ipr. touw, WOENSDAG 25 NOVEMBER kameroverzicht. nslagen VRAGEN Nederland an de Oorlog. men Huis, aister 800TDIE1ST. [ULP. DE. p.G. TOUW ►TER ÏÏASSCHEH 1914 litgeie: Fim f. HI BE VE1BE Ir., Kleins Mirkt 51, Vlissinp. Telelsen Intern. 10 Veischijnt dageiijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON BINNENLAND strekt OOR IGE d PLAN mooien r GEEN oeken. af 2 uur in spreken. No. 278 .25, iedere ionder rabat, wordt twee- JMNAAISTER V. B. Bureau aaiwerk bij te verrichten. Courant." eau in Enge- aand 'nahr BEL- irper, Leuven, gaaf en inlich- -IET, 58 Rich- Engeland.) :gen 1 januari nette bekwame kJU*a.m.9 voorzien, niet |rintig jaar. Zich or Buitenhaven, gevraagd met Courant." 1AN, Boulevard gt voor terstond aar en van goede ich aan te meidei :en nette ^December een buden van dei JM, Walstraat. |gd een flinke |is. Zich te ver ET—PASMA, Gla ids na 7 uur. ags van half éi 88. 1Nieuwstraat SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener ftftftftgulden bij levens- F? ^ft gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- I BB III lange ongeschikt- /ftBI door -£g |g van een hand, Scerd tegen ongelukken voor: lUUUU heid tot werken S %3\3 een ongeluk wUU voet of oog Deze ultkeeringen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien,- boot of tram, Af* f| gulden bij verlies A ft gulden bij verlies ft rf gulden bij verlies Iftll van! 11111 van een M h| van eiken U een duim 1UU wijsvinger U%3 anderen vinger. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam Vrgadering van Dinsdag. Zoo'n beetje van alles wat, aldus zag de agenda er voor dezen dag uit. Een paar wetsontwerpen van weinig belang;trekken der afdeelingen en regeling van werkzaamheden. Niet bijster gelukkig is de heer Bichon van Ijselmonde met zijn rede voeringen. Het onderwerp noch het moment kiest hij gunstig. Ook nu weër met zijn financieële bezwaren tegen den afstand van gewezen ves- tinggronden aan de gemeente Neuzen. CTf het nu een dading is of een schenking, de heer de Muralt kan met recht zeggen dat het hem koud liet. De heer Bichon vond het geen dading, de Minister van Financiën vond het een typisch vootbeeld ervan. Einondalek is een te Curasao wo nende Turk, die Nederlander wil worden. Volgens den heer Beunier zijn zijn papieren niet in orde en zou hij dubbele nationaliteit kunnen ver kregen. De Minister van Justitie was bereid de zaak alsnog te onderzoeken. Be de regeling van werkzaamheden werd besloten als punt 1 op de agenda voor de afdeelingen te plaat sen de leening van 275 millioen. De regeering wenscht spoed en rekent in drie weken tijds deze zaak gereed te hebben Daartegen opperde de heer Troelstra dit bezwaar, dat het Nederlandsche volk niet in staat zal zijn behoorlijk kennis te nemen van dit gewichtige ontwerp. Ai had hij geen bezwaar tegen spoedige behan deling in de afdeelingen, hij hield zich zijn stem voor ten aanzien van het tijdstip waarop de openbare be handeling zal plaats hebben. De volgende w eek Dinsdag zal het wetje-Mendels, opschorting van huur betaling, in openbare behandeling worden gebracht. Samenwerking der neutralen. De „Standaard" gaat de verschil lende redenen na die Nederland den plicht opleggen bij zijn neutraliteit te volharden. De onzijdigheid komt in dezen oorlog niet alleen aan ons eigen volk maar aan heel Europa ten goede. Juist hieruit echter vloeit voort, dat het onze plicht is, niet met onze neu traliteit te laten spelen. Ook in de Scandinavische rijken werd gelijke aanspraak op wat men in het volke renrecht noemt „internationale achting en eerbied" geuit. Zelfs ging van Zwe den