GEMENGD NIEUWS' LAATSTE BERICHTEN GEMEENTEBESTUUR Staatsloterij. ADVERTENTIËN it door de Rus- Het werd hun res van Berlijn dien een van jsche havenste- Sedert begin door de Rus- |rijen zijn opge- tegen een be- |n tot troepen- Ichermen. :sting Kars ligt in de grenzen |n het gebergte Het verspert ;pas en bedui den Russisch- 1828/29 werd jschen generaal En evenzeer door generaal zich maanden- irmachtige Rus dapper verde- beleg en ver- iaa!s in 1877, lotte bestormd, jden de Russen jwerk aan, dat [n bestaat. Het ïeiikoff, Roop, ireff. Kars heeft weerstan^svei- ;en gedeeltelijk (ouwen zijn. grootere plaats 'an, waar even verkeerswegen lad is onbeves- pegere tijden een ;t 65 K. M. ten Lrrarat-gebergte iers, is de zetel bisschop. De in Russisch en ze op het con- nd werd toege- 'an hetgouver- [n landschappen de Turksche, :he grens. Naar |e heeft het ter- 'erval en vormt [d, dat door het !t in beslag ge in de Turksch- t door het berg- ie streek en de •iingswegen zeer Voor operaties f de streek zich zich wel voor- Inere gevechten en ontwikkelen, wezenlijke be- |ich de inwoners actie. I onder Cronjé, d, hebben voe- rebellen van de is een zoon van cht meldt, dat Volksraad, in iivember met een nando Winburg iet de opdracht nando's in de len. Er was ge- de Wet zich in Jiet tweeduizend viel Cronjé aan Zandrivier, bij Et resultaat dat |en, van wie elf nam. Tien re- bnjé verloor drie In. ichter zond ver- slaagden de ge- den en Cronjé's -en. ét, Daniël, sneu- sterkingen naar gezonden. Oceaan. ■jlwinning van de Trruisers„Gnei- „Dresden" en Britsch eskader, liet eiland Santa iensche wateren, de vereenigde he strijdmachten ugtau en daar- Duitsche kolo- fimatum van Ja- wolgde oorlogs in Duitschland en van overzee, jop de kolonies Oost en West [roepen beoosten Nieuw-Guinea, ke eilanden van e tot die „verlo- ïie Kiautsjau op lust, waaraan het zooveel ge lege"1 iavenwerken, de /en Tsintau door de rijke Chineesche provincie Sjan- toeng, zoodat in korten tijd van dit stukje voorheen Chineesch gebied, een bloeiende kolonie was gemaakt. En gelijk nu gebleken is, was dit Duitsch bezit krachtig versterkt, waartoe de gesteldheid van het terrein de mogelijkheid verschafte. De gou verneur van Kiautsjau seinde zijn Keizer dat de kolonie zich zou we ten te verdedigen en hij heeft woord gehouden. Den 2en September ver schenen de Japanners voor de kust, terwijl landingstroepen Noordelijker voet aan wal zetten. Deze troepen gingen den 30en October tot den algemeenen aanval op Tsingtau over en 7 November volgde de overgave van de haven plaats waarmede de beslissing voor geheel de kolonie viel. Niet dan ten koste van een 1100 man aan dooden en gewonden, volgens een officieele mededeeling van Japansche zijde, kon ae vijand de door een geringe Duit- sche troepenmacht hardnekkig ver dedigde positie bij Tsingiau meester worden. Bovendien verloor Japan ter zee een kruiser en eenig klein materiaal met een deel der beman ningen. De omstandigheden leider, er toe weer eens de vraag te stellen, wat nu de houding van Japan zal zijn. De bescheiden rol in het begin van den oorlog aanvaard, heeft het al lang laten varen. De Marshall-eilanden en de Carolinen werden nog militair bezet en later is men overgegaan over d e eilandengroepen een gou verneur aan te stellen, hetgeen kan wijzen op een meer bestendig bezet. Dan ook schijnt een Japansch es kader geheel in de Chileensche wa teren gesignaleerd, althans zouden de Duitsche kruisers, na den zeeslag bij Santa Maria, spoedig dit gebied hebben verlaten op een bericht var. de