I De se 100 KG- waar m@ sehijne Franse! beschic kruiser ook wees acfualifei GEMENGD I ipl Vlissingen; b. rijkspersoneele belas ting; c. rijksbedrijfsbelasting en d. het gebruik van 2 Ms duinwater per maand. In 1913 werden 219 lijken op de NieuweAlgemeene Begraafplaats dezer gemeente begraven, waaronder 3 lijken van elders. Daarvan werden 178 lijken ter aarde besteld op de afdeeling voor Protes tanten, verdeeld over de 4 klassen als volgt: 18 in de eerste klasse, 83 in de tweede klasse, 65 in de derde klasse en 11 in de vierde klasse, terwijl 42 lijken werden begraven op de afdeeling voor Roomsch-Katho- lieken, verdeeld over de 4 klassen als volgt: 1 in de eerste klasse, 33 in nc tweede klasse en 8 in de derde klasse. In liit Gasthuis, bestemd tot het opnemen van Proveniers, Halve Pro veniers, Verzorgden voor eigen reke ning en Gealimenteerden, zoomede van zieke en gewonde personen, werden gedurende het jaar 1913 ver pleegd onafgebroken 101 en tijdelijk 177 zieken en gewonden. Het aantal op te nemen zieken wordt ieder jaar grooter. Politie. Gedurende het jaar 1913 werd door de politie naar behooren voor de openbare orde en veiligheid gewaakt buitengewone rustverstoringen vonden niet plaats. Door de politiebeambten werden in 1913 opgemaakt 914 processen-ver baal, tegen 990 in 1912. In het jaar 1913 zijn 3 personen wegens misdrijf voorloopig aange houden en naar Middelburg overge bracht, waar zij ter beschikking van den Officier van Justitie zijn gesteld. Aan het Bureau van Politie hebben 200 personen in arrest gezeten, t.w. 112 wegens openbare dronkenschap, 14 wegens gepleegd misdrijf, 21 vreemdelingen en 10 elders thuis be- hoorende minderjarigen, terwijl aan 40 behoeftige personen nachtvetblijf is verschaft. Militie. Het aandeel der gemeente in de lichting van 1913 bedroeg 68 man daarvan werden in Januari 32, in Maart 8, in Augustus 2, in October 2, ingelijfd, terwijl aan een persoon uitstel werd verleend van eerste oefe ning gedurende een jaar. In 1912 waren voor die lichting ingeschreven 200 personen. Van de 68 werden er 56 bij de landmacht en 11 bij de zeemacht ingelijfd. Van het aantal ingeschrevenen werden door den Militieraad of in hooger beroep door Ged. Staten geene vrijgesteld. Door den keuringsraad werden vrijgesteld 112 man. Vlissingen, 17 November. Vreeseiyke mijnontplof- fing te Westkapelle. Betreffende het vreeselijke ongeluk dat gisteren te Westkapelle plaats had kunnen wij nog het volgende mededeelen Des middags ongeveer half 3 was men op den dijk bezig met het ont laden van een aangespoelde mijn, toen plotseling dit projectiel met een reuzenknal uit elkaar sprong. De knal was zoo ontzettend dat iedereen zich naar buiten spoedde om te vernemen wat er gebeurd was, terwijl tot in den verren omtrek tal van ruiten wa ren gebroken. Toen aan den dijk een onderzoek werd ingesteld bleek het alras welk een ontzettend ongeluk daar had plaats gehad. De mijn lag op de bazaltsteenen tusschen de palen. Door een oorzaak, die wel nooit zal worden opgehelderd sprong het helsche voorwerp uiteen en de direct toesnellende menschen zagen een ontzettend schouwspel. De personen, die bij de mijn stonden waren allen op slag.gedood en op ontzettende wijze verminkt. De op zichter van den polder Walcheren, de heer Van Elsacker, was het best her kenbaar. Overal aan den dijk lagen verder stukken van menschelijke lichamen, zelfs aan de landzijde van den dijk. Op de plaats waar het ongeluk voorviel, zijn de palen ten deele weg geslagen en is zelfs de bazaltsteen stuk, terwijl er een gat in den dijk kwam. De stukken paal en ook een anker, waarmede de palen verbonden zijn lagen tot