„ONZE VLOOT" prima Roomboter Room-Melange, NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN LAATSTE BERICHTEN GEMEENTEBESTUUR Burgerlijke Stand ADVERTENTIEN KEUKEN-KACHEL ABRIKOZEN, fRANSCHE PRUIMEDANTEN. Inlandsche Gedroogde Appelen. (Nieuwe Oogst.) Ons offensief en zuidwesten e vorderingen. Noorden van e hebben wij en na een ge ien zware ver een belangrijk ile-bosch, ten :hiel, veroverd. ië. nberg melden lovember werd angen van de f door de Rus duizend krijgs- le laatste dagen :n nacht hard en en een ge- twikkelden. Zij baar met een ng- ssen met kracht en braken hun Oostenrijkers el een groote in Galicië. vangen in and. aren in de'ge- ospitalen enz. n onder dak ge- officieren en Russen 3121 manschappen - en 34.907 man- i 417 officieren >pen. Tezamen .034 manschap- neegerekend zij n naar de kam- >ende stijging in ;er gepubiiceer- ren uit aanzien- n voorts uit het en in hospitalen rampen te werk ikelijk niet wa- Afrika, publiceert een Boerengeneraal verklaartNooit n spreuk: Zuid nders varen. De evatten naïeve Zij brengen varZulu's.Basu- rs. Die gunnen maar van den lleen aankomt, es. Engelan d's Afrika lag toch is de oorlog ge- ime draden af- een zekere wan en periode voor n van een nieu- al alles duidelij- oel aller Boeren vrijheid, onaf- ïeuring van En- Ik wed met ook de schaduw chappij over Z. zijn. Wij Boe rt de Duitschers. de Duitschei een de Engelschman ontwikkelt zijn ngelschman de- uiten. Met Duit- men wij in vrede id's heerschappij verzeker u nog- een kwestie d-Afrika aan de oort. (N. Br.) heeft er van de gasfa- nbaren weg een op den directeur wien met een ols en voorhoofd t. Eenige militai- aangevallene, die naar het R. K. irvoerd. Zijn toe- d. erd te Amsterdam ermist ter waarde de politie was verzocht en een is door den eige- it toegezegd voor wordt gemeld dat recht is. inbouw zijnde fa" jest een 31-jarige lift geprobeerd rijven. Vermoede- jn der riemen ge- nd tijdens het on- ar geluk in zijn nabijheid was. Men vond zijn lijk eenigen tijd later in de machinekamer. Een 54-jarige man 0nder Reeuwijk is door onbekende oorzaak te water geraakt en verdron ken. Een 2-jarig meisje in de Roentgenstraat te Rotterdam is in een teil met kokend water gevallen en met zware b-and wonden over het geheele lichaam naar het ziekenhuis gebracht. Ook een vluchtelinge! Ze was nu al veertien dagen bij de oude mevrouwen gelogeerd, een siruische, gezonde meid van een iets opvallend Belgische type, vertelt de „Msb." De oude mevrouw had haar aan het tsation getroffen en vol deer nis met het lot van haar, wier man in het Belgische leger voor zijn klein vaderland aan het strijden was en wier eigen huis en hof was plat ge brand geworden, had zij de vrouw in buis genomen. Deze scheen erg onder den indruk van den jammer in haar land, want ze bleef maar aldoor in huis en wilde van het gewoel der buitenwereld als het ware niets weten. Lang, zeer iang bracht ze 's mor gens in haar slaapkamer door, het eten liet zij zich duchtig smaken, het een zoowel als het andere gevolg van de doorgestane vermoeienis en geleden ontbering, meende de goede oude mevrouw. Maar de anisetteflesch was opval lend gauw leeg, den laatsten tijd, en de bierman bracht wel driemaal zoo veel flesschen in de week als anders. Enfin, dat was zoo'n beetje Belgische gewoonte, excuseerde mevrouw zelf de logée met d'r groote