E SANT van 'EN» lonste iver. heeff. Sagen. VRIJDAG 20 NOVEMBER Nederland era d® Oorlog. Ot lil i le leile. land, ingen, Oceaan, isarend, in, enz. ten avond ze film s, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen deze Courant behoort een Bij1 FEUILLETON BINNENLAND Onbestelbare Brieven. aeëcss «5No. 374 53e Jaargang 1914' comt o.a. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent lilpt: firaa F. VU DE lil Ir, Ileioe Markt SI, Vlissingio. Mm luiere. 10 ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener gulden bij levens- n F*f| gulden bij dood fkftf"!gulden bij verliesgulden bij verlies.! A if|gulden bij verlies f^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 111 III lange ongeschikt- II door <1II f van een hand, van! II III vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: U UUU heid tot werken 3 UU een ongeluk UUU voet of oog iuU een duim AU'II wijsvinger faZV anderen vinger. Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam IE. De leening. De „Nieuwe Ct." concludeertHet ontwerp bevat dus geen spoor van het „compromis", dat tusschen de voorstanders van het leeningsplan en de verdedigers eener oorlogsschatting bereikbaar scheen.Qeen uitzicht wordt geopend op een buitengewone heffing ineens (zij het over enkele jaren ach tereen te voldoen) ten einde de stij gende staatsbegrootingen der naaste toekomst van den looden druk van 1914 te bevrijden; geen ander uit zicht dan op een gril van een onbe kend ministerie van 1917, door onbe kende Staten-Generaal te legaliseeren. Het psychologisch oogenblik, waarop middenin ef althans onder de versche herinnering aan het gevaar van on herstelbare vermogens-schade, van nationale» ondergang zelfs, een be roep op buitengewone offervaardig heid met vrucht ware te doen ge weest, gaat ongebruikt voorbij en de nationale daad waartoe 1914 den stoot had kunnen geven, verloopt in 15 maal 20 opcenten. Het leeningsontweip 1914 is voor ons een teleurstelling. Misschien zijn ook hier de „eischen der practijk" oppermachtig gebleken en heeft de Minister daarvoor moeten zwichten. Maar dan blijft toch deze vraag, waarom de aanwijzing der middelen van den leeningsdienst voor 15 jaar feitelijk in de wet moest worden vastgelegd en van deze middelen 1 Het „Centrum" noemt de bepaling, dat van het jaar 1918 af de leening in eens of in versneld tempo kan worden afgelost, indien dit alsdan wenschelijk en mogelijk wordt geoor deeld, een belangrijke bepaling. Van dat jaar af kan derhalve ook, indien de meerderheid in de Staten- Generaal dat mocht wenschen, de leening, hetzij geheel, hetzij voor een deel, worden afgelost uit de opbrengst van een te heffen vermogensbelasting in eens. Dit is een belangrijke bepaling, die wellicht straks een punt wordt op partij-programs of een leuze bij de verkiezingen. Te meer, wijl de leening, mocht zij in den voorgestelden vorm worden aangenomen, zich zal laten gevoelen aan de belastingbetalers. Hulde aan koningin Elisabeth. Ter gelegenheid van den naamdag van Koningin Elisabeth van België zullen Belgische vluchtelingen te Haar lem heden aan den gezant van België te 's-Gravenhage voor H. M. aanbie den een fraai lederen verbandtasch. Een dames-commissie zal daarvoor door S. H. 37) O(Nadruk verboden. Zulke geuren, warm en heerlijk als het turfvuur zelf, had Griff lang ge leden gekend in de keuken zijner moeder en dezen avond gaven zij hem een gevoel van thuis zijn. „Ik ben