11 I J1 5iri 1 Klif li Els iiiii llfl II wijl II III Hl ii I li ii p V' Rijkspostspaarbank. Zooals bekend is heeft het Konink lijk Besluit van 3 Aug. 1.1. bepaald, dat de directie der Rijkspostspaar bank de terugbetaling van aangevraag de gelden langer dan 11 dagen des noods tot 6 maanden toe, kon uit stellen. De directie heeft van die be voegdheid slechts een matig gebruik gemaakt en, waar het noodig was, de terugbetaling zeer bespoedigd. In verband hiermede werd door postamb tenaren dikwijls aan inleggers, die een spoedige terugbetaling wenschten, den raad gegeven de reden van de aan vraag aan den directeur der Rijkspost spaarbank mede te deelen. Aangezien in de tegenwoordige tijdsomstandigheden aan elke aanvraag weder, zooals vroeger, binnen een paar dagen wordt voldaan, is het volkomen onnoodig in een schrijven aan den directeur der Rijkspostspaar bank de reden van de aanvraag te melden, weshalve aan de postambte naren verzocht is het geven van bovengenoemden raad in het vervolg achterwege te laten. De sociaal-democratie, de oorlog en de bezittende Klasse. Zaterdagavond hield de afdeeling Vlissingen der S. D. A. P. in het Concertgebouw een openbare verga dering, waar de heer J. E. W. Duijs van Zaandam, lid der Tweede' Kamer, voor een volle zaal het bovenstaande onderwerp besprak. Spreker begon te zeggen daj waar in deze dagen de liberalen of cleri- calen aan de sociaal-democraten eenige verwijten willen doen ten op zichte van hun houding in den oorlog van thans, juist de sociaal democra ten niet verdedigend maar aanvallend moeten optreden en de schuld van wat thans in de wereld gebeurt, aan de andere burgerlijke partijen in de schoenen behooren te schuiven. In deze kapitalistische maatschappij is de oorlog onvermijdelijk en reeds jarenlang is door de soc.-democraten in bladen, brochures en couranten een komende oorlog voorspeld. De oorzaken zijn het kapitalisme, en de gevolgen militarisme, imperialisme en diplomaten-gekonkel. Men verwijt de soc.-democraten wel eens dat zij niet in staat zijn te regeeren, het is waar, zij moeten het afleggen tegen de regeerkunst van liberale en clericaie regeeringen, zoo als deze zich heden met al haar vreeselijke gevolgen voordoet. De grondslag der maatschappij is concurrentie en onderlinge strijd. De voortbrenging leidt tot overproductie en dit weer naar de zucht tot nieuw afzetgebied. Qeen enkel land behoeft het andere wat te verwijten; wat Duitschland nu in Belgie doer, heeft Nederland vroeger in Indië gedaan. A! onze tegenstanders hebben dezen toestand, zij het misschien onbewust gebracht. Ondanks het gepraat over vrede, heeft men de laatste jaren al maar gewerkt aan uitbreiding van le gers en vloten, om bij een goede gelegenheid den grooten slag te slaan. De arbeiders aller landen hebben geen belang den oorlog te willen, zij wor den door allerlei chauvinistische bla den leugenachtig voorgelicht. Zoo is het ook nu gegaan. Een kleine aanleiding was in staat dezen wereld oorlog te doen uitbreken. Oostenrijk wilde nu den oorlog omdat ook Duitschiand wilde, en de Duitsche regeerders wilden nu den oorlog niet tegenhouden, hun doel was juist de andere landen vóór te zijn. Reeds vroeger hebben de soc. de mocraten steeds tegen den oorlog gedemonstreerd, ook in 1912 toen reeds de Oostenrijker Victor Adler op den dreigenden oorlog tusschen Oostenrijk en Servië wees. De tegenwoordige diplomaten zijn niets als handelsagenten, dit stelsel leidt onvermijdelijk tot bedrog en huichelarij. Van het spel der diplo maten hangt het leven en welzijn van honderdduizenden af, dit wordt door vele tegenstanders van vroeger ook thans erkend. Daarbij komt dat nationalisme en chauvinisme er toe brengt, andere volken als minderwaardig te beschou wen de menschen worden kunstmatig tegen elkaar opgezet. Spreker herin nert aan de woorden van Maix heb uw gezin liever dan u zelf, uw vader land liever dan uw gezin, maar de menschheid nog liever dan uw vader land. Een sterk leger gold tot heden als den besten waarborg voor den