:rkett. ilsf. IT. BBINQEN Ot lil i Is Irc®. ten. ISTBODE VRIJDAG 13 NOVEMBER HederSasid en de Oorlog. 5UW. idange, ÊDANTEN. Hieuwe Qogsl.] ZANDEE. INVRAGEN STiODE SJE p.G. sfbode 1914= llifgan: tinna f. Hl DE VE1SE Ir, Klein! Hukt SI, Vlissingnn. lelshn Inleic. II Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON BINNENLAND van (of in postz.) n in Nederland BEVELEN, ïr pond. t 0.25, iedere Zonder rabat, atsen wordt twee. een jong gezin, een •ken. Zich te ver- Vrijdag en Zater- ur bij Mejuffrouw utkade 14 ocieteit „UNITAS" at r.o. 2. net lis). Bellamypark9 lette aar. Te bevragen he Courant". er.) 56 6.29 9.30 11.01 27 6.21 9.22 10.53 20 613 9.12 L2 S.05 9.05 05 5.57 8 58 57 5.49 8.50 10.33 18 5.40 8 40 38 5.30 8 30 53 5.24 8 25 10.20 24 5.14 8.16 18 5.07 8.10 07 4.54 7.58 59 4.45 7.49 9.53 50 4.35 (39 41 1.25 7.29 9.36 3.39 4.35 8.50 35 2.50 4.38 8.18 zelinge, Kruininge"'^ in niet met z( jkerbe'' sa ^io. 268 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Deabonnés, in 't bezit eener ft ffcflffcgulden bij levens- pj gulden bij dood Aflflgulden bij verlies A f* A gulden bij verlies .fl ft gffc gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M111 B11 lange ongeschikt- 1g door «1811 van een hand, §P%BI van' B1IIB vaneen M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken een ongeluk wW voet of oog iUv een duim 1UU wijsvinger anderen vinger. Ooze ultkeerlngen werden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ot tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Heil. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam De aanval op hef Kamerlid Duymaer van Twist. De heer Duymaer van Twist heeft naar aanleiding van den uitval van den gep. luitenant-generaal W. G. F. Snijders in de .Nieuwe Ct." het vol gende antwoord geplaatst: De heer W. G. F. Snijders, luite nant-generaal b. d., heeft de vrijheid genomen een hoeveelheid hatelijkhe den aan mijn adres in uw blad te schrijven. Daarin heeft die opperofficier ge toond nog steeds de oude te zijn en niets te hebben geleerd. In zijn militaire carrière heeft zijn ruw en onoordeelkundig optreden aan velen in het leger heel wat leed veroorzaakt. Onze onvergetelijke kameraad Thomson, die de harde hand van den generaal duchtig ge voeld heeft, heeft de edele karakter eigenschappen van den heer Snijders goed leeren onderscheiden. Maar ook de oud-minister Colijn is niet vrij gebleven van de vriende lijkheden van den oud-inspecteur der infanterie. In het nummer van 13 Dec. 1911 van de „Nieuwe Courant" kon men van de hand van den heer W. G. F. Snijders, gep. luitenant- generaal, een artikel aantreffen, waar in een vocabulaire van allerlei grof heden was fe vinden, welke die opperofficier zich destijds legen den loenmaligen minister van oorlog durfde veroorloven. Terecht heeft de heer Colijn den generaal in het openbaar een flinke afstraffing toegediend. Helaas zonder ander resultaat dan dat de verhouding nog vererergde. Tot soortgelijke verergering zou ik door een tegenschrift mijnerzijds niet gaarne aanleiding geven. Ik doe er daarom het zwijgen toe, te meer, waar ook nu weer blijkt op wat lichtvaar dige en verdachtmakende wijze de generaal gewoon is zijn meening uit te spreken. De heer W. G. F. Snij ders blijkt noch den inhoud, noch de bedoeling van mijne vraag aan den minister van oorlog begrepen te heb ben, noch op de hoogte te zijn van hetgeen ten aanzien van mijne be schikbaarstelling bij het begin der mobilisatie heeft plaats gehad. De .Standaard" noemt den uitval van luitenant-generaal Snijders een