l Van den Bond van Ned. Onderwij zers, afdeeling Vlissingen, is een ver zoek ingekomen om in overleg te treden met de vereeniging „Kinder voeding" om vroeger te beginnen met het verstrekken van voedsel en klee ding. De voorzitter stelde voor het adres te stellen in handen van Burg. en Weth. om advies. De heer Lindeijer vroeg of niet dadelijk op het verzoek kon worden beslist. Hij vond dit beter dan hier mede te wachten tot een volgende vergadering. De heer Tichelman zeide dat het verzoek hem eigenlijk een beetje heeft verbaasd, omdat hier op het oogen- blik geen buitengewone werkloosheid heerscht. Hij meende dat het adres wel een maand zal kunnen wachten. De heer Kalbfleisch zeide dat het adres beter gericht had kunnen wor den aan het dames-comité. De heer Auer wilde aan Burg, en Weth. overlaten zich te verstaan met de commissie. De heer Lindeijer meende, dat het wel degelijk aanbeveling verdient dat Burg. en Weth. in overleg treden met de vereeniging en wat de heer Auer voorstelt is eigenlijk hetzelfde wat speker bedoelt. De voorzitter zeide dat het zijn be doeling is] in overleg te treden met de commissie en in een volgende vergadering met een voorstel te komen. Dit werd goedgevonden. Aan den heer W. F. van Meeren- donk werd op verzoek, met ingang van 1 November, op de meest eer volle wijze ontslag verleend als con troleur van de plaatselijke belastingen. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van de Ka mer van Koophandel, welke verkie zing is bepaald op Woensdag 25 November.werden benoemd de heeren W. L. Huson en J. J. Krijger en tot plaatsvervangende leden de overige leden van den gemeenteraad. In de vorige vergadering kwam ter tafel een voorstel van Burg. en Weth. a tot wijziging van de verordening op het openbaar lager onderwijs en b tot aanvulling van- die, regelende de jaarwedden enz. van het onder wijzend personeel. Bij de behandeling van dit voor stel was door de commissie van de financiën voorgesteld bij opkomst voor vervulling van militie- of land weerplichten, langer den een maand, in mindering te brengen het salaris dat in militairen dienst genoten werd. Over dit voorstel staakten toen de stemmen, daar 7 leden zich er voor en 7 zich er tegen verklaarden. Thans werd het voorstel aangeno men met 8 tegen 7 stemmen. Voor waren de heeren Laernoes, Klijberg, Kalbfleisch, Huson, Winkel man, Stuart, Manse en Van de Putte. De heer Van Hal kwam na de stem ming ter vergadering. De heer Lindeijer vroeg hoe het nu met de pensioenstorting zal gaan. De voorzitter stelde voor dat de raad nader zal bepalen wanneer die verordening in werking, zal treden. Dit werd goedgevonden. Door Burg. en We'll, wordt voor gesteld afwijzend te beschikken op de verzoeken van J. van Grol, knecht ten r.iadhuize en van de grafdelvers M. Kuzee en M. van Schijndel, om verhooging hunner jaarwedden. Eveneens wordt door Burg. en Weth., met het oog op den finan- cieelen toestand, voorgesteld afwij zend te beschikken op het verzoek van de agenten van politie, om ver hooging van hun jaarwedden. De commissie voor de financiën adviseert tot aanneming van deze voorstellen. De heer De Meij gaf toe dat de tijd er niet naar is verhooging van jaarwedden toe te staan. Hij zeide evenwel dat wanneer er een catego rie van ambtenaren is, welke recht heeft op verhooging van de jaarwed den het zeker zijn de agenten van politie. Hij stelde dus voor het adres aan te houden tot gelegener tijd. De voorzitter zeide dat ook de commissaris van politie hem dezen morgen in dien geest heeft geadvi seerd. Hij kan dus met het voorstel van den heer De Meij medegaan. Dit werd goedgevonden en dus de beschikking op 't adres aangehouden. Het voorstel tot afwijzende be schikking op de verzoeken van den knecht ten raadhuize en de grafdel vers werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Burg. en Weth. stellen voor met welk voorstel de commissie voor de financiën zich vereenigt aan de vereeniging „Hulp in Nood", voor het omschreven in art. 35 der leer- - hpt jaar 1915, een hoogste f300 en zulks op de gewone voor waarden, o.a. dat de kinderen van openbare en bijzondere schalen op gelijken voet zullen worden behandeld. Conform dit voorstel werd zonder discussie of hoofdelijke stemming be sloten. De haven-exploitaiie. Met ingang van 1 April -j.l. werd een aanvang gemaakt mei de exploita tie der havens door de gemeente. Daar bij den aanvang der exploitatie geen voldoend overzicht kon worden verkregen over de ontvangsten en uitgaven, is met het opmaken der bedrijfsbegrooting van dit dienstjaar gewacht tot meerdere gegevens om trent de exploitatie voorhanden waren. De bedrijfsbegrooting, welke door Burg. en Weth. ter vaststelling aan den gemeenteraad wordt aangeboden, sluit in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 14.552.50, waaronder een batig saldo voot de gemeente van f 4000. Onder de inkomsten worden o. a. geraamdde opbrengst van kaai- en iiggelden op f3700, huur van terrein en woningen f 8100, huur groote kraan f 1000, huur kleine kraan f 1000. Onder de uitgaven komen voor: vast canon f 2850, salarissen en loonen f 1680 en onvoorziene uitgaven f 1100. De commissie voor de financien adviseert tot aanneming van het voor stel. Den heer De Meij scheen het toe dat het een verkeerde financieele politiek is, wanneer wij de baten on der de gewone ontvangsten op nemen. Hij zou dus een reservefonds willen vormen. Als de post eenmaal op de begrooting is gebracht, is er vaak geen mogelijkheid deze post er dan later weer af te krijgen, dat zien wij aan den drankaccijns en de straatbelasting. De heer Tichelman gaf toe dat wij een slechte rentmeester zouden zijn als wij de baten aanwendden voor de gewone uitgaven. Voor dit jaar zijn er evenwel bijzondere omstandighe den. Oorspronkelijk was het de be doeling de helft van de baten te re serveeren voor een havenfonds. Verschillende omstandigheden ma ken het evenwel noodzakelijk het gat in onze gemeente-financiën daar mede ook gedeeltelijk te stoppen. Hij wilde gaarne de zaak verder ter sprake brengen in de commissie voor het havenbedrijf. De heer De Meij wees er op dat ook voor de begrooting voor 1915 f5000 onder de gewone inkomsten is opgenomen als opbrengst van het havenbedrijf. Hij vond het verkeerd om het gat in de gemeente financien door een verkeerden stap te stoppen. Hij zou dus willen voorstellen de baten te reserveeren. De heer Laernoes was het volkomen eens met den heer De Meij, doch thans dienen wij met het oog op de buitengewone tijden alle inkomsten te benutten, dus ook de opbrengst van het havenbedrijf. Komen er betere tijden dan kunnen wij andere maat regelen nemen. Na nog eenige discussie werd het voorstel van den heer De Meij in stemming gebracht en verworpen met 10 tegen 5 stemmen, die van de heeren De Meij, Huson, Van Raalte, Van Hal en Lindeijer. Door Burg. en Weth. wordt voor gesteld, met welk voorstel de commissie voor de financiën zich vereenigt, tot goedkeuring van de volgende begrootingena. die van het Burgerlijk Armbestuur in ontvang en uitgaaf op f 10.050.88; b. van het Burger Weeshuis bedragende in ont vang en uitgaaf f8560.50; c. van het Gasthuis aanwijzende f34065, d. van de Kamer van Koophandel ad f 400 e. van de gezondheids-commissie ad. f 1269.65V» en g. van den Armenraad sluitende op een bedrag van f 100. Al deze begrootingen werden aan genomen. In 1912 werd een tijdelijke geld- leening van f 10.000 aangegaan ten behoeve van de groente- en fruit veiling. Aanvankelijk zou deze leening afgelost moeten zijn vóór 31 Decem ber 1913. Later werd dit besluit ver anderd in 31 December 