iDIMGEN EMEEKTE. ERS )UW. MAANDAG 30 NOVEMBER 1914 ens Stertge- de zaak uan },s, Maandag 1 uur GE- ^ELLE mza loor ijsiroop iüis ;amer, rekking- iilpveFirma f. M OE VEL6E Jr., Kleine Markt 58, Iflissinp. ïsle'esn Inters. 18 dagelijks, uitpzsnderd op Zondag en algemeen erkende feestiap Haderlarcd en de Oorlog, FEUILLETON BINNENLAND ivember No. 282 1 rthouse. Road, rd (Engeland.) handelaar in nende E 10 te aren oud zijnde ;n leed ik aan epaard met een ituurlijk lag ik :t hoesten kon genstaande ik -as. Ook a! ik vermagerde ik ordien bij het vilde loskomen dat ik vreesde en raad meer, rikte, met niets |k toevallig in geneeskracht waarop ik een [len drogist A. liet halen, en nige malen de had, k>vam de i dat verlichtte Ion minder te er wat slapen, 'een, de eetlust ik het fleschje t, was ik lotaal del tegen Asth- ingaandoening, (inkhoest, dan iroop. Prils per i f 3 50. Eischt |L. I. Akker, [jgbaar. a 3 fatsoen- lagen Bureau gebruik van |B. 2. Bureau tegen billijken liss. Courant". |a 3 personen met gebruik agenBureau 1.25, iedere louder rabat, «wordt twee- stuumnaaister bij de men- Mej. ROES, iWERK- er de 25 jaar, ek. Loon één |hen 10 en 12 Stationschef. ide koken en mbezigheden, /liss. Crt." VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement spegiale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regej De abonnés, in 't bezit eener gulden bij levens- gulden bij dood <|f|f|guIden biJ verlies A F*£ï poiis, zijn GRATIS verze- Ji glII lange ongeschikt- *>|i door "Cllil van een hand, 1 Hl kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken I UU een ongeluk OU<U voet of oog JLgi'fi Daze ultkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. gulden bij verlies .J jf&fl gulden bij verlies fk ^gulden bii verlies van! li ill vaneen van eiken een duim wijsvinger anderen vinger. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. filg. Verzek. Bank" te Schiedam Belgische vluchtelingen. Het aantal ondersteunde vluchtelin gen in onze provincie bed'aagt thans 23.400 De meest-belaste gemeenten zijn Vlissingen mei 3700, Kruiningen- Hansweerd 3200, Middelburg 1600, Sluis 1400, Oostburg 1400, Clinge 800, Hontenisse 700, Axel 500, Ter Neuzen 500, Goes 480, Breskens 450, uiaauw 400, Wemeldinge 40Ö, Air- denburg 330 en bovendien in het kamp te Hontenisse 1300. Van de 109 Zeeuwsche gemeenten zijn er slechts 15, waar geen behoef tige vluchtelingen zijn. Buiten de hier genoemde gemeenten varieeren de getallen van 10 tot 300. Waarom wij alleen Onder dit opschrift schrijft „de Standaard" In Engeland heeft men, om de oor logskosten te dekken, niet het be- noodigde geld uit het kapitaal geno men; maar een leening uitgeschreven. In Duitschland deed men precies zoo. Niet anders in Oostenrijk-Hongarije. Frankrijk dito. 't Ging zoo overal. Bezit nu alleen ons land een clubje financiers, dat 't beier weet, en moet nu de zin en wil van dit clubje tegen alle reden in worden voortgezet? Vraagt men, wat hier dan achter zit Dsn is 't antwoord Misschien een geheimpje, dat we eerst later bespreken zullen. Maar dan toch ook iets, dat nu reeds publiek kan aangewezen. Het is dit feit, dat nog pas onlangs toen Duitschland overging tot uitbrri- ding van zijn leger, n'et een leening, maar een gift van het kapitaal werd gevraagd, die dan ook inkwam. Maar wat was daarbij tusschen toen en nu het allesdoend verschil? Dit, dat het toen vrede was. Dat toen de effecten op normaal cijfer stonden. Dat er toen een prijslijst op de Beurs was. En dat juist dit voor alles noodige nu ontbreekt. Of is het niet alzoo, dat thans de waarden zeer gedaald zijn Heft ge nu