Dankbetuiging. "GEMENGD NIEUWS GEMEENTEBESTUUR LAATSTE BERICHTEN ADVERTENTIËN echts aan den Dpatowka. het Russische Iieden San over et zich gedeel- kt van de ver- tdow, waarbij in Nisko twee kan- irs zijn buitge en zijn gemaakt. pht in de te. 7 uur werd te ■jer gehoord.Ook bevolking door B^ig geschutvuur en mist op tien iiurden Duitsche itsch schip. De amen kletterden, n van een hotel tielen vielen in ijl van de kust. 1 in de richting |ie kust stoomde, chter bij de kust, en kv/amen zelfs er van het einde lt. Het lichtschip Tijdens het ge- Uiilitaire overheid ngspoging, want Aantreden, kregen bezetten de we- ust naar de stad hting. er.de correspon- Chronicle" iw int dat Veume' or de Duitschers Bturende twee uur de stad, doch e gebouwen her getroffen, werd soldaat gedood; nde het bombar- |Belgen volkomen en het vuur niet,. Jjhers blijkbaar af- en de omgeving dat zij het artille- uwen en een in- nnen. De Belgen reid. Een batterij, de van het bom- ne was aangeko- deelten naar het odat de vijand er e Belgische infan- verborgen met de vooruitgescho- Westen van Veur- iand, die in dichte om de stad aan 00 Meter liet na- jen het vuur open- erd hierdoor vol- e gelederen wer- |aor een hagel van hers aarzelden en e smalle greppels en. Maar de Bel achten en vonden n half uur woedde vijandelijke gele- wisten van hun Inaken door Rams- zetten. De Duit een groot aantal achter. van Turkije Idschau" verneemt berichten omtrent |de vijandelijkheden n Turkije en om- optreden van de bben in de Russi- de Zwarte Zee en en schrik veroor- als uitgestorven, tschappen hebben kt; het zakenver- heel. Uit Livadia kostbaarheden van en tsaar naar Mos- |ng heerscht in Jal- meene vlucht be- het tol hevige too- aanken, gouverne- stations werden ieeft de beschieting ;ericht; het station de inwoners zijn l^ovorossisk hebben de Naptha maat- |de stad zeer gele' bladen roepen de en oorlog tegen de de Triple Entente. strategische dl aan de te Zee. :en oorlog tusschen e allereerst op vloot- Zwarte Zee m°e' sterkte der vloten gingen een verhoog" Russische Zwarte" Zeevloot bestaat op dit oogenblik uit 5 slagschepen, 2 gepantserde kruisers, 5 ongepantserde idems, 17 lorpedo- bootjagers, 17 torpedobooten en 5 duikbooten. Aar. de kust bezit Rus land op het Europeesche deel van de kust voor diepgaande schepen slechts drie bruikbare havensOdessa, Feo- dosia en Sebastopol, van welke de laatste, bekend door de belegering van de verbonden Turken, Engelschen en Franschen in 1854, zeer sterk be- vesfigd is en als basis dient voorde Russische vloot. Feodosia, dat thans door een Turk- schen kruiser gebombardeerd werd, ligt zoowat 100 kilometer van den ingang van de Zee van Azof, aan de zuid-oostkust van het schiereiland de Krim. Aan den iftgang van de Zee van Azof ligt de handelshaven Kertsch met de oostelijk daarvan gelegen oude vesting Jenikale, en de ürie kilometer zuid-eosfeüjk gelegen nieuwe vesting Paul. Als kustbevestingen zijn verder nog belangrijk de forten van Otschakof en Kieburn (bekend uit de Russisch Turksche oorlogen), die den ingang tot de Dfjepr-Boeg-Liman bestrijken. Aan de Kaukasische kust dienen de namen van de havens Noworosisk, Potie en Batoem genoemd te worden. Rusland's landgrens met Turkije is door een reeks zware bergkammen en door de vesting Kars beschut, welke de Russen den Turken na hevige gevechten in 1877—78 afna men. Minder beschermd is de Rus- sisciiè~Perzische grer>s, die zich uit strekt van den tot aan da Kaspische Zee- Ter beschutting van deze grens het.'