DE OORLOG. klaargemaakt en gratis beschikbaar gesteld, dat door de helpers der Hulpbrigade wordt gehaald en twee maal per dag verstrekt aan behoefti- gen in school A. Graag wilde onze Hulpbrigade der gelijk voedsel ook verstrekken in de andere asyls, voor zoover zulks ook daar ncodig is. Wij zijn daartoe aangewezen op de hulp van wel willende ingezetenen en het is op hen dat wij een beroep doen. Wie van u is bereid om dagelijks gratis een hoeveelheid dergelijk voed sel te koken en ter onzer beschikking te stellen. Voor weinige guldens per dag kookt gij voldoende voor wat we voor één asyl ongeveer noodig hebben. Het recept hiervoor ver schaffen we graag, evenals nadere inlichtingen. Wie wil ons, liefst spoedig, be richten dat onze helpers dagelijks kunnen komen, dan wordt voor de verdere verdeeling wel door ons ge zorgd. Laat men dan even een bood schap zenden aan ons bureau, gebouw der H. B. S., Kleine Kerkstraat. Wel weten we, er wordt reeds zoo veel gevraagd in deze dagen, maar het geldt hier de meest beklagens waardige slachtoffers, de zieke vrou wen en bovenal de teere kinderen. Dankend voor de plaatsing, De Hulpbripade voor de vluchtelingen. KERK- EN SCKOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam nam ds. j. Lam- merts van Bueren afscheid van de Ned, Hervormde Gemeente. Na het zingen van psalm 68, vers 16 en 17 verbond de scheidende godsdienstlee raar zijn in gevoelvolle, welgekozen bewoordingen uitgesproken afscheids rede aan psalm 138 vers 1 en 3 en een voorlezing uit Paulus. Daarna werd gezongen gezang 49, laatste vers en na het gebed gezang 209. Ten slotte zong de gemeente psalm 1343, de afscheidsbede. Ds. J. Lammerts van Bueren is be noemd tot directeur van de Heldring gestichten te Zetten. Den 25en Oc tober zal hij daar zijn intrede doen. ■De nieuwe predikant-directeur zal bevestigd worden door dr. J. L. Hel dring O. Gzn., van Amsterdam, als voorzitter van de Vluchtheuvelkerk- commissie. Ger. Gem. Aangenomen het beroep te Ridderkerk door ds. A. Makkenze te Bruinisse. Vlissingen, 20 October. De Hulpbrigade. Gisterenavond werd in de Natuur- kundezaal van de H. B. S. een ver gadering gehouden door de leden van de hulpbrigade, welke door den heer G Mannoury werd gepresideerd. Mede waren ter vergadering aanwezig mevr. Van Niftrik en mevr. A. van Raalte, vertegenwoordigende 't dames comité, alsook de commissaris van politie, de lieer Gasinjet. Deze ver gadering was in hoofdzaak belegd om de richting waarin de hulpbrigade werkzaam zal zijn, in overleg met het dames-comité en met de politie nader te bepalen. Over verschillende zeer belangrijke onderwerpen werd daarbij van gedachte gewisseld. Vooreerst op het verleenen van onderstand aan vluchtelingen die bij particulieren zijn ondergebracht, gewenscht zou zijn. Bijna zonder uitzondering waren de ter vergadering aanwezigen van oor deel, dat dit allerminst het geval was. Verder werd besloten, dat de regeling van de kindervoeding in het vervolg zou berusten bij het dames-comité. Verschillende opmerkingen werden vernomen over minder gewenschte hygiënische toestanden in de asyls en ook op het gebrek aan verlich tingsmiddelen en het daaruit voort- Vloeiend brandgevaar, waar dit in verschillende asyls had geleid tot het gebruik van onbeschermde kaarsen. Wenken op hygiënisch gebied zullen nu in alle asyls worden gepubliceerd, zooveel mogelijk goede lantaarns ter beschikking worden gesteld, terwijl men ook zal trachten om de brand- bluschmiddelen zooveel mogelijk aan te vullen. Van verschillende zijden waren ge vallen bekend geworden, waarin voor verschillende artikelen overmatige prijzen gevraagd waren. Om hierin tegemoet te komen zou nogmaals aan de door den burgemeester vastgestelde maximumprijzen worden herinnerd, terwijl desnoods met publicatie zou worden gedreigd. Een vooistel werd ter tafel gebracht om den stationsdienst van de hulp brigade met het oog op den sterk verminderden toevloed op te heffen. Besloten werd echter om zoolang het damescomité aan het