vrede, nu is gebleken dat het militaire stelsel' van thans, met het beroepsleger en beroepsofficieren, juist een gevaar voor den vrede is. Wat hebben de burgerlijke partijen tegen den oorlog gedaan Het militairisme is onafscheidelijk aan hun kapitalistische maatschappij verbonden, het diplomatenstelsel en het koningschap zijn gevaarlijk voor den vrede. Het volk zelf moet meer invloed in de regeering krijgen, door algemeen kiesrecht, afschaffing Eerste Kamer enz. alles door den strijd der arbeiders te veroveren. De bezittende klasse staat tegen deze eischen en tegen dien strijd, de meest strijdbare mannen worden door haar broodeloos gemaakt. Wel hield men vredes-conferenties enz. bouwde zelfs een vredespaleis, wat nu goed is om de Belgische vluchtelingen, als slachtoffers van den oorlog, een onderdak te verschaffen. Hoewel ook personen uil de gegoede klasse als zoodaaig graag den vrede willen, leidt hun stelsel tot den oorlog. Is er eenmaal oorlog dan worden vroegere overeenkomsten geschonden en als scheurpapier beschouwd. Ook in Duitschland hebben de soc. democraten tot het laatste oogenblik voor den vrede geijverd. Toen de oor log er eenmaal was, moesten zij voor eigen behoud naast de regeering gaan staan. Zoo was het ook in andere landen. De werkelijke macht der soc. de mocraten was helaas niet zoo groot, als m n uit hun politieken invloed zou opmaken. Zelfs in kerkelijke krin gen moet men nu achteraf erkennen dat de soc. democraten steeds krach tig voor den vrede hebben geijverd, en worden zij hiervoor gezegend, vroeger werden zij door dezelfde per sonen gevloekt om hun daden. Nu het te laat is krijgt ook de be zittende klasse berouw, b.v. door het oprichten van een anti-oorlogsraad, vroeger was deze klasse niet zoo weekhartig, wat blijkt uit haar tegen stand op het gebied der arbeidersbe scherming, waar het leven en de gezondheid der arbeiders san de winstmakerij werd opgeofferd. De. tegenwoordige oorlog is een groote inconsekwentie, de eene helft van het ieger moet den tegenstander zoo spoedig en volledig mogelijk ver minken, de andere helft, het Roode Kruis, trekt er op uit om de slacht offers te helpen en te verzorgen. Door de droevige feiten van thans zal ongetwijfeld de soc. democratie, vooral na den oorlog, krachtig groeien. Ook in ons land hebben de soc. de mocraten in de Tweede Kamer in hun bekende verklaring, de broederschap aller arbeiders uitgesproken. De kring der belangen-gemeenschap wordt in deze wereld steeds grooter, daardoor zal de oorlog steeds minder worden. Heden hangt de onafhankelijkheid van ons land niet alleen van het leger af, het gevaar bestaat, dat mocht Duitschland winnen, ook wij vroeg of laat er aan gaan. Wat de regeering in de laatste maanden heeft gedaan, was door den noodtoestand van thans onvermijdelijk, en volgens den spreker in het geheel geen aanleiding, de regeering buiten gewoon te prijzen. Door de te late en in vele gevallen te hooge vaststel ling der levensmiddelen-prijzen, kre gen allerlei groepen van kapitalisten gelegenheid zich ten koste der arbei ders en middenstanders te verrijken. Dit alles is onder stilzwijgende goed keuring der regeering gedaan. De kosten van den oorlogstoestand, waarvoor nu reeds 250 millioen gul den zullen noodig zijn, moeten in 15 jaren worden afgelost. Daarvoor is jaarlijks aan rente en aflossing 26 millioen gulden noodig. De vader landsliefde der kapitalisten die het geld leenen, moet met 5 pet. betaald worden. Het jaarlijks benoodigde geld moet voor een groot deel door de arbeiders en middenstanders wor den opgebracht. Het plan van mi nister Treub lijkt wel een belasting van de armoede. Geen wonder dat deze minister nu door dr. Kuyper wordt geprezen. Het is een bewijs dat hij op den verkeerden weg is. De soc.