komst van een krachtiger Japansch smaldeel. De nederlaag der Britsche vloot hier toegebracht, de enorme schade door de handelsvloten der verbondenen in de Oostersche wate ren reeds geleden, vooral door het optreden in den Indischen Oceaan van den Duitschen kruiser Emden, boden Japan een te mooie gelegen heid zijn eskaders vrij te laten op treden, al mag worden verwacht dat deze, om Engeland te ontzien, de wateren van Australië en Nieuw-Zee- land mijden zullen. De anti-Japansche gezindheid van deze deelen van het Britsche wereldrijk is van algemeene bekendheid. japan behoort Kiautsjau aan China terug te geven. Daartoe verbond het zich. Intusschen valt op soortgelijke be loften maar weinig staat te maken en het heeft er veel van dat ook in dit geval tusschen beloven en doen een diepe klove ligt. De Japansche ministerSoezoeki moet gezegd hebben, dat over Kiautsjau na den oorlog met China zal onder handeld" worden. Wij zullen moeten afwachten, wat dit te beteekenen heeft. Dat het voor goed vaststellen van de positie van Kiautsjau wordt uitgesteld tot na den oorlog, is op zich zelf redelijk. Maar dat die verklaring van Japansche zijde tegelijk verschijnt met een bericht als zou de verhouding tusschen China tn Rusland al meer en meer gespan nen raken, geeft te denken. In elk geval wordt het in het verre Oosten een goede tijd om in troebel water te visschen en in het algemeen een tijd van spanning niet minder dan wij hier thans beleven. Onzekerheid bijna overal op de wereld. De Duitschers in België en Frankrijk, Het officieeleFransche communiqué van gisterenmiddag drie uur luidt Gisteren had tusschen de zee en Armentières een verbitterende strijd plaats, daar aan beide kanten tot het offensief werd overgegaan. Den alge meenen toestand aan het einde van den dag samenvattend, kan geconsta teerd worden, dat een krachtige Duitschen aanval ten Zuiden van Yperen werd afgeslagen en dat de Franschen tusschen Yperen en Ar mentières aanmerkelijke vorderingen maakten. Uit het groote Duitsche hoofdkwar tier wordt door het opperste legerbe stuur d.d. 10 November voormiddags medegedeeld Onze aanvallen bij Yperen hebben ook gisteren langzaam vorderingen gemaakt. Meer dan 500 Franschen, kleurlingen en Engelschen zijn ge- vangengenomen en verscheidene mi- trailleurs buitgemaakt. Ook in meer Zuidelijke richting wonnen onze troepen terrein. Hevige tegenaanvallen der Engel schen werden afgeslagen. 'n het Argonnerwoud maakten wij goede vorderingen en werden de vij andelijke aanvallen gemakkelijk afge slagen. Nieuwe Duitsche troepen in België. Gisterenmorgen zijn fe Bourg Leo pold meer dan 20.000 Duitschers aangekomen uit Westelijke richting. Vijf onderofficieren gingen met twee boeren rond om koeien en varkens op te koopen, die zij ver beneden den prijs gedeeltelijk in geld, gedeel telijk in bons betaalden. Te Turnhout zijn Maandagavond zes zwaar gewonde officieren binnen gebracht. Te Hasselt kwamen drie treinen aan met kanonnen en paar den die nog hedennacht naar het Zuid-Oosien werden getransporteerd. De doortocht over de Noord Bra- banfsche grenzen bij Reuse 1 is vol komen onmogelijk. Wel is het mo gelijk bij Neerpelt en Budel over de grens fe komen. De Duitschers hebben verscheidene bruggen langs de wegen, die naar Zeeuwsch-Vlaand. leiden, doen sprin gen. Het springen van de St Laureyns was duidelijk hoorbaar. Bij de hoofdbruggen, die gedeelte lijk onbruikbaar zijn gemaakt, zijn wachten geplaatst. Oostenrijkers en Serviërs Van het Zuidelijk oorlogstooneel wordt van Oostenrijksche zijde