DE OORLOG. GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN S II JI Zoo ja, welke zijn de maatregelen geweest Hoe gaat het in het algemeen in uw provincie met den terugkeer van de vluchtelingen Hoeveel vluchtelingen ongeveer wa ren op 1 November nog in uw pro vincie aanwezig Verloven aan militairen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Duymer van Twist, heeft de volgende vraag tot den minister van oorlog gericht: Acht de minister den algemeenen toestand niet zoo gewijzigd, dat de mogelijkheid kan overwogen worden om verloven aan militairen op ruimer schaal te verleenen, dan tot heden plaats heeft Zoo ja, is de minister dan bereid, een rege|ing te treffen, waarbij zooveel mogelijk rekening ge houden wordtmet de maatschappelijke belangen van hen, die met de mobi lisatie zijn onder de wapenen geroe pen Terugkeer Belgische beambten. Het consulaat-generaal van België verzoekt ons het volgende mede te deelen De beambten, die staan onder het mi nisterie van Financiën, zijn gerechtigd hunne functiën te hervatten onder de voorwaarden, omschreven door de circulaire van het ministerie van Fi nanciën d.d. 17 September jl. Het zelfde geldt voor de beambten van het ministerie van Binnenlandsche Zaken onder de voorwaarden, bepaald in de circulaire van het ministerie van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentelijke en provinciale besturen d.d. 4 Aug. 1.1. De professoren en onderwijzers moeten zich ter beschikking houden van de locale autoriteiten, waaronder zij staan. De beambten van het m'nisterie van Justitie zijn verplicht hunne func tie te hervatten, behalve in geval van moreele of materieele onmacht. De machtiging, zich ten dienste te stellen van de Duitschers wordt ge weigerd aan de spoorwegbeambten, die van posterijen, telefoon en tele grafie, evenals aan de beambten res- sorteerend onder het ministerie van Openbare Werken. Wat betreft de staatsbeambten van alle categorieën, behalve de rechters, de geestelijken, de professoren en de onderwijzers, die hun functie uitoefe nen binnen de vesting Antwerpen, zijn wij van oordeel, dat het noch veilig, noch waardig is hun post te hervatten tot nader order. Overeenkomstig de bepalingen van de conventie van 's Gravenhage, zijn de beambten, die hunne functiën her vatten, gemachtigd de volgende ver klaring te onderteekeaen „Ik, ondergeteekende, beloof door dezen, overeenkomstig de bepalingen van de Haagsche conventie van 18 October 1907, mijn functies nauwge zet en loyaal te blijven vervullen en niets te ondernemen en alles na te laten wat het Duiteche bestuur op Belgisch grondgebied zou kunnen schaden." 't Is hun strikt verboden den eed van trouw af te leggen aan de mo gendheid, die het land bezet houdt. De toestand. De toestand is nog zeer weinig veranderd. Wel wordt er van verschil lende zijden melding gemaakt van fantastische geruchten over een terug trekken van het Duitsche leger aan het Westerfront, doch deze berichten schijnen zoo weinig geloofwaardig dat wij het niet eens de moeite vinden ze over te nemen. Wat toch wordt bereikt met het vermelden van onge' looflijk klinkende successen of met mededeelingen waar de fantasie een duim dik op ligt? Immers niets. Wij houden ons daarom liever aan de officieele berichten. Zoo werd deze week gemeld dat de Duitsche Kroonprins zou gesnen veld zijn. Wij namen dit bericht niet op en enkele bladen die het wèl deden, zetten er een noot onder dat zij het niet geloofden en zoo zouden wij een heele reeks van de meest tegenstrijdige berichten hebben kun nen publiceeren, waarvan alleen het gevolg zou zijn dat op het laatst nie mand aan dergelijke „praatjes" eenige waarde meer zou hechten. Wat nu de laatste officieele berich ten betreft maken zoowel de Duitsche als Fransche communiqué's van vor deringen melding, m.a.w. de toestand bleef