P FRANS TIMMERMAN. Bi STAATSSPOORWEGEN. KsÉ| Utat in Knip BUM fin België, No 4711. 55 OEMENQD NIEUWS LAATSTE BERICHTYt ADVERTENTIËN Tmm mi) MwiiP V- 9.25 voorn. Ir8ln d4U| Goes A. 10.05 Firma F- B. Ill HEI, te Middelbum jUberf-Elisaheth Kalender voor 1915 zonden, en be ten heeft zouden land te lijk on- onder- gt" men moes- ding der v. door Ier dijken swerken, oeken of water af nalen en zijn. Het n Osten- de rich- ïoet den- n in ons als Moe» |vijzen op Ithans in met den van het n bijzon- om te liien aard is het zat het uzenwerfe g in den |wels!agen al n de lijn van oor- Ike bezwa- zal even- schaatsen ijs-oorlog Intrabande n wij den ftkers een ;ijde. legatie te' volgen de 20 dezer terie van van Dix- an en onze merkbaar batterijen Hallebeke dernomen, slagen ge- ne en van door onze ■vijandelijke elijke wijze wij een vrij soldaten in rebben wij |een belang en hebben tterijen tot ij dergelijke blokhuis linie loop- mige pun- van 10 a 30 loopgraven. lezen. de „Daily irijftIk ver goed inge- verliezen heden toe jwonden en igerkorpsen) ,ijn niet in- en soldaten rdrijving op kan worden berekening, ijnt bewezen dat er tach- verlieslijsten 000 namen, he, 60 Wur- sche en 11 ie te zamen :veer 400.000 zijde. uit het Duit- fan gisteren Ent is de toe- de overwin- orsieling ten ■te streek van n duurt voort. ijk fronts de „Daily inktijk meldt t en Dixmui- g steeds vast. lebben hevige n zekere mi men niet dat d voor Maart lan. De wegen an door de velden zijn in deze streek onbegaanbaar. In geheel Noord Frank rijk en Vlaanderen zijn Duitsche ge vangenen bezig met het herstellen der wegen. Te Yperen hebben de Engelschen het offensief hernomen en sloegen zij de Duitschers een ki lometer terug. De Britsche linies hebben een geweldig granaatvuur te doorstaan, maar de mannen vechten met heldenmoed. De Yser is overstroomd. Sneeuw valt te Calais. Ten zuidoosten van Ramscapelle werd twee Duitschen infanteriebatalions door het water de pas afgesneden en de Franschen en Belgische balterijen richtten groote verwoestingen aan in hunne gelede ren. Den geheelen nacht van Don derdag op Vrijdag bleven de Duit schers onder het vuur der Fransche en Belgische granaten. Eenigen hun ner, die in de half ondergeloopen loopgraven lagen, gaven tevergeefs vuursignalen, waarmee zij om hulp riepen. Zoo vaak een vuursigtiaai ge geven werd, braakten de batterijen een moorddadig vuur op de Duitsche posities. Toen het dag werd, zag men dat twee Duitsche machinegeweren geheel vernield waren, terwijl tien tallen lijken op hei water dreven. Van de tweeduizend man die de twee ba taljons vormden, ontsnapten er slechts 350. De Duitschers in België en Frankryk, In verband met onjuiste geruchten, volgens welke de Duitschers eerst de stad Yperen hebben genomen en er later weer uit zijn verdreven, deelt het Engelsche persbureau mede, dat Yperen in handen der bondgenooten is, en dat, behalve krijgsgevangenen en misschien spionnen, geen Duit schers er in zijn geslaagd de stad binnen te komen of ze ook maar te naderen. De positie der bondgenooten is op dit punt sterker dan ooit. De laatste drie dagen zijn naar uit Sluis aan de „N.R.Ct." wordt ge seind te Brugge en Gent weder vele treinen met Duitsche troepen uit het Oosten aangekomen. Hieronder was ook cavalerie, afkomstig uit Brunswijk. Te Zeebrugge zijn werk lieden van een werf te Kiel aangeko men, die nieuwe per trein verwachte onderzeebooten gereed zullen maken om uit te varen. De troepen die aan komen, zijn grootendeels troepen die nog niet in het vuur zijn geweest. Van het Oostelijk oorlogsterrein. De militaire medewerker van de Morning Post" meent, dat de strate gische toestand over het geheel voor de Duitschers en Oostenrijkers na beter is dan tijdens hun eersten in val in Polen. De Duitschers strijden thans wat dichter bij hun eigen grens en hebben geen bijzondere moeilijk- [heden te overwinnen, terwijl de Rus sen in hun rug over door de Duit schers vernielde en nu slechts ge- jdeeltelijk