offici eel gemeld De verbitterde gevechten aan de linie aan den voet van de bergen Sabac-Ljesnica werden ook gisteren tot in den nacht voortgezet. Hierbij werden enkele sterk verschanste po sities van den vijand bestormd. Ten Zuiden van de Cer Planina drongen onze troepen overwinnend door, den vorigen dag bereikten zij het gebied ten Oosten van Losnica (aan de Drina), Krupanje (ten Zuiden van Losnica) en Ljubovya (al deze plaat sen zijn gelegen aan de grens van Bos nië en Servië). Ook hier kwam het tot hardnekkige gevechten met de achterhoede van den vijand, die in korten tijd terug geworpen werd. Onder de talrijke gevangenen bevindt zich ook overste Radakovic, en onder het buitgemaakte geschut werden moderne zware ka nonnen gevonden. Een nieuwe vijand voor Duitschland. Den 4en November is officieel de Russische winter begonnen mei het sluiten van de scheepvaart op de Newa, maar de sneeuw ligt reeds over de velden aan de Westelijke grens en in Polen zijn de nachtvor sten reeds eenigen tijd zeer streng. De Russische correspondent van de „Daily Chronicle" noemt deze bittere koude een nieuwen vijand voor Duitschland en doet een treffend verhaal van de moeilijkheden en ont beringen, welke de winter voor de Duitschers en Oostenrijkers aan de Russische grens zal brengen. in Oost Pruisen, zoo schrijft hij, is bijna iangs de heele gevechtslinie een vooruitgang van de Russen ie bespeuren. De Duitsche verliezen in dit gebied, welke reeds dadelijk zeer zwaar bleken te zijn, zijn nog veel grooier dan de oorspronkelijke Rus sische schatting aanwees. Een nieuwe vreeselijke toestand is ontstaan door het bevriezen van den grond, waardoor het practisch on mogelijk wordt kuilen te graven voor het enorme aantal dooden in de bosschen, waar kort geleden de over stroomingen de lijken uit de ondiepe graven, in welke ze haastig gelegd waren, hadden te voorschijn ge bracht. De dorpelingen vertellen van de ongekende hoeveelheden wolven en hebben de iegerautoriteiten ge vraagd soldaten uit te zenden om hen te schieten. De Duitschers lijden ontzaglijk van de koude. Uit iedere stad, welke zij bezet hadden, hebben zij wat maar dienen kon voor winterkleeding mee genomen bonten, schaapshuiden en lederen jassen. In Lodi en Shinar- dow, waar groote lakenfabrieken zijn, hebben ze den geheelen voorraad in beslag genomen en lieten de fa brieken dag en nacht werken, om materiaal maar Duitschland te kunnen zenden. Zij slaagden er echter niet in hier van veel uit te voeren, ten gevoige van de vernieling van de spoorbrug gen door de Poolsche burgers, wier werk hier erkend wordt te hebben bijgedragen tot het Russische succes. Herhaaldelijk geven heele detache menten Duitschers zich over, die bijna omgekomen zijn van koude en honger; waar zij maar kunnen ne men zij de kleeren en laarzen van de Russische dooden. Meer- soldaten. De nood der tijden brengt aan En geland misschien nog wel den alge meenen dienstplicht 1 Opmerkelijk is het, zooals met woord en pen in die richting gewerkt wordt. Het is te hopen, schrijft de „Mor ning Post," dat, wanneer het Parle ment samenkomt, de regeering den sluier over de processen en voorbe reidingen zal oplichten, opdat de natie weet, wat in de drie verloopen maan den gedaan werd en nog gedaan moet worden. Nog wenschelijker is het, dat de leiders der natie onomwonden verklaren, dat de ooriog een quaestie van „to be or not to be" voor het Engelsche volk beteekent. Dat is de ware weg, om eiken man onder de wapenen te brengen. Het is niet genoeg dat Engeland den oorlog verklaarde, die