MMA I Ml 11 UI. :hap" TE leisje (POTHEKEN «sit. DONDERDAG 10 DECEMBER Gemeenteraad. VRAGEN 'EUR. Nederland en de Oorlog. CHEST. 13-6 uur iKft s in Eiiecien. elminastraat. -ID, -ÏSJE, No. 291 1914 lityayeFirma F. VAN DE VELOE Jr., Kleine Marki 58, Vlissingen. Telefoon interc. 10 Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON NG. 8 ure, FREID. Mozart. Waldteufel. Blon. Suppé. R. Wagner. Flotow. Suppé. Godart. Verdi. Gounod. Myddleton. ftmsterdamsch urij. ming. BARKELAU. EERDE sonen. Brieven Hiss.Courant." a: MRS. s (.35, iedere Sonder rabat, wordt twee- genegen COL- hten. Brieven liss. Courant." werkzaamhe- in boerenstand treden. Adres ellamypark 18, net ikele uren per otel, kamer 9. gevraagd, een en de 16 jaar. Zeilmarkt 3. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.3© per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent SR ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cenj Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20-ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in 't bezit eener £1 f^l"|f|gulden bij levens- n T*i\ gulden bij dood ft g%gulden bij verlies4 gulden bij verlies,* f|f%gulden bij verlies f^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- a a 118 lange ongeschikt- »1|| 1 door van een hand, van; 11111 vaneen /h van eiken kerd tegen ongelukken voor: jUUUU heid tot werken S een ongeluk ClfJtJP voet of oog IXJU een duim wijsvinger anderen vinger. Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, «oorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ot tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Tweede' Kamer. De behandeling van het Leenings- ontwerp werd gisteren voortgezet. De heer Vliegen stelde voorop dat de agitaties onder de verschillende groepen tegen het ontwerp niets te maken heeft met de quaestie van ons zelfstandig volksbestaan. Het dabat- teeren over de financieele quaestie hoe de oorlogslasten behooren te worden gedekt, heeft niets te maken met de eendracht onzer natie naar buiten. Bovendien verbaast minister Treub zich over die agitatie ten on rechte. Zij is juist dojrhem uitgelokt. Immers hij was de man die ons be lastingstelsel heeft gecritiseerd en daarom had men iets anders dan dit -wetsontwerp mogen verwachten. Van indirecte belastingen blijkt de heer Treub thans minder afkeerig, zooals b.v. van een debietrecht op tabak en van technische herziening van ons tarief. Ook critiseert spreker de wijze waarop de minister zich af maakt van het denkbeeld van dek king der leening. door een heffing in eens, in welk verband hij verder be toogt dat de concessies door den Minister gedaan van geen groote be- teekenis zijn. Het resultaat daarvan zal zijn, dat de dekkingswijze over drie jaren weder aan de orde moet komen. Spreker houdt een krachtig pleidooi voor een heffing in eens, betoogende in de eerste plaats dat uit het natio naal vermogen niet wordt gehaald in deze tijden, wat door het vermogen alleen kan worden opgebracht. De heer Van Vuuren prijst den mi nister dat hij onder de gegeven om standigheden geen principieel debat heeft willen ontketenen over belas tingheffing, maar een fusschenvoorstei deed dat zich aansluit aan de be staande belastingen.Het eenige verwijt dat den minister wellicht treffen kan, is dat hij bij de heffing van opcenten niet automatisch genoeg te werk is gegaan. Intusschen gaat spr. niet in alles met den Minister mede en zijn grief tegen de door den Minister aange brachte wijziging is, dat daardoor juist is afgeweken van het beginsel van aanpassing aan het bestaande stelsel van opcentenheffing. De Minister moet zich schrap zet ten tegen pogingen om de aflossing der leening. tot een later tijdstip te verschuiven. Uitstel van aflossing zou zelf voor spr. een reden kunnen zijn om tegen het ontwerp te stemmen. De heer Bos critiseert een passage in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het leeniogs- ontwerp, waarin o.a. gezegd wordt door S. H. 54) O(Nadruk verboden. De wolken waren voor een oogen- blik weggetrokken en de geheele lucht was vol sterren en alleen de wind sprak van dooi. „Ja, het is laat, en daar zal wat over te doen zijn, ais ik u een minuut langer laat opzitten", riep het meisje. De zieke, blij dat het onderwerp van gesprek veranderde, wilde juist gehoorzamen, toen er van buiten een geluid kwam van zware voetstappen, die zich haastig voortbewogen door de modderige sneeuw. Het volgend oogenblik werd