uiting van militairisme en vraagt is het wei ooit voorgekomen, dat een militair van hoogen rang aldus allen eerbied voor de Staten-Ge ïeraal te grabbel wierp? Onwillekeurig rijst zelfs de vraag, of de redactie van de „Nieuwe Cou rant" wel op goeden voet met de eischen van het constitutioneele leven door S. H. 31) 0(Nadruk verboden. Ephraïm's houding werd minder stijf; hij dacht diep na. Bovendien, Griff had den naam een „toovenaar" te zijn en dat gaf voor de bijgeloovige heidebewoners een extra beteekenis aan zijn woorden. „Dat is verstandig gesproken", mompelde de weduwnaar. „Ja, dat is verstandige taal. En als het weer eens omslaat en zachter wordt, zal het lijk misschien ook niet goed blijven. En het zou een leelijk ding zijn voor mijn arme vrouw, om op het naastbijzijn- de kerkhof begraven te moeten wor den, omdat we onze maatregelen niet goed genomen hebben." „Laat de begrafenis morgen zijn", peitte Griff. „Goed", zei Ephraïm na een oogen- blik van stilte. „En nu wilt u zeker ook wel mee naar boven gaan en bleef, toen ze zulk een militaire hak zetterij tegen een lid der Staten-Ge neraal zelfs zonder een enkel woord van critiek opnam. In de Vereenigde Staten, en zelfs in Engeland, ware zoo iets ondenk baar geweest. Rusland was er het land voor. Op dit schrijven van den heer Duymaer van Twist heeft generaal Snijders in de „Nieuwe Crf." weder het volgende antwoord geplaatst De heer Duymaer van Twist weet, blijkens zijn antwoord in uw Avond blad van heden, op mijn vorige in gezonden stuk niets anders te debi- teeren, dan eenige lasterlijke ver dachtmakingen tegen mijn persoon. Dat hij zich daarbij verschuilt achter de namen van een paar mannen, die met de zaak waarover ik schreef, absoluut niets te maken hebben, noem ik laf. Wat er tusschen die twee personen en mij is voorgevallen, is thans niet aan de orde. Ik zal er hier alleen van zeggen, dat ik de waarheid van des heeren D. v. T.'s uitingen ten stel ligste wraak. Het onderwerp voor mijn vorige stuk? .De heer'D. v. T. decieteerf, dat ik nóch den inhoud, nóch de bedoeling van zijn vraag aan den minister van oorlog heb begrepen. Wel, wel, wie zou het achter den heer D. v. T. gezocht hebben, dat hij in zoo'n duidelijke vraag, zoo'n diepzinnige, voor een gewoon mensch onbegrijpelijke bedoeling zou weten te leggen? En dat zelfs „deinhoud" een „puzzle" zou zijn. Ik constateer dat de heer Duymaer van Twitst ook hier wegkruipi, en wel achter een nietszeggende alge meenheid. Ten slotte ben ik ook niet op de hoogte van hetgeen heeft plaats ge had ten aanzien van 's heeren D. v. T.'s beschikbaarstelling bij het begin der mobilisatie. Nu, M. d. R., ik heb niet beweerd dat ik daarvan op de hoogte ben ik heb zelfs geen moeite gedaan om er achter te komen. Maar het resul taat van al dat „voorgevallene" is mij met volle zekerheid bekend. Het is niets landers, dan dat de kapitein Duymaer van Twist, in plaats van in ons sedert 3'/s maand gemobiliseerde leger, zijn sabel te trekken aan het hoofd van een compagnie op oorlogs voet, thans, in dezen hoogsternstigen tijd, als van oudsher, politieken handiangersdienst verricht, tegen een regeering, die hoog verheven is boven zijn armzalig gedoe.Daardoor wekt hij, bij mij en bij zeer veel anderen, een gevoel van afkeer, ja van walging. Het „Vad." merkt naar aanleiding van het laatste stuk van generaal Snijders het volgende op: Het blijkt uit dit stuk, dat de gep. haar zien Zij is een mooie doode." Van'zijn jeugJ af had Griff een af keer gehad, om dooden te zien toch zou een weigering den man