2000 De lot on I Mit me 11 Dr. :deh- woensdag 3 december provindiale sfatenvsnzseiand. :ie ;lgie. flBEfj! Mm: RN F. VU DE HEIDE IF, Ma Ml S8, MÉN Mta IDIK ID Varschijnl dagelijks, uilgezsadBfil op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Nederland esi da Qerlog. FEUILLETON BINNENLAND g. les, ID bn) DAMES HOR- praande vanaf nnyboot, ver- ITegen goede rgen. „Hotel 'erpen, Brus- pen gelegen Verlengde •sNo. 284 1914=? £5, iedere Inder rabat, vordt twee- d, Vlissingen. ituumnaaister bij de men- Mej. ROES, VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTir JS Van 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regej De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood A f&fl gulden bij verlies .J gulden bij verlies .4 jT|f| gulden bij verlies FTgulden bij verlies all door al II8 van een hand, I H||J J van' ||||l vaneen *1 van eiken een ongeluk voet of oog iUU een duim JLW wijsvinger anderen vinger. Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg, Verzek. Bank" te Schiedam >inh—man» l* iw iwimimw fimi iiiWHinpiii ia—i>iniigBawsBM5iiMiMhiiinwiw»"ii«wwnwiN rmnwiii 1 «-"■ Bestendiging staat van beleg. In een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp be treffende de bestendiging van den staat van beleg, deelt de Regeering mede, dat, indien zij het noodzakelijk acht, den staat van beleg ook uit te breiden over eenige grootere han delssteden, zij voor dien maatregel zeker niet zal terugschrikken. Zij hand haaft echter ook ten aanzien van de hierbedoeide steden haar standpunt om niet tot de afkondiging van den staat van oorlog of beleg over te gaan dan in geval van besliste nood zakelijkheid. Deze omstandigheid heeft zich ten aanzien van de groote handelssteden nog niet voorgedaan. Bemiddeling in den oorlog. De Nationale Vrouwenraad van Ne derland heeft een adres gericht aan H. M. de Koningin, waarin H. M. wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de regeeringen der andere neutrale landen van Europa en met die van de Vereenigde Staten van Amerika, om zoodra een gunstige mo gelijkheid in de naaste toekomst het veroorlooft, haar gezamenlijke en voortdurende bemiddeling aan te bie den aan de oorlogvoerende staten, die moge leiden tot herstel hunner nor male onderlinge betrekkingen. Opdat echter op het juiste oogen blik die gunstige mogelijkheid kunne ;gevat worden, dienen de genoemde neutrale staten in volgehouden ge- dachtenwisseling over dit punt met elkaar te werken en een overdacht stelsel van samenwerking te overwe gen, dat hun gezamenlijk voorstel tot een aanbod van waarde voor de oor logvoerende staten maken kan. Met te meer vertrouwen wendt adr. zich tot H. M., omdat de voornaamste Vredesvereenigingen in de V. St. van Amerika reeds een gelijkluidend ver zoek tot den president dier staten hebben gericht, die, naar ontvangen mededeelingen, den geest van het verzoek in welgezinde aandacht ont vangen heeft. Een afschrift van het adres is even eens aan de Nationale raden der an dere neutrale staten toegezonden, niet een begeleidend schrijven, waarin op de wenschelijkheid wordt aangedron gen, de actie van den Nationalen Vrouwenraad van Nedetland in de andere neutrale landen door een der gelijke actie te steunen. Vertraging reizigerstreinen. De directeur-generaal der Staats spoor vaardigde ae volgende dienst order uit: Verscheidene reizigerstreinen ver tragen nog te veel door laden en door S. H. 47) O(N&diuk verboden. Toen verloor de vrouw haar kalmte. „Ik was blij", riep zij uit, terwijl de oude Daneholme-geest tot uitbarsting kwam. „Hij lag dood aan mijn voeten en ik was blij. Was het een tijd om te huichelen Hij had mijn hart ge dood, hij zou het kind gedood heb ben en nu had hij zichzelf gedood en ik was blij." Trash, verschrikt door den harts tocht in haar stem, werd op zijn beurt onrustig, kwam naar haar toe en zag naar haar op met zijn bruine, sympathieke oogen onder het ruige haar. Zij nam zijn kop op haar knieën en streelde hem en keek onderwijl steeds naar het gloeiende turfvuur. „De advocaten zeiden mij", ging zij na een oogenblik voort, „dat hij zijn fortuin en het mijne verdobbeld had. Het huis zelfs, de meubels, alles I lossen van goederen, en in en uit zetten van wagens. Hierin moet ver andering komen en daarom vestig ik met den meesten nadruk uwe