BINNENLAND DE OORLOG. tract zoo spoedig mogelijk met de daarvoor meest geschikt geachte firma binnenslands worden aange gaan, aangezien het hier geldt de aanschaffing van materieel, waarom trent door de Staten-Generaal reeds vroeger een beslissing genomen was. Prof. Kohnstamn naar Antwerpen. Prof. Kohnstamm uit Amsterdam is door minister Cort van der Linden belast met de opdracht om zich naar België te begeven om in overleg en met medewerking van het Duitsche legerbestuur en het Belgische civiele bestuur te Antwerpen na te gaan den toestand, waarin zich bevinden de huizen, eigendommen, enz. van uitge wekenen in de daarvoor in aanmer king komende gemeenten. De vluchtelingen. De centrale commissie voor de Belgische uitgewekenen deelt mede, dat door den burgemeester van een der gemeenten in ons land aan den burgemeester van Antwerpen telegra fisch is gevraagd, of gevluchte Ant- werpsche ambtenaren, werkzaam in gemeentebedrijven, t'ambedrijven, scheepstimmerwerven, enz. dadelijk hun positie herkrijgen. Hierop is het volgende antwoord van burgemeester de Vos ontvangen „Het is in het belang der gemeen tebeambten, onmiddellijk terug te ko men. Hoe langer wegblijven, hoe minder kans in dienst te komen." Kon. Nat. Steuncomité. De negende lijst met bijdragen en toezeggingen van 11 tot en met 17 Oct. 1914 vermeldt een bedrag van f21,133.32%- Met de vorige lijsten maakt dit een totaal van f571.555.65. De in beslag genomen plaat van de „Telegraaf." De „Tel." ontving van den officier van justitie te Amsterdam het door hem in beslag genomen cliché terug van de plaat van Louis Raemaekers, betrekking hebbende op de beschie ting van de kathedraal te Reims door de Duitschers, en in het blad ge plaatst met het opschrift: „Hij was het diecns schond." Tot een vervol ging van het blad schijnt het dus niet te zullen komen. De Middenstandsbond en de crisis. In de onder voorzitterschap van den heer J. S. Meuwsen, te Ulrecht gehouden vergadering van het hoofd bestuur van den Middenstandsbond, stelde de voorzitter aan de orde de bespreking van den kritieken toe stand van den middenstand en de maatregelen, welke genomen dienen te worden. Spreker stelde namens het Dage- lijksch Bestuur voor aan het Perma nent Bureau voor den Middenstand nog eenige uitbreiding te geven en tot centraal consultatiebureau voor den middenstand in Nederland te maken, waar alle bij den bond aan gesloten middenstandsvereenigingen, zoowel als de leden dier vereenigin- gen, gedurende de crisis kosteloos advies kunnen bekomen. Tevens werd besloten aan de vereenigingen te ver zoeken naar gelang van gebleken behoeften, plaatselijke adviesbureaux in te richten, welke van het Centraal Bureau van Advies kosteloos alle in lichtingen kunnen verkrijgen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat het Dagelqksch Bestuur gaarne zou zien, dat door den bond een krachtige propaganda werd gemaakt voor de nieuw opgerichte Algem. Nederl. Centrale Middenstandscre- dietbank. Besloten werd, dat aan alle ver eenigingen een rondschrijven zou wor den gericht, waarin doel en werkkring van deze bank werden uiteengezet en wordt opgewekt in verschillende ge meenten een plaatselijke bank als af- deeling van de centrale te stichten. Voorst werd besloten de vereeniging op te wekken bij de gemeentebesturen er op aan te dringen, dat het voor beeld van de gemeentebesturen van Amsterdam en 's Gravenhage, een bedrag als borgstelling voor midden standers, die wel solvabel zijn doch geen zekerheid kunnen geven, bij de Alg. Centrale Middenstandscredietbank te stellen, zal worden gevolgd. Op die wijze zullen vele midden standers voor ondergang behoed knn- nen worden. Ten einde de patroons in de klein- nijverheid en in den kleinhandel, wier zaken in gewone tijden gezond zijn, doch nu door