Dg Ml op I Mie MAANDAG Nederland en tfr Oorlog No. 288 52e <j£t£irgaiig 1914 Firma F. VAH 01 VELDE Jr., Kleine Mirkl SS, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Herschijnt dagelijks, gitgeionM ip Zondag en algemeen erkende Ohristelijke feestdagen FEUILLETON BINNENLAND VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.29 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in't bezit eener tffcflf|flgulden bij levens- rt f* gulden bij dood Aft gulden bij verlies 4 jTfl gulden bij verlies M ffefh gulden bij verlies f% f* gulden bij verlie-" polis, zijn GRATIS verze- /a BI JU lange ongeschikt- nSI door <lggf van een hand, 1 hl S van 11 |I g vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: m Ww^eid tot werken f VV een ongeluk CJUU voet of oog lVU een duim lUU wijsvinger td%3 anderen vinger Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Da vluchtelingen in Zeeland. Volgens de laatste berichten zijn er te dezer stede 21 typhusgevallen onder de Belgische vluchtelingen. De lijders zijn ondergebracht in een aparte ziekenloods voor besmettelijke zieken. De typhus blijki ontstaan, doordat de vluchtelingen, die nog over enkele eigen middelen beschikken, zelf woningen huurden en ze in veel te grooten getale betrokken. De over bevolking cezer kleine woningen bracht natuurlijk onzindelijkheid, enz. met zich. De inspecteur van het Woningtoe zicht, jhr. De Graeff, die van de Volksgezondheid, dr. Oosterbaan, en de gedelegeerd regeeringscommissaris, de heer Snoeck Henkemans, tot net instellen van een onderzoek. Alle woningen, waarin te veel menscben zijn, zullen worden opaenomen en, voorzooveel noodig, ontruimd. Willen de menschen er niet uit, dan kunnen zij daartoe niet worden gedwongen, maar krijgen dan geen ondersteuning meer. Deze week komen twee groote barakken in gereedheid van 50 bij 13 meter, gebouwd op initi tiet van den heer Snoeck Henkemans. Hierin wor den de menschen uit de woningen, na ontsmet te zijn en nieuwe kleeren te hebben gekregen, ondergebracht, in deze barakken komt een badin richting, bevattende douchebaden voor 5 mannen en 5 vrouwen. Op deze wijze hoopt men den typhus tot staan te brengen en de vluchtelingen beter te kunnen „ver zorgen. In Zeeland is de toestand over het algemeen zeer goed. Te Goes zijn b.v. 430 vluchtelingen, die ever een gezelschapsiok-sal beschikkente Middelburg 1300, deels onderge bracht in het oude Oost-Indische entredepot, dat ook wat gezelligheid biedt. Deze vluchtelingen blijven waarschijnlijk ov rwinteren. Te_ Vlis singen zijn te veel vluchtelingen, 3700, waarop moeilijk volledige con trole kan worden uitgeoefend. Voor de vluchtelingen in de laatste plaats is een rijksgeneesheer aangesteld. Te Hansweert onder Kruiningen zijn nog 3000 behoeftige vluchtelin gen op schepen ondergebracht. Op iedere aak zijn niet meer dan 30. Deze vaartuigen leenen zich geschikt voor huisvesting. De burgemeester van Kruiningen is bijna den geheelen dag te Hansweert voor voeding en controle. Na Vlissingen is Hansweert de meest belaste plaats in Zeeland. Eigenaardig is, dat in sommige plaatsen het aantal vluchtelingen in korten tijd afneem*. Zoo w ren half October te Sas van Gent 2500 vluch- door S. H. 51) —O— (Nadruk verboden. „Gabriël", zei de ander kalm, „wat is er tusschen jou en Hester gebeurd Je beoordeelt haar hard en ik heb nu en dan wel eèns gedacht, dat je twist met haar gehad hebt „Als mensch heb ik nooit met haar getwist; a's predikant had ik reden vertoornd op haar te zijn. Het meisje is zoo heidensch, alsof het licht nooit was doorgedrongen tot Ling Crag heide." „Zoo ben ik misschien ook. Zij is 'n goed meisje, Gabriël, en je moet wat meer den vroolijken kant der dingen bekijken. Hoe wil je vandaag nog bij Phineas Feather komen Hij wilde liever het gesprek over Hester Royd niet voortzetten. Het is een moeilijke weg om te vinden en den laatsten keer, dat je hier was, moest ik je over de heide brengen." telingen, nu 150. Deels zijn ze naar hun land teruggegaan, deels naar een andere plaats in ons land verhu sd. Te Hulst was en er 4000, nu 600. Hier hebben ze een geschikt onderdak voor winterverblijf gekregen. Te Axel vertoefden 3000, nu 300, die in ba rakken blijven overwinteren. In Zeeland zijn nu nog 20.000 vluchtelingen, wier onderhoud enz. 