uw-millioenen bij ab sentie van Beur3 of bij gedaalden waardenstand, dan komt het verlies dat in die daling lag, nooit weer te recht. Dat weet men in alle landen. Daar om schrijft men in alle landen nu een leening uit, om dan na den vre de, als de toestand weer genormali seerd is, die leening af te lossen. Ons land alleen weet 't beter. Of liever, niet ons land, maar in ons land een club van financieele grootheden, en achter die club aan komt dan een nasleep van heele en halve socialisten, die blijkbaar nu reeds er schik in hebben, als 't lak- Dn tat op in lit door S. H. 45) O(Nadruk verboden. Zij herinnerde zich het allerlaatst, maar het duidelijkste, hoe moeilijk het hem gevallen was, afscheid te nemen en hoe haar hand bij dat af scheid in de zijne gebeefd had. „Hoe vreemd schijnt het", mom pelde zij, terwijl zij dacht aan de jaren, die er tusschen lagen en aan de tragedie, welke hen weer tezamen had gebracht, hier in die eenzame woestenij, die geen ooren had of scheen te hebben voor jeugdig geluk van zoo lang geleden. „Ja, het is vreemd", zei Griff, met dien lach, die altijd berustend was, nooit vroolijk. „Het kwam en het ging, dien dag; en nu kan geen enkel spel van het maanlicht ons weer tot jongen en meisje maken. Dit is er voor in de plaats", voegdg hij er bij, terwijl hij naar het raam ken kon, om weer een goed brokstuk van ons zoo klein volkskapitaai te vernietigen. Herinner u de cijfers van dr. Blir.k maar. Per inwoner België f 8500, En geland f 6500, Duitschland f 3500. Nederland eveneensperinwonerslechts f1300. Och, lieve, help ons nu toch zoo spoedig mogelijk ook van dit kleine kapitaaltje per inwoner af. Eens waven we de Cresussen van Europa. Beleen nu maar, als ge geen stuk ken meer hebt om 't surplus te dek ken. Een surplus, dat ge, a'.s we over een maand zelf in den oorlog zouden zitten, in een ommezien zuit moeten verdubbelen. En hebt ge dan dit surplus niet, en staat ge toch in de beleening, welnu, weg is dan wat ge hadi, zon der schijn of schaduw van winste voor het land. De militaire weerkracht van Nederland. In een artikel in „Allen Weerbaar" over „Het doel van Volksweerheid en het tegenwoordig wereldgebeuren" schrijft de redacteur, mr. W. Niei- strasz o.m. De huidige mobilisatie heeft een ieder scherp doen zien, hoe ver wij nog verwijderd zijn van hetgeen art. 180 van de Grondwet voorschrijft „AlleNederlanders, daartoe instaat zijn verplicht mede te werken tot handhaving van de onafhankelijkheid van het Rijk en tot verdediging van zijn grondgebied." Ook thans zijn er dan ook weer velen in den lande, die zich afvragen of Nedeiland den dag van morgen kan afwachten in het besef ten volle zijn plicht gedaan te hebben tegen over zichzelf. En daarop moet het antwoord lui den Neen. 0*ze militaire organisatie, hoezeer ook verbeterd, maakt ons nog niet tot een weerbaar volk, in staat, om met inzetting van de geheeie volkskracht, den modernen oorlog te voeren. Wij willen hier de oorzaken die velerlei zijn niet nagaan. Napraten helpt niet: we moeten niet terug-, doch vooruitzien. Daden dat is wat Nederland noodig heeft en ook wenscht. Er is op het oogenblik evenals in den tijd van den Boerenoorlog een krachtige strooming onder ons volk merkbaar, om te komen tot grootere militaire kracht. Men wil niet langer een leger, getrokken uit het voik met de meesten er buiten, maar men wil het leger het volk en het volk het leger. De groote massa voelt, dat alleen dit beginsel ons voe ren kan tot een wéérbaar volk en tot groote nationale krachtsuiting, omdat dit alleen kan bezielen met wees, dat uitzag naar zijn ontginning. Dit gebaar