stationair. Groote verliezen aan beide zijden. Grootvorst Nikolaas van Rusland, die dezer dagen aan generaal Joffre de vraag stelde, hoe de toestand was der operaties in Frankrijk,kreeg daarop ten antwoord, dat de toestand over het geheel zeer goed was. De Fransch Engelsche legers hopen op eer. spoe dige gunstige beslissing. De voorpos ten van de beide legers staan zoo dicht bij elkaar, dat de Engelschen in hunne loopgraven het spelen der grammofoon en het zingen der Duit sche soldaten in hunne loopgraven kunnen hoeren. En zoo wisselen daar dan „the long way to Tipperary" en de „Wacht am Rhein", de „Marseil laise" en „Deutschland, Deutschland über alles" elkaar af, tusschen het geknetter der geweren en het gebul der der kanonnen. De berichten over de gebeurtenis sen in het Oostelijk oorlogsterrein lijden weer onder 'n groote mate van onduidelijkheid, en spreken elkander bovendien beslist tegen. Dit maakt het moeilijk na te gaan, wat er eigenlijk gebeurt. Uit Antwerpen. De treinen uit Antwerpen brachten gisteren te Rozendaal weer enorme massa's menschen terug met pak en zak beladen. De treinen, die de corres pondent van „de Tel om elf uur zag binnen komen, brachten er zeker meer dan 1000, o.w. vele Duitschers die reeds naar Antwerpen terugge keerd waren. Overal hoorde hij zeggen dat het daar geheel niet meer veilig is. Een lid van het burgercomité ver zekerde hem, dat gisteren nacht niet één Duitsch offic er in de stad gesla pen heeft. Allen hebben op de forten hun intrek genomen. Er heerscht een buitengewone ze nuwachtigheid, welke duidelijk merk baar is onder de Duitschers. In dolle vaart schieten allerwege militaire auto's heen en weer. Ook de toon der soldaten tegenover de bevolking is voelbaar verscherpt. Donderdag werd bekend gemaakt dat wie nog na negen uur 's avonds op straat gevon den werd in de stedelijke gevangenis opgesloten zou worden. Ook aan de loods werden de jon gelieden van 19 tot 30 jaar aange houden, die langs de Schelde de stad wilden verlaten. Toch zijn er nog velen naar Nederland gevlucht, die thans in de grensdorpen ronddwalen. De onderwijzers van gemeente scholen, die in het buitenland verblijf houden en per telegram aan den heer Poulet, Belgisch minister van Onder wijs, gevraagd hadden of zij afgezet zouden kunnen worden indien zij geen gevolg zouden geven aan de uitnoodiging van het gemeentebestuur om Maandag hun dienst te hervatten kregen ten antwoord„Ne craigner rien". Vrees niets. Uit Brussel. Een Donderdagavond van Brussel te Breda aangekomen reiziger beves tigt, volgens een telegram aan de „N. R. Ct." dat te Brussel een pro clamatie aangeplakt is waarin bekend gemaakt wordt, dat aan de stad Brus sel een boete van 5 miljoen francs is opgelegd, wegens een opstootje, waarbij twee politie-agenten zich tegen Duitsche soldafen verzet hebben. De politie-agenten weigerden namelijk op bevel van een Duitschen officier een man te arresteeren. Daarop ontstond een woordenwisseling, waarbij het volk te hoop liep en Duitsche soldaten benevens de officier gemolesteerd wer den. Met groote moeite gelukte het eenigen burgers het volk te kalmee ren. In een daarop volgend geding werden de twee Belgische politie beambten tot zware gevengenisstraf veroordeeld en daarna is aan de stad Brussel de bovenvermelde boete op gelegd. De moedige koningin der Belgen. Volgens een correspondentie in de „Daily News" zijn de koning en de koningin van België nog bij het leger in het front. Slechts eens in de laatste tragische maanden heeft de koningin de zijde van den koning verlaten, dat was toen zij met haar kinderen naar Dover snelde. Toen men hem vroeg, waarom de koningin zoo spoedig terugkeerde, antwoordde de secretaris: De koningin heeft den koning doen beloven, haar terug te roepen als de toestand voor België bedenkelijk wordt. Zij verliet Ostende niet, dan