de deur opengewor pen en Ned o'Bracken stond in de kamer. Hij zat van onder tot boven vol modder; grijze korsten sneeuw, half gesmolten, bedekten zijn laarzen en beenenhet zweet gutste hem als regen van het voorhoofd en zijn ge zicht, gewoonlijk zoo vol indolente dat de Regeering betreurt dat de leden van meer dan eene politieke fractie in het regeerings voorstel aanleiding hebben gevonden tot het verwekken van agitatie in het land. En voorts dat zij gehoopt^had dat goede geest, welke in Augustus alom in den lande was waar te nemen, bestendiger van duur zou wezen. Breedvoerig weerlegt hij de bezwa ren tegen een heffing ineens. Van de toegezegde indiening van een wets ontwerp tegen 1 Jan. 1917 verwacht hij niets. Hij hoopt dat de minister in zijn antwoord niet onverzoenlijk zal zijn. De heer Tydeman keurt het bedrag der leening goed. Het geldis ernoodig. Tegen een heffing ineen ontwik kelt hij verschillende bezwaren, 'tis te veel en dan meent hij dat het heele Nederlandsche volk de lasten moet dragen. Met het dekkingsplan van den Minister gedurende de eerste 3 jaar gaat hij mede. Na het leeningsontwerp komen een aantal kleinere ontwerpen en de alge- meene beschouwingen over de Staats begroting. Heden en Vrijdagavond zoo noodig ook zittingen en in de volgende week Maandag. Bevordering kader. De inspecteur der infanterie heeft 't navolgende schrijven ter kennis van het wapen gebracht Vermits onder de categoriën van militairen (genoemd in mijn schrijven van 24 October j.l. en gericht aan commandanten van de regimenten infanterie, van de depots der infan teriebrigades en van de leger-depot- bataljons) welke voor aanstelling c.q. bevordering in aanmerking kunnen worden gebracht, niet voorkomen mi licien-soldaten en milicien-korporaals van oudere lichtingen, die geen exa men voor den naast hoogeren rang hebben afgelegd, dan we! voor be doeld examen niet zijn geslaagd, ter wijl toch blijkt, dat onder deze mili tairen mannen zijn, die door hun ontwikkeling, beschaving en overzicht over hunne minderen voor het voeren van gezag c.q. tot het bekleeden van den sergeantsrang zeer geschikt moe ten worden geacht, zijn door mij aan het departement van oorlog voorstel len ingediend om ook die militairen voor aanstelling c.q, bevordering in aanmerking te doen brengen. Bij aanschrijving van het departe ment van ooriog heeft de minister van oorlog zijne goedkeuring aan mijne bovenbedoelde voorstellen ver leend, in verband waarmede bij deze het volgende door mij wordt bepaald De milicien soldaten en de mili cien korporaals van oudere lichtingen (hieronder te verstaan zij, die vóór Januari 1914 onder de wapenen zijn gekomen) die door gedrag, ijver en tevredenheid, was doorploegd met harde lijnen. De zieke vrouw, die reeds koortsig was, kon, toen zij hem zag, een kreet niet weerhouden. Op het eerste ge zicht zag hij er zelf moorddadig uit en zij kon niet anders denken, dan dat hij gekomen was om te stelen. Om te stelenZij had geen tijd, om zich te herinneren, dat in de hut hier geen dief, meiden besten wil ter we reld, iets zou kunnen vinden, dat de moeite van 't stelen waard was. „Wij hebben den hond, in eik ge val", was haar tweede gedachte. Maar Trash was zondeling trouwe loos hij was van den haard opge sprongen, vleide zich tegen den be zoeker aan en deed een kort geblaf van welkom hooren. „Wat, ben jij het, Ned riep Hes ter. „Je kon wel kloppen, als je men- schen van edele geboorte opzoekt," Ned bleef een oogenblik verwon derd staan, toen hij de twee vrouwen zag. Hij vergat voor het oogenblik, wat achter hem lag hij stond wer kelijk tusschen twee vuren, want een van deze twee vrouwen was van hooge geboorte en hij voelde zich plotseling practische bruikbaarheid bepaaldelijk uitmunten, kunnen door hunne chefs bij hooge uitzondering voor aan stelling tot milicien korpo raal c.q.voor bevordering tot mili ciensergeant zonder examen in aan merking worden gebrachtdaarbij behoort in het oog te worden gehou den, dat de voordrachten tot aanstel ling c.q. bevordering moeten worden ingediend bij den commandant van het regiment, waartoe de betrokke nen behooren. Ik teeken ten slotte nog aan, dat om te groote uitbreiding van bo venbedoelde aanstellingen en be vorderingen en te groote vrijgevig heid in het toekennen van een rang te vermijden, door mij aan den mi nister van oorlog werd voorgesteld, dat zooais hiervoren is bepaald, be doelde bevorderingen slechts bij