DB OORLOG. waartoe aan het publiek met of zonder betaling tcegang wordt verleend, en wel wegens strijd met de wet, op grond dat bij de wet van 1 Maart 1815 het houden van openbare vermakelijk heden op Zondagen en algemeene feestdagen is verboden, behoudens ontheffing door het plaatselijk bestuur, mits niet dan na het volkomen ein digen van alle godsdienstoefeningen dat derhalve voormeld raadsbesluit een onderwerp regelt, waarin reeds door genoemde wetsbepaling is voor zien, zoodat het raadsbesluit in strijd is met artikel 150 der Gemeentewet. Vlissingen, 25 November. Heden had de verkiezing plaats van vijf leden van de Kamer van Koophandel. Het aantal kiezers be draagt 160. Uitgebracht werden 18 stemmen. Hiervan verkregen de heeren P. F. Auer 17, H. Chr. Beijerman 17, C. Dommisse C.Mz. 17, A. J. J. Klijberg 16 en M. Laernoes 17 stemmen, zoo dat alle aftredende leden herkozen zijn. Verder was op de heeien G. van Boven, W. Huson, J. Pervoost, F. R. Timmerman en Kousemaker ieder 1 stem uitgebracht. De bekende Vlaamsche dichter en zanger Emile Hullebtoeck, zal Zater dag a.s. des avonds 8 uur, optreden in 'het Concertgebouw aan de Emma- Hullebroeck, de naam zegt reeds genoeg, om verzekerd te zijn van een avond van zeldzaam en hoogstaand kunstgenot en wij twijfelen dan ook niet of velen zullen van de gelegen heid gebruik maken om kennis te maken met dezen populairen dichter en zanger. Het is niet te verwonderen dat vele stadgenooten, van uiteenloopende richting, de soirée ten zeerste aanbe velen,waarvoor wij naar achterstaande advertentie verwijzen. Hei goed slot van de opbrengst zal bestemd worden voor de Belgische vluchtelingen alhier. Op verzoek vestigen wij de aan dacht op achterstaande advertentie, betreffende het concert dat morgen avond in de zaal van den heer Buning gegeven wordt door het Rumenische Zigeuner Orchest, directeur M. Freid. Het programma bevat verschillende bekende uummers. Gisterenmiddag heeft men drie mijnen welke op platen voor Veere waren aangedreven, doen springen. Gelukkig kwamen daarbij geen per soonlijke ongelukken voor en werd er ditmaal geen materieele schade aan gericht. De ontploffingen werden over bijna geheel Walcheren waargenomen. Aan het gebouw van het provin ciaal bestuur te Middelbqjg werd heden aanbesteed het onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen met bijbe- hoorende werken, gedurende de jaren 1915, 1916 en 1917. Raming f27.000 per jaar. Inschrijvers de heeren G. J. Balken- stein Jr. Ter Neuzen f25.720 en G. A. van der Straaten Ter Neuzen f 25.485 per jaar. Nog werd aanbesteed het onder houden van en het doen van herstel lingen aan provinciale gebouwen te Middelburg van 1 Januari 1915 tot 31 December 1915. Inschrijvers de heeren A. Walraven f 1477, P. Krijger en Zoon f 1250, G. H. Vertregt f 1241, H. J. Keulemans f 1164, M. J. San- derse f 1140, L. Pieterse f 1130, J. N. D. Bijl, Vlissingen f1125, J. Jansen f1120, K. A. Moerenburg f 1116 50, A. Loois f 1112, J. de Buck f 1105, J. A. Deckers f 1064, H.JansenJz. f1068 en P. de Wit f 1050. Behalve de heer Bijl wonen alle Inwoners te Middel- burg. Vrijdag a. s. hoopt mej. Marie de Marée te Biervliet haar lOOen jaardag te herdenken. De oude vrouw geniet nog een goede gezondheid, maar het oude vrouwtje is blind en ook hulpbehoevend. Zij wordt ver zorgd door het protestantsch arm bestuur. HERE- EH üCHOQLMI!£U«S. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Utrecht dr. I. F. Beerens te Doesburg. Ger. Kerken. Bedankt voor het beroep te Amsterdam ds. R. E. van Arkel te Soest. In zake de ineensmelting der Geref. Kerken A, B en C te Middel burg wordt aan „de Stand." mede gedeeld, dat de concept-regeling der ineensmelting door de kerkeraden van Middelburg B en C werd aange nomen. De kerkeraad van Middel burg A vei wierp echter het concept. Door de classis Middelburg is nu aan laatstgenoemden kerkeraad een schrijven gericht met het dringend verzoek op zijn besluit terug te komen. De toestand. De Russen hebben de Duitsche poging om in West Polen door de Russische linies heen te breken, kun nen verijdelen. Het jongste bericht van het Russische hoofdkwartier behelst dat de Duitschers van het gevechts front ten noorden en westen van Lodz terugtrekken. Een versch Russisch leger, uit de onuitputtelijke reserves gevormd, heeft de door de Duitschers ernstig bedreigde rechterflank versterkt, zoodat de aanvallers op hun beurt gevaar liepen vanhunverbindingsleger te worden afgesneden. De conclusie, uit de spaarzame offi- cieele meedeelingen te trekken is, dat de Russen na den Duitschen tegen aanval, in geheel Polen meester van het terrein zijn gebleven. De over macht van Russen zal de Duitschers en Oostenrijkers nu vermoedelijk defi nitief tot de ontruiming van Polen nopen en hen dwingen tot een defen sieve houding. In verband met den nieuwen terugtocht der Duitschers is van belang de meedeeling van het Oostenrijksche hoofdkwartier, dat „en kele passen in de Karpathen aan de Russen moesten worden afgestaan". Hieruit blijkt nl., dat de Russen zich van de bezetting van heel Noord- Galicië hebben verzekerd. Alleen de vestingen Przemysl en Krakau blijven nog in Oostenrijksche handen. Alleen Krakau ligt den Russischen opmarsch in den weg. Deze Oostenrijksche ves ting zal nu vermoedelijk krachtig aan gepakt worden. Het vechten op het westelijk oor logsterrein bepaalt zich tot artillerie duels op de voornaamste punten, zoo als Nieuwpoort, Yperen, waar de Duit sche granaten groote verwoestingen aanrichtten, Soissons en Reims. Merkwaardig blijft de strijd in het Argonnerwoud, ten westen van Ver dun. De partijen schijnen hier vrijwel tegen elkaar opgewassen. Hier, even als op de rest van het Fransche front, blijft de toestand onveranderd. De beschieting van Zeebrugge. Een oorlogscorrespondent van „de Maasbode" te Sluis verhaalt van die beschieting „Een ontzettende kanonnade deed hier de ruiten trillen en de deuren met angstwekkende geluiden klappe ren- Buiten hoorde men met krakend geweld losbarsting op losbarsting. Wij spoedden ons aanstonds den weg op naar St. Anna ter Muiden waar we hoopten den stompen toren te mogen beklimmen, ten einde van daar af den omtrek te kunnen verken nen. Onderwijl bleven de monden der kanonnen hun schrikkelijken zang voortzetten. Hoewel het beklimmen van den toren aan burgers verboden is, werd ons met groote welwillendheid toe gestaan naar boven te klimmen. Het spreekt van zelf dat het aanhoudende zware kanongebulder ook de militaire autoriteiten van Sluis naar het plat form van den toren had gelokt. Aller blikken richtten zich naar den water toren op ongeveer een kwartier afstand staande van Knocke in de richting van Zeebrugge. Rechts van den toren was het vuur niet van de lucht. De algemeene opinie was spoedig dat Engelsche oorlogsschepen liggen de ter hoogte van Knocke, bezig waren Zeebrugge te bombardeeren- Als, doel dezer maatregelen werd algemeen aangenomen, dat men te Zeebrugge een onbespied station voor onderzeebooten zou kunnen vormen. Zijn deze onderstellingen inderdaad juist geweest, dan laat zich een bom bardement van Zeebrugge door de Engelschen al zeer gemakkelijk ver klaren. Omstreeks halfvier kregen we de beschikking over een goeden kijker, waarmede in de richting Zeebrugge werd gestaard. Duidelijk was een rosse vlammengloed waarneembaar, welk kort daarop ook met het bloote oog was te onderscheiden. Personen, met de ligging der plaatsen in de