreden van sommige commandanten aan de Oostgrens. Begrooting van Marine. In de Memorie van Antwoord no pens de begrooting van Marine voor 1915 wijst de minister er op, dat er geen aanleiding tot bezorgdheid be hoeft te bestaan nu geen gelden wor den aangevraagd voor vermeerdering van klein materieel Wanneer men in aanmerking neemt dat in het begin van het jaar 1914 drie onderzeebooten in dienst waren en dit aantal thans 6 bedraagt en dat op dit oogenblik 4 onderzeebooten in aanbouw zijn, dan mag men van een aanzienlijke versterking van dit soort materieel spreken. Voorts werden in den loop van dit jaar 4 nieuwe torpedobooten in dienst gesteld en zijn er thans nog 8 groote zeegaande torpedobooten in aanbouw, waarvan er 4 het gebruik van turbi- als voortstuwingsmiddelen moeten doen inleven, weike ook voor de voortstuwing van het grootere mate rieel noodig zuller?/zi'r, Voor aanbouw van een of meer kleine kruisers, welke ook in ieder geval noodig zullen zijn, zou men zich tot het buitenland moeten wen den, wat in de tegenwoordige omstan digheden uitgesloten is. Omtrent de vraag of niet de erva ring leert dat uitbreiding var. onder zeebooten boven die,van torpedoboo ten de voorkeur verdient, merkt de minister op, dat men zeer voorzichtig moet zijn met het maken van gevolg trekkingen uit de gevallen waarin met onderzeebooten in dezen oorlog suc- sen zijn behaald, aangezien men daar voor over meer volledige gegevens moet beschikken. Hoe het oordeel over de doelmatigheid en bruikbaar heid der onderzeebooten in den zee oorlog ook moge luiden, de diensten zoowel door de torpedobootjagers in Nederlandsch-Indië als door de tor pedobooten hier te lande bij de hand having der - neutraliteit thans reeds bewezen, sluiten de mogelijkheid van een samenstelling der vloot zonder deze vaartuigen uit, ook al kwamen zij als verdelgingsmiddeien in dezen krijg tot heden nog weinig op den voorgrond. bescherming noodig had. Het is de blik, dien helderziende vrouwen heb ben voor mannen, die de handwij zers der liefde niet kunnen ontcijfe ren. Gebroken als zij was door zorg en ziekte, wetende, welke onoverko melijke moeilijkheden hen wachten, die den weg van hartstocht volgen, hield ze er toch van,een,liefde'sroman- ce te volgen en uitte spinnen. Maar zij zei Qriff niets van een andere zijde van Hester's gevoelens, noch van dien schitterenden blik, dien zij in de oogen van het meisje gezien had, als de heer van Lostwithens naast haar stond. „En de koe is genezen?" vroeg zij na een oogenblik met zachte ironie. „Door een wonder. Wij hadden haar bijna verloren." „Het schijnt mij zoo vreemd, zoo als ik ook tot Hester zei, dat u mij len ver in sneeuw en duisternis uit gaat, om een boer te helpen met zijn vee. Ik dacht, dat ik de heide bewoners kende; het was een ge liefd tijdverdrijf van me, de heide op te rijden en te blijven theedrinken op de eerste de beste boerderijen o, De minister deelt mede dat het in stellen van een vlootcommissie onder de tegenwoordige omstandigheden van hem niet kan worden verwacht. Nieuwjaarswenschen. Met het oop op den grooten toeloop van poststukken bij de jaarswisseling wordt het publiek verzocht brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, als: prentbriefkaarten, naamkaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestel len, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 28 De cember ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereed gemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestem ming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag inde bestellin gen opgenomen. Kerstmis te Amsterdam. Een correspondent van „het Vad." schrijft uit Amsterdam: Evenals andere jaren levert het ge deelte van het Singel tusschen de Munt en het Koningsplein, in gewone tijden bekend door de bonte uitstal lingen van bloemen langs het water, weer een eigenaardig Kerstgezicht op. De geheele grachtkant aan de zijde waar het gebouw d'Geelvinck gelegen is, prijkt met een hoogopgaande rij van sparren, waarvan de rijzigste tegen de kale en in den triesten regen drui pende iepen zijn gegroepeerd, zeodat die treurende zwarte stammen met hun naakte takken tot een nieuw leven gekomen zijn, een leven dat echter slechts duren zal zoolang er vraag is naar Kerstboomen. Een lange rij van geurend groen is het er, terwijl op den grond de klei nere dennetakken, meer geschikt voor bescheiden Kerstboompjes in de huis kamer, meehelpen bij het verspreiden van dien prikkelenden harsgeur die ons zelfs op het grootestadsasfalt in die opgewekte stemming brengt als liepen we op een veerenden mosgrond onder de suizende dennewouden van Gelderland. Schuiten