liegben. Dt bl oi Is bi. DINSDAG 17 NOVEMBER tfllssfnjen in 1913 erlegen. fiidirlasid en di öortag. ten. ere «sa rao. 271 .mi.» t.' i'-ui j' in i jaargang 1914«5 iliviFirma F. Vil Dl KIK Ir., Kleine Ml 58, Vlissinp. Telelora Interc. 18 dagelijks, uitgenaderd op Zeedag en algemeen erkende feestdagen FEUIIXETON volgens FEERBOEK iden Toon en 'eerden Smaak n Houding en M EIJ E R, inteerboek. in gezelschap- ragen en daarin ede opgave der waaronder In- ;en en de Ant- >ren te worden ïlatuur, die aan ier Maatschap der de Regelen in de kleinste Toasten, Toe- menspraak, Al- uklaringen in oor Bruiloften, plf op goede tn manieren n indruk maakt, dere boek aan, '5. Verkrijgbaar van Goedkoope Vischmarkt te ilom. Franco na sel greot f 0.75, jlimenteerboek. elstraat 60. 1) ?2 14A 4.20 4.3) 4.41 5.— 5.18 5.25 f.40 5.52 13 7.42 7.55 8.10 8.20 8 38 8.58 9.09 9.19 7.15 7 25 7.36 7.55 8.13 8.23 8.38 14 8.48 9.06 8.40 8.fc5 M 8.23 8.38 N 8.40 8.55 l.\A 7.56 8.07 8.19 14A S.23 8.45 8.16 lering aangegeven. 6.29 9.30 11.01 6.21 9.22 10.53 613 9.12 6.C5 9.05 5.57 8 58 5.49 8.50 10.33 5.40 8 40 5.30 8 30 5.24 8 25 10.20 5.14 8.16 5.07 8.10 4.54 7.58 4.45 7.49 9.53 4.35 139 4.25 7.29 9.36 3.39 4.35 8.50 2.50 4.38 8.18 inge, Kruiningen-- niet met zekerheid VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor Iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener gulden bij levens- m Pfgl gulden bij dood ft) gulden bij verlies A Pffl gulden bij verliest jf|g> gulden bij verlies «gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M1111| J lange ongeschikt- #*%g| door <8 gil van een hand, |»e||| van| glggi vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: U> U U heid tot werken M UU een ongeluk llUll voet of oog A&Ptj» een duim IPIJl wijsvinger anderen vinger. Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Wis zullsn bafalen Nadat de „N. Rott. Ct." in een eerste artikel de vrsag: oorlogsschat ting of oorlogsleening in dien zin heeft beantwoord, dat het er slechts op aankomt hoe de voorstellen, die aanhangig gemaakt moeten worden, er zullen uitzien, bespreekt hst blad in een tweede artikel het allesover- heerschende punt: Wie zal het be talen De „N. Rott. CL" sluit zich aan bij de leidende gedachte van de heeren Bos en Stork, die zich voorstanders van een oorlogsschatting verklaarden. Het heeft iets aanlokkelijks om de buitengewone uitgaven van de laatste maanden op buitengewone wijze van het staatsbudget af te wentelen. Dit is oud-hollandsch solied. Maar de „N. Rott. Ct." heeft tegen hun voor stellen, dat de oorlogslasten geheel worden geschoven op de aangeslage- nen in de vermogensbelasting. In beginsel wil het blad de geheele bevolking haar deel in de oorlogs schatting doen dragen. Doch de middenstand en de arbeidende klasse zullen daartoe niet in staat zijn en moeten daarom van dien plicht wor den ontslagen. En hieruit concludeert de „N. Rott. Ct." dat de noodige gelden door directe heffing moeten worden verkregen. Wie buiten de beide genoemde groepen vallen, d. w. z. alle beter- gestelden, zijn dan ook echter tot meedragen geroepen, verplicht. Dat hier, waar enorme sommen verkregen moeten worden, voor sterke progres sie in de bijdragen naar gelang van de welvaart van de individuen aan leiding kan zijn, ligt voor de hand. Uit welke bronnen van inkomst de welvaart verkregen is, doet overigens niets ter zake. Om eens een paar cijfers te noemen. Blijkens de jaar cijfers 1912 waren er in het jaar 1911/12 264 aangeslagenen in de be drijfsbelasting met inkomens van f 10.000 tot f50.000 die niet in de vermogensbelasting waren aangesla gen. Er is niet de minste reden, om