erken. li M Ie lil. ieerd. WOENSDAG 11 NOVEMBER ;uw. Zuid-Hol- ravenhage ntiebode n Gouda t 29. n. - No. 266 litgareFirma F. 13 DE VELDE Ir., Iltiii M 51, Vlissingea. Mi* Inltrt. ID Verschijnt dagelijks, oitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende feestdagen NadsrSiiid en de öarleg. FEUILLETON BINNENLAND t reekwoord enwel niet ïé-Programma ie film werd in vertoond met aarin de titelrol Mile. Fromet, die vertoonde film ld" met zooveel (Beide Pathé- van deze week: n Pathé-Schlager. echter schijnt er nog geen gebrek den we niet we- prachtige doelde bioscoop ertien dagen een Dnnoodig nog te ctie besloot met bitterend succes -Programma's te niet mogelijk tn nog in hun ge- te veel p laats- tbaren tijd van de omen hebben. We ,reep uit velen. groote voldoen- stateeren, dat de anten, hoe ver- lolitiek en kleur, deelingen, slechts over de kwaliteit, mises en scènes ergeten het Pathé- orlogs-actualiteiten s van k. jnderwtj zeres te geven in de TAAL, ;r. Matige prijzen, in dit blad. 1914= VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweern aal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De ab.nnés, in 't bezit eener tfïjfl jf|Sulden blS levens- gulden bij dood A f| A gulden bij verlies gulden bij verlies j"g ft gulden bij verlies p'gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- S181 lil lange ongeschikt- 9^81 door III van een hand, 1*1 II van| 111BI van een f* van eiken ierd tegen ongelukken voor: heid tot werken f UU een ongeluk Vv:'ir voet of oog JLvU? een duim IUU wijsvinger tJ%J anderen vinger. Deze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ot tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Het personenverkeer naar België. De plaatsvervangende generale staf van het 7e Duitsche legerkorps maakt bet volgende bekend: Van 15 November af moeten de passen van alle reizigers, die de gren zen van en naar Nederland over schrijden willen, voorzien zijn van de eigenhandige onderteekening en de fotografie van den houder van den pas. De foto moet op den pas ge plakt zijn. Daarop moet netarieel vastgesteld zijn, dat inderdaad de houder van den pas degene is, die op de foto voorkomt, en de pas eigenhandig onderteekend heeft. De foto moet zoodanig gestempeld zijn door den notaris, dat deze stempel half op de foto, half op den pas voor komt. Een tweede stempel moet buiten het hoofd, midden op de foto gezet worden. Voor de passen, die in hei neutrale buitenland door de daar aanwezige staatsbeambten uitgereikt worden, is het noodzakelijk de notarieele be krachtiging door een Duitschen con sul te doen erkennen. Daartoe moet het stempel van den consul half op het portret, half op den pas geplaatst worden. Neutrale buitenlanders, die vódr 15 November naar Duitschland zijn gekomen, kunnen tot en met den 25en November over de grenzen naar Nederland gaan, zonder deverelschte foto. Willen zulke buitenlanders na 25 November over de Nederlandsche grenzen, dan moeten zij op hun pas een verklaring van het in Duitsch land gevestigde gezantschap of van een generaal-consulaat van hun land hebben, waarin staat dat de foto in derdaad den houder van den pas voorstelt, en dat deze den pas eigen handig heeft onderteekend. Deze voorwaarden zijn niet van kracht voor personen, wien het pas- seeren d«r grenzen zonder pas geoor loofd is (landelijke grensbewoners, arbeiders in naburige industries, per soonlijk bekende artsen, geestelijken in 't grensdistrict). Voor hen is vol doende een verklaring der plaatselijke politie-autoriteiten. Leening of belasting 7 De „Stichtsche Courant" (a.