station zitting houdt een beperkten stationsdienst te handhaven. Een zeer belangrijk onderwerp was de instelling van een informatiebureau voor de vluchtelingen. Reeds was een begin gemaakt met het aanleggen van alfabetische adreslijsten. Een vrij lang durige discussie ontspon zich over de vraag waar het administratie- en- informatie-bureau het best zou kun nen gevestigd worden. Overeengekomen werd om het bu reau van inlichtingen te vestigen aan het politiebureau en dit gescheiden te houden van het administratiebureau dat elders zou gevestigd worden. Het dames-comité zal zich intusschen met het geven van inlichtingen blijven be lasten. Aan den inlichtingendienst voor personen zou dan tevens kunnen ver bonden worden een inlichtingendienst voor verloren bagage. Bij de rondvraag werd nog mee gedeeld, dat ook over Terneuzen vrij vervoer zal kunnen plaats hebben naar de grens. Ook werd nog besloten een telling te houden in de verschillende asyls, om tot een betere verdeeling van de vluchtelingen te komen en althans enkele scholen zoo spoedig mogelijk te kunnen ontruimen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering met een woord van dank aan de vertegenwoordigsters van het Dames-comité en aan den commissaris van politie voor de betoonde belangstelling gesloten. Wij hadden heden een onderhoud met den consul van het Duitsche rijk alhier en vernamen, dat Belgische vluchtelingen gerust naar hun land kunnen terugkeeren, zonder dat hun passen door hem zijn geviseerd. Als bewijs, dat de Duitschers wer kelijk gevoelen voor de Belgische vluchtelingen, deelde hij ons mede, dat een Duitsche firma hem een som geld ter beschikking had gesteld, om Belgische vluchtelingen te helpen. Een vrij groot aantal herstelde ge- interneerde Belgische soldaten zijn heden morgen, onder militair ge leide, voor interneering, naar elders overgebracht, terwijl alle licht gewon den per Rotterdamsche boot naar de zieken-inlichtingen te Rotterdam zijn vervoerd. Lijst van personen naar wie op het Stadhuis navraag is gedaan. 17 October 1914. Celina Gijbeis en 2 meisjes, Simon Neuberger, Anna van Hest, Sylvia Wertens-Dams, Frans Kersten en fam., Snoecken- Gijsen, Rabinotis-Ratzen- dorfer Ulmass, Lodewijk van Heusel, J. van Steenkiste, Leonie Baeyens, Mme Vandormael, ouders en fam. van Leonie de Cart-van Lier. 19 October 1914. Lambertus Stijgers, Fam. Keirsbick, Louis Dierickx, Marie de Meij, Jean van Laet, Louis Dhondt, Louis Wey- mins, Charles en Caston Henderick, Patrard, Cesar van Neer, Desiré van Bree, ouders, broer en zuster van Desiré Desmidt, Jos. van Halle-Spil- lemaeckers, Jos. van Halle Mathijssen, A. Delhaeye Lauresse, J. Truyens, Gregoire Dunuit, Fam. Boumans.Jean- net v. d. Bulck gehd. met Imbrechts, Blocquaux, Fam. Wuyts. De minister van justitie heeft aan den bij Kon. besluit van 7 October jl., met ingang van 1 November a.s., benoemden distr.-commandant, tevens inspecteur der Rijksveldwacht, W. F. van Meerendonk, het vijfde district der Rijksveldwacht, met de standplaats Middelburg, aangewezen. Het Belgisch lichtschip.Wielingen" dat Zaterdag van de pier te Zee- brugge door de Duitschers is be schoten en door de bemanning ver laten en dat thans onbeheerd is, heeft o.m. onderwerp uitgemaakt van cor respondentie tusschen onze Regeering en die van België betreffende de neutraliteit op de Schelde. Uit het Belgische Grijsboek blijkt dat onze Regeering, toen de oorlogs- betonning op de Schelde zou wor den aangebracht (hetgeen 5 Augustus plaats had) een Nota tot de Belgische Regeering heeft gericht waarin hier van kennis werd gegeven en ver zocht om, aangezien er na het aan brengen van die betonning geen re den meer zou zijn om gedurende den nacht den zeeweg van Vlissingen binnen te komen en dé aanwezigheid van de Belgische lichtschepen Wie lingen en Wandelaar niet onmisbaar was voor de scheepvaart overdag, genoemde lichtschepen te willen te rugnemen „ten einde de handhaving van de neutraliet van het grondge bied van Nederland te vergemakke