kende zij reeds zoo goed het zei haar, dat, ofschoon zijn lichaam soms rust mocht zoeken tusschen vier muren, zijn geest en hart altijd vertoefden onder den wijden hemel, die de heide overspande. „Sterft het geluk, als wij mannen en vrouwen zijn vroeg zij, als een kind een vraag doende aan een wij zer volwassene. „Moest het niet groo- ter, dieper zijn, nadat wij onze les geleerd hebben „Ja, maar het heeft sterker voedsel noodig. Werken en zwoegen, en de reuk van den wind in onze neusgaten zal het gelukkig gevoel ierugbrengen en dan is het, of een hand zich in de uwe legt en een stem komt aangedragen door den wind en men weet, dat de Natuur onze geliefde is." De man keek nu niet naar haar. Hij had den verren blik van den profeet en zijn stem was diep en overtuigend als van iemand, die weet hij had reeds vergeten, dat het deze vrouw was, die, voor het eerst in zijn jaren van hard zwoegen, hem er toe verleid had, zijn verborgen poëzie in woorden om te zetten. Maar de den geest van onwankelbaar zelfver trouwen. Zal de regeering weten te grijpen wat er omgaat en leeft in het volk Zal zij voelen, dat thans het uur ge slagen is om met een lorsch gebaar te breken met de slendriaan en te zeggenNederland wil, Nederland eischt ten volle weerbaar te worden welnu, wat moet, kan Innig hopen wij, dat men zich zal weten los te maken van mogelijk bestaande vooroordeelen. Moge toch het geweldig en machtig gebeuren in onze onmiddellijke nabij heid een grootschen weerklank vinden in ons landje. Wij beleven Napoleon tische tijden laat ons toonen, dat Nederland niet meer het oude, krach - telooze Nederland is; dat Napoleon door elkaar moest ranselen om.weer zichzelf te worden. In deze wereldwoisteling, waar het gaat om het bestaan van volkeren, heeft alleen die natie kans om over eind te blijven, die met alle beschik bare krachten er voor wii vechten. Gedenken wij het woord van Von Moltke. Slechts bij eigen kracht be rust het lot van iedere natie- En dat getracht zal worden ook over ons lot te bedisselen men moet een onnoozele zijn, om dat niet in te zien en Oostindisch doof om de duide lijke waarschuwingssignalen niet te hooren. Het komt er nu maar op aan, om te zorgen, gereed en in staat te zijn, om, als dal „trachten" begint, ook een woordje te kunnen meespreken, een woordje, waarnaar geluisterd moet worden uit eigenbelang. Briefwisseling met Gent en Oost- Vlaanderen. De consul der Nederlanden voor Oost-Vlaanderen schrijft Tenzij het publiek er zich voortaan stipt aan zal houden alleen briefkaarten te gebruiken voor de particuliere correspondentie, zal ik genoodzaakt zijn den postdienst via Sas van Gent te staken. Brieven worden alleen aanvaard voor handels- en nijverheidsaange legenheden. Deze moeten open zijn, zooals ook gemeld werd, maar niet tegenstaande worden zoo goed als alle gesloten ontvangen. Men misbmike de eenige gelegen heid tot corresponaeeren niet en be denke, dat overtreding van de met de Duitsehe overheid overeengekomen bepalingen het genot om met hun betrekkingen in België te kunnen blijven correspondeeren op eenmaal aan duizenden Belgen en Nederlan ders voor goed kan worden ontnomen. Voor particuliere correspondentie dus alleen „briefkaarten" en voor handelszaken open brieven of brief kaarten" te gebruiken. vrouw huiverdezij kon even goed menschelijken troost zoeken bij de onbewegelijke heuvels als bij dezen man, die eens zoo'n vroolijke jongen was geweest. Toch riep haar hait om troost en zij was blij, te weten, dat hij en zij geen vreemdelingen waren, maar vrienden, die lang gescheiden waren geweest. Weer was er een oogenblik