enst Dg Ml 11 Mie. Borstplaat. MER. ,P VRIJDAG 27 NOVEMBER 52e Jaargang 1914= r IS 3e ater uur th he* mma. Indere 0 NOVEM- iging in de Nieuwe gisbaar. iiiïïiiii November Bui H. BIIIK. 'efbare litgns: Finn F. VIN 9F VEIDE Jr.. Iltim Nntl SI, Vlissingen. Inlénn Inlmc. 10 uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Nederland en da Oorlog. FEUILLETON IQ cent per ons. No. 280 IES VOOR K. Is 8 uur Ie persoon, 'erkrijgbaar bij dhr. onds aan het Loket. >OP BAL. Orkest. jongelui (mach. SITKAMER met iner) omtrek eiland, opgave onder motto bureau der „Vlis- •ijgbaar bü VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regei De abonnés, in 't bezit eener ffili sulden bii levens- k™ a a polis zijn GRATIS verze- 111111 lange ongeschikt- 7HO door QflflgUlden bii veriies4 Elïgulden bij .verlies A f|#|gultaTbi| verlies Agulden bii verlies kerd tegen ongelukken voor: L UUU held totwerken een ongeluk OBlIl Va" fe" hand' 15111 Va,n| lllil van een V HvLelken Deze uHkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van fleldl„ VOet of 002 WÜ een duim lUÜ Wijsvinger ÓU anrtPrPn «njeFd^aafsbev.FJs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg.Ter«k. Bank" fe SctsZm Oe staafsleening. Gisterer.voormiddag is in de Twee de Kamer het afdeelingsonderzoek van het leenings- en opcentenor.twerp geëindigd. Daaromtrent valt mede te deelen dat, hoewel uiteraard over de door de regeering voorgestelde middelen tot dekking der oorlogslasten, zich groot meeningsverschil openbaarde, de tegenstandets niettemin deden blijken van den ernstigen wil om in deze met de regeering tot een verge lijk te komen. De commissie van rapporteurs is voornemens het voorloopig verslag, dat omvangrijk zal worden, ten spoe digste op te stellen. Ook de „Vereeniging tot behartiging der Belangen van Grond- en Huis eigenaren", gevestigd te Rotterdam, heeft zich tot de Tweede Kamer ge wend, met bezwaren tegen het wets ontwerp, beoogende een geldleening van f 275.000.000 aan te gaan. In zijn gevolgen zou dit ontwerp een noodlottige belemmering van het bouwbedrijf beteekenen, schrijft adres sante. Door den Nederlandschen Bond van vereenigingen van den handeldrijven- den en den industrieelen midden stand is aan de Tweede Kamer een request gezonden, waarin de Bond zijn leedwezen uitdrukt aangaande het wetsontwerp tot aangaan eener leening tot delging der kosten, ont staan door mobilisatie enz., vooral met het oog op het feit, dat, door de wijze waarop de regeering zich voor stelt deze leening met de rentelast af te lossen gedurende een groot aantal jaren een niet te dragen last op den middenstand zal worden gelegd. Voorts geeft het request kritiek op de wijze waarop de minister van financiën zich voorstelt de middelen te vir.den, om gedurende de eerste vijf jaar voor een deel de rente en aflossing van de voorgestelde leening te vinden. Hierdoor wordt, volgens requestrants meening een snel herstel van den normalen toestand onmoge lijk gemaakt en zal de koopkracht van het publiek niet op normaal peil kunnen terugkeeren. Ais andere maatregelen om den normalen toe stand te doen terugkeeren worden in het request genoemd een progres sieve heffing in eens van de vermo gens der in de vermogensbelasting aangeslagenen. Hiervan verwacht de Bond dat de staring, die het maat schappelijk leven ondervindt, van korten duur zal zijn. Om deze redenen verzoekt de Bond de Tweede Kamer het wetsontwerp niet aan te nemen, doch door een progressieve heffing ineens van de door S. H. 43) O(Nadruk verboden. En met dit al was zij zoo schalksch, zoo vlug om den vroolijken kant van een zaak op te merken, zoo volkomen tevreden met het lot, dat haar een goeden man had gegeven en een paar blozende, ondeugend jongens. „Gabriël heeft mij iets verteld", zei zij met gedempte stem tusschen al het druk gepraat om hen heen. „Wat? Van de vreemdelingen te Lostwithens vroeg Griff. „Ja. Hij is er zeker van, dat zij uw ondergang zal zijn. Gabriël deukt dat altijd van elke vrouw, behalve van de zijne." „En u vroeg Griff lachend. „Ik? Wel, ik ben er heel zeker van, dat zij gezonden is, om u te hel pen." 0 Zij zag hem Qink aan, toen ging zij voort. vermogens der in de vermogensbe lasting aangeslagenen, de kosten der mobilisatie enz. te dekken. