2000 WOENSDAG rlenjd de de TAANVRAGEN 'JONGEN. Nederland en de Oorlog. IE. Ondergefee- ekf voor een e dokters- thans met 4 e Vlissingen een goed en ENSION. dingen zoo mogelijk bij TAVERMAN, 18. KtBIEDIU IENDE. Dienstbode ensfbode ST MEID of DIEHSTSODE Firma F. VAN DE VELDE lr„ Kleine Markt 98, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON -üeNo.248 1914 rloopende in zien. Rang f 0.05. e Rang fO.10. stelde soldaten wordt vraagd Gedragen ol sd, liefst bovenkleeren, j en en petten. Barak, Paardenmarkt. )REMANS. Belgisch iat. de Siège, geïnter- foort, verlangt in be nen met A. GILBERT, j Bredabaan 134, t een van dezes zwa-1 gen, om zijn vrouw, n A. GILBERT, terug regela f ©.25, iedere cent. Zonder rabat, glaataen wordt twee- WITTE ZONEN nKen oiffeur (vluchteling) voor DE WINTER, Vrouwe- et 1 December. Adres; YE, Boulevard de Ruij- kte eene fatsoenlijke dresMejuffrouw VAN vendijk 6. Achter de kerk No. 9 iber of later een fünk tieuwendijk 8. VLJSSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ■m mk ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per rege De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken £r| gulden bij dood <|fl1$lgulden bij verlies A gulden bij verlies gulden bij verlies rfgulden bij verlies 181 door jillll van een hand, l*|BI van IBIII vaneen /h van eiken een ongeluk iyU voet of oog lUu een duim IHU wijsvinger LU anderen vinger. Deze uitkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „tioll. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; Gelet op art. 37 der Drankwet; doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van ONNO BORGMAN om verlof tot verkoop van alcoholhou denden drank, anderen dan sterken drank in perceel Vrouwestraat 23 dat vanaf heden gedurende veer tien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het gevraagd verlof kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 20 October 1914. Burg. en Welh. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. De Belgische vluchtelingen. In het belang van het behoud zoo lang mogelijk van de voorraden in onze stellingen is de regeling van den terugvoer der Belgische vluchte lingen op het oogenblik in de eerste plaats in handen der militaire autori teiten. Binnenkort zal zij echter in handen der burgerlijke overheid over gaan. Inmiddels heeft de minister van binnenlandsche zaken gelast, dagelijks 2000 vluchtelingen uit Zeeland naar Antwerpen over te brengen per schip. Zijn departement zorgt ook voor ge leidelijk transport der uitgewekenen op de 9 aken voor Dordrecht. Men schrijft aan het „Vad." Van betrouwbare zijde vernemen wij dat een groot aantal gemeente besturen zich gewend hebben tot het departement van financiën om voor schotten, teneinde te kunnen voorzien in de uitgaven noodig voor het on derhoud der Belgische vluchtelingen. Het juiste aantal hier te lande ver toevende Belgen is nog niet op te geven, maar als zeker mag worden aangenomen dat dit getal niet ver be neden een millioen is. Hiervan worden velen door particulieren onderhouden, maar verreweg het grootste deel komt ten laste van het rijk. Neemt men nu aan, dat de verplegingskosten per hoofd f 0.30 per dag bedraagt en dat het aantal van rpswege te onder houden Belgen op circa 500.000 mag worden geschat, dan is dit voor het rijk een uitgave van f 150.000 per dag. Het voor dit doel aan de regeering toegestaan bedrag van f 100.000 was aangevraagd vóór den val van Ant werpen, waarna de honderdduizenden Belgen over onze grenzen kwamen, en was bestemd om te voorzien in ii) door