1914 en nu stellen Burg. en Weth. voor te lezen 31 December 1915. Burg. en Weth. wijzen erop dat het nu geen tijd is ora de tijdelijke geld- leening af te lossen, maar evenmin om een definitieve leening van zulk een klein bedrag aan te gaan. Burg. en Weth. merken op dat de voor genoemd kapitaal te betalen rente naar 5 pet. of f500, gebracht is ten laste van het bedrijf der groente- en fruitveiling. De commissie voor de financiën adviseert tot aanneming van het voorstel van Burg. en Weth. om de tijdelijke geldleening te continueeren. Alzoo besloten. Burg. en Weth. stellen voor voer den dienst 1915 een tijdelijke geld leening aan te gaan, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld tot een bedrag van ten hoogste f 100.000, op te nemen hetzij ineens of bij gedeelten. De geldleening geschiedt onder hands, tegen een rente niet hooger dan het promessen disconto der Ned. Bank. De aflossing dezer leening zal ge schieden vóór of uiterlijk op 31 De cember 1915. Dienovereenkomstig werd beslo'en. De commissie van toezicht op den cursus tot opleiding van hoofdonder wijzers en hoofdonderwijzeressen te Goes, verzoekt aan den raad om aan elk der onderwijzeressen uit deze ge meente, die bovengemelden cursus bezoeken, een gratificatie toe te kennen ter tegemoetkoming in de door haar te maken omkosten. Met het oog op den ongunstigen toestand der gemeen-e-financien mee nen Burg. en Weth. echter te moeten voorstellen, met welk voorstel de commissie voor de financiën zich ver eenig», afwijzend op bedoeld verzoek te beschikken. De heer Lindeijer meende dat des tijds besloten was dat voor bijwo ning van zulk een cursus vergoeding werd toegekend. De voorzitter zeide dat dit voor een cursus te Middelburg was. Het voorstel werd daarna goedge keurd. Door Burg. en Weth. wordt over gelegd een adres van mevr. de wed. J. C. Huijbregtse, geboren de Visser, eigenaresse van het hotel „Goes", waarbij zij vergunning verzoekt voor het plaatsen van een tochtscherm op het trottoir voor het hotel aan het Beilamypark en wel op de grensschei ding van dat perceel en het winkel huis van den heer S. M. Polak. Tegen de inwilliging van dat ver zoek bestaat bij Burg. en Weth. be zwaar met het oog op het belangrijke en steeds toenemende verkeer aan de zijde van adressants perceel aan het Beilamypark. Ook mag niet uit het oog worden verloren, dat door het aanbrengen van een tochtscherm ter plaatse de be langen van adressants buurman, den heer S. M. Polak, zouden worden ge schaad, daar het wandelend publiek door de aanwezigheid van een scherm diens etalage moeilijk kan bezichtigen Op grond van het vorenstaande meenen Burg. en Wéth. in overweging te moeten geven op het verzoek van mevr. Huijbregtse afwijzend te be schikken. Overeenkomstig het voorstel werd besloten zonder discussie of hoofde- lpe stemming. Bij het opmaken van het contract tot onderhandsche verhuur aan de naamlooze vennootschap „Nederland- sche Petroleum- en Asphalt-Maat- schappij," van een terrein gelegen tusschen het kanaal door Walcheren en de tweede binnenhaven, zijn enkele kadastrale nummers vergeten. Burg. en Weth. sielien voor tot aanvulling van het desbetreffend raads besluit. Dienovereenkomstig werd besloten. Door Burg. en Weth. wordt voor gesteld tot vaststelling van de be grootingen a. voor 1915 van de groente- en fruitveiling, tot een bedrag van f2174.43 in ontvang en uitgaaf met f 762,43 tot dekking van het tekort en b. van het gemeentelijk havenbe drijf, sluitend in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 18218.50 met een batig saldo van f 5000. De heer Van Raalte sprak zijn leedwezen uit dat het vorig jaar voor de fruitveiling een tekort van f 762 is bijgepast moeten worden en nu vroeg hij of het logisch is het volgend jaar weder een tekort te ramen. Wat