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron verneemt „Het Volk", dat in de Dins dag gehouden afdeelingvergaderingen der Tweede Kamer een verzoek der regeering werd overgebracht, om in een avondvergadering het onderzoek van het leenings-ontwerp te beëindi gen, omdat het voorloopig verslag zeer spoedig zou kunnen verschijnen. In alle afdeelingen zou echter bij stemming zijn uitgemaakt, dat men geen avondvergadering wenschte, zelfs met overgroote meerderheden, en dat men het onderzoek rustig en degelijk, zooals het groote belang van de zaak dit eischt, wenschte te doen geschieden. De door de regee ring gewenschte spoed schijnt in verband te staan met de meening dat het einde van het jaar de meest gun stige tijd is voor het plaatsen van een leening. De correspondentie voor België. Naar wij vernemen kunnen voortaan geen brieven of briefkaarten, ook niet ten behoeve van den Nederlandschen handel, naar Brussel of andere plaat sen in België door tusschenkomst van het departement van Buitenlandsche Zaken worden verzonden. Aan hen, die met personen in België wenschen te correspondeercn, wordt in over weging g-geven hun brieven op de gewone wijze op de post te bezorgen, met vermelding op het adres: via Aken. Voor overmaken van geld blijft het ministerie van Buitenlandsche Zaken op den ouden voet zijn tusschenkomst verleenen. Belgische onderwijzers. De heer Otto, lid der Tweede Kamer, van zijn reis naar Belgie, ter behartiging van de belangen der ge vluchte Belgische onderwijzers terug gekeerd, heeft in een persgesprek o. a. medegedeeld, dat aan het Ne- derlandsche Comité voor gevluchte Belgische onderwijzers een objectief rapport zal worden uitgebracht, over de waargenomen toestanden, zonder eenig advies omtrent al of niet te rugkeer der onderwijzers naar Betgië. Belgische vluchtelingen. De toestand van een aantal vluch telingen in enkele Zuidelijke gemeen ten achtergebleven, liet vooral bij de plotseling ingetreden koude te wen schen over. Dat aantal is in verge lijking met het groot aantal vluchte lingen, dat nog steeds in ons land vertoeft, betrekkelijk gering. De minister van binntnlandsche zaken heeft herhaaldelijk een speci aal onderzoek doen instellen en maat regelen getroffen om zoo spoedig „Veronderstel, dat u uzelf een boetedoening hebt opgelegd voor een misslag, dien u te hard beoordeeld hebt? Nu, moet er niet eenmaal een eind komen aan die boetedoening? O, geloof een gelukkige vrouw, dat het leven nooit bedoeld was, om een gevangenis te zijn." Griff zag haar aan. De kleine Greta van den molen de Greta, die een beetje met hem had geco- qaetteerd in de lang vervlogen zomer dagen geleek niets op deze vrouw, die haar geluk zoo veilig en zeker in handen hield en zich niet schaamde haar schuld jegens den Hemel te er kennen. Er was iets in deze vrouw, dat hem ontroerde; hij kreeg weer verlangen, onder zijn medemenschen te levenzijn hart was getroffen. „Greta", zei hij, „ik durf dit leven nog niet opgeven. Ik heb mijzelf werk gegeven een boetedoening, als u wilt en ik heb deze boete doening leeren liefhebben. Laat mij dit werk voltooien." „Voltooi het," antwoordde zij zacht en tracht uw gast bij te houden. Ik heb een voorgevoel omtrent deze vrouw en dat is, dat zij „uw geluk" mogelijk in den nood te voorzien. De vluchtelingen, die zich nog in lich ters bevonden, worden elders onder gebracht. Tenten worden, zooveel noodig door barakken vervangen en voor voldoende verwarming wordt zorg gedragen. Kon. Nationaal Steuncomité. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft thans in het geheel aan bijdragen en toezeggingen ontvangen f 904.250.40. Op de laatste lijst komen o.a. voor f 50.000 van de Javasche Bank te Am sterdam en f 30.000 van de factorij der Ned. Handel Maatschappij te Batavia. Kon. Marine. Er bestaat voor personen van 17 tot en met 25 jaar gelegenheid bij onze marine, met kort dienstverband, dienst te nemen. Het dienstverband, duurt 5 jaar, waarvan 4 jaar en 6 maanden in wer- kelijken dienst en 6 maanden in re serve. Aan de kantoren van aanneming voor de marine te Vlissingen Bou levard de Ruyter worden alle ge wenschte inlichtingen verstrekt. Reizen zonder verlof. Dat een deel der militairen op velerlei manieren zonder verlofpasof permissiebiljet tracht te reizen, is reeds lang bekend. Vooral in den Haag moeten