dorst. Maar van uitgaan wilde zij absoluit niet weten. Tot wandelen was zij voor eerst nog niet in staat, zoo moe als zij zich nog gevoelde. Toch had me vrouw wel graag met haar de lucht eens in gewild. Nu was 't dien dag voorjaarsachtig zacht, de lucht blauw als een Ma- riakleed, en het herfstzonnetje stoofde alles zoo heerlijk warm. Mevrouw redeneerde, dat de vluch telinge nu toch eens met haar een klein wandelingetje kon maken. En de logée liet zich overhalen. Preutsch stapte ze naast 't oude mevrouwke voort, tot opeens in de volte van de Hoogstraat een koffie- meid van v. Nelle, met een lange boezelaar voor en een hoege.dot haar I op het hoofd, met van verbazing opengespalkte oogen voor het dten- I telend tweetal kwam te staan, en met eer, pretstem de straat volgierde „Wel i Marie, waar hep jij toch gezeten. Woon jij niet meer in den Vogelen- i zang Bnilea verantwoordelijkheid der redactie De eo$e wordt nimmer teruggegeven De Belgische consul-generaal te Amsterdam aan 't woord. Mijnheer de Redacteur Van uw bekende activiteit en van uw open oog voor de belangen van onze réfugié's verwacht ik, dat in uw nummer van heden avond zal opge nomen worden de mededeeling, die de Belgische consul-generaal te Am sterdam zoo pas gericht heeft tot verschillende categoriën van ambtena ren onder de in het buitenland ver- loevende Belgische réfugié's. Het wil me toeschijnen, dat die mededeeling een stuk is van het al lerhoogste gewicht, en dat ze ver dient door de réfugié's gelezen en herlezen, bestudeerd en besproken te worden. Dat gewicht ligt voor mij in de belangrijkheid van den inhoud en in het feit, dat zonder twijfel de Belg1- xhe Regeering aan het stuk haar zegel gehecht heeft. Bij de bestudeering van het docu ment want ernstige studie eischt het diene men de volgende punten m het oog te houden lo. Aan sommige ambtenaren wordt J Machtiging verleend, hun functies weer te aanvaarden. Ze mogen dus, maar moeten niet. Het trekken hun ner gedragslijn wordt aan hun eigen beleid overgelaten. Zij zullen dus handelen naar omstandigheden. Maar gewenscht is het natuurlijk, dat zij, 'oor zoover de omstandigheden de zelfde zijn, eenstemmig handelen. Tot hie categorie behooren de ambtena- Ien, die ressorteeren onder de minis- 'eries van financiën en van binnen- Msche zaken. Zij zijn vrij in hun hesluit, maar moeten rekening houden ®et de circulaires van 17 Sept. en'4 1% jl. 2o. Sommige ambtenaren moeien 'Ju functie weer aanvaarden. Zij dus verplicht, tenzij zij 2ich kun- "h beroepen op moreele of materi- onmogelijkheid. Tot die cate- Me behooren de ambtenaren van het ministerie van justitie en ze worden met nadruk afzonderlijk ge noemd leeraren en onderwijzers. 3e. Sommige ambtenaren bekomen geen machtiging, zich ter beschikking van de Duitschers testellen. Endaar als zoodanig worden genoemd amb tenaren van spoorwegen, post, tele grafie en telefoon, alsmede van pu blieke werken, zoo volgt uit die me dedeeling, dat genoemde staatsdiena ren niet naar hun post mogen terug- keeren. Het wordt hun nadrukkelijk verboden. 