oorlogs verklaring is maar een stukje papier, dat door Engeiand's soldaten bekrach tigd moet worden. Wij moeten genoeg soldaten hebben. Het bewijs, dat een millioen voldoende is, werd niet ge leverd. De „Daily Mail" schrijftDe Brit sche regeering moet inzien, dat Duitschland nog over zeer groote reserves beschikt. De beste en zeker ste methode, om het volk .in te lichten is g'rooter openbaarheid van de irontberiebten,opdat het het wanho pig karakter der worsteling begrijpe. In een redevoering te Liverpool zeide lord DerbyDe reden, dat de Duitschers zich zoo goed houden is, dat ze altijd hun verliezen kunnen aanvullen. De Engelschen moeten er van verzekerd kunnen zijn, dat ook hun gelederen aangevuld worden. Ik geloof niet aan een invasie, doch ik geloof, dat de Duitschers een overval willen beproeven. Wanneer Engelsche kruisers in de Straat van Dover in den grond geboord worden en scho ten een halve mijl van de ladingsbrug te Yarmouth neerkomen,dan moet men wel rekening er mee houden, dat het gevaar werkelijk bestaat." Oorlogsvaria. Het „Journal" zegt dat Duitschland geên eendekkers van 't Taube-type meer aanmaakt, doch uitsluitend twee dekkers van het Fratische model. De drie voornaamste bouwers van vlieg tuigen in Duitschland leveren 14 ma chines per week. Sedert het begin van den ooriog heeft Duitschland in de lucht heel wat verliezen geleden. Tot 15 October waren 52 bestuur ders van vliegtuigen gedood of wer den vermist en meer dan 100 vlieg tuigen waren buiten werking gesteld. De Russische soldaten zijn er vast van overtuigd, dat de Duitsche Kei zer bij zijn troepen aan het oostelijk front is en iedere Russische soldaat die in Polen staat, loopt rond mei de gedachte en de hoopvolle verwach ting, den Keizer krijgsgevangen te nemen. Na den terugtocht van de Duitsche troepen zijn hier en daar Duitsche officieren in krijgsgevangen schap geraakt, en als de punten van hun snorren maar even opwaarts ge kruld zijn en zoo zijn er velen denken de Russische soldaten in hun onnoozelheid dadelijk, dat dit de Keizer wel zou kunnen wezen. Twee driemaal per dag zegt de „Daily News" komt er een troepje solda ten met een gevangen genomen Duitsch militair bij hun commandant met de vraag, „of dit 'm is." Een troep beschonkenen heeft zich in den nacht van Zondag op Maandag tusschen Noordwijkerhout en Hillegom schuldig gemaakt aan de grootst mogelijke baldadigheden. Met een bespannen wagen en voor zien van groote wortelen hebben ze rondgereden en bij tal van woningen aan de Hoofdstraat, de Molenstraat, de Wilheiminastraat en de Looster- weg met stukken wortel de ruiten, alsmede eenige lantaarns ingegooid. Bij enkelen werden zelfs er gordijnen er door vernield. Een agent van politie en een nachtwaker gingen er op af om de belhamels te arrestee ren, doch ze moesten voor de over macht bukken. Een der beschonke nen, een soldaat, gaf daarbij den agent een slag met zijn sabel in den hals. Enkelen zijn bekeurd. De bovenbewoners van een huis in de Korte Waterstraat te 's Her togenbosch, waarvan het benedenge deelte bewoond werd door een 66 jarige „morgenwekster" ontdekten Zondagavond dat dikke rookwolkjes komende door het plafond, omhoog stegen. Men ontdekte dat een dikke rook geheel het vertrek vulde. Men vond de bewoonster geheel gekleed dood voor de bedstede liggen, ver moedelijk door den rook gestikt. Spoe dig werd ze overgebracht naar het ziekenhuis, alwaar ook brandwonden aan haar lichaam werden ontdekt. Men vermoedt dat eenig goed door een brandende stoof vuur heeft gevat en