een uur voordat de eerste Duitschers in de stad kwamen.Sedert houdt het konink lijk paar verblijf op een villa half weg de loopgraven en de Fransche grens. Zoolang er een hoekje van België overblijft, dat niet door Duit sche granaten verwoest is, willen zij daar blijven. Zondag, Allerheiligendag, woonden de koning en de koningin de mis in een dorpskerk in de duinen bij. On derweg zagen zij een tweedekker op een groote hoogte. De koning zag door zijn kijker en zeideIs een Franschman."Na afloop van den dienst was het koninklijk paar, dat herkend was, het voorwerp van een hartelijke ovatie. De Belgische burgemees ters in vrijheid gesteld. Men herinnert zich het geding van de burgemeesters en secretarissen uit de grensgemeenten om Tongeren, die èn voor den krijgsraad èn in hooger beroep vrijgesproken werden. Na die vrijspraak voor den Duit schen krijgsraad werden zij door den toenmaligen commandant van Tonge ren gevangen gehouden en zouden (als krijgsgevangenen) naar Duitschland worden gebracht. Dank zij de ijverige bemoeiingen der verdedigers echter, werd ven hooger hand bevolen de burgemees ters te Tongeren te doen verblijven. Men mompelt zelfs, dat bij aankomst van het telegram, inhoudend boven genoemd bevel, de burgemeesters reeds in den trein zaten, die hen naar Duitschland zou brengen. De commandant die den vrijgesprokenen niet bepaald genegen scheen te zijn, is intusschen naar het front vertrok ken. Maandag 2 November zijn de burgemeesters in vrijheid gesteld. Dat er groote vreugde in menig huisgezin geheerscht zal hebben, kan men zich denken. Een slachting. In Engelsche bladen wordt een le vendige beschrijving gegeven van een schitterenden, gecombineerden aanval gedaan door een afdeeling Marokka nen, de Fransche koloniale infanterie en Indische troepen. Zich bevindend tegenover een doodelijk vuur der Duitschers brachten de Afrikaners en de fndiërs hun gewone taktiek in praktijk, door zich in greppels, achter heggen en dergelijke natuurlijke hin derpalen te verbergen. Na een kwar tier lang met groote hevigheid ge schoten te hebben, dacht de vijand dat hij zijn tegenstanders vernietigd had en rukte aanvallend op, maar toen zij de verborgen Indiërs en Afri kaners tot op 100 yards genaderd waren, sprongen dezen op. Plotseling kraakten geweersalvo's en hoorde men het geratel der mitrailleurs. Het geheele Duitsche detachement werd als weggemaaid en de overigen vlucht ten, nagezet door de geallieerden, die den vijand voor zich uit dreven en verjoegen uit de dorpen Hollebeke en Nessines, welke belangrijke strate gische punten vormden gedurende dezen tegenstand. Een bataljon van den hertog van Württemberg werd tegen de drassige hellingen van de Leie gedreven en gaf zich over. De aanval duurde vijf uur. Men schat de verliezen der Duitschers op 3000 man dooden en gewonden. De geallieerden namen ook vele soldaten krijgsgevangen, maakten zes kanon nen buit en een geheelen ambulan- cetrein. De vijand werd zes mijlen teruggeworpen. Weer een Duitsche prins gewond. Prins Joachim Albert van Pruisen, die als majoor aan de gevechten in het Westen deelnam, is door een schot in den rechtervoet gewond geworden. De Prins is tot herstel zijner wonde naar zijn landgoed Strobl (Salzkam gergut) gegaan. Prins Wilhelm, Friedrich, Karl, Ernst, Joachim, Albert, geb. den 27 Sept. 1876, is de 2e zo an van Prins Albert va r Pruisen, uit diens 2e morganatisch huwelijk met Rosalie gravin von Hohenau. De Prins is dus een achterneef van Keizer Wilhelm. Duitschland en Engeland. Duitschland liet reeds sedert eeni gen tijd in Engeland bezwaren voor brengen wegens de slechte behan deling der zich in Engeland bevin dende Duitschers en sloeg voor de beiderzijds onverdachte onderdanen ie laten vertrekken. Engeland weiger de. Et werd slechts overeengekomen, dat alle vrouwen en alle