ISTIBSE liliEN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1M i ie Mie. ES IKER, IVRAGEH Nederland en da Oorlog. LRU UIS. ZBHDAGSBLAD iiuis «=röise jaargang |pi j Bint: Uw F. Uil Ui ME li.. Kleine MaiM 51. illissinp. Iililni luiert. II Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON BINNENLAND ande. 38. rons. in. LOSKADE. ftp. E ABBES an allerlei ourasit. tzouderljjk likt. ëri, Si. Js- eningen in te 21 November ST—Pasma. ke ntage vangas- rkeur. Aanmel- tie Gasfabriek n. 3 maanden, et ZltRamer iet prijsopgaaf, Courant." een Gemeu- ERKAMER, vier personen, iuken. Adres ik van gas- en ur. „Vliss. Crt." Detsïn i9 ltuit O.gS, iedere - Zonder rabat, i wordt twee- ion. Adres Bun It." IFFROUW wordt 3 voor dag el1 hap in huiselijks r M. M. Bureau nt." VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener f| gulden bij levens- n Pff| gulden bij dood f) ft gulden bij verlies 4 r*f| gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft P*gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- door van een hand, S *"fegg van] IE III vaneen V*1 van eiken kerd tegen ongelukken voor: UUUU heid tot werken I U\J> een ongeluk voet of oog 1UU een duim lUv wijsvinger fj%J anderen vinger. Deze ultkeerlngen werden VERDOBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot o! trim. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Vertrek van vluchtelingen naar Engeland. Het Provinciaal Comité tot hulp verleening aan vluchtelingen in Zee land, vestigt er nadrukkelijk de aan dacht van burgemeesters en comité's tot hulpverleening aan vluchtelingen in Nederland op, dat het ongewenscht is, dat behoettige uitgewekenen, welke naar Engeland wenschen over te s'e- ken naar Vlissingen worden doorge zonden, zonder dat men er zich vooraf van vergewist heeft, of deze lieden aldaar scheepsgelegenheid zullen vin den. Slechts een zeer beperkt aantal personen kan dagelijks voor geredu- ceerden prijs door bemiddeling van het Provinciaal Comité passage ver krijgen en honderden families zijn reeds op de lijs'en der reisbureau's te Middelburg en te Vlissingen inge schreven en wachten op overtocht. Het is derhalve ontoelaatbaar, dat de gemeente Vlissingen wordt overstelpt met die uitgewekenen, welke men aldaar weken zou moeten huisvesten en voeden indien men hen niet wil terugzenden. Burgemeesters en plaatselijke co mité's worden derhalve tendringendste verzocht, indien te hunnent zich be hoeftige uitgewekenen bevinden, die naar Engeland wenschen te reizen, onder opgave van het aantal perso nen, zich te wenden tot mr. J. F. van Deinse, een der secretarissen van het Provinciaal Comité te Middelburg, van wien zij dan bericht zullen ont vangen zoodra de uitgewekenen te Vlissingen kunnen worden ontva igen om naar Engeland te worden ver scheept. Onder deze personen mogen zich geen mannen bevinden in den dienst plichtigen leeftijd, aangezien het Provinciaal Comité hun overtocht niet mag bevorderen. De Geldleening. Het „Volk" schrijft: Één en al opcenten dus, geheven niet van de rijken alleen, maar van allen, die bij dragen in bedrijfs- en personeele be lasting, en, door de opcenten op de accijnzen, van de armsten eveneens. Het is te bar! Meer willen wij er op dit oogenblik niet van zeggen. Het eenige wat dit plan in een milder licht brengt, is de bepaling, dat na 3 jaar de heele leening geconverteerd kan worden zoodat regeering en volks vertegenwoordiging dan in de gele genheid zijn, een heel nieuw plan, een democratisch plan, in de plaats van het plan-Treub te stellen. De strekking dezer bepaling moet ernstig worden onderzocht: wg onthouden ons dus op het oogenblik van een al te snel oordeel. Maar wel staat vast, door S. H. 36) O(Nadruk verboden. Zijn levensschema, wat dat ook was, was" groot genoeg, om een dozijn zuike kleine levens als het hare te bedekken en te absorbeeren. Het leek een beetje op Hester's gevoel jegens Grift, en de iwee vrouwen, hoe verschillend zij ook waren in karak- tei, kwamen hierin met elkaar over een dat zijjals het een persoonlijke beleediging opvatten, dat de man alleen kon staan en voldoening vin den in de sterren. Rusteloos bewoog zij zich heen en weer en dit deed hem opschrikken; en zij was blij blij met een dwaas gevoel van triumf dat zij zijn blik weer tot zich had getrokken. „Bent u niet nieuwsgierig zoo begon zij. „Bent u niet