FRANS TIMMERMAN. Vlissingen-Anfwerpen V. V. „MIDDELBURG." Robinson Crusoë St. Nicolaas Openbare Samenkomst Mat aardig Zaterdag 28 November Ho 4711. GEMENGD NIEUWS GEMEENTEBESTUUR INGEZQ1DEN MEDEDEELINGEN Burgerlijke Stand Hoogwater te Viissingen. ADVERTENT) ËN Ibonnsiit 0 ep hit HEIDE MOBIID. „GELUK AAK HET MOSTERDZAAD" VLISSI1GSCHE DAMES-VEREENIGING ïi de Zaal m den Heer H. BUNIHG. Geregelde Passagiers en Goederen Dienst Om den anderen dag per Mator-Silonboot „ADMINISTRATEUR DE BADTS". Prijs per persoon 5 franc. Kinderen halfgeld Mf Kaarten aan boord te bekomen, STOOM- en CHEMISCHE WASSCHERIi Is, en blijft het EERSTE, OUDSTE en BESTE ADRES voor het uitstoomen en chemisch wasschen van allerlei Goederen. Opmaak-wasschen volgens prijscourant. Voor Wasschen nat en droog van den stok, afzonderlek tarief. Prijscouranten worden gaarne verstrekt. AgentDe heer Th. KAMERMANS, Galanteriën, St. Ja- cohstraat 17. chalk, „die 1 winnen,, de gewone Er zullen o\ er een kilometer sstrektheid el persoon >mbinaties enwoordig; Dientenge- ;eneralissi- jeschakeld, schle punt, d elde zal wor- die er i kapiteins :hot is ge- slissing in de slag zal de troepen, volhouden, mogen, de iet sterkste uilen bezit- :t de juist- g inzicht in actie. dent in het geeft aan van de ge- troepen bij che divisies hadden zij n aanval te ren dunden moorddadig lerie en de in zij weinig strijdwijze t-aanval en enheid ge- oonen. Een tad op een gehad van e loopgraaf,, afstand van een mitrail- t vallen van er een eind en onopge- jit de loop- e duisternis. twee, drie mder er iets oor het aan- ontstond er eet van ont- tsche loop- oten en uit aten vechten onzichtba- sneed, wer- grepen door p de vlucht, werd het ge- :h de vier edeerd in de terug. Toen de Duitsche hts de twee mitrailleurs vijftien ver- n doen goed mes" corres- rliezen zijn gedeelte van buiten ge- nden aan de e veldambu- e hospitalen den aan de cvolg van de het geweer en vork van waarbij de wordt uitge- i De Wet, an comman- Wet met 6> vond de Vaal het overschot oals reeds is lagen. Dutoit ing ten noor- e Vaal, waar werd over de De comman- rnet Hoffman om wat van en te komen, veer 12 mijlen Dutoit bericht, n gezien. Hij oort en haalde n. Spies, De h over, doch revolvers en Door de vaart had deze niet n toen te voet, n volgelingen spreidden. De onddenMentz,. Van De Wets alig redacteur t paard dood- ft, dat Oost eit' nog een andere gewond zijn, doch Oost kon wegkomen op het paard van Mentz. Mentz en Spies werden als gevangenen weggevoerd. Bij De Wet bevinden zich nu Koos van Coller, Wessel, Potgieter, Gert Muller en (H.) Oost. Uitgehongerden. Nu en dan treft men in de berich ten van correspondenten op het oorlogsterrein in Vlaanderen bijzon derheden aan omtrent het geduchte wapen dat de inundaties daar bij Nieuwpoort en Dixmuiden vormen. De Duitschers waren bij 't hooger stijgen van het water genoodzaakt de eene loopgraaf na de andere te ver laten en hun krachten langs den oe ver van het Yserkanaal samen te trekken. Een troep Duitschers ont dekte dat eenige Belgische en Fran- sche loopgraven ledig waren enwilde zich daarin nestelden. Op een misti- gen morgen kropen zij er voorzichtig heen maar werden ontdekt en hevig onder vuur genomen. Zij konden zich niet verspreiden omdat terweers kanten het terrein onder water stond en ze vielen bij tientallen. Ten slotte snel den ze naar voren en wierpen zich in de ledige Fransche loopgraaf. Dit troepje, het waren zooals later bleek 140 man, kon daar