lijken." De Belgische Regeering heeft aan dit verzoek niet voldaan. Op 6 Au gustus schreef minister Davignon aan baron Fallon„Hoe gaarne de Belgische Regeering ook wenscht tegemoet te komen aan de wenschen van de Nederl. Regeering, meent zij dat, met het oog op de kusthavens, de lichtschepen „Wielingen" en „Wandelaar" moeten worden behou den, evenals de boeien in het Wie- lingsche kanaal. Gisterenavond is een gedeelte der stad gedurende eenigen tijd van elec- trisch licht verstoken geweest o.a. het post- en telegraafkantoor. Deze storing veroorzaakte natuurlijk groot ongemak en werd zoo spoedig mogelijk het defect hersteld. Op de bovenverdieping der H. B. School alhier, waar ook een groot aantal vluchtelingen zijn gehuisvest, is hedenmorgen een begin van brand ontstaan. De brand ontstond doordat een der vluchtelingen op een petro- leumtoestel aan het koken was en de vlam oversloeg op het daar liggende stroo. De brand werd gelukkig in den aanvang door de politie met enkele minimaxen gebluscht. Geslaagd voor het machinisten di ploma A de heer J. Kersten, leerling van de De Ruyterschool. Te Middelburg heeft men gisteren jacht gemaakt op den Belg P. de P. een 21 jarig roeier uit Antwerpen, die zich aan diefstal van een horloge in een winkel schuldig maakte. Na door den bediende achtervolgd te zijn wierp hij in de Stationsstraat het horloge weg, doch werd door een wielrijder achterhaald en aan een paar leden van de burgerwacht overgeleverd, die hem aan de politie overleverden. Hij bekende en zal voor den officier van justitie worden geleid, terwijl hij ook nog verdacht wordt van diefstal van een portemonnaie met fr. 60. Dit ontkent hij echter. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Domburg werd de gemeente begrooting voor 1915 vastgesteld op f 12902,96V3 in ontvang en uitgaaf. De burgemeester deed een voorstel tot afschaffing der kermis, welk voor stel met algemeene stemmen werd verworpen. Enkele leden klaagden over den onhoudbaren toestand van de gas verlichting in de gemeente. Ook bij particulieren wordt hierover veel ge klaagd. Besloten werd, namens den raad een schrijven te richten aan de betrokken maatschappij om zoo spoe dig mogelijk hierin verbetering te brengen. Uit Antwerpen. Zondag vergaderde te Antwerpen de vereeniging voor de drukpers, om te beraadslagen of men weer bladen zou doen verschijnen. Men kwam niet tot overeenstem ming en zou gisteren verder beraad slagen. Er zijn thans een 80,000 burgers weer in de stad. Velen gaan weer terug om hun familie te halen. Overigens is het rustig in de stad. De Duitsche .soldaten zijn heel toe schietelijk en de menschen zijn ook vrij goed te spreken over hen. Volgens de overheid zijn er niet meer dan 15,000 man Duitsche be zettingstroepen In de stad. Schepen Cools (soc.-democraat) is naar Rotterdam, Amsterdam en Den Haag vertrokken om de menschen tot terugkeer te bewegen. Ook Franck zal een paar dagen naar Nederland gaan. Het gezag der burgerlijke overheid wordt voldoende geëerbiedigd. De algemeene toestand. Over de lange gevechtslijn van de Zwitsersche grens tot aan de kust, van Gent tot Genève, is er bijna geen nieuws. Van het begin van September heb ben de beide legermachten daar hon derdduizenden manschappen, milli- oenen guldens verloren, zonder dat noemenswaardige wijziging is ont staan. De lijn is hier en daar wat krommer geworden, Amiens en Com piègne, Epernay en Lunéville, Reims en Atrecht waren nu eens in handen van de eene, dan van de andere partij maar met geen ander suc ces dan dat zij straks weer moesten worden ontruimd. In België is na de bezetting van Antwerpen, Gent, Brugge en Osten- de het Duitsche leger langs de kust voortgetrokken, en wordt nu een ernstig gevecht geleverd bij Nieuw- poort, waarschijnlijk tusschen de Engelsch-Belgische troepen, die naar het zuiden zijn uitgeweken, en de Duitsche troepen. Of die terugwij kende troepenmacht van uit het zui den door troepen der geallieerden wordt gesteund, is nog niet bekend. In Brussel. De