mannen be neden 17 en boven 55 jaar en, zon der leeftijd in aanmerking te nemen, alle doktoren en geestelijken zouden mogen vertrekken. Daarop heeft En geland alle mannelijke personen van 17 tot 55 jaar als krijgsgevangenen behandeld. Duitschand protesteerde tegen deze schending van het volke renrecht en eischte vrijlating uiterlijk 6 November. Engeland gaf geen antwoord. Nu heeft ook Duitschland de gevangen neming van de Engelsche mannen van 17 tot 55 jaar bevolen; ze wor den in hét landverhuizerskampement Ruhleren bij Berlijn overgebracht. De zeeslag in den Oceaan Omtrent den zeeslag aan de Chi- leensche kust wordt uit Valparaiso aan de „New York Herald" geseind, dat omtrent het lot van admiraal Craddock nog niets bekend is. De „Good Hope" stond, toen ze het laatst is gezien, in brand en trachtte in allerijl de kust te bereiken. Men vermoedt dat ze op de rotsen is ge zet, daar ze zinkende was. Men hoopt dat de opvarenden gered zijn. Uit La Concepcion en Boronel zijn schepen vertrokken om hulp te bieden aan de zeelieden, die wellicht de kust heb ben bereikt. Wat voer den slag geschiedde is nog niet bekend, maar daar Coronel een kolenhaven is, vermoedt men dat de Duitsche oorlogsschepen ver in zee de wacht hielden, en dat Duitsche spionnen op de kust de aankomst en bewegingen der Brilsche schepen melden. Het is bekend zegt de correspondent van de „Times," die van het New Yorksch blad mel ding maakt, dat de Duitschers in el ke haven van Zuid Amerika spionnen hebben. Toen de Britsche schepen Zondag de haven verlieten om te zoeken naar de Duitsche kruisers sloten de „Gneisenau" en „Scharnost" en de andere Duitschers schepen hen in en openden zij het vuur. Blijkbaar kwamen de Britsche schepen niet in goede gevechtslinie. De „Monmouth" zette den strijd voort tot haar romp geheel doorboord was. Toen ging het schip ten gronde. Nadat de „Monmouth" vernietigd was drongen de Duitschers op naar de „Good Hope". De zware kanonnen der Duit sche slagkruisers vuurden met groote trefzekerheid. In brand geschoten, en de kanonnen onklaar, keerde de „Good Hope" en trachtte ze terwijl het water reeds binnendrong, de kust te bereiken. Volgens een Duitsch bericht ver volgden de Duitschers haar tot re gen en duisternis haar aan het ge zicht onttrokken. De Glasgow" voer. ernstig beschadigd, in de richting van Coronel. De Duitschers in Frank- i IJfe en België. Het officieeleFransche communiqué van gisterenmiddag drie uur luidt: Gisteren is in den loop van den dag op het geheele front geen enkele verandering van beteekenis voorge komen. Tusschen Dixmuiden en de Leie blijven de krijgsverrichtingen hetzelfde karakter behouden. De Duitschers hebben de streek ten noorden van Atrecht en die stad zelve hevig doch zonder resultaat beschoten. De Duitschers zetten hun pogingen in België en Frankrijk voort en schij nen in de samenstelling van hun strijdkrachten, die in deze streken opereeren, een wijziging te brengen en hun onlangs gevormde reserve korpsen te versterken met troepen van het actieve leger, ten einde een nieuw offensief te ondernemen often minste de bloedige nederlagen, die hun zijn toegebracht goed te maken. Tusschen Somme en Oise hebben wij het terrein dat wij door de be zetting van het dorp Andechy ten westen van Roye hebben gewonnen, versterkt. Onze artillerie heeft een treinkolonne van de Duitschers in de streek van Nampont ten noordoosten van het Aigle-bosch vernield. Bij Berry au Bac hebben wij het dorp Sapigneul, dat de Duitschers hadden bezet, hernomen. In Argonne is verwoed gestreden onze troepen hebben daar met de bajonet de Duitschers teruggedreven. In Woevre zijn opnieuw vijandelijke aanvallen afgeslagen. Ten Noord O. en oosten van Gran - de Couronne van Nancy, bij Bacca rat en Blamont, zijn onze voorposten aangevallen door vijandelijke afdee- lingen van