gegriefd hebben en hij volgde Ephraïm op de smalle trap. Trash, die er altijd dol op was, in en uit te gaan, waar zijn baas ook heenging, toonde nu niet den minsten wensch, hem te volgen, maar zat op den drempel met treurige doffe oogen en bevend lichaam. De vrouw lag op het bed, geheel gekleed in sneeuwwit linnen, met vrede op het gladde gelaat zonder rimpels. De dopde zag er zoo tevre den uit; en haar man was ook vol daan, want hij wist, dat zij er op haar best uitzag dat zij er even gerust en zeker van geluk uitzag als toen zij haar hand in de zijne had gelegd en beloofd had, zijn vrouw te worden. Toen gingen zij zacht de trap weer af naar beneden en Ephraïm wees naar den hond, die nog altijd boven op den drempel zat. „Zij weten het, geloof ik", zei hij kalm. „Zie, hoe hij trilt, alsof een kouder wind dan Oost of Noord hem door merg en been gaat. Nu, goeden luit.-generaal Snijders nog kans zag, zijn aan alle opvoeding gesp;enden toon van zijn eerste stuk nog iets grover te doen klinken. Wij leggen den nadruk op het woord „gepensionneerd", omdat wij tot onze groote verbazing ontwaard hebben, dat de massa in de verbeel ding verkeert dat de opperbevelhebber van iand- en zeemacht, aan het woord is, wai door de gelijkluidendheid van den naam te verklaren is, maar wei nig aangenaam voor zoo hoogstaand man. Aan de „N. Ct.," die het schrijven van den heer Duymaer van Twist zonder eenig commentaar opnam, komt de twijfelachtige eer toe, aan het wekken van dit misverstand te hebben meegeholpen. Onze collega heeft zich zeker verbeeld, dat ieder Nederlander de voorletters van den opperbevelhebber kende en de be teekenis van de bijvoeging h. d. be greep. Dit is waarlijk al te naïef. Een oorlog-handelstrust. Naar het „Hbl." verneemt zal eerst daags een Nederlandsche trust ge vormd worden wier doel zal zijn, ten behoeve van Nederlandsche kooplie den of Nederlandsche vennootschap pen, bemiddeling te verleenen tot het verkregen eener ongehinderde ver scheping naar Nederland van artikelen welke door oorlogvoerende mogend heden absoluut of conditioneel tot contrabande zijn verklaard. Zelfs indien een dergelijke verkla ring nog niet heeft plaats gehad, maar men zich nochtans wil vrijwaren tegen de mogelijke stoornis die een derge lijke, plotseling af ie kondigen, ver klaring zou medebrengen, zal de tus- schenkomst van het nieuwe lichaam kunnen gevraagd worden. De bedoeling is deze trust te vor men door de groote Nederlandsche stoomvaartmaatschappijen en handels vennootschappen. De bestaande com missie voor den Nederlandschen han del zal eveneens deei uitmaken van de combinatie. Heiligt in het voornemen als da- gelijksch bestuur een raad van beheer te verkiezen, die alle aanvragen om bemiddeling voor verscheping zal behandelen. Het spreekt van zelf, dat deze raad, alvorenseen goedgunstige beschikking te nemen op de voorkomende aan vragen, in ieder opzicht overtuigd moet zijn, dat de verscheepte goede ren inderdaad in Nederland zullen blijven. Zij zal desnoods, om de ze kerheid te erlangen, voor ieder geval andere eischen kunnen stellen. Trou wens, zonder die absolute garantie, zal het onmogelijk zijn verzekerd te blijven van de medewerking der oor logvoerende mogendheden die nu reeds, althans in beginsel, is toege zegd. avond, en ik dank u voor uw vrien delijkheid." „Je bent bij het aanbreken van den dag niet op den weg bij ons geko men", z'ei Gabriël, toen bij Griff nog een eindje vergezelde. „Je waart zeker nog te slaperig na het zware werk dat je gedaan hadt „Dat was het niet.lk heb