PROGRAMMA SamesZangvereenigiiig REPETITIES Woensdag, Donderdag en Vrijdag Aanvang om 8 uur. Woensdag om 3 uur MATINEE. GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN MEDEDEELDEN LAATSTE BERICHTEN Burgerlijke Stand ADVERTENTIËN UITGESTELD (Cinema pATHÉ). lief veroveren van een Duifsch vaandel door de franschen. De Duifschers bij Luik en Visé. De mobiiisafie in Engeland. Fransche paardenrassen, (actueel gekl.) Rigadin en zijn oom Tom, (Kom.) Hef Tesfamenf, (Drama), pafhé Couranf. ilaatsen hebben wit terrein gewonnen, en ten zuiden van onze troepen sedert ophouden met vol- Chaulnes hebben tegenaanval van de agen en eenig terrein htervleugel, in den van Kolmar, staan op een lijn Bonhom- ern. Meer zuidelijk steeds Thann bezet. sche kruiser Ijn geloopen zonken. ïbtelijke mededeeling kruiser „Takasjiko" Kiau-tsjou Zaterdag ropen en gezonken, den zijn éen officier van de bemanning had op het oogenblik man aan boord. n in Galicië, I majoor von Höfer den chef van den generalen staf mede- id optreden in den evers van de Strwiaz» 'd. Dnjestr, ten zuiden gisteren voortgezet nkele plaatsen. Onze Is in de onmiddellijke de vijandelijke linies, nten werken zij zich ingoorlog met loop- In den| afgeloopen erscheidene aanvals- Russen bloedig afge- en duurt de slag over voort. Onze zware haar vuur begonnen, van den ten noorden 'oordelijke helling v.d. gedreven vijand wordt II van onze over de te strijdkrachten dron- e op de heuvels ten ow en in het gebied it. der Russen bij den lysl worden op 40.000 onden geschat. yke bevolking ankrijK en ichland. stici spreken zich ver- het feit dat zij het :ten kunnen uithouden :hen, en dat alleen al reden, dat Duitsch- in de laatste jaren /nomen, tegenover de anschen. Duitschland angen tijd kunnen aan- n, en in Frankrijk zal ■t uitgeput zfjn. Het e Statistisch Bureau an de vo'gende cijfers Duitschland 567.500 n 21 tot 22 jaardit dan tien jaar geleden. 21 was in 1910 ver door 589.200 jonge in 19—20 door 604.900 n 18—19 door 610,900 por 636.600, van 16 !00 en die van 1516 ,000. Al deze getallen in die van een tiental Totaal is de snellere 10 jaar wel 600,000 ,r stelt men de Fian gscijfers die om de 6 gemaakt. Die van 19H et ter beschikkingwel sn 1906. In 1901 telde 300 jongelui,, die j» geboren (in 1900 in 09.200). Sedert wordt steeds slechter voor Jat het verschil ten gun* ïland nog grooter werd. likte Duitschland over ,-ige jongens, Frankrijk let verschil is inderdaad lessen uil deo oorlog. heeft ons menige ver cht. Dat het DuitscW was, wist men, maa kunnen denken,, dat he spoedig klaar zou zi]/1 aurice Low in „Th Review." toeschijnen, dat n land niet zoo moeih groot,, om zijn troepen te brengen. Rus'*" was veel spoedig mobilisatie dan nie uc grootste verrassin» geweest dat de oorl in is n en der, jn de van 1^14 in wezen zoo weinig ver- scjjilt van dien van 1870. pat had men niet verwacht. Neem ujt vele andere, minder degelijke wer- jen, dat van Jean de Bloch, uit 1891 pe oorlog der toekomst uit een technisch, economisch en politiek oogpunt." De bekwame schrijver dacht dat de oorlog onmogelijk zou worden. Het geschut, tot het vol maakte toe verbeterd, zou de solda ten wegmaaien, zoodra ze een aanval op de vijandelijke stellingen onder namen. En wat hebben wij dezen zomer gezien Nog altijd, ais in 1870, is de beslissing in handen der infanterie. Wij hebben in de laatste twintig jaar verscheidene oorlogen gehadden Spaansch-Amerikaanschen, den Ja- pansch-Chineeschen, den japansch- Russischen, den Boerenoorlog, den Orieksch-Turkschen, den Balkan oorlog, den Italiaansch-Turkschen en nu dezen van 1914. Het geschut heeft in al die oorlogen