35 cis. per persoon per dag kost, alzoo daags f 7000. De liefdadigheids bijdragen vermindeten, de rijksbij dragen moeten grooter worden. Al leen de kleederen worden nog steeds allemaal uit filantropie geschonken. Volgens den heer Snoeck Henke mans, die aan het Persbureau Vaz Dias bovenstaande ^inlichtingen ver strekte. gaat het thans niet meer aan, vluchtelingenkampen op te richten, maar zal men goed doen, daarmede tot het voorjaar te wachtenals de vluchtelingen dan nog niet te ug willen. Vragen aan den minister van oorlog. Mr. P. J. Troelstra heeft de voigen- de vragen gericht tot den minister van oorlog 1. Heeft de minister een onderzoek doen instellen naar de omstandighe den en feiten, die aanleiding hebben gegeven tot de betreurenswaardige gebeurtenissen van 3 December in het kamp der geïnterneerden te Zeist, naar den aard dier gebeurtenissen en naar het optreden van de zijde der Nederlandsche militairen bij die ge legenheid Is de minister bereid, zoo spoedig en volledig mogelijk aan de Tweede Kamer de resultaten van het onder zoek mede te deelen 2. Is het den minister van eor'og bekend, dat ce plaatselijke comman dant in Den Helder geweigerd heeft, aan de afdeeling Den Helder der S. D. A. P. vergunning te verleenen tot het houden van een vergadering om te protesteeren tegen het leeningsont- werp Wil de minister zijn meening over die weigering aan de Tweeke Kamer mededeelen, en is Zijne Excellentie bereid, maatregelen te nemen, opdat niet meer dergelijke belemmeringen van het politieke leven door militaire autoriteiten voo-komen Begrafenis Belgische geïnterneerden. Zaterdagmiddag had dus meldt het „Utr. Dbi." op de R.K. be graafplaats te Soesterberg met mili taire eer de teraardebestelling plaats van acht geïnterneerde Belgen, die bij het verzet in het kamp Donderdag gedood wa en. In den ochtend had een deputatie van de Belg sche gt-ïn- terneerden, zes man uit iedere b rak, gedefileerd, daarna werd een korte lijkdienst gehouden door den Belgi schen aalmoezenier. De sroet bestond „De sneeuwhoopen zijn nog bevro ren en er is een karrepad een mijl Oostelijk van hier, dat ik wel kan vinden. Bovendien ik moet gaan, evenals ik tot jou moest kernen, en plicht wijst ens altijd den juisten weg, mijn jongen." „Nu, nogmaals goeden nacht, Ga briël Houd je lantaarn in elk geval goed aangeloof en gezond -ersiand behoeven niet e twisten, nietwaar Hij keerde zich om en trad de hut weer binnen. Zijn gast sluimerde, maar zij werd weer wakker door 't geluid van het sluiten der deur. „Uw bezoeker kwam laat", zei zij. „Heeft hij slecht nieuws gebracht „Ja," antw ordde Griff droog „dat mijn ziel in gevaar was. Het was Gabrië! Hirst, de predikant, over wien ik met u gesproken heb. Arme jongenHij geeft zichzelf nooit rust en denkt alt.jd aan ziel n, die toch eigenlijk hun weg tot vrede moeten vinden en niet den zijnen." Zij glimlachte een dier treurige, toegevende glimlachjes,die een nieuwe beteekenis aan haar schoonheid sche nen te geven. „Zijn wij zelfs biet niet veilig uit een detachement geleide met om floerste trommel, onder commando van luitenant Valkhof, vier lijkkoetsen met elk twee kis en, bedekt met kran sen van Belgische officieren en sol daten, een palmtak van Holtandsche officieren en een krans van de ouders van een der dood«n, die uit Rotter dam overgekomen waren. In den stoet volgden zeer vele Bel gische officieren, de deputatie van de Belgische geïnterneerden en eenige Hollandsche officieren. Op het kerk hof werden de kisten in een gemeen schappelijk graf gedragen door Hol landsche soldaten. De beaarding ge schiedde door twee Belgische geeste lijken en den pastoor van Soesterberg. Gisteren werden lijkdiensten gehouden te Amersfoort en te Soesterberg. Belgische Spoorwegbeambten. Het beheer vari de Belgische staats spoor heeft een ov-reenkomst aange gaan met de Engelsche regeerina, waarbij de b ambten van de Belgische staatsspoor, vooral machinisten, sto kers en allen, die een vak uitoefenen, werk in Engeland kunne krijgen, tegen dezelfde loonen die zij in België genoten. Zij krijgen vrijen overtocht voor hen en hun gezin en voor hun vertrek wordt het achterstallige leon uitbetaald. Volledige inlichtingen te zenden aan den heer J. Moreau, sectie overste, beriuurciei van de werkplaat sen