reeds de vraag uit, of het niet de roeping der gezamenlijke neutralen ware, tegen de ongeoorloofde inper king van de neutraliteitsrechten in protest te komen. Een ieder die na- 9e lei i de leide. door S. H. 41) O(Nadruk verboden. O, treurig was het, en ongeloofelijk somber de levenden, zich niet be kommerende om den dood, die som migen onder hen bijna even nabij was als de doode vrouw op de slede de zonnige, helder-koude hemel de groote sneeuwvelden. Langzaam werkten zij zich voor waarts, tot zij het einde van den weg bereikten, dien Ephraïm en zijn vrien den uit de sneeuw gegraven hadden. Hier moesten zij de slede ongeveer vier voet oplichten, tot op de korst van sneeuwen verder gingen zij op en neer, de verblindend witte sneeuw- lijn langs, tot zij de grenslijn over gingen naar Lancashire. De paarden, tot nu toe rustig genoeg, konden de scherpte van den wind niet langer weerstaan, de wind, die hun het heete bloed door de aderen joegondanks denkt, voelt hiervoor. En mocht de schending der neutraliteitsrechten nog verder gaan en nog langer duren, dan zal zulk protest zelfs niet kunnen uit blijven en ongetwijfeld zal 't dan ef fect hebben, mits aan Amerika de leiding zij. Het blad legt er den nadruk op dat het voor het internationaal recht nog altijd aan rechtsbedeeüng faalt. Diensvolgens loopt het, in dezen oorlog, met het volkenrecht spaak vooral ter zee. Afsnijding van den toevoer van levensmiddelen, tenzij rechtstreeks bestemd voor den oorlog voerenden vijand, is in strijd met alle volkenrechtelijke traditie en leer. Reeds in 1659 gold dit. Te ernstiger moet hierop worden gewezen zoo besluit de „Stand." omdat, dringt men ons van overzee om ten leste allen doorvoorhandel, als in strijd met de neutraliteit, op onze oostergrenzen, te staken, we juist van die zijde van niet-eerbiedi- ging van ons Rijntractaat zullen be schuldigd worden, en de twee el kander uitsluitende eischen, die men van overzee en van 't Oosten tegen ons zal doen gelden, ons in zeer be denkelijk conflict konden brengen. Het mag daarom niet verheeld, dat niet ernstig genoeg op samenwerking ten deze met Amerika, en onder Ame- rika's leiding met deScandinavische rijken, kan worden aangedrongen. De non-interventie-politiek zal hier niet tot den einde toe zijn vol te houden. Vanzelf is elke oorlogvoerende mo gendheid geneigd, haar eigen recht ten koste van het neutraliteitsrecht steeds verder uit te breiden, en de reciprociteit brengt vanzelf mede, dat, waar van twee vijanden de één zulks beproeft, de ander wel genoodzaakt is, met gelijke munt te betalen. De oorlog en het kapitalisme. Dr. D. van Embden, hoogleeraar in de staathuiskunde en de statistiek aan de universiteit van Amsterdam, heeft in een brochure (Scheltema en Holkema) onder bovenstaanden ti tel getracht een overzicht te geven van de oorzaken van den huidigen oorlog. Deze zijn, zegt de haogleer- aar in de inleiding, voor den tijdge noot misschien nog niet alle te over zien, noch in hun onderlinge betee- kenis nauwkeurig te meten. Niettemin acht de schr. het reeds thans het oogenblik, zich in die oorzaken voor zoover Nederiand's neutraliteit de uitspraken niet bemoeilijkt iet wat te verdiepen. De practische waarde van een onderzoek naar de oorzaken van den wereldbrand is, dat het voor de toekomst een ver mindering van het oorlogsgevaar zelf kan teweeg brengen. In een samenvatting der vele be- standdeelen, waarin de oorlogsoor- hun voerman, ondanks den gladden, hellenden weg, die met vernietiging dreigde zetten zij zich in galop. De slede met haar stillen last danste, gleed, slingerde van den éenen kant van den weg naar den anderen en schrik en ontsteltenis waren duidelijk te lezen op aller gelaat. Een nieuwe hoogte, die zij op moesten, bracht hen eindelijk tot staan en de voerman was hun weer de baas. De rouwdra gers werkten zich zwoegend naar boven en weer werd de treurige tocht voortgezet. 