laat met bakken", zei Hes ter. „U hebt mij zoo lang te Lost- withens gehouden, dal ik er geen hand kon aanslaan voor vier uur." „Wel, buurman", zei de boer, met zijn pijp wijzende naar den leegen stoei, „u bent laat. Ga zitten, en ik zal u vertellen van mijn bonte koe. Zij is nog zwak, maar ik geloof wel, dat die flesch medicijnen, die u me hebt meegebracht, haar veel beter ge maakt heeft. „Ik kan niet lang blijven", zei Griff. »Ik kwam alleen om te vragen,of Hester met me terug wilde wandelen en wat kleeren meenemen voor dat arme den gezant bezoeken. Bij de tasch wordt gevoegd een opdracht, opge maakt door de dochter van Henri Coscience, die thans te Haarlem ver toeft. De ontsnapte officieren. De uit het interneeringskamp te Bergen ontsnapte Duitsche officieren waren een landweerluitenant en een vaandrig der marine met den rang van officier. Beiden hadden bij schrif telijke verklaring hun eerewoord ge geven om niet te ontvluchten. Hoewel uitlevering der ontvluchten naar Ne derland niet kan geschieden, is, naar vanfn dit opzicht goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, het plegen van woordbreuk door officieren van de keizerlijke krijgsmacht toch een geval, dat in Duitschland voor een militairen eereraad kan worden gebracht. Koers van vreemd bankpapier. Naar wij vernemen, hebben de Ne- deriandsche spoorwegmaatschappijen bepaald, dat voortaan Duitsch bank papier in betaling zaï worden aange nomen tegen den koers van0.52 per Mark (papier) en het Engelsche bank papier legen den koers van f 11.90 per p. st. (papier.) Minister Posthuma. Na gisterenochtend door de Konin gin ter beëediging te zijn ontvangen, heeft de nieuwbenoemde minister van landbouw, de heer Posthuma zijn ambt aanvaard. De tijdelijke minister van landbouw, mr. Treub, had in den voormiddag afscheid genomen van de hoofden der afdeelingen en andere ambtenaren. De kleeding der militairen. De minister van oorlog heeft een schrijven gericht aan de autoriteiten van de Landmacht, waarin Z. Ex. te kennen geeft dat zijn schrijven van 11 Juni 1914, naar hem gebleken is, nog geenszins overal geleid heeft tot het daarmee beoogde doel, te weten dat bij het buiten gebruik stellen en zoogenaamd zonder w aarde inleveren van kleeding en uitrusting, de ver- eischte spaarzaamheid wordt in acht genomen. Het tegendeel is het geval, zegt de minister, en hij voegt er aan toe Ook de zorg bij het voor de ver zending inpakken der afgekeurde voorwerpen, laat hier en daar alles te wenschen over. Tusschen de goe deren, zoogenaamd zonder waarde, werden, naast geheel nieuwe klee- dingstukken, allerhande voorwerpen, als scherpe patronen, stukken leder goed, revolvers, enz. gevonden, ach teloos daarbij ingepakt. Op die wijze mag niet worden schepseltje thuis. Zij zal vannacht rustiger slapen, ais zij verzorgd is." „En er zal water gekookt moeten worden, vader, en alles moet zoo zacht worden gemaakt alseenveeren bed", zei Hester mei een zijblik naar Lomax. „Moet ik meegaan en haar schoone kleeren aantrekken en een baby van haar maken vader, zooals mr. Lomax vraagt „ja, ja, je moet gaan meisje," zei Royd, „want we hebben nog heel wat .vriendelijkheid goed te maken aan mr. Lomax, en aan zijn vader vóór hem." Hij zweeg een oogenblik en zag zijn gast met grappigen ernst aan. „Toch ben ik wel wat ongerust, mr. Lomax" ging hij voort. Ik kan begrijpen, dat een man zijn gedach ten heeft bij een schaap of een var ken of