over den dijk. Het an ker zat diep in den -grond. De lijken werden naar het lijken huisje overgebracht, dat van den heer Elsacker later naar de ouderlijk wo ning. Het ongeluk heeft minstens 9 slacht offers geëischt. Toch kon men slechts de lijken ofj gedeelten ervan terug vinden van den kapitein Ockhuizen, landweercommandant te Westkapelle, den opzichter Van Elsacker, van een sergeant der marine en verder van den milicien-ordonnans Smits en den dijk werker Roelse, welke laatsten slechts uit belangstelling een kijkje aan den dijk kwamen nemen. De lijken van de beide luitenants ter zee waren niet terug te vinden en zijn öf geheel in stukken gescheurd óf in zee geslagen. Van verschillende zijden werd ons medegedeeld dat gisterenavond nog een dijkwerker werd /ermist, zoodat het niet onmogelijk is dat het ongeluk tien slachtoffers heeft gekost. Het Provinciaal Vluchtelingencomité in Zeeland verzoekt dringend hulp voor dg dïtizende vluchtelingen welke nog in de provincie vertoeven en daar den winter zullen ffioêten doorbren gen, dewijl zij in hun land geen ver dienste hebben, of beroofd zijn van huis en haard, in den vorm van le vensmiddelen van allerlei aard, van kleederen (in 't bijzonder onderklee deren, zoo voor mannen als voor vrouwen en kinderen) en dekens. Ook bedden en matrassen voor ouden van dagen en zieken zijn hoogst noodig. Al deze goederen moeten gezonden worden aan het adres van mr. P. Die- ieman, Station, Vlissingen, alwaar het magazijn van het Comité is gevestigd en van waaruit over de provincie wordt gedistribueerd. De Engelsche philantropie houdt zich prachtig door belangrijke toe zendingen van levensmiddelen en kleederen. Laat toch ons eigen land, waar het onze zoo zwaar geteisterde Zu'der- broeders betreft, niet achter blijven. De nood is werkelijk groot. De Volksgaarkeuken. V Sedert de opening van de volks gaarkeuken is tot nog toe gebleken, dat hiermede thans in een werkelijke behoefte wordt voorzien. Of deze behoefte blijvend zal zijn, zal de tijd moeten leeren. Voor het oogenblik toch verblijven hier nog zooveel ré- fugié's dat een maatstaf voor de al of niet levensvatbaarheid dezer in richting nogniet kan wordenaangelegd. Wij hebben hedenmiddag op een deswege gedaan verzoek, gaarne ge bruik gemaakt van de gelegenheid om eens een kijkje te nemen in het lo kaal Noordstraat 34, waar de volks gaarkeuken tijdelijk is gevestigd. De zaal ziet er eenvoudig, doch netjes uit. Aan behoorlijk gedekte tafels worden de maaltijden verstrekt en wij konden ons er van overtuigen dat in deze volksgaarkeuken de culi naire kunst niet wordt verwaarloosd. Het eten wordt integendeel be hoorlijk bereid en een eenvoudige burgermaaltijd wordt verstrekt. Wanneer men voor 35 cent een volledig diner bestelt, krijgt men soep voorop en daarna aardappelen, vieesch en groente. Waar iederen dag voor een ander menu wordt gezorgd zal dit ook wel aan een geregeld bezoek van dezelfde personen bevorderlijk zijn. Vooral werklieden, die elders wo nende, des middag een warm maal moeten ontberen, zullen zeker gaarne een warm bord soep gaan gebruiken, dat sltchts 5 cent kost. Zooais bekend kan men aan de volksgaarkeuken ook diners laten af halen en ook voor bestelling aan huis wordt gezorgd. Wij hopen dat de oprichters van deze volksgaarkeuken hun doel zullen bereiken, nl. om voor den meest billpen prijs degelijk, warm voedsel te verstrekken aan hen die dit anders allicht niet kunnen verkrijgen. Voor de talrijke hier vertoevende militairen is dikwijls plaats en ge legenheid te kort om de avonden op gepaste wijze door te brengen. Daarom heeft het bestuur van de Loge „L'astre de l'Orient" besloten