1 Door Wyecoliar gingen zij, tus- schen hoogs sneeuwmuren door en ijskoude weilanden, tot zij eindelijk hun einddoel bereikten. Het graf was gereed, de bevroren handvol aarde werd op het deksel geworpen en de vrouwen weenden luid. En toen verlieten zij haar in haar koude rust en het kerkhof was ledig op een zestal mannen na, die liet graf dicht maakten en allen, toen zij naar de dorpsherberg gingen, voelden zich lichter, nu zij hun last achterge laten hadden. Er is iets in een begrafenis, dat den zaak, ter toetsing op haar kapitalis tische karakter ontleed moest wor den, verklaart de schr. dat het hem waarschijnlijk dunkt, dat reeds alleen de nationalistische geweldmoraal en praktijk der groote Mogendheden de ze uitbarsting op den duur onvermij delijk maakten, onverschillig, of die moraal en praktijk zich meer posi tief in opzichtig agressief vertoonden. Onverschillig ook of zij zich uiten in het voortdringen in de vulkanische Balkanbuurt, dan wel zichtbaar wa ren in Frankrijk's usurpeering van Madagaskar, Tunis en Marokko. Machtsmoraal baart machtscon flict, en te vergeefs zal men voorde volkerenmaatschappij hopen op vrede en recht, zoolang niet de negatie der volkerenmoiaal in haar onwaarde door al haar leden is onderkend en uitgebannen. Het zal allerminst een prijs geven of zelfs maar een ver zwakking van het leven der natie zijn, wanneer zij de onschendbaar heid, het gelijke vrijheidsrecht harer soortgenooten erkennen gaat. Dat in de kiijgsoorzaken, gaat de schr. voort, het kapitalisme slechts voorwaardelijk, incidenteel* onderge schikt waarneembaar is, werd uiteen gezet. In den uiterst belangrijken fac tor het imperialisme, is de verbinding met de anachronistische verwerving door geweld zelfs een lijnrecht tegen over gesteld; deze ongerijmde com binatie, het staatsbeleid usurpeerend brengt dan ook aan de hoofdmassa der kapitaalbelangen juist de groot ste schade toe. Slechts indien men de rol der pers als oorzaak voor de zen oorlog toereikend zou achten ware op een kapitaiistischen bedrijfs vorm rechtstreeksche en hoofdschuld te laden. In het socialisme als zoodanig kan volgens prof. v. Embden, allerminst een voorbehoedmiddel tegen den oorlog gezien worden. Gegeven de huidige beschavingsverschillen der volken, kan het nog maar in een minderheid van gevallen internatino- nale,tussschenstaatsche, toepassing vinden, en zal waarschijnlijk wel al tijd grootendeels nationaal geconstru eerd moeten blijven. „Gezien besluit de schr. hoe weinig de arbeiderspartijen en de burgerlijke partijen elk afzonderlijk en tot dusver nog nauwelijks omziend naar kapitaalshulp, tegen den oorlogs gruwel vermoogd hebben, daar is het te hopen, dat zij in de toekomst beter begrijpen zullen, waar de krach tige, de onmisbare hulptroepen tegen den krijg principieel en practisch moeten te vinden zijn. „Het zal de waarschijnlijkheid ver- grooten, dat zij die na ons komen, bewaard blijven voor de onmetelijke smart, die over onze generatie ge bracht is." mensch neerdrukt tot in de diepste diepte en nadat alles is afgeloopen voelt hij een verlichting, waartegen hij strijden kan, wat hij wil, maar die zich toch van hem meester maakt. Bij het graf hadden deze mannen en vrouwen de pijn gevoeld van het verlies, de vrees voor den dag, die hen