DE OORLOG. Het ledental bleef stationnair 55. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording der gel den gedaan over het afgeloopen jaar waaruit bleek, dat een batig saldo van f 8.62 valt te constateeren. Daarop had de verkiezing plaats van drie bestuursleden wegens peri odieke aftrekiug van de heeren Jos. van Raalte, C. A. Dominicus en F. C. Wqsveld. Genoemde heeren werden allen herkozen en lieten zich deze herbenoeming welgevallen. Aangezien geen punten ter behan deling meer waren ingekomen, sloot de voorzitter deze vergadering, daarbij de hoop uitsprekende dat in het nieuwe dienstjaar de belangstelling voor de vereeniging krachtiger moge zijn dan in 1913—14 het geval was. Lijst van vluchtelingen naar wie op het Stadhuis navraag is gedaan. 4 November 1914. Debavaijn—Steijarf Ludivica uit Oudanaerde; Madame Doizé—Lootins. Op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" is heden de nageljongen S. van een ladder gevallen, tengevolge waarvan hij den linkerpols brak. Na in de verbandkamer voorloopig te zijn verbonden werd de jongen op last van den fabrieksdokter ter obser vatie naar het St. Joseph ziekenhuis vervoerd. KERK- EH SCHOOLHIEUWS. Ger. Kerken. Beroepen te Rilland- Bath de heer H. de Mildt, cand. te De Bilt. Voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek zijn te Rotterdam ge slaagd de dames J. C. Blankert en A. Andriessen, beiden te Middelburg. RECHTSZAKEN De rechtbank te Rotterdam deed gisteren uitspraak in de zaak van H. Spiekman, redacteur-ultgevei van het „Volksweekblad." Begin Augustus had de heer Spiekman in het blad een artikel geschreven, waarin hij Rotterdamsche winkeliers, o.a. de heer v. d. Pols, zoon van het vroe gere antirevolutionnaire raadslid, ver weet bankbiljetten van f 10 voor minder dan de waarde in ontvangst te hebben genomen. De rechtbank veroordeelde den heer Spiekman tot f 100 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De eisch was 1 maand gevangenisstraf. De toestand. in de jongste Duitsche cemmuni- qué's werd melding gemaakt van vor deringen in België, aan de Alsne en bij Verdun, waar de hoofdstelling van de Franschen al „bijna" veroverd was. Wij zijn nu een paar dagen verder en het blijkt dat de Duitschers vfin hun bovengenoemde overwinnin gen weinig profijt hebben kunnen trekken, want een beslissing hebben die vorderingen niet meegebracht. Het staat er goed voor, zoo oor deelt de „Kölnische." Maar in dat zelfde blad komt het bericht voor van het Duitsche legerbestuur, mel ding makend van de overstrooming van het Ysergebied, waarbij, zooals uit het Fransche communiqué blijkt, tal van Duitschers zijn verdronken. De voornaamste zorg van de Duit schers is thans Yperen. Deze stad wordt door hen beschouwd als de sleutel van den weg naar Calais. Reeds op 30 October werd door den Duitschen generalen staf gemeld dat ten oosten van Yperen de Duitschers groote vorderingen maakten en sedert werd door hen terrein gewonnen in den omtrek van Yperen. Dat is het gebied tusschen Dixmuiden en de Lys. De Duitsche aanvallen in deze streek hebben, volgens het Fransche officieele bericht van gisteren, geen succes gehad. Erkend wordt dat Messines, een dorp ten zuid-oosten van Yperen, in Duitsche handen is. Ook zuidelijker bij Atrecht en in de streek van Peronne deden de Duitschers weer pogingen om door de linie der bondgenooten heen te breken. Het liep voor de aanvallers alleen uit op zware verliezen. Uit het bericht, dat de Turksche grootvizier te elfder ure nog vrede wilde houden met Rusland, en uit verklaringen van Turksche bladen zou men opmaken dat Turkije nog altijd den oorlog met Rusland niet wil doorzetten. De Porte beloofde aan de Turksche vloot bevel te geven niet meer in de Zwarte Zee te ver schijnen, op voorwaarde dat de Russen van de Turksche kust zouden weg blijven. Maar Rusland