kuststreek uitstekend op de hoogte verklaarden dat het geen twijfel leed of Zeebrugge was in brand geschoten. Tot vier uur duurde het vuren met onverminderde hevigheid voort en bleven de vlammen en vuurstralen bij voortduring door den nevel boren. Onze militaire autoriteiten, die te voren aan den rollenden donder het scheepsgeschut hadden herkend,meen den nu naar het geluid te oordeelen dat aan de kust met artillerievuur werd geantwoord. Tot half vijf bleef het geschut donderen, daarna verzwakte het geleidelijk om spoedig geheel te zwijgen. Men kan zich gemakkelijk voorstel len welk een agitatie het gebulder der kanonnen onder de Belgische bewo ners van Sluis veroorzaakte. In groep jes togen zij dan ook naar St. Anna, waar honderden den ganschen middag luisterden en tuurden zonder iets te zien. Slechts de eenzame figjur van een Duitschen schildwacht viel op den langen, leegen weg, die naar Brugge leidt, te ontdekken. De Engelsche admiraliteit deelt mee, dat twee Engelsche schepen Maandag alle punten van strategische beteekenis bij Zeebrugge hebben beschoten en vernield. Uit Antwerpen. Uit een particulier schrijven ter beschikking gesteld van het „Hbl." nemen wij het volgende over Ze (de Duitschers) hebben alles in hun macht; ze voeren alles weg, of laten het liever verrotten. Nu wil ik eenige prijzen geven van de eetwaren. Zout vroeger per K.G. 3 centen nu 17 centen per K.G.brood vroeger per K.G. 13 ct., nu 18 ct. per K.G. broodsuikei, vroeger per K.G. 36 ct., nu 60 ct. per K.G.zeep vroeger per K.G. 18 ct., nu 28 ct. per K.G. brand kolen vroeger 1000 K.G. 32 franken, nu 45 fr. per 1000 K.G.petrool vroeger per liter 8 ct., nu 35 ct., enz. enz. Maar dan krijgen de winkeliers het nog niet. Ten eerste moeten zij op voorhand betalen, dan een „laissez suivre," dan naar het stadhuis om een stempel, dan naar den Duitschen commandant om een stempel, en, als men dat alles gedaan heeft, en men komt in het magazijn, waar uw waren liggen, om ze in ontvangt te nemen Ja, ge zijt er wel mede. Ge moet terug, ge zijtin regel en de wachters, die daar staan, hebben het recht u terug te sturen, en zoo duurt dat soms 2 a 3 weken en dan is het al gebeurd dat de marchandises weg zijn, en ge hebt dan betaald en ziet dan maar dat ge uw geld terug krijgt 1 Dat gaat zoo gemakkelijk niet, eens uw geld weg, alles weg, enz., enz. Van verleden Maandag 16 NovemOer hebben de twee grootste bloem-mo- lens het werk moeten staken, daar er geen graan te krijgen is. Misschien zal er Zaterdag of Maandag weer zijn. Ge kunt nu wel denken, dat er spoedig te kort aan eten zal zijn, geen brood, en dat de hongersnood zich spoedig zal doen gevoelenze laten bijna niets volgen, ze houden alles voor hen, en sturen het naar Duitsch- land. Alle dagen gaan er heele treinen weg met hetgeen ze mede nemen en laten ons hier zonder iets, en zooals u hierboven ziet is alles reeds zeer veel duurder geworden. Ik weet waar lijk niet, waar dit naar toe zal gaan en de verdiensten zijn er niet naar. Honger moetér van komende» tranen biggelen in mijn oogen als ik er aan denk. Mijn vrouw is er reeds ziek van geworden, en ik kan haar niet geven wat ze noodig heeft. De kin deren en ik stellen het goed op dit oogenblik, maar wat zal de tijd ons nog brengen Die vervloekte oorlog 1 en dat alles om één mensch 1 In Dendërmonde, de puinestad. in de neergebrande en door Duit schers en Belgen lediggeplunderde stad Dendermonde zoo wordt van daar geschreven aan „de Tijd" woekert stilaan het leven opnieuw in dezen puinhoop. Door nood of trek naar de geboortestad gedreven zijn ongeveer 2500 inwoners op 10.000 teruggekeerd. De burgemees ter, bijgestaan door wethouder van Winckel en den secretaris, alsook door den