een groote rol gespeeld, maar nooit heeft de artillerie een slag gewonnen. Een leger ver slaan, vernietigen, dat kan tenslotte alleen de soldaat met zijn blanke wapenen. Van die blanke wapenen had men ook al niet veel verwacht. Toen de Sp lansch-Amerikaansche oorlog uit brak, verwachtten de officieren, dat de bajonet hoogstens kon dienen voor het openmaken van blikjes. Het bleek echter dat hij daarvoor tamelijk on geschikt is, maar daarentegen prachtig in het infanteriegevecht. Een dergelijke ervaring deed men op in den Boerenoorlog met den sabel. De lange lanzen der ruiters waren veel te lastig, daar ze den vijand toelieten, man en paard te dicht te naderen. Een sabelhouw bleek zekerder en veiliger dan een lansstoot. Maar ook toen besliste de infanterie-aanval. De slag aan de Aisne kon niet gewonnen worden, tenzij de soldaat man tegen man zijn tegenstander overwint. Het komt er slechts op aan het vuur zoolang te weerstaan tot men hem te pakken heeft. Zoolang men blijft liggen en schieten, komt men niet verder. De groote nieuwigheid in den huidigen oorlog is het gebruik van den motor voor de artillerie en voor transport. De Belgische en Fransche forten zouden niet gevallen zijn, zon der de groote moderne kanonnen, en die konden onmogelijk in positie gebracht worden, als niet de motor, zoowel het geschut als de amunitie, wel en veilig aanbracht. Hoe ware het mogelijk, zulke geweldige mas- i's ijzer op den vijand te werpen, als het met paard en wagen aange voerd moest worden Wanneer de oorlog niet afgeschaft wordt, zal men zeker niets ontzien om hem nog beter te voeren. De lijd, dat de soldaten te voet haar het slagveld marcheeren, is met dezen oorlog ten einde. De beslissing zal voortaan afhangen van het aantal regimenten, dat in groote mortorwa- gens snel naar het front vervoerd worden. De reserve kan desnoods Ie voet of per trein volgen. Is een winterveldtocht naar Rusland mogelijk Professor Carl Ballod te Berlijn, afkomstig uit het Baltische Rusland, dat hij zeer goed kent, behandelt in de „Preussische Jahrbücher" de mo gelijkheid van een winterveldtocht in Rusland. Dat die van Napoleon mis lukte, berustte vooral op gebrek aan levensmiddelen, en eerst in de tweede derde plaats op koude en verlie ren. Prof. Ballod zet uiteen, wat men daartegen doen kan. Inplaats van den ouden weg over St. Petersburg naar Moskou, beveelt hij als oeconomisch belangrijksten weg om Rusland bin nen te dringen aan, die van Qalicië uit naar Kief en vandaar langs de Dnjiepr naar Jekatarinoslaw, vandaar over Poltawa, Charkof naar het Do- netsgebied en vervolgens naar Tsa- 'jlsyn, de plaats waar de groote Rus sische kanonnengieterijen zijn. Langs dezen weg liggen de kolen en ijzer fabrieken, zuidelijk daarvan het bui tengewoon vruchtbare korenuitvoer gebied van Rusland dat in gewone laren een uitvoer van tien millioen tennen graan mogelijk maakt. Hier zou men Rusland in zijn levenszenuw keffen. Het zou de Russen niet mo gelijk zijn deze streek geheel te ver pesten en zij zou gemakkelijk le vensmiddelen op kunnen leveren voor een leger van millioen man De af stand van Lemberg naar Ts3ritsyn bedraagt echter 1500 kilometer, waar van een groote uitgestrektheid over d'kke sneeuw zou moeten gaan. Het zou volstrekt noodig zijn de „soldaten te voorzien van pelsjassen irigj ,an schapenvacht daar de troepen onmogelijk in de dorpen zouden kunnen overnachten, maar op den marsch zouden moeten bivakkeeren. Het Russische leger bezit warme mutsen, maar geen pelsjassen. Het Oostenrijksche leger heeft winter- schoenen en warme mutsen, gedeel telijk ook reeds wollen truien. Voor het Duitsche leger moest