eischte het ontslag van alle Duitschers in Tur- kije's legers en vloot. Toen de Porte hierop niet voldoende antwoordde, kon de Turksche gezant te Peters- burg zijn matten oprollen. Het wordt dus oorlog en van be lang is de houding der andere Bal- kanstaten. Omtrent den strijd in het Oosten komt beticht, dat de Duitschers nog altijd terugtrekken in westelijke rich ting. De Russen zouden den op- marsch in Oost-Pruisen hebben hervat. Het grensverkeer gestremd. Een der verslaggevers van het „Hbl." seint van gisteren uit Sluis Het verkeer tusschen Sluis en België is thans geheel gestremd. Niemand wordt in- of uitgelaten. Niettegenstaande mijn pas vrijheid van bewegen toestond tot 10 Novem ber voor Brugge en omgeving, tot aan Mariakerke, verklaarden de schildwachten mij, dat alle dergelijke vergunningen waren vervallen. Zoo- ais gemeld, rijdt ook de tram niet meer, zoodat iedere communicatie verbroken is. België en de Vereenigde Staten. In een onderhoud met een mede werker van de „Daily Chronicle" verklaarde Van der Velde, de leider der Belgische sociaal-democraten, dat hij bij zijn bezoek aan Amerika ge constateerd had, dat men overal in de Vereenigde Staten zeer geschokt was door de schending van België's neutraliteit en den aanval der Duit schers. De publieke opinie en de pers staan over het algemeen aan de zijde der geallieerden, ofschoon na tuurlijk ook openlijke demonstraties in het neutrale Amerika niet gehou den worden, Van der Velde sprak te New-York op een groote socialisten meeting, waar ook Duitschers tegen woordig waren. In alle steden, waar hij kwam, was hij de gast van de aanzienlijke burgers. Van der Velde was de vorige week tegenwoordig bij den strijd bij Nieuwpoort. Hij blijft thans een tijd lang te Londen, in afwachting van verdere instructies van de Belgische regeering en in het belang van de Belgische industrie en de vele vluch telingen. Uit Antwerpen. Er zijn de laatste dagen weer tal van personen uit Antwerpen naar ons land teruggekeerd, omdat zij voorde Duitschers moesten werken aan de versterking der forten of het herstel len der bruggen of andere werkzaam heden. Zij gaven er daarom de voor keur aan zoo spoedig mogelijk de Scheldestad weder te verlaten. Het schijnt echter dat het de laatste dagen met eenige moeilijkheden ge paard gaat de stad te verlaten, al loopen de verhalen daaromtrent weder uiteen. Het Belgische leger. De bijzondere correspondent van de „Liberté" in Noord-Frankrijk is vol bewondering over den taaien tegenstand en den moed van de Bel gische soldaten, die gedurende tien dagen de Duitschers tegenhielden. Drie bataljons bleven zes dagen ach tereen zonder versterkingen te ont vangen en handhaafden zich in hun stelling van een halven K M. niet tegenstaande hun loopgraven hevig beschoten en van nabij bestookt werden. Toen zij den zevenden dag de loopgraven konden verlaten toon den zij geen verwondering, dat zij zoo lang op aflossing hadden moeten wachten. De Belgen, zegt de cor respondent, schrijven thans de schoon ste bladzijden van de tegenwoordige geschiedenis. De strijd in Vlaanderen. De correspondent van de „Daily Cron." Reuwick, geeft een van Vrij dagavond gedateerd verslag omtrent den strijd in Vlaanderen. Zestien da gen, schrijft hij, heeft de slag van Vlaanderen thans geduurd en al is het einde nog niet gekomen, over het resultaat kan er geen twijfel meer zijn. De Duitsche tocht naar de drie Fran sche kuststeden Duinkerken, Ca lais, Boulogne is niet alleen mis lukt, maar de vijand is zoo duchtig gestraft, dat dit een ontzaglijken in vloed moet hebben op het moreel van het geheele Duitsche leger en het geheele Duitsche veldtochtsplan. De Duitschers streden met den moed van de wanhoop, telkens weer beproefden zij met groote vermetel heid den aanval om slechts steeds weer te worden teruggeslagen. Don derdagavond