A. DE OORLOG. INGEZONDEN GEMENGD E I 1 BI zeer ruime teekenzalen in de hoek- paviljoens en in het midden een reeks van vertrekken, bestemd voor toezicht houdende ambtenaren onder gebracht, benevens een groote zolder. Ruime garderobes, toiletten en pri vaten zijn op verschillende plaatsen aangebracht. Het geheel is brandvrij geconstru eerd; alle steunpunten, vloeren en balken, geene uitgezonderd, zijn van gewapend beton gemaakt; zelfs de met Noorsche leien afgedekte schuine dakv lakken met de daaraan verbonden goten zijn van dit materiaal ver vaardigd. Voor de gevels van het voorgebouw is toegepast een fraai kleurige hand vormsteen, en hardsteen voor som mige onderdeelen; inwendig zijn de wanden gedeeltelijk van tegelbeklee- dingen voorzien met verglaasde met selsteenomlijstingen om deuropenin gen de directiekamers, boekerij en ingenieurskamers zijn met teakhouten lambrizeeringen betimmerd alle deuren en ramen zijn van ditzelfde materiaal uitgevoerd. Het gebouw heeft overal een zeer goede natuurlijke verlichting, wordt geheel centraal verwarmd en is ove rigens voorzien van alle inrichtingen, die in een goed modern ingericht ge bouw thuis behooren. Bij den bou.w is gelet op de toe passing van goede materialen en is getracht aan het geheel den indruk te geven van degelijke eenvoud. Het geheel is ontworpen en uitge voerd onder leiding van het Bouwkun dig bureau J. P. Stok Wzn te Rotter dam. Een nuttig geschenk. Naar men ons meldt, doet een co mité, daartoe van geneeskundige zijde aangezocht, een poging om de Neder- landsche vrouwen op te wekken tot het vervaardigen van vermarmings- gordels voor de militairen, die aan onze grenzen de posten oezetten. De bedoeling is, om indien de po ging slaagt, de gordels als een ge schenk het leger aan te bieden. De koude en vooral de vochtigheid kunnen voor vele jonge mannen nood lottige gevolgen hebben, daar ze in- gewands- en nierziekten veroorzaken. Het comité bestaat uitmevrouw A. W. van der Voort—Metman en mevrouw Gevaerts van Geervliet— baronesse Sytsama te Haarlem, me vrouw Bacher—Cramer, Bezuidenhout 21 te 's Hage, mej. C. Hoogvliet te Arnhem, mevrouw Noorduyn—Bacher, Binnenhaven 48e Nieuwediep enR. C. Venema, arts te Haarlem. Bij de leden van het comité zijn de door de inspectie van den genees kundigen dienst der landmacht goed gekeurde modellen en inlichtingen omtrent de te gebruiken materialen te bekomen. Vóór de winter invalt, dus voor den len December hooptmen het geschenk gereed te hebben. Bovenstaand stuk bevond zich dezer dagen in verschillende couranten en wordt hierbij door het Vrouwencomité te Middelburg in deze courant ge plaatst ten einde ook de vrouwen in Zeeland op te wekken aan dezen op roep gehoor te geven. Moge dit verzoek een even gunstig resultaat opleveren als ons vorige voer sokken, polsmoffen enz., waardoor wij in staat waren velen onzer manschap pen met een warm geschenk te ver blijden. (O.a. konden 1500 paar sok ken worden uitgereikt). Het recept voor den gordel is 152 steken opzetten. 25 toeren boord 2 recht en 2 ave recht. 40 toeren recht. 