DIS OORLOG. GEMENGD NIEUWS een aantal lijsten methandteekeningen. Het adres is gesteld in handen van de betrokken Commissie van Rappor teurs. Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Jan. 1915 bevorderd tot com mies der posterijen en telegrafie 2e klasse: J. R. van den Zalm, D. P. Pickée, K. T. Ykema, N. A. Oostinga, L. W. van Hellemond, H. A. Pab- bruwe, T. van Houwelingen, F. I. B. Sassen, B. Fijnebuik, J. Boer, P. Pos sen, J. D. v. Brink, J. B. Wijsbek, G. Hofman, P. Visser, en T. Horensma, thans commies der posterijen en tele grafie 3e klasse. Vlissingen, 19 December. Engelsche waardeering. Philips Gibbs, de bekende auteur en journalist heeft de Belgische vluch telingen in Vlissingen bezocht en schrijft daarover een waardeerend ar tikel in de „Daily Cronicle". „Ik heb de beste en de slechtste gelegenheid in Vlissingen gezien, waar de vluchtelingen onder dak zijn ge bracht. De beste, zooals het Loods- buis, waar ongeveer vierhonderd ge lukkigen zijn gehuisvest is frisch en zindelijk. Het ergste is de groote loods bij het oude station, dat, naar ik vrees, een centrum van typhus kan worden. Doch het allerergste is, zoowel in de beste als de slechte inrichtingen, de zedelijke invloed. De Nederlanders verrichten het werk van steun en on derstand met een ijver en in een geest van liefdadigheid, die boven allen lof verheven zijn en met alle middelen die ze tot hun beschikking hebben. Doch zij kunnen de ellende niet wegnemen van vrouwen die geen te huis, van mannen die geen werk heb ben, van menschen die zonder meer de hulp der openbare liefdadig heid inroepen. Het is voor Nederland een ontzettende moeilijkheid en tenzij Britannie helpe den last te dragen door steeds meer hulp te zenden zal de ellende, die ik —wellicht nog niet duidelijk genoeg beschreef, een blijvend en ongeneeslijk euvel worden, dat veel langer zal blijven bestaan dan de oorlog duurt, die het veroor zaakt." De vluchtelingen. Meldden wij gisteren dat men de laatste dagen, vooral des avonds iaat, niet goed wist waar aangekomen Belgische vluchtelingen onder te brengen wegens het overvuld zijn der asyls, thans kunnen wij melden dat daarin gelukkig een verandering ten goede is gekomen. Door de welwillendheid van den stationschef staat des avonds een trein gereed, waarin refugié's, die den vol genden morgen moetan vertrekken, zoo noodig, den nacht kunnen door brengen. Deze trein is verwarmd, terwijl bovendien bij gebrek aan plaats, ook nog gebruik kan worden gemaakt van de interneeringsloods aan het zuidelijk perron. Zooals u t een in dit nummer voor komende advertentie blijkt zal door de zangveteeniging „Looft den Heer", op den 2en Kerstdag, des middags ten half vier, in de Nieuwe Middelkerk, een uitvoering gegeven worden van Bach's Weihnachts-(Kerst) Oratorium. De prijs (inclusief tekstboekje) is met het oog op het bijzondere karakter en de plaats dezer uitvoering, laag gesteld, zoodat die voor muzieklief hebbers geen beletsel zal zijn de uitvoering bij te wonen. Waar het ten gehoore brengen van gewijde muziek op een Christelijken ieestdagin een kerkgebouwiets nieuws is voor de stad onzer inwoning, vertrouwen wij dat de vereeniging op een flinke opkomst zal mogen rekenen. Zooals men zal zien dient men zich vooraf van tekstboekjes, tevens geldig als toegangsbewijzen, te voorzien. De „St. Ct." no 298 bevat een Kon. besluit van 12 dezer waarbij, met in trekking van vroegere besluiten, be paald wordt, dat ten behoeve van de voorbereiding van beslissingen op verzoek om rente, als bedoeld in de artikelen 368 en 370 der Invaliditeits wet, het rijk wordt verdeeld in dis tricten en dat in ieder dier distric ten een rente-commissie wordt in gesteld. De commissie te Vlissingen is sa mengesteld als volgt: voorzitter nir. dr. F. S. Witteveen, secretaris det gemeente VlissingenlidJ. Huizin- ga, burgemeester der gemeente Ter Neuzen secretaris, tevens lid P. J. Terwoert Jr., secretaris der gemeente Koudekerke. Een Belgische vluchtelinge, die hier tqdel^k