Antwerpen-Noord, adrescentrale werkplaats H.IJ S.M. te Roosendaal. Militaire Berichten. De minister van oorlog heeft in een missive aan de autoriteiten van de landmacht aangedrongen op be knoptheid in legeeringsielegrammen. Het heeft de aandacht getrokken dat in die telegrammen, afkomstig van militaire autoriteiten meermalen niet voldoende beknoptheid wordt be tracht. Waar in deze tijden het telegrafeeren in hooge mate is belast en meermalen nauwelijks tn staat is aan het enorme verkeer het hoofd te bieden, is het niet het minst met het eog op eene snelle overkomst van de militaire tele grammen zelt, noodig, dat deze, ook wat de adressen en nog meer, het onderschrift betreft, niet langer zijn, dan met het oog op de duidelijkheid beslist geboden is. De minister geeft verder aan, hoe de beknoptheid in den regel zal kunnen worden verkregen. Kapitein Duymaer van Twist. Het „N. v. d. D." heeft medege deeld, da de kapitein der int op non- acti neit L. F Duymatr van Twist, lid van de Tweede Kamer, volgens den ranglijst van osficieten aan de vroeg zij.„Zij hebben veel over zielen gesproken en zoo weinig gegeven om iemand's hart, al die menschen, onder wie ik den laatsten tijd geleefd heb." „U zult hier veilig zijn", ant woordde Griff, met een hartelijken blik. Zij praatten nog een weinig en Griff zag zijn gast met vernieuwde belangstelling aan. Bijna voor het eerst merkte hij, dat oogen en gelaat en oodbruin, weelderig haar een zeldzame, aantrekkelijke schoonheid vormdenmaar hij zag het, zooals men de schoonheid van een schilderij ziet en hij zag hef met critische, onmenschelijke oogen. Wat de waar schuwing van den predikant betreft, die had hij reeds half vergeten, en beschouwde haar geheel als den fan- tastischen droom van iemand, die te veel aan droomen gedaan heeft. De vrouw zag zijn ondeizoekenden blik, maar gevoelde er ook al de koelheid van en zij kreeg een koud, eenzaam gevoel, zooals zq gehad had in dien eersten sneeuwnachten toen zij eindelijk insliep, was het om te droomen van den „Wilden Jager", die haar op zijn zadel nam en haar beurt is om te worden benoemd tot majoor en dat in verband hiermede hij gedurende eenigen tijd in actieven dienst zal treden, om voor bevorde ring tot den hoofdofficiersrang in aan merking te worden gebracht. Het „Vad." verneemt dat dit bericht onjuist is. De heer Duymaer van Twist zou, om tot majoor bevorderd te kunnen worden, nog eerst een jaar actief als kapitein moeten dienen en dus reeds januari jl. naar het leger hebben moeten terugkeeren. Hij heeft dit toen niet gedaan, en eigen wensch prijs gegeven aan den aandrang van zijn partijgenooten, die het district Steenwijk toen niet in gevaar wilden brengen. De heer Duymaer van Twist kan dus, gegeven zijn nummer 5 op de ranglijst voor majoor, niet meer den vereischten tijd vinden om te dienen, die onmisbaar is tot het ver krijgen van den hoogeren rang en zal dan ook eerlang den dienst verlaten. Loop der bevolking in Nederland over 1913. Aan de statistiek van den loop der bevolking in Nederland ever 1913, die het Centraal Bureau voor de Sta- tiek in het 207e nummer zijner bij dragen heeft uitgegeven, wordt het volgende ontleend Op het einde van 1913 bedroeg de bevolking 6212.701, waarvan 49.59 pet mannen en 50.41 pet. vrouwen. Ofschoon de toeneming bij de beide geslachten in de verschillende ja-en zoo goed ais gelijk is (in 1913: 1.61 pet.), wordt over ren lang tijdperk toch een vermindering van het aantal vrouwen ten opzichte van dat der mannen waargenomen. Kwamen in 1830 1045 vrouwen op 1000 mannen voor, in 1913 was dit aantal op 1016 gedaald. Door meerdere geboorte dan sterfte zou de toeneming der totale bevolking 1.60 pet. hebben bedragen, zoodat in 1913 door meer vestiging dan vertrek de bevolking met 0.01 pet is ver meerderd. In de gemeenten met meer dan 20 000 inwoners bedroeg de toe neming 1 64, waarvan 1,47 door ge- boorte-oveischotten en 0 17 door meer vestiging dan vertrek. In de overige gemeenten was de totale toeneming 1.57 pet., welke de resultante is van 1.66 geboorte-overschotten en 0.09 meer vertrek dan vestiging. Onder de grootste gemeenten zijn er, die een zeer sterke toeneming hebben, (Apeldoorn,Emraen,Enschede, 's Gravenhage, Hengelo, Hilversum, Nijmegen, Rotterdam, Schiedam en Tilburg) en daarnaast