25 toeren boord. Een der laatste toeren gaatjes breien om een band door te doen, klein splitje laten van 12 toeren, en vooral los breien en los afkampen. De gordel wordt in de rondte gebreid met dikke naalden no. 10/0 van grijze of jaeger- kleurige sajet (niet te licht). Met de verzameling, verzendingen 't geven van inlichtingen belasten zich gaarne mevrouw Klontje—Spoelstra Molenwater 263, mevrouw Sipkes— jansen.Molenwater 258 te Middelburg. Vlissingen, 10 November. V m Concert en Vertooning. De uitvoering, die gisterenavond in de zaal van den heer Buning werd gegeven en waarvan een deel van de opbrengst ten bate komt van het Belgisch Steuncomité, was zeer goed bezocht en bij voorbaat kan worden gezegd, dat de artisten, want dat zijn de heer en mevr. de Gruyter, de heer J. Schmitz en niet het minst de heer Tony Queeckers, beslist succes hebben gehad. Het programma bord een g-z!lige variatie: klavier- en zangnummers, voordrachten en een tweetal tooneel- spelen vulden den avond en deden den tijd omvliegen, dank zij de vlugge en vooral accurate afwerking van een en ander. „De Kurassiers van Canrobert" is en blijft een mooi declamatie stuk, dat hooge eischen stelt, waaraan de heer de Gruyter ten volle voldeedde voordracht was mooi. De heer J. Schmitz, had succes met zijn zangnummers, niet het minst met „de stem der eiken." Maar vooral de heer Tony Queeckers onderscheidde zich in de tweede af- deeling door zijn aardige en ver dienstelijk voorgedragen nummers, waaronder éen met coupletten toe passelijk op actualiteiten betreffende de vluchtelingen, al bijzonder in sloeg. Genoemde heer had reeds de bij zondere aandacht getrokken in het keurig tooneelspel in éen bedrijf Bietjevan Maurits Sabbe. Dat is een zeer mooi stuk stiet pakkende momenten, getuigend van een hel deren blik in levenstoestanden van verschillenden aardeen lief tooneel spel met zachte, treffende schilderin gen, waartoe 1 et Vlaamsch zich zoo bijzonder leent en waaraan alleen een diep voelende ziel volle recht kan doen wedervaren. Zonder te kort te willen doen aan het zeer verdienstelijk spel van mevr. de Gruyter en den heer Schmitz, wenschen wij vooral het licht te doen vallen op de groote dramatische kracht, die van den heer Tony Queeckers uitgaat. Door zijn uiterst gesoigneerd spel werden aan het geheel een kleur en een gloed bijge zet, die niet anders dan boeiend en weldadig konden werken op de toe hoorders en dezen dankbaar konden doen genieten van het lieve tooneel- stukje. Ook het niet gemakkelijke „Nou I" van Floris van Westervoort werd door den heer en mevr. de Gruyter op verdienstelijke wijze vertolkt. Over het geheel kan dus gezegd worden, dat het program van giste renavond aan het talrijk publiek ten zeers'e heeft voldaan. Hedenmorgen is een klein binnen brandje ontstaan in het plafond van perceel no. 3 in den Schotsenhoek. De brand die vermoedelijk is ontstaan doordat een balk in den schoorsteen was gaan smeulen, is door de politie met een minimax gebluschi. Door de politie is een jeugdige Duitscher aangehouden,die inDuitsch- land was ontvlucht uit een tucht school. Hij is ter beschikking gesteld van den grenscommissaris van rijkspolitie te Zevenaar, om als vreemdeling zon der middelen van bestaan over de grenzen te worden gezet. Door de politie zijn aangehouden 3 vluchtelingen, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van 5 zakken aardappelen, toebehoorende aan andere vluchtelingen, die met een sleepboot van Antwerpen hierheen was gekomen. Gisteren werd door dr. Duyvis een 3 jarig meisje verbonden, dat bij het wegnemen van een stukje vleesch dat de moeder aan het snijden was, met de top van een der vingertjes onder het mes kwam, tengevolge waarvan deze werd afge sneden. Door een vluchteling is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een handtasch, inhoudende een belangrijk bedrag aan geldswaarden. De politie is wederom bemidde lend opgetreden in een der asyls, waar onder de refugié's twist was ontstaan over het al of niet sluiten der ramen. Bijna dagelijks zagen wij