S. H. O(Nadruk verboden.) Intusschen ging hij naar binnen en vond Gabriël Hirst ongeduldig op zijn terugkomst wachten. HOOFDSTUK III. Gabriël Hirst stond bij den haard, toen Griff de deur zijner hut open duwde en naar binnen ging, terwijl hij de sneeuw van zijn zware laarzen stampte. „Ik ben blij, dat je teruggekomen bent, Griff. Ik moet een woordje met ie spreken", zei de predikant, terwijl bij rondzag. „Veel woorden, mijn jongen, als je dat wilt", antwoordde de ander op gewekt; „en, op mijn woord, je zult sjr wel tijd voor hebben, want je kunt «e heide vanavond niet meer over." „Ik moet het probeeren «Onzin Het beteekent niets, van de uitgaven voor de vele vluchte lingen daarvoor reeds in ons land opgenomen. Verscheidene Engelsche bladen be spreken het vluchtelingenvraagstuk, ten opzichte van Nederland, dat naar zij zeggen acuut geworden is, daar de hulpbronnen van dat land overbelast zijn door voor duizenden vluchtelingen te moeten zorgen. De „Daily Graphic" zegt, dat, zoo dra de noodige schikkingen zijn ge troffen, Engeland zich gelukkig zal gevoelen, Nederland te hulp te komen. Miss Sheepshanks, de dochter van bisschop Sheepshanks, die dezer da gen uit Nederland teruggekeerd is, wijst ook op de noodzakelijkheid, dat Engeland Nederland te hulp komt en dringt er op aan, dat schepen zullen worden gezonden, om Belgische vluch telingen naar Engeland over te bren gen. Anders zegt zij zouden de Belgen teruggedreven worden naar hun land, ofschoon zij daarheen niet wenschen terug te keeren, zoolang België onder Duitsch bewind is. De „Daily Chronicle", nog eens te rugkomende op de humaniteit en edelmoedigheid van Nederland, be toond jegens zijn ongelukkige Belgi sche naburen, zegt dat behalve be wondering ook hulp moet betoond worden en dringt er bij de Engelsche regeering op aan, dat zij, om Neder land tegemoet te komen, 'n gedeelte van den last zal dragen, welke het land is opgelegd, door het onder houden der tallooze Belgische vluch telingen. De Amerikaansche gezant te 's Gra- venhage heeft f 25.000, hem gezonden door den heer Robert William S. Forest van het Amerikaansch Belgisch fonds voor Belgische vluchtelingen van New York toegezonden aan den voorzitter van het Ned. hoofdcomité voor Belgische vluchtelingen. De gezant zal deze week de vluch telingen te Roozendaal, Breda en andere grensplaatsen bezoeken. Uitgeweken Nederlanders uit België, Ten einde de uit België geweken Nederlanders en andere Nederlanders, die belangen in België mochten heb ben, in staat te stellen de behartiging dier belangen toe te vertrouwen aan den reeds naar België vertrokken regeerings-commissaris mr. W. A. Rutgers, heeft de minister van bui- tenlandsche zaken een commissie in Nederland benoemd, bij welke be langhebbenden hun verzoeken zullen kunnen indienen. Deze commissie is ais volgt samengesteldmr. dr. jan van Best, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Eindhoven, als lid en voorzittermr. F. I. J. Janssen, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te MaastrichtE. J. M. de hier naar Windy Farm te komen, maar er zal driemaal zooveel sneeuw liggen tusschen hier en Ling Grag en leelljke hoopen sneeuw ook, door den wind opgejaagd, die niemand kan zien bij dit weer. Heb je vrouw niet gewaarschuwd, dat je een verren tocht had en door den sneeuw storm overvallen kon worden „Ja, maar Greta is altijd ongerust, als ik 's nachts uitblijf. Zij hoort stemmen in den wind en denkt, dat zij gekomen zijn, om haar te vertel len, dat ik dood lig ergens op de heide." Het was de moeite waard, om