-r.) maakt melding van wat verluidde omtrent de financieele plannen der regeering't eerst probeeren met het uitschrijven van een vrijwillige lee ning, 5 pet., om, als dit niet gelukt, de deelname er aan verplichtend te maken, en dan tegen lagere rente, voor wie meer dan een halve ton bezitten. Zij beoordeelt deze regee- ringsplannen aldus Dit echter kunnen we nu wel reeds door S. H. 29) O(Kadrak verbodaa. Indertijd was het niets dan een avontuur geweest in het zorgelooze leven van een wilden knaaphij was bovendien met haar naar huis gere den, toen zij zich tien mijlen van Saxilton bevonden, terwijl de scheme ring inviel en geen hunner vrienden in de nabijheid was. En misschien had hij zich korten tijd in den zeven den hemel gewaand, zooals jongens manier is, toen de rit was afgeloopen en hij afscheid had genomen aan de poort van Daneholme. Was dit excuus genoeg voor de gedachte, die hij nu wijdde aan een episode, die reeds lang voorbij was, voor de helderheid, waarmee het liefelijk gelaat, het rijke, verwarde haar, de lenige, jonge ge daante hem voor den geest kwam? Intusschen was hij het Ling Crag dorp reeds half doorgeloopen en had zeggen: het hier bedoelde wetsont werp zal ons in geen enkel opzicht uit den financieelen nood kunnen helpen. De eigenlijke moeilijkheden komen pas, als de vraag ?an de orde komt hoe komt de schatkist aan het geld om van deze leening rente en aflos sing te betalen? Daaruit volgt dus, dat de fiskus later weer aan het knij pen zal moeten gaan. Daarom trekt het verplichte karakter, dat men aan deze leening schijnt te willen geven, ons voorloopig, dus behoudens na dere onderrichting, niet aan. Waarom tweemaal knijpen, als men er met eenmaal zou kunnen komen „Patrimonium" schrijft: Het stemt tot blijdschap, dat ook in den kring der vermogenden de billijkheid van een speciale oorlogs belasting wordt erkend. Zoo pleit o.a. de heer D. W. Stork in de „Nieuwe Courant" voor een belasting ineens van de vermogens. Daarbij wijst hij op het belang, dat alle bezitters van vermogen hebben bij de handhaving van onze neutra liteit. Blijven wij tot het einde tos buiten den krijg, dan is dit stel lig een groot stoffelijk voordeel voor alien, die kapitaal bezitten. Dat de billijkheid van een extra heffing algemeen beseft wordt, doet ons hopen, dat wij voor drukkende indirecte belastingen bewaard zullen bleven. De „Standaard" daarentegen ver heugt zich, dat de regeering van be lasting afzag en leening koos. Het (a.-r.) „Arnherasch Dagblad" zet zich schrap tegenover „de Stan daard". „De Standaard", die zoo sterk voor een leening pleit, zou ook aan moeten geven op welke wijze zij de, zeg twintig millioen.voor jaarlijksche rente en aflossing gedekt wil zien. Daarop komt het toch maar vooral aan. Moet dit bedrag er komen door indirecte belastingen, die vooral op de breede volksklassen, toch reeds zoo zwaar door de krisis getroffen, zullen drukken? Twintig millioen per jaar „oorlogs lasten" beteekent natuurlijk ook, dat geen enkele hervorming van beteeke- nis binnen afzienbaren tijd tot stand komen kan. Gaat de groote leening tegen 5pct. door, dan zal een man van middel baren leeftijd wel kunnen zeggen: zie zoo, nu beleef ik waarschijnlijk de gelukkige dag niet meer, waarop de financieele gelijkstelling tusschen bijzonder en openbaar onderwijs een feit is geworden. Minstens twintig jaar zet de oorlogskrisis ons dan achteruit. Ook elke sociale hervorming zal dan in de komende jaren worden af gewezen met de woerden„er is geen geld. Wij moeten eerst van onze oor- het huis gevónden, dat hij zocht, een grijs, stil huis met een tuin er voor. De met sneeuw beladen gouden re