zich meermalen derge lijke gevallen hebben voorgedaan. Thans wordt weer een nieuw middel in praktijk gebracht. De militairen, die zonder verlofpas of permissie biljet trachten weg te komen, koopen een perronkaart 'om daarmede de controle te passeeren en laten door een bekende niet militair een kaartje koopen, dat ze op het perron in ont vangst nemen, waarna ze in den trein stappen. Verscheidene dergelijke gevallen moeten zich reeds hebben voorge daan. Gemakkelijk tegen te gaan schijnt het kwaad niet. Buikgordels. Het hoofdcomité van 't Nederlandsch Roode Kruis deelt mee, dat het aan den opperbevelhebber van land- en zeemacht de bij dat comité inkomende buikgordels heeft aangeboden ter ver- stiekking aan de militairen te velde, welk aanbod gaaine aanvaard ge worden is. Dientengevolge heeft vanwege ge noemd hoofdcomité, daartoe instaat gesteld door de vriendelijke en zeer gewaardeerde medewerking van ver scheidene dames uit verschillende plaatsen van ons land, een eerste aflevering ten bedrage van 2400 stuks plaats gehad, terwijl een tweede be zending van ongeveer een gelijk aan tal zoo goed als gereed staat. zal zijn." Griff antwoordde niets. Hij dacht aan zijn vrouw, die op het kerkhof in Marshcotes lag, aan de liefde, die zij hem gegeven had, aan zijn kleinen jongen, die in een zekeren sneeuw nacht gestorven was. Het geluk lag achter hem, zooais hij dachtmaar Greta, kalm te midden van hetéene, groote geluk, dat zooveel aan man of vrouw kan leeren, was blij, dat zij gesproken had. Het scheen haar toe, dat deze groote jonge man, met de kleur van den wind op zijn wangen en de kracht, die geboren wordt uit den strijd met de elementen, toch niets meer was dan een zieke, die door liefde en vriendschap terugge bracht moest worden tot de gezond heid des harten, die hij verloren had. „Ik heb behoefte mijn geluk met anderen te deelen", zei zij na een lang stilzwijgen. „Mannen en vrouwen hebben elkaar noodig, en u moet niet langer eenzaam uw weg gaan." Griff had geen tijd te antwoorden, zelfs al had hij het willen doen. Epraïm Shackleton was opgestaan van tafel, en zijn stem was opgewekt, toen hij riep, dat zij naar huis moes- RECHTSZMEM De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens overtreding uitvoerverbod E. v. d. S., 52 jaar, voerman te Esvelde (Bel gië,) A. v. L., te Bouchaute (België), en P. S., 37 jaar, voerman wonende te Watervliet (België,) ieder tot f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis bedreiging met zware mishandeling C. W., 38 jaar, slager te Middelburg 6 maanden gevangenisstraf openbare schennis der eerbaarheid A. J., 43 jaar, hotelbediende te Vlis singen, f 10 boete subsidiair 10 da gen hechtenis; desertie J. F. M., 28 jaar, matroos te Vlissingen, met bekrachtiging van het vonnis van 6 November jl. ver oordeeld tot 14 dagen gevangenis straf jachtwetovertreding C. de B., 28 jaar, landbouwer te 's Heer Arends- kerke, met vernietiging van het von nis, waarvan beroep, veroordeeld tot f2 boete subsidiair 2 dagen hech tenis mishandeling J. C. M., 35 jaar, matroos te Terneuzen, f 7 boete sub sidiair 7 dagen hechtenis; C. v. B., 45 jaar, koopman te Goes, 14 dagen gevangenisstraf; A. N., 22 jaar, mo lenaarsknecht te 'sHeer Arendskerke f3 boete, subsidiair 3 dagen hech tenis. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden behandeld de zaak tegen C. v. d. B. te Vlissingen, beklaagd van het schrijven van een briefkaart aan den officier van justitie, mr. A. Mijnlieff te Middelburg, van welke biiefkaart de inhoud beleedigend was voor den geadresseerde. Uit het voorgelezen geneeskundig rapport bleek, dat bekl. reeds ver pleegd is geweest in het krankzinni gengesticht te Bergen op Zoom. De eenige getuige was mr. Mijn lieff, acht zich door den inhoud van de briefkaart beleedigd, waar in staat, dat de officier zich met vaische prak tijken bezig hield. Bekl. zeide niet de bedoeling gehad te hebben te belee- digen hij kende mr. Mijnlieff niet eens maar bedoelde eerder den sub stituut-officier. De eisch luidde ontslag van rechtsvervolging en plaatsing van beklaagde in een krankzinnig gesticht, omdat hij niet toerekenbaar wordt geacht voor zijn daden. Door H. D. M. W., letterzetter te Middelburg is hooger beroep inge steld tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg, dd. 