! Rusland in de laatste jaren bevestigingen >n door Russsiscne troepen bezette noora- Perzische provincies aan hetOermia- meer opgericht. Intusschen kan de toestand van deze troepen bij een krachtige samenwerking van Turksche en Per zische troepen tamelijk lastig worden. Het is derhalve te verwachten, dat Rusland op dit deel van het oorlogs- looneel slechts offensief zal optreden. Hulp voor Belgie. Het bericht, dat de Rockefeiier- stichting besloten heeft een belang rijke som uit te keeren ter verlich ting van de ellende in België, heeft algemeene goedkeuring in Amerika gevonden. Nochtans vreest men, dat de Duitsche autoriteiten deze voor de Belgen gezonden levensmiddelen zul len opeischen. Deze vrees is niet verminderd door het antwoord van den Duitschen afgevaardigde Dern- burg, die verklaarde dat de Duitsche regeering op de eerste plaats voor haar soldaten moet zorgen en dan eerst aan de Belgen kan denken. Het feit, dat de Duitschers nog 45 millioen francs van Brussel eischen en bovendien een vergoeding, groot genoeg om het lijden van deze held haftige bevolking, welke op het oogenblik aan alles gebrek heeft te lenigen, heeft groote verontwaardiging in Amerika geweki. De „New-York World" schildert in een artikel, getiteld„Het hulp fonds voor de Belgen of een dief— sial", als volgt de meening der Ame rikanen Practisch is geheel België op het oogenblik verwoest. De mogendheid, welke voor deze misdaad verantwoor delijk moet gesteld worden, wil nu een belasting heffen op het geld, waarvoor de noodzakelijke levens middelen zouden kunnen gekocht worden. De verdrukking van een uit gehongerde natie wordt noch vergoei- 'ïkf, noch tegen gesproken. De dief stal van Brussel geschiedt even ge wetenloos als de verwoesting van De menschheid moet België te hulp «omen, indien men niet wil, dat de geweldigste tragedie der moderne tij- oen dezen winter in dat land zal af gespeeld worden. Maar welke reeëie verzekering heeft ■oen, dat al de gezonden levensmid delen niet geconfisceerd zullen wor- aen S^ijk dat reeds met alle andere jaken het geval was. Moreel meet duitschland evengoed voor de Belgen zo'gen als voor zijn krijgsgevangenen. De stemming van het Duitsche leger. De „Norddeutsche" deelt het vol- I Sonde mede Volgens uit betrouwbare bron ont- ngen berichten, is de stemming .t.r°ePen uitstekend. Deze stemming 1 w uit het verdragen der vermoei- ssen, welke de troepen onvermij- ,te verduren hebben en even- U't den moed, welken zij op eik J* aan den dag leggen. Niet ttr« '<0lnen nu n°g> evenals in de woorlogsweken gevallen voor, blJ het verlangen naar een deel- aan den strijd zelfs tegenge houden "moet worden. De gezond heidstoestand is, evenals vroeger, uit stekend; de verpleging goed. Al zijn er ook zware verliezen te vermelden, zoo moet men er bij in aanmerkng nemen, dat een juiste beoordeeling ervan slechts te verge lijken is met de verliezen van den vij and. Deze waren in alle gevechten veel grooter dan de onze. Het Duitsche volk kan dus de ont wikkeling der oorlogsgebeurtenissen ook verder met vast vertrouwen tege moet zien. De oogst van den dood. Een Fransch kapitein, die het slag veld aan de Maas bezocht, schrijft Nooit heb ik iets vreeselijkers in mijn leven gezien. De dooden wor den niet meer geteld, men vergeet dat 't lijken zijn. Daar liggen meer dan 600 op hun plaats in de vuur linie, zooals de dood hen overviel. Ik zag een sectie, neergeknield in schiethouding, in volmaakte orde voor of achter hun