verschillende wapenen, wier operaties alle zijn verijdeld. De officieele Belgische mededeeling van gisterenmiddag half twee zegt: De vijand heeft op het front aan de Yser hoegenaamd niets onderna men en zich bepaald tot een zwakke beschieting van onze linies. Enkele vijandelijke afdeelingen, die van machinegeweren voorzien zijn, houden nog den linkeroever der Yser bij St. Joris en Oud-Stuyvekenskerke bezet. De Duitschers hebben langs de Bel gische kust tusschen Middelkerke en Zeebrugge verscheidene batterijen van allerlei kaliber en infanterie1- posten opgesteld. Op het front van Dixmuiden naar Bixschoote hebben de bondgenooten terrein gewonnen. De Duitschers hebben verwoede aanvallen gedaan in de richting van Dixschoote, St. Eloy en Wytschaete, die alle zijn afgeslagen. Tusschen Wytschaete, (10 K.M. ten Zuiden van ^Yperen) en Meessen (Messines) hebben de voor- uitdringende troepen der bondgenoo ten den weg bereikt die deze beide plaatsen verbindt. Het Duitsche hoofdkwartier deelde gisterenochtend mede: Ons offensief ten noordwesten en ten zuidwesten van Yperen maakt goede vorderingen. Ook bij La Bassée, ten Noorden van Atrecht en in Argonne hebben wij terrein gewonnen. Onze troepen hebben na een ge vecht waarin de Franschen zware ver liezen hebben geleden, een belangrijk steunpunt in het Brule-bosch, ten zuidoosten van St. Michiel, veroverd, In Galicië. Telegrammen uit Lemberg melden In den avond van 5 November werd hier het bericht ontvangen van de herovering van Jaroslaf door de Rus sen. Deze maakten vijfduizend krijgs gevangenen. Men deelt mede, dat de laatste dagen de Oostenrijkers dag en nacht hard nekkige aanvallen deden en een ge weldig artillerievuur ontwikkelden. Zij beproefden het blijkbaar met een laatste krachtsinspanning. Toch dreven de Russen met kracht de Oostenrijkers terug en braken hun wanhopigen weerstand. Thans trekken de Oostenrijkers terug langs de San. Men meldt officieel een groote Russische overwinning in Galicië. Aantal krijgsgevangen in Duitschland. Tot 1 November waren in de'ge vangenen-kampen, hospitalen enz. volgens dienstberichten onder dak ge bracht Franschen 3138 officieren en 188,618 manschappen; Russen 3121 officieren en 186,779 manschappen Belgen 537 officieren en 34.907 man schappen Engelschen 417 officieren en 15.730 manschappen. Tezamen 7213 officieren en 426.034 manschap pen. Daarbij zijn niet meegerekend zij die nog onderweg zijn naar de kam pen. De in het oog loopende stijging irr vergelijking met vroeger gepubliceer de cijfers is te verklaren uit aanzien lijke vermeerdering en voorts uit het feit dat de gevangenen in hospitalen en zij die buiten de kampen te werk gesteld waren aanvankelijk niet wa ren meegeteld. Uit Zuid Afrika. De „Vossische Zeit." publiceert een onderhoud met den Boerengeneraal Pearson, waarin deze verklaartNooit liet de echte Boer zijn spreukZuid Afrika voor de Afrikaanders varen. De Engelsche bladen bevatten naïeve kalmeeringsberichten. Zij brengen loyaliteitsbetuigingen van Zulu's,Basu- to's en andere kaffers. Die gunnen wij den Engelschen, maar van den Boer, waarop het alleen aankomt, vertellen ze sprookjes. Engeland's heerschappij in Z. Afrika lag toch al op sterven en nu is de oorlog ge komen, die de geheime draden af breekt. Er ontstond een zekere wan orde, maar deze is een periode voor het tot stand brengen van een nieu we orde. Spoedig zal alles duidelij ker worden. Het doel aller Boeren is steeds hetzelfdevrijheid, onaf hankelijkheid, losscheuring van En geland's heerschappij. Ik wed met u, dat op Kerstmis ook de schaduw van Engeland's heerschappij over Z. Afrika zal verdwenen zijn. Wij Boe ren hebben niets tegen de Duitschers. Het blijkt reeds dat de Duitschei een beter kolonist is dan de Engelschmar. want de Duitscher ontwikkelt zijn kolonie, terwijl de Engelschman de ze slechts