niets uit richten. Aan drie kanten lag de vij and vlak bij cp de loer en als even een tipje van een helm boven den rand van de loopgraaf verscheen, mikten de scherpschutters er dade lijk op. De Duitschers konden zich dus niet verroeren. De Fransche ma joor dacht er over de loopgraaf storm- menderhand te nemen, maar bedacht later, dat hg hetzelfde kon bereiken door af te wachten, want de vijand had daar in zijn geïsoleerde loopgraaf geen voedsel en hij kon er niet uit omdat het land overstroomd was en het eenige begaanbare smalle wegje onder het vuur van de Franschen lag zoodat terugkeeren een zekere dood was. Vijf dagen hebben de Duitschers het nog volgehouden. Toen zond de majoor van de Fransche troepen, die aan hun ellende een eind wilde maken, een gewonden Duitsche krijgs gevangene met de boodschap dat ze zich maar liever moesten overgeven. Ja, antwoordden de ongelukkigen, want we sterven hier van honger. Kort daarna kwamen ze, na hun ge weren te hebben weggeworpen. Het waren er 140, die allen uitgeput van honger en ontbering waren. Oorlogsvaria. Volgens den correspondent van „de Tijd" in België hebben de Fran schen een eigenaardige krijgslist om den vijand in dwaling te brengen over de opstelling van hun geschut. Ze bedienen zich namelijk van ont ploffingsmiddelen, die zwaar geluid voortbrengen en een lichten rook doen ontstaan. Op een afstand is 't gelijkelijk alsof een kanon wordt af geschoten. De vijand kan nu niet aanduiden, welke de plaats der op stelling van het geschut is en welke plekken alleen dit schijngeschut her bergt. Het is een krijgslist, die den vijand thans bekend is, soms faalt, maar toch nog vaak met goed ge volg wordt aangewend. Diezelde correspondent verhaalt van een onderscheiding welke het 7e regiment Belgische infanterie te beurt viel voor betoonde dapperheid. Het was de persoonlijke wil van Koning Albert, dat het moedige re giment openlijk werd geëerd. Het moest aantreden vóór het stadhuis te Veurne. In een uitgestrekt vier kant stonden de manschappen opge steld, de meesten met hun m. i on doelmatige hoofddeksels zonder klep en zonder nekbedekking. Enkelen droegen een soort shako. Onder het vaandel, in het midden van het vier kant, verhief zich de krijgersfiguur van den grijzen kolinel. Dan trad de vorst zelf in generaalsuniform naar voren. Alle versierselen had hij ach terwege gelaten. En zijn woorden die hij sprak, waren van groote simpel heid, maar te treffender. Zijn persoon eleclriceert de manschappen. Het was een ontroerend moment, toen het vaandel de ridderorde voor allen droeg. De kolonel en vele anderen ontvingen nog uit 's konings handen bovendien het Kruis van het Legioen van Eer en de krijgsmedaille, als huldeblijk van de Fransche regeering. Toen zijn de helden opnieuw in hel vuur gegaan Vrijdag zijn in Berkel weer ver schillende boeren de dupe geworden van de ook op andere plaatsen voor tkomen oplichtersstreken. Een paar als heeren gekleede veekoopers koch- kn bij de veehouders runderen en "site kalveren. Van een boer moest sen gedeelte van den koop direct aan het station worden afgeleverd, de geheele koop zou worden betaald bij de aflevering ook van de andere ge - kochte beesten. Hoewel de veehouders de kooplieden niet kenden, die als Stevens Co. optraden, werden de gekochte beesten aan het station af geleverd. In den Haag werden zij met grooten spoed naar het abattoir ver voerd en daar tegen lagen prijs a contant van de hand gedaan. Hun optreden had