officierenniet één man of officier had zich omge keerd. Naar de Duitsche zijde overste kend", kon ik de uitwerking van onze artillerie zien. Vijf en zeventig man waren in hun schans in stukken geslagen ver in de schanslinie lagen lange linies van dooden. In een hoek waren zes man te zamen gestorven. Een van hen ineld nog de briefkaart in de hand, die naar een zekere fa milie Hubsch gezonden moest wor den, om deze mede te deelen dat hun zoon een Christelijken dood was ge storven. Op de kaart was een beeld van den Christus geteekend met de woordenIk ben met U al de dagen 1 het einde der tijden. i vt'"-' liat eeu andere groep van S man," uil ook te zamen den dood waren ingegaan. Tusscn-n n=n lag een geopend gebedenboek, open geslagen bij het gebed der stervenden. 18 millioen reservesolda ten in Duitschland en Oostenrijk. De „Kölnische Zeitung" heeft een artikel over de in Duitschland en in Oostenrijk voorhanden troepen-reser- ven en komt daa-bij tot een getal van 4V4 millioen man. lo. Vrijwilli gers in Duitschland 2 millioen, in Oostenrijk lx/4 millioen 2o. Recruten van jaargang 1914, in Duitschland en Oostenrijk samen 1 millioen man, sa men dus 4x/é millioen man. Daar wordt dan nog bij opgemerkt „Deze opstelling is absoluut incom pleet; ze laat buiten beschouwing, dat in Duitschland zoowel als in Oostenrijk de „ongediende" landstorm heelemaal nog niet onder de wapenen geroepen is. En al mag er nu onder de vrijwilligers een groot getal onge diende landstormers schuilen, dan dient men toch nog te overwegen, dat het aantal der ongediende land stormers in den leeftijd van 20 tot 45 jaren in Duitschland op minstens 7 millioen te taxeeren is. Het verreweg grootste deel dezer manschappen zijn bij de bemonstering op de „Landweer met wapen" over geschreven geworden, zoodat die zonder meer als dienstbaar zijn te beschouwen. Het kleinere deel, dat als „Landstorm zonder wapen" is uit gemonsterd, kan voor den etappen- en anderen militairen nevendiensl gebruikt worden. Voor Oostenrijk- Hongarije wordt het cijfer voor nog niet opgeroepen landstormplichtigen op 5 millioen man geschat. Voor beide landen samen maakt dat aan voor den wapendienst geschikte sol daten 12 millioen man. Trekt men daarvan een bepaald kwantum af voor nog niet ingedeelde vrijwilligers die eigenlijk bij den landstorm be- hooren, zegge 2 millioen man, dan komt er bij het genoemde quantum van 4y4 millioen nog een verdere troepenreserve van ongeveer 10 mil lioen man, d. w. z. er staanjaan voor den dienst bruikbare mannen in Duitschland en Oostenrijk samen in den ouderdom van 20 tot 45 jaren, inclusief de oorlogsvrijwilligers, nog 14i/4 mniioen man niet onder de wapenen. Dit getal moet naar schat ting nog met 37* millioen verhoogd worden, als de leeftijdsgrens naar boven en naar beneden op 18 tot 50 jaar wordt gewijzigd. Alles en alles mag dus aan voor den oorlog ge schikte mannen in Duitschland en Oostenrijk samen op 18 millioen man gerekend worden. Het meisje in het veld. Uit een Duitschen veldpostbrief We liggen hier in het Polenland, ongeveer acht kilometer van den zoogenaamden weg in een zooge naamd dorp, ver van alle cultuur. De inwoners gaan ons als schuwe hon den uit den weg, kinderlijk bevreesd. Als zij ons iets vragen willen, knie len zij en willen, als in den tijd van de lijfeigenschap, den zoom van onze jas kussen. Het dorp bestaat uit vervallen hutten, met vertrekken, die men bij ons niet als stallen voor de paarden zou gebruiken. Regen stroomt onop