4o. De consul-generaal maakt on derscheid en ook dat acht ik een punt van groot belang tusschen de vesting Antwerpen en het overige grondgebied. Voor de vesting Ant werpen gelden de gewone bepalingen niet. Daarheen worden alleen geroe pen de magistraten, de minister van eeredienst en leeraren en onderwij zers. Voor alle andere staatsdienaren wordt 1 et onveilig en onwaardig ge acht, daar hun gewone functies te gaan uitoefenen. Toen ik het stuk een paar maal had gelezen, rezen bij mij een aantal vragen. Twee wil ik er neerschrijven. lo. In het stuk wordt enkel ge sproken over ambtenaren.Eens slechts is het woord staatsdienarenge bruikt. Bedoelt de consul-generaal met den term ambtenarende drie categoriën, die in België worden aan geduid met functionnaires, employés en agents Het woord „staatsdiena ren" in de vijfde alinea doet me zulks waarschijnlijk achten, maar ze kerheid geeft het me niet. No. 2 Waarom schrijft de Consul- Generaal voor de vesting Antwerpen een andere gedragslijn voor dan voor het overige grondgebied? Waarom moeten bijv. sommige categoriën van ambtenaren terugkeeren naar Brussel, Luik, Gent enz., terwijl het voor hen onveilig en onwaardig geacht wordt aan 't werk te gaan binnen de ves ting Antweipen Mijnheer de Redac teur, we hebben het voorrecht in ons midden te hebben tal van Bel gische specialiteiten op allerlei gebied. Zouden een of meer dier mannen van gezag zich niet eens de moeite willen getroosten, hun licht over deze zaak te doen schijnen, door de mede deeling van den consul-generaal eens in uw blad, dat door drommen van réfugié's gretig gelezen wordt, grondig te bespreken en toe te lichten Zoo'n arbeid, verricht door een knap jurist of een ambtenaar van groote ontwik keling, zou van zeer groote waarde kunnen zijn voor de réfugié's in heel ons land en zou aanleiding kunnen worden, dat de gewenschte eenstem migheid wordt verkregen onder de in ons land vertoevende ambtenaren, die belang hebben bij het woord van den consul-generaal. Wie van onze gasten neemt hier het initiatief? De specialiteiten, waarvan ik zoo even sprak, hebben nog een ander denkbeeld bij mij doen opkomen. Onder die mannen zijn er velen, die een zeldzamen kijk hebben op handel en nijverheid en vooral ook op het havenbedrijf. Zou het daarom voor ons gemeen tebestuur, dat tot hiertoe geheel in beslag genomen werd door de zorg voor de uitgewekenen, thans geen overweging verdienen, officieus met eenigen dier mannen eens voeling te zoeken en met hen de toekomst van ons stadje eens te bespreken Men vreeze niet, dat we zoodoende beschuldigd zullen worden van on- kiesch egoïsme. Wie zal het den mil- den gastheer euvel duiden dat hij zijn dankbare gasten in de gelegen heid stelt langs intellectueeien weg iets bij te dragen tot het toekomstig welzijn van zich en de zijnen? Het vluchtelingenbezoek zal zeker tengevolge hebben drukker vreemde lingenverkeer. Zou er langs den aan gegeven weg niet naar gestreefd kun nen worden, het ook dienstbaar te maken aan liet milder doen vloeien van onze andere bronnen van 't ge meenschappelijk welvaren Ik weet dat enkele particulieren met een open oog en een warm hart voor Vlissings belangen reeds, getracht hebben, in die richting naar hun ver mogen te werken. Met U bekende gevoelens, Motor. In het Moederhuis voor Belgische vluchtelingen in de Hobeinstraat al hier, zijn tot nu toe 17 kraamvrouwen verpleegd. Naar ons gebleken is, bestaat voor de alhier vertoevende réfugié's, die behooren tot de Belgische garde ci- vique, gelegenheid om bij den Bel gischen Consul betaling te erlangen van hunne vordering op hunne regee ring. Maar