CIS. SCHOOL. <OG. GEMENGD NIEUWS Staatsloterij. GEMEENTEBESTUUR LAATSTE BERICHTE N ADVERTENTIEN Dinsdag a. s. dat het denk- Meij, bij Burg. zal worden ge- ikt op reclames n omslag, fgesield de ko- olgeld voor het |e mede, dat van zijn verkocht palen, de tweede de vierde 404 >dat er nog 342 3ie de volgende zijn, den tarwemeel er deze week zeide de voor- fplg niet noodig le doen. vroeg hoe het ig van de scho- ()t belang dat 't lg mogelijk her- te rijksloods bij ijn en daar zou olking van een i ondergebracht, ie dat hem is fan deze ioods ten nood mag akt. het denkbeeld leij ter sprake (orzitter dat ge- e scholen zoo ontruimen om innen hervatten, ferd vervolgens land. I. in het Westen inderd blijft zijn gebied van den et groote macht n zij den Duit- Ivangorod, War- •giewek een ge- gebracht, iuitsche berich- en den toestand [jen voorgesteld, die zij bij War- d innamen, ver- :n de Duitschers Iard naar Sochac- niwitz, doch hier le beweging be- moesten zij ook vitsz verlaten en :en. Ook Radom velke plaats een gevecht plaats (ontruimd, g der Duitschers >st" nog devol- iren op 24 K.M. schoten de voor- I._ 18e legerkorps dorpen Bloni en et eene 25 K. M. 20 K. M. zuide zij deden wan- •T den opmarsch te houden, doch arsch voort. Door ■ug der Duitsche e op den linker troepen over de ichttrvleugel der den, dwongen de :he leger tot den ra in een vlucht eg van Warschau en werd een be~ or de Russen be- g van Warschau winning zijn ge- 13" meent, dat de Duitschers thans st, niet alleen in ;n oorlog. Duitsche legers j invloed zijn op oepen in Galicië, leger, versterkt regimenten, de |aanviel. Die strijd [slissend geweest ven zich de over- le terugtocht der «ordelijk daarvan niet zonder in- (de operaties ten en. chten wel op te derlaag in Polen ijn geweest. Dat telegrammen ge- overdreven zijn, (r het schijnt wel dan de officieele doen vermoeden, t gezegd, dat de vervolging over gingen, maar uit de oorspronkelqke lezing van het door Wolf! gezonden bericht blijkt wel, dat de troepen groote verliezen moeten geleden heb ben, daar van een nieuwe groepee ring der reserve-troepen wordt ge sproken. In latere communiqués zijn deze woorden vervangen door „onze Hoepen." En de Russische berichten spreken van een „gevoelige nederlaag aan de Duitsche troepen toegebracht, die in wanorde terugtrokken in de lijn Ed- linsk—Radom—Ilja." Een nachtelijk gevecht bij Yperen. Een correspondent van de „Times" in Noord-Frankrijk meldde reeds.dat de Engelsche troepen te Yperen na een gevecht van vijt dagen den vijand vijftien mijlen achteruit hadden ge dreven. Thans kan hij dit bericht bev-stigen. De Duitsche troepen stonden daar onder bevel van den kroonprins van Beieren, van wien wordt gemeld, dat hij gewond zou zijn. Na de Duitsche aanvallen op de iinie van het Yperen-kanaal op Vrij dagmorgen ie hebben afgeslagen en vijand ontzaglijke verliezen te hebben toegebracht, trokken de ver bondenen naar het Noorden en Oosten over de open velden, den vijand voer zich uit drijvende. Voor het vallen van den nacht hadden zij Langhemarcq bereikt en rond het dorp verschanste stellingen in gereedheid gebracht. Hier werd de vijand aangevallen, en met zware verliezen teruggedreven. Toen de duisternis over het dorp viel, hield het gebulder van het ka non op en een vredige nacht volgde i zulk een verwoeden en uitputten- |dën dag. Plotseling een schril gefluit. Met |pelro!eum begoten kreupelhout