deze menschen, die voor verre het grootste gedeelte inkomens boven de f 13.000 hebben niet, doch hen, die een vermogentje bezitten van het zelfde bedrag, en die daarvan moeten leven, wèl te doen meebetalen. Er is ook niet de minste reden om hen die een groot inkomen, doch slechts een klein vermogen hebben, slechts voor dat kleine gedeelte te belasten. Bekijk de zaak maar eens even uit sluitend van het materieele standpunt, waarvan de heer Stork het beziet; is behoud van den vrede voor iemand met een lucratief bedrijf, doch zonder vermogen, niet evenzeer een verze- door S. H. 34) O(Nadruk verboden. Grift greep de leuning van zijn stoel met een kracht, die haar deed sidderen. .Bang? Mijn hemel! ik vreesde niets niets, toen ik het eerst hier kwam toen Trash eerst bij mij kwam, zonder tehuis, zonder vrienden evenals ikzelf en huisvesting vroeg. Wacht, toch was er éen vrees, die ik had een dagelijksche vrees, en die was, dat ik niet zou sterven, vóór er een nieuwe dag boven de heide opging. De groote, koele man stond onge duldig op. In de jaren, die voorbij waren, had hij zich altijd zoo goed kunnen bedwingen;enhetwas vreemd, dat hij nu zooveel gezegd had. Hij wist niet, hoeveel sympathie er bestond tusschen hun drieën Trash en de vrouw en hemzelf de drie, die hier bij elkaar waren op Lostwithens' keringspremie waard Toch zou van hen, in het plan-Stork, geen premie worden geheven. Wij conclusieeren. Tot bestrijding van de buitengewone ui'gaven, zijn aile Nederlanders geroepen, aan wie ondanks de engunst der tijden voldoende welvaart is bijgebleven, onverschillig of de welvaart voort spruit uit roerend of onroerend ver mogen, of uit bedrijf. Zij allen zui len naar de mate van hun draagkracht een buitengewone bijdrage hebben te verstrekken. Of dit geschieden zal door een schatting in eens hetgeen ons niet wel doenlijk lijkt, als men ook de bedrijfsinkomsten wil treffen dan wel door een oorlogsbelasting, een complex van oorlogsbelastingen wellicht aan een oorlogsleening annex en vervallend zoodra de leening is afgelost, is principieel zonder belang. Al waar het op aankomt is, dat de lasten worden opgebracht als iets duidelijk tijdelijks en buitengewoons, als het ware van de gewone staats middelen apart, zoodat na den oorlog de intellectueele en oeconomische ontwikkeling van land en volk haar loop zal hernemen, en bij heigeen hiervoor noodig is met de oorlogs- uitgaven geen rekening zal zijn te houden. Militaire verloven voor banketbakkers. Door den generaal opperbevelheb ber van land- en zeemacht is ter te gemoetkoming aan economische be langen bepaald, dat de onder de wa penen zijnde militairen, die dooreen schriftelijke verklaring van den bur gemeester dar Gemeente hunner woon plaats kunnen aanneembaar maken dat zij in het banketbakkersbedrijf werkzaam zijn, en daarin gedurende de Si. Nicolaasdrukte niet kunnen worden gemist, een extra verlof kun nen bekomen van 28 November des avonds na afloop van den dienst, tot en met 6 December d. a. v. Aanwijzingen voor het breien van bivakmutsen. Men heeft noodig4 fijne houten breinaalden (voor hen die stijf breien) 4 grove stalen breinaalden, No. 12. Voorts per muts: 60 gram vier- draads wol van donkere kleur. De muts wordt gebreid ais volgt 30 steken opzetten; dus 10 steken op elke naald. Ie toer4 recht, 1 averecht, enz. 2e toer: 4 recht, 1 averecht, enz. 3e toer: één steek maken (door heffing), 4 recht, 1 steek maken, 1 averecht, enz. 4e, 5e en 6e toer6 recht, 1 averecht, enz. 7e toer één steek maken, 6 recht, 1 steek maken, 1 averecht enz. 8e, 9e 10e toer 8 recht, 1 averecht, enz. 11e toeréén steek maken, 8 recht, 