dat in den laatsten tijd personen wegens openbare dronkenschap door de po litie werden gearresteerd. Bij onder zoek bleek ons dat dit bijna zonder uitzondering vluchtelingen zijn, die zich aan drankmisbruik schuldig ma ken. Een werkman heeft bij de politie aangifte gedaan dat zijn onder de hal van de ponton staande fiets is ontvreemd. Baldadigheid. Een jongen die op den Nieuwendijk baldadig met een riem in het rond zwaaide, heeft daarbij een juist pas- seerende vrouw in het oog geraakt en verwond. Zaterdagavond werd door enkele militairen de orde verstoord in de Walstraat. Toen zij zich niet hielden aan de aanmaningen der politie om zich ordelijk te gedragen ea de politie overging tot de arrestatie van deze militairen, ondervond zij daarbij ver zet van andere militairen, waardoor de orde-verstoorders konden ont vluchten. Bij onderzoek zijn hun namen even wel bekend geworden en is tegen hen procesverbaal opgemaakt geworden. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot reserveluitenants bij het 14e reg. inf. de vaandrigs T. M. P. H. Janssen, J. A. de Wolf, D. W. F. Rommet, D. J. M. de Hondt, P. A. Stofberg en G. Huysse. De oudste inwoonster van Schoon- dijke, mej. de wed. H. de Bliek, ge boren Maria Tack, heeft Zondag on der zeer groote blijken van belang stelling haar.lOOen jaardag herdacht. Voor haar huis waren door de bHren versieringen aangebracht, terwijl van bijna alle woningen de driekleur wapperde. Het gemeentebestuur en de leden van den raad kwamen de jubilarisse geluk wenschen, terwij! nog vele an deren het oude levenslustige vrouwtje de hand kwamen drukken. Des avonds bracht het muziekgezelschap „Geduld Overwint" haar een serenade. Als een bijzonderheid wordt ons gemeld dat de 100 jarige nog nooit ziek is geweest. CM SCHOOLHIEUtf S. Ger. Kerken. Tweetal te Arnemui- den ds. A. D. C. Kok te Scharendijke en ds. G. M. van Rennes te Dussen. De toestand. De „dood van Yperen" was in de Middeleeuwen een geijkte uitdrukking toen de pest die Vlaamsche stad ont volkte. Thans waart opnieuw de dood rondom Yperen en 'tis de vraag of door de kanonnen in de hoogstbe- schaafde 20e eeuw nog niet meer of fers vallen dan door de pest in de onbeschaafde Middeleeuwen. De heele vorige week hebben de Duitschers getracht Yperen in handen te krij gen. Zij waren er zelfs eens zoo dicht bij dat de bondgenooten er uit trokken en de stad geheel leeg was. De bedrijvigheid der Duitschers is nog steeds in vollen omvang samen getrokken in de streek van Yperen, maar ondanks de ontzaglijke verliezen schijnt de kans van slagen door de Duitschers nog altijd even gering. Het gisteren bekend gemaakte Duit- sche communiqué zegt Engelsche oorlogsschepen bescho ten weer den rechtervleugel van de Duitschers, maar werden door de Duitsche artillerie verjaagd. De aanvallen bij Yperen gaan lang zaam maar bestendig voorwaarts, zegt het communiqué, dat ook melding maakt van een Duifsch succes in het oosten. Het laatste bericht der Franschen, is, dat de bondgenooten zich overal handhaven. Een officieel communiqué van de Russische regeering schetst het ver loop van de krijgsverrichtingen in Polen en besluit met te zeggen, dat de overwinning der Russische legers over de heele linie een nieuw tijd perk afteekent op het oostelijke oor- logstooneel. De Russen zijn bij den opmarsch ten westen van den Weicbsel door gedrongen op Pruisisch grondgebied, nl. tot Pleschen, provincie Posen. De toestand in het oosten lijkt thans in vele opzichten op dien na de nederlaag der Oostenrijkers bij Lublin, 't Onmiddellijk gevolg daar