150™:-rT00' 1 lil i ie Mi. WOENSDAG 18 NOVEMBER VSissingen iti 1913 NO. 272 52e Jaargang 1914= Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 3.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent HilpeFins F. VM DE VF1DE Ir., ftis UI Si. Vlissingtn, IiMm lata. 10 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- 11g g g fl lange ongeschikt- /*fcgg door «gggg van een hand, kerd tegen ongelukken voor: U^UU heid tot werken een ongeluk voet of oog Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. (gulden bij verlies r*gulden bij verlies van een van eiken een duim wijsvinger anderen vinger. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Hoil. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam I BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ingevolge aanschrijving van den Commissaris der Koningin in Zeeland dato 11 November 1914, ter openbare kennis de voorwaarden van werving voor den kolonialen militai ren dienst, geldende tot uiterlijk den len Juli 1915. De koloniale militaire werving, die tijdelijk gesloten is geweest, is weder opengesteld onder de volgende voor waarden Aangenomen kunnen wor den Nederlandets en als zoodanig ge naturaliseerde personen, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 35 jaren, die lichamelijk geschikt zijn bevon den voor den dienst bij het Neder- kndsch-Indische leger, voor zoover zij vrij zijn van militaire diensten bij de land- en zeemacht in Nederland. Personen, die bij hunne aanmelding niet militie-plichtig zijn, doch dit in de toekomst nog wel kunnen worden, kunnen ook worden aangenomen. Gewezen militairen van het leger in Nederlandsch-Indië of van de land macht in West-Indië kunnen worden aangenomen tot den leeftijd van hoogstens 40 jaien. Slechts verbintenissen voor zes ja- Ten kunnen worden aangegaan, be houdens door gepasporteerde, gega- geerde en gepensioneerde militairen van het ieger in Nederlandsch-Indië of van de landmacht in West-Indië, wanneer zij lichamelijk slechts ge schikt worden bevonden voor een drie-jarig verband, in welk geva! hun eer.e verbintenis voor dien termijn kan worden toegestaan. Afgescheiden hiervan kunnen be doelde gepasporteerden, die nog minder dan zes jaren moeten dienen om aanspraak op pensioen wegens volbrachten diensttijd te bekomen, tot eene verbintenis van minder dan zes doch van minstens drie jaren onder genot van eene evenredige premie worden toegelaten. Aan eene zesjarige verbintenis is verbonden eene premie van f400 (vierhonderd gulden) aan een drie jarige verbintenis eene premie van f200 (twee honderd gulden.) Wegens volbrachten diensttijd ge- gageerden of gepensionneerden ge nieten eveneens premie. De premie wordt in haar geheel bij het aangaan van de verbintenis uitbetaald. De aanneming van vrijwilligers ge schiedt uitsluitend in de Prins Hen drikkazerne van de Koloniale Reserve te Nijmegen. Zij moeten voorzien zijn van de volgende bescheiden 1Voor minderjarigen een door of vanwege den burgemeester hunner woonplaats gelegaliseerd bewijs van FEUILLETON door S. H. 35) O(Nadmk verboden. „U bent goed o, u bent goed voor mij", mompelde zij. Ja, dacht Grift, zooals hij goed zou zijn voor een verdwaald schaap, of esn koe, die op het punt was, te ver drinken in een moeras. Hij antwoot ri de echter niet maar zag gezichten in den gloed van het vuur, gezichten, die verdwenen en weer terugkwamen met nieuwe gelaatstrekken. Het duur de lang, voor de vrouw weer sprak en haar stem, hoewel zacht, was toch wat krachtiger. „Het is een lange, lange dag ge weest", zei zij, „en ik heb nagedacht over wat gebeurd is. Eerst wilde ik in het geheel niet denken maar ik wist telkens als ik wakker werd, dat u mijn kindje hadt weggenomen on het verborgen hadt onder de sneeuw; en ik haatte u en zei, dat toestemming van ouders of voogden. 2. Een bewijs van gehouden gedrag. 3. Een bewijs van Nederlander schap voor hen dieniet in Nederland zqn geboren en niet in militairen dienst zijn geweest. 4. Een bevoikingskaart. 6. Een extract uit het geboortere gister. 6. Voor 19 jarigen en daarboven een bewijs dat zij vrij zijn van mili taire plichten bij de landmacht in Nederland. 