dit alles eerst verschaft worden. Ballod is van meening dat dit alles in het begin van December gereed kon zijn. Om den trein niet al te groot te maken zou niets anders overblijven dan dat de Infanterie levensmiddelen voor zestig dagen op handsleden meenam. Dat is niet iets onmoge lijks, want ook de ransel en de am munitie, die de soldaat bij zijn marschen moet dragen zouden op de sleden gelegd kunnen worden, even ais de pels en een paar schoenen. De heele last van een dergelijke slede berekent Ballod op 84.2/10 ki logram. Als gemiddelde voorwaarts- beweging met inberekening van rust dagen en gevechten neemt hij aan 12 kilometer per dag. Ook meent hij dat de toevoer voor de artillerie mo gelijk is. Zou men echter geen handsieden meenemen en voor de verzorging een treinpark organisee- ren, dan waren nog van 100,000 tot 150,000 paarden noodig, behalve de 120,000 die Ballod noodig acht voor de artillerie en ruiterij. De Belgische soldaat. De Antwerpsche correspondent van de „Times" geeft in zijn blad een schets van den Belgischen soldaat. Hij zag dien twee maanden achtereen onder allerlei verschillende omstan digheden bij den weg, in de her berg, op het veld, in het hospitaal, in den dood. Hij zag hem te voet, te paard, op de fiets. Het resuitaat is, dat de correspondent een zeer groote genegenheid voor den Belgischen soldaat heeft opgevat. Grooter nog dan zijn bewondering voor den moed is zijn liefde tot den Belgischen sol daat. Bij al zijn manhaftigheid is er nog zooveel van het kind in deze mannen overgebleven. Hij lacht maar altijd en het hartelijkst als het moei lijkste werk voor de deur staat. On geschoren, met modder bespat, hon gerig, zoo moe, dat hij nauwelijks kan loopen en zijn geweer op den schouder houden, wat hem ook moge ontbreken, zijn goed humeur verliest hij nooit. Op zekeren dag wandelde de cor respondent in de buurt van Contich. Het werd er door het vuur van den vijand zeer gevaarlijk en de corres pondent voelde zich op den eenza men weg allesbehalve gemoedelijk. Gelukkig kwam er een troepje uit geputte Belgische soldaten aan, die uit de verschansingen waren gehaald, om wat rust te nemen. De corres pondent sloot zich bij een eenzamen achterblijver aan. De bommen vielen al dichter en telkens, wanneer het fatale gezoem zich deed hooren, trachtte de schrijver ergens eenige dekking te zoeken. Midden op den weg blijvend, had de soldaat telkens den grootsten schik in deze verstop- perijen, doch hij verzette geen stap voor de Brit weer was verschenen om samen den weg te vervolgen. Zelf scheen hij zich niemendal van de rond hem barstende granaten aan te trekken. Zondagmiddag is te Leeuwarden een 36jarige vrouw,t moeder van vier kinderen, vermoord. Het slachtoffer, vrouw de Jong, wonende met nog zeven gezinnen in een huis aan den Groenenweg, leefde sedert eenigen tijd in onmin met zekeren H., die met zijn moeder in hetzelfde huis woont. Zaterdagavond had de vrouw reeds de hulp van de politie ingeroepen en gedurende eenige uren had zich een agent in den omtrek van de woning opgehouden. De nacht ging kalm voorbij. Zondagmorgen ging H. met zijn zwager T. op stap en dronken zij hier en daar een borrel. Aangescho ten keerden zij terug en drongen nu met geweld, zonder dat er iets voor viel, de kamer van de Jong binnen, die met vrouw en kinderen om de tafel zat. Nauwelijks waren beiden in de kamer of H. trok een mes en bracht daarmee de vrouw een steek in de borst toe. Het siachtoffervluchtte, ernstig gewond, de straat op, vroeg aan eenige menschen wat water en zakte ineen. Zij werd in een woning gedragen en gaf daar den geest. Het mes was tot het handvat in