nieuwsgierig, 'Je hooren, hoe ik ginds op de heide zoo onderde sneeuw bedolvenraakte?" dat deze kwestie, van zoo overwe gende beteekenis voor den toestand der arbeidersklasse, en van alle kleine luyden, de belangstelling vraagt van het heele volk. Uit het „Huisgezin" Ieder betaalt dus aan de oorbgs- belasting mee, rijk en arm. Het lijkt mooi van gelijkheid, maar het is leelijk van ongelijkheid. Want t e kleine man en de kleine burgerman, die vooreerst eerder ver licht dan zwaarder gedrukt behooren te worden, moeten hun evenredig part bijdragen. Wij kunnen best begrijpen, dat minister Treub als minister van finan ciën niet naar dit ontwerp wenscht beoordeeld te worden. Dat hij bij voorbaat reeds met nadruk opkomt tegen een aanwijzing van de richting van zijn financieel beleid, welke men in het ingediende ontwerp zou mee- nen te vinden. Dat dit ontwerp er heel anders zou uitzien indien hij zijn eigen denk beelden had mogen volgen. Wij kunnen dit alles begrijpen. Maar wat we niet begrijpen is, dat de heer Treub in die omstandigheden de portefeuille van financiën heeft kunnen aanvaarden. Minister Treub beroept zich ter verdediging van zijn vreemde houding op 's lands belang. Ten onrechte dunkt ons. De heer Treub acht zijn eigen financieele denkbeelden, die hij niet toepast, natuurlijk in 's lands belang. Maar hoe kan hij dan tevens de toepassing van denkbeelden, welke niet de zijne zijn, in 's lands belang rekenen Er is hier een dubbel hartigheid, welke niet goed te praten is. En op den stoel, waarop hij thans zetelt, had de heer Treub, met verloochening van zijn beginselen, niet behooren plaats te nemen. Kleine credieten voor den Middenstand. Door het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van 't Al gemeen is een rondschrijven gericht tot de be sturen der departementen, Nutsspaar- banken en hulp- en voorschotbanken, waarbij deze worden opgewekt, om door oprichting van nieuwe hulp- en voorschotbanken en door versterking van de middelen der reeds bestaande instellingen, te voorzien in de be hoefte aan kleine credieten, welke zich bij den middenstand en den gezeten werkman dezen winter ver moedelijk sterker dan gewoonlijk zal doen gevoelen. Vooral in de kleinere steden en ten plattenlande, waar het bank- en credietwezen weinig of niet ontwik keld is en waarheen het in de hoofd stad beschikbare kapitaal derhalve niet kan afvloeien, is ontwikkeling van het kleine credietwezen niet al Griff lachte, een beetje somber; want zijn gedachten waren zeer treurig. „Ik verwonder mij altijd", zei hij. „Overal gebeuren wonderlijke dingen. Leven en dood zijn vreemder zaken, dan u of iemand anders op Ling Crag heide onder de sneeuw te vin den." Weer werd zij ongeduldigtoch kon zij niet anders dan ontzag gevoe len voor de uitdrukking op dit ge bruinde gelaat. Hij was niet langer alleen de welwillende vriend, vlug om te redden en te handelen, want in zijn oogen was het droomerig licht, dat komt in de oogen van men- schen, die alleen wonen, ver van alle ijdelheden der wereld en aan den boezem der éene groote moeder Na tuur. De stille wateren van een poel op de heide, hemel en wolken weer kaatsende, konden niet hartstochte- loozer en stiller zijn, dan Griff op dit oogenblik. „Maar, u bent als de heide zelf," stamelde zij even stil en even deei- naamloos. „U vraagt mijn naam niet, noch, hoe ik tot u kwam en dat deed de heide ook niet, toen zij mij onder haar sneeuw bedolf." leen thans, maar ook in de toekomst van betere dagen, een krachtig mid del tot vermeerdering van de volks welvaart. Het hoofdbestuur doet in zijn rond schrijven verschillende middelen aan de hand, die tot het beoogde doel kunnen leiden en waarbij vooral de Nutsspaarbanken krachtig initiatief kunnen nemen. Gewezen wordt o. a. op de betee kenis van coöperatie tusschen de credietnemers, die, door zich op coö peratieven grondslag voor elkander aansprakelijk te stellen, den geldge ver in sommige gsva Hen de gevraag de zekerheid kunnen verschaffen. In verband daarmede wordt de aandacht gevestigd op de nieuwe werkzaamheid van de Middenstands- Credietbanken, bij welke ook het denkbeeld van coöperatie der cre dietnemers tot uiting komt en wordt in overweging gegeven,fdaar.jwaar dit raadzaam schijnt, bij de Centrale of bij een naburige plaatselijke Midden stands Credietbank aansluiting te zoe