7. Zoo mogelijk een gewaarmerkt portret. Personen, die bij het leger hier te lande of in Nederlandsch-Indië of bij de landmacht in West-Indië hebben gediend, moeten hun paspoort of ex tract-stamboek overleggen. Voor hen vervalt het sub 5 hierboven be doelde extract uit het geboortere gister. Gegadigden moeten zich niet aan melden zonder dat bedoelde be scheiden geheel in orde door hen kunnen worden overgelegd, anders worden zij onherroepelijk afgewezen zonder vergoeding van reiskosten. De aangenomenen zullen binnen zeer korten tijd na het sluiten van het verband naar de koloniën wor den uitgezonden na de aanneming kan een verlof van enkele dagen wor den verleend. Vrij vervoer naar Nijmegen en terug wordt verleend, ook als de verbintenis niet tot stand komt wegens lichame lijke ongeschiktheid. Vrijwilligers kunnen zich aanmel den ten gemeentehuize, alwaar men hen behulpzaam zal zijn in het ver krijgen van de noodige papieren. Vlissingen, 17 November 1914, De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen, gelet op het schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 12 November 1914 no. 71221 afdeeling A. S. C. brengt ter kennis van belangheb benden dat het „Verslag van de Staats commissie voor de Arbeidsvoorwaar den der Rijkswerklieden" voor rijks werklieden en daarmede gelijk te stellen personen in 's Rijks dienst, die zich daartoe binnen 3 dagen ten Stadhuize aanmelden, gratis verkrijg baar is. Vlissingen, 17 November 1914. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hsderland en ët§ Öirlcg» Geldleening f 275.000.000. Het wetsontwerp tot het aan u wreed waart. Maar toen begon ik u ie zien in een helderder licht uw gelaat, toen u u gisteravond over me heen boogt, de zachte manier, waarop u mij dezen morgen het treu rig bericht meedeeldeen ik wis', dat u het voor mijn bestwil hadt ge daan." „Ik had geen keus", mompelde Grifl, „en en ik heb een soort van gebed voor hem opgezegd." Haar tranen vielen stil, zooals de weldadige regen valt op de verdroog de zomervelden. Zij wist niet, vanwaar deze verlichting van haar last kwam hoe kon zij weten dat Griff in zijn zwaren, langen strijd met lijden en ontbering een groote, machtige sym pathie had geleerd, die naar allen uitging en waaraan niemand weer stand kon bieden Hij had de gave, aan anderen den vrede te brengen, dien hij zelf miste. Er ontstond een stilte tusschen hen, een stilte, welsprekender dan woor den. Griff zag vriendelijk op; hij wilde, dat de herinnering aan dat graf op de heide zou inslapen, en toch had hij haar nog éen ding kun nen vertellen, dat haar misschien zou gaan van een geldleening van f 275.000.000 en tot voorziening in de middelen tot dekking van rente en af lossing dier leeningen is bij de Twee de Kamer ingediend. Bij de Memorie van Toelichting is gevoegd de geheime nota, welke de minister van Financiën aan de Staten- Generaal heeft doen toekomen en waar van de geheimhouding thans is opge heven, omdat de redenen der geheim houding niet meer van kracht zijn. Die Nota kan, schrijft de minister beschouwd worden ais het algemeen deel van de toelichting van het wets ontwerp, zoodat de minister naar die Nota verwijst. Wij ontleenen er het volgende aan. De kosten der moblisatie worden gerramd op f 100 millioen voor de kosten te land, terwijl voor het tijdvak van 1 Januari tot 1 April 1915 min stens f30 millioen zuilen noodigzijn. De kosten ter zee worden geraamd op f5 millioen, te zamen dus tot 1 April f 135 millioen. Dan worden de kosten der maatre gelen van socialen aard geraamd. Deze worden gesteld op f 60 millioen. Hier komt f 5 millioen bij als kosten voor de vluchtelingen, zoodat het totaal der buitengewone uitgaven wordt geschat op f200 millioen. Daarna berekent de regeering, dat de belastingen van Augustus tot De cember 1914 te zamen f73 millioen zullen ten achter blijven bij wat ver wacht mocht worden, waardoor men komt tot een totaal bedrag van f 273 millioen. Er moet dus een bedrag van onge veer f273 millioen uit leeningsgeld worden gevonden. De Rijksmiddelen. Het was te wachten, dat ook de opbrengst van 's Rijksmiddelen over October van dit jaar bij die van ver leden