de crisis crediet moe ten hebben, doch geen zekerheid zoo als de Nederl. Bank dit verlangt kun nen stellen, te kunnen helpen, ligt op den weg der organisatie, den mid denstanders, die in dit geval verkee- ren, de mogelijkheid te openen van de middenstandscredietbanken crediet te verkrijgen. Het bondbestuur besloot daarom de oprichting van plaatselijke borgmaatschappijen, op iedere plaats waar dit noodig was, voor en door den middenstand krachtig te bevor deren. De wenschelijkheid, dat deze door de inwoners der gemeenten, waar zij haar werkkring moet vinden, zelf en plaatselijk worden opgericht, trad krachtig op den voorgrond. Op deze wijze blijft het risico beperkt binnen den kring van iedere gemeente, daar men vreesde, dat door verdeeling van dit risico over het geheele land, deze instelling het doel zou voorbijstreven door zich te lichtvaardig borg te stellen. Vervolgens werd op voorstel van het dagel. bestuur besloten, aan de departementen van algemeen bestuur, aan de provinciale en aan de ge meentebesturen, met het oog op den kritieken tijd, het verzoek te richten, te bevorderen, dat rekeningen voor gedane leveranties spoediger dan ge woonlijk worden betaald, en waar dit niet mogelijk is, door het spoedig verifieeren der rekeningen en het waarmerken daarvan de mogelijkheid te openen, dat deze rekeningen als onderpand bij de middenstandscre dietbanken kunnen dienen. Een Nederlandsch schip in den grond geboord. Tot de bemanningen, te Teneriffe aangebracht, van de stoomschepen, door den Duitschen kruiser „Karls ruhe" in den Atlantischen Oceaan in den grond geboord, behoort, volgens een Loyds-bericht uit Londen ook die van het Nederlandsche stoomschip „Maria", van Portland in Oregon op weg naar Belfast met 23,000 quarters tarwe. De „Maria" is een schip van 3614 ton in 1898 van stapel geloopen, en behoort aan de „Holland-Gulf-Stoom- bootmij", gevestigd te Rotterdam. Minister Bertling. In de aanvrage om ontslag door minister Bertling aan H. M. de Ko ningin gericht, wijst de heer Bertling er op dat het gewenscht is om in deze geheel bijzondere tijdsomstan digheden een minister met groote parlementaire ervaring in zijn plaats te stellen. Onlusten in Indië. Blijkens een reg;eeringstelegram omtrent de onlusten in de landstreek Mamassa, afdeeling Mandar, gouver nement Celebes en onderhoorigheden is de versterking te Paladang geno men. Daarbij zijn negen militairen beneden den rang van officier gewond, waaronder een inlandsch korporaal zwaar, een Europeesch fuselier licht. Vlissingen, 24 October. Lijst van personen naar wie op het Stadhuis navraag is gedaan. 24 October 1914. Vrouw van Eugene Govaerts, J. Borgers, Max en Maurice Pauwaert, vrouw van Bernard van den Bogaert, 23 October. Hendrik Andries, fam. Bonvoux, vrouw van Louis Goethals, vrouw van F. Defloey, Arthur j: Govaerts, Paul Nassaert, Madames Valinee, fam. Cle ment de Muynk, Maria Louisa de VisschersVan Boeckel, Leonie Bau- f ort—Heps. Nu het aantal vluchtelingen hier geleidelijk vermindert zijn door de politie reeds verschillende gebouwen ontruimd, als de Noorderkerk, de Doopsgezinde kerk, de zaal Buning, het Concertgebouw, de Christ, school in de Palingstraat en de H. B. School. Er zijn thans hier in het geheel nog 8000 vluchtelingen, die op rijkskosten worden gevoed, benevens honderden anderde vluchtelingen die in hotels, in pensions en bij particulieren zijn opgenomen. Tot inspecteur van politie dezer gemeente, in plaats van den heer W. F. van Meerendonk, is met ingang van 1 November benoemd de heer L. Kruijer, thans inspecteur van politie te Groningen, die vroeger in deze gemeente als adjunct inspecteur van politie werkzaam was en voor velen onzer ingezetenen dus geen onbe kende is. Tevens is met ingang van 1 No vember benoemd tot agent van po