vlamt en werpt hun gloed over het llooneel. Massa's soldaten springen op, uit de beetwortel-velden, een ipaar honderd meter van onze loop- jraven. Onder het schetteren der trompetten, geschreeuw en gezang jennen zij op onze positie aan. Ofschoon bij verrassing overvallen, «aren onze dapperen niet onvoorbe- eid. Zij namen hunne plaatsen in de loopgraven in, en hielden deze bezet, zonde een verschrikkelijk vuur p den vijand, met geweren en mi- tailleuses. Ook de vijand antwoordt et geweren en mitrailleuses en trekt ooit, altijd begeleid door trompet- eschal en kreten van „Hoch Hoch ijkwamen in dichte massa'szij vie- |n bij honderden. Zij kwamen tot 30 yards van de loopgraven. Dan eken zij terug. Drie signalen op een fluitje de rugtocht begint; Onze mannen spron- n uit de loopgraven en gingen er it de bajonet op in. De slachting i verschrikkelijk. Een handgemeen den grilligen schijn van het bran- nd kreupelhout. Vele der vijanden itekten om genade. Een proclamatie van Koning Albert. |Koning Albert van België heeft we- i een proclamatie uitgegeven waar- IMj zegt dat vele Belgische strijd- chten intact zijn gebleven en het lleger weer op volledige sterkte komen door recruten en vrijwil- l's. De geruchten ais zouden 100 Belgische soldaten op onver- atbare wijze verdwenen zijn, zijn ïsgiond. Het aantal krijgsgevange bij Antwerpen, dat de Duitschers Iis niet groot. 30.000 militai- werden in Nederland geïnterneerd. t|e gewonden bevinden zich in de Walen, alle overigen verdedigen het nog onbezette deel BelgiëVeurne Ambacht. P het gezegde, dat het Belgische nu genoeg heeft gedaan, geeft gemelde proclamatie ook een voord, Maten, onze steden zijn verbrand, huizen vernield en rouw is over geliefd vaderland. Maar nog gru- I™ rampen zullen onze Iandge- treffen als gij hen niet be- van den indringer. Het is een 'Pende plicht voor u. Gij kunt ^herland bevrijden met behulp ®ze dappere bondgenooten, weet „Leuven Dendermonde" 1 ian de Yser uit het Belgische opsteeg, was wel een antwoord '2e woorden des konings. schending der Belgi* sche onzijdigheid. •Kölnische Zeiiung" schrijft een "aar aanleiding van den open uto unsere Deutschen Freunde," l'Mn in het weekblad De Am- !®er" (de „Groene"), en thans exemplaren naar Duitschland i, o. zoodat gelijk de Köl- hung" schrijft Duitsch- mee overstroomd wordt. In bedoelden brief wordt in hoofdzaak geprotesteerd tegen de schending oer Belgische onzijdigheid. Be „Kölnische" antwoordt hier ten eerste op met de verzekering dat onze vrienden in Holland, wiet of fervaardigheid en volkomen correcte houding wij erkennen, zeker kunnen zijn, dat niemand zoozeer het leed der Belgische bevolking, dat haar is bezorgd door een verblinde en met iidele beloften van streek gebrachte regeering, betreurt als de Duitschers, die de militaire operaties hebben moeten uitvoeren." Maar oovendien komt het Keulsche blad met een handiglijk opgediept cita-t uit Hugo de Grc ot's wereldvermaard werk over het recht van oorlog en vrede, en het houdt den Nederlanders voor, dat de grootste Nederlatidsche rectrts- geleerde uitdrukkelijk het recht er kend heeft van een oorlogvoerende natie om ondei zekere voorwaarden en met inachtneming van zekere vormen door het gebied te trekken van een staat, waarmee zij niet in oorlog is, zoodra dit voor den oor logvoerende van nut is. En zie nu eens aan aldus öe „Kölnische voor Duitschland was het niet alleen