aan het smeulen is gegaan. In de papierfabriek „De Eendracht" te Velsen is het deksel van een kook- ketel gesprongen, waardoor twee werklieden zeer ernstig werden ge wond. Beiden werden naar het zieken huis te Haarlem overgebracht. De materieele schade is niet zeer groot. In de woning in de Oosterlaan te Apetdooin speelden dezer dagen twee jongens met een losse patroon van een infanteriegeweer. Zij deden hem door een lucifer ontbranden, met het gevolg, dat beiden ernstige verwon dingen opliepen. Bovendien kreeg de moeder de achteruitvliegende huls in het oog, waarvan de oogappel werd gescheurd en het gezichtsvermogen wellicht verloren zai zijn. Een 18 jarige schippersknecht is te Nes over boord geslagen en verdronken. Een 9 jarig knaapje te 's Hertogen bosch sprong van de treeplank van de tram. Hij viel, met het gevolg dat de zool van hef voetje werd afgereden. Het voetje zal waarschijnlijk geam puteerd worden. Een 68 jarige man te Arnhem die een losgeraakte koe wilds grijpen, werd door het dier omver geloopen en tegen de trottoir band geslagen. De man bleef bewus teloos liggen en is eenige uren later overleden. De „Koningsberg" en „Emden". Omtrent het verlies van de Duit sche kruisers „Koningsberg" en „Emden" deelt de Engelsche admira liteit het volgende mede Nadat de plaats waar de „Konings berg" zich ophield was aangeduid door den aanval op den Pegasus (19 Sept.) heeft de admiraliteit de con centratie van een aantal snelle kruisers gelast in de Oost Afrikaansche wate ren. Deze oorlogsbodems hebben in onderlinge samenwerking de zee ge durende langen tijd nauwgezet afge zocht. Op den 30an Oct. werd de „Koningsberg" door Z. M.'s „Cha tham" ontdekt. Hij lag toen ongeveer 9 mijlen van de monding op de rivier Rufiji tegenover Mafle-eiland (Duitsch Oost Afrika). Wegens zijn grooteren diepgang kon de „Chatham" de „Koningsberg" niet bereiken. Waarschijnlijk zit de Duitsche kruiser, behalve bij hoog water, aan den grond. Een deel der bemanning van de „Kö- ningsberg" is aan land gezet en ligt op den oever der rivier verschanst. Zoowel deze verschansingen als de kruiser zelf zijn door de „Chatham", beschoten,maar wegens de weelderige paimbosschen is het niet mogelijk vast te stellen, welke schade door de be schieting is aangericht. Tijdens de operaties om de „Kö- nigsberg" te vermeesteren of te ver nietigen zijn afdoende stappen ge nomen om den kruiser in de rivier op te sluiten, door het doen zinken van een kolenschip in de eenige be vaarbare geul. Daar de kruiser nu gevangen is en niet meer in staat eenige schade te doen, zijn de snelle schepen die hem hadden gezocht, vrijgekomen voor anderen dienst. Een andere gecombineerde operatie is sedert eenigen tijd door snelle kruisers tegen de „Emden" gevoerd. Daarbij zijn de Engelsche kruisers geholpen door Fransche, Russische en Japansche oorlogsschepen en door de Australische kruisers „Melbourne" en „Sydney." Gistermorgen werd be richt ontvangen dat de „Emden" bij de Cokos eilanden was aangekomen en op het eiland Keeling een gewa pende afdeeling had ontscheept om het draadloos telegrafische station te vernielen en den telegraafkabel te kappen. Daar werd de „Emden" door de „Sydney" verrast en tot een gevecht genoopt, in den hevigen strijd, die volgde, heeft de „Sydney" drie dooden en dertien gewonden gekregen. De „Emden" werd op het strand gedre ven en is verbrand. De verliezen aan menschenlevens op de „Emden" moeten zeer groot zijn. Aan de over levenden is alle mogelijke hulp ge boden. Met uitzondering van het Duitsche smaldeel, dat