hoo ge uitzondering mochten geschieden, met welk voorstel de minister van oorlog zich heeft vereenigd. De ontvluchte geïnterneerde Duitsche officieren. Met betrekking tot de onlangs uit de interneeiing ontvloden twee Duit sche officieren deelt men ons mede, dat deze officieren, na in Duitschiand op hun verplichtingen te zijn gewe zen, thans vrijwillig naar Nederland terugkeeren, teneinde zich ter beschik king van de militaire autoriteiten te stellen. IS?l@©LüIEiMS Ned. Herv. Kerk. Gisterenavond werd het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. gemee&s op het Zand bij Middelburg ingewijd. Het kerkge bouw was overvol. Toen ds. Postma van Koudekerke het spreekgestoelte beklom, zong de gemeente Gez. 212 1. Na het uitspreken van den zegen, las de voorganger Ps. 150 voor er. ging toen voor in gebed. De aanwe zigen zongen vervolgens Ps. 841 en 2. De heer ds. Posima had tot tekst voor zijn preek genomen het tweede deel van vers 28 van Joh. 11 „De Meester is daar en Hij roept U", de zelfde spreuk die boven den ingang van de deur staat. Ais tusschen-zang werd gezongen Ps. 394, waarna dé predikant den Commissaris der Koningin en mevrouw Dijckmeester dank zegde voor hunne tegenwoordigheid, waaruit blijkt dat ook de hoogst geplaatste personen in den lande belang stellen in het werk der kerk. Ook tot den burgemeester en mevrouw van den Borch van Ver- welde, en tot de raadsleden richtte de heer Postma woorden van dank, er op wijzende dat het zeker niet dik wijls voor zal komen, dat alle leden van een gemeenteraad zulke trouwe kerkbezoekers zijn als te Koudekerke zoo groot en onhandig, dat hij er over dacht, of het niet gemakkelijker zou zijn, de mannen achter hem onder de oogen te zien dan deze mooie, verschrikte vrouw. Mevrouw Nethercliff leunde te- tegen den muur en sloeg het tooneei gade. Als Hester dezen grooten, hij genden man kende, als Trash hem kende, dan zou hij zeker geen kwaad doen. Toch kon zij dit onwelkome indringen niet begrijpen. Maar Hester scheen geen inlichtingen noodig te hebben. „Je hebt mij gezegd, dat je van nacht op wild uitging", zei zij kalm. „Zijn zij dichtbij Ned?" „Naar mijn zin veel te dicht bij, meid, en ik denk wel, dat zij mij den weg hebben zien insiaan naar Lost- withens." „Dan zillien we je verbergen. Gauw NedJe bent te lang, om over het hoofd gezien te worden in een hut, die nauwelijks groot genoeg is, om je te bevatten." „Dat is waar," zei Ned met een lach, die een vreemd contrast vormde met zijn verwilderd uiterlijk. Hester, zoo kalm of ze appelpas- het geval is. De ambachtsheer, jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke had bericht gezonden niet aanwezig te kunnen zijn. Waar de oorzaak hiervan is het over lijden van zijne moeder mevrouw de douairière Van Doorn van Koude kerke, ambachtsvrouwe, wijdde de predikant enkele woorden aan hare nagedachtenis.Moge het een troost zijn dat haar leven in Christus, dus haar sterven gewin was. Namens de Classis Middelburg wenschie ds. N. M. de Ligt, de ge meente Koudekerke geluk met haar tweede kerkgebouw en verzocht hij de gemeente te zingen Gez. 50: 4. Ds. Postma sprak het dankgebed uit en nadat nog gezongen was Ps. 1501 den zegen. Hierna was de plechtigheid afgeloopen. Ger. Kerken. Aangenomen het be roep te Dwingelo door ds. H. Lanning te Baarland. Bedankt voor het beroep naar Ar- nemuiden door ds. G. M. van Rennes te Dussen. Vlissingen, 10 December. Op het terrein aan de Nieuwe Markt alhier worden nog twee loodsen voor de Belgische vluchtelingen ge bouwd, benevens een afzonderlijke loods voor schaftlokaal. Er komen daar dus in het geheel 5 loodsen. De „Administrateur de Badts" is gisteren met 59 passagiers uit Ant werpen hier aangekomen. Tot nu toe konden slechts de Bel gische vluchtelingen gebruik maken van den trein, die hier 's morgens te 8.55 vertrekt. Naar wij vernemen kun nen thans de gewone reizigers en militairen ook van dezen trein gebruik maken. De bij het 14e Regiment Infanterie benoemde reserve-tweede-luitenants J. G. van Niftrik en C. J. van der Linden zijn bestemd resp. voor de le compagnie Iile bataljon en 4e comp. He bataljon. Met ingang van 11 December zijn bevorderd tot reserve-korporaal de adspirant-vaandrig H. F. van de Velde bij de le como. Llle bataljon en tot milicien-korporaal adspirant militie officier de milicien P. F. J. Klijberg bij de le comp. Ie bat. Men schrijft ons uit Middelburg Naar wij vernemen zal in de deze