vertoefde, deed aangifte bij de politie van vermoedelijken diefstal van een bankbiljet uit een handtaschje dat zij even ter hand had gesteld aan een jongmensch, waarmede zij uit was geweest. In den afgeloopen nacht is op de Baliastkade een man in bewusteioo- zen toestand door eenige burgers ge vonden. Na in een winkel op den Nieuwendijk te zijn binnengebracht bleek dat de man aan een toeval lijdende was. Hij werd per brancard door de politie naar het gasthuis vervoerd. Bij de politie is door een ingeze tene aangifte gedaan dat in den afge loopen nacht waschgoed, dat in zijn tuin te drogen hing, is ontvreemd. Gisterenmiddag geraakte door een defect aan het benzinereservoir een automobiel op den Ouden Vlissing- schen weg bijMiddelburg in brand. De chauffeur en de inzittenden waren spoedig uit de auto en kwamen met den schrik vrij, terwijl de hoog op slaande vlammen door toegeschoten mannen met emmers water gebluscht werden. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met in gang van 1 Januari 1915, aan Y. Boers, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als beambte bij den rijks- quarantaine- en ontsmettingsdienst alhier. Door den burgemeester van Mid delburg is in beslag genomen een reclameplaat van „Bijnh," een kino- wijn uit een Gentsche fabriek, van welke plaat talrijke in België waren verspreid, en die door dat er wegen op aangegeven worden en daarbij door het plaatsen van afbeeldingen van menschen en dieren er op, aan wijzingen zouden geven van wegen geschikt voor militairen. De plaat is naar het ministerie opgezonden. Op verzoek vestigen wij de aandacht op achlerstaande advertentie van den Ned. Barbiers- en Kappersbond, be treffende de openstelling van de salons op de beide Kerstdagen. Tot lid van de Prov. Staten in het district Hulst, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. Moerdijk, is gisteren bij candidaat- stelling gekozen de heer B. C. Puy- laert (kath.) teZuiddorpe. t I Ü'iii II, I De Donderdag tusschen Koudekerke enBiggekerke aangespoelde Engelsche mijn, is gisterenmiddag door de ma rine-kustwacht door explosie onscha delijk gemaakt. Ook de gemeenteraad te Aagtekerke ontsloeg den secretaris en benoemde tijdelijk den heer J. W. Schuurman, ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Middelburg. De heer Schuurman legde in de vergadering den eed af. Men schrijft ons uit Middelburg: Daar met 1 Mei 1915 het contract met den aannemer van de stadsrei niging afloopi, stellen B. en W. voor andere bepalingen te maken en wel dat alle wagens, karren, tuigen en ver dere materialen onderhouden moeten worden geheel ten genoegen van B. en W. dat de bij den dienst in gebruik zijnde paarden onder controle moeten staan van een door B. en W. aan te wijzen veearts en dat de aannemer art. 1636 en 1638 van het burgerlijk wetboekj niet mag uitschakelen uit zijne aansprakelijkheid tegenover zijn werklieden. De kosten zullen hier door f 2300 per jaar meer zijn, maar toch altijd nog ongeveer f 1300 minder dan voor een eigen ex ploitatie wordt berekend. Nu ont vangt de pachter f5000, na 1 Mei zal dat f7300 zijn en eigen exploi tatie wordt op f 8648.04 geschat. De commissies voor de finantien en voor de fabricage hebben gunstig gepiae-advisseerd aan den gemeente raad op het voorstel van B. en W. om ter bestrijding van de werkloos heid ten spoedigste over te gaan tot het doen uitvoeren van rioolwerken tot een gezamenlijk bedrag van f 11.500 waaronder f7165 voor arbeidsloon is geraamd. De toestand. De berichten, die thans uit Polen ontvangen worden zijn van het hoog ste belang, niet alleen voor den oogenblikkelljken stand van zaken, maar ook voor de toekomstige ont wikkeling van den strijd. Een telegram uit het Duitsche hoofdkwartier meldde dat de Duitsche legers in Noord-Polen dank zij vooral de dapperheid van de West-Pruisische en Hessische re gimenten, een beslissende overwinning hebben behaald. Noord-Polen, dat is volgens de Duitsche opvatting, het Russisch-Pool- sche gebied bezuiden