- democraten zullen tegen een derge lijke financieele politiek moeten strij den. De regeering gaat nu wel be zuinigen, maar veelal op de salarissen enz. der lagere ambtenareneen nieuw te benoemen secretaris-generaal van de rijksverzekeringsbank krijgt een salaris van f 11000 per jaar, tegen f 4500 voor den vorigen functionaris. Zulke bezuiniging is verkeerd. Wat wij nu beleven is het bankroet van het kapitalistisch wereldbewind. Liet dr. Kuyper in 1903 spreken van een misdadige woeling der arbeiders, de wereldoorlog is de misdadige woeling der kapitalisten. Ook nu nog doet de internationale sociaal-democratie alles om den vrede tot stand te brengen. De beweging voor den vrede moet van onder af komen door den strijd der arbeiders, het moet voor allen een eer zijn te behooren tot dit leger, dat vrede en welvaart brengen zal. Met een plei- dooï ten gunste dersoc.-democratische organisatie en bladen, eindigde de spreker zijn rede, die meermalen door applaus was onderbroken. Voor het debat gaf zich op de heer G. Mannoury, die zeide veel fe kun nen onderschrijven van wat over de oorzaken der oorlogen enz. is gezegd. Debater twijfelt aan de betrouwbaar baarheid der S.D.A.P. en wijst op den nacht van Staal. Ook meent hij dat de „internationale" dood is, en dat het verkeerd was van de sociaal- democraten voor de corlogscredieten te stemmen. De heer Duijs had liever gezien, dat de liberalen of de clericalen een debater hadden gezonden, dan den heer Mannowy, die het in veel met hem blijkt eens te zijn. Spr. geeft nog eens een uiteenzetting van 't standpunt der soc. democraten in den nacht van Staal. Ook toen is uitsluitend het belang der arbeiders in het oog ge houden. Ook zegt hij, moest de de bater weten, dat diens eigen partij, die der Tribunisten, hetzelfde stand punt inneemt ten opzichte van lands verdediging, volksleger enz. Inplaats de kapitalisten te bestrijden doen de tribunisten niets als de S.D.A P. tus schen de beenen fe loopen. Het was ruim half een, teen de voorzitter met een woord van dank aan spr. en aanwezigen,de vergadering sloot. Vlissingen, 23 November. Het aantal Belgische refugié's dat hier ter stede nog dagelijks gevoed moet worden bedraagt nog 3800 Hiervan zijn ongeveer 900 op schepen honderden in de loodsen en andere asyls en de overigen bij particulieren ondergebracht. Niettegenstaande het uitdrukkelijk verzoek van het provinciaal comité voor Zeeland, worden er uit verschil lende plaatsen nog steeds naar Vlis singen gezonden en zeer zeker is de vraag gerechtvaardigd of het geen tijd wordt, zulks vooral met het oo» op den ingetreden winter een gelijke verdeeling naar verhouding der be volking over alle steden van Neder land te doen plaats hebben. Hier komt nu nog bij dat ondanks de goede zorgen die men voor de vluchtelingen heeft gehad een ge vaarlijke vijand zich doet gevoelen in den vorm van de typhus, die reeds bij meerdsre personen is geconstateerd en beperkte dit zich in het eerst tot personen die in da loods op het ha- terrein verblijven, gisteren waren ook reeds vier verdachte gevallen in de stad gerapporteerd. In buitenlandsche bladon werd medegedeeld dat er hier een Duitsche logger in de haven geïnterneerd ligt, welke logger voor mijnenlegger dienst deed enbij Westkapelle door een Ned. torper'oboot in ons vaarwater werd aangetroffen. Bij onderzoek is ons gebleken dat hiervan niets bekend is en ook te dezer stede geen Duitsche mijnen legger is geïnterneerd. Voor het derde gedeelte van het notarieel staatsexamen zijn te 'sGra- venhage geslaagd de heeren J. W. de Jong alhier, S. S. Bouma te Middel burg en P. Bos te Hulst. Men schrijft ons uit Domburg: Door den N.W. storm, die gedu- renden den laatsten tijd heeft gewoed waren op het badstrand alhier en te Oostkapelle 9 mijnen aangespoeld. Deze gevaarlijke projectielen werden door de kustwacht bewaakt. Door de militaire autoriteiten werd besloten de mijnen te laten springen. Vrijdagavond werd zulks den in gezetenen bekend gemaakt; daarbij werd een ieder die binnen den kring van 400 meters van het strand woont aangeraden zijn huis te veriaten. Te vens werd nog verzocht de ramen en deuren der huizen open te zetten. Voldoende aan dit verzoek vertrokken velen uit de gemeente naar het na burige Aagtekei ke, of elders. Vooral