ken of zich zelve als zoodanig te constitueeren. Het hoofdbestuur acht de bestuut- ders van departementale Nutsbanken, wegens hun bekendheid met perso nen en toestanden uit hun omgeving, bij uitstek geschikt om ditNutswerk met kracht aan te vatten en, waar het reeds geschiedt uit te breiden. Chilisalpeter. Door de land- en tuinbouwers in de provincie Zeeland worden elk jaar groote hoeveelheden "tikstof meststof fen gebruikt. De oorlog is oorzaak dat de aanvoer van de voornaamste dezer meststoffen, nl. de chilisalpeter, veel te wenschen overlaat. Hierdoor worden een groot tekort en hooge prijzen voor dezen meststof in het a. s. voorjaar zeer waarschijnlijk. Daarom wordt, in navolging van de Noordelijke provincies, getracht ook voor Zeeland een of meer schepen met chilisalpeter gemeenschappelijk aan te koopen. De prijs zal komen op f 12 a f 12.50 per-100 K.G. in Zeeland. De betaling moet tegen de levering in het a.s. voorjaar geschie den. De opgaven voor deelname in dezen gemeenschappelijken aankoop zijn bindend. Ze moeten vóór 25 Novem ber geschieden en worden voor Wal cheren verzameld door de commissies die in iedere gemeente zijn ingesteld door het Bemiddelingsbureau voor den landbouw voor Walcheren. Opgaven die na 25 November worden gedaan, kunnen niet meer in aanmerking ko men. Alle land- en tuinbouwers kun nen aan dezen gemeenschappelijken aankoop deelnemen. „In uw eigen lijd zult u me alles vertellen," zei Griff, of uzult het mij niet vertellen, en dan zal ik weten, dat u het beter vindt zoo." „Ja", zei zij, en was dankbaar voor zijn vertrouwen, ofschoon zij huiverde alsof zij het koud had, om dat hij zoo rustig was. Zij sliep dadelijk weer in en Griff wierp nog een langen blik op haar en ging zacht naar de deur. Trash wilde hem volgen, maar een zacht uitgesproken „Pas op, jongen", en een vinger uitgestoken naar het bed, zuden hem, waar zijn plicht lag. En zoo zat de hond bij het bed de wacht te houden en de man trok de deur achter zich dicht en liep voort over de bevroren heide. Zijn droome- righeid was ineens verdwenen en hij was weer vlug en practisch. Hij had er plotseling aan gedacht, dat vrouwen als deze eenige bediening noodig hebben, waaraan Hester nooit zou den ken; en al was het laat naar de maan te oordeelen acht uur wilde hij toch de heide oversteken naar Windy Farm. Een dichte mist had den geheelen middag over de heide gehangenmaar Eerste Kamer. De voorzitter bracht in de gisteren gehouden zitting in herinnering het droevige ongeluk te Westkapelle, waar uit 'n ernstige waarschuwing spreekt tot voorzichtigheid voor hen, die met het werk van 't demonteeren van mijnen zijn belast. Spreker uitte na mens de Kamer zijn deelneming tegen over de familieleden, die door deze ramp getroffen werden. De minister van marine sloot zich hierbij aan en bracht den gevallen mannen hulde. Het spreekt vanzelf, dat in de tegenwoordige omstandig heden werkzaamheden moeten worden verricht, waaraan gevaar verbonden is, dat onder de oogen moet gezien worden. De bij het ongeluk omgeko menen hebben hun plicht voor het vaderland gedaan en hebben in dienst van het vaderland hun leven gelaten. In behandeling kwam het wetsont werp tot aanvulling en verhaoging van hoofdstuk Marine der Staatsbe groting voor 1914. Dit ontwerp be treft de opleiding van onderofficieren en matrozen. De heer Staal gaf den minister in overweging de zaak der vrijwilligers bij de marinemilitie te regelen geheel in den geest als de regeling der be reden wapens en het voorloopig althans eens te probeeren met een tweejarigen diensttijd. Vervolgens huldigde spreker bij deze gelegenheid onze land- en zeemacht, die in deze ernstige tijdsomstandig heden haar zware en drukkende taak op zoo uitnemende wijze vervult. Hij was overtuigd dat de tijd nog niet gekomen is dat die druk verlicht kan worden, maar twijfelt er geen oogen blik aan of de Regeering zou, zoodra het tijdstip daartoe is aangebroken, dus als er voor het vaderland geen gevaar meer dreigt, ten spoedigste maatregelen nemen om den druk te verlichten. De heer Colijn ontwikkelde ver schillende bedenkingen tegen het ontwerp, waartegen zijn hoofdgrief is, dat het niet de zekerheid geeft die noodig is om de bemanning van de vloot op sterkte te brengen. Daartoe toch acht spreker de marinemilitie een onafwijsbare eisch, niet ter