kwam er eenige veran dering in den strijd en de vijand ver liet enkele linies van loopgraven. Dat beteekende echter niet den terug tocht want reeds Vrijdagmorgen voor het aanbreken van den dag begon nen de kanonnen weder te bulderen en werd het artillerieduel hervat. Toen het even licht begon te worden be proefde de vijand in sterke macht een nieuwen aanval. Blijkbaar had hij aanzienlijke versterkingen gekregen. En ook dien dag werd even verwoed gestreden als de vijftien voorafgaande dagen. De slag van Vlaanderen, zegt de correspondent, zal in de geschiedenis blijven leven als de meest bloedige in de drie maanden van den oorlog en als de worsteling om den weg naar Calais is geëindigd en dat einde zal niet lang meer zich laten wachten zal de slag de vreeselijke roem verkrijgen de bloedigste veld slag in de wereldgeschiedenis te zijn. De slachting aan de Marne enAisne beteekent niets vergeleken met die in dat deel van Vlaanderen. De velden en duinen zijn overdekt met stapels lijken en de loopgraven zijn gevuld met slachtoffers van den strijd. De Yser was rood van bloed en op som mige plaatsen konden de kanalen met lijken worden overbrugd. Het onder- geloopen land tusschen Nieuwpoort en Dixmuyden is een hel, die woor den niet kunnen beschrijven. Het was een gruwelijk gezicht, vertelde een officier den correspondent, de Duitschers gevangen te zien in hun loopgraven toen het water begon bin nen te stroomen. juist toen werd het vuur van de vloot en van de batte rijen der bondgenooten neviger. Aan den rand van het geïnundeerde terrein wachtte de infanterie met kogel en bajonet. In een overstrooming van vuur en water, in een tornado van verschrikking die niemand welke er getuige van was ooit zal kunnen ver geten, werd loopgraaf na loopgraaf genomen en een sterke wig werd in de Duitsche posities gedreven. Overigens vertelt ook deze corres pondent ijselijke bijzonderheden om trent de telkens weer herhaalde aan vallen van de Duitsche troepen. De gruwelijkste gevechten waren de nach telijke charges waarbij telkens weer de Duitschers werden teruggedreven. Hunne verliezen zijn dan ook reus achtig en de correspondent schat deze op een totaal van wel 125.000 doo- den en gewonden. De Duitschers in Frank- rqk en België. Het Fransche legerbericht van gisterenmiddag 3 uur luidtDe vijand heeft den linkeroever van de Yser beneden Dixmuiden geheel verlaten. De verkenningstroepen van de bond genooten hebben de overgangen van de rivier opnieuw bezet. Vooral in de omstreken van Dix muiden en in de buurt van Gheluveit ten Noorden van de Lijs rukken wij voorwaarts. Ons front is ondanks de heftige en herhaaldelijk gedane aan vallen overalgehandhaafd of hersteld. Nieuwe aanvallen van de Duitschers, in den avond ondernomen, op de voorsteden van Atrecht, Lyon, Le Quesnoy en Santerre zijn mislukt. In het centrum winnen wij eenigszins terrein aan de Aisne en ten Noorden van het Aiglebosch, Ten Noorden van Vailly moesten onze troepen van Cha- vonne en Soupir naar het meer Oos telijk gelegen dal terugtrekken. Boven Bourg en Comin op den rechteroever van de rivier handhaafden wij onze stellingen. In het Argonnerwoud wer den nieuwe aanvallen afgeslagen. Ten Noord Westen van Pont Mousson blijven wij vorderingen ma ken. Op onzen rechtervleugel heeft ons leger met succes geopereerd. Het legerbericht van gisterenavond U uur luidt: Er zijn alleen berichten ontvangen over de streek ten Noorden van Vailly waar de Franschen bij een tegenaan val Perle de Metz hebben heroverd en uit de streek van Fort de Paris en St. Hubert in Argonne, waar een aanval der Duitschers is afgeslagen en de Franschen terrein wonnen. Duitach communiqué. Uit het groote Duitsche hoofd kwartier, 1 Nov., namiddag De inundaties ten zuiden van Nieuwpoort maken elke operatie in deze streek onmogelijkde landerijen zijn