gen, hulst en zilverberken deden huis en tuin op een sprookje gelijken. Hier woonde Gabriël Hirst, de pre dikant, beurtelings verheugd, dat hij zoo'n lief vrouwtje had en dan weer bang, dat zijn liefde voor haar een doodzonde zou zijn, omdat zij zoo groot en overweldigend was. Grift maakte het hek open en ging het schoongeveegde tuinpad langs. Toen,hij hier den laatsten keer geweest was, waren en stokrozen en made liefjes geweest, en veel blijvende groene planten aan weerszijden van het keurig onderhouden pad; maar nu was het pad zelf met sneeuw be dekt, en langs de randen waar geen bezem geweest was, lagen de sneeuw- hoopen gelijk met de vensterkozijnen. Alleen de predikantsvrouw, die eens de mooie Greta Rotherson van den molen geweest was, zag er lief en zomersch uit, zooals zij altijd geweest waseen beetje zwaarder scheen zij geworden, toen zij met de open deur in de hand stond en Grift hartelijk welkom heette. Maar haar gelaat was logslasten bevrijd zijn, voor en aleer we aan dergelijke hervormingen kun nen denken." Het blad wil uitvoering van het denkbeeld door dr. Bos in de „Vra gen des Tijds" en door den heer Stork in „De Nieuwe Courant" bepleit, het heffen van een extra oorlogsbelasting van hen, die meer dan een halve ton rijk zijn. En het roept aan het slot speciaal de voorstanders van de financieele gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs daarvoor in het geweerzij „behooren er met alle kracht voor te ijveren", zegt het. Als enze neutraliteit geschonden mocht werden. De oud-minister, generaal Staal, behandelt in het „Vaderland" de vraag of wij, als door één van de oorlogspartijen onze neutraliteit wordt geschonden, en wij ons daartegen verzetten,wq daardoor van zeif aan de zijde van de tegenpartij komen te staan. Hij meent dat dit niet zoo behoeft te zijn Veronderstel, dat een van de oor logspartijen ons grondgebied had be treden, of dit alsnog doet, dan is het (altijd als wij neutraal" beschouwd willen worden) onze plicht om dit met ai onze kracht, met geweld, tegen te gaan, maar brengt de uitoefening van dat geweld, ons niet als vanzelf in oorlog met den oorlogvoerende tegen wien het zich keert. Wij kun nen de schending als een casus belli beschouwen, maar dit is geen nood wendig gevolg. De tegenpartij van den schender kan, ais zij door zulk een schending in het nadeel komt, ons haar hulp aanbieden om ze te keeren, en zelfs, bij gebleken onmacht onzerzijds om die schending tegen te gaan in dat geval ook op haar beurt ons grond gebied betreden, maar ook dan nog volgt daaruit niet vanzelf, dat wij bondgenoot van den nieuwen schen der wordenwij zouden zelfs zijn hulp beleefdelijk kunnen afwijzen en, mocht hij ons land binnendringen, kunnen trachten ook hem van ons grondgebied af te houden." Vergoeding wegens kostwinnerschap. De minister van oorlog heeft onder dagteekening van 6 dezer het volgende geschreven aan de burgemeesters Daar het zich niet laat aanzien, dat op spoedige demobilisatie van de weermacht mag worden gerekend en het komende wintertijdperk stellig hoogere uitgaven zal vorderen van de achtergebleven gezinnen det dienst plichtigen, vind ik aanleiding (J er op te wijzen, dat U zonder vooraf gaande machtiging mijnerzqds be voegd zljt, het bedrag der aanvan- nog dat van een meisje, en de kuil tjes speelden als kleine elfen om mond en kin. „Maar, mr. Lomax, u bent geheel een vreemde voor ons geworden", riep zij met een verheugd griaat. „En het is juist voor u, om zulk een dag te kiezen, als u zich eindelijk uw oude vrienden herinnert. Komt u binnen „Ja, als u niet bang bent voor den vloer van uw