van stilte, afgebroken door het geweeklaag van den wind door den ruw gebouw den schoorsteen. Weer huiverde de vrouwzij zat voorover geleund met wijdgeopende oogen, alsof zij geesten in het vuur zag. „Het is een dooiwind", zei Griff, zich aan zijn droomen onttrekkende. „Het zal goed zijn, de naakte velden weer te zien." „Juist zoo woei de wind den nacht, dat hij stierf", mompelde zij, niet op hem lettend. „Juist zoo ach, Hemel, hoe duidelijk komt alles terug De huilende wind het scheiende kind zijn dronken stap op de trap." „Kunt u niet vergeten zei Griff. „U bent nog zwak, en. „Ik ben zwak en daarom moet ik iemand vinden, die naar me luistert", Verder wordt er aan herinnerd, dat men zich volstrekt onthouden moet van politieke of militaire beschou wingen en dat de correspondentie aan een strenge censuur van het consulaat en van de Duitsehe overheid onderworpen is. Het adres.blijftConsul Kuyk, Poste restant», Sas van Gent, met vermel ding op enveloppe ook van naam en adres van den bestemmeling. Vergoedingen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft, volgens de „Avp.," het volgende schrijven ter kennis ge bracht Uit door mij ontvangen rapporten is gebleken, dat ten aanzien van de betaling van vergoeding wegens huis vesting van de troepen geen over eenstemming bestaat. In verband daarmede heb ik de eer u het volgende te doen kennen Voor huisvesting mag alleen dan f0.20 per man en per dag worden betaald, indien door den kwartier gever wordt voldaan aan het bepaalde in art. 3 van het Kon. besluit van 10 Nov. 1892, houdende o. a. vaststel ling van de reglementaire bepalingen ter uitvoering van de inkwartierings- wet. Bijaldien aan het bepaalde in voren- vermeld artikel 3 door den kwartier meester niet wordt voldaan, moet worden getracht, de lokalen, bestemd voor de huisvesting der troepen, in huur te nemen, dan wel een lageren prijs per man en per dag dan f0.20 voor inkwartiering te bedingen. Mocht te dezen aanzien ten genoege van den betrokken commandeerenden officier geen overeenstemming kunnen worden bereikt, dan behoort art. 83 van de Inkwartieringswet te worden toegepast. De kwartiergever is alsdan bevoegd om, indien hij zich met de toegekende schadeloosstelling niet wenscht tevreden te stellen, zijn be zwaren bij den minister van oorlog in te dienen, welke bezwaren alsdan door den burgemeester en een aan te wijzen militairen commissaris over eenkomstig het bepaalde in art. 12 van voormeld" Kom besluit zullen worden onderzocht en afgedaan. Ten slotte teeken ik hierbij aan dat de commandeerende officieren gehou den zijn, de kosten van huisvesting met inachtneming van de ver- eisebte billijkheid in 's rijks be lang, zooveel mogelijk te beperken. Steenkolen. De correspondent van het „Hbl." te Rotterdam meldt: Terwijl tot dusver overvloed van Duitsehe steenkolen hier werd aan gebracht, zoodat de industrie en de scheepvaart daaraan geen gebrek had den, is daarin in de laatste dagen viel zij hem in de rede m?t]de harts tochtelijke beweging der handen. „Vrouwen zijn niet als mannen; het doet ons geen goed, onze zorgen geheel voor onszelf te houdenals wij er een ander deelgenoot van maken, verlicht dat ons en u u zult geduldig luisteren Hij knikte ernstig, nam een stuk brandend hout van het vuur en stak zijn pijp opnieuw aan. „Ik heb twist gehad met mijn oom, zooals ik u verteld heb," ging zij voort, „en wij waren beiden bitter gestemd. Hij had mij niet tot een volgzaam lam opgevoed dit zijn zijn eigen, dikwijls herhaalde woor den en ik was getrouw aan mijn opvoeding. Toch hadden wij elkaar liefik heb hem nog lief. Ik weet, dat