houdelijk neer, alsof de hemel alle zonden van deze wereld wilde schoon wasschen. Onze paarden zakken tot aan de knieën in den modderigen bodem. Vier en vijftig uren waren we steeds vooiwaarts gerukt, toen we eindelijk in het dorp kwartier namen, waar ik getuige was van het einde van een roman. Toen ik de deur van het boe renhuis wilde openen, kwam mij een onderofficier van het regiment met een van vreugde stralend ge zicht tegemoet gesneld. Hij had zoo even in het bosch met weinige man schappen een halve compagnie Rus sen, die zonder veiligheidsdienst opmarcheerden, gedeeltelijk gevan gengenomen, gedeeltelijk neergescho ten. Hij had ze eerst dichtbij laten komen en dan gevuurd. Door de lage deur komen wij in een door waskaarsen spaarzaam ver licht vertrek. Als eerste zien we een kinderlijk jeugdigen Russischen sol daat, glimlachend als slapend opeen stroozak liggen. Ik kom nader, ik le g de hand op zijn voorhoofd,... ijskoud, hij is dood. De manschappen komen nader om zijn natte kleedingst ukken los te ma ken. In een halven kring staan ze er om heen plotseling ontstaat een gemurmel ontzetting schijnt hun te bevangen, dezen dapperen kerels, die voor geen overmacht terugschrik ken. Zij aarzelen. Daar treedt een naar voren en meldt in de houding staan de: De Russische soldaat een meisie. Naar wij nader varnamen, was het de verloofde van een Russischen offi cier, die den heelen veldtocht schou der aan schouder naast hem stond en door een borstschot getroffen, ge vallen was. Hij werd gevangen geno men. Ik heb haar nog denzelfden dag laten begraven. Anders moeten de doode vijanden blijven liggen, tot wij tijd hebben hun graven te delven en een kruis er op te zetten. Oorlogsvaria. Te Breda is in den gevel van een nieuw gebouwd huis aan het Wilhel- minapark het volgend opschriit aan gebracht „Nooit is grooter krijg aanschouwd, Dan toen dit werd gebouwd." Anno 1914. De Parijsche „Presse" schildert, hoe op een punt in Z.W. Belgie Ghoerka's met lange messen tusschen de tanden op de Duitsche wacht posten zijn toegeloopen, deze nog voor ze een geluid konden geven, den keel doorsneden, toen voorzich tig verder kropen, tot zij het munitie kamp bereikten. Om éen uur 's nachts zag de generale staf, die uitspiedde naar de Yser, een hellen gloed aan den horizont, en eenige seconden later hoorde men de doffe slagen der explodeerende granaten en kartetsen. Dat hadden de Qhoerka's gedaan. Een Engelschman, blijkbaar iemand die in of bij Eastbourne woont, had aan het Engelsche departement van oorlog gevraagd, hoe de burgerlijke bevolking zich moest gedragen bij een inval van de Duitschers in Engeland bij Eastbourne met name. De legerraad liet antwoorden, dat uit niets blqkt, dat een inval aanstaande of waar schijnlijk is. De verschillende verde digingswerken die in het Vereenigde Koninkrijk (vermoedelijk ook bq Eastbourne)zijn aangelegd, zijn slechts de gewone voorzorgsmaatregelen die een zeemogendheid in oorlogstijd neemt. In geval de vijand een «val beproeft, besluit de brief, zal de be voegde overheid de noodige voor schriften geven. Gisterennacht heeft zich een af schuwelijk drama afgespeeld in de woning van den 62 jarigen ioswerk- man Hagendijk, aan den Varkenoord- sche weg te Rotterdam. De woning ligt voorbij 't station Itselmonde midden in het land. Om 2 uur ongeveer is daar een inbreker door hei raam geklommen, dat zich vlak bij de cabinetkast bevond, waar een sleutel op stak. Door het geritsel is de oude man wakker geworden en uit