herstelde verbindingswegen beschikken, waardoor het onmogelijk [is zware artillerie aan te rukken, [terwijl zij slechts langs een omweg [Voeling kunnen krijgen met hun leger floor Krakau en in Qalicië. Het is puidelijk, dat een nederlaag ten zuiden fan de Weichsei de Russen in een pachelijke positie zou brengen. De orrespondent meent echter, dat er weinig reden is zich ongerust te maken. De Duitschers zijn niet buiten gewoon sterk wat betreft aantal en jehalte van hun troepen. De Russen :ijn sterker dan zes weken geleden :n beschikken over groote reserves. )e uitslag van den strijd mag der- lalve met vertrouwen tegemoet wor- len gezien. De berichten \an de Times klinken fog gunstiger voor Rusland. Een te- gram van Vrijdag uit St.-Petersburg an dit blad zegt dat de pogingen an de Duitschers om door de Rus- ische legers in Polen heen te breken, en ernstigen tegenslag ondervonden, 'elke, naar de op het oogenbiik be ende aanwijzigir.gen te oordeelen, aarschijnlijk beslissende gevolgen oor de Duitschers zullen hebben, rootvorst Nicoiaas sprak van „ge- eelielijke" successen, waarvan er én ten noordwesten van Lodz de ermeestering van een geheele batterij ,ware kanonnen ten gevolge heeft had, een belangrijk feit, waarin de aarschijnlijkheid ligt opgesloten Jat een gelukkige Russische flankbe- eging uit de richting van Piorrkof ondernomen. ngelsche vliegers boven Friedrichshafen. Volgens het „Seeblatt" verschenen aterdagmiddag twee vijandelijke, ver moedelijk Fransche, vliegtuigen boven stad. Zij deden een aanval op de Ppelin-werf, waarbij zij zes bommen 'erpen, die echter geen schade aan richtten. Een vliegtuig werd neerge schoten, het andere ontkwam. Nader wordt medegedeeldZater dagmiddag omstreeks één uur ver schenen boven de stad twee Engel sche vliegmachines, die een aanval trachtten te doen op de iuchtschip- werf. Een der vliegers, die op onge veer 400 M- boven de hal rondvoer, kon reeds spoedig door een detache ment militairen met granaat- en ma- chine«geweervuur naar beneden wor den geschoten, den anderen, die op tamelijk groote hoogte bleef en her haaldelijk rondom de hal vloog, ge lukte het te ontkomen. De vliegefs wierpen vijf bommen naar beneden, die ten deele vlak bij de hal uiteensprongen. Twee huizen in de stad werden beschadigd, een man gedood en een vrouw gekwetst. Een Engelsch marine-officier, die de eerste vliegmachine had bestuurd, is zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. De inrichtingen voor den bouw van luchtschepen zijn onbeschadigd ge bleven. Door de bommen van de naar be neden geschoten vliegmachine werd een kleermakersknecht uit Zwitserland, die zwaar gewond werd aan het hoofd en de hand gedood en twee vrouwen zwaar gekwetst. De „Schwabische Merkur", meldt dat de vliegers reeds om 12 uur te Constanz waren opgemerkt en dat de militaire overheid te Friedrichshafen van daar gewaa-schuwd was. Het detachement dat tot taak heeft de loods tegen vliegtuigen te beschermen ontving de vliegers dadelijk met gra naat-kartetsen en machine-geweervuur. Een der vliegers daalde tot op 30 M. en wierp bommen uit zonder schade aan te richten. De benzinehouder van het vliegtuig werd doorboord en de vlieger moest op 100 meter van de loods landen. In' de woning van den portier gebracht, zonk hij bewusteloos neer, doch kwam spoedig bij, hij had lichte wonden aan het hoofd. De vlieger werd opgenomen in de gevangenen- afdeeling van het hospitaal. Het toe stel droeg het opschrift Auro aan de voorzijde en het nummer 874 aan de staart; aan da onderkant van de vleu gels waren groote roode ringen be vestigd. De andere vlieger wierp een bom in de nabijheid van het spoorstation. Een werkman van de Zeppelin-fabriek werd door een splinter in t hart ge troffen en bleef onmiddellijk dood. Een meisje werd de linkerarm afge rukt een vrouw en een kind werden aan het hoofd gekwetst. Drie huizen zijn beschadigd. Ook de tweede vlieger naderde de Zeppelin-werf en wierp bommen, welke geen