van was de bezetting van Galicië door de Russen. Daarop konden ech ter de Oostenrijkers zich herstellen, omdat zij hulp kregen van de Duit schers- Hoe zal 't thans gaan, nu de Duitschers ook zijn teruggedreven tot aan de grens van Sileziê Is een Russische invasie in Silezië en Polen op komst Te Berlijn maakt men zich, naar het luid van een bericht uit Kopenhagen, weer min of meer ongerust over den opmarsch der Rus sen. De troepenverplaatsing der Duit schers uit België naar het oosten is alleszins verklaarbaar. Aan de mislukte invasie in Polen namen, naar schatting, deel éen mil- lioen Duitschers, onder leiding van Von Hindenburg, en een half millioen Oostenrijkers, onder Dankl. De Duitschers in België en Frankrijk, Uit het groote Duitsche hoofdkwar tier werd gisterenmorgen gemeld Weder richtten gisternamiddag ver schillende vijandelijke schepen hun vuur tegen onzen rechtervleugel. Zij werden echter door onze artillerie spoedig verdreven. Een in den avond uit Nieuwpoort ondernomen en in den nacht herhaalde aanval van den vijand mislukte volkomen. Ondanks hardnekkigen tegenstand vorderen onze aanvallen bij Yperen langzaam maar bestendig. Vijandelijke tegen aanvallen zuidwestelijk van Yperen zijn afgeslagen. Er zijn vele honder den gevangenen gemaakt. Het Fransche communiqué van gisterenmiddag 3 uren luidt De Duitschers zijn opnieuw over gegaan tot den aanval op Dixmuiden en de streek om Yperen, speciaal ten zuiden van de stadhun aanvallen zijn echter alle afgeslagen. Wij zijn langzaam vooruitgegaan op het geheele terrein tusschen Dixmuiden en de Lys. De mist heeft de operaties bemoeilijkt, vooral tus schen de Lys en deOise. Wij hebben ons gehandhaafd op het gisteren vermelde gewonnen ter rein aan de Aisne. In den Elzas zijn hernieuwde aan vallen van den vijand op de pas Sainl Marie afgeslagen. Van de andere gedeelten van het front valt geen nieuws te vermelden. Het Belgische communiqué behelst het volgende De toestand bij Nieuwpoort is on veranderd gebleven. Op het overige gedeelte van het front houdt de vij and op den linkeroever van de Yser, nog eenige steunpunten bezet, die door ons worden beschoten. De Duitschers hebben Dixmuiden gebombardeerd. De slag aan de Yser. De correspondent van de „Daily Mail" In Noord-Frankrijk meldt, dat de verbonden troepen tegenover een overmacht van Duitsche marine-troe pen met scheepsgeschut, verplicht waren Ramscampelle, ten zuiden van de Yser, te ontruimen. Vijf dui zend Bengaalsche lanciers werden ter hulp gezonden. De afgezeten lan ciers chargeerden met de lans in de hand. Op dit schitterende schouwspel barstte in de gelederen van de infan terie der bondgenooten een luid hoera uit. De infanterie snelde eveneens met gevelde bajonet voorwaarts en de Duitsche zeelieden trokken terug. Zij zochten beschutting in een dorpje, maar de bondgenooten vervolgden hen ook hier tot in de huizen toe. De vijand moest Ramscapelle weer ont ruimen, met achterlating van twaalf scheepskanonnenmeer dan 1000 ge vangenen vielen in onze handen. Een toespraak van Keizer Wilhelm. De Duitsche keizer, die in het be gin van deze maand in België ver toefde, hield, naar aan het „Vad." van Duitsche zijde gemeld wordt, tot de verzamelde officieren de volgende toespraak „Mijne heeren 1 Met groote voldoe ning hoorde ik hoe dapper zich de cavalerie geweerd heeft. Aan de ca valerie is in dezen oorlog een op dracht ten deel gevallen, zooals ik mij nimmer had kunnen droomen. Misschien is het mijn schuld, dat ik in de oefeningen van de cavalerie in vredestijd niet datgene opgenomen