voor langen tijd onbruikbaar. Het water staat meer dan één-man hoog. Onze troepen zijn uit 't overstroom de gebied zonder eenig verlies aan manschappen, paarden, geschut of vaartuigen, teruggetrokken. Onze aanvallen op Yperen ma ken vorderingen. Meer dan 2300 man, meest Engelschen, zijn gevangen genomen, en meerdere machine-gewe ren veroverd. In de streek ten westen van Roye vonden verbitterde gevechten plaats, waarin beide partijen zware verliezen leden, doch die in den toestand geen verandering brachten. Wij verloren daarbij in een gevecht in een dorp eenige honderden man schappen aan vermisten en twee ka nonnen. Onze aanvallen bij de Aisne ten oosten van Soissons, hadden succes. Onze troepen namen in weerwil van den heftigen tegenstand van den vijand verscheidene sterk gevestigde stellingen in storm. Wij namen Cha- vonne en Soupir, maakten meer dan 1000 Fransche gevangen, en ver overden 3 kanonnen en 4 machine geweren. Naast de kathedraal van Soissons brachten de Franschen de zware batterij in stelling, waarvan men den waarnemer op den toren der kathe draal bespeurde. De gevolgen van zulk een handelwijze, waarin een systeem moet worden gezien, liggen voor de hand. Tusschen Verdun en Toul werden verscheidene aanvallen der Franschen afgeslagen. Een gedeelte der Fransche troepen droegen Duitsche mantels en helmen. In de Vogezen, in de streek bij Markirch, werd een aanval der Fran schen afgeslagen. Onze troepen gin gen hier tot den tegenaanval over. In 'tOosten zijn de operaties nog in ontwikkeling. Botsingen hadden niet plaats. Om een brug te nemen, die in de lucht zou worden geblazen, dreven op 1 November de Russen van het le Siberische legerkorps de burger bevolking voor hun troepen uit. Berichten uit België. Nog steeds is de stad Gent kalm. Enkele voorvallen min of meer ken merkend voor de heerschende stem ming, ofschoon onbelangrijk op zich zelf, zijn niet uitgebleven. De Duit schers hebben, naar de correspondent van het „Vad." te Gent mededeelt, vier jonge Belgen, welke echter van militairen dienst zijn vrijgesteld, ge arresteerd. Dergelijke kleine feiten werken er niet toe mede de goede stemming onder de bevolking te be vorderen. Het deserteeren der Duitsche sol daten vindt steeds voortgang. De militaire autoriteiten hebben schild wachten doen plaatsen bij de deuren der Confectiemagazijnen. Men krijgt den indruk, dat thans een vrij uitgebreid spionnagesysteem te Gent in toepassing wordt gebracht, te meer daar men vele officieren in burgerkleeding aantreft, hetgeen in oorlogstijd een vreemd verschijnsel is. Men zegt, dat verscheidene perso nen gearresteerd zijn wegens het loslaten van minder aangename uitin gen ten aanzien der bezetters. De groote slag op het Fransche front heeft den Duitschers ontzettend veel offers moeten kosten, want de wegen, die er heen leiden, zijn druk met lange convooien gewonden, waar van velen gedurende eenige dagen hier een onderkomen vinden. Ook zijn vele dooden naar Gent gebracht. Zij zijn afkomstig uit de omstreken der stad van Meirelbeke en Kwadrecht en 50 burgers werden gerequireerd om hen te begraven. Een Engelsche onder zeeboot gezonken. Een Duitsch eskader viel gisteren den kruiser „Halcion" van de kust wacht aan, 1 man werd gewond. Daar de kruiser de andere patrouilleerende schepen waarschuwde, was het Duit sche eskader genoodzaakt te trekken. Eenige lichte Engelsche kruisers die het eskader vervolgden, konden er niet in slagen dit tot een gevecht uit te lokken. Het achterste schip van het eskader strooide wilde mijnen, waarvan een noodlottig werd aan de Engelsche onderzeeboot D 5, die stootte en zonk. 2 officieren en 2 leden der bemanning kwamen daarbij om. Duitsche prinsen gesneuveld. Tot dusver zijn er acht leden van Duitsche vorstenhuizen op het oor logsveld gevallen, onder wie een neef des Keizers