jaar ten achter zou blijven. Er werd ontvangen f 16,371,801,177a, tegen f 18,118,462,467a in het vorige jaar, zoodat f 1,746,661,29 minder in de schatkist kwam. Uit een vergelijking van de cijfers blijkt, dat het weder de ernstige tijds omstandigheden zijn, die de vermin dering hebben veroorzaakt. Slechts enkele bronnen van inkomst konden de cijfers van verleden jaar overtreffen. De opbrengst van de per- soneele belasting was f 36,000 hooger die van de vermogensbelasting f 94.000, van de suiker f75,000, van het ge distilleerd f37,000, van den bierac cijns f 18,000, van dien op het ge slacht f 38,000 en die van de telegraaf niet minder dan f 312 000. Minder brachten op: de grondbe lasting f 19,000, het recht op de mijnen f 8000, de invoerrechten f 549,000, de wijnaccijns f 13,000, die op het zout f26,000, de belasting op gouden en kunnen troosten. „Dezen middag wandelde een pre dikant met me mee over de heide tot dicht bij mijn hut, en ik vertelde hem van uw komst en van van het kind. En hij ging mee tot het grafje en heeft er een dienstformulier over uitgesproken, opdat het kind zijn christelijke begrafenis niet zou mis sen." Een harder licht kwam indeoogen der vrouw. „Christelijke begrafenis herhaalde zij, zich weer half oprich tend. „Ik heb den laaisteu tijd met Christenen geleefd en en ik heb veien van hen zoo wreed gevonden. O, zij baden baden op alle uren, en misgunden mij het geringste geluk, en zochten naar zonden in anderen, zooals kinderen zoeken naar sleutel bloemen in de lente. Neen, ik had liever uw gebeden gehad dan de zijne." „Toch is hij een goed man, er. een menschlievend man, deze predikant." „Het kan zijn, maar ik heb zijn gebeden niet noodig. Zie je", ver volgde zij met plotselinge boosheid, „denkt u, dat ik ooit weer de sneeuw zal zien, ooit den Oostenwind in mijn zilveren werken f40,000, de zegel rechten f 196,000, de registratierechten f 369,000,de hypotheekrechten f32,000, de successierechten f 129,000, de do meinen f 26,000,de posterijen f291,000, de Staatsloterij f 134,000 en de loods gelden f 263,000. Wanneer men de opbrengst der verschillende bronnen van inkomst over de eerste tien maanden van 1914 vergelijkt met die, in gelijk tijdperk van 1913, dan blijkt, dat minder werd verkregen uit de grondbelasting f12.000, de personeele belasting f 76.000 het recht op de mijnen f 11.000, de invoerrechten f 2.061.000, den wijnaccijns f 72 000, het gedistil leerd f 648 000, den bieraccijns f 54.000 dien op het geslacht f 55.000, de be lasting op gouden en zilveren werken f 110.000, de zegelrechten f 674.000, de registratierechten f 1,136.000, de hypotheekrechten f 60,000, de domei nen f 206.000, de posterijen f 476.000, de Staatsloterij f 163.000, de jacht en vischakten f14.000 en de loods gelden f 649.000. Daartegenover stond een meerdere opbrengst bij de volgende middelen de bedrijfsbelasting f 465.000, de ver mogensbelasting f 499.000, de suiker accijns f469.000, die op het zout f49.000, de successier. f 1.408.000, en de rijkstelegraaf f 1.001.000. De opbrengst over de eerste 10 maanden was f 157.722.798.53, ter wijl in dat tijdperk verleden jaar was ontvangen 1 160.311,077.63. De achteruitgang bedraagt derhalve f 2 588.279.15. („N. Ct.") Tweede Kamer verkiezing. Bij enkele candidaatstellng, is gis teren tot lid van de Tweede Kamer der Staten—Generaal voor het district Roermond herkozen de heer M. C. E. Bongaerts (katholiek). Tabak belasting. Naar wij vernemen kan ten stellig ste worden bericht, dat het plan van minister Bertling om te pogen voor de schatkist baten te vinden uit de tabak bij zijn opvolger minister Treub zeer vasten vorm heeft aangenomen. Er is volstrekt nog niet besloten of het ook nu weer een debietrecht zal zijn, gelijk waartoe minister Kolk man plan had, dan wel een andere wijze van belasting, zooals b.v. op de fabricage waarvoor minister Bert ling veel gevoelde. Hiervan bestaan in andere landen geen voorbeelden. Petitionnement voor Plaatselijke Keuze. Het adres voor plaatselijke keuze, waarvoor 670902 handteekeningen zijn ingekomen, zal op 20 Nov. worden gezicht zal voelen, zonder dat ik ze zal haten Zij zullen mij