haar vergaderlokaal voor de soldaten be schikbaar te steller,. De jongelieden vinden daar lectuur en schrijfgereed schap. Het lokaal is goed verwarmd en verlicht, en biedt dus een goede gelegenheid om in deze gure avonden rustig en gezellig den tijd nuttig te besteden. Alleen op Donderdagavond is het lokaal niet toegankelijk. In de zaal van Jden heer Buning op de Groote Markt zal Donderdag a.s. een groot liefdadigheidsfeest wor den gegeven, georganiseerd door de „Dames Toeristenclub." De opbrengst is ten voordeele van het steun comité \oor vluchielingen en aan de soiree zal medewerking worden verleend door den heer Jos. Camby, leeraar aan de muziek-aca- demie te Antwerpen en mej. Netti Camby, welke dame reeds bewezen heeft ten volle aanspraak te maken op den naam van beroemd pianiste. Door de directie der marine te Hellevoetsluis werd gisteren aanbe steed de levering van aardappelen voor de zeemacht te Vlissingen, ge durende de maanden December 1914 Maart 1915. Minste inschrijver de heer J. Kesteloo alhier voor f 3,75 per De tweede machinist B. A., woon achtig te Vlissingen, is gisternamiddag aan boord van het stoomschip „He lena", liggende aan de Wilhelmina- kade te Rotterdam, in de machine kamer van een cylinder gevallen en heeft den hals gebroken. Hij is ter verpleging in het ziekenhuis opge nomen. („N. R. Ct KEStM» EN SCHOOLMIEUVS. Ger. Kerken. Beroepen te Arne- muiden ds G. M. van Rennes te Dussen, RECHTSZAKÊN Overtreding Loterijwet. De Hooge Raad heeft gisteren uit spraak in verschillende ioterijwetza- ken betreffende Lotisico gedaan. AI de tegen verschillende vonissen ingestelde cassatieberoepen werden verworpen. DE OORlrOCL De toestand. Op 15 October bezet en de Duit- schers Ostende en begon de strijd bij Nieuwpoort en Dixmuiden. Wij zijn nu een maand verder en de toe stand aan de Yser is thans nagenoeg dezelfde als half October. De officieele kennisgevingen der bondgenooten zeggen, dat de Duit- schers weer geheel van den linker (zuidelijken) oever van de Yser zijn weggetrokken. Van het voordeel dat de Duitschers in dien tijd behaalden blijft dus niets over, vooral nu Dix muiden, ol de puinhoop, die een maal dien naam droeg, weer in han den der geallieerden is. In die afge- loopen maand zijn de moorddadigste gevechten uit den oorlog in 't Wes ten geleverd. Van Duitsche zijde werd bericht dat de bondgenooten zeer zware ver liezen hadden die dit in hun officieele berichten erkenden. Van Fransche zijde wordt bekend gemaakt dat in de laatste gevechten bij Yperen de Duitschers een buitengewoon groot aantal dooden en gewonden hadden. De Franschen maakten Zaterdag een aantal gevangenen. De Pruisische garde en het 2e Beiersche korps hadden het zwaar te verantwoorden gehad. Voegt men daar bij de verlie zen van Engelschen en Franschen en Beigen, dan wordt eiken dag beves tigd dat 't slagveld aan de Yser steeds grooter kerkhof en 't daarach ter één groot hospitaal wordt. Dat zulk een toestand niet lang meer duren kan voelt iedereen. Een Duitsch blad, de „Vossische Ztg." weet uit Konstantinopel te melden dat de Turksche overwinning op de Russen (op de grens van Transkaukasië) „binnenkort zeer be langrijke gevolgen zal hebben". De terugtocht van de Russen is afgesne den, zegt het blad verder, een bij zonderheid waarvan men in officieele Turksche berichten niets leest. Ja zelfs erkende 't Turksche hoofdkwar- dat 't niet gelukt was om de Rus- senjte omsingelen. Het zou overigens wèl merkwaardig zijn wanneer de Turken, die in den Balkanoorlog niets dan nederlagen leden, thans de Russen de baas waren. De beteekenis van de Turksche actie ligt hierin hoeveel Russische