de verandering op Gabriëis gelaat te zien, als hij over zijn vrouw sprak de gestrengheid verdween en mooie, rustige lijnen van teederheid, vroo- lijkheid bijna kwam te voorschijn. „Beter dat, dan dat je werkelijk op de heide zou liggen, met sneeuw voor dekens. Neen, Gabriël, je blijft vannacht hieren morgen, als de sneeuw heeft opgehouden, zal ik je veilig naar Ling Grag brengen. Nu, beste kerel, ga op dien stoel zitten, en ik neem dat eikenblok, dat me tot tafel dient." Kat, notaris te Rotterdammr. K. P. van de Mandele, directeur der Rot- terdamsche Bankvereeniging te Rot terdam mr. M. Mendels, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal te Amsterdam, en mr. Wolter- beek Muiier, advocaat en raadsheer plaatsvervanger te 's Gravenhage, als ledenen mr. F. W. Donker Curtius, advocaat te 's Gravenhage, als secre taris. De commissie is belast met het onderzoek van alle bij haar aan te brengen verzoeken tot het behartigen en beschermen van persoonlijke of zakelijke belangen van Nederlanders in België. De verzoeken zullen schrif telijk bij haar zijn in te dienen aan een nader bij publicatie aan te wijzen adres. Na onderzoek en na zoo noo dig belanghebbenden gehoord te hebben, zendt de commissie de aan vragen aan den regeeringscommissaris toe, vergezeld van de noodig geachte toelichting. Nederland en Engeland. De „Daily Chronicle" schrijft:Wij hebben met genoegen gezien, dat het ministerie van buitenlandsche zaken het fantastische voorstel, dat Neder land Zeeland aan België zou afstaan, zooals dit door een onverantwoorde lijk Engelsch weekblad werd gedaan, ver van zich heeft geworpen. De En gelsche journalistiek is altijd onaf hankelijk geweest van de inzichten der regeering. In ons land kunnen schrijvers zich gemakkelijk genoeg overgeven aan dwaze fantasieën, maar in den tegenwoordigen oorlogs tijd en tijdens deze'crisis moesten zij het hun plicht achten, hun pen meer te beteugelen. De diplomatieke be trekkingen tusschen Engeland en Nederland zijn gedurende de geheele cirsis uitstekend geweest, ondanks de Duitsche verzinsels, die dit te genspraken en alles wijst er op, dat dit zoo zal blijven. Wat de Engel sche diplomatie het minst zou wen schen, is wel, dat Nederland of Zwitserland hun neutraliteit, welke niet alleen hun zelf ten goede komt, maar aan de geheele beschaving zou den laten varen. Wij verwachten van de Nederlandsche regeering een strikt onpartijdig houding, overeenkomstig de internationale wetten, en deze houding is tot nu toe hoogst nauw gezet en eerlijk gehandhaafd. De „Pali Mall Gazette" zegt: De regeering van Koningin Wilhelmina heeft tot nu toe haar taak bewon derenswaardig vervuld en, ofschoon in Nederland, evenals in andere neu trale landen, natuurlijk de gevoelens der menschen wel uiteeiiloopen, twijfelen wij er niet aan, of het hart van het Nederlandsche volk is met de geallieerden. Hoe zou het ook anders kunnen, wanneer zij getuige Hij rolde het blok naar den éénen kant van den primitieven haard, zette Gabriël in den stoel met een vrien- delijken druk van beide banden op zijn schouders, stak zijn pijp aan en blies groote wolken rook de hut in. „Ik verkeer vanavond in de groote wereld, Gabriël," zei hij lachend. „Eerst komen twee bezoekers; dan ga ik uit soupeeren en nu heb ik een gast voor den nacht, die over den ouden tijd met me za! praten. Zoo lang mij heugt, jongen, ben ik niet zoo vrooiijk geweest." Gabriël zag de kleine hut rond zag de netheid van alles, de reine naaktheid van deze plaats, die alleen een schuilplaats was, geen huis, waar