den Weichsel. Dat gebied werd door de „Times" voor eenige dagen geleden vergeleken met het terrein in Zuld-Beigië, en het optreden der Duitschers in dat gebied met den opmarsch naar Calais. Even krachtig als het streven der Duitschers was om door de linie der bondgenooten bij Nieuwpoort te bre ken, was hun pogen om in het Oos ten naar Warschau door te dringen. Voortdurend werden versterkingen uit Duitschland, en wellicht ook van het westelijk oorlogstooneel, naar Noord- Polen gebracht, naar den hoek ge vormd door Llof, de Bzoero en de Weichsel. De Duitsche opmarsch, dien de „Times" reeds mislukt achtte, schijnt nu volkomen geslaagd te zijn. Hoewel de bijzonderheden over dit gevecht nog niet bekend zijn, is uit den geheelen toon van het Duit sche officieele telegram wel op te maken, dat de beslissing in dit gebied geheel en al ten gunste van de Duit sche troepen is uitgevallen. En dit kan van het allergrootste belang zijn omdat het de weerstands kracht van Oostenrijk en Duitschland aanzienlijk versterkt. Een Russische overwinning toch in die streek, een nederlaag der Duit schers, zou de weg naar Berlijn voor de Russen hebben geopend. Om de Russische legers op hun marsch door Oost- Pruisen en Silezië tegen te houden, om Bresiau er. dus Berlijn te beschermen, zouden de Duitschers hun legers op het Westelijk front aanzienlijk hebben moeten verzwak ken, en daardoor zouden zij aan de bondgenooten de kans hebben ge opend om een krachtigen, en wellicht met succes bekroonden aanval te doen op de Duitsche stellingen. Nu echter het Russische leger ver slagen is, en naar het schijnt, met groote verliezen, is de kans groot, dat de Duitsche en Oostenrijksche legers met succes den oorlog nog geruimen lijd kunnen voortzetten. Op het Westelijk oorlogstooneel wordt hevig gevochten in den omtrek van Nieuwpoort. Beide partijen ver liezen daar voortdurend reusachtig veel menschen zonder dat het tot definitieve beslissing leidt. Hoe lang moet de toestand nog voortduren Niemand weet het, doch naar het schijnt zeèr lang. Het bombardement der Engelsche kust. Officieel wordt meegedeeld dat 82 personen werden gedood en 250 gewond bij het bombardement van Hartlepoolvijf matrozen werden gedood en 15 gewond. De kruiser patrouille boorde de „Doon" bij Har- lepool in den grond. (De torpedojager „Doon" werd ge bouwd in 1904. Het vaartuig had een inhoud van 550 ton, terwijl de bemanning 20 telde.) De beschieting was veel ernstiger dan men eerst dacht. De correspon dent van de „Times" zegt, dat geen van de opgewonden verhalen, die hij hoorde hem had voorbereid voor de grootscheepsche verwoesting die hij gisterochtend aanschouwde. De Duit schers hebben blijkbaar met opzet hun vuur verdeeld om zooveel mo gelijk ite bestrijken. Ik heb honder den huizen teruggezien, die zwaar beschadigd waren, en nog eens hon derden, waar de ruiten van waren gesprongen. De Duitsche kanonniers hadden het voornamelijk op de bat terij gemunt, maar die is niet geraakt. De huizen er achter en ei naast ech ter zijn deerlijk gehavend. Een aard beving had niet erger kunnen huis houden. Het zijn vooral de fraaie woonwij ken dicht aan zee die hebben geleden. De winkelstraten zijn niet of weinig gedeerd. De werkplaatsen hebben betrekkelijk weinig schade, de gasfa briek is er erg aan toe. Maar de schade is hier herstelbaar. Het hos pitaal is wonderbaarlijk gespaard ge bleven, alle huizen er om heen zijn getroffen. In de werkplaatsen en aan de havens gaat het werk gewoon door. De trams rijden en de treindienst is normaal. Het eenige waaronder de ingezetenen nu lijden is het gedeelielijk gebrek aan gas. In de velden ziet men groote gaten, waaruit blijkt, dat er honder den granaten zijn afgeschoten. Een boschgevecht te Yperen. Aan de „Daily News" wordt uit Noord Frankrijk gemeld De bezetting der Engelschen van het bosch te Wyt- schaete, ten zuiden van Yperen, waar van in een der laatste Fransche com- muniqué's melding wordt gemahkt, is een schitterend wapenfeit dat Maan dagnacht