uit de Chileensche kust opereert, zijn de geheele Indische Oceaan en Stille Zuidzee nu van vij andelijke oorlogsschepen gezuiverd. Een Duitsch oordeel over den militairen toestand in het Westen. De „Lokal Anzeiger" van 9 Novem ber schrijft hel volgendeHet com muniqué van het hoofdkwartier on derscheidde zich den 8sten November door kortheid, maar bevatte behalve het bericht van onze voortgezette aan vallen op den rechtervleugel de ge wichtige mededeeling van de bezetting van een hoogte ten westen van Verdun in het Argonne-woud, waarom weken lang gestreden is. Het was begrijpelijk, dat de vorderingen, die bijna dagelijks gemaakt werden, hoofdzakelijk ten doel hadden Verdun te isoleeren of van het gros van het vijandelijk ieger af te snijden. Het gelukken van een dergelijke poging was echter afhan kelijk van een langdurig en bioedig werk onzer troepen, die in de rots achtige en boschrijke streken iederen stap voortwaarfs met hun bloed moes ten betalen. De verovering van Vienne de Chateau was inderdaad een ge wichtige factor in ons streven, om Verdun aan de Westzijde af te snijden. Slechts op 35 K.M. afstand van Verdun in Westelijke richting ligt het op een bergrug en vormt daardoor als het ware een afsluitgrendel tus schen Verdun en den daarbij aan- sluitenden Frarschen rechtervleugel van de gevechtslinie Verdun-Noordzee Desniettemin zou het voorbarig zijn in de verovering van Vienne de Cha teau onzerzijds een doorbraak van het Fransche leger bij Verdun te zien. Op denzelfden bergrug zijn nog veel plaatsen te nemen, als Florent les isleltes e.a., en dan moeien de steile Westelijke Maasoevers nog van Fran schen gezuiverd worden. De verove ring van Vienne is echter een belang rijke schrede in degewenschte richting. BEKENDMAKING. Heropening van Scholen. Burgemeester en Weihouders van Vlissingen brengen ter kennis van belang hebbenden dat de openbaie lagere school B, (Hoofd de heer J. F. Op den Zieke) en de Herhalingsschool voor jongens (Hooid de heer J. E. van der Slikke) zullen worden her opend op Donderdag 12 November en de Openbare M. U. lagere scholen C, (Hoofd de heer G. Jurry) met de daarin gevestigde Handelsherhalings- schooi leider de heer G. Mannoury en E, (Hoofd de heer W. J. Frijling) op Maandag 16 November a.s. De datum van heropening der overige scholen zal nader worden bekend gemaakt, Vlissingen, 11 November 1914 Burg. en Weth. voornoemd VAA DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris WITTEVEEN. 5e Klasse, 10e Lijst. Trekking van Dinsdag 10 November. No. 3843, 9286, 11645 f1000. No. 13770, 20571 f400. No. 17318 f200. No. 5809, 6306, 7015,9717, 11599. 14225, 18757, 19243, 19372, 20883, f 100. CORRESPOMDENTIE. Motor. Uw stuk kan, wegens plaatsgebrek, eerst in ons volgend nummer worden opgenomen. Red, WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 769.7 te Karlsruhe. Laagste barometerstand 734.9 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 12 November. Stormachtige later wellicht afne mende Z. W. wind. Meest zwaarbe wolkt, waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. Hoogwater te Vlissingen. November v.m. v.m. Donderdag 12 7.48 8.42 Vrijdag 13 9 07 9.54 Zaterdag 14 10.13 10.45 Zondag 15 11.— 11.27 Maandag 16 11.41 12.— Dinsdag 17 12.08 12.25 Woensdag 18 12.53 1.12 Getrouwd A. CASTEL en J. M. VAN HOEPEN, die, mede namens wederzijdsche fa milie, hartelijk dank zeggen voor de belangstelling voor en bij hun huwe'.ijk ondervonden. Vlissingen, II November 1914.

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 3