F. I. TIN OER LEEUW. KINDERWAGEN. QEMENQD NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN LAATSTE BERICHTEN ADVERTENTIËN „Looff den Heer." „Weihnachts-Oratorium" van de „Daily beschrijft het |vamen Fransche dat er een be- fpenconcentratie Lens en Douai. Iische wielrijders troepen aange- die vroeger door :r bezet was ge- pven nu bevel noorden van en de cavalerie- ntbinden, om al- :kken, als wilden en. am er een Taube vliegen, die men |begaan. de Duitschers, |veilig was, en zij ek en een zucht rwee leger-afdee- zich bij Bailleul :hikten over een garde en cava- Faarmee zij deels ren met vlaggen van Zaterdag 1.1. schers met vlie- slaande trom de :ht binnen. Maar brug bt gonnen begin van de olas, viel er een ingssein bedoeld alvo op salvo uit i. Tegelijkertijd goed verborgen rddadig vuur op rhoede der Duit garde snelde |oop, het centrums bereiken, maar |charge der Fran- staan gebracht, fjeheel over. Duitsche troepen :t den terugtocht,, riiegers waren er Ij lieten een aantal irdoor de spoor- iruikbaar gemaakt aagden de Fran- |an een militairen Iken, die o.a. een Iwitsers van 42 :r samenstellende tre, platte goede- pervoerd. Daarbij geheel stelletje |>p krijgsgevangen 200 Duitschers, |ng van den kost- waren. De andere |in waren geladen projectielen voor rs, die ieder om egen. \tting van rpen. at de Duitschers- pen, een oorlogs- ).000 frs. eischen. ■s in België tkrijk. Iegerbericht van tr luidt: de vijand in het |irt van leperen zijn :oncentreerd, ech- fatoveral hand- 'en Noord-Oosten Ide Aisne bezetten Vegny, waar wij geen vasten voet valt niets nieuws Iricht van de Bel egt s het groofe brug- vpoort weer bezet, |en aanval van de vijand houdt nn eenige boerderijen artillerie bestrijkt hevig gebombar- heftige aanval op de Duitschers is i leperen deed de aanvallen op Dix- Villebeke en ten Ischaete. Alle aan- oor tegenaanvallen geslagen. dedeeling van gis- et groote Duitsche t: bij >sel Yperen en ten zijn gisteren jde van Argonne is :uvel bij Vienne le weken lang ge- troepen genomen. ;anonnen en twee (uitgemaakt. yan Oostenrijksche zijde. Officieel wordt berichtDe aan vallen op de achter hindernissen van allerlei aard verschanste vijanden in de buurt van Campianina en ten zui den van Schabatz worden langzaam Qisteren zijn de uit een tactisch „oepunt belangrijke hoogten van ,,isar (dicht bij de Save) genomen. Daarbij werden 200 man krijgsgevan gen gemaak». in verband met deze operatie begon gisteren ook de aan val op de zeer goed gekozen en even- eens verschante stellingen bij Kroe- -ani Bijzonderheden daaromtrent kunnen nog niet medegedeeld wor sen reeks Servische schansen werden reeds met bewonderenswaar dige dapperheid stormenderhand ver overd. Daarbij werden ongeveer 1500 man gevangen genomen, vier stuks geschut en zes machine gewe ren buitgemaakt. De uitstekende geest onder onze .roepen en de toestand, waarin zij verkeeren, geven grond tot de ver wachting, dat ook deze operatie met gunstigen uitslag bekroond zal wor den. Van Russische zijde. HttRussische gezantschap te 's Gra- venhage heeft de volgende samenvat ting ontvangen betreffende krijgsver richtingen der Russen in Polen en Ga- ücië De groote veldslag aan de Weichsel welke sedert een twintigtal dagen on afgebroken wordt voortgezet, heeft tot de volgende resultaten geleid. Den derden November zag het Oostenrijksche leger, na een laatste vruchtelooze poging om de Russiche strijdmachten het overtrekken van de San te beletten, zich genoopt tot een algemeene terugtrekkende beweging. Zoowel van de oevers van de San als van uit de omstreken van Przemysl, zoekt het overal een uitweg naar de bergpassen van Dukla, dwars door de Karpatben, van nabij achtervolgd door de Russische troepen. Deze terugtocht vormt het einde der krijgsverrichtingen, die aanvingen met de nederlaag toegebracht aan de Oostenrijksch Duitsche aanvallende beweging in de richting