troepen de Turksche kunnen bezig houden.Rusland moet,evenals Duitsch- land, langs twee fronten slag leveren maar het is niet denkbaar dat voor loopig de Russische opmarsch in Oost Pruisen, Polen en Galicië be lemmerd zal worden, doordien te veel troepen tegen de Turken moeten afgezonderd worden. In Galicië slaan de Russen weer even dicht bij Krakau als einde Sep tember. Zal de opmarsch naar Kiakau nu beter succes hebben? In Polen en Oost Pruisen zijn be langrijke gebeurtenissen op til. Men weet dat de Russen weer een vrij aanzienlijk deel van Oost Pruisen hebben bezet, zoodat de Duitsche bevolking zich weer ongerust begint te maken. Blijkbaar om een paniek te voorkomen heeft de opperpresident van Posen in een proclamatie de be volking kennis geveven dat er geen gevaar is voor een Russischen inval. De Russen hebben tenminste weer geducht klap gehad, hetgeen blijkt uit een speciaal telegram van Duit sche zijde dat wij gisterenavond on der het afdrukken van ons blad ont vingen en dat het volgende meldde Zondag hebben onze in Oost-Prui sen strijdende troepen den vijand teruggeslagen in de streek ten Zuiden van Stallupönen. De van uit West Pruisen operee- rende troepen weerden bij Soldau met succes een daar opereerende Russische strijdmacht af. Wij versloegen op den rechter- Weichseloever sterke opmarcheerende Russische troepen, in de zegevierende gevechten bij Lijsnow, wierpen hen op Plock terug. In deze gevechten zijn tot gister 5000 gevangen gemaakt en 10 machinegeweren genomen. In de sedert eenige dagen als voortzetting bij Wlodslau plaats ge had hebbende gevechten, kwam het tot een beslissing. Verscheidene tegen ons optredende Russische legerkorp sen werden tot over Ktitno terugge worpen Voorzöover tot nu toe bekend ver loren zij 23.000 gevangenen, mirt stens 70 machine geweren en kanon nen, waarvan 't juiste aantal nog niet Vaststaat. offers van den oorlog. In het „Eindhovensche Dagblad" schrijft de correspondent te Veghel het volgende Een brief van onzen vroegeren dorpsgenoot den Weleerw. pater v. d. Berg, priester in Galicië (Oostenrijk) aan zijn familie alhier, geeft ons een denkbeeld van de hevige gevechten, welke op het Oostelijk oorlogstooneel gestreden zijn. Hij schrijft o.m., dat op zekeren dag de gedoode soldaten moesten begraven worden. De lijken lagen er bij duizenden. Er werd een loopgraaf gegraven van 2 M. breedte, over een lengte van 7 K.M. d. i. een afstand van ons dorp naar Uden. De lijken werden drie lagen boven elkan der naast elkaar er in gelegd. Een luwe berekening geeft ons het ver schrikkelijke getal van ruim 40.000 menschenlevens in den bloei der jaren op het slagveld gebleven, en dat in eenige uren. Men ijst er van. Engelsche hulp aan de Belgen. Er is te Londen ee r commissie van bijstand voor de Belgen waarvan de heer H. C. Honer het hoofd is. Die commissie heeft een cheque van 600.000 pd. st. (15 millioen francs) ontvangen, waarvoor het geld is ge geven onder waarborg van verschil lende Belgische commissies van bij stand en aanzienlijke Belgen. De commissie acht dat bedrag vol doende om de bevolking van België drie maanden lang van voedsel te voorzien. Er zijn twaalf scheepsla dingen uit Amerika onder weg of aan het lossen. Vrijdag werd een schip uit Nieuw Schotland te Londen ver wacht; het zou dadelijk naar Rotter dam doorgaan. Tot nog toe heeft de commissie 10.000 ton levensmiddelen in België" afgeleverd commissies in België zorgen voor de verdeeling. De Duitschers in België en Frankrijk, Het officieele Fransche communiqué van gisterenmiddag drie uur luidt: Nieuwe inundaties hebben het on- dergeloopen terrein uitgebreid tot vijf K.M. benoorden