de aandacht getrokken en bij een ingesteld onderzoek bleek dat zij goede bekenden van de politie waren. Een der heeren is de zoon van een zeer geacht koopman, Hte Utrecht, die reeds herhaalde malen in het openbaar tegen de praktijken van zijn zoon waarschuwde. Reeds meerdere veehouders zijn de dupe geworden van deze handige oplichters. Een strafvervolging valt moeilijk in te stellen daar op eigen naam de koopen worden gesloten. Men moet zich echter verwonderen dat, hoewel meermalen reeds werd gewaarschuwd, er toch boeren gevonden worden, die het slachtoffer worden van het vertrouwen, dat zij stellen in vreemde kooplieden. Een conducleut van de Zuid- Holi. Electrische Spoor vond in een wagon achtergelaten een damestaschje met f350 De eerlijke vinder depo neerde hetjjij den stationschef te Rot terdam waar het later door een Haag- sche dame teruggehaald werd. De heer K. te Rotterdam giste rennacht thuiskomend vond zijn schrijfbureau in zijn woning aan de Nieuwe Haven opengebroken en een bedrag van f725 aan specie daaruit gestolen. Hoe men zijn waardevolle be zittingen en familiekostbaarheden kan redden, welke niet meegenomen kun nen worden, was zeker een zeer moeilijk vraagstuk voor de Belgische uitgewekenen, toen voor hen de tijd kwam om hun huizen te verlaten in de door oorlog geteisterde streken. Een Engelsch soldaat-wielrijder bij de Somerset lichte infanterie, vertelt een belangwekkend verhaal over een van de methodes, die gevolgd werden. Hij deelt mede, dat terwijl hij met een troepje op verkenning was in de buurt van Soissons, een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld in een boerderij, omdat men meende dat er uhlanen verscholen zaten. Bij zijn wandeling door een boomgaard strui kelde hij over een stuk touw, dat vastgebonden was aan een appelboom. Toen hij het touw volgde om te zien, waar 't voor dienen moest, bemerkte onze soldaat dat het naar een vijver voerde. Het touw was bevestigd aan een groote waterdichte bak in het midden van den vijver. Toen die met eenige moeite naar de oppervlakte gehaald was, bemerkte hij, dat de bak allerlei voorwerpen van waarde uit het huishouden bevatte. Enkele dingen waren van gedreven goud. Ook waren er zilveren trekpotten, vazen, messen, drinkkannen, kostbaar koper, kandelabers en dozijnen kleinere voorwerpen, benevens de familie curiositeiten. Het touw was aan den boom bevestigd om 't later, wanneer de bewoners ooit nog terug zouden kunnen keeren, mogelijk te maken de plaats terug te vinden. Vrijdagmorgen werden bij be woners van de Bilderdijkstraat te Haar lem de twee kinderen tegen 8 uur gewekt. Doch toen geen antwoord ontvangen werd en men bij het bed kwam, bleken de kinderen bewuste loos te zijn en heerschte in de ka mer een sterke gaslucht, veroorzaakt door het gaskacheltje, dat den vori- gen avond niet was dichtgedraaid. Dadelijk werden de ruiten ingeslagen, de kinderen naar buiten gedragen en een dokter ontboden. Aan diens goe de zorgen was het te danken, dat de kinderen spoedig bg kwamen. Zij zijn thans buiten gevaar. Zondagmiddag kwamen met de stoomtram van Losser twee Fran schen te Oldenzaal, die uit Duitsche krijgsgevangenschap waren ontvlucht. Zij hadden zich in Duitschland van burgerkleeren voorzien en hadden na vijf dagen en nachten te hebben rondgezworven via Gronau de ge meente Losser opNederlandsch grond gebied weten te bereiken. Daar zij ruimschoots van geld voorzien wa ren, konden zij hun reis naar het Fransche consulaat te 