litie der 3e klasse J. C. Harinck, gep. marinier le klasse te Middelburg. Bij beschikking van den minister van marine is de luitenant ter Zee 2e klasse bij de Kon. marine-reserve J. C. Johanknegt met ingang van 26 October geplaatst te Vlissingen. Wij vernemen, dat de besprekingen tusschen het gemeentebestuur en de betrokken departementen van algemeen bestuur, betreffende het inrichten van wege posterijen en telegrafie van een station voor radiotelegrafie in den z.g. gevangentoien alhier, zoover gevor derd zijn, dat verwacht kan worden, dat over eenige weken met den bouw van het station zal worden begonnen. Inlichtingen, door onze Hulpbriga de bij de Tramdirectie ingewonnen hebben geleerd, dat de tramwegmaat schappij Vlissingen—Middelburg den zilveren frank berekent tegen 47% cent en den nikkelen tegen 40. Een mooi voorbeeld 1 Wij meenen goed te doen, er on zen lezers op te wijzen. Gisterenavond en ook heden werd weder voortdurend kanongebulder gehoord. Tusschen 7 en 8 uur gis terenavond werden itwee bijzonder zware slagen gehoord. Op den Prins Hendrikweg heeft gisterenavond een aanrijding plaats gehad tusschen de stoomtram „Wal cheren" en een wagen van Van Gend en Loos- De locomotief werd gedeel telijk ingedrukt, terwijl de wagen ge heel vernield werd. Onder de vluchtelingen alhier be vinden zich ook enkele krankzinnigen, vermoedelijk afkomstig uit Belgische krankzinnigen gestichten. Reeds zijn een viertal aangehouden en naar „Vrederust" te Bergen op Zoom over gebracht. Nu het aantal vluchtelingen aan merkelijk is verminderd en geen nieuwe toevloed van vluchtelingen is te wach ten, schijnt daardoor de taak der po litie niet minder te zijn geworden. Naar wij vernemen komen dagelijks bij de politie klachten in over twisten en gekrakeel tusschen refugiés onder ling, welke in de asyls plaats hebben, waardoor de orde in die inrichtin gen dikwijls wordt verstoord. Natuurlijk moet de politie hiervoor meermalen tusschenbeiden treden het geen haar veel tijd kost en daardoor wordt dikwijls de gelegenheid ontno men haar aandacht te wijden aan zaken welke dit overigens ten volle zouden verdienen. Door de politie is aangehouden een man die zich in het Koopmans voetpad schuldig heeft gemaakt aan openbare schennis der eerbaarheid. Voor het examen van derden stuur man voor de 'groote stoomvaart is geslaagd de heer J. C. de Wilde, leer ling van de De Ruyterschool." Men schrijft ons uit Middelburg: Toen gisterenavond de hoofdagent van politie J. J. Haak, wonende Pen- kinghoeksingel alhier, met zijn familie in de achterkamer zat te praten, hoorde men plotseling een verdacht leven in de voorkamer. Bij onderzoek bleek dat de gordijnen vlam hadden gevat en ook reeds het behang ten deele aan het branden was. Met emmers water werd de brand geblucht. Daar de ramen een klein eindje openston den staat het vast dat de brand van buiten aangestoken is,hetzij uit kwaad willigheid, hetzij uit baldadigheid. Op de Katholieke begraafplaats te Middelburg is heden ter aarde besteld het stoftelijk overschot van den Belgisch militair Arthur Deldime, die in het gasthuis aldaar is overleden. De begrafenis geschiedde met groote militaire eer, terwijl aan het graf ge sproken werd door den sergeant offi cier van het Belgische leger E. Va- lenpint en den luitenant van het vuur peleton, den heerj. H. A. Heeren. De Belgische eerste luitenant dankte allen voor de laatste eer den held van het slagveld bewezen. Op de kist lag de Belgische vlag, terwijl de direc trice van het gasthuis een krans met linten inde Belgische en Nederland sche kleuren in den wagen bad gelegd. De indrukwekkende plechtigheid werd door velen, zoowel Belgen als Nederlanders bijgewoond. Goedgeloovig. Gisterenavond werd een tijdelijk hier vertoevende Belg, die met een rijwiel aan de