voorviel. Het bosch ligt in een hoek, gevormd door twee met'n rechten hoek elkander kruisende we gen. De Engelschen begonnen tegen het vallen der duisternis een woedend bajonetgevecht om het bezit van een loopgraaf ter zijde van het bosch, die door de Duitschers verdedigd werd. De aanval der Engelschen was on- weeistaanbaar. De Duitschers werden in het bosch gejaagd, waar zich hunne kameraden bevonden. Deze hielden de terugtrekkende manschappen voor den vijand en vuurden op hen. De Engelschen rukten voort en lieten van de andere zijde een kogelregen op hen nederdalen. Terzelfdertijd hadden eenige Engelschen onopgemerkt en langs den grond kruipend een omtrek kende beweging gemaakt en zuiverden het terrein met mitrailleurs- en ge weervuur. De cavalerie sneed den terugtocht der Duitschers af, waarna in het bosch een charge met de ba jonet werd uitgevoerd, waarbij de nog overgebleven Duitschers zich over gaven. Belgische oorlogschatting. In Brussel is het volgende bevel uitgevaardigd Aan de bevolking van België wordt hierdoor een oorlogs schatting van maandelijks 40 millioen francs opgelegd, voor den duflr van één jaar. De verplichiing tot betaling is aan de 9 provinciën opgelegd, die solidair aansprakelijk zijn. De betaling der 2 eerste gedeelten moet gedaan worden ten laatste 15 Januari 1915, en de volgende den lOen van iedere maand aan de veldoorlogskas van het keizerlijk generaal-gouvernement te Brussel. Indien door de p ovinciën schuldbekentenissen worden opge maakt om betalingsmiddelen ie ver schaffen, worden de vorm en inhoud dezer schuldbekentenissen vastgesteld door den keizerlijken commandant aan de banken in België. De Prov. Staten van het Belgisch gouvernement zijn thans tot een buitengewone zit ting bijeengeroepen op Zaterdag 19 December in de hoofdstad hunner provinciën, teneinde te beraadslagen over de wijze waarop de aan de Bel gische bevolking opgelegde oorlogs schatting zal worden opgebracht. Fransch legerbericht. Het communiqué van gisterenmid dag 3 uur luidt In België hebben wij al onze vor deringen kunnen behouden. Alle vijandelijke tegenaanvallen in de streek van Atrecht mislukten. Door een krachtig offensief hebben wij ons meester gemaakt van meer dere loopgraven voor Auctyles, La Bassée, Laon en St. Laurent-Blangy. Bij laatstgenoemde plaats hebben wij over een afstand van meer dan een kilometer bijna alle loopgraven van de eerste linie aan den vijand ontrukt. In het Argonner-woud lieten de Duitschers een onzer loopgraven in de lucht vliegen. Ten Noorden van Four de Paris trachtten zij met drie bataljons infan terie vooruit te rukken, maar zij wer den teruggeslagen. Russisch communiqué. De Russische generale staf deelt het volgende mede In de richting van Mlawa (Noord- Polen) hebben onze cavalerie en voor uitgeschoven afdeelingen met kracht de verslagen Duitsche troepen (die numeriek sterker waren) vervolgd en zijn zij de grens overgetrokken. Gedurende de vervolging namen wij gevangenen en maakten wij ver scheidene kanonnen en ander oor- logsmaterieel buit. Aan den linkeroever van den Weich sel, alsmede in West-Galicië is den 16en December geen enkel gevecht van beteekenis geleverd. In den loop van de vorige week heeft het garnizoen van Przemysl verscheiden uitvallen beproefd, die wij alle teruggeslagen hebben. Het garnizoen had daarbij groote verlie zen. Bij het afslaan van een uitval op 15 December namen wij eenige honderden gevangenen en maakten wij machinegeweren buit. De Duitsche overwinning in Polen. De „Vossische Zeitung" schrijft o.a. dat het Russische leger door von Hindenburg's overwinning tot den terugtocht in Polen gedwongen is, waardoor het einddoel steeds nader komt. De „Post" zegt, dat deze overwin ning ook van grooten invloed zal zijn op den strijd in 't Westen, omdat nu Duitsche troepen in 't Oosten vrij komen. De Weensche bladen bespreken met de grootste genoegdoening het succes der troepen in Polen, waarbij ze doen uitkomen dat 't de gewel digste slag is geweest, welke de