alge- heele vervanging van het vrijwilli- gerssysteem, maar als krachtig hulp middel om de sterkte van onze vloot te verzekeren, als het vrgwilligers- stelsel daartoe te kort schiet. De heer van Kol b'streed het ont werp, tegen hetwelk hij en zijn partij genoot Polak eventueel zullen stem men op den principieelen grond, dat de gelden voor onze zeemacht toch niet doelmatig worden besteed. De minister van maiine deelde bij deze was nu verdwenen en de hel dere maan maakte een sprookjesland van hoogten en kloven. Een oogenblik stond hij stil, om al dit schoons in zich op te nemen, toen ging hij verder over de sneeuw. Toen hij Windy Farm naderde, sloeg de hond aan en Hester stond aan de deur vóór hij het huis nog bereikt had. „O, bent u het sprak zij kort, toen hij op den drempel stond. „Is er iets gebeurd met dat fijne schep seltje, dat u een „vrouw" noemt?" „Neen niets, maar, er zijn dingen, die zij kon noodig hebben en ik dacht -" „U dacht, dat ik hoegenaamd geen verstand van zulke dingen zou heb ben, toen u haar dezen morgen aan mijn zorgen loevertrouwdet „Wel, ziet u, misschien hebt u wel een stel andere kleeren voor haar en ik denk, dat zij wel een bad zou willen hebben." Hester stond in de deur in het maanlicht, de armen over elkaar, ge nietende van zijn onzekerheid, zoo geheel in strijd met zijn gewone ma nier van optreden. de verdediging van het ontwerp mede dat hij met den minister van oorlog tot overeenstemming gekomen was tot het nemen van een besluit, dat ook ingeschrevenen bij de militie kunnen toetreden tot een vrijwillig kort dienst verband, bv. van 3l/s jaar met 1% jaar reserve en vrijstelling van land weerplicht. Na replieken werd het wetsontwerp goedgekeurd met aigemeene stemmen, behalve die van de heeren van Kol en Polak. De vergadering werd tot nadere bijeenroeping geschiedt n. Militaire plechtigheid. H. M. de Koningin was gisteren te 's Gravenhage op het Malieveld te paard met gevolg aanwezig, bij de eedsaflegging door verlofs officieren van het tegiment grenadiers. Overste van Suchtelen van de Haare, hield na de aflegging van eed of belofte, een toespraak tot den troep en feliciteerde de nieuwe officieren en hunne ver wanten. De troep defileerde ten slotte voor de Koningin en de pas beëedigde 2e luitenants. H. M. vertrok, nadat de regiments commandant haar had dank betuigd voor de eer aan het regiment bewezen. Ook een belastingplan I Een burgemeester schrijft aan „de Tijd" Meer dan ooit is het thans de ge schikte tijd tot het invoeren eener belasting op het verleenen van meer dan één voornaam. Twee voornamen zouden belast kunnen worden met 10, drie met 100 vier met 1000, vijf met 10.000, zes met 100,000 en zeven met 1.000,000 gulden. Laat aannemen, dat men 100,000 kinderen twee, 10,000 drie, 1000 vier 100 vijf, 10 zes en 1 zeven voorna men geeft, dat zou een jaarlijksche opbrengst worden van zes mihoen gulden. Bij de geboorteaangifte moet het be drag betaald worden in handen van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, bij wien het om de maand door een Rijksambtenaar na controle der registers kan worden geïnd. Een aanzienlijk legaat. Naar de „Zutph. Ct." verneemt, heeft de heer F. de Haan, onlangs te Eefde plotseling overleden, bijna zijn geheele vermogen vermaakt aan den Staat der Nederlanden. Daar onder behoort ook de buitenplaats Hungerink te Eefde, aan de halte Ned. Mettray. „Ik heb het haar vanmorgen ge vraagd," zei zij langzaam, „en zij had slechts de kracht, mij haar handen, haar gezicht en haar koude voeten te laten wasschen- „Goede hemel," viel zij zichzelf in de rede, „u denkt zeker, dat zij warm water had moeten heb ben voor haar wassching?" U be hoort tot de deftige lui en zij ook en zij kan zeker geen koud water verdragen. Neen, daar heb ik in het geheel niet over gedachtMenschen van ons slag moeten naar de beek Ioopen, of het sneeuwt of de zon schijnt, en het lichaam met koud water wasschen. Vader, hier is mr. Lomax,"viel zij zichzelf in de rede, haar gast voorgaande naar de huiska mer waar Royd bij den haard zat met een koude pijp tusschen de tanden. De kamer was vol turfgloed en den geur van bakken. Op de tafel bij het raam lag een rij zandkoekjes, versch uit den oven, en een appelpastei, die nog zacht pruttelde en heerlijke, bruine korstjes had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1