Z. Eerw. Pater Rutten, tracht zooveel mogelijk te voorzien in den nood van de meest armlastige inwoners. In het grootendeels gespaarde St. Vincentiusgesticht wordt wordt da gelijks voor duizend man gekookt. Aldaar ook hebben de godsdienst oefeningen plaats, waarbij geregeld enkele soldaten van de bezetting aan wezig zijn. De lessen worden hervat aan het vroeger bloeiend bisschoppelijk Col lege doch enkel voor buitenleerlin gen, en wel in den gespaard geble ven achterbouw van het Weezenhuis. De in Dendermonde geleden schade wordt oppervlakkig op 80 millioen geschat. Ongeveer 2300 huizen wer den vernield. De meeste burgerlijke gevangenen zijn uit Duitschland teruggekeerd. In de naburige gemeenten zijn de meeste inwoners terug. De hongersnood begint hier en daar te nijpen. Zoo verhaalt men, dat te Zele de bevolking op zeker oogen blik tegen de geringe Duitsche be zetting eene zeer dreigende houding aannam en dat de overredingskracht van den burgemeester noodig was, om haar tot bedaren te brengen. In de „Bien Public" protesteert een Gentsch industrieel tegen de verhoo ging van den prijs van gas en elec- triciteit, en zegt, dat het noodzakelijk gevolg daarvan zal zijn stopzetten van fabrieken, werkeloosheid, en als voor naamste gevolg, vermindering van het inkomen der stad, wegens het minder ontvangen van belastingen, waarbij dan nog komt onderhoud der werkloozen. Duitsch communiqué over den toestand. Het officieel bericht uit het groote Duitsche hoofdkwartier van gister morgen luidt Engelsche schepen verschenen ook gister voor de Vlaamsche kust en be schoten Lombaertzijde en Zeebrugge. Onder onze troepen werd slechts ge ringe schade aangericht. Een aantal Belgische burgers wer den echter gedood of gewond. In het westen zijn geen merkelijke veranderingen voorgekomen. Op het oostelijk oorlogstooneel is de toestand nog niet geheel helder. In Oost Pruisen behouden onze troepen hun stellingen en ten noord oosten van de meerenstreek in Noord Polen bij de daar in gang zijnde zwa re gevechten is de beslissing nog niet gevallen. In Zuid-Polen duurt de strijd nog voort. In de streek van Czentstochan aan den zuidelijken vleugel ten noor den van Krakau blijven wij aanvallen. Het officieele Russische bericht, dat de generaals van Liebet en von Pornewitz in Oost Pruisen gevangen genomen zijn, is uit de lucht gegre pen. De eerste bevindt zich in Berlijn, de tweede aan het hoofd van den troep. Beiden zijn sedert langen tijd niet in Oost-Pruisen geweest. Duitsche torpedo gezonken Uit Kopenhagen wordt aan de „Daily Chronicle" gemeld Maandag avond is een stoomschip van de En- gelsch-Deensche Stoom vaartmij. met de Duitsche torpedoboot „S. 124" ter hoogte van Falsterbo in aanvaring gekomen. De torpedoboot voer full speed en met gedoofde lichten, toen zij midscheeps werd aangevaren en als het ware geramd werd. Twee an dere torpedobooten kwamen te hulp, doch de „S. 124* zonk. Het grootste deel der bemanning is gered. De aanslag op de Zeppelinwert. De „Lokal-Anzeiger" verneemt uit Zürich: In de Zwitsersche pers wordt de aanval op Friedrichshafen druk besproken. Het geval heeft helaas ook voor Zwitserland een ernstigen kant. Volgens berichten uit Bazel, Kaiserstuhl, Eschenz en Ber- lingen is gebleken, dat het lucht eskader van vliegers zoowel op de heen- als op de terugreis over Zwit- sersch gebied is gevlogen en wel bewust, want Eschenz en Berlingen liggen diep landwaarts in, ver van de grens. Zonder eenigszins te willen overdrijven vormt dit een gewapend doorbreken binnen de Zwitsersche zone. De regeeringen der verbonden mogendheden zullen de bevelhebbers er op moeten wijzen, dat militaire vliegers en luchtschippers de lucht boven Zwitsersch gebied ten streng