de hier vertoevende vluchtelingen zag men vroeg hun tijdelijk verblijf verlaten. Het was voor de meesten een dag van angst en spanning, vooral voor de bewoners aan den zeekant. De genomen voorzorgsmaatregelen bleken uitstekend te zijn. Met een donderend geluid liet men de 4 mijnen springen, waarbij aan de aan zee gelegen villa's en pensions ernstige schade werd toegebracht. Eveneens werden enkele huizen in het dorp beschadigd. De stukken steen en hout en projectielen der mijnen vlogen over het dorp heen. Het pension „Zonneduin", gelegen aan den voet van de duinen, alwaar enkele meters van die plaats verwij derd eer. mijn lag, heeft wel het meeste te Ijjden gehad. Behalve ver nieling van alle ruiten en pannen is het huis inwendig zwaar bescha digd. Eveneens is aan het strandhotel veel schade toegebracht, ook werd nog veel schade berokkend aan de paalhoofden en bazaltglooling der zeewering. Velen waren naar de zgn. „Hooge Hil" gegaan om de uitwerkingtezien van het springen der mijnen. KERK-EN SC OOLNIEUVS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Arnemuiden ds. J. H. Gunning te Schoonrewoerd. "~"~SPÖR!T~~ VOETBAL. Op het voetbaiteriein op het Eiland had gisteren voor de Zuidelijke Nood- competitie een wedstrijd plaats tus schen „Vlissingen" alhier en „Dosko," te Bergen op Zoom. „Vlissingen" won met 5-0 Te Middelburg speelde op het terrein aan de Nadorst „Zeelandia" tegen „E. M. M." „Zeelar.dia" won met 4—1. De toestand. Indien men einde Augustus en be gin Sept. had gezegd, dat deze oor log een week vóór de laatste maand van het jaar in den toestand zou ver- keeren, waarin hij zich thans bevindt wij zouden het niet geloofd hebben. Toen was alles leven en beweging, voortvarendheid en actie. Eerst de plotselinge inval in Luxemburg en België. Daarna de voortdurende be wegelijkheid van den strijd in mid den België en in de omgeving van Luik. Vervolgens de opmarsch tegen Namen. Toen het schoonvegen van geheel België ten Oosten van de Schelde, van de Nederlandsche grens af tof de Fransche toe. Daarop de fabelachtig snelle opmarsch tegen Parijs over de breedte van geheel Frankrijk tusschen de Moezel en de Schelde. Toen het plotseling terug slaan der voortgerukte legers aan de Marne. Later de pogingen der Fran- schen om bij Nyon den Duitschen rechtervleugel om te trekken, gevolgd door een steeds verder verlengen van het front in noordelijke richting. Ver volgens de strijd in het Noorden van Frankiijk. Ten slotte het vastloopen van de beide linies tegen de Noord zeekust. Daar zijn die beide reuzenlegers over hun volle lengte aangetast ge worden door de verstijvingsziekte die bij Verdun begonnen was. De daar het eerst geconstateerde infectie had zich vandaar snel voortgeplant tot Noyon, maar vond verder geen voed sel meer. Toen echter het front daar Noordwaarts werd omgebogen en steeds door verlengd, verhuisden de bacterieën mee, en hoe verder de vleugel werd doorgetrokken, des te verder trad de verstijving in. Thans kruipt de besmetting voort over Ype- ren, Dixmuiden naar Nieuwpoort totdat ook daar de actieve strijd een latente zal zijn geworden, en de oor log het karakter van schildwacht te genover schildwacht zal hebben aan genomen, dat hij op het overige gedeelte van het front reeds heeft. Het is niet zeer opbeurend, te ver nemen, dat men in zekere militaire kringen, die de oorlogscorrespondent der Daily Chronicle in Noord Frank rijk raadpleegt, en die er dicht ge noeg bij zijn om het te kunnen be oordeelen, eerst in Maart verandering verwacht. In het gedeelte waar de krijgers evenals de oermenschen in holen wo nen (wie had gedacht dat onze mo derne tijd in dit opzicht nog eens de manieren van den mensch uit het steenen tijdperk zou navolgen is dit nog uit te houden. Maar in het lage land langs de zee wordt een loopgraaf reeds onder het graven een greppel. Men zal daar dus op andere wijze dan in holen bescherming moeten zoeken tegen den winter. Wie weet echter welke verrassin gen de winter nog voor ons in por tefeuille heeft? Verdronken