een koe vooral een koe en ik zal er mijn hoofd niet over breken. Maar als het een meisje be treft, en als de zorg voor haar hem drie mijlen over de heide brengt tus schen 8 en 9 uur op een kouden avond wel, dan weet ik het zoo net niet." Griff lachte alleen maar en nam voortgegaan. Er moet aan verkwis ting en slordigheid een einde komen. Voorts is gebleken dat er verlof gangers zijn, die voorzien van nieuwe kleedingstukken met verlof vertrekken, en met versleten voorwerpen van dezelfde soort terugkeeren, zonder dat dit bemerkt wordt. Dit schijnt vooral het geval met voorwerpen als schoe nen, onderkleeding en ook grijze broekenvoorwerpen dus, die ook voor opkoopers of familieleden van waarde zijn. Hieruit volgt, dat er nauwkeurig aanteekening van de kleedinguitgifte moet worden gehouden en dat strenge controle dringend noodig is. ik verwacht, vervolgt de minister, op den 15en December door de ge wone tusschenkomst, rapporten van de divisie- en stelling-commandanten, de inspecteurs der infanterie en cava lerie, en de territoriale bevelhebbers, over den toestand van de kleeding der onder hun bevelen staande troe pen, en over de maatregelen, die door hen zijn genomen om de uit voering van zijn verlangen te waar borgen. Door den opperbevelhebber zullen voor zooveel noodig nadere aanwij zingen worden gegeven, om den goe den gang van de inlevering en de verstrekking te bevorderen. Reizigersvervoer. De groote vertraging die vele rei zigerstreinen sedert de invoering der dienstregeling van 1 November on dervonden, bleek voor een goed deel veroorzaakt te wordeii door het groole vervoer van besteigoederen. De treinen die sneller loopen en minder oponthoud hebben op de stations dan bij de beperkte dienst regeling van de vorige maanden, konden het vervoer van goederen, bij den nog steeds beperkten treinenloop, niet zonder vertraging bedienen. Op lange trajecten heeft nu de Mpij. van S.S. een specialen bestel- goederentrein ingesteld. Het vervoer der gewone bestelgoederen, waarvan de reizigerstreinen nu worden ontlast, zal in hoofdzaak éénmaal per dag geschieden, waardoor weliswaar deze goederen later hun bestemming zullen bereiken, doch waardoor stellig de reizigers minder teleurstelling zullen ondervinden door treinen vertraging, gemiste aansluitingen en de overige daaraan verbonden onaangenaam heden. Tegen het vloeken. De commandant der tweede divisie heeft de volgende nota aan de com- mandeerende officieren gezonden: „ik heb de eer u, mijne heeren, mede te deeien, dat, naar mij van meer dan één zijde bericht wordt, het vloeken en het bezigen van ruwe een slok van de zelf gebrouwen ale en spoedig daarna had hij goeden nacht gezegd en stapte met Hester over de besneeuwde velden. Zij had nachtgoed en wat niet al meegeno men, en had Griff in het gezicht uit gelachen, toen zij beloofde, alles te doen „waaraan een man kon denken voor een comfort van een /rouw." Hester liet haar spotternij echter varen, toen zij dichter bij de hut kwamen. Zij dacht aan Ned o,Brac ken, aan de volharding, waarmee hij haar het hof maakte, aan de kussen, die hij haar dien middag gegeven hadzij dacht er ook aan, hoe ver die man naast haar eigen lijk van haar verwijderd was, aan de vrouw, die hen te Lostwithens wachtte, aan haar eigen zielesmart. „O, Grift Lomax, ik wilde, dat u het geweest waart!" riep zij. „Willen? Wat zou je willen, Hes ter?" vroeg hij, wakker geroepen uit een van zijn stille