heb, waarvoor ze hier nu moet staan. Met bajonet en sabel heeft de cava lerie hier gevochten en generaal Von Matwitz heeft me verteld, dat de in fanterie graag en met trots samen met de cavalerie heeft gevochten en storm geloopen. Met genoegen mocht ik waarnemen, dat de soldaten slechts zeer ongaarne de loopgraven verlaten om wat op hun verhaal te komen. Ik hoop echter, dat de cavalerie nog weer eens gelegenheid zal krijgen van de lans gebruik te maken, als het met de hulp van Ged, die ons reeds zoo vele successen gunde, mag gelukken den vqand te omsingelen. Ik dank u, mijne heeren." Keizer Wilhelm en het leger. Een logerorder, die Von Kluck na het jongste bezoek van den Keizer uitvaardigde, luidt: De Keizer deed het leger de eer aan het gisteren voor den tweeden keer te bezoeken en hij liet zich in zijn hooge welwillendheid gunstig uit over den toestand der troepen, wier dergelijkheid en bijzondere dapper heid hij prees. Zijne Majesteit bezocht gisteren een positie er, stelde zich op de hoogte van de stelling van de batterijen, den aanleg van de loopgraven en de vij andelijke stellingen in het Aisnedal. Een inspectie over het grenadiers regiment Prins Carl en een toespraak aan het regiment besloot het bezoek van den opperbevelhebber aan de troepen. Op zijn tocht was Z. M. zeer te vreden over de opgestelde treinen. De Keizer gaf nog bevel het le leger zijn groote waardeering te ken nen te geven Hij had bij zijn her haaldelijke bezoeken een voortreffelij. ken indruk medegenomen. Terwijl ik mij kwijt van volvoering van dit allerhoogste bevel, beluig i|{ den bevelvoerenden generaal en allen ondergeschikten van de troepen mijn gelukwenschen. Tsingtau gevallen. Naar aanleiding van den val van Tsingtau richtte de president van den Rijksdag, dr. Kaempf, het volgende telegram aan den KeizerHet geheele. Duitsche volk is ernstig getroffen door den val van Tsingtau, dat tot het laatste oogenblik met moed en doodsverachting verdedigd is, doch voor de overmacht moest wijken. Een werk van Duitschen arbeid, door Uwe Majesteit met hartelijke medewerking van het volk opgericht, als steunpunt voor de Duitsche cultuur, valt als offer van nijd en hebzucht, onder welke vlag onze vijanden zich ver bonden. De dag zal komen, dat de Duitsche cultuur in het verre Oosten opnieuw de plaats zal innemen, die haar toekomtde helden van Tsingtau zullen niet vergeefs hun bloed hebben vergoten en hun leven hebben geof ferd. Namens den Rijksdag spreek ik Uwe Majesteit de diepe gevoelens uit die op dit oogenblik het geheele Duitsche volk bezielen." Een vliegtocht boven Parijs. De „Kreuz-Zeitung" geeft een uit- treksel van een veldpostbrief van een vlieger-officier, die met vijf andere vlieger officieren in een escadrille van drie militaire vliegtuigen op 1 f October boven Parijs heeft gevlogen Hij schrijlt daarin o.a., dat het vertrek zóó was bepaald, dat men tusschen twaalf en één uur Franschen tijd bo ven de Fransche hoofdstad kon zijn, Vele kleine wolken schrijft hij deden ons onbemerkt boven Parijs komen en bij het terugvliegen gingen we ook weer schuil achter de wolken. In 't geheel wierpen wij ze ventien bommen op de stad en tevens briefjes waarop stond„Antwerpen is genomen, nu komt gij aan de beurt! Hartelijke groeten. De vlieger afdeeling 3 en generaal Von Deim- ling." Dit laatste, hebben de Fran schen in hun bericht weggelaten. Ze spraken slechts van twee „Tauben", de derde vliegmachine hebben ze in 't geheel niet ontdekt. Het resultaat van het bommenwer- pen was dat zware materieele schade werd aangericht, dat in