ste respecteeren. Herhaling van het gebeurde van Zaterdag zou ernstige gevolgen kunnen hebben. Daarbij wordt opgemerkt, dat vreemde vlieg tuigen die boven Zwitsersch gebied vliegen, niet alleen nauwkeurig moe ten worden waargenomen, maar voor zoover ze binnen schot komen, zonder meer moeten worden naar beneden geschoten. Wij willen nietriskeeren, datDuitsch- land zich komt aanmeldea voor een Zwitsersche jachtakte op Fransche en Engelsche roofvogels. Portugal gaat mobili- seeren. Het congres van de beide Portu- geesche Kamers heeft de regeering gemachtigd in het tegenwoordige Europeesche conflict in te grijpen en de plichten van het bondgenootschap met Engeland na te komen. Het bevel tot mobilisatie kan spoedig verwacht worden. Gemoedelijke oorlog voering. Op sommige plaatsen op het wes telijke oorlogsterrein zijn de loop graven der tegenover elkaar liggende legers zóó dicht bij elkaar, dat de Franschen en de Duitschers tot een soort modus vivendi gekomen zijn, die hen in staat stelt een oogenblik uil te blazen. Het was voorgekomen dat de Duitschers ieder en avond hel werk te niet deden, dat de Franschen overdag geduldig hadden verricht en daartegenover verwoestten de Franschen verschansingen die de Duitschers opgeworpen hadden. Ten laatste verlieten op zekeren dag twee Duitsche officieren ongewapend de loopgiaven, hun armen omhoog ste kend. Zij gingen naar de loopgraven der Franschen, waar ze een onder houd hadden met Fransche officieren. Er werd overeengekomen, dat men de bedoelde grondwerken over en weer zou sparen. Tosn de Duitsche officieren weg gingen zeiden ze nog, dat hun Bei- ersche regiment spoedig afgelost zou worden en rieden de Franschen aan op hun hoede te zijn zoo het door een Pruisisch regiment werd vervan gen. In dat gevai zullen wij u waar schuwen, zeiden zij nog, door stuk jes wit papier te hangen aan het ijzerdraad, dat onze loopgraven be schermt. Gedurende de beschieting van Bé thune, die een en twintig dagen duur de is slechts weinig schade aangericht Er zijn vijf menschen bij gedood, een oude man, twee vrouwen en twee meisjes. Duitsche terugtocht. De Russische legatie heeft bericht ontvangen, dat na een achtdaagschen hardr.ekkigen strijd tusschen deWeich- sel en de Warte de Duitsche strijd krachten genoodzaakt zijn geworden, hun terugtrekkende beweging aan te vangen. Van Oostenrijksche zijde. De groote Oostenrijksche generale staf deelt mede De veldslag in Russisch Polen wordt bij strenge koude van beide zijden met kracht voortgezet. Onze troepen hebben verscheiden steunpunten ver overd en hebben met name in de streek van Wolbrom aan beide kanten van het stadje Pilica terrein gewonnen. Wij hebben weer tal van gevangenen gemaakt. Overigens is de toestand onver anderd. In het binnnenland van de monarchie bevinden zich 110,000 krijgsgevan genen, o. w. ongeveer 1000 officieren. Van het Oostelijk front. Aan de „Times", wordt uit St. Petersburg medegedeeld dat volgens de laatste niet officieele berichten het Duitsche leger van 400.000 man sterk, dat Polen tusschen de Weich- sel en de Wartha binnendrong met het doel het Russische centrum te doorbreken en de communicatielijnen der Russen te bedreigen, in twee ver schilde deelen is gesplitst. Een deel werd gedwongen van zijn koers af te wijken in Noordelijke rich ting. Naar het schijnt slaagde de Rus sische strijdmacht er in beide geval len in, achter deze gesplitste korpsen te komen bij Brezi in Koeskin. De Russische zware artillerie be schiet Krakau. Tijdens de jongste gevechten aan de San (in Gallicië), moeten het 3de„ 6de en 9de Oostenrijsche legercorps volkomen uit elkaar geslagen zijn. Het Duitsche leger. Uit een officieele opgave blijkt dat het Duitsche leger op het