prins Max van Hessen, twee leden van het huis Meiningen, drie van het huis Lippe, een prins van Waldeck en een prins Reuss. Op twee na zijn het allen jonge vorsten, in den leeftijd van 18 tot 22 jaren. De nederlaag der Duitschers. De correspondent van de „Daily Chronicle" seint uit Petersburg, dat de strijd langs het front in Oost-Prui sen, welke op 25 October begon, zich ontwikkeld heeft tot een krachtigen aanval door de Duitschers op de Russische stellingen in het Westen van Suwalki. Deze aanvallen concen- treeren zich vooral op het stadje Ba- kalarjevo. Na de bezetting van Su walki zijn de legers voortdurend in nauw contact geweest en is er hevig gestreden onder zware verliezen. Vrij dag j.I. begonnen de Duitschers op te trekken en deden zij een aanval op de Russische stellingen, doch deze aanval kon slechts tot den volgenden dag met hevigheid worden voortgezet. Daarna had een verbitterde strqq plaats, waarin enorm veel dooden vielen. Ten Westen van Bakalarjevo alleen vielen meer dan 4000 dooden. De nederlaag der Duitschers was volkomen en nergens werden de Russische liniën doorgebroken, terwijl ook de verliezen aan de zijde der Russen niet groot waren. Tal van Duit sche soldaten waren door de koude bevangen, zoodat hun infanterievuur bijzonder slecht was. Zaterdag sneeuw de het en de Duitschers hebben bijzon der van het koude weder te lijden, daar zij geen winterkleeding hebben. Daarentegen zijn de Russen gekleed in schapenhuiden. De Duitschers moeten sedert 25 October niet min der dan 20.000 dooden hebben ver loren, in de streek van Bakalarjevo alleen. De totale verliezen zijn nog niet bekend. Zaterdag vernietigden de Russische machinegeweren herhaalde lijk den geheelen aanval der Duit schers. De dooden bleven in rijen liggen, waardoor op sommige plaat sen het schieten uit de loopgraven zelfs werd belemmerd. De koning van Saksen by zyne troepen. De koning van Saksen heeft zich1 Zaterdagavond naar een tot nu toe nog niet door hem bezocht gedeelte van het Westelijke oorlogstooneei begeven, ging eerst naar een Ieger- hoofdkwartier en dan naar een reser ve-divisie. De koning reed in zijne auto langs het tegen den vijand gerichte front der Duitsche stellingen. Hij had de gelegenheid een groot aantal Saksische troepen te zien. De koning sprak de troepen toe en ver-1 leende militaire onderscheidingen. De tegenstanders van Duitschland- Werner Sombart bespreekt in het „Berliner Tageblatt" de tegenstan ders van Duitschland en zegt Tegenover de Franschen voelen wij wel allerminst tegenzin, iaat staan dan haat; in waarheid hebben wij absoluut niets tegen de Franschen, alleen hebben zij veel tegen ons. Wij eeren en achten ze ais ridderlijke vijanden. Ja met de heldhaftige Fran schen voelen wij als het ware iets als het medelijden, dat men met een ernstig aangeschoten edel wild voelt, maar ook tegen Rusland heerscht on der ons volk geen eigenlijken haat. Doch dit is tegenover de Engelschen iets geheel anders. Wij voelen Enge land als den vijand. Wij voeren den oorlog tegen Engeland.Wij zullen den oorlog niet als afgeloopen beschou wen zoolang niet Engeland verplet terd en voor alles in zijn eigen innigst bewustzijn gedeemoedigd en in het stof is gebogen. Het torpedeeren van de Hermes. De „Times" schrijft in een hoofd artikel „Het meest beteekenende feit, op het eind der vorige week vermeld, is dat Zaterdag de kruiser Hermes in Straat Dover door een Duitsche duik boot is getorpedeerd. Op zich zelf is dat zeker geen zeer ernstige zaak, maar het is toch een verlies;.beter, dat openhartig te zeggen. Het is op merkelijk dat de Hermes evenals de Hawke, getorpedeerd werd, terwijl zi in vaart was. „Maar wat van werkelijk gewicht is, is dat er gelijk al eenige dagen bekend was, vijandelijke duikbooten in Straat Dover zijn, dat het mijnveld hun komen en gaan niet belet