uitwerking had den. Hij ontkwam aan het geschut- en geweervuur en verdween over het meer. Van Engelsche zjjde. Van het Engelsche consulaat te Rotterdam ontvingen wij een memo randum, waarin een overzicht van den oorlog wordt gegeven. Wij lezen daarin, dat het Duitsch- land in alle opzichten slecht is ver gaan. Zijn veldtochtsplan is in allen deele mislukt. Eerst zou Duitsch- land een snellen slag tegen Parijs slaan, toen tegen Warschau, eindelijk tegen Calaisalle drie keeren was het mis. De Duitsche kolonies slin ken weg, de Engelsche zijn nog on gerept. De opstand in Zuid-Afrika, door Duitschland aangesticht is een droevige mislukking. De Engelsche vloot beheerscht de zeeën, de Engel sche handel gaat ongestoord zijn gang. De bedrijven in Engeland staan niet stilde werkeloosheid is er minder dan het wel geweest is. De financiën staan er best voor. Engelands leger neemt snel toe. De Duitsche vloot houdt zich schuil, behalve dat zijn kruisers zich eenmaal in open zee hebben vertoonden een paar bommen vóór Yarmouth in het water hebben geschoten. Ware het anders dan zouden de Engelsche duik- booten zich wel evenzeer hebben laten gelden als de Duitsche. De papieren oorlog dien Duitschland voert, heeft niets uitgewerkt. Het Duitsch bestuur in België. De „Taglische Rundschau" deelt mede dat in het Generalgouverne- ment België, ter „invoering van de Duitsche heerschappij en administra tie de volgende militaire gouver neurs zijn benoemd voor de provin cie Luikluitenant generaal graaf SchulenbergLuxemburg: luitenant- generaal Hurt; Limburg: generaal majoor ridder Van Longchamps Be- riorBrabantluitenant-generaal graaf v.Rödern0.-Vlaanderen:v.Man- teuffel; Henegouwen generaal ma joor Von GladisWest Vlaanderen luitenant generaal Von Kramstra; Antwerpen Weller. luitenant generaal Von De klno-camera in de loopgraven. Oorlogsfilm is een reusachtig han delsartikel op het oogenbiik. Een goede oorlogsfilm brengt f 300 huur in de week op, en het is te begrijpen, dat de filmfabrikanten er aardige be- dragen voor over hebben, om goede oorlogsfiilms te laten vervaardigen. Vooral de Amerikaansche filmmagna ten gooien met duizenden, om maar goede oorlogsfilm te krijgen, en helaas 1 de oorlog-kino-fotografen of oorlogskinomategrafen, wij weten de juiste titel niet, verdienen het tienvoudige van den gemiddelden oor logscorrespondent. Om te beginner, wordt hun leven voor een enorm be drag verzekerd. Dan krijgen zij ver goeding voor alle kosten, die ze heb ben, en hier „snijen" zij hun princi palen gewoonlijk goed mee. Voorts hebben zij een salaris van 1000 dollar in de maand, maar voor bijzonder mooie films, die zullen pakken, krij gen zij wellicht een 1000 dollar extra. Inderdaad, oorlogskinosnatograat is een goed baantje. Het beroep lijkt wel iets op oor logscorrespondent of oorlogspersfoto graaf. Alleen dringt de kinofotograaf door tot de vuur-l'nie, en reeds menig film-maker bleef op het slagveld. De legerautoriteiten behandelden de kinofotografen met onderscheiding en staan ze allerlei gunsten toe. Voor een persman is men bang. Die kan geheimen verklappen. Maar de op- teekenaar van het levende beeld is niet gevaarlijk. Zijn „copy" wordt pas gereproduceerd, wanneer de slag is afgeloopen. Bovendien hebben de militaire autoriteiten den eisch gesteld, dat ol het oorlogsfilm aan hen wordt afgestaan, d. w. z. één exemplaar van elk tafereel. Later zal dan de bioscoop dienstbaar worden gemaakt aan het militaire onderwijs. De oorlogscorrespondent van de Giornale d'Italia heeft met een kino fotograaf kennis gemaakt en beschrijft hem als een kranige Amerikaan, die steeds het juiste moment weet te tref fen. Spreken doet hij niet veel. Maar zijn handen staan niet stil. Hij draait van den vroegen ochtend tot den laten avond en wanneer men rustig met hem op straat loopt, ziet hij in het rond, of er geen „film" in de straat zit. Hij vertelde den 1'aüaan, dat hij de' laatste 24 uur niet minder dan 500 kanonschoten, 1000 