hand liep, dooi een anderen Belg aangesproken die hem verzocht zijn rijwiel even af te staan. Hij zou dit dan hedenmorgen 8 uur op het Bellamypark terug brengen. De welwillende Belg is evenwel het slachtoffer geworden van een landge noot die hem op deze wijze zijn fiets heeft ontnomen, want hij heeft het tot heden niet teruggebracht. De toestand. De officieele mededeelingen van Fransche en Duitsche zijde van gis teren spreken elkaar weer op 't voor naamste punt tegen. De Duitschers zeggen langzaam vooruit te komen in de streek van Yperen en Rijssel, ter wijl de Franschen beweren dat de bondgenooten overal hun stellingen behouden. Het bloeiende Vlaamsche land wordt nog voortdurend geteisterd. Heel die vreedzame, poëtische streek wordt zonder twijfel verwoest. Heele dorpen zijn al platgeschoten. De bevolking, die tusschen twee vuren zit, kan niet vluchten en velen zouden omgekomen zijn in hun schuilplaatsen. Nog altijd nemen Engelsche oor logsbodems met vèrdragend scheeps geschut aan den strijd te land deel. De Engelschen brengen hulde aan de dappere Belgische troepen voor de hardnekkige verdediging. In de streek bij Nieuwpoort wordt de op- marsch der Duitschers ook bemoei lijkt door het onder water zetten van het gebied. Een officieel bericht uit Londen zegt dat het Engelsche scheepsge schut den Duitschen uitersten rech tervleugel in den rug beschoot, en hem ernstige verliezen toebracht. Officieuse Engelsche berichten ge wagen van groote vorderingen, door de bondgenooten in Frankrijk ge maakt, maar uit de officieele berich ten blijkt daarvan niet veel. De Engelsche minister van Koloniën heeft medegedeeld dat spoedig de Britsch-Indische troepen op het oor- logsterrein naast de Engelschen zul len stijden. Het eerste contingent Britsch-lridiërs is nu geacclimatiseerd en gereed voor den strijd. De Oostenrijkers berichten nog steeds successen te hebben behaald. Maar de Russen weten hen nog steeds ten zuiden van Przemysl en Lemberg te houden. Czernowitz, de hoofdstad van de Boekowina (ten zuiden van Galicië) is weer door de Oostenrijkers bezet. Italiaansche troepen hebben Walo- na, de Albaneesche havenstad, bezet. Dit is te beschouwen als een begin van een gewichtige actie van Italië in Albanië. De „Köln. Ztg." zegt dat de bezetting van Walona door Italië met goedvinden van Oostenrijk is ge schied. Zal nu ook spoedig de actie van Italië beginnen om Trente en Triest van Oostenrijk terug te krijgen Detoestand te Antwerpen. Gisteren werd het volgende bij aanplakking bekend gemaakt Uittreksel uit het Kommandantur- bevel. „Het is den troepen streng verbo den zelf opeischingen te doen. Het gouvernement alleen verstrekt aan de officieren requisitiebewijzen voor voorwerpen, welke voor den dienst benoodigd zijn. In geen geval kunnen voorwerpen, welke tot persoonlijk gebruik moeten dienen, opgeëischt worden. Soortge lijke voorwerpen moeten in Antwer pen steeds worden gekocht. Velocipeden mogen hoegenaamd niet in beslag worden genomen dan alleen op bevel van het bevoegde be heer en intendance en slechts by ve locipede handelaars. Het is onder geen enkele voorwaar de toegelaten huizen open te breken of bedreigingen in woorden of door wapens te uiten. De troepen moeten er ten strengste over waken, dat geen overtredingen meer voorkomen, omdat deze niet al leen aan ons gezag afbreuk doen maar ook in tegenspraak zijn met de voor waarden van de overgave van de stad. Get. De commandant, van Antwer pen von Bodenhausen, generaal-ma- joor. Voor gelijkvormig afschriftde bur gemeester Jan de Vos." Uit België. Er kwamen gisteren te Oostburg weer veel Belgen aan, meest uit de richting Eecloo. De berichten stem men algemeen overeen, dat er ont zaglijk veel gewonden uit de kust streek en van de Yser-linie komen. In Gent wordt er door