aan dacht erop dat vertragingen van die treinen door een en ander zijn te voorkomen. Als eers e eisch dient gesteld te worden, dat een regelmatige treinen loop verkregen wordt. Stations- en treinpersoneel behooren in alle op zichten mede te werken. De goederen moeten doelmatig geladen worden, zoodat lossing vlug kan geschieden hiervoor is noodig dat voldoende toe zicht op de wijze van laden en lossen gehouden wordt. Het stationspersoneel dient ten einde een vlugge treinbediening te verkrijgen, voor zooveel dit mogelijk is, de behulpzame hand te bieden in het sluiten der portierenook door juiste aanduiding aan den machinist waar de trein tot stilstand moet komen, kan in vele gevallen de behandeling bespoedigd worden. Er is op te letten, dat het publiek tijdig de wachtka mers verlaat en dat, vooral op de tusschenstations, het vaor lossen en laden aangewezen personeel zich bij binnenkomst (en niet op het laatste oogenblik) ter plaatse bevindt, waar verwacht kan worden dat de bagage wagen kan komen te staan. Geregeld terugkeerende redenen van vertra gingen moeten ter kennis van de directie worden gebracht, opdat maat regelen ter verbetering kunnen wor den genomen. De stationschefs moeten zich per soonlijk overtuigen dat hun onder- hebbend personeel in den geest van het bovenstaande werkt. Ten opzichte van het personeel dat te kort schiet zuilen strenge maat regelen worden genomen. Reizen in België. Een der correspondenten van het „Vad." uit Brussel teruggekeerd, deelt mede, dat de berichten als zou het reizen ia België nu tot de onmoge lijkheden behooren sterk overdreven zijn, tenminste wat Hollanders betreft. Wel worden in Brussel geer. pas poorten meer uitgegeven, doch de Hollanders kunnen, indien hunne pa pieren in orde zijn, vrij in- en uitgaan Om België te verlaten heeft men een bijzondere Passierschein noodig, doch deze wordt zonder verdere formali teiten op het Kommandatur te Brussel of Antwerpen verstrekt. De eenigste voorwaarde, die gesteld wordt, is dat op de pas een verklaring van den consul voorkomt, als legimitatiebewijs van het portret dienende en tevens mededeelend dat de persoon vertrou- wenswaardig is. Dankbare soldaten. Een dame uit de buurt van Arnhem was verpand. Ik was zonder vrienden en zonder geld. Terwille van het kind overwon ik mijn trots en gir.g naar zijn familie, die godsdienstige iieden waren en rijker dan hij ooit geweest was. Ik smeekte om huisvesting bij hen, tot ik middelen zou gevonden hebben, om mijn brood te verdienen. Zij namen mij onwillig op en eiken dag lieten zij mij gevoelen, dat ik een bedelares was ik, een Dane- holme Weer overwon ik mijn trots en schreef aan oom; hij wilde niet antwoorden, en dagelijks werd het moeilijker te leven met de menschen, die mij op mijn smeekeneen schuil plaats hadden gegeven." Nog altijd staarde Griff in het vuur; hij had zich slechts ééns be wogen en dat was, om nieuw hout en turf op het vuur te stapelenmaar de vrouw begreep hun stilzwijgen. „Langzamerhand deden zij mij be grijpen, dat ik in hun oogen tenmin ste aansprakelijk was voor het onge luk van hun zoon. Vóór hij met mij trouwde, gaf men mij te kennen, was hij matig geweest, oprecht, alles, wat goed was; en ik lachte hen niet in 't gezicht uit, want ik was afhanke had eenige honderdtallen polsmoffen voor de militairen bijeengebracht en gaf ze ten geschenke aan een com pagnie, gelegerd in den omtrek. Op een goeden dag klinkt militaire muziek in de nabijheid van de woning der geefster. En als de dame zich naar het venster begeeft, ziet zij de ge heele compagnie, met verheugde ge zichten de gepolsmofie handen in de hoogte houdende om te toonen, weik een dankbaar gebruik van haar doel matig geschenk werd gemaakt. Paaschbrooden. Door bemiddeling van de Neder- landsche regeering is gezorgd, dat het noodige meel beschikbaar is, om de Israël, paaschbrooden hier te lan de voor het aanstaande Paaschfeest te kunnen bakken. Thans is reeds daarmede begonnen. Tweede Kamer. Met groote voortvarendheid zet de commissie van rapporteurs voor het leening ontwerp haar arbeid in zake het voorloopig verslag voort. Gisterenvoormiddag zijn de rappor teurs daartoe weer in vergadering bijeen gekomen. De minister van fi nanciën, de heer Treub, was ter deelneming aan deze conferentie uit- genoodigd en was