samenspraken met de natuur, wat voedsel en drinken voor hem was. „Niets", antwoordde zij. „Ik ben soms dwaas en ik zeg mijn gedach ten hardop." uitdrukkingen in den troep nog steeds voorkomt. Het zal wel overbodig zijn u te doen kennen, dat het mijn uitdruk kelijke wensch is, dat hieraan ten spoediaste een einde kome, en ik verzoek u dan ook ten strengste toe te zien, dat dit euvel altijd en overal wordt tegengegaan. Zoowel door de officieren als door het kader en dit geldt natuurlijk zoowel voor het vrijwillig dienend, als voor het ver- lofspersoneel moet door elk in zijn rang hiertoe krachtig medege werkt worden, niet alleen door zich zelf daarvan te onthouden, maar ook door, waar het mocht voorkomen, onmiddellijk corrigeerend op te treden. Ik verzoek u deze aangelegenheid met de onder u gestelde officieren (het onder u gestelde personeel) te bespreken en voor de richtige na leving dezer nota te zorgen en te doen zorgen." Wij hopen dat deze order doel moge treffen. Legaten. Wijlen de heer Melchert de Jong te Hoorn, oud-lid der Eerste Kamer, heeft o.a. de volgende legaten ver maakt Aan de Diaconie der Ned. Herv. Gem. te Hoorn, f3000. Aan de com missie tot uitreiking van warme en voedzame spijzen, te Hoorn, f 3000. Aan de vereeniging „Het Werkhuis", te Hoorn, f 3000. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn, over de eerste helft der maand November 1914. Zuster Barromeé, Ossendrecht. Ban- ckaert, Vlissingen. Familie Cloos, Ber gen op Zoom. G. Cools, Bergen op Zoom. H. Crovimons, Warsum. Din- gerien, Amsterdam. M. Eijsden, Hol- lande. Embers, Paul Goopens, Eys- den. H. Geners, Zundert. Van Gutten, Amsterdam. Van Heijbeek, Steenber gen. Van Heuven, Enschede. M. Holm grens, Rotterdam. A. Ketelluters, Rot terdam. Klaar, J. L. Kloosterman, Rotterdam. Miller, Vlissingen. Mint- velle, Vlissingen. L. Neefs, Hansweert. H. J. van Oobree, Amsterdam. Van Obree, Amsterdam. H. Rosedux, (2 stuks) Roozendaal. L. Rotti, Domburg. R. Sanders, Leiden. Scholten, Roozen daal. W. Schons, Koudekerke. W. Sleutel, Helder. M. Staockman, Rotter dam. Tervroeken, Rotterdam. S. Til- man, Amsterdam. Tremsellms, Am sterdam. E. Trutjens, Amsterdam. P. L. van Bulhoven, Vlissingen. Van- staeke, Vlissingen. Van Develde, Waum. Van den Dalden, Delden. G. Vreeken, Culenborg. J. Verhegen, Kruiningen. W. de Vries, Helder. H. Hij begreep haar niet. Hij leefde eenvoudig in eer. andere wereld, waar de witte sterren en de donkere, onbegrensde hemel woorden voor hem hadden. Hij wist niet, dat naast hem een meisje liep, dat geheel een kind der aarde was, een meisje met een warm, feeder hart. Het was een tra gedie en langzamerhand zou Ned o'Bracken winnen door Griff's on verschilligheid. Toen zij de hut bereikten, verliet Griff het meisje bij de. deur en ging naar den koestalen het was hier dat Hester hem vond, ongeveer een uur later toen zij haar werk gedaan had. „Wel?" vroeg hij, opziende van de Iersche vaars, waarmee hij wat gepraat had. „Heb je het haar zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt „O, het zal nu wel gaan(met haar. Ik heb dat ronde bad van u ge nomen en bijna lot den rand met warm water gevuld en toëil zij klaar was met wasschen en wrijven, heb ik haar voor den nacht klaar gemaakt En zij ziet er nu zoo tevreden uit als een kindZij had al die dingen wel gemist en was er zoo dankbaar voor; v. d. Berg, Heilevoetsluis. H. Buts, Hansweert, Madame Courlaert, Amers