dooden en 2000 gewonden gefilmd had. Eens, toen de oorlogscorrespondent en de Amerikaan tnsschen de voor- posten der Duitschers en^ Belgen waren geraakt, en de Italiaansche journalist, terwijl de kogels hem om de coren vlogen, zenuwachtige ge baren maakte, zag hij tot zijn groote ontsteltenis, dat de kinofotograaf zijn camera op hem richtte, en begon te draaien. Wat gebeurt er, wat gebeurt er gilde de Italiaan. Och, was het antwoord, zoo erg is 't niet, een zeer interessante scèneDe arresteering van een Italiaanschen oorlogscorres pondent. Oorlogsvaria. Van een officier-vliegenier, die met zijn ballon captief voor Verdun ligt, publiceert de „Neue Freie Presse een brief, waaraan wij het volgende ontleenen: Onze ballon captif heeft de laatste weken menigmaal van plaats moeten veranderen, daar hij door de vijande lijke artillerie dikwijls onder vuur is genomen, maar te vergeefs. Ook zijn vaak Fransche vliegtuigen naar onze buurt toegekomen, die bommen wier pen, maar zonder gevolg, daar ze zich met 't oog op ons snelvuur niet laag genoeg durfden wagen om behoorlijk verkenningen te kunnen doen. Zij wierpen 16 centimeter lange stalen pijlen in bundels naar beneden. Een gruwelijk wapen, wanneer uit een aanzienlijke hoogte dat 20 gram zware schiettuig doel treft't is erger dan bommen of granaten. Onze legerauto- riteiten hebben zich echter dadelijk van deze uitvinding meester gemaakt, en onze vliegeniers hebben nu een verbeterd pijlenmateriaal tot hun be- schikking, waarop men het iionische opschrift „Invention frangaise. F3"'1" cation allemande" heett aangebracht. In de oorlogvoerende landen, wel licht ook hier gaat men meer een pijp rooken, dat goedkooper uitkomt dan sigaren. Bovendien kan men in de loopgraven wel een pijp rooken, maar om sigaren naar het oorlogs terrein mee te nemen, gaat minder makkelijk. De oorlog heeft de ptjp in eere hersteld, en de pijpenfabrikanten in Duitschland, Zwitserland en Frank rijk hebben het drukker dan ooit. Vooral de „neuswarmertjes" gaan weer. Een kolfiehuishouder in de Ja kob Catssfraat te 's Gravenhag*. die tevens huiseigenaar is, had in de af geloopen week het gezin van een onder de wapenen zijnd landweerman „op straat gezet", wat de verontwaar diging van enkele andere landweer mannen had opgewekt, *e meer omdat het geschied zou zijn, terwij! het af schuwelijk weer was. Zij hadden daarom een oproep laten drukken waarin verzocht werd des avonds te acht uur op het Vaillanlpleinte komen, om gezamenlijk den bedoelden kof fiehuishouder „een serenade ie bren gen", teneinde aldus tegen zijn han delwijze te protesteeren. De politie had echter tijdig de Jacob-Cafsstraat en de Waterloostraat afgezet, teneinde mogelijke baldadigheden te voor komen. In het café werd van de binnen zijde een ruit ingeduwd of ingeworpen waarop de politie het lokaal deed ontrnimen. Het bleef langen tijd rumoerig in den omtrek van het koffiehuis, maar na tienen begon de menigte zich al meer en meer te verspreiden en keerde de rust terug. Langs den Rijksweg Arnhem— Nijmegen is Zaterdagmorgen nabij de Klomp, het lijk gevonden van een bootwerker uit Arnhem. De man, die Vrijdagavond beschonken was geweest is met een kameraad langs den weg gaan rusten en vermoedelijk dood gevroren. Aan boord van eenstoom schip van de Holland—Amerika-lijn liggende aan de Wilhelminakade, te Rotterdam, werd bij het lossen een werkman zoodanig door een kist, die kantelde, getroffen, dat hij op het dek neersloeg en een schedelbreuk bekwam. In levensgevaarlijken toe stand is hij naar het ziekenhuis ver voerd. Te Terneuzen is de ge-, pensioneerde marechaussee Pieterse in het kanaal gevallen en verdronken. Veel licht schijnt er nog niet te zijn gekomen in de zaak te Meppel, waar op Allerheiligen marktdag een boerenknecht gedood en twee verwond zijn. Minnenijd is misschien ook hier weer in het spel. De „Meppeler Ct." verneemt nog, dat ook op een andere plaats te Mep pel een hevige vechtpartij plaats had, waarbij