het havenbedrijf betreft had hij deze zaak gaarne afgescheiden gezien van de gemeente-financien en wilde hij geen blijvenden post op de gemeente-begrooting plaatsen. Hij meende dat de inkomsten van het havenbedrijf veel te laag zijn geraamd. Dat vond hij geen bezwaar. Hij stelde nu voor het batig saldo tot een bedrag van f5000 in de ge meentekas te storten en het meerdere te bestemmen voor een reservefonds voor het havenbedrijf. De heer Tichelman antwoordde den heer Van" Raalte dat hij hoopte dat de opbrengst van de fruitveiling zal vermeerderen. Wat het idee van den heer Van Raalte betreft, kon hij gaarne medegaan om het meerdere bedrag bovenaf 5000 batig saldo van het havenbedrijf te bestemmen voor reservefonds. De heer Van de Putte gaf nog eenige inlichtingen over de groenter en fruitveiling. Hij geloofde dat de levensvatbaarheid van de groente en fruitveiling intusschen voldoende is gebleken. De beide begrootingen werden daarna goedgekeurd en zal rekening worden gehouden met de opmerking van den heer Van Raalte betreffende een reservefonds voor het havenbe drijf. Goedkeuring werd verleend aan eenige ontwerp-besluiten tot voor- loopige vaststelling der pensioen grondslagen van gemeenteambtenaren. De heer Lindeijer vroeg of nu ook geen inlichting kan worden gegeven betreffende den pensioen-grondslag voor onderwijzeressen die handwerk- onderwljs geven. De heer Auer zeide dat later daar omtrent een voorstel zal worden in gediend. Gemeente-begrooting. Hierna kwam ter tafel de gemeente- begrooting voor 1915. De cijfers van de verschillende hoofdstukken der begrooting hebben wij reeds medegedeeld. De heer Laernoes meende dat de tijdsomstandigheden thans aan'eiding kunnen geven om geen algemeene beschouwingen te houden, en hij deed daartoe dan ook het voorstel. De heer Lindeijer zeide dat dit voorstel eigenlijk geen zin heeft, daar bij alle artikelen desnoods weer ge praat zou kunnen worden. Thans evenwel wilden ook de sociaal-de mocraten geen algemeene beschou wingen houden. Slechts twee opmerkingen had hij te maken, nl. over te gaan tot het invoeren van een werklieden-regle ment en in de tweede plaats een op lossing te krijgen van het voorstel betreffende het ambulantisme De heer Laernoes stelde nu voor de geheele begrooting aan te nemen en geen artikelsgewijze behandeling te vragen. De heer De Meij merkte op dat wanneer slechts éen lid zich daar tegen verklaart de begrooting artikels gewijze behandeld moet worden. Het voorstel van den heer Laernoes werd daarna in stemming gebracht en daar de heer Lindeijer toen hij moest stemmen, zich daartegen verklaarde werd de stemming niet voortgezet en met de artikelsgewijze behandeling begonnen. Het eerst kwamen de uitgaven aan de orde en vroeg de heer Ver maas bij de afdeeling onderwijs, of niet wat bezuinigd kon worden op de> leermiddelen en schoolbehoeften, De heer Auer zeide, dat deze aan vragen zeer serieus worden behandeld en dat de post voor dit jaar f 200 lager is gegaan. De heer De Meij vroeg of de post voor tijdelijke onderwijzers niet te hoog is geraamd, n.l. f 1500 meer dan het vorig jaar. De heer Auer merkte op dat wij dit jaar met de mobilisatie zitten en er bovendien 2 onderwijzers zijn die een jaar verlof hebben. De heer De Meij wilde de knoop nu maar ineens doorhakken en wilde hij nu voorstellen de hoofden voor de klas te zetten, tenminste wanneer hij daarvoor steun kon vinden. Bo vendien moet op alles bezuinigd worden. De heer Auer ontraadde ten sterkste thans daaromtrent een beslissing te nemen, nu het advies van de school opzieners nog niet is ingekomen. De heer De Meij deed geen verder voorstel. Over de verdere hoofdstukken van de uitgaven werd geen discussie meer gevoerd. Bij de inkomsten zeide de heer Huson dat de verordening van de straatbelasting om de 5 jaar moet worden herzien. Hij vroeg wanneer dit nu zal gebeuren. De voorzitter deelde mede dat het percentage thans natuurlijk niet kan worden verminderd en stelde hij dus voor het weder voor 5 jaar te houden op hetzelfde percentage als thans is vastgesteld. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De geheele begrooting werd daarna met algemeene stemmen aangenomen en vastgesteld op een bedrag van f 579.938.5OV3 met een post van on voorziene uitgaven van f 1663.257s- De heer De Meij merkte op dat de post hoofdelijke omslag is geraamd op f 176.000. Hij meende dat Burg. en Weth. wel niet de illusie zullen hebben dat deze post het volgend jaar zou inkomen. Hij vroeg of Burg. en Weth. geen maatregelen konden nemen om op andere wijze inkomsten te verkrijgen, vooral waar het volgend jaar het Belgisch Loodswezen geen inkomsten zal hebben. Hij meende, dat de financieele toe stand van de gemeente blootgelegd dient te worden en aan het rijk om financieelén steun gevraagd moet worden. De voorzitter zeide dat het denk beeld van den heer De Meij, bfi Burg. en Weth. ter sprake zal worden ge bracht. Hierna werd beschikt op reclames tegen den hoofdelijken omslag. Daarna werden vastgesteld de ko hieren van het schoolgeld voor het lager onderwijs. De voorzitter deelde mede, dat van de aangekochte bloem zijn verkocht de eerste week 584 balen, de tweede 654, de derde 548, de vierde 404 en de vijfde 446, zoodat er nog 342 balen overschieten, die de volgende week verkocht zullen zijn. Thans zijn 500 balen tarwemeel ingeslagen, waarvan er deze week 178 verkocht zijn en zeide de voor zitter dat het voorlooplg niet noodig is, nieuwe aankoopen te doen. De heer De Meij vroeg hoe het staat met de ontruiming van de scho len. Het is van groot belang dat 't onderwijs zoo spoedig mogelijk her vat vfrordt. Er is nog een groote rijksloods bij het betonningsmagazijn en daar zou gemakkelijk de bevolking van een school kunnen worden ondergebracht. De voorzitter zeide dat hem is medegedeeld, dat van deze loods alleen in den uitersten nood mag gebruik worden gemaakt. De voorzitter zal het denkbeeld van den heer De Meij ter sprake brengen. Verder zeide de voorzitter dat ge tracht zal worden de scholen zoo spoedig mogelijk te ontruimen om het onderwijs te kunnen hervatten. De vergadering werd vervolgens gesloten. DE OORLOG. De toestand. Terwijl de toestand in het Westen min of meer onveranderd blijft zijn de Russen in het gebied van den Midden-Weichsel met groole macht opgerukt, en hebben zij den Duit- schen troepen, bij Iwangorod, War schau en Nowogeorgiewek een ge duchte nederlaag toegebracht. Het blijkt dat de Duitsche berich ten in Ce laatste dagen den toestand veel te gunstig hebben voorgesteld. Na uit de stellingen, die zij bij War schau en Iwangorod innamen, ver dreven te zijn, hebben de Duitschers den terugtocht aanvaard naar Sochac- zef, Lowitsy en Skierniwitz, doch hier door een omtrekkende beweging be dreigd wordende, moesten zij ook Lowitsz en Skierniwitsz verlaten en uit Rawa terugtrekken. Ook Radom en Iwangrod, om welke plaats een hevig zevendaagsch gevecht plaats had, moesten worden ontruimd. Van deze nederlaag der Duitschers geeft de „Morning Post" nog de vol gende beschrijving: „De Duitschers waren op 24 K.M. van Warschau, en beschoten de voor steden. Het 17e en 18e legerkorps waren tusschen de dorpen Bloni en I'aechno geplaatst, het eene 25 K. M. westelijk, het andere 20 K. M. zuide lijk van Warschau; zij deden wan hopige pogingen om den opmat sch der Russen tegen te houden, doch dezen zetten dien marsch voort. Door cavalerie in den rug der Duitsche stellingen, infanterie op den linker vleugel en andere troepen over de Weichsel op den rechtervleugel der Duitschers te zenden, dwongen de Russen het Duitsche leger