1 steek maken, 1 averecht, enz. 12e, 13e en 14e toer10 recht, 1 averecht, enz. 15e toer: één steek maken, 10 heide met sneeuw om hen heen, zoover de hemel reikte, eri sneeuw dik op het rieten dak, dat hen be schutte. Neen, de heide zelf kon een vierde lid van dit gezelschap genoemd worden, dat éen was in verlatenheid en in kennis van de lessen geleerd door moeite en ontbering. „U begrijpt het dus ook?" zei de vrouw. „Wij bidden om te sterven bidden, tot onze knieën pijn doen van het buigen en de hemel geeft ons nieuVve gezondheid. En anderen bidden om ie leven, en zij worden weggenomen. En het leven gaat zijn gang en lacht beiden uit den een, die bidt om te leven en den ander, die bidt om te sterven." Het was duidelijk dat deze vrouw veel verdriet gehad had. De klank van hartstocht in haar stem, de verachting, waarmee zij van het leven sprak ais van een vijand, waren onmiskenbaar. „Zie nu, u moet voedsel hebben", zei Griff, als beschaamd over het vertrouwen, dat zij elkaar gesehonken hadden. „U bent nog zwak, e* ik mag u niet laten praten." „Hij deed wat havermout van de pan op een bord, deed er bruine sui- recht, 1 steek maken 1 averecht enz. 16e, 17e en 18e toer: 12 recht, 1 averecht, enz. 19e toeréén steek maken, 12 recht, 1 steek maken, 1 averecht, enz. 20e, 21e 22e toer14 recht, 1 averecht, enz., 23e toeréén steek maken, 14 recht, 1 averecht enz. Nu zijn er dus op elke naald 32 steken. 24s>, 25e en 26a toer15 recht 1 averecht enz. Nu volgen24 toeren (met houten naalden) of 28 toeren (met stalen naalden) 2 recht, 2 averecht. Daarna28 steken afkanten, en op de overige8 loeren heen en weer, 2 recht, 2 averecht breien. Zoo komen er 4 kantlussen. Nu weer 28 steken bij opzetten en en weder in 't rond2 recht, 2 ave recht breien tot de wol is opgebreid. De opening aan het begin dichthalen. Men moet zéér los breien, anders wordt de muts te klein. Men moet zéér los afkauten, anders valt de on derste rand van de muts niet als een kraag. Aan te bevelen is, de eerste gebreide muts te doen passen. Gemeentelijke credletbank. Er is door 30 gemeenten deelge nomen voor ruim 4 ton aan de stich ting van bovengenoemde bank, zoo dat hare oprichting verzekerd is. Het kapitaal bedraagt 2 millioen gulden, waarvan een vijfde bij de akte van oprichting moet worden gestort. De toegetreden gemeenten zijn uitgenoodigd elk een afgevaardigde te benoemen tot bijwonen der ver gadering, die spoedigst is belegd. Proninejaia SfatinvaiiZeeland. Behalve de reeds vermelde voor stellen bevat de lijst van de in de najaarsvergadering te behandelen za ken nog de volgende voorstellen van Ged. Staten Tot afwijzing van een verzoek van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland om een subsidie voor het doen geven van landbouw huishoudkundig onderwijs. Tot afwijzing van het verzoek van een adres van den heer V. J. Born en andere bewoners van Hon- tenisse en aangrenzende gemeenten om den weg Hulst—Walzoorden ge schikt te maken voor wielrijders. Ged. Staten zeggen in hun voorstel dat de weg niet bepaald onbruikbaar voor het rijwielverkeer kan genoemd wordenhier en daar bevindt zich aan eene zijde der trambaan of aan beide zijden een min of meer harde strook en langs de oostzijde van de keibaan eene smalte klinkerstrook, welke door wielrijders, die den weg kennen, veel gebruikt wordt. ker op en dikken, geurigen toom en terwij! hij met dit werk bezig was, glimlachte hij, dat hij zoo spoedig het kunstje geleerd had, een zieke te vertroetelen. Trash en hij gebruikten hun havermout zonder behulp van room en suiker; maar Trash en hij waren gezond. Eerst wendde de zieke vrouw zich met tegenzin