Bixschoote. De pogingen der Duitschers om tusschen Dixmuiden en Bixschoote over het Yserkanaal te komen, zijn verijdeld. Daarbij is een Duitsch regi ment geheel vernietigd. Een ooggetuige in het Engelsche hoofdkwartier beschrijft de krijgsver richtingen tot den lOden Nov. en meldt dat de Duitsche zware verlie zen hebben geleden bij herhaalde nachtelijke aanvallen. Verscheidene honderden zijn met de bajonet ge dood. Den 8sten Nov. hebben de Duitschers op een klein gedeelte van het front zelfs 1200 man verloren. Dagboeken op Duitsche soldaten ge vonden, bewijzen dat de troepen ten volle inzien dat zulke slachtingen tot niets dienen. Voorts is gebleken dat een deel der Duitsche troepen is samengesteld uit recruten die maar acht weken practisch geoefend zijn en in het ge heel geen onderricht hebben gehad in het gebruik van vuurwapenen of het aanleggen van loopgraven. De ooggetuige gewaagt met veel lof van het schieten der Engelsche houwitsers en der Fransche 7.5 cM. kanonnen, waarvan men de uitwer king moet hebben gezien om ze op de juiste waarde te kunnen schatten. De Duitschers hebben een roeke- loozen moed getoond tegenover ons vuur en zegt de ooggetuige men moet toegeven dat ondanks het ge brek aan officieren en gemis aan oefening jongens van 17 jaar ons ka nonvuur het hoofd hebben geboden en op de loopen van onze geweren zijn ingerend om onversaagd bij kud den te worden doodgeschoten. Dat is het gevolg van de strenge tucht in het Pruisisch oerlogsmechanisme,- De Engelsche loopgraven b<J Yperen. Een Duitsch licht gewonde, die van Yperen naar Luik zou worden vervoerd, vertelde, dat de Engelschen de Duitschers verrast hebben, door hun prachtige loopgraven, welke zij bij Yperen opwierpen. De Engelschen wisten zich hierin voortreffelijk te verschansen. Er dient onmiddellijk aan te worden toegevoegd, dat hier sprake was vanEngelsche keurbenden, waarop de Duitschers stieten. De Engelschen hadden zich niet slechts eenvoudige loopgraven gebouwd, doch sterke en lager fundamenten, waarop de machinegeweren rustten. Daarbij waren alle loopgraven door onder- aardsche kanalen verborgen. Als de Duitschers dan goed en wel in de naar zij dachfen „veroverde" loop graven waren binnengevallen, doken de Engelschen als ratten uit den grond op en stelden de machinegeweren in wetking. De bedrogen veroveraars werden dan weggemaaid. Aanvankelijk dachten de Duitschers, dat zij zoo waar door hun eigen menschen bij vergissing werden aangevallen, de bittere ondervinding maakte hen echter wijzer. De verliezen der Engelschen in de buurt van Dixmuiden waren verschrik kelijk. Het stadje lag bezaaid met lijken; buitengewoon groote hoeveel heden ammunitie zijn tevens in Duit sche handen gevallen. Bij de bestorming van een ander plaatsje aan de Belgische westkust vielen tevens 100 gewondeEngelschen, die daar in een lazaret verpleegd werden, in Duitsche handen. Ver meld dient daarbij te worden, dat de Engelsche doktoren weigerden de aan hun zorg toevertrouwde gewonden te verlaten en gingen met her. in gevan genschap. Ook de houding der Vlaam sche zusters jegens de troepen werd zeer geroemd. Erkend wordt dat in geen der plaatsjes, welke in de laatste weken dooi de Duitschers bezet wer den, franc-tireursdaden werden be dreven. De heilige oorlog. De plechtige afkondiging van den heiligen oorlog heeft alle Turksche standen diep getroffen. „Tanin" juicht over het vernielen van het Russische gedenkteeken bij San Stefano en noemt dit het omverhalen van een teeken van slavernij en vernedering. In het oude Serail van Top Kapoe ontving de Sul tan, in tegenwoordigheid van den grootvizier, den Sheik ui Islam en