tot den terugtocht, die weldra in een vlucht ontaardde". Zoo moest het beleg van Warschau worden opgegeven, en werd een be langrijk voordeel door de Russen be haald. Want de inneming van Warschau zou een groote overwinning zijn ge weest, en de „Times" meent, dat de nederlaag voor de Duitschers thans beslissend is geweest, niet alleen in Polen, maar voor den oorlog. De terugtocht der Duitsche legers in Polen moet van invloed zijn op de beweging der troepen in Galicië, waar Auffenberg's leger, versterkt door Hongaarsche regimenten, de Russen bij Sambor aanviel. Die strijd is tot nog toe niet beslissend geweest beide partijen schreven zich de over winning toe, maar de terugtocht der Duitschers in het noordelijk daarvan gelegen gebied kan niet zonder in vloed blijven op de operaties ten noorden der Karpathen. Het is uit de berichten wel op te maken, dat de nederlaag in Polen zeer ernstig moet zijn geweest. Dat de cijfers in enkele telegrammen ge noemd eenigermate overdreven zijn, is duidelijkmaar het schijnt wei ernstiger te zijn, dan de officieele Duitsche berichten doen vermoeden. Daarin toch wordt gezegd, dat de Russen niet tot de vervolging over gingen, maar uit de lezing van het door bericht blijkt wel, groote verliezen moet ben, daar van een n rjng der reserve-troi sproken. In latere coi deze woorden vervanj poepen." En de Russische bi van een „gevoelige n puitsche troepen toeg wanorde terugtrokken linsk—Radom—llja." Een nachtelij! by Yper Een correspondent in Noord-Frankrijk nu de Engelsche troepen een gevecht van vijf d< vijftien mijien achter dreven. Thans kan bevestigen. De Dui stonden daar onder kroonprins van Beier wordt gemeld, dat zijn. Na de Duitsche a; linie van het Ypereri-1 dagmorgen te hebben den vijand ontzaglijki hebben toegebracht, tr bondenen naar het Noo over de open velden, zich uit drijvende. van den nacht hadden zi bereikt en rond hetdoi stellingen in gereedl Hier werd de vijand met zware verliezen Toen de duisternis viel, hield het gebuide non op en een vredige op zulk een verwoedei den dag. Pioiseling een schr petroleum begoten krei op en werpt hun g tooneel. Massa's sold op, uit de beetwort paar honderd meter graven. Onder het trompetten, geschreeut rennen zij op onze pos Ofschoon bij verrassi waren onze dapperen 1 reid. Zij namen hunne loopgraven in, en hield en zonde 1 een versch op den vijand, met ge\ Irailleuses. Ook de vija tiet geweren enmitraill loort, altijd begeleid leschal en kreten van „1 lij kwamen in dichte mr len bij honderden. Zij op 30 yards van de ioo weken zij terug. Drie signalen op een erugtocht begint; Onze m en uit de loopgraven et de bajonet op in. as verschrikkelijk. Een den grilligen schijn v end kreupelhout. Vele meekten om genade. Een proclamat Koning Alb Koning Albert van Bel er een proclamatie uitgè hij zegt dat vele Bel: 'achten intact zijn geb! eldleger weer op volle a komen door recrutei] iers. De geruchten •000 Belgische soldate aarbare wijze verdwen I gegrond. Het aantal kr n bij Antwerpen, dat d "tan, is niet groot. 30, a werden in Nederland g iVele gewonden bevinde 8PitaIen, alle overigen 'dnekkig het nog or.t a België Veurne Amba UP het gezegde, dat he tr nu genoeg heeft g< gemelde proclamatie woord. Soldaten, onze steden zij !e huizen vernield en 1 „geliefd vaderland. Ma 'Iher rampen zullen 01 'en treffen als gij hi van den indringer, 'edende plicht voor Vaderiand bevrijden 1 °nze dappere bondge e kreet „Leuven Denc aan de Yser uit he ^opsteeg, was wel ee woorden des kot deze schending del Sche onzydigh j iKölnische Zeitung"! naar aanleiding var. 1 »an unsere Deulscher enen in het weekbl; jnmer" (de „Groene' 5„ exemplaren naar I ^en, zoodat - geil <Yeitu er mei ing" schrijft mee overstroom

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 2