de borst gedrongen. De dadet is daarna weer met zijn zwager de straat opgegaan, naar hij zeide, om zich aan te geven. Onder weg werd hij door een agent opge pikt en naar het bureau gebracht, waar T. eenigen tijd later ook een plaatsje kreeg. De dader werd, nadat hij volledig had bekend, in het Huis van Bewa ring opgesloten, terwijl zijn zwager in het politiebureau werd opgeborgen. H., die eenigen tijd in het krank zinnigengesticht te Franeker is ver pleegd, nadat hij met anderen wegens een ernstig verzet tegen de politie was aangehouden, moet Zaterdag zijn ontslag hebben gekregen als arbeider aan de gemeente-gasfabriek, een ont slag, waartoe het slachtoffer, naar zijn bewering, moet hebben meegewerkt. De toestand van denzoon van mi nister Cort van der Linden is goed vooruitgaande. De pijnen en het ge vaar voor infectie zijn geweken. Tusschen Amsterdam en Zaan dam was Zondagavond de laatste trein naar Uitgeest zoo vol, dat vele reizigers verplicht waren in een goe' derenwagen te reizen. Die hebben toen een angstig kwartiertje doorge maakt, tengevolge van het optreden van eenige aangeschoten baldadige Zaandammers. Met een koppelstang die in den wagen lag, sloegen de woestelingen de ruiten en daarna ook een der beide lampen stuk, zelfs tracht ten zij het remstoestel te vernielen. De conducteur en het goedgezinde publiek stonden echter tegenover dit optreden machteloos. Aan de halte Hembrug werd de politie te Zaandam gewaarschuwd, doch te Zaandam bleken de daders verdwenen. Zij had den tusschen de Hembrug en het station te Zaandam kans gezien te ontkomen. Eenige reizigers hadden uit vrees voor letsel de reis op het balkon van den goederenwagen mee gemaakt. Zou men kunnen gelooven, dat er iemand bestaat, die niets van den oorlog afweet! Tot voor eenige dagen bestond er werkelijk in Duitschland een man, die geen notie had, dat er op het ooger.blik een wereldoorlog woedde. Deze man heet Peter Edel bauwer, is 76 jaar en woont in een hut in het Reuzengebergte, die hij nooit verlaat. Kranten leest de man niet en de brievenbesteller die de op roepingsbevelen rondbracht,heeft zich dien langen weg naar boven kunnen hesparen, omdat Edelbauer toch niet meer dienstplichtig was. Door een reiziger hoorde Edelbauer kort ge leden, dat half Europa tegen Duitsch land vocht. Wantrouwend geloofde hij dit niet, en dacht, dat men hem wat op de mouw wilde spelden. Om zeker van zijn zaak te zijn, liep hij den berg af naar de naastbijgelegen stad en vroeg aan den eersten den besten soldaat, dien hij tegen kwam „of het waar was, dat er oorlog was Deze dacht, dat hij met een grappe- maker te doen had, of met een gek, en liet den man zonder antwoord staan. Te lange leste vernam deze dan toch, dat de reiziger de waarheid had gesproken. Nadat hij van de Duitsche overwinningen had gehoord, keerde hij rustig en welgemoed weer naar zijn hut terug, met de woorden „Dat zal wel goed gaan ^en en LicV^ MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 20 October 1914. Boter per K. G. f 1.80 a f 190. Eieren per 104 stuks f 8.80, a f 9.36. Bij de gisteren gehouden groente en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed Spinazie 17 a 21 ets., suikerboonen 30 a 31 ct., princesseboonen f 1.28 a f 2.05, spruiten f 1.51 a f 2.05, andijvie 16 a 24 ct., kropsla 8 a 17 ct., boe- rekool 5 a 9 ct. alles per mand, ker vel 14 ct., zure bellefleurs 40 ct., doyenne d'hiver 57 a 58 ets., triomphe de jodoique 397a a 42 ct., beurré Antoinette 57 ct. alles per vijfkop tomaten 25 a 26 ct. per K.G., bloem kool 2 a 30 ct„ savoijekool 2 a 47a ct., roode kool 1 a 5 ct., witte kool 27a a 4 ct. alles per stukuien f2.16 a f3 aardappelen (blauwe) f2.24 a f2.36, bravo's f 1.72, poters f 1.40 a f 1.52, beurré Diel f 9.50 a f 10, beurré Clairgeau f 9.50 a f 10.50, Gieser Wildeman f3.88 a f4, nouveau poi- teau f 6.16 a f 6.68, beurré d'Aremberg f7.08, petite Marguérite f6.40, Gro ninger Kroon f5.84, cox ponsona f 6.64, grauwzoet f 3.20 a 3.40, schut ters reinette f4.16, zoete ribber f 4.84 a f4 92, alles per H. L. Hoogwater te Vlissingen. October v.m. n.m. Woensdag 21 2.