eenige ministers voor den mantel van den profeet opgesteld, eenige afge vaardigden van de groote volksver zameling en hield daarbij de volgende toespraak„Ik beschouw deze volks demonstratie ais het schitterendste bewijs voor de krachtsinspanning en het volhardingsvermogen, die de natie voor de verdediging des vaderlands zal toonen in een oorlog, dien wij ter verdediging onzer rechten tegen drie groote mogendheden moeten voeren. Wij vertrouwen daarbij op den goddelijken steun en de hulp van den profeet, ik ben vast overtuigd, dat wij zullen overwinnen. Mijn kin deren opdat de vaderlandsche grond niet door vijanden overstroomd worde, opdat de mohammedaansche volkeren gered mogen worden van hunne ver drukkers, is het noodzakelijk, dat gij den vasten wil hebt, om door te zet ten tot de overwinning behaald is. Ik hoop en verwacht, dat de genadige God, de gebeden die wij op deze plek ten hemel hebben gezonden, moge verhoorenl" Een slag in Oost-Pruisen op komst. De landraad van het district Ma- rienwerker publiceert een proclamatie waarin hij zegt dat de vijand, die aan de grens optreedt tusschen Thorn en Soldau, door een sterke Duitsche legermacht opgewacht woidt, die hem wellicht tot een beslissenden slag zal dwingen. De „Daily Mail" bericht uit Peters- burg:DeDuitscbers hebben zichvoorde Russen teruggetrokken echter in enorm sterke posities en zij hebben buiten dien het voordeel, de vesting Thorn in den rug te hebben. 6000 grond werkers hebben er dag en nacht aan gewerkt om de vesting in een toe stand van volmaakte verdediging te brengen, haar 9 groote en 7 kleinere forten zullen een krachtigen tegen stand kunnen bieden. De vesting heeft onder anderen 1000 kanonnen, waar van er 600 zoo ver dragen, dat ze het vuur van het zwaarste belege ringsgeschut kunnen beantwoorden. De Russen houden zich reeds sedert verscheidene dagen op een afstand van ongeveer 32 K M. van Thorn op en hebben den vijand hier tusschen deze vesting en Kalisj beduidende verliezen toegebracht. Het blijkt ech ter dat het omgekeerd de Duitschers zijn die de aanvallen met succes hebben uit^l Oorlogsvï De Engelsche adn mede dat de volgend schepen na de overgavi tot zinken zijn gebrac „Keizerin Elisabeth, booten „litis", „Jagu „Tiger" en „Cormoron jager „Taku" en een Dij legger. Een Fransche arbeh' plundering van Creil tot gids heeft gedien talrijke gestolen voorv vonden, is door denl dood veroordeeld en d£ leerd. En 29 andere het dorp, die van de g| te stelen gebruik hal zijn veroordeeld tot stra: tusschen een jaar gevrl tien jaar dwangarbeid. Terwijl een landbj barge (Dr.) de dorschij paarden bespannen haaide, knpte het staal kreeg E. een slag var tegen het onderlijf snjj dat hij onmiddellijk na huis te Groningen moei voerd, waar hij des aï overleden. Een vro; die veel misbruik van maakte, werd des morf haar bed gevonden, middag werd een 4| terwijl hij vanuit de N; Binnenweg te Rotterda! steken, aangereden doe wagen, tengevolge w^ en de wielen over hen In zorgwekkenden toed knaapje het Ziekenhuis dragen, alwaar het bijn na aankomst overleed, dronk een 2-jarig kind zich even verwijderd i kan kokende koffie, dat het onder hevige leden. In den nach| op Zondag is nabij Ka duinen, aangespoeld hi net gekieede vrouw, d; graafplaats te Huisduin Op het lijk werden aan twee gouden broches in den vorm van eel drie gouden ringen horloge in gouden armfc Te Uitgeest is een door een trein aa man was dadelijk doof WE ERBE! Hoogste barometers| Vlissingen. Laagste barometers! Verwachting tot den| November. Zwakke tot matige Wnd. Gedeeltelijk be' of geen neerslag, leis

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 2