vol met Kerstgroen komen er aan, meest natuurlijk uit het boom kweekers-paradijs van Aalsmeer, dat het heele jaar door de schilderachtige Amsterdamsche gracht versiert met een rand van bloemen en planten. Thans gluren die planten en bloemen uit de kleurige kelderwinkeltjes aan het Singel, die ondanks het jaargetijde zoo vol zijn als een volgeladen mandje waar aan alle kanten de bloemenpracht weerbarstig uitsteekt. In Den Haag kent men deze plan- ik dacht, dat ik zooveel afwist van die goede menschen, terwijl ik in werkelijkheid niets anders zag dan het schilderachtige en de manieren". „Er is niet zooveel schilderachtig heid in hun leven; maar het is toch beter, dan eenig ander leven, dat ik gekend heb." Het onstuimig verlangen van den vorigen avond naar het oude leven was nu geheel verdwenen. Hij had de plichten, die hem op zijn oude landgoed wachtten, geheel vergeten. Hij was hier te Lostwithens, in het gezicht van de bunders grond, die hij door hard werken gewonnen had en reeds was de sneeuw aan 't smel ten op die woeste ruimte, die hij nog wilde ontginnen vóór het einde van het jaar. „Ik zal u spoedig verlaten", zei mevrouw Nethercliff op eens. Zij had haar eigen gedachten gevolgd. „Voorloopig niet; ik wil er nog niet van hooren." „Maar u hebt mij zoo lang ge duldig verdragen en uw nachten zijn zoo vermoeiend, zonder bed zonder „U zult weer ziek worden, als u tenmarkt eveneens op de Prinsegracht, maar daar komt niet iedereen, terwijl men hier in Amsterdam het kleurige en prettig stemmende gezicht in een der dichtste gedeelten van de stad heeft, aan een der fraaiste grachten, met ae waterspiegeling als gratis décor. Morks' Magazijn. De Kerstaflevering van „Morks' Magazijn" is zeer actueel en bevat verschillende lezenswaardige verhalen, w. o. een artikel getiteld „de Wereld oorlog", mooi geïllustreerd. Verder komt er o. a. in voor „Iets over de vluchtelingen te Sas van Gent" door A. H. van der Feen, met verschillende foto's. De Kunst-tento onstelling te Middelburg. Over de opening van deze tentoon stelling meldt men ons nog nader De heer jhr. mr. W. Roëll lichtte in zijn rede het werken van het Kon. Nat. Steuncomité toe en ook dat van het comité voor de tentoonstelling, terwijl hij er op wees dat 10 pet. der opbrengst bestemd is voor het Neder- landsch Steuncomité voor beeldende kunstenaars. Spr. betuigde zijn erken telijkheid tegenover het plaatselijk comité wiens voortvarendheid het mogelijk maakt nu reeds, zoo spoedig na.de oprichting van het comité, een tentoonstelling te houden, die de ver wachting verre overtreft. Het is echter goed te verklaren, want de Zeeuwen die zoo menig maal door rampen geteisterd werden en dan de liefda- Sigheid onder vondtn, hebben nu een gelegenheid willen aangrijpen om met dacien hunne dankbaarheid te toonen. En ook was het geen wonder, om dat een man als J. A. Frederiks zich voor de zaak inspande. Na er o.a. op gewezen te hebben H. M. de Koningin steeds aandacht schenkt en medewerkt aan het doel van het nationaal comité en met dankbaarheid te hebben ge memoreerd, d it H. M. als bescherm vrouw der tentoonstelling heeft willen optreden, zette spr. uiteen hoe het geld inoet blijven vloeien als het nationaal comité zijn taak wil blijven volvoeren. De ramp, die een sleepende ramp is, drukt veel zwaarder dan een acute. Wat betreft de verloting wees spr. er op dat er voor gezorgd is dat de koopers van een heele serie loten van 100 in ieder geval een prijs hebben. Het plaatsen van loten is een groot werk maar. Men rekent op den gewaar- deerden steun der dames, terwijl ook het hoefijzerverbond zijn medewerking heeft toegezegd. Deze organisatie moet zeer goed georganiseerd zijn, gezien de behaalde resultaten bij haar werk niet blijft, om verder uit te rusten", antwoordde hij eenvoudig. „Denkt u dat man of vrouw zou kunnen door staan, wat u gedaan hebt en in een oogenblik weer sterk zijn „Ik mag niet weer ziek worden", zei zij bijna smeekend. „Ik zal weer gezond en sterk zijn heel gezond en sterk in in een paar dagen en dan zal ik u verlaten." „En denkt u, dat ik u zal laten vertrekken om u ten tweede male in den dood te laten gaan? Dat zal ik niet doen, want ik zou den dood eener vrouw op mijn geweten heb ben." Hij had luchtig gesproken, maar bij de laatste woorden kromp hij in een en wendde den blik af en de vrouw zag een vreemde, afgetrokken uitdrukking op zijn ernstig gelaat komen. Qriff was echter dadelijk weer meester van zichzelf en wend de zich weer tot haar. „U is dwaas", zei hij scherp. „Neen, ik ben hulpeloos", riep zij met een opflikkering van bitterheid en trots. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1