foort. J. Claes, Lemdenstein. J. Dom, Domburg. J. F. Dijkstra, Arnhem. A. Fontijn, Hansweert. J. Geelhoed, Ter Neuzen. A. Gregoisse, Goes. F. Gij- bels, Putte. Hamers, Maastricht. F. W. J. Heisteeg, 's Bosch. B. de |ong, Weert, G. Juckers, Romkuslaan. Kla- risse, Vrijdomweg. J. Kooman, Sou burg. M. Kuije, Utrecht. A. de Ronde, Hansweert. J. Stoel, 's Hage. H. van Vlem, Hansweert. j. Wallens, Bergen op Zoom. Louis Albert, Esschen. E. de Baer. La Havre. Bono, Bruxelies. Beekman» Ostende. Max Bensei, Bruges. Le Baron, Anvers. Edouard Boeklandt, Courtrée. L. Bogaerts, Bruxelies. Louis Boinit, Capellen. Leon Bourdeau, Yperen. Camille Breul, Folkestone. Joa. Buts, Londen. Alesus de Cart, Armée. le Consul, Anvers. Ie Chef, Ostende. Coyer John, Zwanzy. Curt, Courtel, Prudence Dangez, Anvers. Le Directeur de Service, Ostende. Paril Dobbelaer, Gent. Leon Dumon, Ostende. Eecklaar, Zeebrugge. Karei Eisenacker, Heidelberg. D. Esheiln, Brussel. Francois Eveiaert, Audenarde. Jeanne Everaert, Folkestone. Leon Gautirs, Jaube. Erveri Geemits, An vers. Goudrand, Anvers. Jean Hani- fitame, Bruxelies. E. Hessels, Brugge. Hubert, Ostende, Ch. Jacobs, Anvers. Gladis Jeoman, Middlessex. Alfons Vourendonck, St. Nicolaas. J. Keilt, Londen. Kint, Londen. Klaerhoudt, Blankenberghe. Esqre Lawson, Bath. Theodor Lebel, Bukarest. Ligendu Eiise. Luxembourg. Louis Martin, Anvers. Alfred Mayer, Londen. Joas Mehter, Londen. Gustave Moreels, Folkestone. Mossevelde, Bassenvelde. A. K. Noyons, Leuven. Mr. Oddey, Londen. Marie Opdenkamp, Antwer pen. Max Cissewithe, Knocke. P. Pairrets, Baden. Keeske Pillens, An vers. Philipp Merchie, Brussel. Henri Poepliere, Ostende. Quickelberghe, Gent. Jos. PrenPs, Anvers. A. Renier, Anvers. Albert Reuse, Londen. H. Reijnders, Anvers, L. M. Rimmel, Londen. A. Rijckeboer, Lassel. Pierre Schollaect, Gent. A. Sceldrayers, Lon den. H. Schuurmans, Anvers. Karei Simons, Baerle Hertog, A. Stas Antwerpen. John Thomstko, Bra- dok. Henri Thijs, (Grens) Weelde. Henri Thijs, idem. Van den Bergh, Anvers. Marie Van Damme, Brussel. Jos. van Doninck, Anvers. Van den Maagdenberg, Esschen. Michel Van- parrijs, Brugge. Van der Zanden, An vers- Vauron, Brussel. L. de Vaght Duinkerken. Wijmbe, Waaschels. Louis de Vreese, Selzaete. De Wis- pelaers, Dovercoun. de Winter, Fol kestone. Veuve Wijnant, Aiost. Galy Ambries, Brugge. Clezinch Achille, Wetteren. Jean Baptiste, Cournai. A. K. de Berghes, Luik. Bernat, Ostende. maar toen zij mij wilde bedanken, zei ik haar, dat het alleen uw werk was. En nu, weet u haar naam?" „Neen, zij heeft hem mij niet ge zegd." „Zij liet hem zich nu juist ontval len, terwijl ik haar onder de dekens stopte. Ik wist wel, dat zij tot den adel behoorde, dus zij kon evengoed een Danehoime zijn als iemand an ders of een Lomax, wat dat be treft", voegde zij er bij met een tik je van haar drogen humor „of Lucifer. U met u drieën kondt zeer goed van naam verwisselen, want u zijt allen even troisch". Griff leunde met den rug tegen den muur. Hij zag weer de gedaante van een meisje met rood bruin haar en pittig gezichtje, die te midden der blaffende honden wachtte, tot hij haar den vossestaart bracht. Hij zag ook de vrouw, die nu van zijn gast vrijheid gebruik maaktealle vurig heid was nu uit haar gelaat verdwe nen. Maar oogen en haar waren dui delijk te herkennen, nu hij eens den sleutel tot haar identiteit had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1