's Gravenhage onmiddellijk voortzetten. Zaterdagmiddag had te Stad aan 't Haringvliet een droevig onge luk plaatsTerwijl een 60 jarige land bouwersknecht bezig was met het uitoefenen van zijn beroep viel hij van een rijdenden wagen met het gevolg dat hij dood werd opgeno men. De overledene laat een onbe middelde vrouw achter. Een treu rig ongeluk is Zaterdag te Aalsmeer gebeurd. De algemeen geachte heer G. Keessen is verdronken. Vermoe delijk is hij door de gladheid, van een plank, welke verschillende lan derijen met elkaarj verbindt, gegle den. Zijn verwanten, ongerust des avonds over zijn lange uitblijven, gingen hem zoeken en vonden hem in een diepen sloot. Een tragi sche gebeurtenis had in het gemeente ziekenhuis te 's Gravenhage plaats. Een 58 jarige vrouw kwam daar om een patiënt te bezoeken, doch werd in de poort van het Ziekenhuis plot seling onwel en overleed voordat zij nog gelegenheid had gehad den pa tiënt te zien. BEKENDMAKING. Algemeene Brandschouwing. Burgemeester en Wethouders van Viissingen, Gezien art. 437 der algemeene ver ordening van politie voor deze ge meente, waarbij voorgeschreven is, dat minstens eenmaal in het jaar door de brandspuit- en onderbrandspuitmees ters, vergezeld van een politiebeamb te, eene algemeene brandschouwing zal plaats hebben, maken bekend dat die algemeene brandschouwing voor dit jaar is bepaald op 30 No vember a.s. en de drie volgende dagen; en noodigen de ingezetenen uit, om hen, die daarmede beiast zijn, tot het noodige onderzoek in hun woningen of gebouwen toe te laten, en zich te gedragen naar hunne aanwijzing om trent het aanleggen, veranderen en verbeteren van stookplaatsen, schoor- steenen of bergen van brandstoffen en petroleum en in het algemeen over eenkomstig de bepalingen voorkomen de in genoemde verordening, ten einde zich te vrijwaren voor de toepassing der daarbij bedreigde straften. Viissingen, 23 November 1914. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. PRIJS Ft. t- in apotheken en drogisterijen. Monsters Brochures Agentschap Sarphaüstr. 34. Amsterdam MARKTBERICHTEN. Viissingen, 24 November 1914. Boter per kilo f 1.40 k fl.50. Eeieren per 104 stuks f 0.00. Bij de gisteren gehouden groente en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed: Boerekool 25 a 28 ct., andijvie 21 a 31 ct., koolrapen 25 ct., spruiten f 1.01 a f 1.03, kroten 23 a 45 ct. alles per mand. Rapen 4 a 5 ct. per bos. Molsla 15 ct. per ben. Mispels 38 a 40 ct. per vijfkop. Tomaten 17 ct., witlof 15 a 17 ct. beiden per K. G. Bloemkool 3 a 8 ct., savoije kool 5 a 6 ct., roode kool 4 a 67i ct„ witte kool 3 a 4 ct., boerekool 4 a 47, ct. alles per stuk. Uien f 4 20 a f 4.56, mortier f 6.24, grauwzoet f 6.16, Jacques lebel f 4.96 a f 5.02, court pendu f 5.68, zure constantijn f 5.60, zure bellefleur f5.44, bergamotten f4.64 a f4 80, roode ribber f5.08 alles per H. L. Van 21 tot 24 November. BEVALLEN: A. Schillemans, geb. Witte, z. M. Zwolsman, geb. ten Hoopen, z. M. J. Brasser, geb. Vos, d. P. P. R. de Pagter, geb. Meuldijk, z. G. de Ridder, geb. Schroevers, z. H. Wegeling, geb. Scheepvaart, z. M. M. O. de Sikkelerus, geb. van Geijt, z. P. A. Maertens, geb. Legein, z. levenl. OVERLEDEN: T. Biljous, we. van J. Erbots, 93 j. L. van Brussel, d. 7 m. P. Mesdag, d. 6 m. W. van Belzen, ongeh. d. 20 j. WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 25 November Zwakke tot matige winden uit W. richtingen, meest zwaatbewoikl weinig of geeh neerslag. Aanvankelijk