van haar bord aftoen bedacht zij zich, dat Griff gegriefd zou zijn, als zij er voor bedankte. Zij nam éen lepel, twee en de hon ger, dien zij tot nu toe niet gevoeld had, overwon den tegenzin tegen voedsel, die de slachtoffers der sneeuw zoo lang bijblijft. Zij af het bord ge heel leeg en zag Griff met dankbare oogen aan oogen, zoo dankbaar en treurig als van den hond toen zij het bord teruggaf. „Als u mij zoo goed verzorgt, zal ik spoedig sterk genoeg zijn om heen te gaan, en u hier met rust te laten," sprak zij. „U zult niet weggaan, voor de sneeuw weg is," antwoordde hij barsch. „Maar, werkelijk, ik kan niet blij ven. Ik heb u reeds te lang beroofd Het maken van een doorgaand rij wielpad zou f 11.000 kosten en dit bedrag achten Ged. Staten in deze tijdsomstandigheden voor een werk, dat hoewel misschien wenscheiijk, toch zeker niet dringend noodzake lijk is, niet gerechtvaardigd. Tot afwijzing van een verzoek van B. en W. van Terneuzenom het daar heen te leiden dat zoo spoedig mo gelijk een verharde weg, geschikt voor wagen-, rijtuig- en autoverkeer tusschen Oost lijk en Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen over Neder- landsch grondgebied worde aange legd. Naar aanleiding van dit verzoek, dat gedaan is uit naam van den raad van Terneuzen en gesteund door verschillende andere raden der be langhebbende gemeenten, wijzen Ged Staten er op hoe reeds in 1863 een plan was gemaakt, dat niet doorging omdat de aanleg van spoorwegen in het vooruitzicht werd gesteld en dat in 1909 een zelfde verzoek werd af gewezen, omdat de Staten met Ged. van meening waren dat de provincie het hare heeft gedaan, door een renteloos voorschot te verleenen voor de thans in wording zijnde tramlijnen Waar de eer.ige oplossing zou zijn het aanleggen van een weg door de provincie zelf met subsidie van het rijk, en er op steun van anderen niet valt te rekenen, gezien de hooge kosten van een weg van keien met rijwielpad (f 224.600) of van een steenslagweg (f 126.600) welke laatste weg de hoofdingenieur afiaadt, en met het oog op de tijdsomstandig heden, adviseeren Ged, Staten tot afwijzing van het verzoek. Ook wijzen zij er nog op dat indien gewacht wordt tot dat eene der in het zui delijk deel van den Brakman ontwor pen bedijkingen uitgevoerd zijn het geen wellicht niet te langen tijd zal duren, met minder kosten een ver bindingsweg zal zijn te maken. Tot het verleenen van een rente loos voorschot van ten hoogste f 2327 voor verbetering van den Schoorsche Zouteweg aan de gemeente Schore, nu deze gemeente zich bereid heeft verklaard den weg te verbeteren zoo als door Ged. Staten is aangegeven. Tot het verlengen van den termijn van het in exploitaite brengen van de lijnen van de Zeeuwsch Vlaamsche tramwegmaatschappij van 1 Juli 1915 tot 1 Juli 1917. Tot toekenning van een subsidie van f 1G00 voor 1915 aan de Pro vinciale vereeniging tot bestrijding der tuberculose en van f 100 voor door het rijk gesubsidieerde proef velden en ten slotte tot wijziging der provinciale begrootingen voor 1914 en 1915. van uw van uw bed." „ik heb mijn bed te dikwijls ge mist, om er iets om te geven. Ziet u, ik heb u gered en ik ben de mees ter en ik zeg, dat u zult blijven, tot de dooi gekomen en de heide be gaanbaar is." "Hij zag, dat zij er haar wil op ge zet had, te gaan en hij wilde haar heer en meester zijn. De man was in hem wakker gewordenhij gehoor zaamde de wet van overheersching, die zijn voorvaderen in de dagen van weleer ook gehoorzaamd hadden. Deze vrouw had hij gered en hij was haar meester, en zij zou blijven op zijn verzoek, gaan, als hij het wensch- te, eten en drinken