in hetzelfde geval zou zienzij hadden hun liefde getoond doordien langen pelgrimstocht, die hart en lichaam beide ijskoud maakte en nu alles voorbij was, stonden zij op, en gingen naar het feest. Ephraïm was geen rijk man, zelfs niet onder zijns gelijkenmaar hij had gespaard voor een dag ais deze zijn eigen begrafenis of die zijner vrouw en er was geen gebrek aan drinken of eten in de herberg te Trawdon. In de eerste plaats was er rum voor hen, die er op gesteld warenen de vrouwen met roode gezichten van de koude en van tra nen waren er evenmin afkeerig van als de mannen. De tongen raak ten los en de deugden der overleden vrouw werden menigvuldiger, naar mate de glazen rondgingen en de tijd voor den maaltijd nader kwam. Landweermannen. Bij de wet 3 Augustus 1914 is be paald dat de miliciens, die naar den gewonen regel op 1 Augustus 1914 naar de landweer zouden zijn over gegaan, of op dien datum uit den dienst zouden zijn ontslagen, in dienst worden gehouden tot uiterlijk 31 De cember 1914.Een soortgelijke bepaling houdt de wet van 3 Augustus 1914 in ten aanz'en van de dienstplichtigen der landweer, die op 1 Augustus 1914 recht op ontslag zouden hebben ge kregen. Thans is een wetsontwerp in voor bereiding om voor bedoelde man schappen van de militie en de land weer den diensttijd andermaal te ver lengen. Engelsch oordeel over Nederland. De „Manch. Guardian" maakt melding van de indrukken, die een berichtgever opdeed bij een tocht over de kampen en vluchtoorden voor de Belgische vluchtelingen in Nederland. Hij zegt: Nederland heeft wonde ren verricht door de zorg voor de 800.000 vluchtelingen, die tegelijker tijd in Nederland waren; en nu nog zijn 250.000 dakloozen onder de zorg van Nederland. De last op dit kleine land van 6 millioen inwoners, is on eindig veel zwaarder in vergelijking van die van het Ver. Koninkrijk, dat met een achtmaal grootere bevolking nog geen 100.000 Belgen gastvrijheid verleende. Engeland draagt den last van den oorlog, maar Nederland lijdt ondanks de neutraliteit, niet minder dan de oorlogvoerenden door de be perking van den handel en de des organisatie van zijn industrie. Het moest .zijn leger mobiliseeren, heeft te zorgen voor de geïnterneerden Belgen, Franschen, Engelschen en Duitschers van wie het reeds meer dan 30.000 in verschillende plaatsen heeft, en moest bovendien nog zorgen voor de vluchtelingen. En het deed dit met bewonderenswaardige zorg en groote toewijding. Het ergste noemt de schrijver het, dat die menschen geen werk hebben. Hij zegt dat op dit oogenblik op de 450 bewoners van het Vereenigd Koninkrijk een Belgische vluchteling is. Zeker kon er meer voor die menschen worden gedaan, zonder dat de Engelsche hulpbronnen daar onder zouden lijden. En wanneer men in Engeland den toestand goed begreep, zou er meer worden gedaan, niet alleen voor de Belgische vluch telingen, maar ook voor Nederland. Hst verkeer met Antwerpen. De laatste dagen is het naar uit Roozendaal wordt gemeld, met het verkeer naar en van Antwerpen weer treurig gesteld. De 3 heinen per dag vertrekken regelmatig, doch op hun „Er waren er weinigen, beter dan zij, Ephraïm", zei zijn buurman, den bloedrooden drank tegen het licht houdende. „Ja, weinigen", zei Ephraïm, met het voorkomen van iemand, die wist, dat hij dien dag een man van gewicht v/as. „Zij had een tong, natuurlijk, maar welke vrouw heeft er geen Ja, een lange tong ook en zij spaarde haar niet." „Datdoetgeen enkele goede vrouw", viel Ned o'Bracken in, die, evenals Hester en de oude Joshua Royd, me nige mijl heide was overgegaan, om tegenwoordig te