we reldgeschiedenis kent. Het „Fremdenblatt" schrijft, dat de overwinning der verbondenen geen verrassing is, ze steunt op hechte grondslagen. De nederlaag der Russen zal op alle politieke en militaire verhoudin gen van dezen wereldoorlog invloed uitoefenen. Met Rusland hebben ook de andere vijandelijke mogendheden, die op de hulp van 't tsarenrijk rekenden, een beslissende nederlaag geleden. De „Neue Freie Presse" betoogt, dat de overwinning een gevolg is van de laatste meesterlijke plannen van de veldheeren en legers der verbonden keizerrijken. De meening van een Duitsch generaal. De oude generaal Steinacker, die nog in 1870/71 meegevochten heeft, heeft te Berlijn een lezing gehouden over den militairen toestand. Hij zag geen reden tot pessimisme voor Duitschland. Drie aanvallen van de Russen zijn op niets uitgeloopen zou de vierde soms krachtiger kunnen zijn In het Westen is het een positie oorlog, die nauw aan den vesting oorlog verwant is. In vergelijking met 1870 is er vee! veranderd. Toen hadden de Duitschers van 200 dagen 13 dagen gevochten, 27 dagen in de loopgraven gelegen en verder gemar cheerd of gerust. Thans had de gene raal al menschen gesproken, die in 4 maanden 20 dagen gevochten en 60 dagen in de loopgraven gelegen hadden. In 1870 werden korte en bloedige slagen geleverd en lag men iang voor de vestigen, nu is het juist andersom, want de vestingen zijn snei gevallen. Botha over den toestand. In een te Pretoria gehouden rede voering, waarin hij dank bracht voor de beide paarden, die hem werden aangeboden als resultaat van een in schrijving door de dagbladen geopend, zeide Botha dat van welken aard zijn jongste openbare oproeping in verband met den opstand ook moge geweest zijn, noch hij noch de regeering voor nemens waren op eenigerlei wijze in te grijpen in den gewonen loop van het recht, en dat zijn oproep evenmin in eenige betrekking stond tot de lei ders van den opstand. Hij sprak zijn voldoening uit over den krachtigen steun van beide par tijen in het land, en zijn vertrouwen in de toèkomst, als de rassenstrijd geheel zal zijn weggenomen. Hij meen de dat de strijd tegen de Duitschers in het Zuid-Westen ernstig zou zijn, maar dat er voor het land geenerlei vrees behoefde te bestaan voor den uitslag. Gisterenmorgen is in de Maas haven te Rotterdam, door mis te stap pen, van een lichterschip gevallen en verdronken de 46 jarige vrouw van een schippèr. Een rangeerder ge raakte aan het station te Hoorn, tij dens het rangeeren, met beide bee- nen onder een waggon. De ongeluk kige werd dadelijk naar het zieken huis vervoerd. Daar bleek een der beenen gebroken en het andere zeer ernstig gekwetst. In het zieken huis te Rotterdam is overleden een man die ter verdelging van ratten in zijn pakhuis, een kopje met aftrek sel van phosphores en koper had gezet en later, ondoordacht uit dit kopje had gedronken. Dinsdag zijn twee meisjes van ongeveer 20 jaar te Bodegraven door de duister nis misleid te water geraakt en ver dronken. Twee boerendochters waren op visite bij twee vriendinnen. Na de visite zouden ze elkaar huis geleiden. Twee aan twee wandelden zij voort in den stikdonkeren, regenachfigen avond. De twee oudste zijn des mor gens, elkaar stevig vasthoudend bij de Wierikerschans in een breeden sloot gevonden. De kolenboringen in het ver moedelijk Noord- Limburgsche bekken hebben een zeer bevredigend resul taat. Bij de thans plaats hebbende boring onder de gemeente Sevenum heeft men op nagenoeg dezelfde diepte als vroeger te Helden het kolengebergte bereikt. Waren bij deze laatste boring het eerste tiental lagen slechts 20—70 c.M. in door snee, thans boorde men op nagenoeg 800 M. reeds een laag van ruim 1.20 aan. In de Peel onder de gemeente Deurne wordt door de Ned. Maat schappij tot het verrichten van mijn- bouwkundige werken te Heerlen een diepboring verricht. Men is thans bezig met het bouwen van den boor toren. Gistermorgen is te Rotterdam

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 2