Harm B. van D. aan het hoofd werd verwond, terwijl tijdens de eerst bedoelde vechtpartij een der belha mels een wegwerker S.S,/die kwam toeloopen, een revolver tegen het hoofd hield, welke de man met een forschen slag wist weg te slaan. Het blad dringt er op aan, dat de café's op zulke dagen vroegtijdig worden gesloten en wijst er op, dat niet alleen jongens, maar ook meis jes zich aan drankmisbruik overgeven. Dezer dagen overleed in de gem. Achtkarspelen een bijna tachtig jarige man, die wel eenigszins zon- herling was. Voor enkele jaren, toen hij weigerachtig was om aan zijn aanslag in de gemeentebelasting te voldoen, doch in het uiterste oogen biik het niet op den verkoop van zijn hebben en houden wilde laten aan komen, hield hij den betrokken amb tenaar ter kwijting een bankbiljet van f 300 voor. Thans vertelt men, dat tot de nalatenschap een sigarenkistje vol oude zilveren stuivertjes behoort, be nevens verschillende gouden- en zil veren voorwerpen, die in vroegere dagen als pand voor winkelschuld gegeven en niet weder gelost werden, 's Mans uiterlijk wekte niet het ver moeden dat hij in betrekkelijk goeden doen verkeeide. 's GRAVENHAGE. Voor den Indi- schen dienst, om benoemd te worden tot onderwijzer 3e klasse is bestemd de ^onderwijzer W. de Vries te Vlis- singen. Lichting 1915. Naar de „Leeuw. Ct." verneemt, zullen de dienstplichtigen van de lichting 1915, die op 15 December a.s. worden ingelijfd, niet in de gar nizoenen, doch in de depóts worden geoefend. Spoorwegongeluk. STENDAL. Hedennacht is de trein van Berlijn naar Keulen op een goe derentrein ingeloopen, vermoedelijk door een onveilig signaal gereden. Er zijn 5 personen gedood en 13 gewond. W EER BERICHT. Verwachting tot den avond van 24 November Zwakke tot matige wind aanvan kelijk uit O. richtingen gedeeltelijk bewolkt voorloopig nog weinig neer slag. Temperatuur om het vriespunt. Weenen, 1 Juni 1914. Ik gaf de patiënte (hart- en nierlijdster) den raad de caffeïnvrije koffie HAG te gebruiken, welken zij eindelijk opvolgde. Bij hef eerst volgend consult vertelt mij de pa tiënte, dat zij absoluut geen ver schil in smaak bemerkt heeft, dat zij zich sedert dien tijd prettiger gevoelt. De hartkloppingen hadden opgehouden. Een nauwkeurig onder zoek gaf aan, dat de spanning in de bloedvaten niet verhoogd was, de polsslag niet vetsneldwas, het geen anders na het gebruik van koffie wel hef geval was. Uit„Arztliche Erfahrungen ruit cof- feinfreiem Kaffee" yon Dr. JU LIUS NEUBAUER, Artz des K. K. Ru- dolfsapitals, Wien. Arzliche Standeszeitung „Die Heilkunde," Wien. Den 27en November a. s. hopen onze geliefde Ouders WILLEM DEKKER en ELIZABETH ADRIAANSEN, hunne 35-jarige Echtvereni ging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, PIETER DEKKER. WJLLEM DEKKER. Vlissirgen, 23 Nov. 1914. Vrijdag 20 November overleed 1 plotseling, tot onze diepe droef heid, onze lieve Zuster en Tante, Mevrouw de Wed. J. L. SCHRAM— van der Hoeven, in den leefiiid van bijna 60 jaar. Mevr. CHEVALIER— van der Hoeven Ien Kinderen. Vlissingen, November 1914. Nederlandsche Met ingang van Dinsdag 24 Novem ber wordt des Dinsdags ingelegd Stoppende aan de tusschenstations. Utrecht, 20 November 1914. Zoo juist verscheen bij de en alom verkrijgbaar een zeer! fraaie Briefkaart, voorstellende als achtergrond de Belgische Vlag met Vlaamsche Leeuw, in fijnen kleurendruk. Prijs 5 CENTS per stuk. Tegelijkertijd verscheen de j zeer aantrekkelijk en smaakvol uitgevoerd. Prijs 40 CENTS per exemplaar. De gelegenheid tot het reserveeren van Loten is voor deze loterij thans GESLOTENde alsnog beschikbare voorraad zal Maandag 30 November a.s. worden verkrijgbaar gesteld. Op dien dag worden geen prijsioten in betaling aangenomen. Trekking le klasse 7 December. De Collecteur te Middelburg. Gebruikt in dezen tijd geen andere dan Voorkomt en geneest springende huid. Per doos 5 stuks f0,65, Per stuk 15 cent.

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 3