nuttig om door België te marcheeren, maar 'i was zelfs noodig, gelijk door den tijkskanselier in den rijksdag is betoogd. Hugo de Groot zou dus zeker Duitschlands recht eikend heb ben. De „Kölnische Zeitung" ver liest bij dit alles een belangrijk ding uit het oog, zegt het „N. v. d. D. nl.de onzijdigheid van Belgie was bij verdrag gewaarborgd, en daarom is Grotius' uitspraak op dit geval ten eenenmale ontoepasselijk. Of meent men soms, dat de eerste schrijver over volkenrecht erkend zou hebben, dat de oorlogvoerende partij ook het recht gehad zou hebben een door haar wettiglijk aangegaan verdrag te schen den, indien dit voor haar nuttig en noodig was? De Duitschers in Frank rijk en België. Het Fransche communiqué van gis terenmiddag 3 uur luidt als volgt Gisteren hebben wij vorderingen gemaakt op verschillende punten, vooral rond Yperen en ten Zuiden van Arras. Tusschen Nieuwpooit en Dixmui- den is niets nieuws voorgevallen. Tusschen de Aisne en Argonne hebben wij eenige vijandelijke loop graven veroverd. Geen enkele gedeel telijke aanval, door den vijand on dernomen, is geslaagd. Wij zijn eveneens vooruitgerukt m het bosch van Apremont. De gevechten aan den Yser. De „Kölnische Zeit." bespreekt den toestand aan den Yser aldus Nog is de beslissing aan het reus achtig front van Zee tot Maas niet gevallen en met dezelfde hardnekkig heid als tot dusver duurt de worste ling voort. In dit opzicht heerscht overeenstemming tusschen de berich ten van het groote hoofdkwartier en die van den Franschen staf, welke laatste natuurlijk alleen bedekt Duit sche successen toegeeft. Op verscllil lende plaatsen blijkt echter, dat oe Duitsche troepen langzaam maar zeker vooruitgaan. Het blad teekent dan nog eens de bekende moeilijkheid van het terrein en vervolgt Deze omstandigheden helpen het verweer der verdedigers. Wanneer de vijand meldt, dat Duit sche strijdkrachten tusschen Dixmui- den en Nieuwpoort over het kanaal kwamen, dan zij opgemerkt, dat dit feit voor het eerst door de Franschen erkend wordt. De linie van het kamp front wordt in de Fransche berichten juist opgegeven. Van Russische zijde- De Russische legatie te 's Graven- hage heeft de volgende berichten ont vangen omtrent de krijgsverrichtingen van de Russische legers: I. In Russisch Polen zijn de ach tereenvolgende voordeelen, welke de Russische troepen op de Oosten- rijksch-Duifsche legers hebben be haald in de veldslagen, welke sedert vier dagen elkander opvolgen op het geheele front ten Zuiden van Pilitze den 26en October veranderd in de volslagen nederlaag van het 20e korps en van het reservekorps der Duitsche eaide. Van den nacht van den 2oen op den 27en October af was het ge heele centrum der vijandelijke strijd machten in vollen aftocht. II. De opmarsch der Russische troe pen maakt eveneens vorderingen in Galicië, op de San en ten Zuiden van Przemysl, waar nog 10 officieren en 500 soldaten gevangen werden ge- nomen. III. Op het Oost-Pruisiche front blijft het bombardement der Russischs stellingen zonder resnltaaï. Alle aan varen der Duitscliers zijn afgeslagen. Duitsche verliezen. De „Volkszeitung," een socialistisch blad te Leipzig, meldt dat in de eer ste vijftig Duitsche verliezenlijslen voorkomen de namen van 36,531 dooden (onder wie 2385 officieren), 159.165 gewonden (onder wie 5327 officieren), en 55 522 vermisten (onder wie 348 officieren). Dat maakt een totaal van 251.218. Waar