Warschau- Ivangorod. Na het beslissend succes van de Russische legers op 20 Oc tober op den linkeroever vara den Weichsel, was hun doel, de vijande lijke troepen naar het Zuid-Westen terug te drijven, in gevechten, die van 23 tot 27 October duurden, heb ben de Oostenrijksch-Duitsche legers, bedreigd met een omvatting van hun linkervleugel, zich op het geheele iront van Kozenice tot Iwangorod moeten terug'rekken. Tuschen 27 October en 2 November is hun te genstand eveneens overwonnen in de streek van Novo-Alexandria tot San- domir, en terwijl de belangrijkste groote Duitsche strijdkrachten zich overhaast terugtrokken over de Warta, naar de grenzen van Posen en Silezie, was het Oostenrijksche leger zijnerzijds den 5en November verplicht tot den bovenvermelden af tocht van de San naar de Karpathen. Deze overwinning der Russische gers over de geheele linie, opent ben nieuwe wegen en teekeni een nieuw tijdperk af op het Oostelijke oorlogstooneel. De groote Russische generale staf deelt mede ln Oost Pruisen hebben onze troe pen den vijand uit de streek van Wirballen verdreven en zijn tot Stal- jlupönen opgerukt. Op den linkeroever van de Weich- 1 is onzelruiterij tot in Duitschland doorgedrongen en heeft den spoor weg bij het station Pleschen ten noordwesten van Kalisj opgebroken, ln de laatste gevechten aan de n hebben wij 125 officieren en 12,000 soldaten gevangen genomen. Ten zuiden van Przemy hebben wij den 6en dezer meer dan 1000 [man gevangen genomen. Het oordeel van een Duitschen geheimraad. Geheimraad Witting heeft zich te genover een medewerker van de New- Yorksche „Sun" over den strijd tus- schen Duitschland en Engeland uit- Sesproken. Het is een oorlog op 'even en dood iusschen Engeland en Duitschland. Wij verlangen geen par- ion van Engeland maar zullen dit ook «iet geven. Voor Frankrijk voelen wij slechts medelijden, de haat tegen de ten luwt, maar de haat en ver- achting tegen Engeland komen steeds scherper te voorschijn. Ik waarschuw Amerika dat het zich niet door vre- 'esgeklets iaat bedriegen. Wij zijn «P drie jaren geprepareerd. Op het «inde zal het nog slechts een duel tusschen Engeland en ons. De Engelschen zijn vast besloten ons land te vernietigen, wij hebben de uitdaging aangenomen en geen Duitsche regeering zou nog een mo ment aan het roer kunnen blijven die een door Engeland gedicteerden vrede zou accepteeren. De vernieti ging van drie kruisers door eer, en kele duikboot is niet de eenige ver rassing die wij Engeland hebben be reid. Noteer u wat ik u zeg, Londen zal worden aangevallen. Wij kunnen nog drie millioen man in het veld zenden en rekenen vast op de zege. Oorlogsvaria. De bemanningen van twaalf door den Duitschen kruiser „Karlsruhe" in den grond geboorde schepen zijn in Liverpool aangekomen. De kapiteins verklaarden, dat de kruiser van de bewegingen der handelsvloot volkomen op de hoogte was. De kapi tein van de „Pruh" werd op de „Karlsruhe" begroet met de woorden „Ge hebt u een dag verlaat, we had den u al gisteren verwacht." Een door de „Kalsruhe" gekaapt schip werd gespaard, omdat de Duitsche com mandant het wegens zijn snelheiden radio-telegrafische inrichting als ver kenner kon gebruiken. Allen verklaar den, dat zij door de Duitschers goed behandeld werden. Ze moesten een verklaring teekenen, dat deze geduren de den oorlog niet tegen Duitschland houden vechten. Twee reservisten, die dat niet wilden doen, zijn aange- zouden. De laatste vernielingsmachine, door de Duitschers in het veld gebracht, is, volgens de „Daily News", een zoogenaamde mijnen-werper. Ze be staat uit een zwaar mortier met korten loop, en ze kan een bom van 200 Engelsche ponden werpen. Eenige van deze kanonnen zijn op 600 yards van onze schansen gebracht. De bom wordt hoog in de lucht geslingerd en wanneer hij valt en berst, slaat hij een gat in den grond, zoo groot als een huis. Het geraas van de bom is vreeselijk, maar