ook maar een enkele kleinigheid meer was dan noodig mocht heeten. Voor 't bed was er een hoop gedroogde heide, bedekt met grove dekens;het eiken blok, waarop Griff op het oogen blik zat, kon alleen tot tafel dienen voor iemand, die weinig tijd verspilde aan zijn maaltijden. De ketel een belangrijk voorwerp, want Griff nam soms de voorzorg van een warm bad na een dag in den regen gewerkt te hebben stond bij het vuur en zijn van de martelingen, die hun Belgische broeders dag aan dag moeten ondergaan. De Nederlanders vervullen een edele taak, door de slachtoffers van den oorlog te hel pen en te voeden. Ook zullen wij, wat ons zelf betreft, niet vergeten met hoeveel goedheid zij de overle venden van de gezonken kruisers opnamen. Belgische onderwijzers en onderwijze ressen. De minister van binnenlandsche zaken heeft door bemiddeling van Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën de burge meesters van alle Nederlandsche ge meenten uitgenoodigd, na te gaan of er onder de Belgische vluchtelingen, die in hun gemeente verblijven, on derwijzers of onderwijzeressen voor komen, en zoo idit het geval is de namen en verblijfplaatsen van deze onderwijzers en onderwijze ressen met gelijktijdige vermelding van hunstand- plaats in België op te geven aan den heer P. Otto, lid van de Tweede Ka mer, Bloemendaai, waarnemend secre taris van het Bureau International de Fédération d'Instituteurs. Deze maatregel mag echter geen invloed hebben op den terugkeer dezer vluch telingen naar hun eigen land. Winterdienstregeling. Met ingang van 27 October a.s. zal bij de S.S., N.C.S. en N.-B. D. de nieuwe winterdienstregeling in werking treden, waarbij weder een normale treinenloop wordt ingevoerd. Ook komt dan weder een directe sneltreinverbinding met doorgaande wagens tot stand van Vlissingen naar Löhne en terug, alwaar de trein wordt gesplitst naar Berlijn en Hamburg resp. de van daar komende treinen worden gecombineerd. De trein van Vlissingen met aan sluiting der boot van de Maatschap pij Zeeland, arriveert des nachts om 12.53 Middel Eur. tijd te Goch. Hier hebben de reizigers gelegenheid tot overnachten, daar de mailtrein eerst den volgenden morgen 10.07 wordt doorgevoerd. De tegen-trein vertrekt 5.05 nam. Mjddel-Eur. tijd van Wesel en arri veert 7.32 nam. te Boxtel. Tabak en sigaren voor onze militairen. De commissie voor de inzameling van gelden tot verstrekking van siga ren en tabak aan onze militairen te velde en in versterkte plaatsen bericht, dat zij thans aan 37,233 onderofficie ren en soldaten uitsluitend be- hoorende tot hen die verblijf houden in grens- en kuststreken of in forten „rookmateriaal" heeft verschaft. Voor ruim 6000 man is, of komt eerstdaags nog voorraad beschikbaar. Maar de aanvragen voor militairen daarnaast stond een pan koude haver mout. in de kast bij de deur, zooals Gabriël terecht vermoedde, bevond zich het keukengereedschap dat de eenzame man noodig had een paar theekoppen, eenige borden, een mes en vork. Nergens was eenig spoor van weeldehet was de woning van een man, die zijn tehuis buiten vond, waar turf en heide den vloer uitmaak ten en het dak de hemel was, waar de muren gevormd waren door de Oosten- en Westen-, de Noorden- en Zuidenwinden. Neen, zooals men daar Griff nu zag zitten met de armen over elkaar, het hoofd achterover, zijn oogen zoo vol hemel en zon en storm (alsof al die dingen er in weerkaatst werden) was het duidelijk, dat geen huis, door menschenhanden gebouwd, hem lang kon vasthouden. „Het ziet er hier alles zoo zindelijk en net