er, zegt het b'ad, totnogtoe 121 Pruisische verlieslijsten zijn komt men tot een berekening van ongeveer 750.000, ongerekend de ver liezen in de Beiersche, Saksiche en Wurtembergsche legers. Van Fransche zjjde. Het communiqué van het Fransche gezantschap te 's-Gravenhage meldt het volgende Men bevestigt dat de verliezen der Duitschers in het Noorden aanzienlijk waren, zoowel bij het leger van den hertog van Würtemberg als bij dat van den kroonprins van Beieren. Over het front van één Engelsche brigade zijn alleen reeds 1600 lijken opgeraapt. In den loop van den nacht van Maandag op Dinsdag deden de Duit schers een zeer krachtigen aanval tegen de Fransche troepen, die zich op den rechteroever van de Aisne bevinden op de heuvels van den Che- min des Dames. Deze aanval werd afgeslagen. Het terrein is bezaaid met Duitsche dooden en gewonden. Hun aantal wordt op ongeveer 2000 ge schat, terwijl de Fransche verliezen niet meer dan een honderdtal dooden of gewonden bedroegen. De rapporten luiden dat de Duit schers overal ernstige nederlagen heb ben geleden. Woensdag en voorgaande dagen hebben de troepen der bondgenooten talrijke gevangenen gemaakt, terwijl in het Noorden vele mitrailleurs en kanonnen door onze troepen zijn buitgemaakt. Behandeling van Duit schers in Engeland. In Duitschland neemt de opwinding over de inhechtenisneming van Duit schers en Oostenrijkers in Engeland en de onnoodig strenge behandeling dezer menschen met den dag (oe. Niet alleen in de pers doch ook onder het publiek verlangt men te genmaatregelen, waardoor de Engel sche regeering eraan zal worden her innerd, dat in Duitschland tiendui zenden Engelschen, Franschen en Russen gevestigd zijn, die tot dusver ongehinderd hun zaken konden drij ven. Vooral uit Hamburg komen luide stemmen van ontevredenheid. Het spreekt vanzelf dat dientenge volge onder de hier gevestigde vreem delingen, die aan den wereldoorlog volkomen onschuldig zijn, groote on gerustheid heerscht. De houding van het Duitsche volk geeft wel geen reden aan le nemen, dat het van woorden tot daden zal komen. Maar het zou toch in het be lang der in Duitschland gevestigde Engelschen beter zijn, wanneer der gelijke onnoodige wreedheden als uit Londen worden gemeld, werden ver meden. De opstand in Zuid-Afrika. De commandeerende officieren in het Tempe-Kamp hebben de leden der krijgsmacht aldaar toegesproken, met nadruk verzekerd, dat zij niet aan den opstand deelnamen en allen leden der krijgsmacht een paspoort aangeboden, die in plaats van tegen Duitsch Zuid-West-Afrika op te trekken naar huis wilden terugkeeren. Het is bekend, dat slechts 4 man van een commando van 1200 man van hunne verplichting wenschten ontslagen te worden. Een officier van het commando, majoor Brand, voormalig republi- keinsch generaal, zeide in den loop van zijne toespraak, dat Beyers en de Wet, in opstand komende, het verdrag van Vereeniging, dat zoowel door Beyers als door de Wet was onderteekend, schonden. Het gerucht was rondgegaan, dat majoor Brand zijn commando zou aanraden de verraderlijke generaals te gaan helpen, maar zulk een ge dachte was, zooals hij nadrukkelijk en duidelijk verklaarde, nooit in hem opgekomen. Deze verklaring werd met luid applaus ontvangen. Majoor Brand ging voort en zeide, dat, hoe bitter het ook voor hem was, de wapenen op te moeten ne men, tegen het eigen volk, het voor hem een heilige plicht