13 Nov. jl. waar bij hij wegens opruiing werd veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Door de rechtbank te Middel burg is verwezen naar de openbare terechtzitting met bevel tot gevangen houding van den beklaagde de zaak ten gaan. Allen stonden op en dron gen naar de deur. De schemering was reeds lang overgegaan in den avond, en de maan stond rond en blauw boven de spookachtige sneeuwlandentoch schenen de vijf mijlen, die men moest afleggen, om thuis te komen, lichter dan dien morgen in het volle, hel dere daglicht. Griff voegde zich bij boer Royd, daar hun wegen samenvielen erach ter hen kwamen Hester en Ned o' Bracken. Ned was vol goeden rum en vrooiijker en zorgeloozer dan ooit. „Hester", fluisterde hij, „ik ben je man." „Wel, ik had liever een beteren" antwoordde zij, „maar als men geen keus heeft, dan wil men wel." „Kus mij dan, zooals je gisteren avond gedaan hebt", zei hij, met zijn hartelijken, zorgeloozen lach. „Geen enkele vrouw op de heide heeft me nog zoo gekust als jij, en dat zegt heel wat", voegde hij er peinzend bij. „Hoe velen hebben je dan gekust, als een bescheiden meisje mag vra gen „Dat weet ik niet meer. Bij jou tegen A. D., 27 jaar, gedetineerd, beklaagd van diefstal te Breskens, ten nadeele van een aldaar vertoe vende vluchteling. Vlissingen, 27 November. Voor gisteravond was door het Ru- menische Zigeuner orkest, dat onder leiding van M. Freid in de zaai van den heer Buning concerten geeft, een elite program geannonceerd en oor deelend naar het veertiental nummers van componisten van naam, mocht de verwachting wel eenigszins gespannen zijn. Wij hebben gevolg gegeven aan de uitnoodiging om eens te komen luis teren en het doet ons genoegen te kunnen constateeren, dat de nummers die wij gehoord hebben, zonder uit zondering goed hebben voldaan. Het kranig vijftal weert zich dapper en heeft zich met ernst toegelegd om aan de degelijke muziek van hoogstaande componisten, a s Wagner, Rossini, Massenet, Grieg e.a. te recht doen we dervaren. Dat bleek bijv. uit de ouver ture „Semiramis" van Rossini en „Mort d'Ase" van Grieg, welk laatste num mer, ondanks het somber zware en dof holle onder ademlooze stilte werd aangehoord. Aan alle nummers viel een luid applaus ten deel, hetgeen met mooie toegiften werd beantwoord. In een kleine pauze vergastte een jonge dame het publiek op een zeer verdienstelijke voordracht op de piano van de Rhapsodie no. 2 van Fr. Listzt. Er was gisteravond veel bezoek en dientengevolge was het in de zaal heel gezellig; wie er heen gaat om zich eens een uurtje aangenaam te verpoozen, keert tevreden huiswaarts. Vluchtelingen die naar België wil len terugkeeren kunnen gratis per trein vervoerd worden, mits ze zijn voorzien van een bewijs van den burgemeester. Dit geldt ook voor de extra vluchtelingen-treinen. Het informatie-bureau voor vluch telingen verzoekt ons mede te deelen dat in het politie-bureau een lijst zal worden opgehangen van de onbestel bare brieven. Belanghebbenden worden beleefd verzocht de goede adressen op te geven. Het Provinciaal inlichtingenbureau voor Vluchtelingen te Middelburg is het eenige bureau in Nederland dat rechtstreeks in verbinding staat met het „General Register Office" te Lon den, zoodat aanvragen omtrent ver miste personen, die nu waarschijnlijk in Engeland zijn, het spoedigst kun nen behandeld worden door het Mid- delburgsche Bureau. De aanvragers moeten naam, voornamen, beroep en heeft mijn geheugen mij in den steek gelaten, Hetty." Hoe koud en wit de heide ook was, zij scheen dien avond vriende lijk gezind te zijnwant Ned o.Brac- ken had succes met zijn hofmakerijen en Hester was in een stemming, om zacht jegens hem te zijn. Griff zei boei Royd en de anderen goeden nacht bij het hek van Windy Farm, en stapte dapper voort, om de drie koude mijlen af te leggen tus schen hem en Lostwithens. En hij dacht er aan, met een ongewone op gewektheid, dat een vrouw hem daar wachtte, om te begroeten, i Alle harten op Ling Crag heide hadden dien avond, zoo het scheen, behoefte aan warmte en teederheid maar de blauwe maan zette onge stoord haar weg voort en de witte landen lagen daar als slapende en de natuur scheen zoo verre van alle menschelijke dwaasheden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1