zijn bij zulk een plechtige en vriendschappelijke sa menkomst als een begrafenis. Een zacht gegichel ging onder de meisjes van de een naar de ander. „Geen enkele goede vrouw doet dat", herhaalde Ned, met zijn geheele zwaarte lui in een hoek van den haard op een bank neervallend. „Ik heb altijd gehoord, dat er heel wat wijsheid van een vrouwentong op ons, arme mannen, neerkomt." „Het zou beter zijn, dat je er dan een aan je eigen haard nam", zei Hester met een verontwaardigden blik. terugkeer valt niet te rekenen. Aan de grens heeft men soms uren opont houd door het streng nazien der pas sen en het fouilleeren van alle rei zigers of men soms brieven of cou ranten bij zich heeft. in overleg met de stations autori teiten zal nu vanaf Dinsdag 24 Nov. een andere treinenloop worden ge organiseerd. De eerste trein vertrekt ten 7 ure en keert ten 2 ure terug, de tweede trein vertrekt ten 11 ure en komt om 6 uur terug, terwijl de derde trein ten 3 ure vertrekt en den volgenden morgen om 10 uur terugkeert. De gevluchte officieren. De beide gevluchte Duitsche vlieg- officieren hebben aan een kameraad te Bergen geseind dat ze te Osnabrück waren aangekomen.' Naar de commandant van het in- terneeringsdepot, kolonel Lussanet de la Sablonière, van gezaghebbende Duitsche zijde vernam, zullen deze beide officieren, die zich aan woord breuk hebben schuldig gemaakt, voor een raad van eer komen en er is geen sprake van, dat ze weer in het leger treden. Het Kamerlid Vliegen. Het Kamerlid Vliegen, de sociaal democratische wethouder van Amster dam, zal, naar het „Volk" verneemt, zijn mandaat als Kamerlid voorloopig niet neerleggen, en wel, omdat bij een nieuwe verkiezing de burgerlijke partijen ook een of meer candidaten zouden stellen. Daar de kans groot zou zijn dat de S.D.A.P. weder een zetel zou kunnen verliezen zal de heer Vliegen dus voor loopig wethouder van de hoofdstad en Kamerlid blijven. Drooglegging Zuiderzee. In verband met de voornemens der regeering betreffende hetZuider- zee-vraagstuk kan nog worden me degedeeld, dat een ontwerp tot ge deeltelijke droogmaking der Zuider zee op" het departement van water staat gereed is om de phasen te doorloopen, noedig voor de indie ning van een voorstel aan de Staten Generaal. Voetballen op Zondag. Stbl. no. 520 bevat een Kon. be sluit van 5 Nov. 1914, tot vernietiging van het besluit van den raad der gemeente Aarlanderveen dd. 12 Mei 1914, tot invoering van een artikel in het algemeen politiereglementdier gemeente, strekkende om te verbieden des Zondags voetbalwedstrijden te houden of voetbalspelen te houden, „Ik zou nooit iets aannemen volgens hooren zeggen allerminst de lengte van een meisjes-tong als ik me tenminste een man noemde." Een onderdrukt gelach werd ge hoord en Ned o'Bracken zag het ge zelschap rond, alsof hij medelijden had met zichzelf. „Neen, ik ben niet genoeg, om me te binden aan zoo iets moois als een vrouw", zei hij. „Ik ben zoo verlegen, dat ik al weg kruip, als ik maar een vrouwenrok zie." Weer klonk een gelach door het vertrek, dezen keer minder ingehou den want Ned stond bekend als de vermetelste minnaar uit den omtrek. „Zij was een beste vrouw, al praatte ze wat veel," ging Ephraïm voort, die zich wilde doen gelden, wat hem toekwam als weduwnaar. „Menigen avond ben ik thuis gekomen, tot op mijn hemd toe nat, in den hooitijd en zij stor.d altijd gereed met droog ondergoed en wat niet al en een pan warm eten op het vuur. O ja, een vrouw is een goede vrouw, als zij de innerlijke behoeften van een man kent." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1