hij doet weinig kwaad. Het gebulk van het beest is erger dan zijn beet. Ex-koning Manuel van Portugal heeft bij de Engelsche regeering zijn aanbod voor dienstneming in 't actieve leger hernieuwd en zich bereid ver klaard in de rijen der Portugeesche republikeinen tegen Duitschland te vechten. De „Daily New" heeft voor zijn abonné's een verzekering geopend tegen aanvallen uit de lucht waardoor huis en huisraad wordt beschadigd. De Engelsche vlieger Busk, die te Aldershot een tweedekker bestuurde, is letterlijk tot asch verbrand. Zijn machine gleed uit, toen hij zich op 1000 voet hoogte bevond, in vlam men gehuld, omlaag. Teen men de plek naderde, vond men van Busk en zijn toestel niets meer terug dan een hoop asch en verwrongen ma- chinedeelen. Twee Fransche vliegers zijn te Issy-les-Mouiinaux op een huis ge vallen en gedood. Bij een oefenvlucht met een twee dekker te Johannisthal zijn de marine vliegers Trost en Klette gevallen en zoo ernstig verwond, dat zij korj daarna bezweken. In een kabinetsorder van den Keizer wordt 750 mark uitgeloofd, voor elk vijandelijk machinegeweer dat op den vijand veroverd wordt. Hebben de Duifschers gebrek aan die moordtuigen of achten zij het een doeltreffend middel om den strijd spoediger te doen eindigen, vraagt de „Nieuwe Cf." De gemeente Apeldoorn zal bin nenkort nog een lOOjarige onder haar inwoners tellen. Mevr. de wed. Nier- hoff hoopt Vrijdag het eeuwfeest harer geboorte te herdenken. Behalve een beetje hardhoorend- heid mag ze zich nog in een goede gezondheid verheugen en stelt ze nog belang in alles wat voorvalt en leest zij thans getrouw de oorlogsberichten. Een te Antwerpen teruggekeerde vluchteling had zijn hond ie Haarlem moeten achterlaten. Bij zijn thuis komst stond zijn trouwe viervoeter reeds op hem te wachten. Het arme dier had den verren locht naar Antwerpen te voet afgelegd en alzoo een schitterend bewijs van zijn gehechtheid aan zijn meester gegeven. Te Gotinchem zijn twee,zoons, schipper uit Hardinxveld verdronken. Zij zouden het anker uitbrengen met een roeiboot, die toen gekanteld is. Een 4 jarig knaapje te De Bilt is onder een vat petroleum geraakt, dat van een wagen rolde. Het jon getje is kort daarna overleden. Te Zwaagdijk bij Hoorn is een drie jarig knaapje, dat bij zijn grootvader werd opgevoed, levenloos uit de sloot achter het huis opgehaald. Een anderhalfjarig kind de Odoorn (Dr.) kreeg een boon in de keel, waardoor het stikte. Te Wervershoef (N.- H.) is een 3 jarig zoontje van een agent van politie te Amsterdam ver dronken. Het jongetje logeerde bij zijn grootvader. Zaterdagavond ge raakte ter hoogte van de De Clercq- straat te Amsterdam een man in de Da Costakade, waarschijnlijk doordat hij struikelde over een hoop steenen. Een ge militairen en een politieagent schoten aanstonds toe en begonnen, daar de man zich niet meer boven het water vertoonde, in alle richtin gen te dreggen. Eerst na ruim een half uur gedregd: e hebben, haalden zij het lijk op. Naar het ziekenhuis e Rotterdam is gebracht en aldaar opgenomen een 11 jarig meisje dat door de duisternis misleid in het ruim van een lichter was gevalien, tengevolge waarvan zij vermoedelijk een schedelbreuk bekwam. Op een zandplaat in de Merwede te Sliedrecht is het lijk gevonden van een 40 jarigen scharenslijper, die se dert 3 weken werd vermist. Een 75 jarige vrouw te Amsterdam is dood in haar woning gevonden. De gas kraan, in de kamer waar zij gevon den werd stond open, zoodat het vermoeden is gewettigd dat de dood het gevolg is van gasverstikking. Zaterdagmiddag werd een vrouw van middelbaren leeftijd in de Raadhuis straat te Amsterdam door den auto mobiel van den Geneeskundigen dienst overreden. Waarschijnlijk gleed de wagen over de glibberige straat keien, door. De auto, die reeds een ziekentransport volbracht, was zwaar beladen er in bevonden zich een ziek knaapje, zijn moeder, twee