was, aan de zijde der regeering te blijven staan. Persoonlijk zou hij zijn leven willen geven, om de ramp, die voor de deur stond te vermijden. De militaire correspondent van de „Times", spiekende over den opstand in Zuid-Afrika, schrijftDe Duitschers zullen natuurijjk jubelen bij het ver- raad van De Wet en hopen, dal de einduitkomst voor ons allerslechtst zal zijn. De Duitschers en hunne verrader lijke vrienden achtten zonder twijfel het oogeublik gunstig, omdat de troepen der Unie zijn weggetrokken naar Duitsch Zuid-West-Afrika en het Engelsche garnizoen naar de slagvel den in Frankrijk is gegaan. Het oogen blik kan echter wel eens niet zoo gunstig blijken als het schijnt en de Engelsche krijgsmacht kan wel eens niet zoo ontwapend zijn als men meent. Zelfs wanneer het onverwachte zou gebeuren en de opstandelingen in hun veiraderlijk doel zouden sla gen, zouden wij nog ons hoofd niet verliezen en zelfs geen enkel oogen blik onze aandacht afwenden van ons voornaamste doei, dat de vernietiging is van de Pruisische militairistische machine. De Duitsche „kaper schepen." De maritieme medewerker van de „Timea" houdt een beschouwing over de Duitsche kruisers, die jacht maken op koopvaardijschepen. Hij wijst er op, dat op de zeeën hon derden schepen varen, die steenkool overbrengen en dat deze schepen langzaam varen twee eigenschappen, die de kruisers in het voordeel bren gen. Zij hebben dus eenvoudig de kolen maar te nemen. Daarbij komt, dat weinig vrachtbooten, de passa giersbooten uitgezonderd, draadlooze telegrafie hebben en zij kunnen dus geen andere schepen of oorlogsvaar tuigen in kennis stellen van hun aanhouding. Voorts is er geen twijfel, of de „vrienden" van de kaperschepen aan land geven aan dezen waardevolle inlichtingen per draadlooze of met signalen. Thans zijn maatregelen ge nomen, om de kusten te zuiveren van spionnen, die met de vijandige sche pen verbinding hebben. Dezelfde maatregelen zijn in Indië en Ceylon genomen en in andere bezittingen, van waar men communicatie kan hebben met de kaperschepen. De quaestle van de snelheid is ook reeds vaak besproken. De ma rine autoriteiten hebben meegedeeld, dat 70 kruisers, en een aantal hulp kruisers jacht maken op de Duit schers. Onder deze schepen zijn er verscheidene, die even snel varen als de Duitschers. De „Karlsruhe" is de snelste en bereikte op den proeftocht 29 knoop, maar in den tegenwoor- digen tijd is de kruiser in een an dere conditie. De huid en de ketels zijn natuurlijk verreweg van schoon en zeker varen de kruisers heel wat langzamer. De „Emden" en de „Dresden" zijn vier jaar ouder, dan de „Karlsruhe en niet zoo snel, als deze, terwijl de „Leipzig" en „Nürnberg" nog ouder zijn. De twee pantserkruisers „Scham- horst" en „Gneisenau" varen veel minder snel, hun snelste vaart op de proeftochten was onder de 24 knoop. Het is niet wenschelijk de namen van de schepen der geallieerden te vermelden, die jacht maken op de „raiders" maar er zijn er verschei dene, die deze snelheid evenaren of overtreffen. De uitgestrektheid van de zee en het verkrijgen van voortdurende in lichtingen maken, dat de kruisers voortdurend kunnen ontsnappen. Admiraal Sir Cyprian Bridge schrijft o.a. in zijn werk „Art of Naval War fare," dat het eenige middel, om aan de activiteit van kruisers, die han delsschepen vernielen, een eind te maken, is, een gevecht er mee te beginnen en ze te verslaan, ol