land be lemmert de bewegingen. Maar als de vorst eenigen tijd aanhoudt, wordt het nu scheiding brengende element het prachtigste middel om elkaar te naderen. Bij de verdediging van ons land tegen Lodewijk XIV in 1672 hebben de Nederlandsche troepenaf- deelingen op schaatsen den vijand veel afbreuk gedaan. Maar op het verdronken land bij Nieuwpoort wacht ons mogelijk nog een formeele „veld"- siag op het ijs. De vorst za! waarschijnlijk ook tengevolge hebben den arbeid der genie- en pontonniers afdeelingen, die nu door de Duitschers naar den Yser zijn aangevoerd stop te zetten. Met welke opdracht die detache menten naar den Yser zijn gezonden,, is nog niet recht duidelijk. Een be richt dat in verschillende bladen heeft gecirculeerd, beweerde dat zij zouden trachten het geïnundeerde land te overbruggen. Dat is natuurlijk on mogelijk. Een watervlakte van onder scheidene hectaren „overbrugt" men niet. Waarschijnlijk is, dat zij moes ten trachten verdere uitbreiding der inundaties te voorkomen, b.v. door versterking en verhooging der dijken door middel van bekistingenswerken, of dat zij moesten onderzoeken of het mogelijk was, het Yserwater af te leiden naar een dei kanalen en vaarten die in Duitsch bezit zijn. Het krioelt tusschen Dixmuiden en Osten- de van dergelijke watertjesde rich ting van sommige hunner doet den ken aan de lijnrechte vaarten in ons polderland, en plaatsnamen als Moe» re, Moerdyck, Vyver e.d. wijzen op ligging in een polder- of althans in laag land. Maar men zou met den waterstaatkundigen toestand van het hier bedoelde terrein tot in bijzon- heden bekend moeten zijn, om te beoordeelen, of iets van dien aard mogelijk is. En nu ook ai is het inderdaad uitvoerbaar, dan za! het toch waarschijnlijk een reuzenwerk zijn, waarvan de uitvoering in den winter moeilijk en het welslagen ten slotte twijfelachtig is. Toch zou hei geheel in de lijn liggen van de Duitsche wijze van oor logvoeren, die voor dergelijke bezwa ren niet terugdeinst. De beste „overbrugging" zal even wel het ijs zijn. Indien schaatsen vanwege dien mogelijken ijs-oorlog niet bij voorbaat tot contrabande worden verklaard,voorspellen wij den Hollandschen schaatsenmakers een. goed jaar. Van Fransche zijde. Vanwege de Fransche legatie te 's Gravenhage wordt het volgende medegedeeld Gedurende den dag van 20 dezer heeft de Duitsche infanterie van Nieuwpoort tot ten zuiden van Dix muiden geen aanvallen gedaan en onze artillerie heeft bijNieuwpoort merkbaar voordeel op de vijandelijke batterijen behaald. De vijand heeft bij Hallebeke twee infanterie-aanvallen ondernomen,, welke onmiddellijk zijn afgeslagen ge worden. In de streek aan da Aisne en van de Marne is het voordeel door onze batterijen verkregen op de vijandelijke batterijen op voldoend duidelijke wijze tot uiting gekomen. In de Argonnen hebben wij een vrij talrijke groep vijandelijke soldaten in de lucht laten viiegen. Te Omes bij Verdun hebben wij ons meester gemaakt van een belang rijke strategische hoogte, en hebben wij twee vijandelijke batterijen tot zwijgen gebracht. In de Vogezen hebben wij dergelijke resultaten verkregen, een blokhuis vermeesterd en een nieuwe linie loop graven aangelegd, op sommige pun ten slechts op een afstand van 10 a 30 meters van de Duitsche loopgraven. Duitsche verliezen. De correspondent van de „Daily Mail" te Kopenhagen schrijftIk ver nam uit Berlijn, dat in goed inge lichte militaire kringen de verliezen voor heel Duitschland tot heden toe op 1.250.000 dooden, gewonden en vermisten (ongeveer 31 legerkorpsen) geschat worden. Hierbij zijn niet in begrepen zieke officieren en soldaten wier aantal zonder overdrijving op bijna een haif millioen kan worden geschat. De juistheid van deze berekening, zegt de correspondent,schijnt bewezen te worden door het feit, dat er tach tig officieele Duitsche veriiesiijsten zijn uitgegeven met 580.000 namen. Verder zijn er 57 Saksische, 60 Wur- tembergsche, 53 Beiersche en 11 marinelijsten geweest die te zamen melding maken van ongeveer 