ver plegers, benevens de chauffeur. Het voor en achterwiel gingen over de ongelukkige heen,die een hoofdwonde een breuk aan den rechterarm en eeni ge kneuzingen kreeg, in een naburig perceel werd zij binnengedragen en verbonden. Daarna bracht de auto- brancard ook haar naar het Binnen gasthuis. Een 17 jarigen werkman werkzaam in een strookarionfabriek te Oude Pekela, zijn de vier vingers van de linkerhand door een snijma chine afgesneden. De ongelukkige is vervoerd naar het Akademisch Zie kenhuis te Groningen. Eenoorlogskaart. Bij Otto Dietrich te Leipzig is een uit voerige oorlogskaart verschenen. Zij is op een schaal van 12.000.000 en omvat iets meer dan het gedeelte van Europa, dat gelegen is tusschen Tou louse in Frankrijk, New Castle in Engeland, Wilna in Rusland, en Sevt- jevo in Bulgarije. Er staan een menigte plaatsen op, en het opzo»ken daarvan wordt vergemakkelijkt door een alpha- betisch register. De iitografische uitvoering van deze kaart valt zeer te loven. Bollen verantwoordelijkheid der redactie De cople wordt nimmer teruggegeven Nog iets betreffende de mededeeling van den Belgischen Consul- Generaal en bij dat Iets een kostbaar adres. Mijnheer de Redacteur I 'k Zag me bij het ontvouwen van uw blad van Zaterdag niet bedrogen in mijn verwachtingU had aan het belangrijk woord van den Consul- Generaal een mooi plaatsje ingeruimd. Mijn eerste werk was, uw tekst te vergelijken met den tekst, dien ik onder de oogen had, toen ik mijn attikel van Zaterdag schreef. Die vergelijking gaf mij stof tot verbazing. Ik merkte een aantal, deels niet onbelangrijke afwijkingen op. Zco vond ik in uw tekst o. a. de volgende woorden en uitdrukkingen: lo. beambten, 2o. zich ter beschikking houden, 3o. moretle of materieele onmacht, 4o. staats beambten, 5o. rechters, 6 3. geestelijken, 7o. niets te ondernemen en alles na te laten wat het Duitsche bestuur op Belgisch grondgebied zou kunnen schaden. Mijn tekst gaf daarentegen lo. ambtenaren, 2o. zich ter beschikking stellen, 3o. moreele of materieele onmoge lijkheid, 4o. staats dienaren, 5o magistraten, 6d. minister van eeredienst I 7o. niets te ondernemen oj toe te laten, dat het Duitsch bestuur van het Belgisch grondgebied zou kunnen schaden. Vooral de afwijkingen sub. 2, 6 en 7 acht ik van zeer ernstigen aard. Natuurlijk heb ik naar een verkla ring gezocht van het vreemd ver schijnsel, en al redeneerende ben ik voorloopig tot deze gevolgtrekkingen gekomen Primo. Het oorspronkelijk stuk was geschreven in 't Fransch, wat mij in de meening versterkt, dat de Belgische Regeering er haar zegel aan gehecht heeft. Secundo. De Fransche tekst is in 't Nederlandsch overgezet door twee vertalers, wier kennis van het Fransch in grondigheid nog al verschilt. Vooral de uitdrukkingen sub 6, „geestelijken'' en „minister van eere dienst", hebben mij den moed gegeven de beide conclusiën te trekken. In het oorspronkelijk stuk heeft waarschijnlijk gestaan „ministres des cultes" en een der beide vertolkers heeft blijkbaar niet geweten, dat die uitdrukking „bedienaren van den gods dienstof „geestelijken" beteelcent. De aangeduide afwijkingen hebban mij aanleiding gegeven, om een be roep te doen op de welwillendheid van den Consul-Generaal en hem te verzoeken, mij gelegenheid te geven, den oorspronkelijken tekst in dit blad te laten afdrukken, ten gerieve van de talrijke réfugiés in ons midden. Meteen wensch ik onze gasten op merkzaam te maken op een bureau, dat door zijn onvermoeiden en veel- omvaitenden arbeid al veel heeft bij gedragen tot het verzachten van 't zieleleed van uitgewekenen, wier famiiiën door den oorlog uit elkaar gegeeseld zijn. Wie inlichtingen over bloedverwan ten wenscht, wende zich vol ver trouwen tot bet Centraal Inlichtingen bureau voor uitgewekenen, Lange Voor hout 45, Den Haag. Daar werkt dag in dag uit een brigade van vijf en zeventig klerken, die onvermoeid