correspondent van het „N.v.d.D." te Maastricht schrijft: Uit een particulieren brief uit Brussel van 14 October haal ik het volgende aan „Naar ik hoop, hebben jullie je niet ongerust gemaakt, naar aanlei ding van het bericht der Belgische legatie te 's Hage volgens hetwelk hier hongersnood zou heerschen. Dat is nonsens. Al is het brood wat kleiner en van veel minder qualiteit, ai zijn boter, eieren en kaas veel duurder (boter frs. 4.05 a frs. 4 60 den K.G., versche eieren 18 centimes) dan in gewonen tijd, alles is er nog te krij gen en de Duitsche reaeering bevor dert, naar ik hoor, den invoer uit Nederland van a'lerlei artikelen, vooral boter en kaas. Het autover keer tusschen hier en Maastricht of Luik neemt dan ook toe." Dit is waar. Eiken dag ziet men te Maastricht groote auto's met ach terop witte doeken met groote zwarte drukletters „Alimentation de la ville de Bruxelles", die volgeladen de reis weer aanvaarden. Artikelen, die ontbreken, zijn zout, rijst en petroleum. Schaarscher wordt het meel. Ook kolen, die slechts tegen hooge prijzen te krijgen zijn. Binnenkort echter verwacht men aanvoer per schip uit de kolendis- tricten. De brief gaat dan als volgt voort „Veel bruikbare paarden loopenin onze stad niet meer rond. Alles, wat van hun gading was hebben de Duitschers opgeëischt of gekocht. Ieder eigenaar van paarden heeft die voor een commissie moeten leiden, geharnast en gezadeld en eventueel met het door hen getrokken voertuig. Wee dengenen, die er achterhielden. Wat is er ontzaglijk veel voor de uitgeweken Belgen in Nederland ge daan. Langzamerhand begint het hier tot de lui door te dringen, dat het een zegen is, dat Nederland neutraal is gebleven. De „Nieuwe Rott- Ct." wordt hier veel verkocht nu. In 't be gin gold zij hier als pro-Duitsch." De toekomst van België. De „Lokal-Anzeiger", die nog kort geleden een welwillende houding te genover België had aangenomen, is plotseling gedraaid en neemt nu de volle verantwoordelijkheid op zich voor de volgende stelling: „België dient behandeld te worden volgens het recht van den overwonnene. De verblinde Belgische regeering zal en mag niets geschonken worden en de bevolking moet boeten voor de ont zaglijke schuld, die jij jegens Duit sche vluchtelingen en Duitsche sol daten op zich geladen heeft". De „Lokal-Anz." heeft haar zwen king genomen, zegt de „Vorwarts", dat is buiten kijf, maar in een rich ting, die wij moeten betreuren en waarvan wij hopen, dat zij door de verantwoordelijke leiders der Duitsche politiek niet zal gedeeld worden. Ongetwijfeld, zegt laatstgenoemd blad, had men zich de houding van België anders gewenscht, maar nie mand zal toch kunnen ontkennen, dat België de slagen van het noodlot reeds zwaar gevoelt. Een gevoel van medelijden ten opzichte van dit land is ondanks alles niet misplaatst. Het blijft een feit, dat Duitschland door de woorden van den keizer, op 3 Augustus gesproken„Wij voeren geen veroveringsoorlog", voor de be schaafde wereld een soort van ver plichting op zich heeft genomen en dat een staatkunde, die er opgericht is, België onbarmhartig te onderdruk ken, zeer zeker niet het doel van den strijd mag zijn, waarvan Duitschland op den duur voordeel zou kunnen hebben. Zeker, de Duitsche troepen mogen geen moeite voor niets gedaan hebben, maar er zijn hoogere doel einden, waarnaar gestreefd moet wor den, dan die zekere bladen als hun grootste ideaal beschouwen, De Duitschers in België en Frankrijk. Volgens het officieele Fransche com muniqué van gisterenmiddag drie uur heeft het zware Duitsche geschut zon der resultaat het front Nieuwpoort- Vladsloo (ten Oosten van Dixmuiden) beschoten. De strijdkrachten der bondgenooten en met name het Belgische leger hebben niet alleen nieuwe aanvallen van de Duitschers afgeslagen, maar zijn zelfs doorgedrongen tot Rousse- laere, 20 K.M. ten Noord-oosten van Yperen. Op onzen linkervleugel in Frankrijk zijn wij tusschen de Lys en het ka naal van La Bassée in de richting van Rijsel opgeschoten Buitengewone