de Duitsche troepen ruimte gemaakt voor de ge wonden. Gisteren alleen kwamen er 1500 binnen. Een correspondent te Gent infor meerde daar naar de plundering der goud- en zilverwinkels, die daar moest plaats gevonden hebben. Een en an der bleek zeer overdreven. Wel viel te constateeren, dat er groote agitatie heerschte aan of op de Kommandatur. Wat Brugge betreft zoo zit de be volking daar op stel en sprong om de stad te verlaten. Het bombardement aan de kust werd gisteren steeds heviger, bij Mid- delkerke en Dixmuiden werd giste rennacht het vuur van het schieten gezien tegen den nachtelijken hemel het was alsof de geheele kust geïllu mineerd was. Het gekrijsch der opgejaagde zee vogels, het kanongebulder en de zoek lichten der Engelsche schepen maken een onbeschrijflgk akelig en onheil spellend effect, vertelde een gevluchte bewoner van Middelkerke die tevens mededeelde dat alle dorpen, die hy voorbijkwam, een toonbeeld van alge- heele verwoesting waren. De Duitsche soldaten tusschen Gent en Brugge en de Hollandsche grenzen zijn bijzonder beleefd tegen iedereen, maar verber gen ook niet een zekere mate van onverschilligheid of gelatenheid over toekomstige gebeurtenissen. DeDuitschers in België en Frankrijk. De officieele Fransch mededeeling van gisterenmiddag drie uur luidt Op onzen linkervleugel hebben zeer aanzienlijke Duitsche strijdkrachten, wier aanwezigheid gisteren was ge signaleerd, hun hevige aanvallen voort gezet in de streek, gelegen tusschen de zee en het kanaal van La Bassée. Over het algemeen hebben de bond genooten hun stellingen gehandhaafd op sommige punten hebben zij terrein verloren, op andere gewonnen. De Duitschers hebben ook een bij zonder groote activiteit getoond in tie streek vanAtrecht en aan de Somme. Wij zijn ten noorden en ten zuiden van deze rivier opgeschoten, met name in de streek van Rosère en Santerre (25 K. M. ten oosten van Amiëns.) In de streek van Verdun en Port a Mousson hebben wij enkele plaatse lijke voordeelen behaald. De toestand samenvattend, kan men zeggen dat de vijand op het grootste gedeelte van het front en in het bij zonder tusschen de Noordzee en de Oise een nieuwe poging schijnt te willen doen om door onze linies heen te breken. Daarbij bezigt hy nieuw gevormde troepen, samengesteld uit pas afgerichte manschappen, sommi gen nog zeer jong, anderen reeds vri oud en met kader, dat zoowat van overal is bijeengebracht. Van Engelsche zijde, In antwoord op een verzoek van de bevelhebbers der geallieerden is op 19 October een flottilje, voorzien van een groot aantal zware vèrdra- gende marine kanonnen, in actie ge treden ter ondersteuning van den- Belgischen linkervleugel, door den Duitschen rechtervleugel te bombar deeren. De Duitsche zware artille- rie beantwoordde het vuur, zonder echter veel uit te richten, daar het Engelsche geschut verder droeg. Sinds den 19 October heeft de flottilje den Duitschen rechtervleugel voortdurend hevig beschoten. Ballons boven de kust gaven de richting aan. waarin op de batterijen en de zware Duitsche stukken moest worden ge schoten. Deze krachtige beschieting heeft den vijand groote verliezen toebracht. Woensdag had een ontploffing plaats, vermoedeiyk van een munitie wagen. De verliezen van de Engelschen zijn tot dusverre zeer gering, verge leken met die van den vyand en den steun, aan hetBelgische leger verleend. In alle rapporten, door de Admira liteit ontvangen, wordt gewag ge maakt van den moed en vastberaden heid, waarmede het Belgische leger, welks geestdrift verhoogd wordt door de aanwezigheid van den Koning, het weinige grondgebied, dat nog aan België is gebleven, verdedigt. 