trachten bijeen te brengen, wat de oorlog gescheiden heeft. Niet minder dan gemiddeld twee honderd personen per dag danken aan den arbeid van die instelling gerust stelling en troost. Een soortgelijk bureau is ook werkzaam te Bordeau. Maar van dat kantoor is het juiste adres mij nog niet bekend. Met U bekende gevoelens, Motor. Hedenmorgen had op het binnen plein van de militaire ziekeninrichting te Vlissingen een eenvoudige, maar treffende plechtigheid plaats. Aan den sergeant van den militairen genees kundigen dienst, P. A. de Roos, werd voor 36 jarigen trouwen dienst de gouden medaille uitgereikt. Nadat het personeel, eenige manschappen van het 2e bataljon grenadiers en een twin tigtal Belgische gewonde militairen waren aangetreden, trad de chef van den militair-geneeskundigen dienst, dr. Ides, naar voren om het besluit van den minister van oorlog voor te lezen. Na den sergeant de Roos het eeremetaal op de borst te hebben gestoken, sprak dr. Ides nog eenige hartelijke woorden tot den jubilaris. Daarop volgden de gelukwenschen en de geschenken der aanwezigen. Uit naam der Belgische soldaten voerde een hunner het woord en gaf den jubilaris een aandenken aan dezen dag. Sergeant de Roos dankte, diepge troffen, alle aanwezigen met een hand druk. 't Feest werd verder in intiemen kring voortgezet. Russische nederlaag. Volgens officieel bericht uit Con- slantinopel is het Russische leger aan de Kaukasische grens volkomen verslagen. Nieuwe Duitsche troepen aan de Oostgrens. PETERSBURG. Bij Calisch is de aanwezigheid geconstateerd van versche Duitsche cavalerie, die vroeger in België streed. De Duitschers zijn verdreven van het front Chorzele Mlavarypin uit het Russisch gebied. Hoogwater te Vlissingen, Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag November v.m. n.m. 10 5.28 6.08 11 6.31 7.22 12 7.48 8.42 13 9 07 9.54 14 10.13 10.45 15 11.— 11.27 16 11.41 12.— WASHINGTON. De Duitsche krui ser „Geier" is te Honoloeloe geïn terneerd. WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 10 November. Meest matige Z. tot W. wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Wellicht eenige regen. Zelfde temperatuur. Geboren JAN P1ETER Zoon van C. DOMMISSE. J.P.Zn, en P. J. DOMMISSE—Verheul. Vlissinpen, 9 November 1914. Heden overleed tot onze diepe j droefheid, na voorzien te zijn van de laatste H. Sacramenten der Stervenden, in deri ouderdom van 75 jaar, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Me- I juffrouw HENDRICA LOWISA VAN DEljCK, Weduwe vau den Heer Willem j Hendrik Edelman. W. P. EDELMAN. C. A. EDELMAN-Labout en Kinderen. Vlissingen, 8 November 1914. Heden overleed plotseling, tot onze diepe droefheid, ons innig geliefd Dochtertje en Zusje PRINA MAATJE, in den jeugdigen leeftijd van ruim 11 jaar. Namens de diepbedroefde Ouders, Broeders en Zusters, J. BALJÉ M. BALJÉ—Arendse. Vlissingen, 8 Nov. 1914. Hiermede betuigen wij onzen har- telljken dank voor de liefderijke verpleging en deelneming in het bij zonder aan den WelEdelen Heer Dr. DUIjVIS en de Verpleegsters van het Gasthuis, aan onze Moedér, Be huwd- en Grootmoeder betoond. Uit aller naam, W. LOUWERSE, Vlissingen, 9 Nov. 1914. Glacisstraat 50. Zangvereeniging Hervatting Repetities op a.s. Woensdagavond, half 8, Groote Zaal BUNING. HET BESTUUR. De „Administra teur de Badts" ver trekt morgen (Dinsdag) ochtend om 9 UUR, en zoo ueruol- gens om den anderen dag. Wordt gezocht het adres van Ma dame LUCIE VAN WETTER, geb. DEEC- KÉ, uit Brussel. Zich te vervoegen! Aagje Dekenstraat 165. Zij die Nougat eet Dat zij weet, Zij moet zijn BU rnjj. St. Jacobstraat 29. MINZAAM AANBEVELEND. Door behoeftige Belgische vluch telinge wordt gevraagd Een twee- dehandsch Kinderwagen, voor twee zeer jeugdige kinderen, tegen billijken prijs. liefst gratis. Aanbiedin gen letter O, Bureau „Vlissingsche Courant."

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 3