en dat wij op hun voortdurende aanwezigheid in de enge wateren moeten rekenen, Gelijk vakmannen hebben voorzien, vertoonen die vijandelijke duikbooten zich op nieuwe punten. Ze worden met groote bekwaamheid en moed bestuurd. „Er zijn ook geruststellende facto ren. Onze zeelieden leeren het duik- bootgevaar met toenemend ontzag, maar nog meer met toenemend goeden uitslag te behandelen. Aanhoudend hebben duikbooten het talrijke smal deel, dat nu op de kust van België optreedt, bestookt, maar hun torpe do's hebben tot nog toe geen enkelen keer doel getroffen. „In het algemeen kan men uit he werk van de vloot in de Engelsche wateren gedurende de laatste drie maanden de slotsom trekken, dat de vijand door het gebruik van duik' booten en mijnen tot zekere hoogte maar niet wezenlijk, de veiligheid die wij op zee zochten te handhaven, hebben verminderd. Wij blijven «fiS hoofddoel uitvoeren, maar tot zekeren prijs en met toenemend gevaar. Oei' strategie dwingt onze schepen opzet te blijven,fwaar zij meer pen dan wij gewoon wq wachten. Wij moeten reken met meer van die verliez^ kalm bij houden, steeds dat onze verliezen voortl goed gemaakt worden, da betrekkelijke meerderheid r bandhaven." Van Oostenrijkse! Van officieele zijde wot teren gemeld Eerst nu kan men het I onze wapenen in Matsva Westelijk district van Serv| overzien. De tweede Servische daar met vier a vijf diy bevel van generaal Stefano kon zich slechts dooreen, aftocht uit de hachelijke den. De Serviërs moesl groote voorraden van aller heele trains in den steek! ke Serviërs werden gevang| De vijand heeft de in maakte stellingen niet ku] digen, doch is in eens in heuvelland ten Zuiden I Hier boden de Serviërs! stand, doch deze plaats nacht van 1 op 2Novemfl nekkigen doch vergeefse stand stormenderhand dotj pere troepen genomen. De commandaf „Einden.' Naar aanleiding van daad der „Emden", het iJ boren van een Russisch en een Franschen tq schrijft L. Persius in het biatt" De Emdem is si weer zich te verzekeren vrijwillige bewondering v lands vijanden. Dat blp uit de Britsche pers al uitl deskundige verbazing o dat men de Emden, dank de looze rookpijp, voor schen kruiser kon houd- kleinste Japansche krui rookpijpen minstens tv groot is als de „Emderj De naam van den c van de „Emden" is Karll een man van even in de pas in Maart van dit j; tenkapitan" geworden w; Persius die hem uit! diensttijd heeft gekend, merkwaardigste eigensch| Muller is de absolute koe die hem nooit verlaat, vindingrijkheid, waarmei delen vond om zijn doe] Aan boord van de „Et| een Hohenzollern, n.l. Jozef. Een beschieting andelyke vlie Een luitenant uit BretJ een brief, die in het biatt" gepubliceerd worj gende beschrijving van vijandelijke vliegers en| kir.g van bommen „In mijn laatsten brl mede, dat de Fransche ons zeer lastig begonnfs Nu is het veel beter gev wij hebben sinds eenig prachtige bescherming „ballon-kanonnen." Wel beginnen te werken, dag de vijandelijke vliegers 4 uur 's middags. Ik bel batterij op den verken! heb mijn kapitein afgelo zakelijk wat moet uitrl je even wat vertellen va lon-kanonnen." Ik hoop te worden. Het kanoi weder, een Engelsche rechts van mij. Het sch te bevallen, want hij ve teren heeft ons kanon e> vliegmachine naar bene. Door de granaatscherf verkenner gedood en gewond. Deze probeerd| te ontkomen. De mach de beschieting plotsel| naar beneden, doch^ een glijvlucht 200 M. vl op viel zij echter van ee 50 meter. De vliegmachi: waardig genoeg, slecht schadigd en is daarom gebruiken. Hoe dankbaar wij vq lon-kanonnen mogen de volgende kleine epis afspeelde toen wij nog1 bescherming waren, uur 's avonds. Wij lag vak, tegen vliegers d boschje beschermd. Het ternauwernood mogelij] tegen een aanval van *en- Plotseling zagen 2efs, waarvan twee

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 2