oogenblik bestaat uit 43 leget korpsen, 43 re serve legerkorpsen, het gardekorps en garde reservekorps, -5 Beiërsche leger en 5 reserve-legercorpsen, bovendien de landweerkorpsen. De slag by Lodz. De slag bij Lodz duurt, naar van Russische zijde wordt gemeld, nog voort. In den loop van den slag maakte onze cavalerie een charge waarbij zij de terugwijkende Duitsche infanterie zware verliezen toebracht en zwaar geschut veroverde. Aan het front Tsentochau—Krakau nam het gevecht een voor ons gun stig verloop. Op 22 November maak ten wij meer dan 6000 man gevan gen. De pogingen der Duitschers en Oostenrijkers tot tegenaanvallen mis lukten, Uit den Kaukasus wordt door het hoofdkwartier gemeld, dat bij Tsjoe- roek een gevecht plaats had. De vij and is in de richting van Erzeroem over het geheele front teruggeslagen hij trok overhaast terug, achtervolgd door onze troepen. Overigens valt niets bijzonders te melden. Russen en Turken. Volgens ontvangen telegrammen uit Petersburg, hebben de Russische strijdkrachten welke naar Keupri op rukten, zich als hun voornaamste doel gesteld, zich te verzekeren van de hoogten welke de valleien beheerschen waardoor de voornaamste wegen van Klein-Azië naar den Kaukasus loopen. De Turken hebben Erzeroem een aanzi geconcentreerd, terv Mesopotamia troepe In het geheel hebb macht van 300.000 strijdmacht tracht th opmarsch uit te vo gebreid front, dar I zische grens tot Ba haalde pogingen zi; beproefd om dez dringen. De Turkse den kustweg is d oorlogsschepen ge daarbij verwoest. E ken om een opstil om Batum uit te lel steld. In het geheele gl men de ruïnen van en fraaie Byzantil aangetroffen. Onda I der Turkei om eerl natisme onder de I wekken, hebben h sloten om een krac corps te vormen, te te steunen. Van anil het front wordt hevl meld, welke de opil De Turken zijn tl fj uitgerust en worde; I gedurende den Bali Een Engelse verga Volgen te Berlijn I ten is de Engelsil nought „Audacios" I tober aan de noorl op een mijn geloofl Het Wolff telegrl bericht toe, dat de I te it het gebeurde sl houden om opgewcl lande te voorkomen Tot dusver hebbs echter steeds onom liezen te land en te maakt, waarom zo uitzondering worden De „Audacious" I van 27 000 ton, n van 28.000 P.K. en 21 knoopen. Het s| manning van ongev heeft, is bewapend I en zestien 10 c.M. I Wij zullen nu onf; I het Duitsche bericl h der Engelsche admi I Nood in Dul Uit Kopenhagl de Engelsche bladeil Duitschers trachten I inkoopen voor hel te doen, vooral voel laarzen. Ze moeten rondu penhaagsch exporter dat er alleen voor I zelf nog voldoende I was. Ze trachten al sel in Denemarken;;. I maar wegens het uii.l nen zij slechts enkele J als bijv. vleesch, ral weinig, de millioene|: I gevoed moeten woH king genomen. Zij igl paren schoenen ki I lukt niet, daar het i I tikelen, die van lei I maakt zijn, verboder Uit een Duitil postbil Sedert tien dagen, I ij luitenant van een vl lerieregiment onder I 'i Oct., liggen wij in <1 j! afwachting van eenl [j Engelschen. Wij I dagelijks met een I zoodat wij niet stil vuil behoeven te liggj Den tijd, dien wi grond moeten siijtil door op het landgol C., die natuurlijk n einde niet te moetel mooie woning langl den vijand wordt stil dak is reeds grooferl en in de salons en cjV kamers liggen diki waarop wij slapen. I Een bed is, zool dezen oorlog heb kil een zeer onpractisclH zich immers zelden I gaarne ontkleedt, dal slissende oogenblik il zijn om zich weer all Sinds tien dagen I fanteristenonze pajl sindsdien niet meei hebben reeds herhat karabijnen zonder l( stormaanval gedaan. Zeer "interessant 'I strijd in het mijndistïïj ook de mijnen verniB den, omdat de Franf» j\

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 2