gang. U hebt mijn voeten nooit vertrouwd, mevrouw Hirst, als ik de moerassige heide doorwaadde, om uw vader te bezoe ken." Hij volgde haar naai binnen, zelf er over verbaasd, dat hij in een oogenblik teruggekeerd was tot de oude, halt- schertsende vriendschap, die altijd bestaan had tusschen hem en Greta. En zij herinnerde zich, dat deze groote, breedgeschouderde man, wiens gelaat zij nauwelijks dadelijk herkend had, eens een goed vriend van haar geweest was en ook van den man, dien zij lief had. „Ik zal u brood en kaas brengen", sprak zq, toen hij zich in den groo- ten stoel bij het hardvuur had neer gevleid. „U zult wel hongerig zjjn na kelijk door U toegekende vergoedin gen te verhoogen, indien en voor zoover U zulks noodig acht om te voorkomen, dat het den betrokken gezinnen zou komen te ontbreken aan het noodzakelijke voor levens onderhoud. Onder het laatste versta ik, zooals U ongetwijfeld bekend is, niet alleen voldoende voedingsmiddelen, doch ook kleeding, vuur, licht en huisves ting. Voorts meen ik er ook de bij dragen aan zieken- en begrafenis fondsen onder te moeten begrijpen. Hoewel schier overbodig, zij er niettemin de aandacht op gevestigd, dat de verhoogingen in geen geval aanleiding mogen geven, om te over schrijden, en ook, dat de vergoeding nimmer meer mag bedragen dan het verschil tusschen het bedrag, hetwelk de dienstplichtige in het gezin in bracht en hetwelk hij aan het gezin aan eigen levensonderhoud kostte. De marine reserve, Nu tengevolge van de opkomst on der de wapenen van de marine-re servisten de kans dat de pensioen- bepaiingen, in de wet van 12 juli 1895 vervat, toepassing zullen vin den, grooter wordt, heeft de minis ter van Marine het wenschelijk geacht de meest noodzakelijke wijzigingen in die wet aan te brengen. Een alge heele herziening zal dan aan de or de kunnen worden gesteld, wanneer de tijdsomstandigheden een rustiger behandeling daarvan mogelijk maken. Het thans ingediende wetsvoorstel dat bij aanneming geacht wordt te zijn in werking getreden op 1 Augus tus j.l. bepaalt het jaarlijksch pensi oen, indien het wordt verleend krach- tenc art. 13 sub lo., voor elk dienst jaar op f 10 voor een luit. ter zee le kl., op f9 voor een luit. ter zee 2e kl., op f 8 voor een hoofdmachi nist, op f 7 voor een machinist, op f 6 voor een sergeant machinedrijver op f 5 voor een korporaal-machine- drijver en op f 4 voor stokers, ma trozen en torpedisten. Ingeval het pensioen wordt ver leend krachtens art. 14 sub 2o., be draagt het jaarlijksch pensioen f 1500 voor een luit. ter zee le kl., en voor een buitengewoon iuit ter zee 1 e kl., f 1000 voor een luit. ter zee 2e kl., f 900 voor een adelborst, le kl., f700 voor een buitengew. adelborst, f750 voor een hoofdachinist, f 650 voor een machinist, f 500 voor een adjunct-ma chinist, f300 voor een leerling-ma chinist, f 360 voor een sergeant ma chinedrijver, f320 voor een korpo raal machinedrijver, f250 voor een stoker en f 200 voor een matroos of torpedist. Het jaarlijksch pensioen der wedu wen en kinderen bedraagt voor een luit. ter zee le kl. en buitengewoon zoo'n wandeling." Zij ging de kamer uit en bracht een oogenblik later een theeblad binnen. Zij zette het dicht bij hem op een laag tafeltje, met die lieve zorg voor het comfort van een man, die haar in vroeger dagen zoo eigen was geweest. „En zal het ooit weer gaan dooien vroeg zij, „terwijl zij op een laag stoeltje bij hem ging zitten en haar handen voor het vuur warmde. „U weet, ik ben van het Zuiden, en o de winter is hier zoo lang „Ja, hij is langen misschien houd ik er ook minder van dan vroeger, want