altijd herinneren aan het kindje, dat ze mij ontnomen hebben. En zoo is het ook met hen, die mij lastig gevallen zijn met lessen en preeken, o, den geheelen dag; ik heb door hen geleden, zoo ontzettend geleden, en de herinnering kan niet verbleeken." „Hebt u dan geen geloof vroeg Lotnax, terwijl hij zijn oogen weer ophief van den rooden gloed van het turfvuur. „Ja, ik heb esn geloof", riep zij, „Ik geloof, dat het leven hard is en mannen en vrouwen harder dan het leven, dat hen gevangen houdt. Ik geloof, dat wij in de wereld zijn gekomen, om te lijden, en om te vragen waarom en om geen antwoord te krijgen, vóór zij het deksel van de kist boven ons dichtschroeven." „Toch kunnen wij lijden en ons houden of we niet lijden", zei Griff. „Trots is een goede kameraad op zulke tijden." Zij sloeg hem nieuwsgierig gade, terwijl hij daar met peinzende oogen en het hoofd trotsch achterover ge worpen in het vuur zat te staren. ingediend. Deze indiening zou plaats gehad hebben op de September- audiëntie te Amsterdam. Nu deze niet gehouden is zal H. M. de Koningin op genoemden datum des middags om 1 uur op het Huis ten Bosch het adres in ontvangst nemen, dat door het moderamen der Commissie aan H. M. zal worden aangeboden. (Utt het Gemeenteverslag.) Onderwijs enz. In de raadsvergadering van 25 Juli 1913 werd aan de orde gesteld een voorstel van B. en W. om den heer A. L. Gerreisen, tijdelijk onderwijzer in het handteekenen bij het Lager Onderwijs, definitief als zoodanig te benoemen met ingang van 1 Septem ber d.a.v. De raad besloot bij meerderheid van stemmen dat daarover zou wor den gestemd met „vóór" of „tegen", aannemende dat het hier niet een benoeming doch een voorstel gold. Bij meerderheid van stemmen werd op deze wijze het voorstel van B. en W. verworpen. De Burgemeester deelde den raad mede dat het hier eene voordracht ter benoeming gold, en duS de stem ming niet kon geschieden met „voor" of „tegen", doch dat op de briefjes de naam van den te benoemen per soon moest worden vermeld en dat zij, die hiertegen bezwaar hadden, blanco moesten stemmen of een voor stel moesten doen om de voordracht te renvoyeeren naar B. en W. Aan den raad werd daarom door den Burgemeester krachtens art. 70 der Gemeentewet te kennen gegeven dat het genomen raadsbesluit, naar zijne meening, voor eene vernietiging door de Kioon in aanmerking kwam, daar dit besluit in strijd is met de wet, zulks ten opzichte van artikel 52 der Gemeentewet juncto artikel 38 van het reglement van orde van den raad. Daar het genomen besluit een ne gatief karakter heeft, was er in dit geval van een niet ten uitvoer leggen daarvan geen sprake. Bij de correspondentie, die zich daarover tusschenGedeputeerde Staten en den minister van binnenlandsche zaken ontwikkelde, bleek dat de mi nister zich vereenigde met de opvat ting van Ged. Staten, dat er geene termen voor vernietiging van de be slissing van den raad aanwezig zijn. De minister achtte evenwel geen voldoende termen aanwezig, om, zoo als aan Zijne Excellentie door Ged. Staten in overweging was gegeven, bij den gemeenteraad aan te dringen op intrekking van art. 44 van het re- Elk ander man, dacht zij, zou gezocht hebben naar het geheim van haar bitterheid, maar hij niet. Met dezelfde kalmte, om aan te nemen, wat was, hetzelfde kalme vermijden van alle nieuwsgierigheid, had hij geen vra gen gedaan omtrent haar reis over de met sneeuw bedekte heide; en zij voelde, dat hier tenminste een man was, een man, die vriendelijk kon zijn alleen uit menschenliefde, en het ver leden van niedemensch met rust ia- ten. Om deze reden dacht zij er over, als een echte vrouw, hem alles te vertellenen toch weer het verhaal was zoo treurig en zij was zoo on- geloofelijk vermoeid, en, misschien voor de sneeuw nog verdwenen was van Ling Crag heide, zou^ij een meer geschikten tijd vinden, alles mee te deelen. Toch, terwijl zij hem zoo gadesloeg, wierp haar boosheid een schaduw over al haar zachtere gevoelens. Hij was zoo groot, zonder eenigen harts tocht, zoo ver weg, terwijl hij daar zoo in het vuur zat te starenhij had haar al vergeten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1