13 Engelsche schepen in den grond geboord, De Duitsche stoomboot „Grefeld" is te Teneriffe aangekomen met de equipage van 13 Engelsche stoom- booten, die in den Atlantischen Oce aan in den grond zgn geboord door den Duitschen kruiser „Karlsruhe." De schepen meten circa 60.0000 ton. De slag bjj Nieuwpoort. De oorlogscorrespondent van „de Tijd" bij het Belgische leger meldt uit Nieuwpoort: En thans is met wisselende kansen reeds eenigen tijd een worsteling aan den gang op de lijn, die men van hier naar Rijssel zou kunnen trekken, een slag, die wellicht in de geschie denis even bekend kan worden als de slag bij Nieuwpoort, waar prinse Maurits verwon. Het oorlogsgeweld woedt nu in deze streken schrikkelijk en de donders rollen langs de kust. Want de Engelsche vloot heeft In hel landgevecht ingegrepen en te rechte' tijd 1 Uit 't Noorden en Oosten Iegelijk toch drongen de Duitschers op. Heel hun sterke troepenmacht, die ze eersl aan deN kust concentreerden,zaktenaa' Nieuwpoort af.Toen zgn de Engelsche oorlogsschepen begonnen de Duitsche kustbatterijen enz. te bombardeer"1, en hielden aldus de Duitschurs hi" bezig. Inmiddels had het landleg"; meer de handen vrij oostwaarts kon den naderenden vijand ten West" van de Yser terugdringen, waarbij "I - k Duitschers zware verli| Rijssel werden ze doot; opgehouden in een vecht, noordwaarts d sche scheepsgeschut er Veurne—Yperen een c sche legermacht iets v De Duitschers zakter waarts meer en meer vors hebben sterke onderkend, die de ifi (telde vijandelijke leg kwamen. Vooral bi schijnen zij een hevi willen oefenen, om e wijderd van de kust en vlootgeschut naar D Calais door te dringei en steden hier bieden schouwspel van troos tenheid en verwarring, ellende. De voeling, die hie gische regeering te Har gehouden, in uiterst g poort is haastig verste sche marinetroepen e daarvoor aan land geb Engelsche bladen b (tele bijzonderheden, geseind, over den stag komen hierop neer d, nooten den Duitschen steeds meer in het na hem reeds tot wijk dwongen. Er zoude: 10,000 Duitschers zijn gesteld meest noj rekruten, die in het vu bracht om den „<J vloed der bondgenoote Deitigduizend Duits tusschen Nieuwpoort ei den verschanst, zouder zijn teruggedreven en en ander oorlogsmateria hebben gelaien. Door het vuur der E witsers zouden genera| zijn staf, die in Leftin delkerke waren, gedo< De activitel duikboo Van meer dan een ti zich de zeeoorlog afspe de maritieme mede' „Times", zijn de la: richten ontvangen ovi Zij hebben echter verscheidene verliezen het officieele Duifsch dan hebben wij het verl betreuren, welk vaartu werd, in "de Duitsck Noordzee gezonken zoj lies van de Australiscl September moet aan eq den toegeschreven, de is echter nog niet bek teit onzer onderzeeërs, chili sprak in zijn med fende de Helgoland afi| interview met een ver van de „Giornale d'I onbevredigend worden veel duikbooten de Dui verloren, is niet bekenc volgens de tot heden richten minstens drie o De Deensche autor tuurlijk ontstemd do< een van haar duikboot nanda", de tweede flottielje, gebouwd te door een andere duikt gevallen. Zij schijnt ge te zijn. Een torpedo genden dag aan het plofte daar, zoodat elk om te ontdekken, van liteit de aanvallende o wel verkeken is. Voor de eerste nu thans bericht ontvange men en vernielen van »Glitza") door een du schijning van dezen zulk een grooten afst; van de Noorsche kust sche basis lijkt wel dacht en wordt dan oo veiband gebracht, dit vaartuig tijdelijke 'aden in de Noorse! hebben gemaakt. Zulk: door de autoriteiten o den. Een telegram mel| Oostenrgksche onderzo tische Zee door den set „Waldeck Roussi J°u zijn gebracht. Ik bericht willen geld. schijnt onwaarschijnlij groot vaartuig vlug ger V'eerd zou hebben oif "e" in den grond beden zijn de bericht, sinken brengen van kanonvuur onzeker daarom de Oo denken te ov< .Pe oorlogscorresp »vossische Zeitung"

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 2