tegenwoordig. Het streven is, het wetsontwerp zoo spoedig in staat van wijzen te brengen, dat het in de eerste helft dezer maand voor openbare beraad slaging gereed is. Het plan moet bestaan, om, mocht in December geen tijd beschikbaar zijn om de Staatsbegrooting geheel of gedeeltelijk af te doen, de Tweede Kamer in Januari weer te laten bij eenkomen. Kort en snel recht. Door het hoofdbestuur van den Volksbond tegen drankmisbruik is tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het, op grond van de nood zakelijkheid, om in de tegenwoordige langzame en omslachtige berechting van „kleine zaken" verandering te brengen, verzoekt te willen bevorderen dat in ons land worde ingevoerd „kort en snelrecht". Het weer in November. Het Ned. Meteor. Inst, publiceert het volgende In de afgeloopen maand November was de temperatuur van den 15den tot den 26sten gemiddeld 3 gr. tot 4 gr. beneden normaal en overigens 2 gr. a 3 gr. er boven. De dagelijksche schommelingen in de temperatuur waren vrij gering. Over het algemeen was het in het begin lijk van hen, ofschoon ik reeds maanden geweten had, reeds vóór de geboorte van mijn kind, dat hij de slechiste reputatie had van eenig man op de heide." Griff zag plotseling" op. „Ik ken zijn naam", zei hij. „En u u waart hem getrouwd Maar hij was bekend „U behoeft niet te aarzelen," viel zij hem bitter in de rede. „Hij was wijd en zijd bekend voor wat hij was. Maar zijn naam moet nooit tusschen ons genoemd worden hij is dood en ik tracht ook zijn herinnering te dooden. Zal ik u iets zeggen? Ter wijl ik hier heb liggen denken en denken ben ik zelfs een paar keer blij geweest, dat mijn jongen gestor ven ishij kon opgegroeid zijn om te worden, zooals zijn vader was, en het grafje daar ginds op de heide is een beter lot." „En die menschen, tot wie u ge gaan bent?" vroeg Griff, steeds zijn best doende, haar gedachten af te trekken van het kindergrafje, dat hij zel( gegraven had. „Zij waren even wreed als hij ge weest was, zij het dan op eer, andere en einde der maand meestal droog weer. De vele zware regens van den 11' tot den 20steit maakten de maandsom ongeveer aan de normale hoeveelheid gelijk was, en de noordelijke provin cies iets er boven. Ook het aantal uren met zonneschijn te de Bildt week weinig van het normale af. De najaarsvergadering der Prov. Staten werd gisterenavond half acht door den Commissaris der Koningin, den heer mr. H. J. Dijckmeester, in naam der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 35 leden. Af wezig de heeren Van Dam, de Bruijne, Vogelaar, Dumoleijn, Maarleveld en Holiestelle, terwijl er éen vacature is. De voorzitter opende de vergadering met de volgende toespraak: De omstandigheden,waaronder deze najaarszitting gehouden wordt, nopen mij een woord tot U te richten. Vooraf wenscht gij het hooggeacht medelid te herdenken, dat in de vorige maand uit uw midden is weggenomen. Den lOden November overleed te Zuiddorpe in den ouderdom van 67 jaar de heer A. Moerdijk. In 1890 tot lid der Staten gekozen, heeft hij ge durende 24 jaar met ijver en trouw de belangen der provincie gediend. Zijne nagedachtenis blijft bij U in eere. Korten tijd na het sluiten van uw zomerzitting, in de maand, die in den regel bestemd is voor ontspanning en herstel van krachten, brak de Eu- ropeesche oorlog uit. Bij Kon. besluit van den lOden Augustus 1914 werd Zeeland, nevens andere provincies met ingang van den 11 den Augustus in staat van oorlog verklaard. Even te voren had de bij Kon. besluit van 18 November 1912 aangewezen territoriale bevelhebber het militair gezag in deze provincie aanvaard. Voor ons vaderland, ook voor deze provincie, trad een moeilijk tijdperk in. Met voldoening viel te constatee- ren, dat de mobilisatie van leger en landweer ook in Zeeland op voorbeel dige wij te is tot stand gekomen. In den korten, daarvoor vastgestelden tijd, is dit veelomvattend werk geheel naar de bedoeling uitgevoerd. De medewerking daarbij van burgemees ters en andere autoriteiten ondervon den, gaf stof tot volle tevredenheid. Maanden van onverpoosde werkzaam heid allerwege zijn gevolgd. Betrof deze in den eersten tijd al wat kon strekken in het belang van onze eigen bevolking, het verleenen van bijstand aan de gezinnen van hen, die tot uitoefening van militie- of landweerplichten