wil uitbuiten. Met Duit schers als buren kunnen wij in vrede leven, maar Engeland's heerschappij is onverdragelijk. Ik verzeker u nog maals, het is maar een kwestie van weken, dat Zuid-Afrika aan de Z. Afrikaanders behoort. Te Oisterwijk (N. Br.) heeft een ontslagen stoker van de gasfa briek op den openbaren weg een aanslag gepleegd op den directeur van de gasfabriek, wien met een mes wonden aan pols en voorhoofd werden toegebracht. Eenige militai ren ontzetten den aangevallene, die daarop onmiddellijk naar het R. K. ziekenhuis werd vervoerd. Zijn toe stand is bevredigend. Deze week werd te Amsterdam een paarlen collier vermist ter waarde van f75000. Door de politie was reeds opsporing verzocht en een goede belooning was door den eige naar van het collier toegezegd voor den vinder. Thans wordt gemeld dat het collier weder terecht is. In een in aanbouw zijnde fa briek te Wijhe moest een 31-jarige werkman toen de lift geprobeerd werd, den motor drijven. Vermoede lijk is hij door een der riemen ge grepen daar niemand tijdens het on geluk in zijn nabijheic vond zijn lijk eenigen tij! machinekamer. Een 5- onder Reeuwijk is dooi oorzaak te water geraakt ken. Een 2-jarig n Roentgenstraat te Rotte een teil met kokend wa en met zware b-andwonij geheele lichaam naar hetj gebracht. Ook een vl.uel Ze was nu al veeitid de oude mevrouwen ge| struische, gezonde meid opvallend Belgische typi „Msb." De oude mevrov aan het tsation getroffen nis met het lot van haq in het Belgische leger vo vaderland aan het sfrij| wier eigen huis en hof brand geworden, had zij huis genomen. Deze scheen erg ondel van den jammer in haaf ze bleef maar aldoor in van het gewoel der buitj het ware niets weten. Lang, zeer lang bracVj gens in haar slaapkamer liet zij zich duchtig smal zoowel als het andere gf doorgestane vermoeienif ontbering, meende de mevrouw. Maar de anisetteflesch lend gauw leeg, den iaaj de bierman bracht wel veel flesschen in de wed Enfin, dat was zoonbee| gewoonte, excuseerde de logée met d'r grootej van uitgaan wilde zij weten. Tot wandelen eerst nog niet in staat, zij zich nog gevoelde, vrouw wel graag met eens in gewild. Nu was 't dien dag vo zacht, de lucht blauw riakleed, en het herfstzon! alles zoo heerlijk warm. Mevrouw redeneerde, telinge nu toch eens met 1 wandelingetje kon maken liet zich overhalen. Preutsch stapte ze mevrouwke voort, tot volte van de Hoogstraa meid van v. Neile, ml boezelaar voor en een lv op het hoofd, met v opengespalkte oogen vc telend tweetal kwam te eer, prefstem de straat vol Marie, waar hep jij Woon jij niet meer ia zang Ballen verantwoordelijkheid De eopie wordt nimmer terl De Belgische consul-a Amsterdam aan 't Mijnheer de Redt Van uw bekende aciif uw open oog voor de onze réfugié's verwacht nummer van heden avoii nomen worden de medj de Belgische consul-genl sterdam zoo pas geric verschillende categoriën ren onder de in het bul toevende Belgische réfuj Het wil me toeschiji mededeeling een stuk is lerhoogste gewicht, en dient door de réfugié': herlezen, bestudeerd en worden. Dat gewicht ligt voj belangrijkheid van den het feit, dat zonder twjjl sche Regeering aan het st< gehecht heeft. Bij de bestudeering v ment want ernstige het diene men de vol] in het oog te houden lo. Aan sommige ambt machtiging verleend, weer te aanvaarden. Zi maar moeten niet. Het ner gedragslijn wordt aé beleid overgelaten. Zij handelen naar omstandi gewenscht is bet natui voor zoover de omstanj zelfde zijn, eenstemmig hie categorie behooren ten, die ressorteeren on teries van financiën en mndsche zaken. Zij zijf besluit, maar moeten rek ®et de circulaires van A"g. jl. 2o. Sommige ambte: »un functie weer aan Z|jn dus verplicht, tenzij "en beroepen op moref" ee!e onmogelijkheid. £°rie behooren de amh

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 2