400.000 verliezen. Van Duitsche zijde. Het officieele bericht uit het Duit sche hoofdkwartiier van gisteren meldt Op het Westelijk front is de toe stand onveranderd. In Polen wordt voor de overwin ning gestreden. De worsteling ten zuiden van Plozk in de streek van Lodz en bij Czenstochan duurt voort. Van het Westelijk front, De correspondent van de „Daily Chronicle" in Noord-Frankiijk meldt Tusschen Nieuwpoort en Dixmui den zitten de legers nog steeds vast. Over de geheele linie hebben hevige artillerieduels piaals. In zekere mi litaire kringen gelooft men niet dat de algemeene toestand voor Maart verandering zal ondergaan. De wegen door de velden zijn in de onbegaanbaar. In geheel Noo. rijk en Vlaanderen zijn Dui vangenen bezig met het der wegen. Te Yperen h Engelschen het offensief I en sloegen zij de Duifscher lometer terug. De Britse hebben een geweldig grana doorstaan, maar de mannei met heldenmoed. De Yser is overstroomd, valt te Calais. Ten zuidoc Ramscapeile werd twee I infanteriebatallons door het pas afgesneden en de Fran Belgische balterijen richtte verwoestingen aan in hunni ren. Den geheelen nacht r derdag op Vrijdag bleven schers onder het vuur der en Belgische granaten. Eenij ner, die in de half onder loopgraven lagen, gaven t vuursignalen, waarmee zij riepen. Zoo vaak een vuursi geven werd, braakten de i een moorddadig vuur op de posities. Toen het dag werd. dat twee Duitsche machine geheel vernield waren, tere tallen lijken op het water dre de tweeduizend man die de taljons vormden, ontsnapten i 350. De Duitschers in en Frankryfe, In verband met onjuiste g< volgens welke de Duitschers stad Yperen hebben genorrn later weer uit zijn verdrev* het Engelsche persbureau m Yperen in handen der bond; is, en dat, behalve krijgsgev en misschien spionnen, gei schers er in zijn geslaagd binnen te komen of ze ook naderen. De positie der bondi is op dit punt sterker dan o- De laatste drie dagen zijn' uit Sluis aan de „N.R.Ct.* vj seind te Brugge en Ger, vele treinen met Duitsche tra het Oosten aangekomen. H was ook cavalerie, afkoms Brunswijk. Te Zeebrugge zij| lieden van een werf te Kiel men, die nieuwe per trein ve onderzeebooten gereed zuller om uit te varen. De troepen c, komen, zijn grootendeels troe nog niet in het vuur zijn gel Van het OostelL oorlogsterrein, De militaire medewerker „Morning Post" meent, dat dl gische toestand over het geh de Duitschers en Oostenrij; beter is dan tijdens hun eer! val in Polen. De Duitschers thans wat dichter bij hun eigq en hebber geen bijzondere r heden te overwinnen, terwijl sen in hun rug over door di lachers vernielde en nu sle«T leeltelijk herstelde verbinding beschikken, waardoor het onr is zware artillerie aan te |erwijl zij slechts langs een oeling kunnen krijgen met h 'oor Krakau en in Galicië. Juidelijk, dat een nederlaag teiif van de Weichsel de Russen hachelijke positie zou brenjT correspondent meent echter," weinig reden is zich ongi maken. De Duitschers zijn niet gewoon sterk wat betreft aa gehalte van hun troepen. De zijn sterker dan zes weken !n beschikken over groote rd 'e uitslag van den strijd m lalve met vertrouwen tegemoi den gezien. De berichten van de Times inog gunstiger voor Rusland. 1 legram van Vrijdag uit St.-Pet San dit blad zegt dat de pc' 'an de Duitschers om door dl ische legers in Polen heen te een ernstigen tegenslag onden Welke, naar de op het oogenl ""ende aanwijzigir.gen te oor 'aarschijniijk beslissende j ior de Duitschers zullen rootvorst Nicolaas sprak v ■ellelijke" successen, waarl ;n ten noordwesten van 'ermeestering vaneen geheele "vare kanonnen ten gevolg :had, een belangrijk feit, wa; 'aarschijnlijkheid ligt opg| at een gelukkige Russische 'eging uit de richting van ondernomen. tagelsche vliegers b F riedrichshafen Volgens het „Seeblatt" vers aterdagmiddag twee vijandelij °edelijk Fransche, vliegtuiger e stad. Zij deden een aanval *ePpelin-werf, waarbij zij zes b 'erpen, die echter geen scha

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 2