volgens zijn wil. Hoe kort ook de drift van Griff was, zij zag zijn wensch, om te heerschen en kwam er tegen op. Atsof zij haar wil wilde doordrijven, richtte zij zich half op van het bed, streed een oo- genblik met haar zwakheid, en viel toen in de kussens terug. „Daar nu, daar nu I" zei Griff, alsof hij tot een kind sprak. „Ik was wel wat .barsch tegen u, maar ik weet, wat voor uw bestwil is. Zie eens, wat ik voor u heb meegebracht voor uw (Utt het Gemeenteverslag.) Medische politie. De toestand van de openbare we gen, wateren, goten en urinoirs was bevredigend, terwijl de reiniging hiervan geregeld plaats had. Voor den behoorlijken afvoer van het water door de goten en riolen werd zorg gedragen en de bestaande politieverordening, met betrekking tot het schoonhouden van straten nauw keurig gehandhaafd. Aan het verslag van den inspecteur van den arbeid in dit district ont- leenen wij het volgende betreffende de fabriekswoningen der Koninklijke Maatschappij „de Schelde" alhier. Deze woningen ten getale van 293 zijn alle gelegen in de onmiddellijke nabijheid der fabriek, voor wier per soneel zij in de eerste plaats be stemd zijn. E)e beschikbaarstelling daarvan ge schiedt zoowel uit philanthropische overwegingen als in het direct belang der onderneming, omdat in Vlissingen geen voldoend aantal geschikte wo ningen verkrijgbaar is. Bij ontslag moet de werkman huurder de woning zoo spoedig mo gelijk verlaten. Wordt dit ontslag ge geven wegens slapte in de werk zaamheden, en is daarbij toegezegd dat bij vermeerdering van werk deze persoon weer in dienst zal worden genomen, dan wordt meermalen toe gestaan dat hij de woning mag blijven betrekken. De achterstallige huur wordt dan na zijne weder in diensf- treding in kleine wekelijksche termij nen van zijn loon ingehouden. Bij overlijden van den huurder is de huur van rechtswege geëindigd met het einde der week volgende op die, waarin het overlijden plaats had. Indien de weduwe er niet in slaagt om spoedig eene andere woning te vinden, dan wordt haar daartoe eenige weken tijd gegeven, mits de huur door haar op tijd wordt betaald. Voor verlichting en ventilatie is voldoende gezorgd. De huurder is verplicht gebroken glasruiten voor eigen rekening te doen herstellen en alle reparatiën fe doen verrichten, die volgens de bepalingen van het burgerlijk wetboek ten laste van de huurders komen. De verhuur der moet storm- en hagelschade herstellen. De huurprijs wordt door de maat schappij des Zaterdags van het week loon van den huurder afgehouden, behalve op de Zaterdagen na Paschen, Hemelvaarts-dag en Kerstdag. In de huurprijs is begrepen a. hoofdelijke omslag der gemeente avondmaaltijd", zei hij, de haas van de tafel oplichtend, om hem te iaten zien. Zij glimlachte, nu weer rustig en tevreden. „Ik zou er niet van kunnen eten nu nog niet van kunnen eten nu nog niet in eik geval. En toch sprak ik er zoo dapper over, om heen te gaan, alsof ik even sterk en ge zond was als ais u," zei zij, met een benijdenden blik naar zijn gezond voorkomen. „U behoeft nog niet heen te gaan. Eén dak is zeker wel genoeg, om om ons beiden te beschermen." „Wat moet ik doen ging zij kla gend voort, niet lettende op wat hij zei. „Ik kan u niet tot last zijn en toch, ik ben zoo zwak en, o, het is zoo koud daarbuiten Instinctmatig huiverde zij, en keek naar het raam, alsof het pas doorstane gevaar haar weer bedreigde. „Zie", begon Griff weer, „ik heb hier jaren gewoond, zonder iemand te hebben, om mee te spreken, be halve de oude Trash. Zal het mij kwaad doen, denkt u, wat gezelschap te hebben?* (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1