als voorwaarde wordt gesteld, dat twes meerderjarige landgenooten een schriftelijke verklaring afleggen, inhoudende, dat hij, die zich «m uit betaling aanmeldt, werkelijk tot de garde ci/ique behoort en het bedrag waarop hij aanspraak maakt, nog niet ontvangen heeft. Voor het kantongerecht te Middel burg werd heden behandeld de zaak tegen den chauffeur H. vroeger te Vlissingen, die op 29 September met een auto van Middelburg kwam en even voorbij den overweg van de Domburgsche tram tegen den bodes wagen van Barentsen uit Middelburg aanreed. Drie getuigen verklaart'en dat de auto maar een licht had, en dit deedBarentsen en zijn knecht ver moeden dat er een rijwiel aankwam, eerst op 't allerlaatst zag men de auto. De gerant van het hotel Zeeland die naast den chauffeur zat verklaarde dat er te Middelburg twee lichten zijn aangestoken, na de aanrijding zag hij er echter maar een branden. Door de aanrijding sloeg het paard op hol, en viel de knecht van Barentsen uit de wagen en genoemde gerani uit de auto. Alles liep echter nog betrek kelijk goed af. Eischf 10 of 10 dagen. Vervolgens stond terecht de 19jarige slagersknecht S. uit Vlissingen, die een door den keurmeester de Wit in de slachtplaats van de weduwe Hakker aan de Vrouwestraat afgekeurde lever te koop heeft aangeboden aan den slager Glerum. Bekl. bekende te hebben geweten dat de lever was afgekeurd en toch twee jongens naar Glerum te hebben gezonden met de vraag of deze de lever koopen wilde. Glerum als getuige gehoord ver klaarde dat de jongens bij hem kwa men met de vraag en dat hij daarop gezegd heeft de lever te halen, ter wijl hij ondertusschen den keurmeester liet waarschuwen, om de praktijken van den jongen aan het licht te bren gen. De jongen heeft zich toen hij bij hem in dienst was niet als eerlijk doen kennen en ook vreesde geiHige dat de weduwe Hakker hem, die met haar samen de leverancie van het vleesch voor de militairen heeit, er in wilde laten ioopen. De keurmeester verklaarde dat hij den meesterknecht van de weduwe Hakker verlof heeft gegeven met het vernietigen van de lever te wachten tot dat een dringende bestelling voor een der oorlogsschepen was afgele verd. De kantonrechter meent dat hij zulk een toestemming niet geven mag. Eisch f 10 of 5 dagen. Nog werd behandeld de zaak tegen J. V. uit Zoutelande, die uit balda digheid een steen tegen een woning zou hebben gegooid. Bekl. zeide op een kat te hebben gegooid, toen is de steen op de stoep gekomen, op gesprongen en tegen de deur terecht gekomen. De eenige getuige, de 18 jarige P. Cevat, verklaarde in den zelfden geest als bekl. ofschoon hij voor den ge meenteveldwachter had gezegd, geen kat te hebben gezien. Ook nu zeide hij dit bij strenge ondervraging een maal, maar kwam hierop terug en hield toen weder vol wel de kat te hebben gezien en tegen den veld wachter te hebben gelogen. Dit maakte dat hij aanvankelijk werd aangehou den als verdacht van meineed, maar ten slotte toch weder op vrije voeten gesteld werd, terwijl de zaak werd geschoist tot 21 November, terwijl dan ook de veldwachter en de eige naar van het huis zullen worden ge hoord. PARIJS. (Officieel). Soupir bij Vailly is door de bondgenooten her overd. De „Mormingpost" verneemt uit Petersburg dat de Duitschers bij den terugtocht in Polen de beste troepen konden losmaken en naar het wes