te zorgen dat zij meer op hun eigen veiligheid bedacht zijn, dan dat zij letten op het buitmaken van koop vaarders. Te Norg (Dr.) bracht gisteren nacht, zonder eenige voorafgaande woordenwisseling, een negentienjari ge jongen zijn kameraad een mes steek toe. Deze was onmiddellijk dood. Oorzaak was een oude wrok. De vermoorde was eenige zoon en een oppassende jongen. Gistermiddag is te Rotterdam brand ontstaan in de lading steen kolen in het voorruim van het Zweedsche stoomschip „Gamme," liggende in de Waalhaven. Drie drij vende stoomspuiten verschenen spoe dig langszijde, doch met de hulp van éen stoomspuit der „Havendiens I," was de brand in een paar uur tijds gebluscht. Reeds thans zijn in het Duitsche leger gesneuveld 74 artsen en gewend 37, vermist 14, gestorven 8, gevan gen genomen 3. De eerste Oosten- rijksche verlieslljst vermeldt reeds: gesneuveld 8, gewond 25, vermist 1, ziek 22. Tot nog toe is aan 118 artsen van het Duitsche leger het „IJzeren Kruis" verleend. Trekking van Donderdag 29 October 5e Klasse. Nos 475, 960, 4448, 5652, 12992 15268 f 1000. Nos. 8492, 14736. f400 Nos 11039. 12831, 15163, 15352, 17846, 20496. f200. Nos. 496, 1420, 5496, 8325, 9412, 12768, 19792. f 100. BROOD. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat hem is gerapporteerd, dat nog in deze gemeente verkrijgbaar wordt gesteld klein brood (kadetjes) gebakken met een grooter piocent bioem, dan ge oorloofd is volgens de in deze door den territorialen bevelhebber in Zee land vastgestelde bepalingen. In verband hiermede, herinneit hij er nogmaals aan, dat slechts brood verkocht mag worden, gebakken vare 80 procent ongebuild tarwemeel en hoogstens 20 procent bloem en dat alleen op medisch voorschrift, brood, gebakken met een grooter procent bloem, geleverd mag wotden, en wel tegen een prijs van 15 cent perK.G. Vlissingen, 30 October 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. W E RB E RICHT. Matige uit het noorde.n tijdelijk krachtige winden uit O richtingen betrokken tot zwaar bewolkt. Waar schijnlijk eenige regen. Zelfdt tem peratuur. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 30 October 1914. Geen aanvoer van boter of eieren. Tot onderwijzer aan de Christ, school te Holten (Overijsel) is be noemd de heer F. Qoote alhier. SAS VAN GENT. Vele Duitsche soldaten trachten in burgerkleeding over de Nederlandsche grens te de- serteeren. KAAPSTAD. Het commando van generaal Beyers is uiteengejaagd. Generaal Beyers is gevlucht. St. PETERSBURG. Twee Russi sche stoomschepen zijn op mijnen gestooten, door de „Goeben" in de Zwarte Zee gelegd en gezonken. BERLIJN. De heele Turksche vloot is uit de Zwarte Zee vertrokken. Heden overleed geheel onver wacht, na een korfe ongesteldheid, voorzien van de Genademiddelen onzer Moeder de H. Kerk, onze geliefde Moeder, Groot- en Over grootmoeder,Tante en Oud-Tante, Mejuffrouw LEOCADIA S1DONIA TJONCK, Weduwe van den Heer Frans Everaert, geboren te Ostende, den 28 Maart 1844. Namens de Families, TJONCK, EVERAERT, HINTJES, ANDRÉ J. GEIJSEN en Echfgenoote. Vlissingen, 29 Oei. 1914. Walstraat 13. YYndergeteekende betuigt zijnharte- V-/ lijken dank voor de blijken van belangstelling op 23 October 1,1. ontvangen. E. VAN HOEPEN. Vlissingen, 30 October 1914. Aagje Dekenstraat 83. Morgenauond 6X uur HEROPENING der VOLKSBIBLIOTHEEK, De School begint

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 3