waren opgeroe manier. Zij waren zoo vroom, begrijpt u, dat zij al het menschelijke verlo ren hadden, zoo vroom, dat zij alles zonde noemden en niet de minste struikeling vergaven. Hun eigen zoon had gedwaald en zij noemden mij zijn verleidsterik was de zondebok, die zij bij de hand hadden. Telkens en telkens weer zei ik mezelf, dat ik het niet langer kon verdragenmaar het kind was er, waaraan ik denken moest en wat kon ik doen, om mij een bestaan te verschaffen?" „Het was hun plicht, om voor u te zorgen. Hij had uw geld verdob beld waren zij te vroom, om het terug te betalen „Zij hadden hun geld te lief, om er van te scheiden en zij genoten ervan, dat ze mij geheel in hun macht hadden, mij bij elke gelegenheid te plagen, mij voortdurend voor oogen te houden, dat ik nu boete moest doen voor al mijn wereldschgezind- heid. Werkelijk, ik geloof, dat er krankzinnigheid in de geheele familie moet zijnzij konden anders nooit zoo wreed geweest zijn. Mijn man had zich niet geschaamd, hand of zweep te gebruiken, maar zij waren pen; maatregelen tot het verkrijgen van werkkrachten, in het belang vati werkeloozen en zooveel meer reeds spoedig voegde zich bij die hulp vaardigheid van de bevolking onder ling, de ontvangst en verzorging van zoovelen, die een veilig jMekje zochten binnen onze grenzen. Eerlang zag Zeeland zich geroepen vluchtoordiite zijn voor een groot deel der aangrenzende bevolking. Het ligt niet in het besiek van dit woord, mijne Heeren, U een over zicht te geven van dit liefdewerk, van hetgeen in dit opzicht in alle kringen van Zeeland's bevolking viel waar te nemen. Met mij waardeert gij dit alles als een lichtpunt in de donkere oogenbükken, die nog steeds voortduren. Wij mogen ons verheugen dat de toestanden in de provincie, de om standigheden in aanmerking genomen, niet onbevredigend zijn. Ernstig en onder den indruk van hetgeen nabij onze grenzen voorvalt, zetten de in gezetenen den dagelijkschen arbeid voort. Met groote dankbaarheid rich ten zij zich naar het eerbied afdwin gend voorbeeld van Hare Majesteit de Koningin, die haar volk voorgaat. De doeltreffende besluitvaardigheid van de wetgevende macht, het be leidvol optreden van onze regeering schenken algemeen vertrouwen. Met uw voorzitter, mijne heeren, stemt gij in met de bede, dat God ons vaderland behoede en handhave." Door applaus gaven de leden blijk, dat zij met de woorden van den voorzitter ten volle instemden. De reeds vroeger door ons ver melde voorstellen van Ged. Stalen weiden naar de afdeelingen verwezen. De afdeelingen werden als volgt samengesteld Eerste afdeeling de heeren Dekker, Bolle, Fruijtier, Gerlach vanSt.Joos- land, Dieleman, Kakebeeke, Melis, van Zuijen, van der Vliet, de Veer en de leden van Ged. Staten de Casembroot en Blum. Tweede afdeeling de heeren Vo gelaar, Struve, ljsebaart, Tichelman, Paap, Vermaas, Giljam, Neeteson, Wondergem, Van Teijlingen en de leden van Ged. Staten van Rompu en Sprengei. Derde afdeeling de heeren van Dalsum, Hocke Hoogenboom, Eras mus, van der Weijde, Van Oeveren, van de Putte, Mulder, Bleiker, Hom- bach en de leden van Ged. Staten Elenbaas en van Niftrik. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de eerstvolgende open bare vergadering te houden op Vrij dag II December, des voormiddags te 10 uur, waarna deze vergadering werd gesloten. zoo mogelijk, nog erger; zij schenen er vermaak in te scheppen, telkens nieuwe beschuldigingen tegen mij uit te denken En ten laatste kwam het einde. In een booze bui beschuldigde zijn moeder mij in zoovele woorden, dat ik zijn dood veroorzaakt had. Ik had hem van de trap geworpen, zei zij, en Ik lachte toen en nam het kind op en verliet het huis in de sneeuw. Het was voor ons beiden beter te sterven, dan in zulk een tehuis te le\en." „Arm kind!" mompelde hij. „Arm kind, om genoodzaakt te zijn te vluch ten, voor iets, dat nog kouder was dan de sneeuw, waarin ik u vond." „Zij waren veel kouder zoo koud, dat hart en hersens verkleumden, als men met hen in aanraking kwam. Ik kan u niet zeggen, wat het leven voor mij geweest washet had zelfs de sneeuw en de eenzame heide warm en vriendelijk doen schijnen." „En u bent heengegaan zonder een gedachte aan het einde aan wat u wachtte in den sneeuwstorm?" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1