iets zachter. November v.m. v.m. Woensdag 25 7.8 7.58 Donderdag 26 8.19 9.09 Vrijdag 27 9.30 10.13 Zaterdag 28 10.31 11.04 Zondag 29 11.14 11.43 Heden overleed plotseling onze geliefde Vader, Behuwd-, en Grootvader, de Heer WILLEM JOHANNES JANSEN in den ouderdom van 76 jaar. S. M. ADR1AANSEN- Jansen. J. N. ADRIAANSEN en Kinderen. JAC. P. JANSEN. Londen. WILHe. JANSEN. P. JANSEN. I Amster- A. JANSEN. dam. A. JANSEN-Posthuma en Kind. Viissingen, 24 Nov. 1914. De Heer en Mevrouw VEENSTRA- Oosterhof geven kennis van de geboorte van een Zoon. Viissingen, Kerkhoflaan 5. 24 Nov. 1914. Voor de veelvuldige bewijzen van belangstelling, zoowel van hier als elders op den 17en November j.l. ter gelegenheid van hun Gouden Hu welijksfeest ondervonden, zeggen on- dergeteekenden, ook namens hunne kinderen, hartelijk dank. G. STROOSNIJDER, N. STROOSNIJDER— van Erken Calandt. geiil. met pl.m. 100 platen, 2 dln. De Zeven Wonderreizen van Sindbad de Zeeman met pl.m. 50 platen. Avonturen van Reinard de Vos, met 200 platen. Wij geven daarbij nog een mooi Jongensboek van pl.m. 170 pag. rijk geïllustreerd en leveren dit fraaie pakket voor f 0.75 fr. thuis (postwissel of -zegels), Boekh. „Excelsior", Van Beuningenplein 131, Amsterdam. pakket om een heel gezin gelukkig te maken 1. Sneeuwwitje. Prentenboek. 2. St. Nicolaas en zijn knecht. Prentenboek. 3. Soldatenboek. 4. A. B. C. 5—10. Zes lieve kleine prenten boekjes. 11. Kindervreugd. 58 Verhalen, fabels en versjes. 12. Engel en Bengel. Groot leesboek (168 pag.) met platen. 13—16. Vier Teeken en Kleurboeken Deze spotgoedkoope opruiming voor St. Nicolaas leveren wij voor f 0.90, fro. thuis (postw. of zegel), Boekh. „Excelsior", van Beuningenplein 13, Amsterdam. Chr. Jong. Vereen. VLISSINGEN. Donderdag 26 Nov. 1914 des avonds 8 uur. in de Nieuwe Kerk, ter herdenking in het 55-jarig bestaan der Vereeni- ging. SprekerDs. A. A.VERMEER, Eere-Voorzitter, en Ds. M. VAN EMPEL, Pred. te Middelburg. Afgewisseld door orgel-solo. De Christelijke Jongelings-vereeni- ging „Gelijk aan het Mosterdzaad" betuigt bij deze haren hartelgken dank aan allen, (in het bijzonder aan de bewoners in de Noordstraat) die haar gesteund hebben bij het werk voor de Belgische vluchtelingen. N.B. Vanaf heden zijn de zalen voor alle vergaderingen weer dispo nibel. 1. Piet de Smeerpoets, met 50 pi. 2. De Zwarte Tooverpop, met 50 pi. 3. Kinderschat. 82 Verhalen etc. voor de Jeugd. 4. Een Sprookjesboek (190 pag.). 5. Een Meisjes-leesboek. Een huis vol meisjes (130 pag.). Met platen. 6. De jongens van de Witte Auto. Jongens-leesboek (188 pag.) Met pl. 7. Piet de Kolenbrander. Met 50 pl. 8—9. De Avonturen van Don Qui- chot. 2 dln. met 100 platen. Deze prachtige Spotgoedkoope col lectie boeiende Kinderlectuur, leveren wij voor f 1.25 op ontvangst van post wissel of zegelsBoekhandel„Excelsior" Van Beuningenplein 13, Amsterdam. op des avonds 8 uur Entrée f0,40 de persoon. Toegangskaarten verkrijgbaar bij dhr. BUNINö en 's avonds aan het Loket. NA AFLOOP BAL. Volledig Orkest. Gebruikt in dezen tijd geen andere dan Voorkomt en geneest springende huid. Per doos 5 stuks f 0,65, Per stuk 15 cent. Viissingen, le Binnenhaven. LI3piclal>. j Antwerpen, Loodswezen. (Bureau de Pilotage). Voor verwarming in de Salons wordt zorg gedragen. Kantoor geopend 10—12 uur. Trompstraat 8 (Eiland) MIDDELBURG. - TELEFOON 181. - LOSKADE Dirootrlrro Wed. F. BENCKHUiJSEH-KLOP.

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 3