ik word er door genoodzaakt, lui en ledig le zijn en dat past me tegenwoordig in het geheel niet." „Gisteren is u in elk geval niet lui geweest, naar wat Gabriël mij vertelde. Hij zegt, dat u twee spaden vol wegspitte tegen hij éen en hij weet ook wel wat werken is." „O, het was alleen omdat myn on geduld mij de baas was. Werk is in deze dagen als eten en drinken voor me." Hij zweeg een oogenblik en lachte toen zijn rustig, vroolijk lachje, terwijl hij het jonge vrouwtje in de luit. ter zee le kl. f 600, voor een luit. ter zee 2e kl., ad elborst eri bui tengewoon adelborst f 450, hoofd machinist f 400. machinist f 275. leer ling machinist f 140, sergeant machi nedrijver f 180 en f 170, stoker f 140, matroos en torpedistf 110. De verhooging, bedoeld in art. 26, bedraagt voor hoofdmachinisten, ma chinisten en adjunct-machinisten f 28, voor de overige onderofficieren met een rang, boven dien van korporaal f 21 en voor korporaal en voor kor poraals en militairen beneden dien rang f 12.50. De toekenning dezer verhooging geschiedt naar den rang of stand, volgens welken het pensi oen wordt verleend. Mr. W. F. van Leeuwen. De aanwezigheid van mr. van Leeuwen, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, gisteren te 's Gra- venhage, en het-feit dat hij in con ferentie werd ontvangen door den minister van bir.nenlandsche zaken, wordt in verband gebracht met het gerucht dat hij in aanmerking zou komen voor het vaceerende ambt van vice-president van den Raad van State. Staatscommissie werkloosheid. Het rapport van de Staatscommissie over de werkloosheid is j.l. Zater dag aan H. M. de Koningin aan geboden. Wollen bivakmutsen voor onze Militairen. Sedert drie maanden is het Neder landsche leger gemobiliseerd, en het einde van den toestand van oorlogs gevaar is, helaas, nog niet te voorzien. De winter staat voor de deur. Tienduizenden onzer miliciens en landweermannen waken dagen nacht voor onze hoogste belangen, aan gren zen en kusten, of in forten. Op hen rust de taak, in te staan voor's Lands veiligheid, onze neutraliteit te hand haven, des noodig met inzet van hun leven. En die taak blijft hun deel, wanneer straks guur weder, strenge koude zullen heerschen wanneer een ieder zoo gaarne het warme hoekje van den huiselijken haard opzoekt. Bedenkt eens wat het zeggen wil, des nachts op grens- of kustwacht te zijn, op post te staan, patrouille te loopen, terwijl regen, sneeuw of stormwind om de ooren giert, of hevige vorst doet rillen; zelfs onder behoorlijke kleeding. En hoe 't den militair te moede zai zijn, die, om zich voor eenige uren ter ruste te leggen, slechts kan beschikken over een strooleger op bivak, in kaude tenten, oogen zag. „Weet u nog, hoe u eens op een omgevallen boom zat in Harel Dene zei hij. „Dat is op zijn minst zes jaar geleden en toch is het, of het gisteren was. U hebt met de bloote voeten in het water geplast en ik kwam ook aan den waterkant en u zat met de voeten opgetrokken onder uwe rokken, denkende, dat ik het niet wist." Een lichte blos vloog over Greta's gelaat. Zij ook wist het nog zeer goed en zij wist ook nog, hoe zq de kramp had in de voeten, toen zij eindelijk van den indringer bevrijd werd. „Gabriël twistte dien dag met u", sprak zij beschroomd. „Voor het eerst en het laatst." Plotseling werd haar gezichtje bleek. „O, wat een vreeselijke avond was dat! Hij kwam bij mij aan den mo len weet u het nog? vader was van huis en vertelde mij, hoe hij met u gevochten had bij den rand van de steengroeve en hoe hij u in den zwarten poel beneden had ge worpen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1