gisteravond, toen ik naar huis terugkeerde, op de heide een vrouw gevonden en. een dood kindik dacht, dat zij sterven zou en ik ben bij haar gebleven, tot Hester Royd vanmorgen met het brood kwam." Gabriël bleef vol verbazing staan. „En zij is daar in die ruwe hut van je „Ja, en daar zal ze ook voorloopig blijven, ik vrees, dat zij niet in staat zal zijn, te vertrekken, voor de sneeuw weg is. „Wel, je bent weer naar ons te ruggekomen, Griff, en twee daden van naastenliefde lagen voor je ge reed twee op denzelfden dag. Het is een teeken, jongen, het is een teeken." „Ik heb vele teekens gezien, Gabriël, sinds ik geleerd heb, de heide te Het kapitaal van de nieuwe trust zal bedragen 1 Va 2.millioen gulden. Spionnage. Naar de „Nieuwe Ct." verneemt is de directeur der gasfabriek te Oude Tonge, op Flakkee, een Duitscher van geboorte, op verdenking van spion nage, in hechtenis genomen. Nader verneemt de „Tel." hierom trent het volgende Eenige jaren geleden werd op Flak kee een gascentrale gebouwd door een Duitsche maatschappij en als directeur aangesteld een zekere T., een Duitscher van geboorte. Deze T. b'eek een zeer bereisd man te zijn, aangenaam in den omgang, met dit gevolg, dat hij weldra een popu laire figuur in deze streek werd en zich engageerde met een dochter van den meest welgestelden boer. Bij het uitbreken van den oorlog vertrok T., die zijn dienstplicht te vervullen had, naar Duitschland, doch keerde tot ieders verwondering na enkele dagen terug. Hij begon zich thans in het bij zonder met de kustwacht te bemoeien, sprak veel met de schippers en maakte meermalen tochijes op de rivieren. Dit wekte argwaan en een onderzoek bracht uit, dat T. in cor respondentie stond met den Duitschen consul ie Rotterdam en zijn brieven aan dezen ambtenaar naar Hellevoet- sluis deed brengen, waar zij gepost werden. Bij een huiszoeking schijnt men bij T. compromitteerende stuk ken gevonden te hebben, wat ten slotte tot zijn arrestatie leidde. Een onderzoek door den militairen commandant te Fiakkee in de gas fabriek te Oude Tonge ingesteld, bracht aan het licht, dat zich tusschen de gashouders een betonnen vloer bevond. Uitgemaaki Ts nog niet of deze vloer voor de fabriek te ge bruiken was. In ieder geval werd geconstateerd, dat een kanon, daar opgesteld, het fort Ooltgensplaat en den waterweg naar Antwerpen kan bestrijken. Tdie bekend moet hebben, be vindt zich te Rotterdam in voorloo- pige hechtenis. Een waar woord. De „Times" had 29 October een hoofdartikel over„Gastvrij Nederland" en ontving naar aanleiding daarvan het volgende briefje van een Neder lander „De Brltsche pers is eenstemmig in haar lof over de Nederlandsche regeering in deze moeilijke tijden en vol waardeering voor hetgeen ons volk voor de Belgen doet. In vele uwer bladen lezen wij het hoofdje „Wat doen wij om Nederland te hel pen Gij behoort ons te helpen om bestrijden", zei de ander ernstig. „En het kind Het ligt ginds on begraven „Ik heb het gisteravond begraven, op de heide, vlak bij mijn ontgonnen land." „Je hebt het begravenherhaalde de predikant ontsteld. „Je hebt het beroofd van de Christelijke begrafenis, waarop het recht had Griff kon het afgrijzen in zijn toon niet begrijpen. Nooit een man, die veel om uiterlijkheden gegeven had, was zijn leven er naar geweest, om zijn onverschilligheid voor dergelijke zaken te vermeerderen, en het scheen hem beter toe, op de open heide te liggen, met de geurige zoden boven zich dan te slapen op een kerkhof, gemaakt door menschenhanden. „De sterren zagen neer op de be