maand te houden vergadering van den gemeenteraad behandeld worden het verzoek van de afdeeling Middelburg van den Bond van Nederlandsche onderwijzers om verplichte schooi- teitjes maakte op Windy Farm, opende de deur van het schuurtje, waar Griff zijn turf bewaarde. „Kruip daar in", zei zij. „Ik zai turf voor je stapelen." Hij lachte weer. Dit meisje dat hem zoo lang bekoord had toonde een kalmte en flinkheid, zooals hij zoo graag zag in mannen en vrou wen. Het schuurtje was half vol brand stof en Ned kroop naar achteren, ter wijl Hester een muur van turf voor hem begon op te bouwen. Mevrouw Nethercliff, haar schrik vergetende, keek gretig toe, hoe het werk vorderdezij had tenminste één les van de heide geleerd en dat was een instinctieve vriendelijkheid jegens den vagebond en den vluchte ling, een instinctieve vijandschap je gens de mannen der wet. „Vlug, Hester, vlugriep zij meer dan eens, ofschoon het meisje haar handen vlug genoeg roerde. En toen glimlachte zij om haar ei gen haast, en zij begreep met kal me verwondering, dat haar eigen vroegere leven haar nu onwerkelijk voorkwam en dat al deze ruwe ge beurtenissen te Lostwithens werkelijk vergaderingen in te voeren. Ook ver nemen wij dat de schoolcommissie geadviseerd heeft niet aan het verzoek te voldoen. Zitting van Donderdag 10 December, des namiddags 2 ure. Voorzitter de heer C. A. Kalbfleisch, oudste wethouder. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren Van Raalie metpkennisge- ving en verder de heeren Merckens en Stuart; een vacature. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting werden goedgekeurd. De Nederlandsche Bond voor werk verschaffing verzoekt in een adres aan den raad dat deze gemeente toetrede als lid van genoemden Bond. Bij het adres is een uitvoerige me morie van toelichting gevoegd waarin het doel van dezen Bond wordt uit eengezet. Dit adres werd voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling werd gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. Overgelegd werd een schrijven van Ged. Staten, waarin zij, met verdaging van de beslissing omtrent het ter goedkeuring aangeboden besluit dd. 9 October 1914 betreffende uitgifte van grond in erfpacht aan de ver- eeniging „Proeftuin, Vlissingen" me- dedeelen, dat zij het niet regelmatig achten, dat telkens om de 5 jaar de gemeenteraad zonder goedvinden van de wederpartij de erfpachtsom zal kunnen wijzigen. De erfpachter be hoort daar tegenover het recht te heb ben om, bijaldien zij tegen zoodanige wijziging bezwaar heeft, zich aan verdere naleving van hare verplich tingen te onttrekken. In de tweede plaats is bij Ged. Staten de vraag gerezen, of met het oog op den lagen prijs en de voorwaarde dat de ge meente bij tusschentljdsche opzegging zal vergoeden de waarde van de zich op het gedeelte van den grond be vindende vaste goederen met inven taris tegen de boekwaarde met vast gestelde afschrijvingen en de door drie deskundigen vastgestelde waarde van de eventueel aanwezige vrucht- boomen en gewassen, niet in hef na deel der 'gemeente zal zijn, indien deze wellicht na zeer korten tijd den geheelen inventaris tegen den prqs van hetgeen de inventaris op het oogenblik van overneming der inven taris voor de gemeente waard zal zijn. Ged. Staten zullen gaarne hier omtrent worden ingelicht. Werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Het Algemeen bestuur der Tucht- Unie heeft een adres gezonden, en begrijpelijk waren. Was deze plaats betooverd? vroeg zij zich af. Vroe ger zou zij er niet haar heele hart op gezet hebben een roodharigen reus te redden, die talent had voor stroopen. Hester had nauwelijks haar turf- muurtje gebouwd, of men hoorde het geluid van stemmen voor de hut. „Hij is hier. Ik verwed er een guinje om, dat hij hier isriep een zware, tierende stem. „Naar binnen jongens, en ik beloof je, dat hij er niet heelhuids afkomt, als hij pro beert mij aan de deur voorbij te gaan. Mevrouw Nethercliff leunde tegen den muurhaar gelaat was doods bleek en met één hand greep zij naar haar hart. Twee jaar waren voorbij gaan, sinds zij het laatst die stem gehoord had bittere jaren, welke die stem haar terugbracht. Wat in's Hemels naam deed hij hier dezen avond „Dat is Squire Daneholme", zei Hester. „Hij heeft een stem als een stier als hij driftig is, als je eens die stem gehoord, hebt, zul je haar niet gauw vergeten." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1