hij onder zijn trots en koppigheid altijd zijn liefde voor mij zal bewa ren. Maar, toen ik volwassen was geworden, wilde hij over mijn leven beschikken hij wilde, dat ik trouwde, zooals hij het wenschte, of in 't geheel niet. En ik verkoos een man lief te hebben zeei tegen zijn zin." Zij hield een oogenblik op, om naar den wind te luisteren-, toen ging zij groote verandering gekomen, terwijl gevreesd schijnt te worden, dat ook verbetering in den eersten tijd-za! uitblijven. Wij' vernamen dat zulks hieraan moet worden toegeschreven, dat terwijl de Duitsehe regeering tot dusver het personeel in de mijnen en in verschilknde industriën ongemoeid heeft gelaten, om zoo weinig mogelijk het economisch leven te verstoren, thans door den drang der omstandig heden hiermede niet kan worden voortgegaan. Inderdaad is dan ook in het Westfaaische kolendislrict de nog werkzame landweer onder de wapenen geroepen. Hierdoor zal de productie wel zoo verminderen dat daarna voor het buitenland niets ge mist zal kunnen worden. St. Nicolaasfeesf. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeene kennis Bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest wordt de vergunning, om meerdere pakketten aan hetzelfde' adres van slechts éen enkele adres kaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tol en met 6 December ingetrokken en zal derhalve bij elk gedurende dit tijdvak tot verzending aangeboden pakket een adreskaart behooren te worden gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pakket ten, aanbevolen le. zorg te dragen voor een doel matige en stevige verpakking van de voorwerpen, :n dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en be schadigen gevrijwaard zijn 2e. zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en, waar op- lakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer geen vrees behoeft te bestaan; 3e. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten 4e. de pakketten, bestemd voor mili tairen, te voorzien van een adres, waarop de onderdeelen van het leger, waartoe de geadresseerde behoort, duidelijk en volledig zijn aangegeven, en deze pakketten, ter bevordering van een geregelde verzending, 2 en 3 De cember ter post te bezorgen. Ten slotte wordt de aandacht ge vestigd op de gelegenheid tot aangifte van waarde van pakketten, hetgeen voor die, weike kostbaarheden bevat ten, is aan te bevelen en tengevolge waarvan, bij eventueel verloren gera ken, gedurende het vervoer, het volle bedrag der aangegeven waarde van de pakketten kan worden vergoed. kalm voori met haar verhaal. „Oom had gelijk, toen hij mij zei, dat de man een verkwister en een losbandig mensch was maar ik dacht, dat hij verblind werd door eigenzin nigheid de man was knap om te zien en ik wilde niet luisteren. Ein delijk liep ik mat hem weg en oom wilde nooit meer met mij spreken." „Neen, dat kan ik denken", mom pelde Griff. „Zoo was de man." Zij glimlachte treurig. „Wat was het antwoord, denkt u, op de brieven, die ik hem schreef, om vergeving te vragen? Dit: „Ga je eigen weg naar den duivel", geen woord meer of minder." „Ik zie hem schrijven," zei Griff. Hij keek recht voor zich uit en alleen dit enkele kalme woordje nu en dan toonde, dat hij oplettend luisterde. „Toenbegonnen de donkeredagen voor mij", ging zij voort. Mijn man bezat een huis niet ver van Wyecol- lar, en daar vestigden wij ons na onze korte wittebroodsweken. Luis ter 1" viel zij zichzelf in de rede, toen de wind zich weer verhief met een vreemd, wild gehuil, dat half men- schelijk, half spookachtig klonk. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1