grafenis", zei hij, „en zij waren zeker liefderijker rouwdragers dan het kind ooit hebben kon. Ja, de diepe hemel en de sterren en de volle, heldere maan zagen op ons neer en zeiden gebeden op, waarvan jij en ik niets weten." De predikant schudde 't hoofd. „Je waart altijd vol van zulke heidensche dezen last minder drukkend te maken. Wij vragen geenerlei gunst. Wij vragen enkel wat billijk is. Wij wenschen voor gereed geld en zelfs tegen hoo gen prijs onze levensmiddelen te koo- pen, onder eiken gewenschten waar borg dat het voor binnenlandsch ge bruik geschiedt en zij Nederland niet meer uitgaan. Dat gij van uw macht hebbenden gedaan krijgt, dat zij, on der voldoenden waarborg, daartoe verlof geven dat is het wat gij kunt doen voor Nederland, voor „Gast vrij Nederland". VicerPresident van den Raad van State. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Dec. a.s. benoemd tot vici-presi- dent van den Raad van State mr. dr. W. F. van Leeuwen, met toekenning van gelijktijdig eervol onislag als Commissaris der Koningin in Noord- Holland. De oorlogsleening. Naar het Persbureau Vaz Dias ver neemt, is doer den minister van fi nanciën een geheime nota aan de leden van de Tweede Kamer gezon den, waarin zijn plannen ter bestrij ding van de oorlogslasten zijn toege- licht. Tucht-Unie. De Tuchtunie heeft een drietal requesten verzonden. In het uitvoeri ge eerste request aan de Tweede Kamer verzoekt men, verwijzend naar het Engelsche strafrecht, een zooda nige wijziging in het desbetreffende wetsontwerp aan te brengen, dat een vlugge, eenvoudige berechting van kleine zaken, snelle oplegging en spoedige tenuitvoerlegging van straf voor overtredingen wordt bereikt. Het tweede en derde request richt zich tot de gemeenteraden, in het tweede vraagt de Tuchtunie mede werking van de gemeenteraden, om te bewerken, dat onderwijzers den kinderen wijzen op de belangen van eene gastvrije, vriendelijke houding jegens de vreemdelingen. In het derde verzoekt men de beoefening van sport en gymnastiek in de ge meenten ie willen bevorderen. Pensioenwet gemeente ambtenaren. Bij het Tweede Kamer afdeelings- onderzoek werd in het algemeen geen bezwaar ingebracht tegen het voorstel tot openstelling voor gemeenteambte naren van de gelegenheid, om zich alsnog aan de werking van de Pen sioenwet voor de gemeenteambtena ren 1913 en van de Weduwenwet voor de gemeente ambtenaren 1913 te onttrekken. Men achtte echter ge- wenscht een aanvulling ook de voor denkbeelden, jongen", mompelde hij. „Wat kan het kind zijn gemis aan een christelijke begrafenis vergoeden?" Gabriël wandelde zwijgend inet Griff voort. Zijn plan was geweest, Griff slechts een klein eindje weg te brengen maar hij sprak er nu niet van, terug te keeren. EnLomaxwist, dat hij meeging, om te doen, wat hij kon boven dat pas gedolven grafje. „Wijs mij het graf," zei hij. Griff bracht hem bij de hoogte en wees naar de spade, die de plaats aanwees. En de predikant ontblootte het hoofd voor den scherpen wind, sprak de begrafenisdienst bij de En gelsche kerk en prevelde toen zacht een gebed. Het scheen Griff een som ber tooneel de eindelooze witheid van het land, de kleine hoogte, er. de robuste gestalte van den predikant. Toen de plechtigheid was afge- loopen, keerden zij om en Griff wilde, dat zijn vriend meeging en zijn een- voudigen avondmaaltijd met hem deeldemaar Hirst herinnerde zich, dat hij dien avond nog menigen plicht te vervullen had en wilde zich niet langer ophouden. (Wordt vervolgd.) A

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1