— 2.13 Donderdag 22 2.45 3.— Vrijdag 23 3.33 3.55 Gewonden te Vlissingen. Uit de barak op de Paardenmarkt zijn vertrokken naar Rotterdam Edumond Thielens, L. Deleeuw, Af. Robbrecht, F. L. Geeraerts, J. R. van den Bogaerde, en geïnterneerd: j. F. Smits, Th. Kerrodeijn, Fl. van der Gucht, J. H. Gemine, P. J. Dejosez, M. J. J, Wiertz, A. Gode- froidt, O. Leroy, M. Pazand. Uit het gasthuis zijn vertrokken naar Rotterdam Bal, Borremans, Nijs, Meersman, van Dorpe en Pierre. Vertrokken uit het St.JosephZieken- huis naar Rotterdam Geeraards, Van Uffel, Massin, Francois en Corneij. Uit het Militair Hospitaal zijn geëvacueerd naar Rotterdam J. Ber- trand, Eug. Bruyerl, Jos. Theod van Hasendonck, René Heinberg, Jub. W. Mouck, Anth. Mattens, Franc Schijn, Jules Siront, Leon Chatelain, A J. van Aerts. 's GRAVENHAGE. De halforoeder van de Koningin-Moeder, de Prins van Waldeck Pyrmont, is gesneuveld. AMSTERDAM. Willem Mengelberg de dirigent van het Concertgebouw is van de trap gevallen en kreeg een lichte hersenschudding. Ostende weer door de geallieerden bezet. LONDEN. De „Morningpost" ver neemt dat de geallieerden Ostende weer hebben bezet. Het Belgische leget. PARIJS (officieel.) Het Belgische leger heeft de aanvallen der Duit- schers tusschen Nieuwpoort en Dix- muiden afgeslagen. Een Vredescongres. WASHINGTON. De socialistische partij in de Vereenigde Staten heeft een oproep gezonden voor een Vre descongres van de Socialistische Internationale. Telegrafisch wordt gestemd tusschen Den Haag, Washington of Kopenhagen als plaats van bijeenkomst. van 17 tot 20 October. BEVALLEN: C. S. Lammens, geb. Baart d. E. Witte, geb. van de Velde, z. A. L. J. Huijbrechts, geb. Feijens, z. J. Schroevers, geb. van Belzen, d. J. Seis, geb. Aerts, z. M. T. van Even, geb. Jordens, z. J.Mali- paart, geb. Bogte, z. J. But, geb. Kortenbout, z. C. B. C. Titerickx, geb. Bauwens d. (tweel.) OVERLEDEN: J. B. Engels, man van A. M. Ver- meeren, 67 j. A. V. M. Everaert, z 3 m. WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 21 October. Meest matige N. tot O. wind. Be trokken tot zwaarbewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. Tot onze diepe droefheid over leed heden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Me vrouw NEELTJE j OH ANNA JACOBA BILHE1MER, Wed. van den Heer JACOB THOMAS DOMMISSE, in den ouderdom van bijna 82 jaar. G. B. DOMMISSE. A. C. E. DOMMISSE—Köhler en Zoon. G. A. J. DOMMISSE. J. S. F. ENGELS- Dommisse. D. ENGELS en kinderen. Shanghai (China). E. DOMMISSE. K. F. W. DOMMISSE Von Staedel en kinderen. Rotterdam. P. J. DOMMISSE. P. N. DOMMISSE— Doppegieter. Vlissingen, 18 October 1914. Voor de deelneming ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden Zoon en Broeder WILLEM, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie, J. PELLE. Vlissingen, 20 October 1914. Directeur ALEIDUS COENEN. Tot nadere aankondiging zijn de De SECRETARESSE. De Sunlight-Zeep Maatschappij blijft doorgaan de orders op al hare Zeepen onmiddellijk uit te voeren ALHAIBRA'-Theiter VOOR De actueele succesnummers van den Oorlog, w.o. (Prachtig drama in 4 deelen.)

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 3