uit, Griff," zei de predikant, „maar ik begrijp niet, hoe deze kleine hut dat groote lichaam van je kan bevatten." „Er is zoo weinig, om netjes te houden, dat het gauw gedaan isen toch zegt Hester Royd, maar dat is vrouwengewoonte, dat ik er lang geen die van haar nog geen enkele sigaar gehad hebben en er toch alleszins ^voor „in de termen vallen" komen 'nog dagelijks in, en nog meerdere tienduizenden zouden, o zoo gaarne, ook wat van haar ontvangen. De geldelijke bijdragen voor het doel der commissie ondervonden de laatste week zeer merkbaar den in vloed van 't geen voor de Belgische vluchtelingen wordt gedaan. Toch mogen daardoor onze soldaten „aan de grenzen," die juist ook in hun zorgen en menschlievende hulp voor de vluchtelingen een zware taak te vervullen hebben en nog hebben, niet vergeten worden. Juist op dit oogenblik zou de commissie zoo gaarne de velen die het verdienen een rookversnapering schenken, ten bewijze dat hun gedrag en hun hou ding door de Natie worden gewaar deerd. Intusschen is ook in de laatste dagen aan de commissie wederom gebleken, hoe „goed voorgaan" menigmaal „goed doet volgen." Kon zij onlangs vermelden dat onderscheidene siga renfabrikanten en particulieren be langrijke geschenken van rookmate riaal in natura hadden beschikbaar gesteld, in de afgeloopen week ont ving zij opnieuw eenige zeer gewaar deerde bijdragen van dien aard. Zoo zonden de firma's C. J. Boele (fabriek „La Bolsa") te Kampen en Buurman Co. te Nijmegen, resp. 10,000 en 5000 sigaren voor haar doel, terwijl de firma Van Delden Co. voorheen A. F. Machensfein Zn. te Amster dam namens eenige eerw. heeren R. K. geestelijken van de bisdommen in Nederland, 120 pond rooktabak aanbood. Tal van fabrikanten, filiaal- en winkelhouders in het sigaren- en tabaksvak, ook boekhandelaren, enz. beijveren zich inschrijvingen voor de commissie te verkrijgende gelegen heid daartoe is thans opengesteld in Den Haag, Leiden, Haarlem, Amster dam, Delft, Rotterdam, Utrecht, Zeist Arnhem, Velp, Nijmegen, Deventer, Groningen, Leeuwarden, Sneek en Winschoten. De commissie deed een tweede uitgaaf verschijnen van haar „Mede- deelingen," waarin o. m. een nieuw artikel voorkomt onder het opschrift „Een sigaar voor den soldaat." Zij vestigt daarop in het bijzonder de aandacht, wijl er uit blijkt dat de sigaar juist voor den militair te velde meer waarde en meer nut heeft dan die van een simpel „genotmiddel." Uitspraken van meerdere buitenland sche geleerden worden aangehaald ten betooge dat een sigaar of pijp, in hygiënisch minder gunstige of zelfs schadelijke omstandigheden een heil- zamen invloed kan uitoefenen; zoo wel op het moreel als op de gezond heid van den militair. zorg voor draag, en daarom heeft zij het op zich genomen, om tweemaal in de week te komen en groote schoonmaak te houden. Zij is bijna het eenige menschelijke wezen, dat ik zie Gabriël, week in, week uit, of ik moet naar Windy Farm gaan, om een pijp te rooken met den ouden Joshua." Weer kwam de angstige blik in het gelaat van den predikant bij den naam van Hester Roydmaar hij sprak nog niet over haar. „Is het goed voor een man, om alleen te leven vroeg hij na een oogenblik van stilte. „De Heilige Schrift zegt van niet, Griff." Griff haalde diep adem, zag den ander in de oogen en lachte, „is het goed?" herhaalde hij. „Zie ik eruit, alsof het mij kwaad gedaan heeft, mijn jongen? Weet je nog, hoe ik hier eerst kwam een gebroken man, met het leven en de hoop en het hart, alles dood in mij?" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 1