zijn bed gesprongen. Er ont stond eer. geweldige worsteling met den inbreker, die zich evenwel wist los te rukken en door het raam ont- snaote Van' buiten uit heeft hij toen 2 revolverschoten in de kamer ge'osf> waarvan er een den ouden Hagendijk in de hartstreek trof en het ander hem aan den? slaap verwondde. De ongelukkige was terstond een lijk. Tijdens de worsteling was de 62 jarige vrouw van den vermoorde op gestaan en had om hulp geroepen, evenwel had een zekere Veldhoen, die er 10 minuten vandaan woont, niet tijdig te hulp kunnen snellen, wegens de duisternis en mist, die alle gezicht benam. De 16 jarige zoon van Hagendijk was in bed blij ven liggen. Ongeveer half 3 is de politie door den spoorwachter van den overweg gewaarschuwd en terstond begaf zich de politie naar de woning, waar een onderzoek werd ingesteld. In de huis kamer werd gevonden het lijk van den vermoordetevens een lichtkleu rige jockeypet en een zilveren re montoirhorloge, waarop aan den ach terkant een springende tijger, teiwijl binnen in de kast gegraveerd staan de woorden A v. Heideren 28 April 1909. Beide voorwerpen had de in breker-moordenaar tijdens de worste ling verloren. Ook vond men daar een der kogels, terwijl er buiten nog een patroon lag, vermoedelijk uit een browning. Door den mist en het don kere weer heeft niemand iets gezien. Allen de spoorwachter van den over weg had een paar individuen zien loopen. Het lijk is in beslag genomen. We zitten nu in den mist. Het is er de tijd voor. November is de mistmaand bij uitnemendheidmeest hebben wij te kiezen lusschen twee „kwaden"regen en wun eer.'ert kant, of nevel of mist aan den anderen kant. Want heldeie zonne schijn komt in Nove^er sporadisch voor. Tenzij «*- wind drachtig uit het Noord-Bosten blaast, en het al win terweer is. De wereld is klein. Soms, wanneer de mist erg dik is, ziet men geen 10 meter voor zich uit. Een andere maal is het slechts een nevel, die het vergezicht tot op een kilometer verkleint, leder mensch heeft in zich een neiging, ver te zien, door te zien als het ware. Maar de mist vormt voor het oog een ondoordringbaren muur. De geluiden dringen van verre afstanden tot ons door, zelfs geluiden die we anders niet hooren, worden nu waargenomen, maar men ziet niet. Psychologen hebben gemeend, dat een mist, die eenigen tijd aanhoudt, op sommige naturen dan ook een belangrijken invloed moet hebben. Zoo heeft de mist al zelfmoorden op z'n geweten, meent men. Dit moet echter nog worden bewezen, want het zelfmoorden-maximum valt niet in de mistmaand maar in Mei en Juni wanneer juist een mist- en nevel-mi nimum word bereikt. Wij gelooven dan ook, dat de invloed van den mist op onze psysche niet zoo bijster groot is, vooral, wanneer wij een ge zellige goed-verwarmde huiskamer tot onze beschikking hebben, een goede „kleinere wereld." Op het station Rozendaal is gistermiddag de naar Rotterdam ver trekkende trein, vermoedelijk door verspringing van een wissel gederail leerd. De reizigers werden hevig door elkaar geschokt, doch hebben geen noemenswaardig letsel gekregen. Al leen is er wat materieele schade. In de Biltsche Grift, te Utrecht is een schipper uit Langbroek door uitglijden te water geraakt en ver dronken. - De oude man, die Za terdagmorgen te Utrecht door de electrische tram werd aangereden, is aan de bekomen verwondingen in de rijksklinieken overleden. Gisteren vierde de weduwe C. NieuwlandDen Broeder haar 102den verjaardag. Het vrouwtje, dat bij haar familie te Rotterdam inwoont, heeft het niet breed. Te Woensel brandde gisteren nacht van het in aanbouw zijnde ge sticht de machinerieënloods af. De machines zijn alle onbruikbaar. De directeurenloods bleef gespaard. De teekeningen konden gered worden.De vuurgloed was ontzettend en de hitte ondragelijk. De schade bedraagt circa 2 mill. Het verbrande gedeelte is verzekerd bij beurspolis. Militairen verleenden krachtdadigen hulp. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 770.8 te Hernosand. Laagste barometersland 755.4 te Vlissingen. Verwachting tot den avond van 6 November. Meest matige O. tot Z. O. wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. TARWEMEEL. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter konnis van belanghebben den, dat, blijkens opgave van Zijne Excellentie den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, tarwe meel in voldoende hoeveelheid tegen den vastgestelden prijs, verkrijgbaar is bij alle groote meelfabrikanten in Ne derland o.a. Viruly Ravenswaay te Rotterdam, van Woudenberg van Stolk te Rotterdam, N. V. Walzen- molen te Sas van Gent, N. V. Stoom- meel fabriek en Oestercultuur v. h. Kakebeeke te Middelburg en Dussel- dorp en Co. te Vlaardingen. Vlissingen, 5 November 1914 De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Bij het veitrek van de mailboot werden heden morgen door de mili taire autoiiteiten een 50ial Beigen aangehouden, die de reis naar Enge land wilden meemaken. Naar ons wordt gemeld was het van deze personen bekend, dat zij dienst zouden nemen in het Belgische ieger. Engelsche kruiser in den grond geboord. nrr». - onKujN. Een Diiitsch smaldeel van vijf kruisers versloeg bij de Chileensche kust het Engelsche es kader. De Engelsche kruiser „Monmouth" werd in den grond geboord. De kruisers „Glasgow", „Goodhope" en „Otranto" werden beschadigd. Staatsloterij. 5e Klasse, 7e Trekking. Trekking van Woensdag 4 November. No. 15397 150.000 Nos. 1077 2750 17493 20918 f 1000 No. 5073 f400 Nos. 8253 18041 18447 f 200 Nos. 2701 4559 6090 6500 6675 6761 7494 7975 8353 10937 12752 13170 14974 17285 18530 19897 20779 f100 MARKTBERICHTEN. Middelburg, 5 November 1914. De aanvoer op onze graanmarkt was heden ruimde handel vlug. Gerst f 12.a f 13.— per 100'K.G. Witte boonen f 16.—af 18.—p. mud Ronde bruine 118 50 a f 19.50 p. mud. Lange bruine f 13.—a f 15.—p. mud Kroonerwten f 12 af 13p. mud (Opgaaf der Zeeuwsche Landbouwm.) Boter f 1.40 a f 1.60 p. K.G. Particuliere prijs f 1.60 Eieren f 8.— Particuliere prijs f 8.40 (Noteering van Handelaren.) Boter f 1.40 a f 1.60 p. K.G. Eieren f8.— p. 100 st. Particuliere prijs. Boter f 1.60 p. K.G. Eieren f8.40 p. 100 st. Hoogwater te Vlissingen, November v.m. n.m. Vrijdag 6 2.51 3.05 Zaterdag 7 3.22 3.41 Zondag 8 4.— 4.21 Maandag 9 4 40 5.08 Dinsdag 10 5.28 6.08 Woensdag 11 6.31 7.22 Donderdag 12 7.48 8.42 Ondergeteekenden betuigen door dezen hun harteiijken dank aan de Zeergeleerde Heeren Dr.STAVERMAN Dr. DE KONING en Dr. DUIJVIS, voor de gelukkig geslaagde opeiatie van hun Dochtertje, en voor de goede behandeling van alle Eerw. Zusters van het St. Joseph Ziekenhuis. Familie STEVENS, Groenewoud. De familie WITTE betuigt haren harteiijken dank voor de vele blijken van deelneming ontvangen bij het overlijden hunner geliefde Moeder. Vlissingen, 5 November 1914. Zóó lacht de maan 1 Als ze Excellenta-Pudding Op tafel ziet staan. SA.J.PS Excellenta-Pudding X0cts.3paKies 27cts.

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 3