hardnekkige gevechten worden gele verd op het front La Bassée-Ablain. In deze beide plaatsen hebben wit van huis tot huis terrein gewonnen Ten noorden en ten zuiden van Atrecht vechten onze troepen sedeg tien dagen zonder ophouden met vol harding en vuur. In de streek van Chaulnes hebben wij een hevigen tegenaanval van de Duitschers afgeslagen en eenig terrein gewonnen. Op onzen rechtervleugel, in den Elzas ten westen van Kolmar, staan onze voorposten op een lijn Bonhom. me—Baires—Sulzern. Meer zuidelijk houden wjj nog steeds Thann bezet. Een Japansche kruiser op een mjjn geloopen en gezonken. Volgens een ambtelijke mededeeling is de |apansche kruiser „Takasjiko" in de baai van Kiau-tsjou Zaterdag op een mijn geloopen en gezonken. Van de opvarenden zijn éen officier en negen leden van de bemanning gered. De Takasjiko had op hetoogenblik dat zij zonk 264 man aan boord. De Russen in Galicië, Door generaal majoor von Höfer wordt namens den chef van den Oostenrijkschen generalen staf mede gedeeld Ons aanvallend optreden in den slag op beide oevers van de Strwiaz- rivier (zijrivier v/d. Dnjestr, ten zuiden van Przemysl) is gisteren voortgezet en gelukte op enkele plaatsen. Onze troepen zijn reeds in de onmiddellijke nabijheid van de vijandelijke linies. Op sommige punten werken zij zich als in een vestingoorlog met loop graven vooruit. In den) afgeloopen nacht werden verscheidene aanvals- pogingen der Russen bloedig afge slagen. Ook heden duurt de slag over de geheele linie voort. Onze zware artillerie is met haar vuur begonnen. De vervolging van den ten noorden van Wyszkow (noordelijke helling v.d. Karpathen) teruggedreven vijand wordt voortgezet. Andere deelen van onze over de Karpathen gerukte strijdkrachten dron gen tof Lubience op de heuvels ten noorden van Orow en in het gebied van Urez vooruit. De verliezen der Russen bij den aanval op Przemysl worden op 40.000 dooden en gewonden geschat. De mannelijke bevolking van Frankrijk en Duitschland. Duitsche statistici spreken zich ver heugd uit over het feit dat zij hel veel langer moeten kunnen uithouden dan de Franschen, en dat alleen al om de simpele reden, dat Duitsch- lands bevolking in de laatste jaren enorm is toegenomen, tegenover de afname der Franschen. Duitschland zal zijn legers langen tijd kunnen aan vullen, zegt men, en in Frankrijk zal men binnenkort uitgeput zijn. Het Wurtembergsche Statistisch Bureau publiceert hiervan de volgende cijfers: In 1910 telde Duitschland 567.500 jongelieden van 21 tot 22 jaardit is 58300 meer dan tien jaar geleden. De leeftijd 20—21 was in 1910 ver tegenwoordigd door 589.200 jonge mannen, die van 19—20 door 604.900 jongelieden, van 18—19 door 610,900 van 17—19 door 636.600, van 16- 17 door 646.200 en die \an 15—10 jaar door 649.000. Al deze getallen zijn hooger dan die van een tiental jaren daarvoor. Totaal is de snellere toename in die 10 jaar wel 600.000 man Daartegenover stelt men de Fran sche bevolkingscijfers die om de 5 jaar worden opgemaakt. Die van 1911 stonden nog niet ter beschikkingwel die van 1901 en 1906. In 1901 telde Frankrijk 314.300 jongelui, die I» 1879 waren geboren (in 1900 I» Duitschland 509.200). Sedert word de verhouding steeds slechter voo> Frankrijk, zoodat het verschil ten gun ste van Duitschland nog grooter werd In 1910 beschikte Duitschland ovet 680.000 15-jarige jongens, Frankrijt over 337.000. Het verschil is inderdaad enorm. De eerste lessen uit de» oorlog. De ooi log heeft ons menige ver rassing gebracht. Dat het Duitsche leger gereed was, wist men, maaf men had niet kunnen denken, dat M Belgische zoo spoedig klaar zou zij"' meent A. Maurice Low in „TW North-American Review." Het wil ons toeschijnen, dat W voor een klein land niet zoo moeil* is als voor een groot,, om zijn troep'8 naar de grenzen te brengen. Rusland gaat Low verder, was veel spoedige' gereed met zijn mobilisatie dan ru'J dacht. Maar de grootste verrassing is toch wel geweest dat de oom

Vlissingse Courant | 1914 | | pagina 2