andere, waar de toeneming langzamer dan in het geheele Rijk geschiedt, ja waar zelfs in sommige jaren een afneming valt te constateeren (Breda, Haarlem, Den meevoerde over de eindelooze mijlen sneeuw. Alleen de heide waakte. Uitgestrekt, wit en nat iag zij daar, luisterde naar den wind en wachtte, tot de schat kamers der lente zouden ontsloten worden. Zooveel had deze heide te ontvouwen he groen van het gras, het grijs van h*t zilveren helmgras, het purper van de zomerheideen als een menschelijke moeder verlang de zij er naar, haar kinderen aan haar borst te hebben. Maar zelfs de heide had 'goeden moed het was warm onder de beschuttende sneeuw, en het groen drong reeds door den veengrondde regen was gekomen en als moeder aarde maar weer den zonnigen hemel in het gelaat kon zi n zou alles wel zijn voor de kin deren der heide. Tegenover deze gro te, oneindige heide, scheen het eigenlijk slechls een kleinigheid, dat twee nietige menschen op weg waren naar het noodlotmaar de wind scheen zich dien nacht te comen- treeren op Griff's huthet was, of hij bij eiken wind- en regenvlaag aan de muren klopte, of aan de deur ram melde, om binnengelaten te worden. Helder, 's Heriogenbosch, Maastricht, Vlaardingen, Vlissingen, Zwolle). De stijging van het aantal huwe lijken, die in 1906 en 1907 na de afneming van 1901—1905 werd ge constateerd, he-ft zich in 1908—1911 niet voortgezetvoor 1912—1913 is weder een vrij belangrijke stijging aan te tonnen. Het aantal personen, die de huwe- lijksacte uit hoofde van analphabetie niet konden teekenen, is zoo goed ais geregeld dalende. Voor het Rijk daal den de cijfers voor de mannen van 1 60 pet. in 1902 op 0.50 pet. in 1913, bij de vrouwen was de daling van 2,91 pet. op 0.75 pet. Schier overal is de analphabetie bij de vrou wen grooter dan bij de mannen. Dat die daling in vroegere jaren nog be langrijk grooter moet geweest zijn, bewijzen de cijfers die vóór het jaar 1877 bekend zijn, toen zij bedroegen 7 53 pet. bij de mannen en 14 83 pet. bij de vrouwen. Een merkbare verbetering van het sterftecijfer is bijna van jaar tot jaar te constateeren. Voor zoover gegevens daa'omtient voor ons land beschik baar zijn, is nog nimmer zulk een laa> sterftecijfer voorgekomen als in 1912 en 1913, nl. 12.30 per 1000 inwoners. Scheepsbouw. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft v. Nievelt Goudriaan Co.'s stoom vaart-maatschappij te Rotterdam drie bosten, ieder groot 6000 ton laad vermogen en een 10 raljls vaart, be stemd voor de algemeene vrachtvaart, bij de Rotterdamsche Droogdokmaat schappij besteld, welke in het begin van 1916 moeten worden afgeleverd. Intusschen zij nog 3 booten (waar van er 1 bijna gereed is) voor de bovengenoemde stoomvaart-maat schappij op voornoemde werf in aan bouw. Verder heeft de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij een opdracht ontvangen van de firma Gebrs. Van Uden te Rotterdam, voor een boot van 6000 ton laadvermogen, welke ooit in het begin van 1916 moet worden afgeleverd. Vlissingen, 7 December. Concertgebouw. De liefdadigheidsvoorstelling, die gisteravond in het Concertgebouw aan de Emmastraat ten bate van noodlij dende Belgen werd gegeven, was buitengewoon goed bezocht, de groote zaal was vol en die groote menigte heeft blijkbaar genoten van het zeer gevarieerd program, dat voor elk wat wiis bevatte. De annonces vermeldden de wel willende medewerking van verschil- En de wind had gelijk. Lostwithens was niet langer een eenzaam heilig dom een vrouw was in haar leven gekomen en de schikgodinnen hielden de wacht over het met sneeuw be dekte rieten dak der hut. HOOFDSTUK X. Het was tegen den avond, toen Hester den volgenden dag de hut bereikte. Griff had den koestal schoon gemaakt en kwam haar tegen, toen zij de helling afkwam, die Lostwi thens van de heidekant beschutte De sneeuw, gisteren nog wit, wer. reeds geel onder den regen, evenals een heidepoel geel wordt, als men er de schapen in gewasschen heeft. De gladde oppervlakte der helde was nu vol met holten, groot en klein, ge vuld met regen. „Wel. Hesier ik had je voor van daag al opgegeven I" riep hij. „Vader had mij noodig. De rood bonte koe is niet goed in orde, en hij denkt, dat zij er wel mee gaan zal." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1