telijk oorlogstooneel zenden. Tsingtau in handen der Japanners. Volgens een heden ontvangen tele gram uit Tokio heeft Tsingtau zich aan de Japanners overgegeven. De overgave geschiedde in den afgeloopen nacht na een hevig bom bardement, waarbij het voornaamste fort viel. Van de bezetting van het fort werden 200 man gevangen ge nomen. Hoogwater te Vlissingen, Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag November v.m. n.m. 8 4 4.21 9 4 40 5.08 10 5.28 6.08 11 6.31 7.22 12 7.48 8.42 ROGGEBROOD. De Burgemeester van Vlissingen Gelet op de circulaire van Z. E. den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel d. i. 5 November j.i. no. 2755/8; brengt ter algemeene kennis, dat de maximumprijs voor Groningsch roggebrood met V» cent is verhoogd en alzoo gebracht op 10l/3 cent per K.G. Deze brooden moeten het vaste gewicht van 1, 2 of 4 K.G. hebben. Vlissingen, 7 November 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. GEVONDEN GEDEPONEERD. De commissaris van politie te Vlis singen maakt bekend dat aan het bureau van politie als gevonden zijn gedeponeerd een mansjas, een huis sleutel, een pince-nez, een Belgisch trouwboekje. En dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent een portemonnaie met eenig geld bij Schietz, Droogdok 9een matrozenmuts bij Kempe, Walstraat een nieuw bruin kinderschoentje bij Kerkhove, Ruijterstraateen rozen krans bij Montezaan, Groenewoud een paar nieuwe kinderschoentjes bij Houmes, Wagenaarstraateen gouden dameshorloge bij v. Riem, Kerkhof laan 6een teekenlap bij Vermeesch, Spuistraateen portemonnaie met eenig geld bij Corveieijn, KI. Kerk straat 3een nikkelen fietssieutei bij Kenting, Koestraat 21 een ceintuur bij Izebout, Onderstraat 15 een pet bij Jansen, Boulevard de Ruijter 46; een dameshandschoen bij Lievense, Lepelstraat 18een rozenkrans bij Warger, Prins Hendrikweg 9; een das bij Verstraate, Spuislraat 60een broche (grafsteen) en een portemon naie inh. portretten bij Meijer, Ka naalstraat 120 een zilv. broche (por tretten) bij Ort, Nieuwendijkeen hond (Schotsche colli) bij v. d. Putte, Visoweg; een rozenkrans in étui bij Lommens, Sarazijnstraateen collier met kettinkje, bij Visser, Winkelman straat 23een rozenkrans bij v. We zel, Verkuijl Quakkelaarstraateen rozenkrans bij Kruijsse, Clijverstraat 17een hondenhalsband bij Burgers, Scheldestraateen gouden heeren- ring bij Damen, Palingstraat 42een gouden kinderringetje bij Casteleijn, Aagje Dekenstraat 61 een zilveren broche bij Stefer, Nieuwsfraat 6 een zwart lederen taschje met inhoud bij Schipper, Nieuwe Vlissingsche straat weg 93, Souburg; een stroo dames- tasch bij Lundsche, v. Galenstraat 6. Van 3 tol 7 November. ONDERTROUWD: A. J. de Rijke, jm. 27 j. en L. in 't Veld, jd. 22 j. L. L. G. de Pagter, jm. 23 j. en M. M. Vos, jd. 22 j. W. van Wijnen, wedr. 29 j. en M. C. Beijst, jd. 30 j. GETROUWD: K. van der Veen, jm. 29 j. en J. Jobse, jd. 38 j. BEVALLEN: J. Maeremans, geb. Verret, d. R. R. van Rijswijk, geb. Rieffenach, d. M. J. Vader, geb. Kloeg, d. A. C. Van Trier, geb. Van den Eynde, d. J. van der Meulen, geb. Opalf- vens, z. J. M. Coene, geb. Brackx, z. C. A. Dissen, geb. Koorin, z. M. Schunselaar, geb. Lute, d. P. de Jonge, geb. Buijs, z. J Daane, geb. de Ridder, d. M. V. Lietart, geb. De Roeck, d. L. de Voogd, d. OVERLEDEN: M. J. Israel, wed. van A. de Bruijne, 81 j. A. Van Antwerpen, man van E. De Caluwe, 81 j. O. J. A. Fieurbaey, z. 2 j. J. Kampers, wedr. van M. E. Govers, 69 j. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 7 November 1914. Bij de gisteren gehouden groente en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed Andijvie 26 a 30 et., spruiten 95 ct. a f 1,50; kropsla 30 a 40 ct., koolrapen 36 a 46 ct., alles per mand. Prei 27> a 6 ct., peen 4 a 5V» ct., kroten 1 a 4 ct., ïapen 2 a 37a ct., ramenas 1 a 2 ct., selderie 2 a 4 ct., witte selderie 3 a 8 ct., pieterselie 3 a 4V3 ct., alles per bos. Bloemkool 2 a 13% cl, savoije-kool 27a a 6 ct., roode kool 21/, a 5 ct., witte kool 3 a 4 ct., alles per stuk. Tomaten 11 a 237a ct. per K.G. Kervel 18 a 20 ct., beurré Clairgeau 53 a 68 ct., wintergoed 29 ct., rei- nette tulpa 42 ct., Alexandre Lambré 51 ct., comte de Flandre 53 a 627a ct., Joséphine de Méline 58 ct., beurré superfin 56 ct., samortellen 41 a 45 ct., mispels 38 a 41 ct., alles per vijfkop. Aardappelen f 2,54 uien f 3,72 a f 4,16; bezy van Schoonauwe f 7,48torpedo f 6,92 jodenperen f 5,76; Gieser Wildeman f 3 88 a f 4,52 bergamotten f 3,80 a f 3,88; winter Louwtje f4,02 a f4,06 huismanzoet f 3,36 a f 3,52court- pendu f 6,20 a f 6,56grauwzoet f 4,40grauwzuur f 4,40 goudrei- netten f 4,12 a f 6.—Adams pear- main f 5,16; culemburg rood f6. a f 6,16 koningszoet f 5,52; cam pagne f 4,68 a f 4,80 mortier f 5,36 zure bellefleur f 5,48; eringaard f 5,08 alles per H.L. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 768.4 te Memel. Laagste barometerstand 759.0 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 8 November. Zwakke tot matige winden uit Z. richtingen. Nevelig tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde tempe ratuur. Heden overleed, na een kort stondig lijden, ons innig geliefd zoontje CORNELIS, in den aanvailigen leeftijd van 2 jaar en 8 maanden. Namens de diepbedroefde Ou ders, Grootouders en Familie. P. C. VAN ECK. G. VAN ECK—van den Ende. Vlissingen, 7 November 1914. AFDEELING VLISSINGEN. Het Bestuur van bovengenoemde afdeeling maakt bekend aan familie leden en kennissen van in Oost-Indië vertoevende schepelingen der Konink lijke Marine, dat er gelegenheid be staat, door de zorgen dier afdeeling kosteloos aan genoemde schepe lingen PAKJES TE VERZEN DEN. Zij, die van deze gelegenheid wen- schen gebruik te maken, kunnen hunne te verzenden pakjes (die nietgrooter mogen zijn 12.5 d. Ms. het liefst te ge bruiken de bekende beschuitblikken, of een gedeelte daarvan) voor de eerst volgende verzending naar Oost-fndië inleveren vóór 12 November a. s. aan het nieuw Bureau Nederlandsch Loodswezen, eiken werkdag uitslui tend des voormiddags tusschen 9 en 11 uur en des namiddags tusschen 3 en 5 uur en 6 en 8 uur, zullende op andere uren geen pakjes worden aangenomen. Vlissingen, 3 November 1914. Het Bestuur der afdeeling voornoemd, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, Secretaris. Wegens plaatsgebrek TE KOOP een in zeer goeden staat zijnde merk Grimm Natalis, voor f 10.—. Adres: Glacisstraat 111. ZEER AAN TE BEVELEN. 50 ct. per pond. ONDER RIJKS CONTROLE. 85 ct. pond. ONTVANGEN: WALSTRAAT. N. ZANDEE. De Sunlight- Zeep Maatschappij blijft doorgaan de orders op al hare Zeepen onmiddellijk uit te voeren

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 3