sommige deelen van de stad huizen gedeeltelijk in puin werden gelegd. Verder acht dooden en zes en twintig zwaar ge wonden. Dat is de oorlog 1 Parijs nam dadelijk nieuwe maatregelen tot verweer. Onze dtie vliegmachines vormden het eerste luchteskader bo ven Parijs. Wij landden gezamenlijk op ons vliegterrein na een vlucht van drie uur 45 minuten. Aldus de vlieger-officier in zijn veld- postbrief, dien Wolff's bureau belang rijk genoeg acht om geheel over te seinen. De oorlog stompt af, zegt men en men vraagt zich af of deze vlieger wien 'tniet aan echten moed ontbreekt getuige zijn gedurfde vlucht zich anders wel zoo be roemen zou op het dooden en ver wonden van schuldelooze Parijsche burgers, vrouwen en kinderen mis schien en of in normale omstandighe den de Franschen niet veeleer danbaar geweest zou zijn voor hun hoffelijk heid om dat eene waarlijk niet van fijnen smaak getuigend briefje maar liever te verzwijgen. Oorlogsvaria. Het „Journal" meldt, dat de Zep pelin-werf te Friedrichshafen nu om de drie weken een nieuw luchtschip affevert.; Dit is sedert het begin van den oorlog al het geval. Alle lucht schepen zijn van het stijve stelsel en van het type van de marine Zeppe lins. Dag en nacht worden proeftoch ten gedaan en oefeningen in hel wer pen van bommen op drijvende doelen, De nieuwe lechtschepen maken heel weinig leven, maar de beproeving ervan vereischt geruimen tijd. Zondagmorgen zijn te Berlijn twee vliegtuigen omlaag gestort. De twee militaire vliegeniers van het eerste vliegtuig kwamen er met lichte kwets uren af, maar van het andere werd een vliegenier gedood en een eerste luitenant zwaar gekwetst. Uit het dorpje Wevelinghoven aan den Beneden-Rijn trok begin Sep tember een veteraan van 1866 en 1870/71 als vrijwilliger mee te velde- Hij werd bij een landweer-regime"' ingedeeld en wel bij de compagn<e> waarin zijn oudste zoon als officier- plaatsvervanger dient. „Vater Kall mann," zooals hij in het regime" I blilft fat E genoemd wordt, geeft volharding en vecht De 71 jarige is thans, werpen mee belege overwinnaar daar bi was, bij regimentsbev tot onderofficier beno De oudste kleinz ijzervreter wordt op Potsdam gedrild. Batten veraniwoordefpb- De copl» wordt nimmer Barak Paard Aan allen, die vo de Paardenmarkt ver deren, zooals ledika dekens, kussens, en afgestaan, wordt no dank gezegd voor wijze, waarop men veel weken heeft wat toch in dezen lij vluchtelingen zoo g komen zou zijn. Maar er is van ge de Barak is voor de er hebben mogen ver den goede zorgen v en dames, die er ge een veilig toevluchts het moet ieder goed daaraan iets heeft ku Thans wordt deze gemaakt ais hulp-z' vluchtelingen. Onze B het Bellamypark mo gaan doen voor he en de ledikanten, die nen nu in de Barak zoodat wij terug gev nu niet meer noodig dingen hebben wij nog te mogen hou aan kussens, matrass petkannen en komme aanwezig is en moeil dan door de eigenaa oogenblik bij elkaar g nu ieder, die 't zijne ontvangen heeft, ui Woensdag of Donde 12 Nov. van 912 in de Barak te ko hem toebehoort. Voor zoover dat den wij gaarne will meenam, maar ande loop dezer week th zorgd. C. L. Een glazenwa dagnacht in een won tenstraat te Rotterd nadat hij bij een v straat een werkma woonachtig, een m linkerschouder had t glazenwasscher blee van September van artillerie, waarbij hij ingedeeld, te zijn ge Te Heilevoets familie opgenomen oud negen jaar, vo Deurletstraat 24 te geeft op met ouders,' de Clercq, oud 41 ja van Olmen, oud 40 Rosalie oud 17 jaar George oud 11 ja

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 2